TUESDAY

BASKETBALL • boys

MINNEAPOLIS

• Henry 88, Southwest 44

• Washburn 90, FAIR 40

• North at South, ppd.

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 82, Sibley East 69

• Jordan 72, Tri-City United 58

• Mayer Lutheran 83, Le Sueur-Henderson 59

NORTHWEST SUBURBAN

• Armstrong 76, Andover 65

• Blaine 75, Anoka 40

• Champlin Park 82, Centennial 39

• Coon Rapids 54, Elk River 51

• Maple Grove 81, Irondale 48

• Park Center 81, Osseo 60

• Totino-Grace 98, Spring Lake Park 64

TRI-METRO

• DeLaSalle 73, St. Agnes 30

METROPOLITAN AREA

• Apple Valley 79, Cretin-Derham Hall 51

• Becker 75, Milaca 42

• Benilde-St. Margaret’s 63, Waconia 61

• Big Lake 80, Dassel-Cokato 56

• CHOF 78, West Lutheran 54

• Columbia Heights 71, Burnsville 66

• Delano 86, St. Paul Central 69

• East Ridge 69, St. Louis Park 65

• Eden Prairie 74, Prior Lake 73

• Edina 95, Shakopee 66

• Fridley 72, Mounds View 63

• Hopkins 86, Lakeville South 42

• Hudson (Wis.) 78, St. Thomas Academy 71

• Lakeville North 48, Chaska 46

• Litchfield 69, Providence Academy 38

• Montevideo 63, New London-Spicer 61

• Mound Westonka 65, Community of Peace 47

• New Prague 69, Chanhassen 61

• North St. Paul 93, White Bear Lake 63

• Northfield 80, Owatonna 67

• Norwood-Young America 69, Hutchinson 57

• Orono 76, Minnetonka 55

• Park of Cottage Grove 72, St. Paul Humboldt 64

• Prairie Seeds 81, St. Paul Como Park 80

• Richfield 82, Holy Family 78

• Rochester John Marshall 96, Red Wing 49

• Rockford 65, Howard Lake-W-W 50

• Rocori 61, Monticello 47

• Rogers 86, Stillwater 63

• Rosemount 73, Woodbury 64

• Spectrum 70, Concordia Academy 56

• St. Cloud Tech 68, Buffalo 33

• St. Michael-Albertville 61, Brainerd 55

• St. Paul Harding 80, South St. Paul 69

• St. Paul Highland Park 53, River Falls (Wis.) 44

• Tartan 73, St. Francis 49

• Waseca 62, St. Croix Lutheran 51

• Zimmerman 63, Cambridge-Isanti 59

MINNESOTA

• Austin 81, Mankato West 66

• Bemidji 72, Moorhead 64

• Braham 77, Aitkin 63

• Brandon-Evansville 45, Battle Lake 33

• Breckenridge 76, Staples-Motley 53

• Cannon Falls 59, Kenyon-Wanamingo 50

• Cromwell 65, Hill City 31

• Crosby-Ironton 65, Proctor 39

• Detroit Lakes 60, Thief River Falls 55

• Foley 64, Albany 56

• Fosston 73, Mahnomen 46

• Grand Rapids 60, Duluth East 43

• Hayfield 70, Winona Cotter 50

• Hermantown 70, Cloquet 66

• Hills-Beaver Creek 87, Heron Lake-Okabena 39

• Lake Park-Audubon 82, Waubun 53

• Long Prairie-Grey Eagle 57, Pierz 49

• Mabel-Canton 63, Hope Lutheran 46

• Marshall 84, Jackson County Central 62

• McGregor 68, Barnum 57

• Melrose 69, Minnewaska 52

• Mountain Iron-Buhl 76, Littlefork-Big Falls 38

• New Richland-H-E-G 69, Medford 23

• Pequot Lakes 81, Park Rapids 33

• Russell-Tyler-Ruthton 81, Tracy-Milroy-Balaton 49

• Sauk Rapids-Rice 63, Little Falls 38

• Sebeka 66, Henning 57

• St. Cloud Cathedral 78, Sauk Centre 65

• Stephen-Argyle 70, Sacred Heart 53

• Waterville-Elysian-Morristown 49, Bethlehem Academy 44

• Worthington 58, Fairmont 39

• Zumbrota-Mazeppa 56, Triton 37

BASKETBALL • GIRLs

EMAC

• Hmong Academy at Calvin Christian

MINNEAPOLIS

• South 78, North 77

• Southwest 64, Henry 24

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 57, Armstrong 53

• Anoka 58, Blaine 41

• Centennial 64, Champlin Park 37

• Elk River 78, Coon Rapids 44

• Park Center 75, Osseo 35

• Totino-Grace 55, Spring Lake Park 22

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 60, Eagan 36

• Eastview 45, Rosemount 34

• Lakeville North 82, Burnsville 47

• Prior Lake 65, Farmington 59

• Shakopee 54, Lakeville South 33

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 55, Park of C.G. 44

• Forest Lake 59, Woodbury 51

• White Bear Lake 45, Stillwater 42

• Mounds View at Roseville

WRIGHT COUNTY

• Orono 60, Dassel-Cokato 46

METROPOLITAN AREA

• Annandale 72, Howard Lake-Waverly-Winsted 39

• Chanhassen 69, St. Paul Central 66

• Concordia Academy 57, St. Croix Prep 53

• DeLaSalle 44, Hill-Murray 41

• East Ridge 58, Edina 48

• Fairmont 71, Belle Plaine 49

• Fridley 73, South St. Paul 49

• Glencoe-Silver Lake 72, Sibley East 55

• Heritage Christian 75, Mayer Lutheran 65

• Holy Angels 87, St. Paul Como Park 73

• Hudson (Wis.) 64, Tartan 34

• Lester Prairie/HT 74, Atwater-C-GC 39

• Mahtomedi 67, North Branch 26

• Maple River 54, LeSueur-Henderson 37

• Maranatha 65, St. Croix Lutheran 53

• Minnehaha Academy 81, St. Agnes 62

• New London-Spicer 67, Morris Area/Chokio-Alberta 29

• New Prague 68, Bloomington Kennedy 46

• North St. Paul 71, St. Paul Harding 54

• Northfield 55, Owatonna 53

• Norwood-Young America 75, Legacy Christian 32

• Providence Academy 51, Mound Westonka 41

• Red Wing 60, Rochester John Marshall 53

• Rockford 80, St. Paul Johnson 17

• Simley 53, Cooper 44

• Southwest Christian 50, Holy Family 47

• St. Anthony 85, St. Louis Park 59

• St. Michael-Albertville 64, Minnetonka 54

• St. Paul Humboldt 48, Mounds Park Academy 46

• Visitation 51, Minneapolis Roosevelt 39

• Watertown-Mayer 61, Litchfield 42

• Wayzata 65, Rogers 48

• Zimmerman 76, St. Cloud Cathedral 55

MINNESOTA

• Ada-Borup 61, Park Christian 39

• Barnesville 61, Dilworth-Glyndon-Felton 59

• Belgrade-Brooten-Elrosa 56, Pierz 44

• Blooming Prairie 44, United South Central 39

• Brainerd 74, Sartell-St. Stephen 68

• Breckenridge 46, Pelican Rapids 43

• Byron 47, Pine Island 40

• Canby 66, Tracy-Milroy-Balaton 59

• Cedar Mountain/Comfrey 75, Mountain Lake Area 41

• Clinton-Graceville-Beardsley 58, Battle Lake 53

• Cook County 65, Wrenshall 21

• East Grand Forks 54, Crookston 36

• Eden Valley-Watkins 50, Holdingford 37

• Fertile-Beltrami 50, Climax/Fisher 36

• GHEC/Truman/Martin Luther 62, Blue Earth Area 57, OT

• Gibbon-F-W 59, Redwood Valley 21

• Hayfield 46, Goodhue 34

• Hermantown 58, Cloquet 31

• Hill City 47, Chisholm 43

• Kasson-Mantorville 74, Lake City 45

• Kenyon-Wanamingo 69, Cannon Falls 30

• Littlefork-Big Falls 55, Warroad 40

• Long Prairie-Grey Eagle 55, Swanville 39

• Mabel-Canton 46, Hope Lutheran 22

• Marshall 56, Jackson County Central 26

• Martin County West 56, Windom 38

• Milaca 69, Albany 68, 2OT

• Mountain Iron-Buhl 99, Moose Lake/Willow River 29

• New Richland-H-E-G 66, Medford 34

• New Ulm 77, Worthington 39

• Osakis 65, Royalton 30

• Pequot Lakes 30, Bemidji 13

• Pine City 48, Hinckley-Finlayson 28

• Roseau 71, Northern Freeze 37

• Sauk Rapids-Rice 63, Little Falls 38

• Schaeffer Academy 68, LeRoy-Ostrander 36

• Wabasso 61, New Ulm Cathedral 43

• Waterville-Elysian-Morristown 56, Bethlehem Academy 40

• Zumbrota-Mazeppa 67, Triton 55

GYMNASTICS • GIRLS

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 132.5, Farmington 127.175. All-around: Maddie Appleton, Eastview, 32.575.

• Lakeville North 146.725, Lakeville South 139.45. All-around: Anna Alternet, Lakeville North, 38.05.

• Prior Lake 137.75, Eagan 136.4

METROPOLITAN AREA

• St. Anthony 123.82, Bloomington Jefferson 120.78. All-around: Kia Kivi, St. Anthony, 36.425.

HOCKEY • boys

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 6, Spring Lake Park 1

• Anoka 7, Totino-Grace 1

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 5, Eagan 1

WRIGHT COUNTY

• Holy Family 12, Hutchinson 0

METROPOLITAN AREA

• Bloomington Jefferson 2, Rosemount 1

• Chaska 5, Mound Westonka 3

• Delano 8, Buffalo 2

• Duluth Marshall 11, St. Francis 1

• Eastview 3, Hastings 0

• Forest Lake 3, Chisago Lakes 2

• Hopkins 6, Minneapolis 5

• Lakeville North 3, Duluth East 2

• Lakeville South 4, East Ridge 2

• New Prague 5, Red Wing 3

• Owatonna 3, Farmington 2

• Pine City/Rush City 7, Cambridge-Isanti 2

• Providence Academy 6, Mora/Hinckley-Finlayson 2

• Rogers 3, River Lakes 2

• Shakopee 4, Waconia 2

• St. Michael-Albertville 6, St. Cloud 2

• St. Paul Johnson 3, Henry Sibley 04

HOCKEY • GIRLs

METRO EAST

• Hill-Murray 6, Simley 0

• Mahtomedi 3, North St. Paul/Tartan 2

• South St. Paul 6, Hastings 1

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 7, Princeton 5

• North Wright County 4, Chisago Lakes 1

• Rogers at St. Francis/North Branch

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 5, Anoka 2

• Centennial 3, Andover 1

• Irondale 6, Armstrong/Cooper 6, OT

• Maple Grove 4, Spring Lake Park/Coon Rapids 1

• Totino-Grace 3, North Metro 2

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 2, Prior Lake 1

• Farmington 2, Apple Valley 1

• Lakeville North 4, Burnsville 1

• Lakeville South 5, Eastview 2

• Shakopee 6, New Prague 5, OT

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 3, Park of C.G. 0

• Forest Lake 4, East Ridge 2

• Stillwater 4, Roseville 0

• White Bear Lake 7, Woodbury 1

WRIGHT COUNTY

• Delano 6, Litchfield/Dassel-Cokato 0

• Mound Westonka 4, Holy Family/Waconia 1

METROPOLITAN AREA

• Mounds View 5, Benilde-St. Marg. 4, OT

• Minneapolis 7, Henry Sibley 5

• Minnetonka 4, Dodge County 1

• Red Wing 9, Rochester Century 1

SWIMMING • BOYS

TRI-METRO

• Fridley 95, Columbia Heights 75

WRESTLING

METRO WEST

• Bloomington Kennedy 72, Cooper 6

METROPOLITAN AREA

• Atwater-C-GC 48, Glencoe-SL/LP 30

• Becker 33, Belgrade-Brooten-Elrosa 30

• Trinity 47, Spectrum 17

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Apple Valley 79, Cretin-Derham Hall 51

Cretin-Derham Hall 25 26 - 51

Apple Valley 39 40 - 79

Cretin-Derham Hall: Larson 6, Prince 11, King 3, Lewis 2, Chatman 2, Oturu 11, Carer 11, Gamble 3, McDonell 2. Apple Valley: Kone 9, Macho 2, Jones 27, Martens 9, Hendrickson 3, Morse 10, Totusek 4, Wangerin 2, Rolland 8, Firpo 2, Korba 3.

 

Armstrong 76, Andover 65

Armstrong 37 39-76

Andover 25 40-65

Armstrong: Thompson 25, Rollins 14, Green 12, Smith 11, Hostetler 5, Draper 4, Inniger 3, Miller 2. Andover: Rezac 35, Paul 7, Schumacher 7, Rooney 5, Knoepfle 4, Brodeur 4, Mallet 2, Heath 1.

Belle Plaine 82, Sibley East 69

Sibley East 33 36-69

Belle Plaine 38 44-82

Sibley East: Bates 24, Kranz 16, Weckwerth 13, Schultz 8, Durham 6, Holmquist 2. Belle Plaine: Bigaouette 23, Curtiss 21, Hastings 15, Herman 15, Otto 4, Dikmen 2, Nelson 2.

 

Benilde-St. Margaret’s 63, Waconia 61

Benilde-St. Margaret’s 26 37-63

Waconia 33 28-61

Benilde-St. Margaret’s: Battle 18, Whitmore 12, Alada 10, Drees 8, Dunn 8, Wexler 7. Waconia: Fulford 21, Hayes 14, Hester 9, Gove 8, Feltmann 3, Biehn 2, Nelson 2, Whittaker 2.

Big Lake 80, Dassel-Cokato 56

Dassel-Cokato 22 34-56

Big Lake 42 38-80

Dassel-Cokato: Kaiser 35, Howell 6, Terning 4, Morris 3, Nelson 3, Duske 2, Nelson 2, Sangren 1. Big Lake: Miller 26, Gesicki 17, Teige 9, Miller 9, Bebeau 7, Sandford 6, Nagorski 3, Loso 2, Rudlong 1.

 

Champlin Park 82, Centennial 39

Centennial 27 12-39

Champlin Park 49 33-82

Centennial: McGreal 18, Taleen 8, Eason 5, Lyden 2, Wyffels 2. Champlin Park: Wright 17, Smith 16, Hunter 13, John 12, Strong 10, Hill 7, Scott 3, Dubois 2, Davis 2.

 

Chanhassen 65, New Prague 61

Chanhassen 22 43-65

New Prague 26 35-61

Chanhassen: Prince 17, Wandling 13, Weisman 10, Spillum 6, Carter 5, Weisman 4, WIlliams 4, Conklin 2. New Prague: Milinkovich 22, Washa 13, Hanson 10, Milinkovich 9, Lindell 7, Kemp 6, Eneh 2.

CHOF 78, West Lutheran 54

CHOF 44 34-78

West Lutheran 31 23-54

CHOF: Alleman 21, Alleman 16, Bluhm 7, Eckman 6, Strandlund 5, Bluhm 4, Okerstrom 2, Johnston 2. West Lutheran: Beise 13, Vollrath 9, Ewing 7, Johnson 6, Kokkinen 5, Ellis 4, Kaesmeyer 4, Wohlman 4, Haider 2.

Columbia Heights 71, Burnsville 66

Burnsville 46 20-66

Columbia Heights 36 35-71

Burnsville: Martens 13, Mursal 12, Hutchinson 11, Miklowski 10, Baisch 9, Shepley 9, Kamara 2. Columbia Heights: Kelly 18, Roberson 15, Hardrict 13, Matthews 12, Thomas 6, Cooke 3, Sheferaw 2, Hussein 2.

Coon Rapids 54, Elk River 51

Elk River 22 29-51

Coon Rapids 25 29-54

Elk River: Burger 27, Cotton 12, Weege 6, Hills 4, Huntley 2. Coon Rapids: Warner 24, Lawal 10, Carver 7, Johnson 4, Pratt 4, Rask 3, Mwanasomwe 2.

Delano 86, St. Paul Central 69

St. Paul Central 38 31-69

Delano 45 41-86

St. Paul Central: Davis 11, Stewart 10, Blanchard 8, Irmiter 8, Balenger 7, Brown-Kane 7, Ford 7, Edwards 6, Williams 5. Delano: Wishart 24, Techam 13, O’Neill 12, Gilmer 11, Cayler 10, Schneider 8, Kurtz 8.

 

DeLaSalle 73, St. Agnes 30

DeLaSalle 35 38-73

St. Agnes 18 12-30

DeLaSalle: Mar 21, Kalscheur 14, Wright 13, Terry 11, Lamin 6, Moore 3, Irvin 3, Booker 2. St. Agnes: Jones 10, Lopez 7, Plasch 7, Morris 4, Smith 2.

East Ridge 69, St. Louis Park 65

East Ridge 26 43-69

St. Louis Park 29 36-65

East Ridge: Brown Jr 14, Haskins 13, Carlson 12, Bennett 12, Christenson 8, Virgin 6, Remke 2, Franks 2. St. Louis Park: Whitlock 19, Green 12, Morrow 10, Anderson 7, Howard 6, Mayfield 5, Doherty 4, Lynch 2.

 

Eden Prairie 74, Prior Lake 73

Prior Lake 36 37-73

Eden Prairie 37 37-74

Prior Lake: Sitzmann 17, Fredrickson 14, Garcia 14, Jones 10, Collins 6, Gustina 4, Bernick 3, Preston 3, Knutson 2. Eden Prairie: Chose 24, Pahl 23, Kluge 17, Grundhauser 4, Dobbs 2, Montero 2, Andrews 2.

Edina 95, Shakopee 65

Edina 57 38-95

Shakopee 35 30-65

Edina: McGrory 30, Nelson 22, Middleton 13, Van Gorp 8, Thompson 5, Connell 5, Krafft 4, Hofrenning 3, Glenna 3, Graf 2. Shakopee: Leininger 20, Kutina 12, Katona 10, Budin 9, Cordes 6, Adelman 4, McKinney 2, Druvenga 2.

Fridley 72, Mounds View 63

Fridley 24 48-72

Mounds View 16 47-63

Fridley: Reeves 23, Soto 15, Sopa 11, Nelsen 10, Cunningham 10, Crandall 3. Mounds View: McMillan 13, Stone 11, Varberg 11, Kauls 9, Etuko 4, Peterson 4, Kim 3, Jones 3, Conlin-Brandenburg 3, Fahim 2.

 

Hopkins 86, Lakeville South 42

Lakeville South 14 28-42

Hopkins 51 35-86

Lakeville South: Mitchell 9, Fiedler 8, Sorenson 6, Carlson 6, Mast 5, Jackson 4, Bailey 4. Hopkins: Wright 20, Beauchamp 15, Davis 15, El-Amin 12, Hedstrom 7, Mayfield 5, Davis 4, Nnaji 2, Johnson 2, Zimmer 2, Watson 2.

Hudson (Wis.) 78, St. Thomas Acad.71

Hudson (Wis.) 31 47-78

St. Thomas Academy 45 26-71

Hudson: Monson 6, Wirth 22, Johnson 3, Barnard 7, Helterbrand 16, Hendricks 18, Gerard 6. St. Thomas Academy: Thompson 23, Stewart 14, Vascellaro 12, Schlepper 7, Perry 7, Baillon 4, Sullivan 4.

 

Jordan 72, Tri-City United 58

Jordan 25 47-72

Tri-City United 23 35-58

Jordan: Vollbrecht 18, Tiedman 16, Samuelson 11, Anton 10, Kes 6, Bendzick 3, Friedges 3, McDermid 3, Niebuhr 2. Tri-City United: Jacobson 12, Odenthal 11, Hintz 8, Dooley 7, Jackson 6, Skluzacek 6, Davis 3, Witte 2, Feddema 2, Sexe 1.

 

Lakeville North 48, Chaska 46

Lakeville North 20 28-48

Chaska 24 22-46

Lakeville North: Reuvers 20, Igbanugo 12, Schermann 4, Lucas 3, Blascziek 3, Dooney 2, Wahl 2, Tuma 2. Chaska: Strazzanti 12, Perrill 9, Hanson 9, Nicholson 7, Rodriguez 4, Reineke 3, Kallman 2.

Litchfield 59, Providence Acad. 38

Litchfield 23 36-59

Providence Academy 14 24-38

Litchfield: Boerema 23, Wattenhofer 12, Kreger 10, Nelson 5, Gruenke 2, Schultz 2, Schneider 2, Madsen 2, Fisher 1. Providence Academy: Richelsen 16, Servais 8, Baird 6, Blomberg 3, Anderson 2, Kettler 2, Sturm 1.

 

Maple Grove 81, Irondale 48

Irondale 23 25-48

Maple Grove 37 44-81

Irondale: Sutherlin 18, Price 11, Paichang 10, Simon 7, White 2. Maple Grove: Davison 23, Pickford 20, Hutchison 10, Horton 10, Ewefada 6, Bredensteiner 4, McNellis 4, Champion 3, Allen 1.

 

Mayer Luth. 83, Le Sueur-Hend. 59

Le Sueur-Henderson 32 27-59

Mayer Lutheran 45 38-83

Le Sueur-Henderson: Pengilly 26, Nesbit 19, Borchardt 2. Mayer Lutheran: Woolhouse 29, Noennig 19, Tjernagel 10, Hagen 9, Diedrick 7, Johnson 5, Menth 2, Boelke 2.

 

Mpls. Henry 88, Mpls. Southwest 44

Minneapolis Southwest 26 18-44

Minneapolis Henry 51 37-88

Minneapolis Southwest: Hawkins 13, Polydorou 10, Fischer 6, Berg 4, Bogen-Grose 3, Kaatz 3, Brown 2, Steen 2, Olson 1. Minneapolis Henry: Smith 15, Lynn 14, Wood 14, Scott 14, Edwards-Brown 10, Childs 7, Rollins 6, Martin 3, Spates 2, Laabs 2, Sanner-Robinson 1.

 

Mpls. Washburn 90, FAIR 40

FAIR 21 19-40

Minneapolis Washburn 53 37-90

FAIR: Baker 13, Patterson 11, Douglas 2, Oliver 1. Minneapolis Washburn: Lotz 18, Yares 13, Anderson 12, Neubert 12, Johnson 11, Coleman 9, Cook-Gordon 7, Peterson 4, Johnson 2, Garrison 2.

North St. Paul 93, White Bear Lake 63

White Bear Lake 30 33-63

North St. Paul 42 51-93

White Bear Lake: Scwartz 11, Charles 9, Griefenhagen 8, Lake 7, Beckler 7, Schochet 6, Danenberg 5, Dezee 4, Swanson 2, Lucio 2, Keeling 2. North St. Paul: Kpegeol 37, Phillips 10, Thomas 9, Towns 8, Steckler 7, Dixon 7, Lankford-Johnson 6, McDonough 5, Geving 3, Yang 1.

 

Norwood YA 69, Hutchinson 57

Hutchinson 31 26-57

Norwood Young America 40 29-69

Hutchinson: Max 21, Vilt 11, Mueller 8, Kieser 6, Gandrud 5, Elliott 3, Haffley 3. Norwood Young America: Erpenbach 24, Clemensen 13, Zellmann 10, Corlett 8, Stockman 8, O’Neil 5, Worm 1.

Northfield 80, Owatonna 67

Owatonna 29 38-67

Northfield 41 39-80

Owatonna: Kubista 24, jackson 20, Malo 8, Raichle 5, Dekam 3, Gunderson 3, Neuharth 2, Sullivan_ 2. Northfield: Koep 16, Christensen 15, Hodapp 11, Rasmussen 11, Zick 9, Walker 6, Zabel 6, Otterdahl 6.

 

Orono 76, Minnetonka 55

Minnetonka 36 19-55

Orono 33 43-76

Minnetonka: Haas 19, Carver-Bagley 12, Dearring 8, Hedstrom 7, Owens 5, Martens 2, Amin 2. Orono: Thomas 24, Bjorklund 23, Codute 12, Mshihiri 6, Anderson 3, Sage 3, Lecy 3, Seitz 2.

Park of C.G. 72, St. Paul Humboldt 64

Park of Cottage Grove: Gorres 23, Beaulieu 20, Kuemmel 11, Burazin 11, Smith 6, Petschen 1. St. Paul Humboldt: Bryant 17, Riley 14, Bell 11, Jones 10, Tovalin 8, King 4.

 

Prairie Seeds 81, St. Paul Como Park 80

Prairie Seeds Academy 33 48-81

St. Paul Como Park 38 42-80

Prairie Seeds Academy: Robinson 27, Abara 27, Gibson 13, Robinson 6, Booth 4, Booth 4. St. Paul Como Park: Chandler 24, Woodard 13, Clark 12, Jett 9, King-Keller 8, Ventrelli 7, McCoy 5, Tucker 2.

Richfield 82, Holy Family 78

Holy Family 42 36-78

Richfield 48 34-82

Holy Family: Cizek 26, Hendler 19, Johnson 14, Waterman 13, Zay 4, O’Connor 2. Richfield: Maddox 25, Wade-Henderson 19, Christian 10, Miles 8, Carslile 5, Atiim 5, Hartke 5, Cunningham 3, Stewart 2.

Rogers 86, Stillwater 63

Stillwater 31 32-63

Rogers 34 52-86

Stillwater : Jingco 27, Lorenson 15, Haggard 10, Braun 7, Jakupciak 2, Shikenjanski 2. Rogers: Carik 21, Belka 19, Spilles 15, Camarote 8, Vazquez 6, Palm 5, Brenning 4, Stull 3, Franz 3, Watson 2.

Rosemount 73, Woodbury 64

Woodbury 31 33-64

Rosemount 29 44-73

Woodbury: Thilgen 15, Jones 13, Coddon 12, Glunz 9, McMorrow 7, Fleming 5, Bursch 3. Rosemount: Loehr 24, Loehr 17, Edmond 15, Siwek 9, Balfany 5, Engdahl 2, Reuter 1.

St. Cloud Tech 68, Buffalo 33

St. Cloud Tech 29 39-68

Buffalo 19 14-33

St. Cloud Tech: Koenig 11, Jackson 10, Spann-Ford 10, Kaczor 8, Lindgren 7, Martig 5, Mussman 4, Underwood 4, Backes 3, Trewick 3, Washington 3. Buffalo: Johnson 10, Rohlin 8, Maatz 8, Evans 3, Willert 3, Bauman 1.

 

St. Paul Harding 80, South St. Paul 69

St. Paul Harding 31 49-80

South St. Paul 27 42-69

St. Paul Harding: Bolton 18, Christian 18, English 15, Adam 10, Randle 9, Jackson 4, Huerta 2. South St. Paul: Taylor 21, Pipes 16, Olvera 12, Shubat 9, Hane 8, Oberg 3.

Tartan 73, St. Francis 49

Tartan 39 34-73

St. Francis 28 21-49

Tartan: Thompson 19, Goergen 14, Horn 12, Walker 9, Whalen 9, Miller 3, James 3, Huckleberry 2, Martin 2. St. Francis: Svihel 18, Schroeder 12, Schweiger 11, Kulsrud 2, Matthews 2, Bothun 2, Marshall 2.

 

Totino-Grace 98, Spring Lake Park 64

Spring Lake Park 27 37-64

Totino-Grace 42 56-98

Spring Lake Park: Davis 20, Owen 7, Myren 7, Elkerton 6, Subasic 6, Whann 5, Ojile 5, Jestus 3, Wenholz 3, Steward 2. Totino-Grace: Mischke 21, Schmidt 17, Kavolak 15, Kittelson 10, Jacob 9, Flottmeier 6, Hanson 2, Ban 2, Namoonde 1.

BASKETBALL • GIRLS

Annandale 72, Howard Lake-W-W 39

Howard Lake-W-W 19 20-39

Annandale 40 32-72

Howard Lake-Waverly-Winsted: Benson 10, Streich 9, Schumann 7, Fesenmaier 6, Hatrick 3, Decker 2, Long 2. Annandale: Purcell 20, Spaulding 11, Miller 10, Medvec 9, Lindquist 9, Atkinson 7, Hagstrom 4, Loch 2.

 

Anoka 58, Blaine 41

Anoka 23 35 - 58

Blaine 16 25 - 41

Anoka: N. Josephson 12, Smith 8, E. Josephson 2, Torgerson 2, Slter 14, Schoknecht 6, Bongartz 14. Blaine: Pearson 17, Taylor 3, Howe 8, Sauve 4, Johnson 4, Erickson 5.

 

Apple Valley 60, Eagan 36

Apple Valley 34 26 - 60

Eagan 14 22 - 36

Apple Valley: Teske 14, Robson 19, Carlson 2, Rogers 2, Parham 2, Bollum 2, Rolland 17. Eagan: Czaplewski 4, Boike 9, M. Miller 10, C. Miller 2, Grebin 2, Funk 7, Smith 3.

Centennial 64, Champlin Park 37

Champlin Park 11 26-37

Centennial 29 35-64

Champlin Park: Gerads 12, Hicks 7, Pollard 5, Mocchi 5, Gilk 2, Dubose 2, Munneke 2, Johnson 2. Centennial: McAulay 14, Grow 11, Orth 9, Clark 5, Stapleton 5, Gallup 4, Mathews 4, Stapleton 4, Bolkcom 2, Watson 2, Hicks 2, Danzl 2.

Chanhassen 69, St. Paul Central 66

Chanhassen 34 35-69

St. Paul Central 34 32-66

Chanhassen: Bren 15, Brastad 14, Tollefson 12, Olson 11, Ragnow 8, Tritch 5, Murphy 2, Dammann 2. St. Paul Central: Karlen 23, Montgomery 13, Sutton 10, Gubbrud 8, Richards 7, Ward 3, Patterson 2.

 

Concordia Academy 57, St. Croix Prep 53

St. Croix Prep 30 23 - 53

Concordia Academy 29 28 - 57

St. Croix Prep: White 13, Fisher 4, Davis 9, Hange 4, Witt 2, E. Schulte 7, M. Schulte 11, Ture 3. Concordia Academy: Tensaie 12, Moore 7, Schiller 2, Neuman 21, Miggler 2, Lecher 13.

 

Cooper 53, Simley 44

Cooper 24 29 - 53

Simley 17 27 - 44

Cooper: A. Wheeler 12, Johnson 8, Longs 6, Lynch 6, Coops 7, Nance 8, Tribble 2, K. Wheeler 8. Simley: Danso 7, Stensgard 13, Lockett 2, Miles 14, Paulsen 2, Mena 4, Clairmont 2.

 

Cretin-Derham Hall 55, Park of C.G. 44

Cretin-Derham Hall 31 24 - 55

Park of Cottage Grove 28 16 - 44

Cretin-Derham Hall: Anderson-Manning 7, Moore 8, Mendez 7, Goaly 1, Hottinger 16, Sticht 9, Edinger 7. Park of Cottage Grove: Perryman 7, Wenner 13, Johnson 9, Hoffman 3, Burka 2, Young 10.

DeLaSalle 44, Hill-Murray 41

DeLaSalle 19 25-44

Hill-Murray 20 21-41

DeLaSalle: Gardner 11, Weems 7, Francois 6, Francois 6, Florey 4, Graham 3, Fleming 3, Cochran-Starr 3, Travis 1. Hill-Murray: Prokosch 13, Runyon 10, Rogers 6, Churchill 5, Wren 5, Schneider 2.

East Ridge 58, Edina 48

East Ridge 24 34-58

Edina 23 25-48

East Ridge: Tomes 22, Sexe 13, Kenol 11, Stoehr 5, Rapp 4, Johnson 3. Edina: Jank 16, Coughlin 11, Nilsen 10, Helgren 7, Kile 4.

 

Eastview 45, Rosemount 34

Rosemount 11 23-34

Eastview 18 27-45
Rosemount: Olson 12, Staley 7, Elias 7, Derby 3, Essen 2. Eastview: Walstad 12, Guebert 10, Pickrain 8, Ranke 7, Abrams 4, Crenshaw 4.

 

Forest Lake 59, Woodbury 51

Woodbury 22 29-51

Forest Lake 30 29-59

Woodbury: Kieger 19, Hakes 10, Jordahl 6, Kreibich 6, Blodgett 6, Amusan 4. Forest Lake: Groeneweg 19, Leach 11, Stumne 10, Moscatelli 9, Hultman 5, Johnson 2, Rice 2, Asperheim 1.

 

Fridley 73, South St. Paul 49

South St. Paul 26 23-49

Fridley 41 32-73

South St. Paul: Rutkowski 13, Skwira 10, Veldman 9, Gerten 4, Bauer 4, Esser 2, Gomez-Balado 2, Youngstrom 2. Fridley: Smith 17, Anderson 14, Davis 10, Williams 8, Hawkins 6, Teff 6, Frazier 5, Chalmers 5, Saunders 2.

Glencoe-Silver Lake 72, Sibley East 55

Sibley East 27 28-55

Glencoe-Silver Lake 34 38-72

Sibley East: Wentzlaff 17, Stearns 7, Harter 6, Rettmann 6, Latzke 5, Brinkman 5, Stock 5, Perschau 4. Glencoe-Silver Lake: Monahan 28, Monahan 16, Voigt 9, Monahan 5, Cacka 5, Cacka 4, Frahm 2, Ziebarth 2, Kettner 1.

 

Heritage Christian 75, Mayer Lutheran 65

Mayer Lutheran 27 38-65

Heritage Christian 34 41-75

Mayer Lutheran: Chmielewski 25, Gustin 14, Flucas 8, Klaustermeier 6, Hucky 5, Quiram 3, Stahlke 2, Gabbert 2. Heritage Christian: Simonson 22, Torve 21, Allen 14, Scott 10, Meissner 6, Robbins 2.

 

Holy Angels 87, St. Paul Como Park 73

St. Paul Como Park 39 34-73

Holy Angels 40 47-87

St. Paul Como Park: Goodale 26, Tucker 13, Adams 13, Sementelli 10, Jones 7, Shepherd 4. Holy Angels: Oberg 26, Thalhuber 13, Van Der Werf 13, Meyer 11, Henry 9, Thompson 6, Henry 6, Kawiecki 2, Mastre 1.

Lakeville North 82, Burnsville 47

Burnsville 34 13-47

Lakeville North 43 39-82

Burnsville: Fee 13, Thompson 10, Servais 9, Cox 7, Diggan 4, Fredericks 2, Athey 2. Lakeville North: Bruce 20, Carda 19, Brown 12, Peterson 11, James 9, Tschida 4, Jensen 4, Macura 3.

 

Mahtomedi 67, North Branch 26

North Branch 15 11 - 26

Mahtomedi 47 20 - 67

North Branch: Berg 2, Hadrara 5, Skruch 2, Pederson 7, Burnes 4, Linkert 5, K. Carlson 1. Mahtomedi: McGauley 2, Sougstad 21, Cummins 5, Noel 2, Gustafson 4, S. Underwood 2, Farrell 4, Grothaus 22, Hogan 5.

Maranatha 65, St. Croix Lutheran 53

Maranatha 30 35-65

St. Croix Lutheran 21 32-53

Maranatha: Payne 18, Moore 13, Post 10, Jarnot 9, Smestad 6, Thompson 4, Smith 3, Berg 1, Davis 1. St. Croix Lutheran: Avery 13, Mielke 12, Solseth 9, Gadison 7, Miller 6, Montgomery 2, Maki 2, Johnson 2.

Minnehaha Academy 81, St. Agnes 62

St. Agnes 25 37-62

Minnehaha Academy 54 27-81

St. Agnes: Sandifer 16, Lewis 13, Larkin 12, Hughes 6, Gutzmann 6, Murray 5, Boyle 3, Knapp 1. Minnehaha Academy: Te. Rhoades 25, Curtis 13, Galloway 13, Ta. Rhoades 11, Barth-Lofton 7, Pryor 5, New 4, Galaviz Day 2, Hoben 1.

Mpls. Southwest 64, Mpls. Henry 24

Minneapolis Henry 14 10-24

Minneapolis Southwest 35 29-64

Minneapolis Henry: Prado 8, Satter 5, Braxton 4, Whiting 2, Harmon-Robinson 2, Munye 2, Larkin 1. Minneapolis Southwest: Youngdahl 28, Cottier 9, Korsbon 7, Campbell 4, Murphy 4, Richardson 3, Mpaulo 3, Madden 2, Greenwald 2, Lindsey 1, Diaz 1.

New Prague 68, Bloom. Kennedy 46

New Prague 34 34-68

Bloomington Kennedy 23 23-46

New Prague: Hustad 26, Deihl 20, Mulvihill 11, Traxler 5, Anderson 2, Giesen 2, Holgate 1, Seymour 1. Bloomington Kennedy: Bryan-Jeffries 16, Finley 14, March 7, Sa’eed-El 4, Anyiwe 2, Sa’eed-El 2, Graf 1.

North St. Paul 71, St. Paul Harding 54

North St. Paul 36 35-71

St. Paul Harding 27 27-54

North St. Paul: Pfefferle 24, Pratt 23, McKane 8, Anderson 6, Young 4, Schouvieller 4. St. Paul Harding: Thomas 25, Poe 13.

 

Norwood YA 75, Legacy Christian 32

Norwood Young America 40 35-75

Legacy Christian Academy 17 15-32

Norwood Young America: Fox 13, Miller 12, Grimm 12, Wickenhauser 11, Mackenthun 11, Mackenthun 5, Fritz 5, Geis 2, Johnson - 2. Legacy Christian Academy: Smitsdorff 13, Smitsdorff 8, Bredemus 3, Shank 2, Darling 2, Weddle 2, Nelson 2.

 

Park Center 75, Osseo 35

Osseo 15 20-35

Park Center 39 36-75

Osseo: Porte 21, Hampton 6, Reed 6, Homola 1, Kline 1. Park Center: Hayes 16, Simonet 14, Blakemore 11, Fields 7, Ragulen 5, Schaub 5, Michael 4, Nickens 4, DuBois 4, Cox 4, Frost 1.

 

Prior Lake 65, Farmington 59

Farmington 25 34-59

Prior Lake 35 30-65

Farmington: Winston 19, Blandin 14, Clayton 14, Mogensen 8, Ebel 2, Corraro 1, Wiebold 1. Prior Lake: Wheatcraft 18, Hofschild 17, Scholl 10, Glass 6, Anderson 6, Yotter 5, Keating 3.

 

Providence 51, Mound Westonka 41

Providence Academy 24 27-51

Mound Westonka 22 19-41

Providence Academy: Murphy 18, Koeppl 13, Servais 11, Counts 4, Burns 3, McCarthy 1, Mahowald 1. Mound Westonka: White 10, Schaible 9, Anderson 7, Thurston 6, Beyer 4, Eidsness 3, Springer 2.

Rockford 80, St. Paul Johnson 17

St. Paul Johnson 10 7-17

Rockford 53 27-80

St. Paul Johnson: Burrell-Atkins 6, Smith-Pugh 5, Monita 2, Ranson 2, Birkeland 2. Rockford: Griffin 20, Cain 13, London 10, Lofstedt 7, Balduccmi 6, Majeski 5, Nelson 4, Griffin 4, Rentz 4, Palmer 3, Johnson 2, Manthana 2.

 

Shakopee 54, Lakeville South 33

Shakopee 24 30-54

Lakeville South 25 8-33

Shakopee: Hutton 13, West 12, Weiss 8, Zerr 7, Stark 6, West 5, Weiss 3. Lakeville South: Harvey 12, Biffert 10, Hicks 4, Guentzel 3, Guentzel 3, Wolkow 1.

Southwest Christian 50, Holy Family 47

Southwest Christian 25 25-50

Holy Family 22 25-47

Southwest Christian: Schwarz 19, Schmidt 14, Jones 5, Beard 5, Jones 5, Krommendyk 2. Holy Family: Conroy 11, Spinner 10, Bowlin 10, Steiner 8, Vakulskas 4, Thompson 2, Geurs 2.

 

St. Anthony 85, St. Louis Park 59

St. Louis Park 39 20-59

St. Anthony 41 44-85

St. Louis Park: Sheffield 18, Coley 14, Olson 7, Miller 5, Turek 4, Reuter 4, Mayfield 3, Wolgemuth 2, Massie 2. St. Anthony: Wiebusch 28, Zielsdorf 13, Koenig-Meehan 12, Zeller 11, Thomas 9, Sibbet 5, Thomas 5, Goldsmith 2.

 

St. Michael-Albert. 64, Minnetonka 54

St. Michael-Albertville 40 24-64

Minnetonka 35 19-54

St. Michael-Albertville: Johnson 26, Cox 10, Heil 9, Johnson 5, Alexander 4, Kramer 2, Carlson 2. Minnetonka: Brattland 19, Greer 9, Walker 7, Mershon 6, Baker 4, Erhard 4, Schmitz 3, Uglum 2.

 

Totino-Grace 55, Spring Lake Park 22

Totino-Grace 27 28-55

Spring Lake Park 10 12-22

Totino-Grace: Weierke 13, Meyer 11, Doran 9, Glynn 4, Schroeder 4, Gannaway 3, Hall 3, Brands 2, Etuko 2, Brunn 2, Opat 2. Spring Lake Park: Talso 5, Fruzyna 5, Talso 5, Kloubec 3, Sheedlo 2, Sheedlo 2.

Wayzata 65, Rogers 48

Rogers 18 30-48

Wayzata 29 36-65

Rogers: Fingelsen 17, Secrist 8, Rubbelke 6, Schwieters 5, Swan 4, Olson 3, Yelich 3, Brenning 2. Wayzata: Schrader 28, Franks 10, Schrader 8, Theisen 8, Hay 4, Smiley 3, Olsen 2, Leighton 2.

White Bear Lake 45, Stillwater 42

Stillwater 24 18-42

White Bear Lake 28 17-45

Stillwater: Houle 16, Whiddinton 8, Patterson 8, Fultz 5, Scalia 2, Murphy 2, Lampright 1. White Bear Lake: Ferrand 13, Perron 9, Crouch 6, Janicki 5, Molin 3, Anderson 2, Craigan 2, Odmark 2, Townley 2, Janicki 1.

HOCKEY • BOYS

Andover 6, Spring Lake Park 1

Spring Lake Park 1 0 0-1

Andover 1 3 2-6

First: S-Symynkiwcz (Bentfield), 5:25. A-Larson (McComber), 10:32. Second: A-Larson, 8:05. A-Dainty (Schoen, Dunleavy), 9:49. A-Dunleavy (Schoen), 16:23. Third: A-Livgard (Nelson), 4:16. A-Mielke (Hemp, Hines), 14:11. Saves: S: Robinson 9-10-8-27. A: Fritsinger 12-7-5-24.

Anoka 7, Totino-Grace 1

Anoka 3 2 2-7

Totino-Grace 1 0 0-1

First: A-Perry (Giddings), 1:20. A-Novack, 9:07. A-Giddings (Hans, Putt), 9:07, sh. T-Hentges (Wacek, Becker), 16:00, pp. Second: A-Wanous (Wilber), 0:19. A-Wanous (Wilber), 15:04. Third: A-Perry (Sutterer, McLaughlin), 1:41. A-Sutterer, 2:32. Saves: A: Miller 10-5-5-20. T: Krech 8-0-0-8; Holscher 1-17-7-25.

 

Burnsville 5, Eagan 1

Burnsville 1 1 3-5

Eagan 0 1 0-1

First: B-Pearson (Ahcan), 16:37. Second: B-Pearson (Ahcan, Sanders), 2:19. E-Mikyla (Sherek, Johnson), 6:55, pp. Third: B-Kittleson (Smith), 0:50, pp. B-Wedan, 10:05. B-Thomas (Sandvig), 13:03. Saves: B: Kenney 9-7-11-27. E: Toussaint 4-15-8-27.

 

Chaska 5, Mound Westonka 3

Mound Westonka 0 2 1-3

Chaska 4 0 1-5

First: C-Pitlick (Lavelle, Benz), 4:42. C-Kuss (Koster), 5:28. C-Koster, 7:23. C-Lavelle (Benz), 14:21. Second: M-LaTour (Aufderheide), 1:10. M-Weltin (Niederer, Krahl), 4:32. Third: C-Koster (Barrett, Lavelle), 7:06. M-Lee (Niederer), 15:13, pp. Saves: M: Coley 6-0-0-6; Koehnen 0-4-12-16. C: Bach 3-12-8-23.

Delano 9, Buffalo 2

Delano 3 4 2-9

Buffalo 1 0 1-2

First: B-Ramsey (Goodmanson), 10:34, pp. D-Halonen, 12:36, pp. Second: D-Keranen, 1:14, pp. D-Halonen (Ylitalo), 5:32, pp. D-Meyers, 9:01, pp. D-Meyers (Halonen), 11:20, pp. Third: D-Halonen (Ylitalo), 5:32, pp. B-Welch (Johnson), 11:14, pp. D-Halonen (Meyers), 13:26, pp. Saves: D: Peterson 9-5-6-20. B: Mueller 5-14-7-26.

Duluth Marshall 11, St. Francis 1

St. Francis 0 0 1- 1

Duluth Marshall 4 5 2-11

First: D-Sullivan, 1:21. D-Stauber, 5:52. D-Stauber, 9:52. D-Golat, 12:01. Second: D-Grannis, 2:00. D-Stauber (Grannis, Pichetti), 8:20. D-Johnson (Stauber, Sullivan), 9:04, sh. D-Bachand (Liberty, Pichetti), 11:12. D-Grannis (Shold), 13:21, sh. Third: S-Linson (Barck), 11:58. D-Stauber (Grannis, Pichetti), 15:23. D-Erickson (Stauber, Pichetti), 16:48. Saves: S: Garaghty 23-10-7-40. D: Busick 3-6-5-14.

Eastview 3, Hastings 0

Hastings 0 0 0-0

Eastview 0 3 0-3

Second: E-Desrocher (Orman, Hovde), 7:55. E-Ford, 9:38. E-Orman (Hovde), 12:20, sh. Saves: H: Tuin 9-9-9-27. E: Herro 3-3-4-10.

Forest Lake 3, Chisago Lakes 2

Forest Lake 1 0 2-3

Chisago Lakes 0 2 0-2

First: F-Zowin (Best, Saltness), 9:43, pp. Second: C-Sinkonnen (Krueger), 11:47. C-Hoheisel (Swanson), 14:09. Third: F-Rabbe, 9:01, pp. F-Saltness (Fink, Zowin), 12:20, pp. Saves: F: Peterson 7-5-5-17. C: Stangl 7-7-5-19.

Holy Family 12, Hutchinson 0

Holy Family 6 3 3-12

Hutchinson 0 0 0-0

First: HO-Marooney (Michel, Michel), 2:36. HO-Michel (Marooney, Michel), 3:23. HO-Byers (Reddan), 6:34. HO-Marooney (Michel, Kittleson), 11:06. HO-Tabor (Michel), 13:59. HO-Reddan (Michel, Kittleson), 16:51. Second: HO-Byers (Reddan, Almquist), 4:09. HO-Michel (Mesler), 7:54. HO-Mesler (Tabor, Marooney), 15:55, pp. Third: HO-Marooney (Tabor, Michel), 1:35, pp. HO-Marooney (Byers, Almquist), 12:46. HO-Ruschmeyer (Mesler), 15:10. Saves: HO: Moe 2-0-0-2; Slocum 0-2-0-2. HU: Telecky 27-15-17-59.

 

Hopkins 6, Minneapolis 5 [OT]

Minneapolis 2 3 0 0-5

Hopkins 0 3 2 1-6

First: M-Sorock (Miller, Hale), 0:00. M-Erickson (Hale, Sorock), 0:00. Second: M-Hale, 0:00. M-Gholl (Murray, Neal), 0:00. H-Haberman (Hoffman), 0:00. H-Meland (St. Clair, Staack), 0:00. M-Erickson (Sorock, Hale), 0:00, pp. H-Sweeney (Johnson), 0:00, pp. Third: H-Nelson (Johnson), 0:00. H-Johnson (Nelson, Peterson), 0:00. OT: H-St. Clair (Howell, Meland), 0:00. Saves: M: Holt 8-11-7-4-30. H: Wilson 7-10-7-4-28.

Lakeville North 3, Duluth East 2

Duluth East 1 1 0-2

Lakeville North 0 2 1-3

First: D-Lyle (Anderson), 1:23. Second: L-Parks (Dufon, Draeger), 4:59. D-Lyle (Anderson, Kleive), 9:33. L-Draeger, 14:07. Third: L-Brandt (Enebak), 0:00. Saves: D: Hanson 8-12-9-29. L: Eigner 8-7-5-20.

 

Lakeville South 4, East Ridge 2

Lakeville South 1 2 1-4

East Ridge 0 1 1-2

First: L-Checco (Otremba, Klein), 13:07. Second: L-Oelrich, 1:26. E-VanDenEinde (Johnson, Bombardir), 15:14. L-Moore (Oelrich), 16:49. Third: E-Dokken (Edlund, Tasler), 6:12. L-Checco (Golant, Olsen), 16:42. Saves: L: DiLaura 5-5-5-15. E: Stearns 4-10-7-21.

New Prague 5, Red Wing 3

New Prague 2 3 0-5

Red Wing 1 1 1-3

First: N-Witt (Gregor), 6:07. N-Woodson, 12:00. R-Defore (Lillico, Cushing), 14:33, pp. Second: R-Defore (Blue, Cushing), 1:06, pp. N-Von Bank (Ruzicka), 3:22. N-Seymour (Von Bank), 4:43. N-Davis (Gregor, Yackly), 5:34, pp. Third: R-Blue (Nevitt, Sammon), 10:05. Saves: N: Skok 7-8-7-22. R: Harding 8-5-6-19.

Pine City Area 7, Cambridge-Isanti 2

Cambridge-Isanti 0 0 2-2

Pine City Area 1 1 5-7

First: P-Westbrook (Bergstrom), 11:10. Second: P-Westbrook (Bergstrom, Lindblom), 12:40, pp. Third: P-Bergstrom, 0:21. P-Lindblom (Westbrook, Bergstrom), 0:38. P-Ryan (Wiener), 1:38. C-Konen (Schlenker, Becklin), 4:09. C-Schlenker (Konen), 6:17, pp. P-Westbrook (Murphy), 12:14, pp. P-Dahl (Bergstrom), 16:04, pp. Saves: C: Hyland 10-11-7-28. P: Murphy 13-9-12-34.

 

Providence Academy 6, Mora/H-F 2

Mora/Hinckley-Finlayson 0 1 1-2

Providence Academy 5 1 0-6

First: P-Doucette (DeRosier, Wickham), 2:32. P-Haataja (Hillen, Giesler), 3:35. P-Haataja (Giesler, Hillen), 5:39. P-Strurm (Ellings, Reschenberg), 11:07. P-Doucette (Sellman), 16:18, pp. Second: P-Murphy (Hillen), 1:34. M-Anderson (Peterson), 9:08. Third: M-Foster (Brodahl), 11:11, pp. Saves: M: Libra 17-17-22-56. P: Ferreira 4-2-3-9.

Sauk Rapids-Rice 9, Legacy Christian 0

Legacy Christian 0 0 0-0

Sauk Rapids-Rice 2 2 5-9

First: S-Dodge (Clafton), 2:04. S-Moliga (Raduns-Parsley), 15:23, pp. Second: S-Thelen (Kirt, Clafton), 0:59, pp. S-Raduns-Parsley (Thelen), 7:50. Third: S-Bauer (Moliga, Raduns-Parsley), 0:17. S-Dodge (Raduns-Parsley, Laine), 3:06, pp. S-Moliga (Bauer), 6:27. S-Barber (Cariveau, Sertich), 9:44. S-Dodge (Clafton), 11:57, sh. Saves: L: Leibold 14-15-4-33; Myrum 0-0-4-4. S: Marlin 5-6-0-11.

 

Shakopee 4, Waconia 2

Waconia 0 1 1-2

Shakopee 0 1 3-4

Second: W-Kester (Miller, Laumann), 5:03, pp. S-Holm (Kreuser, Kratzke), 13:19, pp. Third: S-Schmid (Smieja, Kratzke), 7:25, pp. W-Stangret (Laumann), 12:19. S-Holm (Pass, Schmid), 15:55. S-Kratzke, 16:32. Saves: W: Rowe 9-9-13-31. S: Bleess 5-11-10-26.

St. Michael-Albertville 6, St. Cloud 2

St. Cloud 0 2 0-2

St. Michael-Albertville 1 2 3-6

First: STM-Copeland (Kelly), 0:27. Second: STM-Drobinski , 4:05. STC-Portz (Amundson), 8:26. STM-Laylin(Kelly), 13:54, pp. STC-Richert (Johnson), 14:47. Third: STM-Sandberg (Copeland, Putnam), 1:07. STM-Flammang, 11:16, sh. STM-Sjelin, 15:26, sh. Saves: STC: Staudinger 9-8-2-19. STM: Hayden 7-6-6-19.

 

 

St. Paul Johnson 3, Henry Sibley 0

St. Paul Johnson 1 2 0-3

Henry Sibley 0 0 0-0

First: S-Moberg, 13:17. Second: S-Austin (Ranum), 0:39. S-Ranum (Kray, Hayes), 5:56, pp. Saves: S: Weintzweig 2-2-3-7. H: Harrity 0-14-13-27.

HOCKEY • GIRLS

Armstrong/Cooper 6, Irondale 6 [OT]

Irondale 3 0 3 0-6

Armstrong/Cooper 1 4 1 0-6

First: I-Lyke (Fagerlee), 1:25. I-Lyke (Charles), 6:10. I-Meysembourg (Beckman, Bollensen), 11:49. A/C-Price (Crouch, Mattson), 14:20. Second: A/C-Mattson (Hanson, O’Brien), 8:40, pp. A/C-Zimmerman, 10:34. A/C-Lorentz (Hanson), 11:21. A/C-Kriesel (O’Brien, Lorentz), 16:36. Third: I-Herstel (Fagerlee), 7:44. I-Charles (Fagerlee), 9:46. A/C-Kriesel (O’Brien), 13:47. I-Lyke (Charles), 14:52. Saves: I: Rupp 10-3-7-4-24. A/C: Launderville 7-12-14-5-38.

Buffalo 7, Princeton 5

Princeton 1 2 2-5

Buffalo 2 1 4-7

First: B-Braccini (Ryan), 2:16. P-Dostal (Abrahamson), 5:24. B-Wurm (Thompson), 16:50. Second: P-Papesh (Skuza), 1:46. P-Peterson (Peterson), 6:06. B-Carlson (Klein), 8:50. Third: B-Wurm, 0:27. P-Peterson (Betzler), 3:36. P-Peterson (Skuza), 11:13. B-McAlpin (Thompson), 11:38. B-Wurm (Thompson, Carothers), 16:14. B-Wurm (Klein), 16:56. Saves: P: Schramel 12-8-4-24. B: Sohler 8-8-6-22.

Centennial 3, Andover 1

Andover 1 0 0-1

Centennial 1 1 1-3

First: C-Almich (Hughes, Linser), 6:17. A-Anderson (Butorac), 16:11, sh. Second: C-Backman, 10:50. Third: C-Berg (Gulner, Riley), 13:01. Saves: A: Pelkey 2-6-11-19. C: Peck 6-8-6-20.

 

Champlin Park 5, Anoka 2

Champlin Park 3 1 1-5

Anoka 2 0 0-2

First: C-Trapp (Wood), 5:30, pp. A-Jockisch (Blomker), 12:15. A-Guimont, 13:32. C-Wood (Trapp, Lynne), 15:55, pp. C-Wood (Schwartz), 16:55. Second: C-Trapp (Wood, Sutherland), 7:29, pp. Third: C-Trapp (Foss, Wood), 2:29. Saves: C: Shuck 8-9-12-29. A: Johnson 7-7-8-22.

 

Cretin-D.H. 3, Park of C.G. 0

Park of Cottage Grove 0 0 0-0

Cretin-Derham Hall 0 0 3-3

Third: C-Osborne (Klein, Meyers), 2:23, pp. C-Lenz (Hansen, Ziegler), 2:43. C-King (Klein, MacLean), 16:15. Saves: P: Boreen 14-16-14-44. C: Crawford 7-3-3-13.

 

Delano/Rockford 6, Litchfield/D-C 0

Delano/Rockford 2 3 1-6

Litchfield/Dassel-Cokato 0 0 0-0

First: D-Bistodeau (Olson), 15:10, pp. D-Keranen (Olson), 16:37. Second: D-Bistodeau (Olson, Olson), 10:13, pp. D-Bistodeau (Keranen, Olson), 12:13. D-Kuechle (Byrne, Kuechle), 15:34, pp. Third: D-Bistodeau (Keranen, Olson), 2:36. Saves: D: Schmidt 7-3-6-16. L: Benson 13-16-9-38.

Eagan 2, Prior Lake 1

Eagan 1 1 0-2

Prior Lake 0 0 1-1

First: E-Anderson (Vrieze, Luecke), 3:16. Second: E-Young, 9:44. Third: P-Muller (Olinger, Thomas-Budzynski), 14:07, pp. Saves: E: Nickell 1-12-8-21. P: Lewison 14-10-4-28.

Forest Lake 4, East Ridge 2

East Ridge 0 1 1-2

Forest Lake 2 2 0-4

First: F-Kasel (Rydel), 2:41. F-Nelson, 6:57. Second: F-Kolbow (Rugland, Best), 8:25. E-Flynn (Wallace), 9:09. F-Kasel (Kolbow), 11:06, pp. Third: E-Heiting (Claugherty), 2:06, sh. Saves: E: Heiting 9-8-7-24. F: Bothun 5-9-7-21.

 

Hill-Murray 6, Simley 0

Simley 0 0 0-0

Hill-Murray 2 2 2-6

First: H-Helgeson, 6:12. H-Steigauf (Clark, Greeder), 8:58. Second: H-Boreen (Belde, Peterson), 3:11. H-Helgeson (Featherstone), 16:43. Third: H-Peterson (Greeder), 1:56. H-Boreen (Featherstone), 12:59. Saves: S: Biggs 12-6-10-28. H: Kennedy 5-2-2-9.

Mahtomedi 3, North/Tartan 2

Mahtomedi 0 2 1-3

North/Tartan 0 1 1-2

Second: M-Johnson (Heinsch), 2:49. N-Pearcy (Meeder, Ciolkosz), 3:13. M-Sellwood (McAlpine, Bergren), 11:50, pp. Third: M-Broten (Krueger), 4:49. N-Ciolkosz (Culshaw-Klein, Pearcy), 9:46. Saves: M: Ficcadenti 4-10-9-23. N: Schultz 5-7-6-18.

 

Maple Grove 4, SLP/CR 1

Maple Grove 3 1 0-4

Spring Lake Park/CR 0 0 1-1

First: M-Wente (Martinez, McMahon), 0:21. M-Denecke (Martinez, Wente), 11:00, pp. M-Wente (McMahon), 14:09. Second: M-Denecke (Martinez, Kampa), 12:57, pp. Third: S-Corrigan (Crawford), 16:20, pp. Saves: M: Blesi 2-5-6-13. S: Miller 13-22-12-47.

 

Minneapolis 7, Henry Sibley 5

Minneapolis 2 3 2-7

Henry Sibley 1 3 1-5

First: M-Gaffney (Lieske, Mewes), 0:00, pp. M-Gaffney (Lieske, Offerdahl), 0:00. H-Partyka (Gydesen), 0:00, sh. Second: M-Melnyk (Mewes), 0:00, pp. M-Maus (Offerdahl, Riley), 0:00. H-Teal, 0:00. H-Gydesen (Wetzel-Edstrom, Nagel), 0:00. H-Bruestle, 0:00. M-Offerdahl (Christman), 0:00, pp. Third: M-Riley, 0:00. H-Bonfe (Gydesen,Friedmann), 0:00, pp. M-Maus (Riley), 0:00, pp. Saves: M: Sieger 4-7-14-25. H: Erickson 6-16-11-33.

Mounds View 5, Ben.-St. Marg. 4 [OT]

Benilde-St. Margaret’s 2 1 1 0-4

Mounds View 0 2 2 1-5

First: B-DeCesare (Nylander), 9:49. B-Truman (Konowalchuk, Malone), 14:00. Second: B-Hancuch (Calengor), 7:52. M-Jackson (Colvert, Quam), 8:15. M-Robert (Jackson, Nadeau), 13:20. Third: M-Quam (Holmboe), 4:26. M-Anderson (Nadeau), 7:45, pp. B-Peluso (Nylander, Malone), 14:46. OT: M-Brodt (Kennedy), 6:32. Saves: B: Greeley 14-12-13-1-40. M: Johnson 5-6-1-0-12.

 

N. Wright Co. 4, Chisago Lakes 1

Chisago Lakes 0 0 1-1

North Wright County 3 0 1-4

First: N-Lemke (Achterkirch), 7:57. N-Johnson (Fuerstenberg), 11:50, sh. N-Bourgerie (Allen), 13:01, sh. Third: N-Bourgerie (Jensen), 0:31. C-Danielle (Claire, Jenna), 9:43. Saves: C: Megan 8-8-1-17. N: Connelly 2-3-4-9.

 

Shakopee 6, New Prague 5 [OT]

Shakopee 1 3 1 1-6

New Prague 1 2 2 0-5

First: N-Skaja (Blair), 6:41, pp. S-Lindstrom (McNeil, Loiselle), 10:45, pp. Second: S-Falk (Crawford, Truax), 0:37. N-Pirkl, 1:14. S-Stoffers (Roder), 8:10. N-Skaja, 13:17, pp. S-Truax (Stave), 14:55, pp. Third: N-Skaja, 4:36, sh. N-Skaja (Calliguri), 8:34. S-Truax (Stave, Falk), 11:01, pp. OT: S-McNeil, 0:45. Saves: S: Engen 9-10-8-0-27. N: Culshaw 13-11-15-1-40.

 

South St. Paul 6, Hastings 1

Hastings 0 1 0-1

South St. Paul 1 4 1-6

First: S-Emery (Burke, Reynolds), 15:00, pp. Second: S-Emery (Deering, Sexauer), 3:44. S-Emery, 6:42. H-Harrington, 7:45. S-Emery, 11:17, sh. S-Burke (Lehmann), 14:03. Third: S-Emery (Sexauer), 4:13. Saves: H: Kunshier 8-4-5-17. S: McKenzie 3-3-4-10.

 

Stillwater 4, Roseville 0

Roseville 0 0 0-0

Stillwater 0 3 1-4

Second: S-Anderson (Jablonski, Howe), 2:12. S-Anderson (Jablonski), 12:15. S-Affolter (Ligday), 14:24. Third: S-Konigson (Jablonski, Einan), 13:18. Saves: R: Lehto 7-8-12-27. S: Knox 8-4-5-17.

 

Totino-Grace 3, North Metro 2

Totino-Grace 1 1 1-3

North Metro 1 0 1-2

First: T-Zurbay (Lewis, Scheneman), 7:59. N-Denchfield (Sjelin), 13:59. Second: T-Kleszyk (Zurbay, Linders), 10:21, pp. Third: T-Bertolas (Linders, Zurbay), 10:51, pp. N-Ballweber (Shadle), 12:46. Saves: T: Stehler 2-13-10-25. N: Almquist 11-6-6-23.

 

White Bear Lake 7, Woodbury 1

Woodbury 0 0 1-1

White Bear Lake 2 2 3-7

First: WH-Gast (Healy), 12:08. WH-Verkerke, 14:00. Second: WH-DeLaRosa (Shearen, Healy), 1:57, pp. WH-DeLaRosa (Snyder), 3:38. Third: WH-Shearen, 3:50. WH-Verkerke (Snyder, Moris), 13:02. WO-Karelitz (Welch), 13:30. WH-Anderson (Rensted), 16:50. Saves: WO: Gillen 9-8-7-24. WH: Frank 4-7-0-11; Marston 0-0-9-9.