Education Minnesota has named 132 teachers from all around the state as candidates for the 2017 Minnesota Teacher of the Year. 

The 53rd Minnesota Teacher of the Year will be narrowed down from the list of 132 names and one lucky teacher will be chosen to receive the honor on May 7 at the Radisson Blu Mall of America. A selection committee comprised of 25 education, business and government leaders will hand pick a group of semifinalists and finalists. 

Candidates included public and private school teachers. 

Teachers can receive nominations from peers, students, school staff and parents. Requirements for eligible teachers include holding a bachelor’s degree, a Minnesota teaching license, completed three years of teaching prior to the nomination deadline. 

The candidates listed by their school districts are:

Margo Wayne, Albert Lea

Stephanie Hallman, Alden-Conger

Dan Bordwell, Anoka-Hennepin

Marsha Wilson, Austin

Anna Gross, Barnesville

Shauna Heggum, Battle Lake

Alex Jurek, Becker

Lynn Adams, Big Lake

Daniel Haley, Big Lake

Jeffrey Boyle, Blessed Trinity Catholic School, Richfield

Ryan Meyering, Bloomington

Bryan Johnson, Braham

Lori Lemieux, Braham

Karla Johnson, Brainerd

John Glas, Burnsville-Eagan-Savage

Marie Hansen, Burnsville-Eagan-Savage

David Taylor, Burnsville-Eagan-Savage

Stacy Kelzer, Cambridge-Isanti

Andrea Krueger, Centennial

Michele McClellan, Centennial

Alison Humpal, Columbia Heights

Charlene Warne, Delano

Annette Petersmeyer, Duluth

Sheila Shusterich, Duluth

Angela Taylor, Eden Prairie

Erin Webster, Eden Prairie

Ben Kirkwold, Elk River
Sue Yankowiak, Elk River

Pam Brolsma, Fairmont

Heidi Barlage, Farmington

Eric Mickelson, Goodridge

Tom Brenny, Hastings

Renee Drewicke, Herman-Norcross

Jeanne Bymark, Hibbing

Jennifer Anderson, Hutchinson

Lori Gustafson, Inver Grove Heights

Jennifer Honek, Isle

Claudia Roesler, Janesville-Waldorf-Pemberton

Sandy Skon, Kaleidoscope Charter School, Otsego

Liz Harwood, Kasson-Mantorville

Heidi Haugen, Kenyon-Wanamingo

Laura McAnally, Kenyon-Wanamingo

Maria Amundson, Lake Park-Audubon

Kelly Hillier, Lakeville

Mary Zilge, Lakeville

Helen Lester, Lester Prairie

Stephanie Laabs, Le Sueur-Henderson

Anastasia Eldredge, Mahtomedi

Toni Hames, Mankato

Katie Melgaard, Marshall County Central

Hinda Abdi, Minneapolis

Alex Berry, Minneapolis

Greta Callahan, Minneapolis

Adrian Davis, Minneapolis

Sigrid Espe, Minneapolis

Jonathon Pierpont, Minneapolis

Ken Shain, Minneapolis

Kris Thornwall, Minneapolis

LaCrissha Walton, Minneapolis

Heather Anderson, Minneota

Sarah Stassen, Minneota

Alison Alowonle, Minnetonka

Angela Jelinek, Moorhead

Tammy Ressler, Moorhead

Erin Gillespie, Morris

Heidi Shah, Mounds View

Taylor Toellner, Mounds View

Stephanee Goeken, North St. Paul-Maplewood-Oakdale

Scott Pierce, Northeast Metro 916

Sarah Swan McDonald, Northfield

Breanna Blad, Osseo

Dennis Loeks, Osseo

Scott Noet, Owatonna

Jessica Rocheleau, Pierz

Debra Sauke, Plainview-Elgin-Millville

Kristen Kilpo, Proctor

Neil Lahammer, Red Wing

Sheena Tisland, Red Wing

Steve Hemming, Richfield

Teresa Stadem, Richfield

Sue Lundquist, Robbinsdale

Janice Frerks, Rochester

Brenda Dahl, Roseau

Brian Fendrich, Rosemount-Apple Valley-Eagan

Charity Przepiora, Roseville

Kristie Sullivan, Rothsay

Eric Telander, Rush City

Karrie Fredrickson, Sartell-St. Stephen

Cory Zimpel, Sauk Rapids-Rice

Rachel Beran, Shakopee

Wade Laughlin, Shakopee

Krissy Purington, Shakopee

Susanne Springer, Shakopee

Amanda Pearson, Sibley East

Lauren Hughes (Brannen), Spring Lake Park

Doug Potthoff, Spring Lake Park

Glenn Morehouse Olson, St. Francis

Alicia Ekegren, St. Paul

Soraya Folley, St. Paul

John Horton, St. Paul

Michael Houston, St. Paul

Holly Johnston, St. Paul

Ian Keith, St. Paul

Bonnie Laabs, St. Paul

Jody Rohweller-Kocur, St. Paul

Staretta Taylor-Cooper, St. Paul

Mark Westpfahl, St. Paul

Carole Whitney, St. Paul

Ong Xiong, St. Paul

Eileen Zachman, St. Paul

Patrick Wiggin, St. Paul Preparatory School, St. Paul

Nicholas Johnson, Stewartville

Erin Nickleby, Stillwater

Katy Pupungatoa, Stillwater

Tate Schoeberlein, Stillwater

Andrew Weaver, Stillwater

Elizabeth Neilson, Twin Cities Academy, St. Paul

Kelly Foertsch, Underwood

Angela Hartman, Underwood

T.J. Pelanek, Underwood

Leslie Kurtz, Waconia

John Pohland, Waconia

Cindy Shook, Waconia

David Oraskovich, Waseca

James Autio, West St. Paul/Mendota Heights/Eagan

Corey Bulman, Westonka

Lori Knauf, Westonka

Cynthia Loewen, Westonka

Jean Ann Thayer, Westonka

Kelley Berger, Wheaton

Philip Wacker, White Bear Lake

Linda Pfeilsticker, Winona

Older Post

Edina High School principal to retire in 2017

Newer Post

"Demography doesn't define destiny," charter leader says in new video