FRIDAY

baseball

LAKE

• Eden Prairie 3, Wayzata 1

• Hopkins 2, Edina 1

MCAA

• Legacy Christian 4, Heritage Christian 3

METRO EAST

• Henry Sibley 3, Hastings 2

• Mahtomedi 5, St. Thomas Academy 1

• North St. Paul 10, Tartan 2

MINNESOTA RIVER

• Sibley East 2, Belle Plaine 1

• Watertown-Mayer 16-13, Mayer Luth. 2-1

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville North 12, Apple Valley 6

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 4, Roseville 3

• Forest Lake 9, East Ridge 2

• Mounds View 1, Woodbury 0

• Stillwater 10, Park of Cottage Grove 0

TRI-METRO

• St. Croix Lutheran 11, Columbia Heights 1

WRIGHT COUNTY

• Dassel-Cokato 6, Holy Family 2

• New London-Spicer 4-6, Mound-W. 0-5

METROPOLITAN AREA

• Delano 1, St. James 0

• Howard Lake-W-W 4-7, Belgrade-B-E 2-6

• Litchfield 6, St. Anthony 2

• Maple Lake 3, Annandale 1

• Mpls. Edison 12, St. Paul Johnson 1

• Mpls. Southwest 8, Blake 4

• Monticello 2, Brainerd 1

• Orono 5, Concordia Academy 1

• Osseo 13, Cooper 4

• Red Wing 2, Mankato West 0

• Rogers 9, Park Center 3

• St. Agnes 6, St. Paul Harding 4

• St. Paul Academy 16, St. Paul Como Park 6

• St. Peter 5, LeSueur-Henderson 1

• Zimmerman 7, Cambridge-Isanti 3

golf • boys

METRO EAST

At Indian Hills G.C.

• Simley 161, Mahtomedi 163, North St. Paul 168. Medalist (par 36): Isaac Armitage, Mahtomedi, and Harrison Cooper, Simley, 38.

WRIGHT COUNTY

At Southbrook G.C.

• Annandale and Dassel-Cokato 153, Mound-Westonka 157, Litchfield 163, New London-Spicer 171, Glencoe-Silver Lake 198. Medalist (par 36): Troy Ryynanen, Dassel-Cokato, 33.

golf • girls

TRI-METRO

At The Ponds at Battle Creek G.C.

• St. Anthony 183, St. Croix Lutheran 210. Medalist (par 35): Nicole Zielsdorf, St. Anthony, 42.

METROPOLITAN AREA

At Northern Hills G.C.

• Red Wing 320, Owatonna 376, Rochester Century 426. Medalist (par 72): Stephanie Herzog, Red Wing, 75.

DAKOTA COUNTY CHAMPIONSHIPS

At Emerald Greens G.C.

• Lakeville North 336, Rosemount 358, Northfield 367, Lakeville South 380, Simley 385, Apple Valley 388, Henry Sibley 389, Visitation 394, Eastview 402, South St. Paul 410, Farmington 483. Medalist (par 72): Megan Welch, Lakeville North, 76.

lacrosse • boys

SUBURBAN EAST

• White Bear Lake 15, Cretin-Derham Hall 1

METROPOLITAN AREA

• Benilde-SM 8, St. Thomas Academy 4

• Holy Angels 18, Breck 6

• Holy Family 12, Buffalo 10

• Maple Grove 9, Orono 8

• St. Cloud Area 10, Monticello 3

• Woodbury 8, Simley 6

lacrosse • girls

NORTHWEST SUBURBAN

• Coon Rapids 11, Champlin Park 9

METROPOLITAN AREA

• Blake 17, Lakeville North 3

• Breck 18, Holy Angels 6

• Forest Lake 13, Becker 12

• Holy Family 13, St. Michael-Albertville 9

• Minnetonka 23, Maple Grove 16

• Rochester John Marshall 9, Northfield 8

• Roseville 13, Irondale 11

• Stillwater 12, Arrowhead Union (Wis.) 6

• Visitation 13, Mahtomedi 12

softball

MINNESOTA RIVER

• Norwood YA 6, Tri-City United 2

SOUTH SUBURBAN

• Rosemount 2, Lakeville North 1

SUBURBAN EAST

• East Ridge 3, Forest Lake 2

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 2-6, Waconia 1-5

METROPOLITAN AREA

• Centennial 10, Mpls. Washburn 0

• Chanhassen 7, Wausau (Wis.) East 2

• Cretin-Derham Hall 8, Blaine 6

• Mankato West 5, Red Wing 0

• Maple Grove 6, Eden Prairie 1

• Northfield 4, Cannon Falls 1

• Shakopee 5, Chaska 1

 

CLASS 2A

Section 4 • First round

• Concordia Academy 16, SP Academy 10

• St. Croix Lutheran 7, SP Central 0

Section 5 • First round

• Dassel-Cokato 4, Zimmerman 1

• Delano 30, Mpls. Henry 0

• Watertown-Mayer 7, Howard Lake-W-W 1

CLASS 1A

Section 3 • First round

• Adrian 3, Red Rock Central/W-WG 2

• Lakeview 16, Ortonville 0

• Murray Co. Central 10, Russell-T-R 0

• Yellow Medicine East 5, Clinton-G-B 4

Section 4 • First round

• Columbia Heights 10, North Lakes 0

• Maranatha 6, Mpls. Roosevelt 5

• Mounds Park 12, Heritage Christian 2

• St. Agnes 17, Mpls. Edison 0

• Southwest Christian 11, Trinity 1

• West Lutheran 22, PACT 0

tENNIS • boys

MISSISSIPPI 8

• Chisago Lake 7, Princeton 0

• Monticello 7, North Branch 0

• St. Michael-Albertville 7, Cambridge-I. 0

METROPOLITAN AREA

• Duluth East 4, Forest Lake 3

 

CLASS 2A

Section 1 • Quarterfinals

• Lakeville South 7, Hastings 0

Section 2 • Quarterfinals

• Mankato West 5, New Ulm 2

• Minnetonka 5, Eden Prairie 2

• Shakopee 6, Orono 1

• Willmar 7, Hutchinson 0

Section 3 • Quarterfinals

• Apple Valley 4, St. Thomas Academy 3

• Eagan 4, Henry Sibley 3

• East Ridge 7, Burnsville 0

• Eastview 7, Park of Cottage Grove 0

Section 4 • Quarterfinals

• Cretin-Derham Hall 7, SP Highland Park 0

• Mahtomedi 6, St. Paul Central 1

• SP Harding 6, White Bear Lake 1

• Stillwater 5, Roseville 2

Section 5 • Quarterfinals

• Centennial 7, Totino-Grace 0

• Mounds View 7, Coon Rapids 0

Section 6 • Second round

• Hopkins 7, Mpls. South 0

• Mpls. Southwest 4, St. Louis Park 3

 

CLASS 1A

Section 4 • Semifinals

• Blake 7, Mounds Park Academy 0

• St. Paul Academy 5, Minnehaha 2

Section 5 • Quarterfinals

• Columbia Heights 6, Brooklyn Center 1

• Fridley 7, Heritage Christian 0

Section 6 • Quarterfinals

• Litchfield 7, Minnewaska Area 0

track and field • boys

MINNESOTA RIVER

• Jordan 175.5, Belle Plaine 161.5, Tri-City United 119, LeSueur-Henderson 79, Mayer Lutheran 49.5, Norwood Young America 45, Sibley East 39, Watertown-Mayer 31.5

track and field • girls

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 186.5, Tri-City United 164, Jordan 98.5, LeSueur-Henderson 69, Mayer Lutheran 59, Watertown-Mayer 57, Sibley East 34, Norwood Young America 33

STATE TOURNAMENT

ADAPTED BOWLING

CI DIVISION

• Mankato West 1,678, Mankato East 1,667, Tartan 1,623, Lake City 1,622, Alexandria 1,621, Alexandria II 1,599, Dassel-Cokato 1,574, Dassel-Cokato II 1,574, Alexandria III 1,567, St. Paul Humboldt 1,565, Alexandria IV 1,564, Tartan 1,556, North St. Paul 1,549, Simley 1,545, North Branch 1,541, Simley II 1,522, Tartan II 1,511, Alexandria V 1,505, Tartan III 1,503, North Branch 1,501, Tartan IV 1,494, Jackson County Central 1,493, Wayzata/Minnetonka 1,492, St. Paul Central 1,444, North St. Paul II 1,423

Individual event winners

• Singles (Boys): John Tykarskie, Monticello, 462.

• Singles (Girls): Molly Thompson, Mahtomedi, 451.

• Doubles: Elena Chamberlain-Brock Shepard, Anoka-Hennepin, 890.

 

PI DIVISION

• Simley 1,783, Alexandria 1,695, St. Paul Humboldt 1,620, Minneapolis South 1,609, Wayzata/Minnetonka 1,568, North St. Paul 1,563

Individual event winners

• Singles (Boys): Shane Sullivan, North St. Paul, 541.

• Singles (Girls): Emily Rettinger, Simley, 472.

• Doubles: Dallas Filek-Thomas Juneau, Simley, 949.

track and field • boys

TRUE TEAM MEET

CLASS 3A

• Wayzata 927.5, Stillwater 779.5, Eden Prairie 775, Blaine 708.5, Mounds View 680, Prior Lake 611, Lakeville South 599.5, Anoka 572, Moorhead 350

Individual event winners

• 100: Brooks Carroll, Stillwater, 11.06.

• 100 wheelchair: Matt Ferrie, Lakeville South, 27.52.

• 200: Davis Eldridge, Eden Prairie, 22.33.

• 400: Tyler Didier, Wayzata, 50.00.

• 800: Connor Olson, Wayzata, 1:57.51.

• 1,600: Olson, 4:12.72.

• 3,200: Bailey Hesse-Withbroe, Stillwater, 9:39.15.

• 110 hurdles: Alex Klein, Stillwater, 14.34.

• 300 hurdles: Davis Eldridge, Eden Prairie, 38.78.

• 4x100: Wayzata, 43.09.

• 4x200: Eden Prairie, 1:31.09.

• 4x400: Wayzata, 3:25.03.

• 4x800: Wayzata, 8:02.91.

• Shot put: Eric Dols, Prior Lake, 62-4.

• Discus: Jake Peterson, Blaine, 148-3.

• High jump: Deshonn Brown, Prior Lake, 6-4.

• Long jump: Wesley Jackson, Wayzata, 22-5.25.

• Triple jump: Sammie Houston, Eden Prairie, 45-3.

• Pole vault: Christopher Timm, Eden Prairie, 14-6.

track and field • GIRLs

TRUE TEAM MEET

CLASS 3A

• Mounds View 888, Lakeville South 870, Minnetonka 853.5, Wayzata 686.5, St. Michael-Albertville 670.5, Eagan 578.5, Forest Lake 562, Anoka 464.5, Stillwater 436.5

Individual event winners

• 100: Maddy Gourley, Eagan, 12.44.

• 200: Gourley, 25.32.

• 400: Gourley, 56.92.

• 800: Ruby Stauber, Wayzata, 2:12.49.

• 1,600: Kaytlyn Larson, Lakeville South, 4:58.93.

• 3,200: Sophie Whicher, Minnetonka, 11:15.45.

• 110 hurdles: Caraline Slattery, Lakeville South, 14.94.

• 300 hurdles: Slattery, 44.07.

• 4x100: St. Michael-Albertville, 48.85.

• 4x200: Minnetonka, 1:45.12.

• 4x400: Minnetonka, 4:00.34.

• 4x800: Mounds View, 9:28.64.

• Shot put: Cassidy Smestad, Mounds View, 42-11.5.

• Discus: Veronica Rasmussen, Mounds View, 151-8.

• High jump: Slattery, 5-4.

• Long jump: Anna Keefer, St. Michael-Albertville, 18-0.5.

• Triple jump: Sophia Weston, St. Michael-Albertville, 37-0.75.

• Pole vault: Elisabeth Dalki, Minnetonka, 10-6.