TUESDAY

BASKETBALL • boys

SUBURBAN EAST

• Woodbury 72, White Bear Lake 54

MINNESOTA

• Fillmore Central 62, Mabel-Canton 45

• Kasson-Mantorville 66, St. Peter 47

• Kingsland 59, Houston 25

• Sacred Heart 91, Warren-Alvarado-Oslo 61

• Triton 50, Glenville-Emmons 34

• Virginia 70, Barnum 39

AITKIN TOURNAMENT

• Deer River 57, Greenway 40

• Foley 74, Aitkin 57

BETHANY LUTHERAN TOURNEY

• Maple River 65, Lake Crystal-Wellcome Memorial 49

• Minnesota Valley Lutheran 77, St. Clair 47

• New Richland-H-E-G 76, LeSueur-Henderson 52

• St. Croix Lutheran 50, Fairmont 42

BETHEL TOURNAMENT

• Bloomington Jefferson 60, Roseville 52

• Minnetonka 62, St. Paul Central 56

CALVIN CHRISTIAN TOURNEY

• Cook County 44, Charter Stars 40

• Heritage Academy 63, AFSA 49

• West Lutheran 67, Liberty Classical 52

CLOQUET TOURNAMENT

• Cloquet 70, Blake 60

• Duluth Denfeld 58, Pine City 55

EDEN PRAIRIE TOURNAMENT

• Eden Prairie 80, Shakopee 62

• Edina 74, Chaska 68

GRAND RAPIDS TOURNEY

• Coon Rapids 74, Grand Rapids 71, OT

• St. Paul Highland Park 63, Proctor 44

HL-W-W TOURNAMENT

• Columbia Heights 85, Howard Lake-Waverly-Winsted 55

• Dassel-Cokato 62, Providence Academy 59

LEWISTON CLASSIC

• Cochrane-Fountain City (Wis.) 79, Hope Lutheran 61

• Lewiston-Altura 50, Tri-City United 44

• Waseca 74, Winona 65

• Zumbrota-Mazeppa 59, Winona Cotter 50

NICOLLET TOURNAMENT

• Cleveland 75, New Ulm Cathedral 37

PARK RAPIDS TOURNAMENT

• Cass Lake-Bena 73, Nevis 70

• Menahga 63, Park Rapids 61, OT

PERHAM TOURNAMENT

• Heritage Christian 56, Spring Grove 41

• Perham 52, Morris Area/Chokia-Alberta 48

ST. CLOUD CATHEDRAL TOURNEY

• Litchfield 80, Braham 64

• Melrose 73, Mandan (N.D.) 62

• St. Cloud Cathedral 75, Concordia Academy 45

• Watertown-Mayer 81, Pierz 48

ST. JAMES TOURNAMENT

• Madelia 80, Rockford 47

• Springfield 76, St. James Area 73

ST. THOMAS TOURNAMENT

• Park Center 64, Cretin-Derham Hall 61

TARTAN TOURNAMENT

• Forest Lake 75, Cristo Rey Jesuit 51

• Rogers 82, Carmel Catholic (Ill.) 57

• St. Paul Como Park 68, Spring Lake Park 63

• Tartan 61, Chisago Lakes 50

WILLMAR INVITE

• BOLD 88, Lac qui Parle Valley 81

• MACCRAY 75, Sauk Centre 54

• New London-Spicer 89, Belgrade-Brooten-Elrosa 67

• Willmar 63, Central Minnesota Christian 54

BASKETBALL • GIRLs

METROPOLITAN AREA

• Stillwater 80, Cambridge-Isanti 59

MINNESOTA

• Crosby-Ironton 65, Onamia 32

• Fillmore Central 49, Mabel-Canton 46

• Kingsland 59, Houston 24

• Pine Island 63, Bethlehem Academy 44

• Royalton 81, Pierz 48

AITKIN TOURNAMENT

• Aitkin 58, Foley 52

ALEXANDRIA TOURNAMENT

• Alexandria 85, Minnesota Transitions 3

• Watertown-Mayer 56, Buffalo 49

CASHTON (WIS.) TOURNEY

• Spring Grove 50, La Farge (Wis.) 32

CLOQUET TOURNAMENT

• Cloquet 54, Blake 41

• Northwestern (Wis.) 82, Duluth Denfeld 8

ELY TOURNAMENT

• Ely 57, Wrenshall 38

• Lake of the Woods 54, Northeast Range 10

HAWLEY TOURNAMENT

• East Grand Forks 63, Warren-Alvarado-Oslo 24

• Hawley 40, Crookston 35

HL-W-W TOURNAMENT

• Delano 59, Atwater-Cosmos-Grove City 33

• Holy Family 65, Howard Lake-Waverly-Winsted 26

LEWISTON CLASSIC

• Kasson-Mantorville 72, Winona Cotter 52

• Tri-City United 77, St. Charles 40

• Winona 61, Waseca 44

MARSHALL TOURNAMENT

• Canby 77, Edgerton 50

• Jordan 59, Marshall 51, 2OT

• Minneota 74, Murray County Central 25

• St. Clair 76, Russell-Tyler-Ruthton 64

NICOLLET TOURNAMENT

• Nicollet 53, Buffalo Lake-Hector-Stewart 39

PERHAM TOURNAMENT

• Heritage Christian 69, Perham 53

• Roseau 84, Holdingford 37

RANDOLPH TOURNAMENT

• Randolph 42, Cannon Falls 22

• Trinity 57, Triton 50

ST. ANTHONY TOURNAMENT

• St. Anthony 82, Richfield 39

• St. Croix Prep 55, Tartan 18

ST. CLOUD TECH TOURNEY

• Braham 61, Rocori 57

• Grand Rapids 78, Sauk Rapids-Rice 52

• Sauk Centre 67, Detroit Lakes 37

• St. Cloud Tech 79, Worthington 68

ST. JAMES TOURNAMENT

• Madelia 52, St. James Area 27

• Maple River 64, Springfield 51

TRACY-M-B TOURNAMENT

• Red Rock Central 66, Adrian 41

• Tracy-Milroy-Balaton 63, Wabasso 50

UPSALA TOURNAMENT

• Concordia Academy 77, Upsala 53

• Melrose 33, McGregor 18

HOCKEY • boys

METROPOLITAN AREA

• Andover 0, Forest Lake 0, OT

• Champlin Park 5, Eastview 3

• Mankato East 4, Red Wing 3, OT

• White Bear Lake 5, Spring Lake Park 3

MINNESOTA

• Alexandria 5, Greenway/N-K 4, OT

• Hibbing/Chisholm 4, New Ulm 0

DULUTH DENFELD TOURNAMENT

• Mankato West 3, Apple Valley 1

• Sheboygan (Wis.) 7, Duluth Denfeld 0

• St. Louis Park 5, Owatonna 2

DULUTH MARSHALL TOURNAMENT

• Hermantown 4, Bemidji 0

• Roseville 3, St. Francis 1

GRANITE CITY TOURNAMENT

• River Lakes 1, Providence Academy 0

• St. Cloud 5, Northfield 4

• St. Cloud Cathedral 7, Sauk Rapids-Rice 0

• Sartell-St. Stephen 6, Monticello 2

SOUTH ST. PAUL TOURNEY

• Hopkins 2, New Prague 1

• Luverne 4, Hastings 1

• St. Paul Johnson 3, Eagan 1

• Woodbury 8, South St. Paul 0

THIEF RIVER FALLS TOURNEY

• Chippewa Falls (Wis.) 2, Thief River Falls 1

• St. Paul Academy 7, Crookston 1

WASECA TOURNAMENT

• Pine City/Rush City 12, Bagley/Fosston 3

• St. Paul Highland Park 5, Waseca 4, OT

HOCKEY • GIRLs

METROPOLITAN AREA

• Litchfield/Dassel-Cokato 3, St. Peter 1

• Princeton 4, Minneapolis 1

AUSTIN TOURNAMENT

• St. Paul Blades 4, Austin 3

CROOKSTON TOURNAMENT

• Park Rapids 4, Grand Forks Central (N.D.) 3

EDEN PRAIRIE TOURNAMENT

• Benilde-St. Margaret's 2, Wayzata 1

• Cretin-Derham Hall 1, Roseau 1, OT

• Eden Prairie 4, Eagan 2

• Minnetonka 5, Chaska/Chanhassen 1

EDINA TOURNAMENT

• Edina 2, Maple Grove 1

• Grand Rapids/Greenway 2, Stillwater 1, OT

FARMINGTON TOURNAMENT

• Dodge County 2, Northfield 1, OT

• Farmington 7, Rochester Century 0

• New Prague 3, Holy Angels 1

• Red Wing 4, Hudson (Wis.) 3

HASTINGS INVITE

• Moorhead 3, Hastings 2, OT

• Park of Cottage Grove 5, River Lakes 0

SCHWAN CUP

Gold Division

• Buffalo 5, Duluth 2

• Lakeville North 2, Centennial 1, OT

• Spring Lake Park/Coon Rapids 3, East Ridge 2

• Proctor/Hermantown 7, Thief River Falls 4

Silver Division

• Andover 5, Moose Lake Area 4

• Holy Family/Waconia 6, Irondale 2

• North St. Paul/Tartan 4, Cloquet-E-C 0

• Rogers 2, Anoka 1, OT

Bronze Division

• Green Bay (Wis.) 1, Fort Frances (Ont.) 0

• International Falls 1, Mahtomedi 1, OT (Mahtomedi won shootout)

• St. Francis/North Branch 3, Owatonna 0

• St. Cloud 2, Totino-Grace 1

Open/American Division

• Cambridge-Isanti 1, Sun Prairie (Wis.) 0

• Chisago Lakes 6, Rochester Mayo 2

• Henry Sibley 2, Luverne 1

• Prairie Centre 4, Northland Pines (Wis.) 3

Open/National Division

• Eveleth-Gilbert 7, Fairmont 1

• North Metro 3, Marshall 2, OT

• Northern Lakes 5, Arrowhead (Wis.) 4

WARROAD TOURNAMENT

• Shakopee 4, Warroad 0

• St. Paul United 5, Alexandria 1

WASECA TOURNAMENT

• Delano 5, North Shore 1

• Waseca 7, Windom Area 0

SWIMMING

GRAND RAPIDS INVITE

• Minnetonka 557, St. Michael-Albertville 329, Centennial 269, Prior Lake 257.5, Forest Lake 241.5, Andover 206, Burnsville 169⅓, Eveleth-Gilbert 143⅓, Chisholm 77, Grand Rapids 56⅓, Duluth Marshall/Proctor 19.

SUMMARIES

BASKETBALL • boys

Columbia Heights 85, HL-W-W 55

Columbia Heights 48 37-85

Howard Lake-W-W 31 24-55

Columbia Heights: Roberson 25, Hardrict 15, Matthews 14, Kelly 10, Wright 9, Cooke 5, Poindexter 3, Hussein 2, Sheferaw 2, Mayfield 2. Howard Lake-Waverly-Winsted: Bangasser 12, Decker 12, Zander 11, Uter 4, Bickman 4, Barth 4, Paulson 3, Kittock 3, Cuadros 2.

Dassel-Cokato 62, Providence Acad. 59

Providence Academy 22 37-59

Dassel-Cokato 35 27-62

Providence Academy: Blomberg 16, Servais 15, Richelsen 10, Baird 9, Anderson 5, Young 2, Sturm 2. Dassel-Cokato: Kaiser 24, Terning 14, Morris 10, Howell 6, Nelson 6, Brandel 2.

Eden Prairie 80, Shakopee 62

Shakopee 31 31-62

Eden Prairie 42 38-80

Shakopee: Katona 20, Kutina 18, Adelman 18, Leininger 4, Budin 2. Eden Prairie: Andrews 17, Kluge 16, Chose 14, Pahl 12, Dobbs 6, Grundhauser 5, Montero 4, Johnson 4, Christensen 2.

Edina 74, Chaska 68

Chaska 33 35-68

Edina 36 38-74

Chaska: Hanson 34, Strazzanti 17, Perrill 6, Nicholson 5, Rodriguez 4, Reineke 2. Edina: Nelson 24, McGrory 22, Hofrenning 10, Graf 6, Middleton 6, Krafft 3, Connell 2, Glenna 1.

Forest Lake 76, Cristo Rey Jesuit 51

Forest Lake 42 34 - 76

Cristo Rey Jesuit 19 32 - 51

Forest Lake: Colon 6, Larson 22, Ball 4, McGrath 2, Damon 4, Schrader 6, Jankowski 4, Jerde 10, Hale 6, Breitbach 12. Cristo Rey Jesuit: Burgess 2, Doyle 5, Cargill 4, Sommer 3, Gregory 2, Sims 35.

Heritage Christian 56, Spring Grove 41

Spring Grove 23 18-41

Heritage Christian 19 37-56

Spring Grove: Grinde 18, Myrah 8, Schuttemeier 7, Folz 7, Jaster 1. Heritage Christian: Woda 23, Johansen 18, Halvorsen 6, Allen 5, VanderTop 2, Thurston 2.

Lewiston-Altura 50, Tri-City United 44

Tri-City United 17 27-44

Lewiston-Altura 23 27-50

Tri-City United: Davis 14, Jacobson 11, Readmond 6, Hintz 5, Jackson 4, Sexe 2, Skluzacek 2. Lewiston-Altura: Speltz 19, Christie 8, Brown 8, Miller 7, Oevering 6, Weaver 2.

NRHEG 76, LeSueur-Henderson 52

New Richland-H-E-G 36 40 - 76

LeSueur-Henderson 34 18 - 52

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva: Baker 25, Raimann 13, C. Agrimson 6, Lundberg 19, Jongbloedt 3, B. Agrimson 8, Techau 2 LeSueur-Henderson: Pengilly 16, Nesbit 12, Champagne 10, Arnold 4, Borchardt 7, Radloff 3.

Park Center 64, Cretin-Derham Hall 61

Park Center 36 28-64

Cretin-Derham Hall 24 37-61

Park Center: Cook 17, Kamara 15, Tamba 13, Broadway 10, Dainja 9. Cretin-Derham Hall: Oturu 19, Larson 17, Prince 8, King 6, Carter 5, Chatman 4, Newton 2.

Rogers 82, Carmel Catholic (Ill.) 57

Rogers 43 39 - 82

Carmel Catholic (Ill.) 23 34 - 57

Carmel Catholic (Ill.): Speights 3, Julien 22, Kilpatrick 1, Brolley 2, Myers 11, Galdoni 2, Barr 6, Roeser 10. Rogers: Brenning 11, Vazquez 7, Spilles 9, Palm 4, Watson 7, Camarote 20, Belka 20, Franz 4.

St. Croix Lutheran 58, Fairmont 34

Fairmont 16 18-34

St. Croix Lutheran 32 26-58

Fairmont: Missling 17, Tordsen 8, Kallenbach 7, Johnson 3, Schwieger 3, Denney 2, Allen 2. St. Croix Lutheran: Kuckhahn 17, Arroyo 13, Johnson 9, Maag 5, Kletscher 4, Hagerty-Hendrix 2.

St. Paul Como Park 68, Spring Lake Park 63

Spring Lake Park 35 28 - 63

St. Paul Como Park 30 38 - 68

Spring Lake Park: Davis 26, Whann 2, Myren 8, Subasic 1, Wernholz 8, Steward 4, Elkerton 8, Ojile 6. St. Paul Como Park: Ward 10, Woodard 24, Chandler 18, Ventrelli 2, King-Keller 6, Clark 8.

Tartan 61, Chisago Lakes 50

Chisago Lakes 26 24 - 50

Tartan 40 21 - 61

Chisago Lakes: Nelson 14, Tinjum 12, Gillach 8, Thompson 10, Johnson 6. Tartan: Goergen 8, Myles 3, James 9, Kimmons 2, Whalen 14, Walker 5, Horn 11, Thompson 9.

Woodbury 72, White Bear Lake 54

Woodbury 39 33 - 72

White Bear Lake 25 29 - 54

Woodbury: Coddon 8, Fleming 7, Thiljen 3, Jones 31, McMarrow 8, Glunz 6, Alston 9. White Bear Lake: Lake 10, Schwartz 12, Charles 4, Schochet 6, Griefenhagen 6, Je. Beckler 16.

BASKETBALL • GIRLs

Holy Family 65, Howard Lake-W-W 26

Holy Family NA NA-65

Howard Lake-W-W NA NA-26

Holy Family: Bowlin 17, Spinner 16, Steiner 12, Conroy 7, Geurs 6, Elander 3, Thompson 3, Jansen 1. Howard Lake-Waverly-Winsted: Benson 8, Streich 8, Schumann 5, Fesenmaier 5.

St. Anthony 82, Richfield 39

Richfield 20 19-39

St. Anthony 41 41-82

Richfield: Wendland 15, Hartman 7, Maher 7, Ross 4, Deyki 4, Hassan 2. St. Anthony: Wiebusch 21, Zielsdorf 16, Zeller 9, Sibbet 9, Thomas 7, Koenig-Meehan 6, Thomas 6, Meyer 4, Zmuda 2, Grosz 2.

St. Croix Prep 55, Tartan 18

St. Croix Prep 28 27-55

Tartan 7 11-18

St. Croix Prep: Schulte 5, Fisher 4, Schulte 4, White 3, Hangge 2. Tartan: Ekereke 12, Roberts 10, Moeschter 8, Mason 8, Whitlock 8, Chevre 6, Bohn 3.

Stillwater 80, Cambridge-Isanti 59

Cambridge-Isanti 25 34-59

Stillwater 44 36-80

Cambridge-Isanti: Cox 20, Brogger 14, Westberg 8, Witzmann 5, Olander 3, King 3, Larkin 2, Glotzbach 2, Terwilliger 2. Stillwater: Scalia 22, Patterson 17, Whiddinton 12, Lampright 3, White 3, Chute 3, Brady 2.

Tri-City United 77, St. Charles 40

St. Charles 18 22-40

Tri-City United 37 40-77

St. Charles: Mosley 6, Storm 2, Shanahan 4, Welch 2, Carlson 2, Pearson 5, Schultz-Hansen 11, VanderZanden 6, Otterson 2. Tri-City United: Robinson 19, Whipps 5, J. Vargo 16, C. Vargo 7, Jindin 7, Hellerud 2, Dull 10, Trnka 8, Colwell 3.

Trinity 57, Triton 50

Trinity 22 35-57

Triton 24 26-50

Trinity: Michaud 28, Frenz 17, Ennis 8, Bittner 2, Bittner 2. Triton: Petersohn 16, Gilliland 13, Melder 10, Kress 4, Bond 3, Myer 2, Ellingson 2.

HOCKEY • boys

Andover 0, Forest Lake 0 [OT]

Forest Lake 0 0 0 0-0

Andover 0 0 0 0-0

Saves: F: Fiedler 10-8-8-1-27. A: Fritsinger 6-9-11-4-30.

Champlin Park 5, Eastview 3

Champlin Park 1 2 2-5

Eastview 0 0 3-3

First: C-Roberts (Petersen, Schuster), 14:59. Second: C-Lee (Snee), 5:53, pp. C-Bauman (Swanstrom), 7:22, pp. Third: E-Herzog, 2:52. E-Fan (Bordson, Anderson), 9:35, pp. E-Kukowski (Ford, Bordson), 10:50, pp. C-Bauman (Karges, Lee), 11:53. C-Bauman, 16:20. Saves: C: Boynton 11-20-12-43. E: Herro 6-2-0-8; Beattie 0-0-7-7.

Hopkins 2, New Prague 1

New Prague 0 1 0-1

Hopkins 1 0 1-2

First: H-Johnson (Peterson), 11:18. Second: N-Reger, 9:59. Third: H-Staack (Nelson, Sweeney), 5:20. Saves: N: Dorzinski 12-8-7-27. H: Wilson 5-11-15-31.

Luverne 4, Hastings 1

Luverne 0 2 2-4

Hastings 1 0 0-1

First: H-Sieh (Larson, Duffy), 16:03. Second: L-Harder, 9:17. H-Jelken, 11:22. Third: L-Serie (Harder, Jelken), 8:42, pp. L-Sterrett (Jelken), 12:49. Saves: L: Ericson 12-11-9-32. H: Greengo 6-7-2-15.

Mankato East 4, Red Wing 3 [OT]

Red Wing 0 2 1 0-3

Mankato East 1 2 0 1-4

First: M-LeBert (Rabenhorst, Megard), 10:36, pp. Second: R-Defore (Cushing), 0:19, sh. M-Sellner (Salzle), 4:23, pp. M-Salzle (Marshall, Schulz), 6:33, pp. R-Maroushek, 12:36. Third: R-Cushing, 7:12. OT: M-Johnson (Anderson), 1:14, sh. Saves: R: Harding 7-10-12-0-29. M: Cusey 5-8-7-0-20.

Mankato West 3, Apple Valley 1

Mankato West 0 1 2-3

Apple Valley 0 0 1-1

Second: M-Miller (Steiert), 6:29. Third: M-Sims (Fossen, Looft), 8:28. A-Jamison (Gale, Plagge), 11:54. M-Looft (Miller), 16:14. Saves: M: Peterson 5-7-5-17. A: Bolden 6-4-5-15.

River Lakes 1, Providence Academy 0

Providence Academy 0 0 0-0

River Lakes 0 0 1-1

Third: R-Shuck (Stanger, Lemke), 12:06, pp. Saves: P: Koskie 6-7-8-21. R: Terwisscha 5-15-2-22.

Roseville 3, St. Francis 1

St. Francis 1 0 0-1

Roseville 1 1 1-3

First: S-Besch (Kaehler, Gilbertson), 2:52, pp. R-Martin (Sundeen), 16:03. Second: R-Rossini (Leahy), 4:22. Third: R-Irwin, 15:12. Saves: S: Garaghty 7-9-7-23. R: Murphy 6-6-14-26.

Sartell-St. Stephen 6, Monticello 2

Monticello 0 1 1-2

Sartell-St. Stephen 2 3 1-6

First: S-Meier (McCabe, Freeman), 8:04. S-Hennemann (McCabe), 8:25. Second: S-Freeman (McCabe, Hennemann), 2:52, pp. S-McCabe (Hennemann, Dummer), 4:20. S-Pinkerton (Kalthoff, Kirchner), 7:12, pp. M-Chiodo (Mros, Stibingr), 8:12. Third: S-Freeman (Spanier), 8:17. M-Zwack (Dahlheimer), 11:29. Saves: M: Klatt 14-2-0-16; Soderholm 0-3-3-6. S: Bright 6-1-5-12.

St. Cloud 5, Northfield 4 [OT]

Northfield 1 3 0 0-4

St. Cloud 0 1 3 1-5

First: N-Malecha (Kvernmo, Loecher), 7:15. Second: S-Johnson (Streitz), 3:38, pp. N-Kvernmo (Jirik), 4:11. N-Cloud (Halvorson), 6:08. N-Jirik (Malecha, Kvernmo), 10:07. Third: S-Rud (Portz), 6:08. S-Rieland (Olson, Bissett), 6:57. S-Amundson, 16:41. OT: S-Amundson (Skaja), 1:51. Saves: N: Bielenberg 10-10-16-1-37. S: Staudinger 6-6-5-2-19.

St. Louis Park 5, Owatonna 2

Owatonna 1 0 1-2

St. Louis Park 1 1 3-5

First: O-Smith (Meier, Kiel), 1:39, pp. S-Sorenson (Plender, Neudecker), 16:46, pp. Second: S-Pekarek (Sorenson, Neudecker), 15:57. Third: S-Neudecker (Plender), 0:30. O-Broton (Mayer, Rehman), 2:29, pp. S-Neudecker, 2:51. S-Neudecker (Hand, Sorenson), 6:05. Saves: O: Dub 9-11-9-29. S: Raasch 14-12-7-33.

St. Paul Academy 7, Crookston 1

St. Paul Academy 1 3 3-7

Crookston 0 1 0-1

First: S-Johnston (Kelly, Parker), 13:36, sh. Second: S-Johnston (Kelly), 4:06.(McCabe, Hosszu), 7:30. S-Kelly (Johnston), 12:17, sh. C-Heppner (Doda), 16:46. Third: S-Dahlseide (Zukowski), 7:20. S-Johnston (Picciano, Hosszu), 10:06. S-McCabe, 11:02. Saves: S: Beran 7-7-5-19. C: Salentine 10-11-8-29.

St. Paul High. Park 5, Waseca 4 (OT)

St. Paul Highland Park 0 1 3 1-5

Waseca 0 3 1 0-4

Second: W-Dahnert (Meyer), 1:28. W-Rolling, 7:38, sh. S-Lindstrom (Dion), 11:00. W-Meyer (Rolling, Priebe), 12:00. Third: S-Bell (Wengler), 5:06. W-Meyer (Sommers, Heitkamp), 10:01, pp. S-Wengler (Lindstrom), 13:42. S-Wengler, 16:21. OT: S-Nelson, 16:06. Saves: S: Branby 6-8-10-28. W: Weber 11-9-12-33.

St. Paul Johnson 3, Eagan 1

St. Paul Johnson 3 0 0-3

Eagan 0 1 0-1

First: S-Moberg (Fish), 0:14. S-Moberg (Schinzing, Banegas), 13:28, pp. S-Heffernan (Ranum), 15:02. Second: E-Meiers (Yetzer, Mills), 4:07. Saves: S: Weintzweig 5-8-9-22. E: Toussaint 9-2-6-17.

HOCKEY • GIRLs

Andover 5, Moose Lake Area 4

Andover 2 2 1-5

Moose Lake Area 1 2 1-4

First: A-Butorac (Halvorson, Schelkoph), 5:53. M-Pederson (Gerard, Painovich), 11:44. A-Czech (Little), 15:20. Second: M-Bird (Gerard), 3:26, pp. A-Butorac (Sedey), 8:21. M-Gerard (Bird, Bird), 9:38, pp. A-Schelkoph (Butorac, Kendall), 14:49. Third: A-Czech (Schelkoph, Tammi), 12:33. M-Bird, 16:35, sh. Saves: A: Pelkey 8-7-9-24. M: Gamst 9-9-11-29.

Benilde-St. Margaret's 2, Wayzata 1

Wayzata 0 0 1-1

Benilde-St. Margaret's 0 2 0-2

Second: B-DeCesare (Huson), 10:45, pp. B-Calengor (Sexton), 13:06. Third: W-McCollins (Rezabek), 7:48, pp. Saves: W: Boswell-Healey 10-10-10-30. B: Greeley 3-11-3-17.

Buffalo 5, Duluth 2

Duluth 0 1 1-2

Buffalo 1 3 1-5

First: B-Habisch (Hovland, Carlson), 9:21. Second: B-Strenge (Braccini), 2:20. B-Thompson (McAlpin, Klein), 4:04. D-Schuman (Sutherland, McClure), 6:41, pp. B-Habisch (Hovland), 11:52. Third: D-Sutherland (Stellmaker), 5:14, pp. B-McAlpin, 15:39, sh. Saves: D: Syck 10-10-10-30. B: Sohler 7-7-7-21.

Cambridge-Isanti 1, Sun Prairie (Wis.) 0

Sun Prairie (Wis.) 0 0 0 - 0

Cambridge-ISanti 1 0 0 - 1

First: CI-Niebur (Nuebel), 13:05. Saves: SP-THornton 23; CI-Belkholm 14.

Chisago Lakes 6, Rochester Mayo 2

Chisago Lakes 2 1 3-6

Rochester Mayo 0 1 1-2

First: C-Bye (Lundeen, Huberty), 8:23. C-Huberty (Bye, Lundeen), 12:28. Second: R-Leone (Bianco, Fjelsted), 2:06. C-DeVries (Huberty, Lawry), 14:26. Third: C-Lawry (DeVries, Burgen), 2:44. R-Fjelsted (Lutz, Haskins), 4:20. C-DeVries (Burgen, Lawry), 8:35. C-Stiller, 16:50. Saves: C: Lerfald 7-6-5-18. R: Hughes 7-8-6-21.

Cretin-Derham Hall 1, Roseau 1 [OT]

Cretin-Derham Hall 0 1 0 0-1

Roseau 0 0 1 0-1

Second: C-Hapka (Garrity, Eiden), 7:19. Third: R-Byfuglien (Santl), 8:53. Saves: C: Meyers 3-4-4-6-17. R: Flaig 7-6-15-7-35.

Dodge County 2, Northfield 1 [OT]

Northfield 0 1 0 0-1

Dodge County 1 0 0 1-2

First: D-Kraus, 8:31. Second: N-Puppe (LaPanta, Morsching), 10:50. OT: D-Boyer (Kraus), 0:25. Saves: N: Bielenberg 7-4-8-0-19. D: Suhr 6-9-5-0-20.

Eden Prairie 4, Eagan 2

Eagan 0 0 2-2

Eden Prairie 1 2 1-4

First: EP-Rogge (Langseth), 10:30, pp. Second: EP-Morton (Bienkowski, Rogge), 12:20. EP-Rogge, 13:21, pp. Third: EP-Henrichs (Morton), 10:29, pp. E-Anderson (Luecke), 14:30. E-Weaver (Anderson), 16:31. Saves: E: Nickell 11-10-15-36. EP: Dobchuk 7-8-4-19.

Farmington 7, Rochester Century 0

Rochester Century 0 0 0-0

Farmington 3 2 2-7

First: F-Kelley, 0:41. F-Moser (Rubins), 7:30, sh. F-Rubins, 16:59. Second: F-Kelley, 6:32. F-Knutson (Seifert, Gerold), 9:46, pp. Third: F-Lancaster (Rubins), 12:11, sh. F-Agerter (Gerold, Kelley), 13:43. Saves: R: Miller 11-13-16-40. F: Auge 5-2-4-11.

Henry Sibley 2, Luverne 1

Henry Sibley 0 1 1-2

Luverne 0 0 1-1

Second: H-Teal (Weldon), 14:59. Third: H-Lucken, 1:33. L-Aukes (Baustain, Oye), 6:34. Saves: H: Erickson 5-4-4-13. L: Bartels 15-15-14-44.

Holy Family/Waconia 6, Irondale 2

Holy Family/Waconia 2 1 3-6

Irondale 0 1 1-2

First: H-Hickey (Rock, Garin), 15:11. H-Rock (Garin), 15:46. Second: I-Bollensen (Lyke), 1:31. H-Garin, 6:59. Third: I-Bollensen (Beckman), 6:03. H-Garin, 7:01. H-Garin, 16:12. H-McEnelly, 16:42. Saves: H: Westby 10-10-10-30. I: Stegora-Peterson 6-8-4-18.

Int. Falls 1, Mahtomedi 1 [OT]

International Falls 0 0 1 0-1

Mahtomedi 0 0 1 0-1

Third: M-Broten (Krawczyk), 8:33. I-Kerry (Edwards), 16:42. Saves: I: Wegner 6-6-6-3-21. M: Ficcadenti 7-7-8-3-25.

Lakeville North 2, Centennial 1 [OT]

Lakeville North 1 0 0 1-2

Centennial 0 1 0 0-1

First: L-Winiecki (Brodin), 0:55. Second: C-Almich (Hughes, Linser), 8:48. OT: L-Freese (Winiecki), 2:41, pp. Saves: L: Schneider 7-7-6-3-23. C: Peck 5-4-5-2-16.

Minnetonka 5, Chaska/Chanhassen 1

Minnetonka 1 3 1-5

Chaska/Chanhassen 0 1 0-1

First: M-Fleming (von Steinbergs), 8:26. Second: M-Bigham (Bertogliat, Langefels), 3:28. M-Langefels, 8:06. C-Passolt (Fiedler), 11:13. M-Bigham, 15:15. Third: M-Nicholson (Bigham), 7:25. Saves: M: Kubicek 9-12-7-28. C: Peterson 6-9-4-19.

Moorhead 3, Hastings 2 [OT]

Moorhead 1 1 0 1-3

Hastings 2 0 0 0-2

First: H-Buck (Junker, Benson), 3:50. H-Junker (Judge), 8:14. M-Herdt (Mjoness), 10:29. Second: M-Raske (Spanier), 4:48. OT: M-Guttormson (Mjoness), 1:02. Saves: M: Kolo 8-4-5-0-17. H: Kunshier 5-10-7-1-23.

New Prague 3, Holy Angels 1

Holy Angels 0 0 1-1

New Prague 2 1 0-3

First: N-Pirkl (Bjerke), 11:58, pp. N-Skaja (Dietz), 15:59. Second: N-Dietz (Skaja), 9:52. Third: A-Ness (Mans, Radam), 7:39, pp. Saves: A: Lood 9-16-8-33. N: Culshaw 7-5-9-21.

North Metro 3, Marshall 2 [OT]

Marshall 0 2 0 0-2

North Metro 1 1 0 1-3

First: N-Shadle (Sjelin, Coomes), 8:20, pp. Second: M-VanKeulen (Coudron), 5:30. N-Ballweber (Coomes, Sjelin), 11:15, pp. M-Mauch (Sherman), 12:18. OT: N-Bjork (Shadle, Bodin), 2:47. Saves: M: Klenken 7-7-6-0-20. N: Almquist 7-6-6-0-19.

NSP/Tartan 4, Cloquet-E-C 0

Cloquet-Esko-Carlton 0 0 0 - 0

North St. Paul/Tartan 2 0 2 - 4

First: N-Bjellos (Thompson, Brommerich), 7:07. N-Hawkins, 16:29. Third: N-Ciolkosz (Meeder), 8:03. N-Ciolkosz (Brommerich, Pearcy), 13:28. Saves: C-Genereau 24. N-Baker 29.

Princeton 4, Minneapolis 1

Minneapolis 0 0 1-1

Princeton 3 1 0-4

First: P-Peterson, 0:15. P-Peterson (Papesh, Peterson), 7:21. P-Peterson, 13:50. Second: P-Peterson (Peterson), 7:52. Third: M-Miller, 10:27. Saves: M: Schulz 9-11-9-29. P: Schramel 5-15-15-35.

Rogers 2, Anoka 1 (OT)

Rogers 1 0 0 1 - 2

Anoka 0 1 0 0 - 1

First: R-Levis (Chapman), 9:24. Second: A-Jockisch (Mashuga, Larson), 7:35, pp. OT: R-Feilen (Parent), 1:29, pp. Saves: R-Hartlage 27; A-Larson 32.

SLP/CR 3, East Ridge 2

Spring Lake Park/Coon Rapids 2 0 1-3

East Ridge 0 1 1-2

First: S-Crawford (DelCastillo), 5:42, pp. S-Brazier (DelCastillo), 11:24. Second: E-Claugherty (Flynn, Scribner), 8:53. Third: E-Heiting (Wallace), 6:36, pp. S-Corrigan (Zarate), 6:45. Saves: S: Miller 12-13-13-38. E: Heiting 6-6-6-18.

St. Francis/NB 3, Owatonna 0

Owatonna 0 0 0-0

St. Francis/North Branch 0 2 1-3

Second: S-Zebro, 2:55. S-Zebro, 10:42. Third: S-Zebro, 1:43. Saves: O: Ebeling 7-7-6-20. S: Miller 6-6-5-17.

St. Paul Blades 4, Austin 3

St. Paul Blades 0 1 3-4

Austin 1 0 2-3

First: A-Olson, 8:43. Second: S-Dodge (Gabrielli, Zavoral), 16:49. Third: S-Kinney, 1:11. A-Holtz, 5:22, pp. A-Bickler, 12:26, pp. S-Angelo (Jarrett), 15:06. S-Welter (Kinney, Reubish), 15:32. Saves: S: Nelson 12-12-11-35. A: Sayles 9-10-9-28.

St. Cloud 2, Totino-Grace 1

Totino-Grace 0 1 0-1

St. Cloud 1 0 1-2

First: S-Wilkins (Milbauer), 9:33. Second: T-Bertolas (McDonald, Zurbay), 5:09. Third: S-Rud, 13:10, sh. Saves: T: Medved 8-8-7-23. S: Musielewicz 6-6-6-18.