2015 EARLY SIGNINGS

 

Wednesday is the first day of the NCAA early signing period, when athletes in all sports except football and soccer can sign binding national letters of intent. Listed are the metropolitan area athletes expected to sign with Division I or Division II colleges.

BASEBALL

• Shannon Ahern, Holy Angels: St. Cloud St.

• Jordan Ammons, Cretin-Derham Hall: Mercer

• Brock Bertram, Apple Valley: Buffalo (N.Y.)

• Sam Bridges, South St. Paul: Minnesota

• Michael Busch, Simley: North Carolina

• Isaac Collins, Maple Grove: Creighton

• Travis Cornoryea, Simley: Minn.-Crookston

• Tyler Eckberg, Edina: Kansas St.

• Hunter Even, Chanhassen: South Dakota St.

• Levi Falck, Centennial: South Dakota St.

• Alex Farley, Anoka: Minnesota

• Kyle Ferderer, Burnsville: North Dakota St.

• Steven Fitzsimmons, Cooper, Valparaiso

• Sam Goodman, Champlin Park: Central Michigan

• Nick Hanson, Prior Lake: Kentucky

• Scott Harrison, Park of Cottage Grove: St. Cloud St.

• Charley Hesse, Henry Sibley: North Dakota St.

• Thomas Hokanson, Chanhassen: Minnesota-Crookston

• Riley Johnson, Champlin Park: Augustana

• Riley Johnson, Eastview: North Dakota St.

• Cameron Keenan, Wayzata: Concordia (St. Paul)

• Aiden Ladd, Belle Plaine: Augustana

• Jimmy Larson, Prior Lake: Kansas St.

• Fox Leum, Minnetonka: Northern Iowa Area CC

• Caleb Malek, Northfield: Indiana St.

• AJ Overton, Elk River: Southwest Minnesota St.

• Jason Peter, Prior Lake: Southwest Minnesota St.

• Teddy Petersen, Glencoe-Silver Lake: Minnesota St. Mankato

• Alex Pribyl, Anoka: Quincy

• Jake Raether, Minnetonka: Central Michigan

• Luke Roskam, Chaska: Nebraska

• Tom Skoro, Wayzata: Kansas St.

• Derek Smith, Champlin Park: Southwest Minnesota St.

• Ryan Swanson, Eden Prairie: Creighton

• Chase Thomas, Anoka: Minnesota-Duluth

• Louie Varland, North St. Paul: Concordia (St. Paul)

• Matt Wallner, Forest Lake: North Dakota

• Lawson Zenner, Prior Lake: Wayne St. (Neb.)

BASKETBALL • BOYS

• Sam Baker, Benilde-St. Margaret’s: Winona St.

• Johnny Beeninga, Wayzata: Minnesota St. Moorhead

• Brock Bertram, Apple Valley: Buffalo

• Seth Coatta, Minnetonka: North Dakota St.

• Amir Coffey, Hopkins: Minnesota

• Trenton Krueger, St. Croix Lutheran: Minnesota Duluth

• Will Moreton, Edina: Stonehill College

• Reed Nikko, Maple Grove: Missouri

• Tyler Peterson, Centennial: South Dakota

• Austin Slater, Wayzata: Sioux Falls

• Lucas Walford, New Prague: Augustana

BASKETBALL • GIRLS

• Ashely Bates, Hopkins: Hampton

• Hannah Crymble, Champlin Park: Vermont

• Mariah Douville, Lakeville South: Colorado Christian

• Amber Fabeck, Park of Cottage Grove: Sioux Falls

• Courtney Fredrickson, Minnetonka: Wisconsin

• Suzanne Gilreath, Fridley: Wisconsin

• Ally Gorres, Park of Cottage Grove: North Dakota

• Hannah Hedstrom , Minnetonka: Lehigh

• Alison Hinck, White Bear Lake: Minnesota-Duluth

• Nia Hollie, Hopkins: Michigan St.

• Alaina Jarnot, Maranatha: Monmouth (N.J.)

• Jocelyn Johnson, Lakeville South: St. Cloud St.

• Danielle Johnson, Orono: Cornell

• Abby Kain, Simley: Northern Colorado

• Sarah Kaminski, Minnehaha Academy: George Mason

• Brianna Karg, White Bear Lake: Bemidji St.

• Evelyn Knox, Hopkins: Wayne St. (Neb.)

• Taylor Koenen, Shakopee: North Carolina

• Megan Mandel, Orono: Marquette

• Hannah Mitby, Burnsville: Augustana

• Lizzie Odegard, Minnetonka: Wisconsin-Milwaukee

• Anne Marie Rhinesmith, Shakopee: Dordt

• Caleigh Rodning, Shakopee: Southwest Minnesota St.

• Abi Scheid, Elk River: Northwestern

• Erika Schlosser, Eastview: Fairfield

• Sami Schneider, Hill-Murray: Minnesota-Duluth

• Hannah Sjerven, Rogers: New Mexico

• Molly Smith, Holy Family: Marist

• Tyrah Spencer, Bloomington Kennedy: North Dakota St.

• Taylor Wangerin, Apple Valley: Wayne St. (Neb.)

• LaShayla Wright, Bloomington Kennedy: South Dakota

CROSS-COUNTRY • BOYS

• Kyle Gudmunson, Hastings: Colorado Christian University

• Connor Schank, Howard Lake-Waverly-Winsted: North Dakota St.

• Sam Thomas, Edina: Davidson

CROSS-COUNTRY • GIRLS

• Melissa Drenckhahn, Wayzata: Minnesota-Duluth

• Sarah Harrison, Orono: Minnesota-Duluth

GOLF • BOYS

• Mason Fiddle, White Bear Lake: Minnesota

GOLF • GIRLS

• Hannah Hankinson, Edina: Augustana

• Christine Portillo, Edina: Minnesota

• Allison Rogers, Spring Lake Park: North Dakota

• Raelyn Spears, Providence: Elon

GYMNASTICS

• Alyssa Johnson, Rogers: Missouri

• Madeline Karr, Stillwater: Denver

HOCKEY • GIRLS

• Lauren Bench, Burnsville: Bemidji St.

• Jenna Brenneman, Breck: Clarkson

• Casey Dornbach, Edina: Nebraska-Omaha

• Catherine Johnson, St. Paul Academy: Minnesota-Duluth

• Jacqueline Kaasa, Hill-Murray: Bemidji St.

• Kippin Keller, Minnetonka: Minnesota

• Brooke Madsen, Eagan: Penn St.

• Katie McMillan, Minnetonka: Penn St.

• Presley Norby, Minnetonka: Wisconsin

• Sofia Poinar, Chanhassen: Minnesota St. Mankato

• Kenzie Prater, Hill-Murray: Quinnipiac

• Kiki Radke, Hastings: Bemidji St.

• Sydney Scobee, Breck: Vermont

• Mekenzie Steffen, Hill-Murray: Wisconsin

• Taylor Turnquist, Spring Lake Park: Clarkson

HOCKEY • BOYS

• Casey Dornbach, Edina: Nebraska-Omaha

• Mark Senden, Wayzata: North Dakota

LACROSSE • GIRLS

• Jordan Anderson, Eagan: Missouri Valley College

• Ally Barian, Prior Lake: Grand Valley St.

• Alina Boyce, Hopkins: Concordia (St. Paul)

• Aleah Fjelstad, Prior Lake: Florida Tech

• Betsy Gregg, Holy Family: Rockhurst

• Izzy Hanson, Holy Family: Mount Olive

• Cassidy Leininger, Eastview: Concordia (St. Paul)

• Katie Lottsfeldt, Stillwater: Concordia (St. Paul)

• Annie Lyman, Blake: Denver

• Megan Menzuber, Holy Family: Marquette

• Ashley Norberg, Prior Lake: Florida Southern

• Sara Stickler, Stillwater: Concordia (St. Paul)

• Tyra Swanson, Wayzata: Concordia (St. Paul)

• Samantha Tyo, Eastview: Iona

• Lexie Walstad, Chanhassen: St. Leo

LACROSSE • BOYS

• Josh Anderson, Minnetonka: Rutgers

• Kamal Baker, Hopkins: Maryland- Baltimore County

• Cray Bankes, Blake: Michigan

• Connor Bateman, Eastview: Rockhurst

• Donovan Dempsey, Lakeville South: Detroit Mercy

• Jack Dessler, Prior Lake: Colorado Mesa

• Jacob Dewall, Apple Valley: Lindenwood University

• Mitch Grengs, Farmington: Detroit Mercy

• Danny Jury, Prior Lake: Ohio Northern

• Trey Lervick, Woodbury: Air Force

• John Marple, Edina: Colgate

• Marcus Olsen, Elk River: North Greenville (S.C.)

• Nicholas Petersen, Lakeville South: Mount Olive (N.C.)

• Chris Rolfing, Woodbury: Marquette

• Nick Walsh, Woodbury: High Point

• Ben Ward, Prior Lake: Air Force

• Nick Washuta, Blake: Vermont

ROWING • GIRLS

• Clare Adams, Minnetonka: San Diego

• Melanie Dahlstrom, Minnetonka: Drake

• Lola Heimlich, Hopkins: Marist (N.Y.)

• Raegan Hinrichs, Edina: Wisconsin

• Ingrid McNeely, Visitation: Drake

• Emily Stinebaugh, Orono: Notre Dame

SOCCER • BOYS

• Grant Dumler, St. Thomas Academy: Xavier

SOCCER • GIRLS

• Reagan Fleck, Minnetonka: Miami (Ohio)

• Molly Hiniker, Edina: Colorado College

• Hannah Pedersen, North St. Paul: Concordia (St. Paul)

SOFTBALL

• Carlie Brandt, LeSueur-Henderson: Minnesota

• Erin Cozad, Lakeville South: Taylor

• Marie Deaton, Elk River: Minnesota St. Mankato

• Carly Esselman, Farmington: Minnesota St. Mankato

• Lauren Greeder, Stillwater: Minnesota-Duluth

• Kaylee Hentges, Belle Plaine: Southwest Minnesota St.

• Kate Kemmetmueller, Rogers: Minnesota

• Aryka Knoche, Roseville: Drake

• Amber Kusler, Lakeville South: Minnesota-Crookston

• Jayme Langbehn, Elk River: Minnesota-Duluth

• Lily Langevin, North St. Paul: Concordia (St. Paul)

• Morgan Paaverud, Anoka: Toledo

• Justice Perry, Prior Lake: Auburn

• Paige Pitlick, Jordan: Minnesota-Crookston

• Samantha Proctor, Champlin Park: Minnesota-Crookston

• Kennedy Rieck, Rosemount: Minnesota St. Mankato

• Madison Rutter, Lakeville South: Northern St.

• Olivia Wolters, Elk River: Augustana

• Alicia Young, Lakeville South: North Dakota

SWIMMING & DIVING • GIRLS

• Brianna Alexander, Lakeville South: Miami (Ohio)

• Tessa Anderson, Wayzata: Columbia

• Shea Bougie, Lakeville South: Neb.-Lincoln

• Shea Braden, Holy Family: Maryland- Baltimore County

• Sara Carmean, Spring Lake Park: North Dakota

• Tara Chapman, Centennial: Minnesota

• Emily Conners, Visitation: Xavier

• Abbie Dolan, Visitation: Notre Dame

• Colleen Donlin, Wayzata: Liberty

• Riley Donlin, Minnetonka: Georgetown

• Chelsea Gehrke, Farmington: St. Cloud St.

• Elizabeth Giese, Coon Rapids: Neb.-Omaha

• Rachel Haugen, Hutchinson: South Dakota St.

• Anna Justinak, Minnetonka: Miami (Ohio)

• Emily Kishish, Visitation: St. Louis

• Abby Kunze, Stillwater: Illinois-Chicago

• Sophia Levy, Minnetonka: Purdue

• Sarah Lingen, Wayzata: Denver

• Megan Merschman, Anoka: Minnesota-Morris

• Gentry Musgrove, Anoka: Northern St.

• Sam Norton, Orono: Dartmouth

• Cecilia Ostergren, Minnetonka: Wisconsin-Milwaukee

• Madison Preiss, Wayzata: Minnesota

• Emma Ruehle, Armstrong: Iowa St.

• Alex Spinner, Prior Lake: South Dakota St.

• Bri Thorne, Breck: Vanderbilt

• Tru Walor, Minnetonka: Drexel

• Megan Wenman, Rosemount: North Dakota St.

SWIMMING & DIVING • BOYS

• Alex Crow, Eagan: South Dakota St.

• Marshall Heskin, Prior Lake: South Dakota St.

• Parker Lemke, Eagan: Minnesota

• Mitch Raihle, Spring Lake Park: North Dakota

• Warren Sexton, St. Thomas Academy: Denver

• Jack VanZee, Wisconsin-Green Bay

TENNIS • BOYS

• Nick Beaty, Wayzata: Michigan

TENNIS • GIRLS

• Tayla Card, Hutchinson: Winona State

• Mia Davis, Apple Valley: Winona State

• Hayley Haakenstad, Chanhassen: Nebraska

• Jordan Kopfer, Eastview: Valparaiso

• Alexis Nelson, St. Paul Harding: California

• Theresa Tebon, Minnetonka: Wisconsin-Green Bay

TRACK AND FIELD • GIRLS

• Olivia Anger, Apple Valley: Winona St.

• Maria Berg, New Prague: Minnesota-Duluth

• Jedah Caldwell, Chanhassen: Kansas

• Jenna Gatz, Belle Plaine: Minnesota St. Mankato

• Hannah Gustafson, South St. Paul: Concordia (St. Paul)

• Brieasha Hunter, Cretin-Derham Hall: Minnesota

• Mikayla Johnson, North Branch: North Dakota

• Greta Knower, Lakeville South: North Dakota

• Haley Lubow, Lakeville South: Wisconsin

• Natalie Manders, Eastview: Minnesota

• Miranda Phipps, Anoka: Univ. of Sioux Falls

• Ruby Stauber: Louisiana State

• Jenny Thill, Forest Lake: South Dakota St.

TRACK AND FIELD • BOYS

• Lucas Trapp, Elk River: Minnesota

VOLLEYBALL

• Janae Alderson, Champlin Park: Providence

• Hannah Angeli, Hill-Murray: Neb.-Omaha

• Erin Corrigan, Hutchinson: Soutwest Minnesota State

• Emilia Czapiewska, St. Paul Highland Park: South Dakota St.

• Chloe Dousette, Cretin-Derham Hall: Nebraska-Omaha

• Ella Francis, Prior Lake: Illinois St.

• Kathryn Graf, Edina: Bradley

• Natalie Haben, Edina: Purdue

• Kenzie Hennen, Jordan: South Dakota St.

• Haley Kauth, Roseville: Wayne St. (Neb.)

• Brittany McLean, Rosemount: Minnesota

• Lauren Mershon, Minnetonka: St. Louis

• Amber Messner, Hutchinson: Southwest Minnesota State

• Karli Nielsen, Jordan: Sioux Falls

• Lara Schultz, Prior Lake: North Dakota St.

• Keena Seiffert, Chaska: Minnesota-Duluth

• Courtney Selbitschka, North Branch: Minnesota St.-Moorhead

• Erin Slinde, Rosemount: West Virginia

• Olivia Spanton, Prior Lake: Neb.-Omaha

• Jenna Weidner, Minnetonka: High Point

• Emilia Widen, Burnsville: Michigan Tech

WRESTLING

• Luke Jeske, St. Michael-Albertville: Minnesota

• Ben Kelvington, Jordan: Augustana

• Nick Knutson, New Prague: North Dakota St.

• Brock Morgan, Apple Valley: Columbia

• Mitch McKee, St. Michael-Albertville: Minnesota

• Griffin Parriott, New Prague: Purdue

• Andrew Piehl, Rogers: Naval Academy

• Taylor Venz, Farmington: Nebraska