MUSIC

GRANDSTAND: Digifest Minnesota: With Cimorelli, Before You Exit, Jack and Jack, Ryan Beatty and more. 6:30 p.m.

DNR PARK: Bill and Kate Isles: 10 a.m., noon, 2, 4, 7 & 8 p.m.

FAMILY FAIR/BALDWIN PARK: The Okee Dokee Brothers: 10:30, 11:30 a.m. & 3 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: CAAM Chinese Dance Theater: 10:45 a.m., noon & 1:15 p.m.; Native Pride Dancers: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.; Salsabrosa: 7:30 & 8:45 p.m.

LEINIE LODGE BAND SHELL: Robinella: 10:30 & 11:45 a.m.; Kevin Naquin & the Ossun Playboys: 1 & 2:30 p.m.; The California Honeydrops: 3:30 & 4:45 p.m.; Paul Cebar Tomorrow Sound: 8:30 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: Tricia & the Toonies: 5 & 6 p.m.

RAMBERG SENIOR CENTER: The Mellow Fellows: 10:30, 11:45 a.m. & 1 p.m.; The Flemming Fold: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.

SCHILLING AMPHITHEATER: The Galactic Cowboy Orchestra: 10:30, 11:30 a.m. & 12:30 p.m.; Minnesota State Fiddle Contest: 2 p.m.; White Iron Band: 7:30 p.m.

FAMILY FARE

4-H BUILDING: 4-H Chef for a Day Cook-Off: 8 a.m. & 6 p.m.; 4-H State Arts-In Musical Performance: 11:30 a.m., 3:30 & 5 p.m.; 4-H Performing Arts: 5:30 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Booth: Cow milking, fun & educational activities, dairy and beef cattle showcase, 9 a.m.- 3 p.m.; Video Presentations: noon, 1:30 & 2 p.m.; Moo Sample Station: 10 a.m.-3 p.m.; My American Farm: 11 a.m.; Moo Live: 11:30 a.m., 12:45 p.m.; Talk to the Animals Show: 12:20 p.m.

DNR PARK: Fish Pond Talks: Quarter to the hour. 9:45 a.m.-3:45 p.m.; Last Chance Forever: The Bird of Prey Conservancy: 11 a.m., 2 & 4 p.m.; Adopt-a-River Trash Sculpture: 9 a.m.-5:30 p.m.; Smokey Bear: 11 a.m. & 1 p.m.; Emerald Ash Borer: Noon & 2 p.m.; Minnesota Wildlife Quiz Show: 3 p.m.

EDUCATION BUILDING: High School Robotics Competition: 10 a.m., noon & 3 p.m.; Royal Sil-O-Ets Cloggers: 10 & 11 a.m.; Voice of Culture Drum & Dance: 10:30, 11:30 a.m., 12:30 & 1:30 p.m.; ABC Square Dancing: Noon & 3:30 p.m.; Minnesota West Coast Swing Dancers: 1 & 4:30 p.m.; Theater for the Thirsty: 3, 4, 5 & 6 p.m.; Zumba Fitness: 5:30 & 6:30 p.m.

– all choreographed to music. Located outdoors at the intersection of Cosgrove St. and Randall Ave. 9:15 p.m.;

HORSE BARN: EquiMania: An interactive education center for horse lovers. 9 a.m.-7 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Armenian Dance Ensemble: Festival of Nations stage. Noon, 1:30, 3 & 4:30 p.m.

LEINIE LODGE BAND SHELL: Amateur Talent Contest, 6 p.m.

LITTLE FARM HANDS: A hands-on agricultural experience for children. 8 a.m.-7 p.m.; Seed Survivor: An interactive exhibit that encourages children to understand the elements plants need to grow. 8 a.m.; Old Iron Show: Rare, valuable and fully operational antique farm equipment is displayed. Located on Lee Av., north of Little Farm Hands. 8 a.m.

STATE FAIR MALL PARADE: A 14-block route through the fairgrounds and features a high school marching band competition, visiting royalty, floats and special attractions. 2 p.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: Career Opportunities in Veterinary Medicine: in the Nursery of Knowledge. 10 a.m. 4 p.m.; FFA Talent with Kayla Daniels: 11 a.m., 1, 3 & 5 p.m.; Thank a Farmer Magic Show: Noon, 4 & 6 p.m.

NORTHWOODS: Extreme Canines Stunt Dog Show: 11 a.m., 2 & 4:30 p.m.; Timberworks Lumberjack Show: Noon, 3, 5:30 & 7 p.m.

PET CENTER: Giant Sing Along: A participatory public art installation that invites guests to belt out tunes. On Murphy Av. across from the Pet Center. 9 a.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: Healthy Local Food Films: 7 p.m.

SCHILLING AMPHITHEATER: Kier MusiComedy Impressions: 5:30 p.m.

SWINE BARN: Oink Booth: 8 a.m.-3 p.m.; Pig Tales: 11 a.m.

UNIVERSITY OF MINNESOTA DRIVEN TO DISCOVER: Choices, Choices, Choices: 9 a.m.-3 p.m.; Colon Cancer: iPrevent. iTreat. iBeat: 9 a.m.-9 p.m.; Gopher Kids Study: 9 a.m.-3 p.m.; R U @ Rsk 4 T1D?: 9 a.m.-3 p.m.; Learn Your Lipids for Prevention of Familial Heart Disease: 9 a.m.-3 p.m.; Know Your Drink Study: 9 a.m.-3 p.m.; Develop Your Brain: 9 a.m.-3 p.m.; Minnesota Taste 12: 9 a.m.-3 p.m.; Brain Power: 3-9 p.m.; Familial Cancer Testing Study: 3-9 p.m.; Understanding Fitness’ Function in Determining Activity Study: 3-9 p.m.; Dental Therapists: Tooth or Consequences: 3 p.m.; Rainbow Heart Health: 3-9 p.m.; Safe Schools Survey: 3-9 p.m.; What’s Behind Your Food: 3-9 p.m.

VISITORS PLAZA: Fairchild and Fairborne Mascot Appearances: Free photo opportunities and autograph sessions. 11 a.m. & 4 p.m.

WEST END MARKET: Open Eye Figure Theatre: 10, 11 a.m., noon & 1 p.m.; Theatre Unbound: 3:30, 4:30, 5:30 & 6:30 p.m.

THE X-ZONE: Skateboard and BMX Bike Demonstrations: Noon, 1:30, 3, 4:30 & 6 p.m.

DEMONSTRATIONS AND PROGRAMS

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: Looking Inside the Hive: 10:30 a.m., 12:30, 2:30, 4:30 & 6:30 p.m.; Cooking with Honey: 11 & 11:30 a.m., noon; Harvesting Honey: 1, 2, 4 & 5 p.m.

CAROUSEL PARK: Quick and Healthy Breakfast Options: 9 a.m.; Apple Strudel and Wild Hare Wonton Baskets: 10 a.m.; Pork Belly with Heirloom Tomatoes, Sweet Corn Puree and Banyuls Vinegar & Turkey Momos: 11 a.m.; Steel Cut Oatmeal, Black Current Blueberry Jam, Charred Sweet Corn, Sambal Maple Syrup and Sommer Pasta: Noon; Fried Green Tomatoes with Sweet Corn Bacon Herb Vinaigrette & Smoked Mushroom and Feta Relish: 1 p.m.; Terra’s Ratatouille and Thunder Cookies: 2 p.m.; Prairie Heights Bison Brisket Slider & Herb Roasted Chicken Breast with Farro-Mushroom Risotto: 3 p.m.; Mocktails Using DIY Bitters Kits: 4 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Milking Demonstrations: 10 a.m., noon, 2, 4 & 6 p.m.; Hand Milking Demonstrations: 11:30 a.m. & 1:30 p.m.; 4-H Livestock Demonstrations: Barn Stage. 8 a.m.; 4-H Livestock Demonstrations: Land O Lakes Stage. 9 & 10:30 a.m.

DNR PARK: Fire Tower: 9 a.m.-5 p.m.

PET CENTER: Minnesota Disc Dog Club: 9, 11 a.m., 1, 3 & 5 p.m.; Northern Sky Kennel Hunting Demonstration: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.; St. Paul Police K-9 Foundation Demonstration: 7 p.m.;

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: ReUSE Room Demonstrations: 10 a.m., 1, 3:30 & 6:30 p.m.; Renewing the Countryside Cooking: 11 a.m., 1 & 3 p.m.

UNIVERSITY OF MINNESOTA DRIVEN TO DISCOVER: Cooking with Kids in Rural Minnesota: 9 a.m.-3 p.m.

JUDGING

AGSTAR ARENA: 4-H Dairy Showcase: 11 a.m.; Miniature Halter Classes: 2 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Make It Better with Butter Contest: 10 a.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: Stadium and State Fair Foods Competition Judging: 11 a.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: FFA Landscape Design and Construction Competition Displays: 9 a.m.-9 p.m.

SHEEP AND POULTRY BARN: Open Class Lamb Lead: 9:45 a.m.; 4-H Poultry Prince and Princess Scholarship Contest Final Rounds and Awards: Noon.

SWINE BARN: 4-H Goat Games and Skill-A-Thon: 11:30 a.m.

WARNER COLISEUM: Draft & Miniature Horse Driving Shows: 8 a.m. & 7 p.m.; Northern Lakes Vaulters, Gaited Horse Demo: 3 p.m.

ANIMALS

PET CENTER: Pet Surgery: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.

SHEEP AND POULTRY BARN: Baa Booth: 8 a.m.-3 p.m.

HOME AND HOBBIES

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING (9 a.m. to 9 p.m. unless noted): The Common Table: 9 a.m.; Minnesota Department of Agriculture: 9 a.m.; Floralpalooza’s “Zoo-Tanical”: 9 a.m.; University of Minnesota College of Food, Agricultural and Natural Resource Science: 9 a.m.; Minnesota Gladiolus Society Show: 9 a.m.; Ask the Apple Grower: 10 a.m.-3 p.m.; Growing Apples in Minnesota: 10 a.m.; Ask the Grape Grower: 11 a.m.-7 p.m.; Learn About Crop Art: 11 a.m.; Onions From Ground to Table: Noon; Minnesota Craft Brewers Guild: Noon, 3 & 6 p.m.; What You Can Do for Pollinators: 1 p.m.; Learn to Grow a Straw Bale Garden: 2 p.m.; Arranging with Gladiolus: 3 p.m.; The Buzz About Native Bees: 4 p.m.; Creating a Lighted Snowman: 5 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: Weavers Guild of Minnesota: 9 a.m.-9 p.m.; Lady Slipper Needle Arts Society: 9 a.m.-9 p.m.; Quilts for Kids: 9 a.m.-9 p.m.

DNR PARK: Woody Invasive Species: Identification and Control: 11 a.m.; Invasive Insects in Minnesota: Are They in Your Yard and Garden: 1 p.m.; Honeybees, Beekeeping and Research: 5 p.m.

MINNESOTA WINE COUNTRY: Minnesota Wine Pairings with Classic State Fair Foods: 12:30 p.m.; Wine and Cheese: Explore Minnesota: 3:30 p.m.; Minnesota Wine Trails and Tastings: 5 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: The Buzz About Native Bees: 10 a.m.; Imagine That!: Noon & 4 p.m.; Low Waste Meals: 2 p.m.