BAKED PRODUCTS
Yeast breads, plain dough
White: Lois Thielen, Grey Eagle
Herb: Elaine Janas, Minneapolis
Whole-wheat or graham: Fay Peterson, Apple Valley
Raisin: Sharon Su, Rochester
Dinner rolls, whole-grain: Elaine Janas, Minneapolis
Bread, whole grain: Elaine Janas, Minneapolis
Rye: Patricia Roberts, Rosemount
Bread, not otherwise specified: April Weinreich, Wahkon
Dinner rolls: April Weinreich, Wahkon
Sweepstakes, yeast breads, plain dough: Patricia Roberts, Rosemount
Red Star Yeast: Lois Thielen, Grey Eagle
Red Star Yeast: Patricia Roberts, Rosemount
Yeast breads, sweet dough
Coffee cake (no rings): Karen Cope, Minneapolis
Sweet rolls, plain: Patricia Roberts, Rosemount
Sweet rolls, containing fruit or nuts, no icing: Elaine Janas, Minneapolis
Coffee ring: April Weinreich, Wahkon
Not otherwise specified: Melissa Findlay-Lampkin, Thief River Falls
Sweepstakes, yeast breads, sweet dough: Elaine Janas, Minneapolis
Red Star Yeast: Elaine Janas, Minneapolis
Quick breads
Banana bread, may use nuts, no other fruit or chips: Nora Schulze, St. Paul
Other fruit bread, may use nuts: Lois Thielen, Grey Eagle
Nut bread, no fruit or chips: Sonia Jacobsen, Roseville
Coffee cake: Candace Freeman, Melrose
Vegetable bread: Sharon Johnson, Circle Pines
Muffins, containing fruit: Deanna Vilendrer, Inver Grove Heights
Muffins, poppy seed: Linda Plant, Hastings
Muffins, oatmeal: Winter Goddess Foods, Terry Williams, Minneapolis
Muffins, containing vegetable: Jean Monson, St. Paul
Bundt-type coffee cake: Sue Weldon, Hopkins
Scones: Jill Kaufman, New Hope
Sweepstakes, quick breads: Lois Thielen, Grey Eagle
Egg cakes
Angel food, white: Paula Winfield, Fridley
Chiffon: Nancy Dosen, Minneapolis
Chocolate chiffon: Gwendolyn Swenson, North Branch
Sponge: Nancy Dosen, Minneapolis
Sweepstakes, egg cakes: Gwendolyn Swenson, North Branch
Cupcakes
Carrot cake cupcake: Sharon Su, Rochester
Cake, fat or cooking oil
White (with egg whites): Roxanne Goodwin, Minnetrista
Spice: Elaine Janas, Minneapolis
Chocolate: Ruth Glende, St. Paul
German chocolate: Elizabeth Paetow, Montrose
Pound or light bundt: April Weinreich, Wahkon
Light bundt: Sonia Jacobsen, Roseville
Dark bundt: Sonia Jacobsen, Roseville
Vegetable or fruit type: Mary Pass, St. Paul
Not otherwise specified: Rachel Hannegan, Shoreview
Sweepstakes: Elaine Janas, Minneapolis
Grand cake sweepstakes (best cake of the fair): Gwendolyn Swenson, North Branch
Les Dames d'Escoffier International: Gwendolyn Swenson, North Branch
Cookies and Bars
Chocolate chips, no fruits or nuts: Lena Gould, Roseville
Chocolate chips, with nuts, no fruit: Heidi Hogg, St. Louis Park
Chocolate chips, with oatmeal: S. Wuendry, Minneapolis
Thumbprint: Karen Cope, Minneapolis
Bars, single-layer, frosted: Kris Tracy, Lake Elmo
Bars, layered, including lemon: Katie Lail, Minneapolis
Bars with nuts, fruit and/or chips, trail mix: Nancy Barrett, Maple Grove
Brownies, plain, no frosting: Gloria Rice, Plymouth
Chocolate brownies with nuts, chips and/or frosting: Carol Marsh, Duluth
Cookies, light, rolled flat, no frosting: April Weinreich, Wahkon
Cookies, dark, rolled flat, no frosting: Maggie Engelmeier, South St. Paul
Cookies, ice box: Linda Plant, Hastings
Cookies, ball type, not flattened before baking: Laurie Young, Minneapolis
Cookies, light, drop: Cathy Veldhuis, Apple Valley
Cookies, dark drop: Jeanna Sather, Minneapolis
Cookies, peanut butter, no chips or fruits: April Weinreich, Wahkon
Cookies, filled, no "thumbprint": Jessica Alexander, St. Paul
Cookies, light, ball type, flattened before baking: Kris Tracy, Lake Elmo
Cookies, dark, ball type, flattened before baking: Maggie Engelmeier, South St. Paul
Cookies, oatmeal, no fruit, nuts, chips or icing: April Weinreich, Wahkon
Sweepstakes, cookies and bars: April Weinreich, Wahkon
Linda J. Amendt Award: April Weinreich, Wahkon
C & H Sugar Special Award: Maggie Engelmeier, South St. Paul
Ginger Snap Recipe Challenge, ages 14-19: Rachel Saunders, Wayzata High School, Corcoran
Ginger Snaps Recipe Challenge, ages 20-39: Haley Richardson, Falcon Heights
Ginger Snaps Recipe Challenge, ages 40-59: Roberta Niemela, Golden Valley
Ginger Snaps Recipe Challenge, ages 60 and over: Lola Nebel, Cambridge
Pies
Apple: Fay Peterson, Apple Valley
Mixed fruit: Fay Peterson, Apple Valley
Creative Apple: Violet Lyford, Coon Rapids
Sweepstakes: Fay Peterson, Apple Valley
American Pie Council: Fay Peterson, Apple Valley
Peterson Memorial Award: Fay Peterson, Apple Valley (won two awards); Violet Lyford, Coon Rapids
Braham Pie Day: Fay Peterson, Apple Valley
Ethnic Baking
Cookies: Sharon Su, Rochester
Bread: Elaine Janas, Minneapolis
Crisp bread or crackers: Karen Cope, Minneapolis
Cake: Elsie E. Olsen, Eagan
Not otherwise specified: Ruth Glende, St. Paul
Sweepstakes: Karen Cope, Minneapolis
American Swedish Institute, judge's choice: Karen Cope, Minneapolis
Catherine Hanley Ethnic Baking Award: Karen Cope, Minneapolis
Gluten-free baking
Quick bread, loaf or muffins: Jim Hancock, Inver Grove Heights
Pie: Allison Holbrook, Woodbury
Cookies or bars: Meg Nodzon, St. Paul
Cake: Allison Holbrook, Woodbury
Yeast bread: Diane Sillerud, White Bear Lake
Sweepstakes, gluten free baking: Meg Nodzon, St. Paul
Special contests
Northland Celiac Support Group: Jim Hancock, Inver Grove Heights; Allison Holbrook, Woodbury; Meg Nodzon, St. Paul; Allison Holbrook, Woodbury; Diane Sillerud, White Bear Lake
C & H Sugar Cake Decorating Contest: Rachel Saunders, Corcoran
Vegan Main Dish Competition: Ellen Joseph, Minneapolis
Florence Brammer Award: Ellen Joseph, Minneapolis
Family Heirloom Recipe Competition: Mary Drabik, Shoreview
Gold Medal Flour Cookie Contest: Jessica Harm, Rochester
Gold Medal Flour Cookie Contest "New Entrant Award": Dani M. Daniels, Mayer
Bisquick Quick Creations Contest: Marjorie Johnson, Robbinsdale
Bisquick Quick Creations Contest "New Entrant Award": Katherine Martin, New Brighton
CANNING
Special contests
Prestigious Processor of the Pantry: Gary Johnson, Columbia Heights
Linda J. Amendt Award: Kathryn Earnest, Lindstrom
Ball Fresh Preserving Award for Adult Food Preservation: Gary Johnson, Columbia Heights; Kathryn Earnest, Lindstrom; Jean Peno, Rush City; Christine Robertson, Champlin
Fruits
Apple sauce: Rachel Yahnke, Bloomington
Fruit, unsweetened: Kathryn Earnest, Lindstrom
Not otherwise specified: Tim Murphy, Woodbury
Fruit syrup, single fruit: Melanie Krueger, Arden Hills
C & H Sugar Special Award: Rachel Yahnke, Bloomington; Tim Murphy, Woodbury
Jellies
Apple: Gary Johnson, Columbia Heights
Blackberry: Barb Schaller, Burnsville
Cherry: Barb Schaller, Burnsville
Chokecherry: Dori Berg, Andover
Crabapple: Amy Grittman, Rockford
Currant: Brian Bade, Wayzata
Grape: Jean Peno, Rush City
Herb, other than mint: Jill Adams, St. Louis Park
Mint: Brenda Kise, Waite Park
Pepper (small pieces permitted): DeAnn Kautzmann, Minneapolis
Plum: Keith Carlson, Eagan
Red raspberry: Barb Schaller, Burnsville
Strawberry: Maria Buhl, Inver Grove Heights
Wild fruit: Joan Till-Born, Byron
Wine: Genevieve Tyykila, Canby
Fresh fruit combination: Jean Peno, Rush City
Not otherwise specified: Jill Adams, St. Louis Park
Jams
Apricot: Gary Johnson, Columbia Heights
Black raspberry: Adam Sery, Minneapolis
Blackberry: Gary Johnson, Columbia Heights
Blueberry: Shelley Haider, Chanhassen
Cherry: Chris Lidberg, North Oaks
Orange marmalade: Gary Johnson, Columbia Heights
Citrus marmalade: Gary Johnson, Columbia Heights
Nectarine: Barb Schaller, Burnsville
Peach: Gary Johnson, Columbia Heights
Pear: Gary Johnson, Columbia Heights
Plum: Gary Johnson, Columbia Heights
Red raspberry: Michelle Colton, Edina
Rhubarb: Gary Johnson, Columbia Heights
Strawberry: Barb Schaller, Burnsville
Wild fruit: Becky Hippert, Robbinsdale
Fruit, with additional flavors and/or spice: Mary Donoghue, Maple Grove
Rhubarb with other fruit: Mary Gorham, Minnetonka
Multi-fruit combinations, with no spice or flavorings: Gary Johnson, Columbia Heights
Low-sugar or no-sugar jam: Susan Lyall, Excelsior
Not otherwise specified: Gary Johnson, Columbia Heights
Butters
Apple: Laura Hathaway, White Bear Lake
Not otherwise specified: Barb Schaller, Burnsville
Relishes
Dipping, hot or flavoring sauce: Maria Buhl, Inver Grove Heights
Picante or salsa, mild: Jean Peno, Rush City
Picante or salsa, hot: Jenni Muehlbauer, Cedar
Chutney, fruit: Anne Levin, St. Paul
Chili sauce: Barbara Dunn, Woodbury
Barbecue sauce: Stephen Gompertz, Andover
Corn relish: Pat Michurski, Minneapolis
Pepper relish: Randi Madden, St. Paul
Cucumber relish: Brian Bade, Wayzata
Zucchini relish: Matthew Webb, Eagan
Not otherwise specified: Leon Doherty, Sandstone
Pickles
Beet: Daniel Kurtz, Elk River
Bean, can include dill: Kimberly Narveson, Minnetonka
Bread and butter, sweet: Mike and Kathy Lee, Mounds View
Cucumber, sweet: Susan Wilder, Blaine
Dill, no garlic, vegetable or other spices: Shirley Petersen, Minneapolis
Dill, with garlic but no other vegetable, spices or sweetness: Dan Schaefer, Inver Grove Heights
Dill, with other vegetables and/or spices: Mark Addicks, Minneapolis
Dill, hot: Shirley Petersen, Minneapolis
Peppers, sweet: Therese Weierke, Champlin
Peppers, hot: Doug Hine, Forest Lake
Sauerkraut (heat-processed): Mona Connoy, Minneapolis
Watermelon rind, sweet: Christine Robertson, Champlin
Not otherwise specified: Nancy Heltzer, Blaine
Display of non-herbed flavored vinegars: Deborah Otten, Edina
Display of herbed vinegars: Kate Fogarty, Minneapolis
Special contests
M.A. Gedney Co., Best Dill Pickle: Keith Joyce, Inver Grove Heights
M.A. Gedney Co., Best Hot & Savory Dill Pickle: Ken Donovan, Farmington
M.A. Gedney Co., Best "Around the World" Dill Pickle: Pat Michurski, Minneapolis
Mrs. Wages Blue Ribbon Award (best in show, jellies and jams): Barb Schaller, Burnsville
Mrs. Wages Blue Ribbon Award (best in show, pickles): Christine Robertson, Champlin
Mrs. Wages Blue Ribbon Award (best in show, relishes): Anne Levin, St. Paul
Canning with Mrs. Wages (jams): Gary Johnson, Columbia Heights
Tomatoes
Tomatoes: Jean Peno, Rush City
Tomatoes with onions, green peppers and celery: Barb Schaller, Burnsville
Tomato juice: Rhonda Olson, Mora
Dried Fruit & Vegetables
Dried fruit: Paige Poser, Ham Lake
Dried vegetables: Leon Doherty, Sandstone
Maple syrup
Light amber maple: The Syrup Ranch, Michael Skroch, Bowlus
Medium amber maple: The Syrup Ranch, Michael Skroch, Bowlus
Dark amber maple: The Syrup Ranch, Michael Skroch, Bowlus
Minnesota Maple Syrup Producers Award: The Syrup Ranch, Michael Skroch, Bowlus