BASKETBALL • BOYS

MINNESOTA RIVER

• Watertown-Mayer 63, Belle Plaine 62

TRI-METRO

• New Life Academy 67, St. Agnes 52

WRIGHT COUNTY

• Mound Westonka 71, Holy Family 54

METROPOLITAN AREA

• Alexandria 65, Big Lake 60

• Blake 67, Concordia Academy 60

• Bloomington Jefferson 65, Edina 58

• Buffalo 66, Stillwater 63

• Chaska 58, Burnsville 44

• Cretin-Derham Hall 72 St. Thomas Academy 50

• Delano 51, Monticello 47

• Duluth East 57, Cambridge-Isanti 50

• East Ridge 69, Bloomington Kennedy 31

• Hastings 70, Park of Cottage Grove 58

• Henry Sibley 86, St. Paul Harding 58

• Hopkins 101, Champlin Park 82

• Jordan 60, Glencoe-Silver Lake 54

• Lakeville North 63, Eden Prairie 60

• Minneapolis Roosevelt 76, Tartan 71

• Minneapolis South 72, St. Paul Johnson 65

• Minnetonka 101, Prior Lake 85

• Mounds View 71, Fridley 64

• New Prague 59, Farmington 52

• New Ulm Cathedral 73, Sibley East 56

• Orono 67, Hermantown 54

• Park Center 65, Columbia Heights 46

• Princeton 68, Zimmerman 58

• River Falls (Wis.) 72, Hill-Murray 38

• Rockford 80, Howard Lake-W-Winsted 62

• Roseville 51, Centennial 43

• St. Anthony 66, South St. Paul 56

• St. Croix Lutheran 83, Waseca 61

• St. Croix Prep 74, Legacy Christian 42

• St. Francis 72, Coon Rapids 48

• Simley 62, Richfield 60

• SW Christian 78, Providence 60

• Totino-Grace 67, Mahtomedi 63

• Wayzata 83, St. Michael-Albertville 54

• Woodbury 77, Rosemount 66

MINNESOTA

• Alden-Conger 67, LeRoy-Ostrander 61

• Atwater-C-G City 73, Buffalo Lake-H-S 33

• Barnesville 57, Pelican Rapids 28

• Bertha-Hewitt 64, Upsala 41

• Blackduck 62, Deer River 57

• Braham 94, Moose Lake/Willow River 65

• Breckenridge 80, Enderlin (N.D.) 71

• Buffalo 66, Stillwater 63

• Byron 64, Lake City 58

• Cass Lake-Bena 106, Mahnomen 68

• Clinton-G-B 53, Kerkhoven-M-S 33

• Crosby-Ironton 81, Eveleth-Gilbert 41

• Ely 77, Silver Bay 42

• Esko 56, Grand Rapids 36

• Fargo Davies (N.D.) 75, Moorhead 63

• Floodwood 80, Greenway 64

• Fosston 62, Norman County West 23

• Goodhue 43, Zumbrota-Mazeppa 35

• Jackson C.C.75, Martin County West 44

• Kasson-Mantorville 65, Stewartville 40

• Kelliher/Northome 77, Littlefork-Big Falls 33

• Melrose 67, New London-Spicer 58

• Norman County East 68, Fertile-Beltrami 64

• Ortonville 61, Brandon-Evansville 60

• Paynesville 57, Kimball 48

• Pequot Lakes 62, Milaca 47

• Perham 73, Crookston 44

• Red Rock Central 51, Sleepy Eye St. Mary’s 33

• Redwood Valley 71, Dawson-Boyd 58

• River Falls (Wis.) 72, Hill-Murray 38

• Rocori 69, Sauk Rapids-Rice 42

• Rushford-Peterson 57, Wabasha-Kellogg 51

• Russell-Tyler-Ruthton 76, Canby 69

• St. Anthony 66, South St. Paul 56

• St. Cloud Tech 65, Brainerd 60

• St. Croix Lutheran 83, Waseca 61

• West Central 58, Battle Lake 55

HAMLINE TOURNAMENT

Third place

• North St. Paul 56, Breck 54

Championship

• Minneapolis Henry 61, St. Paul Academy 50

HENNING TOURNAMENT

• Laporte 59, Ashby 55

Championship

• Henning 47, Wheaton/H-N 46

SEBEKA TOURNAMENT

Third place

• Fond du Lac Ojibwe 86, Sebeka 73

Championship

• Parkers Prairie 75, New York Mills 42

BASKETBALL • girls

WRIGHT COUNTY

• Annandale 71, Hutchinson 58

• Waconia 75, Mound Westonka 32

METROPOLITAN AREA

• Bethlehem Academy 61, Trinity 46

• Big Lake 56, Little Falls 40

• Blaine 73, Chisago Lakes 52

• Buffalo 75, Chanhassen 51

• East Ridge 59, Burnsville 51

• Fridley 63, North Branch 60

• Glencoe-Silver Lake 44, Jordan 34

• Hastings 50, Northfield 36

• Hopkins 62, Park Center 47

• Lakeville North 53, White Bear Lake 46

• Legacy Christian 48, St. Croix Prep 40

• Lester Prairie/HT 68, Mankato Loyola 49

• Martin County West 53, Hill-Murray 40

• Minnetonka 72, Champlin Park 62

• Monticello 44, Dassel-Cokato 36

• New Life Academy 60, Minneapolis Roosevelt 42

• Orono 58, Rogers 54

• Park of Cottage Grove 56, Rosemount 46

• Princeton 69, Zimmerman 55

• Prior Lake 62, Delano 54

• Roseville 53, Anoka 47

• St. Anthony 62, St. Paul Highland Park 10

• St. Michael-Albertville 59, Elk River 49

• St. Paul Central 73, Richfield 45

• St. Paul Como Park 75, Simley 68

• St. Paul Harding 46, Minneapolis Henry 33

• St. Paul Washington 49, Community of Peace 32

• Shakopee 65, Chaska 49

• Stillwater 55, Cambridge-Isanti 48

• Tartan 61, Duluth East 28

• Totino-Grace 54, Columbia Heights 41

• Watertown-Mayer 73, Howard Lake-W-W 48

• Wayzata 49, Maple Grove 45

• Woodbury 73, Mahtomedi 38

MINNESOTA

• Ada-Borup 55, Pelican Rapids 47

• Albany 44, Alexandria 31

• Battle Lake 55, New York Mills 47

• Big Lake 56, Little Falls 40

• Brandon-Evansville 48, Ortonville 46

• Cloquet 60, Barnum 37

• Frazee 55, Menahga 43

• Hills-Beaver Creek 61, Fulda 42

• Kasson-Mantorville 77, Stewartville 62

• Lac qui Parle Valley 67, Lakeview 55

• Legacy Christian 48, St. Croix Prep 40

• LeRoy-Ostrander 48, Lanesboro 44

• Lyle/Austin Pacelli 56, Mabel-Canton 35

• Mahnomen 43, Cass Lake-Bena 28

• Mankato East 50, New Ulm 42

• Martin County West 53, Hill-Murray 40

• Minnewaska 56, Belgrade-Brooten-Elrosa 50

• Moorhead 78, Fargo Davies (N.D.) 58

• Ogilvie 74, Hope Academy 39

• Red Rock Central 48, Mountain Lake Area 31

• Rochester John Marshall 49, Faribault 37

• Rochester Mayo 63, Owatonna 33

• Roseau 81, International Falls 53

• Rushford-Peterson 46, Wabasha-Kellogg 32

• Sacred Heart 55, East Grand Forks 52

• Sauk Centre 54, New London-Spicer 37

• Silver Bay 38, Ely 26

• Sioux Falls Lincoln (S.D.) 64, Marshall 55

• Spring Grove 64, Randolph 59

• St. Clair 66, New Ulm Cathedral 41

• Staples-Motley 54, Long Prairie-Grey Eagle 48

• Thief River Falls 55, Hawley 33

• United South Central 59, Alden-Conger 36

• Upsala 54, Bertha-Hewitt 51

• Waseca 71, Albert Lea 32

• West Salem (Wis.) 66, La Crescent 25

• Worthington 67, Jackson County Central 48

Nevis Tournament

• Sebeka 65, Nevis 32

• Walker-Hackensack-Akeley 76, Northland 52

GYMNASTICS

SUBURBAN EAST

• Roseville 137.65, Woodbury 120.925. All-around: Olivia Rosenow, Roseville, 34.525.

HOCKEY • BOYS

METRO EAST

• Hill-Murray 1, Tartan 0

MISSISSIPPI 8

• Rogers 3 Buffalo 2 (OT)

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 4, Andover 2

• Armstrong/Cooper 4, Coon Rapids 3

• Centennial 2, Elk River 2 (OT)

• Champlin Park 2, Osseo 1

• Irondale 4, Spring Lake Park 3

SUBURBAN EAST

• White Bear Lake 3 Woodbury 1

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Margaret’s 6, Hopkins 3

• Breck 9, St. Michael-Albertville 1

• Cambridge-Isanti 2, Northern Lakes 1

• Cretin-Derham Hall 3, Blake 2

• Duluth East 5, Maple Grove 1

• Eagan 6, Virginia/Mountain Iron-Buhl 5 (OT)

• Forest Lake 3, Cloquet-Esko-Carlton 0

• Menomonie (Wis.) 7, St. Paul Como Park 1

• Minnehaha Academy 1, Park of CG 0 (OT)

• Minnetonka 4, Bloomington Jefferson 3 (OT)

• Mound Westonka 4, Bloomington Kennedy 1

• Prior Lake 3, Chanhassen 2

• Rochester Mayo 5, Hastings 1

• Roseville 6, North St. Paul 4

• St. Cloud Tech 5, Hutchinson 1

• St. Paul Academy 8, Henry Sibley 1

• St. Thomas Academy 5, Wayzata 0

• Waconia 7, Northfield 3

MINNESOTA

• Grand Forks Red River (N.D.) 4, East Grand Forks 3

• Little Falls 4, Sauk Rapids-Rice 0

• Marshall 8, Morris/Benson 1

• North Shore 7, Hayward (Wis.) 1

• St. Cloud Apollo 4, Rochester Lourdes 0

HOCKEY • GIRLS

METRO EAST

• South St. Paul 4, Simley 3

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 4, Armstrong/Cooper 2

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 6, Rosemount 0

• Eagan 1, Farmington 1 (OT)

• Eastview 2, Burnsville 1

• Lakeville South 4, Lakeville North 2

• Shakopee 2, Prior Lake 1

WRIGHT COUNTY

• Holy Family/Waconia 6, New Prague 3

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Margaret’s 2, Mounds View 2 (OT)

• Buffalo 2, Sartell-SS/Sauk Rapids-Rice 1

• Chaska/Chanhassen 3, Orono 0

• Centennial 6, Roseville 2

• Cretin-Deham Hall 7, North St. Paul/Tartan 0

• Edina 7, Bloomington Jefferson 1

• Minnetonka 2, Forest Lake 1

• Hill-Murray 3, Stillwater 0

• Holy Angels 2, Northfield 1

• Hutchinson 4, Waseca 0

• Maple Grove 3, Eden Prairie 1

• Mound-Westonka 4, St. Peter 0

• North Wright County 4, Chisago Lakes 0

• Princeton 4, Litchfield/Dassel-Cokato 2

• Red Wing 4, Rochester Century 1

• Rogers 5, Irondale 0

• St. Paul United 12, St. Paul Blades 0

• Totino-Grace 5, Minneapolis 1

• Woodbury 8, Rochester Mayo 4

MINNESOTA

• Bemidji 3, Park Rapids 0

• Brainerd/Little Falls 3, Moorhead 1

• Dodge County 3, New Ulm 1

• Faribault 2, Rochester John Marshall 1

• Hibbing/Chisholm 1, Moose Lake-WR 0

• Mankato West 4, Winona 1

• Marshall 3, Morris/Benson 0

• Willmar 3, Alexandria 2 (OT)

SWIMMING • BOYS

NORTHWEST SUBURBAN

• St. Michael-Albertville 97.5, Elk River 88.5

SUBURBAN EAST

• Stillwater 96, Roseville 79

METROPOLITAN AREA

• Edina 104, Rosemount 80

• Burnsville 95, Chanhassen 79

• Northfield 96, Farmington 87

wrestling

BENILDE-ST. MARGARET’S TRIANGULAR

• Blaine 54, Benilde-St. Margaret’s 24

• Blaine 57, Mpls. Henry 3

• Mpls. Henry 39, Benilde-St. Margaret’s 36

NEW PRAGUE TRIANGULAR

• Blue Earth 41, LeSueur-Henderson 30

• New Prague 39, Blue Earth 32

• New Prague 45, LeSueur-Henderson 22

RANKINGS

GYMNASTICS

Ratings provided by the coaches association.

CLASS 2A

• 1. St. Cloud Tech; 2. Roseville Area; 3. Owatonna; 4. Lakeville North; 5. Eagan; 6. Cambridge-Isanti; 7. East Ridge; 8. Rosemount; 9. Stillwater; 10. Maple Grove.

CLASS 1A

• 1. Detroit Lakes; 2. Perham; 3. Melrose Area; 4. Willmar; 5. Becker; 6. Sartell-St. Stephen; 7. Worthington; 8. Mankato West; 9. Jackson County Central; 10. Big Lake.

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Blake 67, Concordia Academy 60

Concordia Academy 30 30 - 60

Blake 40 27 - 67

Concordia Academy: Harbo 19, Tensaie 19, Hackett 7, Erath 4, Lively 4, Oelschlaeger 3, Carlson 2, Peng 2. Blake: Moe 25, Leadholm 14, Watkins 12, Borgida 8, Choezin 3, Dougan 3, Murray 2.

 

Bloomington Jefferson 65, Edina 58

Bloomington Jefferson 25 40 - 65

Edina 30 28 - 58

Bloomington Jefferson: Riemersma 20, Hird 18, Tillotson 14, Carlson 8, Elander 2, Gathje 2, Murray 1. Edina: McGrory 22, Moreton 16, Nelson 15, Connell 3, Krafft 2.

 

Buffalo 66, Stillwater 63

Stillwater 33 30 - 63

Buffalo 32 34 - 66

Stillwater: Dobson 36, Jingco 10, Blinkhorn 9, Bruggers 4, Ratte 4. Buffalo: Willert 27, Weber 9, Gabrilcik 7, Bean 6, Rohlin 6, Johnson 5, Evans 4, Matzke 2.

 

Chaska 58, Burnsville 44

Burnsville 16 28 - 44

Chaska 27 31 - 58

Burnsville: Gumm 18, Shepley 11, Martens 6, Miklowski 5, Baisch 2, Hanson 2. Chaska: Hanson 29, Meyer 7, Kallman 6, Engel 5, Roskam 5, Fauchald 4, Hennen 2.

 

Cretin-Derham Hall 72, St. Thomas Academy 50

Cretin-Derham Hall 35 37 - 72

St. Thomas Academy 23 27 - 50

Cretin-Derham Hall: Perry 15, Oturu 14, Ammons 13, Prince 10, Treadwell 10, Phillips 6, Fondungallah 4. St. Thomas Academy: Chaffee 14, Harvey 13, Sullivan 8, Vascellaro 8, Newell 2, Perry 2, Wright 2, Hallman 1.

 

Delano 51, Monticello 47

Monticello 21 26 - 47

Delano 34 17 - 51

Monticello: Todd 17, Wills 10, Bautch 9, Schyma 6, Rosenbaum 2, Useh 2, Hangsleben 1. Delano: Pulis 14, Wishart 14, Kreklow 11, Kurtz 7, Techam 3, Norman 2.

 

Duluth East 57, Cambridge-Isanti 50

Duluth East 25 32 - 57

Cambridge-Isanti 23 27 - 50

Duluth East: Zwak 18, Carlson 12, Miller 10, Thompson 8, Vatthauer 5, Seymour 2, Twomey 2. Cambridge-Isanti: Johnson 16, H. Abraham 8, R. Abraham 8, Stoffel 7, Lundeen 6, Olson 4, Larson 1.

 

East Ridge 69, Bloomington Kennedy 31

Bloomington Kennedy 24 7 - 31

East Ridge 42 27 - 69

Bloomington Kennedy: Aune 12, Tibayan 6, Soto 5, Bryant 4, Hamilton 2, Johnson 2. East Ridge: Kelzenberg 18, Brown 15, Coquyt 11, Junker 9, Christenson 4, Siefert 4, Virgin 3, Franks 2, Bennett 2, Gamm 1.

 

Henry Sibley 86, St. Paul Harding 58

St. Paul Harding 24 34 - 58

Henry Sibley 41 45 - 86

St. Paul Harding: Johnson 23, Adam 8, Mesidor 7, Thompson 6, Adam 5, Bolton 5, Christian 2, Gipson-Sander 2. Henry Sibley: Robinson 15, Edwards 12, Korte 9, Mack 8, Satar 7, Essen 6, Garibay 6, Stevenson 6, Hesse 5, Baumeister 4, Peterson 4, Carter 2, Nilles 2, Williams 2.

 

Hopkins 101, Champlin Park 82

Hopkins 41 60 - 101

Champlin Park 35 47 - 82

Hopkins: Johnson 21, Shahid 21, Coffey 17, El Amin 15, Davis 14, Davis 7, Wright 6. Champlin Park: Wright 25, Hill 19, Smith 8, Hunter 7, Kloeppner 7, Davis 6, John 6, Adkins 2, Strong 2.

 

Lakeville North 63, Eden Prairie 60

Lakeville North 32 31 - 63

Eden Prairie 35 25 - 60

Lakeville North: Reuvers 24, Brooks 16, Schermann 8, Saarela 6, Igbanugo 3, Fossey 2, Morkeberg 2, Stewart 2. Eden Prairie: Chose 15, Rudrud 13, Pahl 9, Kluge 8, Jacobus 7, Geolat 4, Coughlin 2, Ruppert 2.

 

Minneapolis Henry 61, St. Paul Academy 50

Minneapolis Henry 25 36 - 61

St. Paul Academy 18 32 - 50

Minneapolis Henry: Jackson 19, Wood 15, Jackson 9, Lynn 7, Edwards-Brown 6, Brown 3, Scott 2. St. Paul Academy: Hanson 25, Egly 11, Peyton 8, Smaller 4, Peacock 2.

Minneapolis Roosevelt 76, Tartan 71

Tartan 28 43 - 71

Minneapolis Roosevelt 32 44 - 76

Tartan: Horn 16, Whalen 12, Thomas 11, Walker 11, Thompson 10, Johnson 7, Ford 2, Myles 2. Minneapolis Roosevelt: Hannah 30, Hannah 14, Rodgers 14, Graves 9, Rogers 7, Wade-Henderson 2.

 

Minneapolis South 72, St. Paul Johnson 65

St. Paul Johnson 27 38 - 65

Minneapolis South 36 36 - 72

St. Paul Johnson: Parker 15, Siedschlag 12, Benton 10, Smith 10, Smith 8, Clarke 6, Jackson 4. Minneapolis South: Bowdry 27, Lewis 14, Turner 10, Harris 10, Jones 7, Smith 4.

 

Mound Westonka 71, Holy Family 54

Mound Westonka 39 32 - 71

Holy Family 28 26 - 54

Mound Westonka: Sage 21, Jensen 16, Cherrier 11, Dahl 9, Jensen 8, Orenge 6. Holy Family: Waterman 15, Nowak 11, Hendler 9, Stewart-Hester 9, Heithoff 6, Wright 4.

 

Mounds View 71, Fridley 64

Fridley 23 41 - 64

Mounds View 35 36 - 71

Fridley: Murray 19, Pal 18, Caruthers 13, Reeves 6, Crandall 5, Nelson 2, Pate 1. Mounds View: Albers 22, Thompson 19, McMillan 17, Jurek 4, Skwarek 3, Fairchild 2, Stone 2, Thompson 2.

 

New Life Academy 67, St. Agnes 52

St. Agnes 24 28 - 52

New Life Academy 28 39 - 67

St. Agnes: Skulley 13, Plasch 11, Smith III 8, Jones 7, Tesfay 5, Golden 5, Johnson 2, Bennett 1. New Life Academy: Busch 20, Goulet 16, Ketema 10, Ketema 9, Wynia 8, Thor 2, Gunderson 2.

 

New Prague 59, Farmington 52

Farmington 19 33 - 52

New Prague 25 34 - 59

Farmington: Wurst 9, Hart 8, Laube 7, Wilson 6, Berg 6, Burrell 5, Farthing 5, Zitzmann 4, Hinrichsen 2. New Prague: Walford 22, Washa 18, Lindell 8, Hanson 7, Greenwalt 2, Gregor 2.

 

Orono 67, Hermantown 54

Hermantown 25 29 - 54

Orono 29 38 - 67

Hermantown: Bostrom 13, Madison 13, Brendon 7, Soumis 7, Steinert 5, Hedstrom 3, Comstock 2, Hiner 2, Senegal 2. Orono: Kill 17, Sustacek 16, Stoe 9, Mshihiri 8, Bjorkland 7, Codute 6, Marxer 2, Anderson 2.

 

Park Center 65, Columbia Heights 46

Park Center 37 28 - 65

Columbia Heights 26 20 - 46

Park Center: Ogechi 18, Kamara 11, Racine 9, Washington 6, Bonner 5, Broadway 5, Cook 3, Simon 3, Thomas 3, Lawson 2. Columbia Heights: Matthews 13, Baptiste 11, Dowling 8, Roberson 8, Jones 4, Cooke 2.

 

Rockford 80, Howard Lake-W-Winsted 62

Howard Lake-Waverly-Winsted 34 28 - 62

Rockford 45 35 - 80

Howard Lake-Waverly-Winsted: Painschab 12, Zander 11, Decker 9, Schank 8, Gagnon 8, Bickmann 6, Egeberg 6, Duenow 2. Rockford: Olsen 36, Schultz 12, Hall 11, Traen 10, Larson 5, Monssen 5, Olson 1.

 

Roseville 51, Centennial 43

Centennial 20 23 - 43

Roseville 19 32 - 51

Centennial: McGreal 14, Kuznia 10, Robinson 6, Eason 6, Johnson 3, Abou-Zeid 2, Lyden 2. Roseville : Green 10, James 9, Bensen 8, Schaefer 8, Ognjanovic 7, Wright 6, Brown 3.

 

St. Croix Prep 74, Legacy Christian 42

Legacy Christian 28 14 - 42

St. Croix Prep 47 27 - 74

Legacy Christian: Bertsch 13, Stelly 5, Kendall 5, Niessen 4, Mocchi 4, Anderson 4, Chaika 3, Yaeger 2, Darling 2. St. Croix Prep: Kaul 17, Have 13, Watkins 12, Gebauer 11, Metcalf 11, Fisher 8, Maule 2.

 

St. Francis 72, Coon Rapids 48

St. Francis 35 37 - 72

Coon Rapids 25 23 - 48

St. Francis: Whitney 13, Hylen 12, Carlson 10, Svihel 9, Swenson 9, Trautman 9, Anderson 4, Tradewell 4, Matthews 2. Coon Rapids: Keller 12, Dujmovic 11, Carver 10, Lawal 8, Johnson 2, Rask 2, Brick 2, Roper-Thronton 1.

 

St. Louis Park 82, Irondale 57

Irondale 24 33 - 57

St. Louis Park 45 37 - 82

Irondale: Etuk-Akpan 12, Sutherlin 11, Schramm 8, Simon 7, Lundquist 5, Schicker 5, White 4, Paichang 3, Cornell 2. St. Louis Park: Anderson 18, Mayfield 17, Domres 13, Whitlock 13, Lynch 7, Morrow 5, Howard 4, Whitlock 3, Ibrahim 2.

 

Simley 62, Richfield 60

Richfield 29 31 - 60

Simley 39 23 - 62

Richfield: Stone 22, Fallon 11, Maddox 7, Hunter 7, Atiim 6, Miles 5, Walters 2. Simley: Binley 22, Stensgard 14, Smith 12, Alvarado 7, Leeder 4, Taff 3.

 

SW Christian 78, Providence Academy 60

Providence Academy 28 32 - 60

Southwest Christian 41 37 - 78

Providence Academy: Van Dellen 21, Miller 16, Lahr 12, Boldt 4, Baird 2, Kettler 2, Richelsen 2, Servais 1. Southwest Christian: Jenson 31, Bengtson 11, Reiskytl 8, Weiss 8, Meinke 7, Winters 5, Provart 4, Seltz 2, Solfelt 2.

 

Totino-Grace 67, Mahtomedi 63

Mahtomedi 29 34 - 63

Totino-Grace 34 33 - 67

Mahtomedi: Frost 22, Martin 11, Fox 11, Rock 6, Rock 5, Tuttle 3, Farrell 2, Siekmeier 2, Buller 1. Totino-Grace: Kreuser 16, Kavolak 15, Streeter 15, Jacob 10, Ban 5, Chomilo 2, Kidd 2, Lutz 2.

 

Watertown-Mayer 63, Belle Plaine 62

Belle Plaine 28 34 - 62

Watertown-Mayer 35 28 - 63

Belle Plaine: Narveson 32, Curtiss 9, Schulz 9, Herman 6, Stier 6. Watertown-Mayer: Berhow 33, Gehlhausen 10, Grotbo 7, Theisen 6, McCleary 4, Thibault 3.

 

Wayzata 83, St. Michael-Albertville 54

St. Michael-Albertville 23 31 - 54

Wayzata 38 45 - 83

St. Michael-Albertville: Brown 18, Thurman 9, Weston 8, Moran 5, Falde 3, Rotenberger 3, Veire 3, Berning 2, Chomilo 1, Halverson 1, Miller 1. Wayzata: Lindberg 17, Beeninga 16, Sowada 15, Baumgartner 12, Slater 9, Hlavacek 4, Lauer 4, Beeninga 2, Hempel 2, Wolk 2.

BASKETBALL • girls

Annandale 71, Hutchinson 58

Hutchinson 34 24 - 58

Annandale 29 42 - 71

Hutchinson: Corrigan 18, Kurth 13, Wortz 11, Ellefson 4, Dettman 3, Hahn 3, Rensch 3, Wheatley 3. Annandale: Atkinson 15, Purcell 13, Reimer 10, Spaulding 10, D’Heilly 9, Groth 7, Schlafke 4, Atkinson 2, Medvec 1.

 

Big Lake 56, Little Falls 40

Little Falls 18 22 - 40

Big Lake 25 31 - 56

Little Falls: Burns 11, Fregin 7, Dorn 7, Sowada 6, Schuett 6, Mammenga 2, Gold 1. Big Lake: Domyahn 18, Jochum 11, Nelson 6, Anderson 6, Brethorst 5, Bisbee 4, McClaflin 3, Denzen 2, Makori 1.

 

Blaine 73, Chisago Lakes 52

Chisago Lakes 23 29 - 52

Blaine 34 39 - 73

Chisago Lakes: Kluge 14, Backes 12, Peters 9, Carlson 6, Bjelland 4, Nelson 4, Clarin 2, Elfering 1. Blaine: Jablonsky 30, Grace Mbanefo 14, Lindsey 11, Romick 9, Fleek 6, Johnson 2, Lejonvarn 1.

 

Buffalo 75, Chanhassen 51

Buffalo 37 38 - 75

Chanhassen 12 39 - 51

Buffalo: Sorenson 19, Lowell 14, Luedemann 9, Zrust 8, Senger 7, Larson 6, Warner 3, Wishart 3, Bjorback 2, Munsterteiger 2, Cordt 1, Henson 1. Chanhassen: Lucas 14, Bren 8, Brastad 7, Wall 5, Taylor 4, Tollefson 4, Benson 2, Kinsella 2, Murphy 2, Tritch 2, O’Brien 1.

 

Fridley 63, North Branch 60

Fridley 35 28 - 63

North Branch 23 37 - 60

Fridley: Gilreath 31, Teff 23, Davis 6, Duehn 2, Schwint 1. North Branch: Selbitschka 20, Coleman 17, Fair 12, Hartmann 5, Carlson 4, Becklin 2.

 

Glencoe-Silver Lake 44, Jordan 34

Glencoe-Silver Lake 24 20 - 44

Jordan 21 13 - 34

Glencoe-Silver Lake: Monahan 20, Monahan 12, Grack 9, Popp 2, Voigt 1. Jordan: Brown-Erdal 7, Johnson 6, Hennen 6, Sievers 5, Kes 4, Nielsen 4, Pitlick 2.

Hastings 50, Northfield 36

Northfield 17 19 - 36

Hastings 22 28 - 50

Northfield: Kidd 9, Touchette 9, Hoff 7, Dimick 5, Stromme 4, Edwards 2. Hastings: Carlson 26, M. Brake 9, T. Brake 5, Cadwell 4, Schorzman 4, Yaeger 2.

 

Hopkins 62, Park Center 47

Hopkins 31 31 - 62

Park Center 30 17 - 47

Hopkins: Hollie 15, Knox 14, Wubben 8, Bates 8, Hammond 6, Bueckers 5, Hart-McNeeley 4, Suggs 2. Park Center: Hayes 16, Schaub 10, Simonet 8, Blakemore 7, Buford 6.

 

Lakeville North 53, White Bear Lake 46

Lakeville North 25 28 - 53

White Bear Lake 20 26 -46

Lakeville North: Carda 16, Krynski 13, Fosse 8, Blascziek 7, Bruce 4, Brown 4, Montouri 1. White Bear Lake: Hinck 15, Molin 11, Brabenec 10, Karg 5, Anderson 3, Ferrand 2.

 

Legacy Christian 48, St. Croix Prep 40

St. Croix Prep 23 17 - 40

Legacy Christian 21 27 - 48

St. Croix Prep: Schulte 13, Kaetterhenry 9, Schifsky 6, Schulte 6, White 3, Hangge 2, Walsh 1. Legacy Christian: Smitsdorff 14, Ruf 14, Cole 9, Weddle 6, Bredemus 3, Nelson 2.

 

Martin County West 53, Hill-Murray 40

Martin County West 26 27 - 53

Hill-Murray 17 23 - 40

Martin County West: Geistfeld 23, Smith 10, Kuehl 9, Eckmann 5, Williamson 4, Taylor 2. Hill-Murray: Schneider 10, Mouton 9, Runyon 8, Schwartz 7, Rogers 4, Prokosch 2.

 

Minnetonka 72, Champlin Park 62

Champlin Park 28 34 - 62

Minnetonka 34 38 - 72

Champlin Park: Gerads 19, Crymble 15, Brecht 9, Mocchi 9, Hicks 8, Pollard 2. Minnetonka: Fredrickson 21, Allen 14, Odegard 9, Hamilton 9, Carr 8, Walker 5, Merschon 4, Hedstrom 2.

 

New Life Academy 60, Minneapolis Roosevelt 42

Minneapolis Roosevelt 15 27 - 42

New Life Academy 29 31 - 60

Minneapolis Roosevelt: Mott 13, Bryant 9, Jones 9, Taylor 3, Ali 2, Lyons 2, Putmon 2, Trice 2. New Life Academy: Tateosian 14, Hullet 12, Maas 10, Erickson 7, Nelson 7, Gunderson 6, Nelson 4.

 

Orono 58, Rogers 54

Rogers 26 28 - 54

Orono 21 37 - 58

Rogers: Sjerven 18, Fingelsen 15, Dahlgren 9, Tjeerdsma 4, Swan 4, Dobberstein 4. Orono: Andrew 27, Jorgenson 16, Mandel 9, Striggow 4, Rudd 1, McKown 1, Smaron 1.

 

Park of Cottage Grove 56, Rosemount 46

Rosemount 21 25 - 46

Park of Cottage Grove 23 33 - 56

Rosemount: Olson 24, Ciriacks 9, Elias 6, Essen 4, Grim 3. Park of Cottage Grove: Fabeck 12, Johnson 12, Wenner 10, Perryman 8, Gorres 6, Burka 4, Young 4.

 

Prior Lake 62, Delano 54

Delano 27 27 - 54

Prior Lake 38 24 - 62

Delano: Norling 22, Endersbe 8, Ylitalo 8, Bersie 5, Stevens 4, Frank 3, Stevens 3, Vandeneinde 1. Prior Lake: Wheatcraft 22, Lother 12, Herubin 11, Caldwell 7, Keating 4, Heimel 2, Scholl 2, Weideman 2.

 

Roseville 53, Anoka 47

Roseville 17 36 - 53

Anoka 25 22 - 47

Roseville: Ross 15, Hill 11, Porter 9, Nelson 7, Hain 6, Johnston 4, Hansen 1. Anoka: Phipps 24, Torgerson 7, Josephson 6, Zimmer 4, Schoknecht 4, Slater 2.

 

St. Anthony 62, St. Paul Highland Park 10

St. Paul Highland Park 5 5 - 10

St. Anthony 47 15 - 62

St. Paul Highland Park: Mason 4, Nystrom 4, McGinnis 1, Ugass 1. St. Anthony: Skwarek 14, Zeller 11, Thomas 7, Thomas 6, McDonald 5, Stumpf 5, Koenig-Meehan 4, Krieger 4, Flett 2, Vezies 2, Zielsdorf 2.

 

St. Michael-Albertville 59, Elk River 49

Elk River 25 24 - 49

St. Michael-Albertville 24 35 - 59

Elk River: Scheid 14, Haack 12, Lachmiller 5, Cox 5, Kramer 5, Wentland 4, Langbehn 3, Plautz 1. St. Michael-Albertville: Johnson 24, Tracy 19, Heil 8, Zezza 5, Johnson 3.

 

St. Paul Central 73, Richfield 45

St. Paul Central 45 28 - 73

Richfield 24 21 - 45

St. Paul Central: Gay 24, Moton 14, Gardner 12, Gubbrud 7, Sutton 6, Montgomery 4, Greenawald 4, Copeland 2. Richfield: House 13, Wendland 12, Hallow-Tyler 8, Tsega 7, Skof 5.

 

St. Paul Como Park 75, Simley 68

St. Paul Como Park 34 41 - 75

Simley 33 35 - 68

St. Paul Como Park: Adams 33, VanNett 24, Jones 9, Hausman 4, Tucker 2, Shepherd 2, Adams 1. Simley: Kain 28, Ruiz 10, Lockett 8, Paulson 8, Syensgaard 7, Miles 3, Mena 2, Danso 2.

 

St. Paul Harding 46, Minneapolis Henry 33

Minneapolis Henry 17 16 - 33

St. Paul Harding 22 24 - 46

Minneapolis Henry: Brown 14, Caprini 5, Larson 5, Prado 5, Keyes 4. St. Paul Harding: Ogitchida 16, Pressley 15, Salu 5, Owens 4, Thomas 4, Allen 2.

 

St. Paul Washington 49, Community of Peace 32

Community of Peace 22 10 - 32

St. Paul Washington 24 25 - 49

Community of Peace: Vang 16, Nelson 7, Cousins 4, Rosas-Real 4, Xiong 1. St. Paul Washington: McCaa 37, Green 8, Kong 4.

 

Shakopee 65, Chaska 49

Chaska 27 22 - 49

Shakopee 27 38 - 65

Chaska: Leggett 15, Groskreutz 10, Waletski 9, Pollock 4, Peterson 3, Althaus 2, Hegna 2, Mattson 2, Starr 2. Shakopee: Koenen 17, Garvey 13, Hutton 10, Rodning 10, Rhinesmith 7, Fuder 2, Stark 2, West 2, Zerr 2.

 

Stillwater 55, Cambridge-Isanti 48

Cambridge-Isanti 23 25 - 48

Stillwater 33 22 - 55

Cambridge-Isanti: Cox 15, Westberg 9, King 8, Swanson 6, Glotzbach 5, Swanson 3, Schulz 2. Stillwater: Patterson 19, Schmitt 13, Scalia 6, Lampright 5, Day 4, Davis 4, Schindel 2, Houle 2.

 

Tartan 61, Duluth East 28

Duluth East 13 15 - 28

Tartan 35 26 - 61

Duluth East: Reichhoff 12, Leider 8, Williams 3, Teichrow 3, Marple 2. Tartan: Chevre 16, Whitlock 10, Ekereke 7, Janikowski 7, Jorges 6, Krause 5, Weems 4, Ellingson 2, McKinney 2, Roberts 1, Walker 1.

 

Totino-Grace 54, Columbia Heights 41

Columbia Heights 16 25 - 41

Totino-Grace 27 27 - 54

Columbia Heights: Tula 12, Love 8, Sheets 7, Scott 5, Humphries 4, Vaughn 3, Watson 2. Totino-Grace: Meyer 19, S. Weierke 10, Glynn 8, Brunn 6, Gannaway 5, Sullwold 3, Doran 2, L. Weierke 1.

 

Wayzata 49, Maple Grove 45

Wayzata 26 23 - 49

Maple Grove 22 23 - 45

Wayzata: Heiring 12, Robertson 12, Hay 8, Franks 7, Theisen 6, Hayden 2, Schrader 2. Maple Grove: Mlinar 12, Schmidt 9, Tharp 9, Barta 8, Dodge 3, Binstock 2, Moline 2.

HOCKEY • BOYs

Anoka 4, Andover 2

Andover 1 0 1 - 2

Anoka 1 0 3 - 4

First: Ano-Johnson (Neumann, Hudek), 7:04; And-Martell (Sitarz, Banack), 15:58, pp. Third: Ano-Wilber (Hans), 2:07; Ano-Talbot (Grailer), 3:33; Ano-Johnson (Neumann), 8:12; And-Sitarz (Seymour, Schoen), 16:43. Saves: Andover: Johnson 4-13-14-31; Anoka: Olson 5-3-5-13.

 

Armstrong/Cooper 4, Coon Rapids 3

Armstrong/Cooper 1 1 2 - 4

Coon Rapids 1 2 0 - 3

First: CR-Fredrickson (Koss), 12:43; AC-Kirchoff (Sweeney), 15:56. Second: AC-Holscher (Burns, Rooney), 1:23; CR-Koss (Hess, Mcnulty), 1:59; CR-Koss (Fredrickson, Mcnulty), 8:31, pp. Third: AC-Sweeney (Holscher), 3:29, sh; AC-Sweeney (Waletzki), 12:48. Saves: Armstrong/Cooper: Halla-Aho 10-11-6-27; Coon Rapids: Nash 8-17-10-35.

Benilde-St. Margaret’s 6, Hopkins 3

Benilde-St. Margaret’s 2 1 3 - 6

Hopkins 0 0 3 - 3

First: BSM-Moran (Mayer), 5:23; BSM-Qualen (Horton, Yokosuka), 6:06. Second: BSM-Austin (Hewitt), 9:09. Third: BSM-Gleekel (Austin, Horton), 2:27; BSM-Calengor (Holmers, McLeod), 7:42; H-Sweeney (Nelsen, Martin), 11:45, pp; H-Martin (Sweeney), 13:49, pp; H-Martin (Greeley, Johnson), 15:13; BSM-Calengor, 16:00. Saves: Benilde-St. Margaret’s: Bischel 8-5-6-19; Hopkins: Swanson 8-8-12-28.

 

Breck 9, St. Michael-Albertville 1

St. Michael-Albertville 1 0 0 - 1

Breck 2 6 1 - 9

First: B-Machlitt (Heidemann, Breitenfeldt), 1:25; STMA-Heiber (Bjorlin, Drobinski), 7:56, pp; B-Ellingson (Scott), 14:05. Second: B-Heidemann (Breitenfeldt, Machlitt), 2:04; B-Ellingson (Scott), 3:49; B-Machlitt (Paulson), 9:12; B-Ellingson (Blake, Machlitt), 11:52; B-Strom (Blake), 13:33; B-Machlitt (Heidemann, Weigel), 14:56. Third: B-Weigel (Blake, Ellingson), 11:37. Saves: St. Michael-Albertville: Hayden 8-5-x-13, Damon x-3-5-8; Breck: Olness 6-5-1-12, Madson x-x-4-4.

 

Centennial 2 Elk River 2 (OT)

Centennial 0 0 2 0 - 2

Elk River 0 2 0 0 - 2

Second: ER-Michaelis (Zerban, Maass), 12:28; ER-Zerban (Michaelis, Horn), 16:57. Third: C-McGregor (Nyman, Hubbell), 1:33, pp; C-Jennrich (Brickner), 7:53. Saves: Centennial: Fellows 7-9-7-6-29; Elk River: Meyers 14-8-8-3-33.

 

Champlin Park 2, Osseo 1

Osseo 0 0 1 - 1

Champlin Park 1 0 1 - 2

First: CP-Ingram (Smith), 14:57, pp. Third: O-Johnson (Fetzek), 9:40, pp; CP-Smith, 15:09. Saves: Osseo: Mazzitelli 8-17-10-35; Champlin Park: Boynton 13-8-11-32.

 

Cretin-Derham Hall 3, Blake 2

Blake 0 0 2 - 2

Cretin-Derham Hall 0 2 1 - 3

Second: CDH-Hartnell (Jaunich), :17; CDH-Peterson (Jowett, Englsh), 13:17. Third: B-Ankeny, 3:01; CDH-Gimberlin (Jaunich, Smith), 13:02; B-Stolt (Ferguson), 15:46. Saves: Blake: Dietrich 11-12-6-29; Cretin-Derham Hall: Weber 11-6-14-31.

 

Eagan 6, Virginia/Mountain Iron-Buhl 5 (OT)

Eagan 2 2 1 1 - 6

Virginia/Mountain Iron-Buhl 2 2 1 0 - 5

First: VMIB-Peterson (Croft), :24; E-Kluender (Wilson), 7:32; VMIB-Peterson, 12:58; E-Juricko (Miklya, Johnson), 15:16. Second: E-Juricko (Kluender), 5:24; VMIB-Smith (Seitz), 10:09; E-Wilson (Randall, Sherek), 11:14; VMIB-Seitz (Murray), 16:56. Third: E-Juricko (Oeltjenbruns, Kluender), 4:05; VMIB-Seitz (Croft, Murray), 11:43. Overtime: E-Oeltjenbruns (Mountain, Juricko), 2:56. Saves: Eagan: Lee 11-13-9-0-33; Virginia/Mountain Iron-Buhl: Westerholm 10-10-12-3-35.

 

Hill-Murray 1, Tartan 0

Hill-Murray 0 1 0 - 1

Tartan 0 0 0 - 0

Second: HM-Mills, 8:54, sh. Saves: Hill-Murray: Eger 5-9-6-20; Tartan: Huset 6-6-8-20.

 

Irondale 4, Spring Lake Park 2

Irondale 2 2 0 - 4

Spring Lake Park 0 2 0 - 2

First: I-LaMotte (Fuhr, Meysembourg), 7:08, pp; I-Ohnstad (Crandall), 7:48. Second: SLP-Benson (Peterson), :52, sh; I-Eskro (Fuhr), 3:22; I-Fuhr, 9:20; SLP-Turnquist, 14:38, pp. Saves: Irondale: Mulligan 13-9-15-37; Spring Lake Park: Furlano 20-7-20-47.

 

Minnehaha Academy 1, Park of CG 0 (OT)

Minnehaha Academy 0 0 0 1 - 1

Park of Cottage Grove 0 0 0 0 - 0

Overtime: MA-Bridgeman, 2:22, pp. Saves: Minnehaha Academy: Evenson 10-9-12-5-36; Park of Cottage Grove: Coulter 12-9-8-5-34.

 

Minnetonka 4, Bloomington Jefferson 3 (OT)

Minnetonka 1 2 0 1 - 4

Bloomington Jefferson 0 2 1 0 - 3

First: M-Pass, 7:50. Second: B-Graff (Miller), 3:11; M-Rogers (Molenaar), 9:27; M-Miller (VanSant), 11:07; B-Robbel (Lescarbeau), 14:55. Third: B-Parrish (Johnson, Johnson), 8:53. Overtime: M-Molenaar (Skarda), 7:41. Saves: Minnetonka: Hanson 12-8-4-4-28; Bloomington Jefferson: Vande Waa 10-11-7-3-31.

 

Mound Westonka 4, Bloomington Kennedy 1

Mound Westonka 1 1 2 - 4

Bloomington Kennedy 0 0 1 - 1

First: MW-Fisher (Rolighed), 13:17. Second: MW-LaFortune, 10:05. Third: MW-Fisher (Lee), 3:33; BK-Beacom (Vodovnik, McWilliams), 16:03; MW-Lee (Niederer, LaFortune), 16:46, pp. Saves: Mound Westonka: Stricklen 6-6-7-19; Bloomington Kennedy: Mrozek 3-15-12-30.

 

Prior Lake 3, Chanhassen 2

Chanhassen 0 2 0 - 2

Prior Lake 1 1 1 - 3

First: PL-Clemons (Hansen, Fellows), 3:39. Second: C-Buesgens (Worre, Truso), 5:50; C-Theis (Pries), 12:42; PL-Clemons (Denman), 15:37, pp. Third: PL-Fellows (Hansen), :47. Saves: Chanhassen: Thompson 6-17-10-33; Prior Lake: Scites 9-8-7-24.

 

Rochester Mayo 5, Hastings 1

Rochester Mayo 2 2 1 - 5

Hastings 1 0 0 - 1

First: RM-Oliveto (Billings), 1:06; H-Holm (Foster), 5:32; RM-Krause (Oliveto), 16:43. Second: RM-Oliveto (Weckman, Billings), 4:10; RM-Billings (Weckman), 13:59. Third: RM-Billings (Oliveto), 9:16. Saves: Rochester Mayo: Claton 13-5-7-25; Hastings: Tuin 7-12-11-30.

 

Rogers 3, Buffalo 2 (OT)

Buffalo 2 0 0 0 - 2

Rogers 0 0 2 1 - 3

First: B-Hartman (Kemp, Hanson), 3:19; B-Goodmanson (Sawdey, Pearson), 16:21. Third: R-Fischer (Schoepke, Walker), 6:35; R-Billing (Schoepke), 8:24. Overtime: R-Billing (Moss, Schoepke), 6:24, pp. Saves: Buffalo: Zitur 41; Rogers: Preusse 32.

 

Roseville 6, North St. Paul 4

Roseville 4 2 0 - 6

North St. Paul 1 2 1 - 4

First: R-Johnson (Liberkowski, Pauletti), 4:32; R-Murphy (Radovich, Sundeen), 8:58; R-Leahy, 10:24. NSP-Smith (Reubish), 10:35; R-Sundeen (Westerhaus, Radovich), 16:15. Second: NSP-VanDell (Pilarski, Smith), 7:38; R-Murphy (Leahy), 9:47; R-Suciu (Jernberg), 14:43; NSP-Wold, 15:28, sh. Third: NSP-Larson (Smith), 16:16. Saves: Roseville: Murphy 3-4-7-14; North St. Paul: Zamacona 20-11-18-49.

 

St. Cloud Tech 5, Hutchinson 1

Hutchinson 0 1 0 - 1

St. Cloud Tech 1 2 2 - 5

First: SCT-Skaja (Woodman, Streitz), 13:02, pp. Second: SCT-Amundson (Portz, Olson), 3:22, pp; SCT-Portz (Amundson, Olson), 5:36, pp; H-McKimm, 16:55, sh. Third: SCT-Portz (Kruchten), 2:46; SCT-Portz (Olson, Amundson), 15:20. Saves: Hutchinson: Telecky 10-13-7-30; St. Cloud Tech: Hagstrom 6-9-15-30.

 

St. Paul Academy 8, Henry Sibley 1

Henry Sibley 0 0 1 - 1

St. Paul Academy 2 3 3 - 8

First: SPA-Johnston (Petronio, Parker), 13:26; SPA-McCabe (Johnston, Dahlseide), 15:51. Second: SPA-Dahlseide (McCabe, McCabe), 8:17, pp; SPA-Dahlseide (McCabe), 10:10, sh; SPA-Jallen, 11:05, sh. Third: SPA-Dahlseide (Parker, McCabe), 1:00, pp; SPA-Dahlseide (Sullivan, McCabe), 4:00, sh; SPA-Johnston (Parker), 9:00; HS-Mahmood, 16:00, pp. Saves: Henry Sibley: Harrity 13-14-x-27, Moody x-x-7-7; St. Paul Academy: Beran 5-1-5-11.

 

St. Thomas Academy 5, Wayzata 0

Wayzata 0 0 0 - 0

St. Thomas Academy 2 3 0 - 5

First: STA-Jerry (Christy, Matsui), 11:29; STA-Smallidge (Matsui, Christy), 16:42. Second: STA-Matsui (Smallidge, Holmes), 7:03; STA-Foley, 10:51; STA-Christy (Matsui, Smallidge), 14:08, pp. Saves: Wayzata: Schilling 10-15-11-36; St. Thomas Academy: Kelly 7-4-10-21.

 

Waconia 7, Northfield 3

Northfield 0 1 2 - 3

Waconia 3 1 3 - 7

First: W-Lindstrom (Stangret, Rankin), 10:05; W-Reuben (Kester, Nichols), 10:55; W-Reuben (Kester), 14:06, pp. Second: W-Reuben (Kester, Nichols), 11:14; N-Halvorson (Cloud, Von Ruden), 13:38. Third: N-Torbenson (Olson, Halvorson), :36, pp; W-Nichols (Kester, Reuben), 11:02; N-Torbenson, 13:09; W-Reuben (Kester), 15:02; W-Reuben (Kester), 16:31, pp. Saves: Northfield: Bielenberg 9-9-12-30; Waconia: Rowe 5-19-5-29.

 

White Bear Lake 3, Woodbury 1

Woodbury 0 0 1 - 1

White Bear Lake 1 1 1 - 3

First: WBL-Will, 15:01. Second: WBL-Carroll (Hamsted), 2:55. Third: W-Benedict (Erickson, Albright), 7:01; WBL-Larson (Meister, Williams), 15:22, pp. Saves: Woodbury: Orf 6-5-6-17; White Bear Lake: Moore 4-6-7-17.

HOCKEY • GIRLs

Apple Valley 6, Rosemount 0

Apple Valley 1 2 3 - 6

Rosemount 0 0 0 - 0

First: AV-Roelofs (Kocken, Segar), 16:48. Second: AV-Roelofs (Leong, Johnson Taylor), 11:56; AV-Roelofs (Leong, Leong), 15:35. Third: AV-Vogelgesang (Jensen, Segar), :21; AV-Leong (Martinson, DeForrest), 1:10; AV-Breckner (Saxen, DeForrest), 4:16. Saves: Apple Valley: DeForrest 1-2-2-5; Rosemount: Kimel 17-10-12-39.

 

Benilde-St. Margaret’s 2, Mounds View 2 (OT)

Benilde-St. Margaret’s 1 1 0 0 - 2

Mounds View 1 0 1 0 - 2

First: BSM-Bahr, 4:13; MV-Anderson (Cash, Brodt), 13:43, pp. Second: BSM-Simone, 9:20. Third: MV-Thompson (Conlin), 14:55. Saves: Benilde-St. Margaret’sDeGiulio 7-10-10-7-34; Mounds View: Johnson 5-4-5-3-17.

 

Buffalo 2, Sartell-SS/Sauk Rapids-Rice 1

Sartell-SS/Sauk Rapids-Rice 0 1 0 - 1

Buffalo 0 0 2 - 2

Second: S-Walters (Ferns), :20. Third: B-Rudiger (Halluska, Roethke), :47; B-Rudiger (Thompson), 7:04. Saves: Sartell-St. Stephen/Sauk Rapids-Rice: Minnerath 8-8-7-23; Buffalo: Monsrud 9-7-6-22.

 

Centennial 6, Roseville 2

Centennial 3 0 3 - 6

Roseville 0 2 0 - 2

First: C-Berg (Hughes), 5:52; C-Linser, 6:25; C-Olson, 15:28. Second: R-Garvin(Wall, Abraham), 5:33; R-Gaffney (Wall, Peine), 10:16. Third: C-Almich (Linser), 6:29; C-Hughes (Linser, Almich), 6:56; C-LeClaire, 14:46. Saves: Centennial: Peck 6-5-5-16; Roseville: Lehto 2-9-5-16.

 

Champlin Park 4, Armstrong/Cooper 2

Champlin Park 2 0 2 - 4

Armstrong/Cooper 1 1 0 - 2

First: AC-Malone (Reeve, Sontowski), 10:49; CP-Martinson (Lorentzen, Stoll), 11:38; CP-Martinson (Stoll), 13:51, pp. Second: AC-Reeve, 6:46, pp. Third: CP-Martinson, 7:59; CP-Martinson, 16:45, sh. Saves: Champlin Park: Freeman 10-5-10-25; Armstrong/Cooper: Kopka 14-8-6-28.

 

Chaska/Chanhassen 3, Orono 0

Orono 0 0 0 - 0

Chaska/Chanhassen 0 2 1 - 3

Second: CC-Passolt (Wise, Poinar), 5:48; CC-Poinar (Passolt, Wise), 7:52. Third: CC-Fiedler, 3:50, sh. Saves: Orono: O’Brien 8-12-12-32; Chaska/Chanhassen: Jackson 5-7-8-20.

 

Cretin-Derham Hall 7, North St. Paul/Tartan 0

North St. Paul/Tartan 0 0 0 - 0

Cretin-Derham Hall 0 6 1 - 7

Second: CDH-King (Molnar), 3:45; CDH-Osborne (Klein), 4:47; CDH-Osborne, 7:37; CDH-Klein, 14:50, pp; CDH-Molnar (Meyers, Hansen), 15:11; CDH-Lenz (Hapka, Eiden), 15:36. Third: CDH-Spiering, 8:40. Saves: North St. Paul/Tartan: Campbell 19-16-x-35, Larson x-x-12-12; Cretin-Derham Hall: Meyers 5-5-x-10, Crawford x-x-7-7.

 

Eastview 2, Burnsville 1

Burnsville 1 0 0 - 1

Eastview 0 1 1 - 2

First: B-Bodick (Taylor), 5:43. Second: E-Beckman (Ford), 4:52. Third: E-Beckman (Quaintance), 16:18. Saves: Burnsville: Bench 13-10-13-36; Eastview: Tschida 3-2-0-5.

 

Edina 7, Bloomington Jefferson 1

Bloomington Jefferson 0 0 1 - 1

Edina 0 7 0 - 7

Second: E-Fidler (Slattery), 4:34; E-Klein (Kilberg), 5:36; E-Slattery, 7:05, sh; E-Kilberg (Bowlby), 8:00, sh; E-Slattery (Fidler, Bowlby), 9:26; E-Fidler (Slattery), 13:32; E-Oden (Kilberg), 16:29. Third: B-Burton (Larson, Geist), 6:40. Saves: Bloomington Jefferson: McClain 7-13-x-20, Bonney x-x-6-6; Edina: Smith 5-3-1-9.

 

Hill-Murray 3, Stillwater 0

Stillwater 0 0 0 - 0

Hill-Murray 2 0 1 - 3

First: HM-Featherstone (Anderson), :25; HM-Kaasa (Boreen, Blinkhorn), 8:40. Third: HM-Kaasa, 8:29. Saves: Stillwater: Carter 6-9-8-23; Hill-Murray: Johnson 7-4-3-14.

 

Hutchinson 4, Waseca 0

Hutchinson 1 1 2 - 4

Waseca 0 0 0 - 0

First: H-Berthiaume (Driver), 2:19, sh. Second: H-Larson (Roling, Hantge), 6:04. Third: H-Larson (Hantge), 1:51; H-Gunderson (Tracy), 4:40. Saves: Hutchinson: McCormick 4-12-3-19; Waseca: Dahms 7-11-14-32.

 

Lakeville South 4, Lakeville North 2

Lakeville South 0 3 1 - 4

Lakeville North 0 2 0 - 2

Second: LS-Haeg (Baker, Gill), 1:18; LN-Nelson (Manes), 7:03; LS-Gill (Saufferer), 9:05; LN-Freese (Winiecki), 11:18, pp; LS-Haeg, 12:35. Third: LS-Baker (Fischler, Haeg), 8:09, pp. Saves: Lakeville South: Crosby 6-8-7-21; Lakeville North: Hatcher 8-14-11-33.

 

Minnetonka 2, Forest Lake 1

Minnetonka 1 0 1 - 2

Forest Lake 0 0 1 - 1

First: M-Bigham (Klein), 5:47. Third: M-Norby (Rice), :48; FL-Mills, 2:34. Saves: Minnetonka: Delaittre 10-7-6-23; Forest Lake: Remington 10-9-10-29.

 

Mound Westonka 4, St. Peter/L-H/C 0

Mound Westonka 0 2 2-4

St. Peter/L-H/Cleveland 0 0 0-0

Second: MW-Schepers (Fitz), 9:21; MW-Schepers (Niederer), 11:40. Third: MW-Burris (Schepers, Burris), 7:49, pp; MW-Schepers (Burris, Wagner), 15:59, pp. Saves: Mound Westonka: Polusny 4-1-6-11; St. Peter/LeSueur-Henderson/Cleveland: Keeley19-22-16-57.

 

North Wright County 4, Chisago Lakes 0

North Wright County 0 2 2 - 4

Chisago Lakes 0 0 0 - 0

Second: NWC-Achterkirch (Lenz, Falde), 11:42; NWC-Achterkirch (Finnerty), 15:24. Third: NWC-Stanton (Finnerty), 2:06; NWC-Finnerty (Stanton, Achterkirch), 14:15. Saves: North Wright County: Schreiner 5-7-4-16; Chisago Lakes: Romero 7-10-9-26.

 

Princeton 4, Litchfield/Dassel-Cokato 2

Litchfield/Dassel-Cokato 0 2 0 - 2

Princeton 1 2 1 - 4

First: P-Peterson (Peterson, Schramel), :34. Second: LDC-Estrada (Jones), 4:45; P-Lewis (Peterson), 5:42; P-Peterson (Peterson, Schramel), 14:49; LDC-Forsman, 15:30. Third: P-Vogel (Pelzer), 8:06. Saves: Litchfield/Dassel-Cokato: Benson 7-7-12-26; Princeton: Schramel 4-10-6-20.

 

Red Wing 4, Rochester Century 1

Rochester Century 0 0 1 - 1

Red Wing 1 1 2 - 4

First: RW-Hardyman (Heise), 1:54. Second: RW-Hardyman (Corcoran, Turcotte), 16:50. Third: RW-Oberding (Stewart), :35; RC-Mickelson (Lund), 1:25; RW-Hardyman (Marty, Corcoran), 7:31. Saves: Rochester Century: Miller 22-23-21-66; Red Wing: McGrath 2-4-7-13.

 

Rogers 5, Irondale 0

Rogers 1 2 2 - 5

Irondale 0 0 0 - 0

First: R-Feilen (Levis), 3:35. Second: R-Levis (Johnston), 2:32; R-Johnston (Olson, Reimer), 9:32. Third: R-Levis (Chapman), :50; R-Levis (Chapman, Smisek), 9:47. Saves: Rogers: Anderson 4-4-0-8; Irondale: Elwell 6-9-13-28.

 

Shakopee 2, Prior Lake 1

Prior Lake 0 0 1 - 1

Shakopee 1 0 1 - 2

First: S-Lindstrom (Hennen), 13:06. Third: S-Cunningham (Hespenheide, Falk), 1:28; PL-Hagen (Huntington, Bergeron), 16:09. Saves: Prior Lake: Lewison 5-17-0-22; Shakopee: Noess 4-11-0-15.

 

South St. Paul 4, Simley 3

Simley 1 0 2 - 3

South St. Paul 2 0 2 - 4

First: SSP-Burke, 1:49; S-Madigan (Patnode), 3:39; SSP-Felton (Deering, Emery), 9:07, pp. Third: S-Muller, 5:09; SSP-Burke (Felton, Deering), 6:26, pp; S-Bergum (Muller), 8:17, pp SSP-Emery (Burke, Deering), 8:42. Saves: Simley: Ries 6-8-9-23; South St. Paul: McKenzie 7-8-4-19.

 

Totino-Grace 5, Minneapolis 1

Minneapolis 0 1 0 - 1

Totino-Grace 1 2 2 - 5

First: TG-Parnell (Hill), 10:26. Second: TG-Lewis (Scheneman, Proulx), 1:21, pp; M-Lieske (Riley), 5:41, pp; TG-Hill (Proulx), 11:29, pp. Third: TG-Vosen (Lewis, Hill), 3:57; TG-Bertolas (Proulx), 11:58. Saves: Minneapolis: Schultz 16-9-14-39; Totino-Grace: Stehler 5-8-10-23.