MUSIC

GRANDSTAND: Dixie Chicks: 7 p.m.

CAROUSEL PARK: Minnesota Boychoir: 9 a.m.; KS95 Lip Sync-Off Finale: 3:30-5 p.m.

DNR PARK: Red Rock Swing Band: 10 a.m., noon, 2, 4, 7 & 8 p.m.; Ecuador Manta: 5 p.m.

FAMILY FAIR/BALDWIN PARK: Teddy Bear Band: 10:30, 11:30 a.m. & 3 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Alex Y Su Conjunto Branteno: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.; Not Guilty: 7:30 & 8:45 p.m.

LEINIE LODGE BANDSHELL: Dave Barnes: 10:30 & 11:45 a.m.; Ashley Campbell: 1 & 2:30 p.m.; The Bros. Landreth: 3:30 & 4:45 p.m.; Marty Stuart: 8:30 p.m.

MINNESOTA WINE COUNTRY: Mike Salovich and Marcus Wise: 6:30 p.m.

RAMBERG SENIOR CENTER: Bill Koncar: 10:30, 11:45 a.m. & 1 p.m.; Jack Knife & the Sharps: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.

WISER LIVING: Grant Hart: 6 p.m.

FAMILY FARE

4-H BUILDING: 4-H State Arts-In Musical Performance: 3:30, 5 & 7:30 p.m.

CAROUSEL PARK: Prep45 Day: Today celebrates the spirit of the student-athlete with games, activities and interactive booths for the entire family. 9 a.m.-5 p.m.; 1500 ESPN’s Saturday Sports Talk: 10 a.m.-2 p.m.; High School Marching Bands and Cheer Squads: 2-3:30 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Barn Stage: Moo Booth: Moo Quiz Show: 5:30 p.m. Cattle Extravaganza: Noon-3 p.m.; Moo Booth: Talk to the Animals Show: 12:20 p.m.; Moo Booth 25th Anniversary Special Activities: Special MOO-tastic activities and prizes to celebrate 25 years of the Moo Booth. 12:30 p.m.; Milk Moo-Stache Contest: 2:30 p.m.

DNR PARK: Plymouth Playhouse — “Church Basement Ladies”: 11 a.m.

EDUCATION BUILDING: Black Storytellers Alliance: 10:30, 11:30 a.m., 12:30 & 1:30 p.m.; Green T Productions: 3, 4, 5 & 6 p.m.

FAMILY FAIR/BALDWIN PARK: Great Big Sandbox: 8 a.m.-9 p.m.; Math On-A-Stick: A space for kids and families to explore math concepts. 9 a.m.-8 p.m.; Alphabet Forest: Meet authors and alphabet activities. 9 a.m.-8 p.m.; Break-Shop Bump’N: 1:30, 4 & 6 p.m.; Sean Emery: 12:30 & 5 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Universal Artist Movement: 10:45 a.m., noon & 1:15 p.m.; Armenian Dance Ensemble of Minnesota: Festival of Nations Demo Stage. Noon, 1:30, 3 & 4:30 p.m.

LEINIE LODGE BANDSHELL: Flag Raising: 10:25 a.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: Students and Adults Supporting Cities to Plan for Climate Resilience: 2 & 5 p.m.

SWINE BARN: Oink Booth: 8 a.m.-8 p.m.

WEST END MARKET: Stages Theatre Company: 10, 11 a.m., noon & 1 p.m.; Duniya Drum & Dance: 3:30, 4:30, 5:30 & 6:30 p.m.;

WISER LIVING: 10-Minute Plays by Lakeshore Players: 11 a.m., 1 & 3 p.m.

DEMONSTRATIONS AND PROGRAMS

CATTLE BARN AND ANNEX: Barn Stage: 4-H Livestock Demonstrations: 8 a.m., 4 & 6 p.m. Moo Stage: 4-H Livestock Demonstrations: 9, 10:30 a.m., 4:30 & 6:30 p.m.; Moo Booth: Milking Demonstrations: 10 a.m., noon, 4 & 6 p.m.; Moo Booth: Hand Milking: 11:30 a.m. & 1:30 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: Needle­work Guild of Minnesota: 9 a.m.-9 p.m.; Wood Carvers: 9 a.m.-9 p.m.; Weavers’ Guild of Minnesota: 9 a.m.-9 p.m.; Brewing Great Tea at Home: 10:30 a.m., noon & 1:30 p.m.

DNR PARK: Introduction to Fly Fishing: 1 & 3 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: ReUSE MN Demo: T-Shirts Into Grocery Bags: 10 a.m., 12:30, 3 & 5:30 p.m.; Arc’s Reuse Fashion Show: How to Put Together a Capsule Wardrobe: Noon.

JUDGING

AGSTAR ARENA: 4-H Purple Ribbon Livestock Auction: 5:45 p.m.; Minnesota State Fair Horse Show: Draft Horse Halter and Showmanship: 7:30 a.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Booth: Make It Better with Butter Contest: 10 a.m.

SHEEP AND POULTRY BARN: 4-H Rabbit Judging and Showmanship: 8 a.m.; Sheep Open Class: 1 p.m.

SWINE BARN: 4-H Lamb Lead Show: 8 a.m.

WARNER COLISEUM: 4-H Beef Showmanship: 8 a.m.; 4-H Chicken BBQ Contest: 8:30 a.m.; 4-H Dairy Show: 9 a.m.; 4-H Dairy Cattle Competitions: 9 a.m.; State Fair Horse Show: Northwoods Trail Cup Challenge: 10:30 a.m., noon & 1:30 p.m.; 4-H Minnesota Meat Grilling Contest: 2, 3:30 & 4 p.m.; State Fair Horse Show: Draft Horse Hitch, English, Gaited, Hunter and Western Pleasure: 6 p.m.
ANIMALS

MIRACLE OF BIRTH CENTER: Meet the Animals: Q&A with MN FFA members and their animals. 10 a.m.

PET CENTER: VetCamp: Pets and Poisons: Learn about household hazards that can endanger your pet, as well as common foods that contribute to pet obesity. 1 p.m.; 8 a.m.-8 p.m.; Minnesota 4-H Dog Agility: 9, 11 a.m., 1, 3 & 5 p.m.; Greyhound Pets of America Minnesota: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.

HOME AND HOBBIES

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: Minnesota Craft Brewers Guild: 9 a.m.-9 p.m.; Minnesota Department of Agriculture: 9 a.m.-9 p.m.; The Common Table: Minnesota Eats: 9 a.m.-9 p.m.; University of Minnesota College of Food, Agricultural & Natural Resource Sciences: 9 a.m.-9 p.m.; Ask the Apple Grower: 10 a.m.-3 p.m.; Diseases of Tomato: 10 a.m.; Looking Inside the Hive: 10:30 a.m., 12:30 & 2:30 p.m.; Cooking with Honey: 11, 11:30 a.m. & noon; Growing Apples in Minnesota: 11 a.m.; Minnesota Grape Growers Association Ask About Growing Grapes in Minnesota: 11 a.m.-7 p.m.; Hydroponic Gardening: The Easy Way: Noon; Minnesota Gladiolus Society State Fair Gladiolus Show: Noon-9 p.m.; Harvesting Honey: 1, 2, 4 & 5 p.m.; Backyard Composting: 1 p.m.; How to Grow Gladiolus: 2 p.m.; Herbs: Grow to Use for Taste and Health: 3 p.m.; Minnesota Craft Brewers Guild Talks: 3 & 6 p.m. Surprising Things Honey Bees Do: 4 p.m.; Growing Gourmet Mushrooms: 5 p.m.

MINNESOTA WINE COUNTRY: Wine & Cheese: Explore Minnesota: 3:30 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: Upcycling, Eco-Fashion and Earth-Friendly Consumer Choices: 10 a.m. & 4 p.m.; Renewing the Countryside Cooking Demonstrations: 11 a.m., 1 & 3 p.m.