FRIDAY
BASKETBALL • girls
CLASS 4A
Section 2 • Championship
• Minnetonka 61, Shakopee 57
CLASS 2A
Section 1 • Championship
• Plainview-E-M 53, Dover-Eyota 45
Section 2 • Championship
• Norwood YA 67, New Richland-H-E-G 56
Section 4 • Championship
• Minnehaha Acad. 69, St. Croix Luth. 47
Section 5 • Championship
• Holy Family 69, Annandale 60, OT
Section 6 • Championship
• Sauk Centre 63, St. Cloud Cathedral 47
Section 8 • Championship
• Roseau 95, Dilworth-Glyndon-Felton 77
CLASS 1A
Section 1 • Championship
• Goodhue 85, Rushford-Peterson 52
Section 2 • Championship
• Sleepy Eye 59, G-H-EC/Truman 46
Section 4 • Championship
• Maranatha 67, Lester Prairie/HT 64
Section 5 • Championship
• Cromwell 73, Browerville/Eagle Valley 71
Section 6 • Championship
• Wheaton-H-N 54, Ada-Borup 52
Section 7 • Championship
• Mountain Iron-Buhl 70, Floodwood 38
Section 8 • Championship
• Sacred Heart 51, Fosston 42
STATE TOURNAMENT
adapted FLOOR HOCKEY
At Bloomington Jefferson
CI DIVISION
Friday • Quarterfinals
• Anoka-Hennepin 7, Wayzata/Minnetonka 1
• North Suburban 10, Burnsville/Farmington/Lakeville 2
• Owatonna 11, Dakota United 8
• St. Cloud Area 13, South Washington 4
Saturday
Consolation semifinals
• Burnsville/Farmington/Lakeville vs. South Washington, 9 am
• Dakota U. vs. Wayzata/Mtka, 10:30 am
Semifinals
• Anoka-Hennepin vs. Owatonna, noon
• North Suburban vs. St. Cloud Area, noon
Fifth place
• Consolation semifinal winners, 1:45 pm
Third place
• Semifinal losers, 3:30 pm
Championship
• Semifinal winners, 4 pm
PI DIVISION
Friday • Quarterfinals
• Anoka-Hennepin 11, Maple Grove 3
• Brainerd/Pillager 4, Rochester 3, OT
• Dakota United 12, Mounds View/Irondale/Roseville 3
• Robbinsdale/Hopkins/Mound Westonka 13, St. Paul Humboldt 1
Saturday
Consolation semifinals
• Maple Grove vs. Rochester, 9 am
• Mounds View/Irondale/Roseville vs. St. Paul Humboldt, 9 am
Semifinals
• Anoka-Hennepin vs. Brainerd/Pillager, 10:30 am
• Dakota United vs. Robbinsdale/Hopkins/Mound Westonka, 10:30 am
Fifth place
• Consolation semifinal winners, 12:15 pm
Third place
• Semifinal losers, 2:15 pm
Championship
• Semifinal winners, 2:30 pm
SUMMARIES
BASKETBALL • GIRLS
FRIDAY
Maranatha 67, Lester Prairie/HT 64
Lester Prairie/Holy Trinity33 31-64
Maranatha29 38-67
Lester Prairie/Holy Trinity: Feltmann 26, Kyllo 17, Radtke 13, Dolezal 4, Weinzierl 4. Maranatha: A. Jarnot 21, J. Jarnot 18, Post 9, Payne 9, Moore 8, Thompson 2.
Minnehaha Acad. 69, St. Croix Lutheran 47
St. Croix Lutheran16 31-47
Minnehaha Academy44 25-69
St. Croix Luth.: Cambrice 14, Lefto 11, Solseth 10, Gadison 8, Skrien 2, Miller 2. Minnehaha Acad.: Kaminski 21, Te. Rhoades 15, Galloway 10, New 9, Ta. Rhoades 9, Barth-Lofton 5.
Minnetonka 61, Shakopee 57
Minnetonka28 33-61
Shakopee24 33-57
Minnetonka: Odegard 13, Fredrickson 12, Carr 11, Hedstrom 10, Allen 8, Hamilton 4, Walker 3. Shakopee: Koenen 24, Hutton 15, Rodning 11, Rhinesmith 7.
THURSDAY
Anoka 66, Andover 55
Andover25 30-55
Anoka29 37-66
Andover: Daninger 16, Dagostino 10, Hostad 8, Garcia 6, Thelen 5, Belschner 4, Diemer 2, Cummings 2, Richardson 2. Anoka: Josephson 22, Bongartz 16, Slater 13, Torgerson 7, Phipps 6, Schoknecht 2.
Hutchinson 56, Orono 53
Orono29 24-53
Hutchinson31 25-56
Orono: Jorgenson 16, Mandel 16, McKown 10, Andrew 6, Rudd 5. Hutchinson: Wortz 22, Kurth 18, Corrigan 6, Rensch 6, Ellefson 4.