FRIDAY’S TV SCHEDULE

(Note: All events taped unless noted as live.)

CH. 11

6 a.m.: Men’s track and field —50k walk final (live).

9 a.m.: Equestrian — individual jumping final (live); canoe/kayak —sprint semifinals.

10 a.m.: Synchronized swimming — team final (live).

11:10 a.m.: Men’s volleyball semifinal — USA vs. Italy (live).

1 p.m.: BMX cycling — finals (live); women’s water polo gold medal match — USA vs. Italy (live).

2:45 p.m.: Equestrian — individual jumping final; rhythmic gymnastics — individual qualifying.

6:30 p.m.: Track and field — women’s pole vault final (live).

7 p.m.: Men’s diving — platform qualifying.

7:05 p.m.: Track and field — men’s hammer throw final (live).

7:40 p.m.: Track and field — women’s 5000m final (live).

8:15 p.m.: Track and field — women’s 4x100m relay final (live).

8:35 p.m.: Track and field — men’s 4x100m relay final (live).

10:35 p.m.: Canoe/kayak — sprint semifinals.

11:35 p.m.: Prime-time encore.

NBCSN

10 a.m.: Men’s wrestling — freestyle qualifying (live); taekwondo —qualifying; rhythmic gymnastics —individual qualifying.

1:15 p.m.: Men’s basketball semifinal — USA vs. Spain (live).

3:30 p.m.: Women’s soccer gold medal match — Sweden vs. Germany (live).

6:30 p.m.: Men’s handball — Poland vs. Denmark (live).

8 p.m.: Men’s volleyball semifinal — Brazil vs. Russia (live); women’s modern pentathlon; boxing — semifinals; taekwondo — finals.

MSNBC

10 a.m.: Women’s badminton — final.

11 a.m.: Women’s soccer bronze medal match — TBA (live).

1 p.m.: Men’s handball — semifinal (live); women’s modern pentathlon.

3 p.m.: Women’s field hockey gold medal final — Netherlands vs. Britain (live).

GOLF

5:30 a.m.: Women’s golf — third round (live).

USA

8 a.m.: Women’s water polo bronze medal match — Hungary vs. Russia (live); men’s badminton — singles semifinal.

10:30 a.m.: Women’s field hockey bronze medal game — Germany vs. New Zealand (live); men’s badminton — singles semifinal.

CNBC

4 p.m.: Men’s wrestling — freestyle finals (live).

5 p.m.: Men’s basketball semifinal — Australia vs. Serbia (live).

NBC BASKETBALL CHANNEL

1:15 p.m.: Men’s basketball semifinal — USA vs. Spain (live).

5 p.m.: Men’s basketball semifinal — Australia vs. Serbia (live).

NBC SOCCER CHANNEL

11 a.m.: Women’s soccer bronze medal match — Canada vs. Brazil (live).

3:30 p.m.: Women’s soccer gold medal match — Sweden vs. Germany (live).

TELEMUNDO

11 a.m.: Synchronized swimming; track and field events.

Noon: Men’s beach volleyball final (encore).

1 p.m.: Boxing.

2:30 p.m.: Rhythmic gymnastics — individual qualifying.

3:30 p.m.: Women’s soccer gold medal match — Sweden vs. Germany (live).