Kids (5-12) admitted for $8. Special ride and game promotions are offered at Mighty Midway and Kidway all day. Many merchandise and food vendors offer Last Chance bargains all day.

MUSIC

GRANDSTAND: Bonnie Raitt: 7:30 p.m.

DNR PARK: The Roxxy Hall Band: 10 a.m., noon, 2, 4, 6 & 8 p.m.; Ecuador Manta: 5 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Jack Brass Band: 10:45 a.m., noon & 1:15 p.m.; Impossible Salt Musical Storytelling Ensemble: Festival of Nations Demo Stage. Noon, 1:30, 3 & 4:30 p.m.; Marimba Africa: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.; GB Leighton: 7:30 & 8:45 p.m.

LEINIE LODGE BANDSHELL: Peterson Brothers: 10:30 & 11:45 a.m.; Dirty Dozen Brass Band: 1 & 2:30 p.m.; The Last Bandoleros: 3:30 & 4:45 p.m.; Tim Cavanagh: 6 p.m.; War: 8:30 p.m.

RAMBERG SENIOR CENTER: Vic Volare: 10:30, 11:45 a.m. & 1 p.m.; Joey Johnson Band: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.

WISER LIVING: Crankshaft: 6 p.m.; Dusty Heart: 1:30 p.m.

FAMILY FARE

4-H BUILDING: 4-H State Arts-In Musical Performance: 11:30 a.m.

CAROUSEL PARK: Hmong Minnesota Day: Festivities celebrate the culture, history and arts of Hmong Americans. Highlights include the newly built Hmong & Lao Veterans Memorial, Hmong Museum, and performances by local Hmong American singers, dancers, martial artists, hip-hop artists, break dancers, and the Hmong rock band Itchy Fingers. 9 a.m.-6 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Barn Stage: Moo Booth: Video Presentations: 8, 9, 10 a.m., noon, 1:30 & 2 p.m.; Moo Booth: Moo Live: Presentations and interactive activities highlighting the world of cows and agriculture. 11 a.m.

EDUCATION BUILDING: Ifrah Mansour: 10:30, 11:30 a.m., noon & 1:30 p.m.; Collide Theatrical Dance Company: 3, 4, 5 & 6 p.m.

EXPO PLACE: Flippenout Extreme Trampoline Show: 11 a.m., 1, 4 & 5:30 p.m.

FAMILY FAIR/BALDWIN PARK: Great Big Sandbox: 8 a.m.-9 p.m.; Alphabet Forest: Meet authors and alphabet activities. 9 a.m.-8 p.m.; Math On-A-Stick: A space for kids and families to explore math concepts. 9 a.m.-8 p.m.; Kidsdance: 10:30, 11:30 a.m. & 3 p.m.; Sean Emery: 12:30 & 5 p.m.; Break-Shop Bump’N: 1:30, 4, 5:30 & 7 p.m.

LEINIE LODGE BANDSHELL: Flag Raising: 10:25 a.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: Bringing Communities Together: 4 p.m.

SWINE BARN: Oink Booth: 8 a.m.-3 p.m.

EST END MARKET: Open Eye Figure Theatre: Noon & 1 p.m.; Chicks on Sticks: 3:30, 4:30, 5:30 & 6:30 p.m.

DEMONSTRATIONS AND PROGRAMS

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Stage: Moo Booth: Milking Demonstrations: Moo Stage. 10 a.m., noon & 4 p.m.; Moo Booth: Hand Milking: 11:30 a.m. & 1:30 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: Weavers’ Guild of Minnesota: 9 a.m.-9 p.m.; American Sewing Guild: 9 a.m.-9 p.m.; Stained Glass Window & Lamp Demo — Glass Endeavors: 9 a.m.-9 p.m.; Fika Cafe at the American Swedish Institute: 10:30 a.m., noon & 1:30 p.m.

HORSE BARN: Farrier Work: 10 a.m. & 2 p.m.

PET CENTER: Rio Gran Dog Training Academy: 9, 11 a.m., 1, 3 & 5 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: ReUSE MN Demo: Button Sewing: 10 a.m., 12:30, 3 & 5:30 p.m.

JUDGING

AGSTAR ARENA: FFA Supreme Champions and Awards Program: 10 a.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Booth: Make It Better with Butter Contest: 10 a.m.; Moo Booth: Big Cheese Cheese Carving Contest: 12:30 p.m.

SHEEP AND POULTRY BARN: Rabbits Open Class: Specialty Show: 9 a.m.; Dairy Goats Open Class Awards Ceremony: 10 a.m.

WARNER COLISEUM: Horse performances, Bull and Barrels Championship: 9 a.m., 3 & 6 p.m.; State Fair Horse Show: Speed Event Finals and Stakes, Drill & Square Dance Encores: 9 a.m.

ANIMALS

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Booth: 8 a.m.-3 p.m.

DNR PARK: The Raptor Center: 11 a.m., 1 & 3 p.m.

PET CENTER: Doberman Drill Team: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.

HOME AND HOBBIES

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: State Fair Dahlia Show: 9 a.m.-8 p.m.; Minnesota Craft Brewers Guild: 9 a.m.-9 p.m.; Minnesota Department of Agriculture: 9 a.m.-9 p.m.; The Common Table: Minnesota Eats: 9 a.m.-9 p.m.; University of Minnesota College of Food, Agricultural & Natural Resource Sciences: 9 a.m.-9 p.m.; Growing Gourmet Mushrooms: 10 a.m. & 4 p.m.; Looking Inside the Hive: 10:30 a.m., 12:30 & 2:30 p.m.; Cooking with Honey: 11, 11:30 a.m. & noon; Minnesota Grape Growers Association Ask About Growing Grapes in Minnesota: 11 a.m.-7 p.m.; Growing Apples in Minnesota: 11 a.m.; Growing Heirloom Tomatoes: Noon; Minnesota Craft Brewers Guild Talks: Noon, 3 & 6 p.m.; The Season of Bees: What Happens in Winter, Spring, Summer and Fall: 1 p.m.; Harvesting Honey: 1, 2, 4 & 5 p.m.; The Common Table Live Presentation: 2 p.m.;