A showcase of opportunities for families to watch the Fire Explorer Challenge and learn about fire prevention and escape, emergency preparedness, and technological improvements in burn treatment and fire fighting equipment.

MUSIC

GRANDSTAND: Aretha Franklin: With the Four Tops. 7:30 p.m.

CAROUSEL PARK: Fair-Well-to-Summer Dance Party: Teens and young adults can show off their dance moves as DJs Mad Mardigan, Dudley D and Ben Quam spin tunes. 8 p.m.

DNR PARK: Ecuador Manta: 7 p.m.; The Roe Family Singers: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Axis Mundi: 10:45 a.m., noon & 1:15 p.m.; Los Conocidos: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.; Hitchville: 7:30 & 8:45 p.m.

LEINIE LODGE BAND SHELL: The Railers: 10:30 & 11:45 a.m.; Tonic Sol-Fa: 1 & 2:30 p.m.; Chad Brownlee: 3:30 & 4:45 p.m.; Blood, Sweat and Tears Featuring Bo Bice: 8:30 p.m.

RAMBERG SENIOR CENTER: Pop Wagner and Bob Bovee: 10:30 & 11:45 a.m., 1 p.m.; Mark Stillman: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.;

SCHILLING AMPHITHEATER: Sarah Morris: 10:30, 11:30 a.m. & 12:30 p.m.; The Rockin’ Pinecones: 2, 3 & 4 p.m.; Chastity Brown: 7:30 p.m.

FAMILY FARE

4-H BUILDING, MINNESOTA STATE FAIRGROUNDS: 4-H State Arts-In Musical Performance: 11:30 a.m., 3:30, 5 & 7:30 p.m.; 4-H Rabbit Quiz Bowl: 2 p.m.; 4-H Chef for a Day Cook-Off: 2 & 6 p.m.

CAROUSEL PARK: The Hot Zone: Featuring fire sprinkler, fire extinguisher, kitchen fire & AED demonstrations; antique & modern fire trucks and fire-fighting gear; American Red Cross, Regions Hospital Burn Center & Hennepin County Medical Center Burn Unit; and little red helmet giveaway for kids. East of Pet Center on Murphy Av. 8 a.m.-6 p.m. Media Challenge: 8 & 11 a.m.; Explorer Public Education: 8:30, 9, 9:30, 10, 10:30, 11:30 a.m., noon, 12:30, 1, 2, 2:30, 3:15 & 4 p.m.; Nardini: 8:45, 10:45 a.m., 12:45 & 2:45 p.m.; Gear-Donning Finals: 4:30 p.m.; Explorer Awards Ceremony: 5 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Booth: Cow milking, fun & educational activities, dairy and beef cattle showcase, 9 a.m.-8 p.m.; Moo Sample Station: 10 a.m.-6 p.m.; My American Farm: 11 a.m.; Moo Live: 11:30 a.m., 12:45 & 3 p.m.; Video Presentations: Noon, 1:30 & 2 p.m.; Moo Quiz Show: 5:30 p.m.; Talk to the Animals Show: 12:20 p.m.

DNR PARK: Adopt-a-River Trash Sculpture: 9 a.m.-5:30 p.m.; Fish Pond Talks: Quarter to the hour. 9:45 a.m.-3:45 p.m.; Smokey Bear’s 70th Birthday Celebration: 10 a.m.-4 p.m.; Last Chance Forever: The Bird of Prey Conservancy: 11 a.m., 2 & 4 p.m.; Emerald Ash Borer: Noon & 2 p.m.; U.S. Capitol Christmas Tree Ornament Making: 10 a.m.-3 p.m.

EDUCATION BUILDING: High School Robotics Competition: 10 a.m., noon & 3 p.m.; Tango Society of Minnesota: 10, 11 a.m., 1 & 4:30 p.m.; Minnesota Square Dance Federation: Noon & 3:30 p.m.; Duniya Drum & Dance: 10:30 & 11:30 a.m., 12:30 & 1:30 p.m.; Collide Theatrical Dance Company: 3, 4, 5 & 6 p.m.; Minnesota West Coast Swing Dancers: 5:30 & 6:30 p.m.

FAMILY FAIR/BALDWIN PARK: Alphabet Forest: Alphabet activities for all ages. Take pictures with Fair Letters, create alphabet Ferris wheels and more. Daily author appearances, 9 a.m.-8 p.m. Great Big Sandbox: Dig, scoop and burrow your way through this sandbox for kids. 8 a.m.; Heebie Jeebies Family Comedy Music Show: 10:30, 11:30 a.m. & 3 p.m.; Sean Emery: 12:30 & 5 p.m.; Break-Shop Bump’N: 1:30, 4 & 6 p.m.; Minnesota State Fair County Fair Talent Contest, 7 p.m.; Lasertainment’s Laser Hits Show: High-powered aerial laser beams dance above guests while colorful images light up a gigantic screen — all choreographed to music. Located outdoors at the intersection of Cosgrove St. and Randall Ave. 9:15 p.m.

HORSE BARN: EquiMania: An interactive education center for horse lovers. 9 a.m.-7 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: O’Shea Irish Dancers: Noon, 1:30, 3 & 4:30 p.m.

LEINIE LODGE BAND SHELL: Amateur Talent Contest, 6 p.m.

LITTLE FARM HANDS: A hands-on agricultural experience for children. 8 a.m.; Seed Survivor: An interactive exhibit that encourages children to understand the elements plants need to grow. 8 a.m.; Old Iron Show: Rare, valuable and fully operational antique farm equipment is displayed. Located on Lee Av., north of Little Farm Hands. 8 a.m.

STATE FAIR MALL PARADE: A 14-block route through the fairgrounds and features a high school marching band competition, visiting royalty, floats and special attractions. 2 p.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: Career Opportunities in Veterinary Medicine: in the Nursery of Knowledge. 10 a.m., 4 p.m.; A-Maize-ing Corn Day: 10 a.m., 4 p.m.; Thank a Farmer Magic Show: Noon, 4 & 6 p.m.; NORTHWOODS: Extreme Canines Stunt Dog Show: 11 a.m., 2 & 4:30 p.m.; Timberworks Lumberjack Show: Noon, 3, 5:30 & 7 p.m.

PET CENTER: Giant Sing Along: A participatory public art installation that invites guests to belt out tunes. On Murphy Av. across from the Pet Center. 9 a.m.

SCHILLING AMPHITHEATER: Ventriloquist James Wedgwood: 5:30 p.m.

SWINE BARN: Oink Booth: 9 a.m.-8 p.m.; Pig Tales: 11 a.m.

UNIVERSITY OF MINNESOTA DRIVEN TO DISCOVER: Brain Power: 9 a.m.-3 p.m.; Choices, Choices, Choices: 9 a.m.-3 p.m.; Distracted Driving Simulator: 9 a.m.-9 p.m.; Gopher Kids Study: 9 a.m.-3 p.m.; Colon Cancer: iPrevent. iTreat. iBeat: 9 a.m.-9 p.m.; Social Science on a Stick: 9 a.m.-3 p.m.; R U @ Rsk 4 T1D?: 9 a.m.-3 p.m.; Learn Your Lipids for Prevention of Familial Heart Disease: 9 a.m.-3 p.m.; Make the Grade in Diabetes Control: 3-9 p.m.; Familial Cancer Testing Study: 3-9 p.m.; Understanding Fitness’ Function in Determining Activity Study: 3-9 p.m.; Dental Therapists: Tooth or Consequences: 3-9 p.m.; Faces at the Fair: 3-9 p.m.; Food: Alert!: 3-9 p.m.

VISITORS PLAZA: Fairchild and Fairborne Mascot Appearances: Free photo opportunities and autograph sessions. 11 a.m. & 4 p.m.

WEST END MARKET: Open Eye Figure Theatre: 10, 11 a.m., noon & 1 p.m.; Theatre Unbound: 3:30, 4:30, 5:30 & 6:30 p.m.

THE X-ZONE: Skateboard and BMX Bike Demonstrations: Noon, 1:30, 3, 4:30 & 6 p.m.

DEMONSTRATIONS AND PROGRAMS

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: Looking Inside the Hive: 10:30 a.m., 12:30, 2:30, 4:30 & 6:30 p.m.; Cooking with Honey: 11, 11:30 a.m., noon; Harvesting Honey: 1, 2, 4 & 5 p.m.

CAROUSEL PARK: Basic Animal Rescue Training: 8:15, 10:15 a.m., 12:15 & 2:15 p.m.; Kitchen Fires: 9:15, 11:15 a.m., 1:30 & 3 p.m.; Sudden Cardiac Arrest Survivors: 9:45, 11:45 a.m., 1:45 & 3:45 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: 4-H Livestock Demonstrations: Barn Stage. 8 a.m., 4 & 6 p.m.; 4-H Livestock Demonstrations: Land O’ Lakes Stage. 9, 10:30 a.m., 4:30 & 6:30 p.m. Milking Demonstrations: 10 a.m., noon, 2, 4 & 6 p.m.; Hand Milking Demonstrations: 11:30 a.m. & 1:30 p.m.

DNR PARK: DNR Wildland and Urban Interface Fire Safety Lessons: 8 a.m.-6 p.m.; Fire Tower: 9 a.m.-5 p.m.

FAMILY FAIR/BALDWIN PARK: Mock Car Crash Jaws of Life Demonstration: Noon & 3:30 p.m.

PET CENTER: Professional Trainer Denise Nord: 9, 11 a.m., 1, 3 & 5 p.m.; St. Paul Police K-9 Foundation Demonstration: 7 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: ReUSE Room Demonstrations: 10 a.m., 1, 3:30 & 6:30 p.m.; Renewing the Countryside Cooking: 11 a.m., 1 & 3 p.m.

UNIVERSITY OF MINNESOTA DRIVEN TO DISCOVER: Cooking with Kids in Rural Minnesota: 9 a.m.-3 p.m.

JUDGING

4-H BUILDING: 4-H Judging and displays: 9 a.m.-9 p.m.

AGSTAR ARENA: 4-H Dairy Goat Show, Market Goat, Breeding Doe Show and Showmanship: 8 a.m.; 4-H Market Lamb & Breeding Ewe Show, 4:30 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Make It Better with Butter Contest: 10 a.m.; Agrilympics: Celebrity Milking Contest: 2:30 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: SPAM Contests: Live Judging: 10:30 a.m., noon & 1 p.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: FFA Landscape Design and Construction Competition Displays: 9 a.m.- 9 p.m.

SHEEP AND POULTRY BARN: Open Class Sheep: 8 a.m.; Pigeons Open Class: 9 a.m.; Open Class Rabbit: 9 a.m. 4-H Market Rabbit Show: 5 p.m.; 4-H Poultry Judging: 7 p.m.

SWINE BARN: 4-H Breeding and Market Gilt Show and Showmanship, Market Barrow Show and Showmanship: 8:30 a.m.

WARNER COLISEUM: 4-H Market Beef Show, 4-H Dairy Steer Show and Showmanship: 7:30 a.m.; 4-H Beef Show Championship: 1:30 p.m.; Hunter Performance Classes, Handy Hunter Derby: 3:30 p.m.; Jumper Championships, Handy Hunter Derby: 7 p.m.

ANIMALS

HORSE BARN: Aisle of Breeds: Horse Breed Showcase: 9 a.m.-7 p.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: Urban Chicken Farming: 2 p.m.

PET CENTER: Pet Surgery: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.; Minnesota Purebred Dog Breeders Association: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.

SHEEP AND POULTRY BARN: Baa Booth: 9 a.m.-8 p.m.

HOME AND HOBBIES

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING (9 a.m.-9 p.m. unless noted): The Common Table: 9 a.m.; Minnesota Department of Agriculture: 9 a.m.; Floralpalooza’s “Zoo-Tanical”: 9 a.m.; University of Minnesota College of Food, Agricultural and Natural Resource Science: 9 a.m.; Minnesota State HorticulturalSociety Cactus, Succulent, Potted Plant Show: 9 a.m.; African Violet Society of Minnesota Show: 9 a.m.; African Violet Information and Growing Tips: 10 a.m.; Ask the Apple Grower: 10 a.m.-3 p.m.; Ask the Grape Grower: 11 a.m.-7 p.m.; What About Me, the Mason Bee? Talk for Kids: 11 a.m.; The Amazing Story of Corn: Noon; Food for Bees - A Pollinator’s Garden: 1 p.m.; Onions From Ground to Table: 2 p.m.; Gardening for Pollinators: 3 p.m.; Minnesota Craft Brewers Guild: 3 & 6 p.m.; Tips on Being a Lawn Chair Gardener: 4 p.m.; Milkweed, Monarchs and More: 5 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: Minnesota Lace Society: 9 a.m.-9 p.m.; Weavers Guild of Minnesota: 9 a.m.-9 p.m.; Upper Midwest Bead Society: 9 a.m. -9 p.m.

MINNESOTA WINE COUNTRY: Minnesota Wine & Food On-a-Stick: Perfect Fair Pairings: 12:30 p.m.; Making Minnesota Sangria: 3:30 p.m.; History of Midwest Winemaking, 5 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: Natural Foods and Decoratives from Woods or Backyard, 10 a.m. & 2 p.m.; Look Inside the Rooftop Beehive: Noon; Rain Gardens 101: Noon; Understand Ethanol & Flex Fuel Vehicles: 4 p.m.; Woodshop Rides the Rails: 5 & 6 p.m.; Climate Change Youth Video Competition Awards: 7 p.m.