Saturday

BASKETBALL • boys

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Margaret's 79, Hastings 61

• Bloom. Jefferson 49, Eagan 42, OT

• Bloom. Kennedy 83, Hill-Murray 62

• Burnsville 67, Roseville 48

• Esko 40, St. Croix Lutheran 39

• Glencoe-SL 60, Norwood-YA 46

• Mora 78, PACT 56

• St. Anthony 65, Trinity 54

• St. Paul Academy 88, Nova Classical 49

• St. Paul High. Park 96, Henry Sibley 76

• St. Paul Johnson 72, Prairie Seeds 70, OT

• St. Thomas Acad. 72, Richfield 66

BASKETBALL • GIRLs

METROPOLITAN AREA

• Henry Sibley 58, Hibbing 48

• Norwood-YA 69, Glencoe-SL 65

• Stillwater 52, Princeton 51

HOCKEY • boys

LAKE

• Eden Prairie 6, Edina 1

METRO EAST

• Hastings 4, Simley 3

• Hill-Murray 10, North St. Paul 2

• St. Thomas Academy 6, South St. Paul 1

• Tartan 4, Mahtomedi 3, OT

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 3, St. Michael-Albertville 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 4, Maple Grove 2

• Champlin Park 3, Totino-Grace 1

• Irondale 5, Coon Rapids 4

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 4, Farmington 1

• Eastview 4, Apple Valley 1

• Lakeville North 7, Shakopee 2

• Lakeville South 7, Eagan 3

• Rosemount 5, Prior Lake 2

SUBURBAN EAST

• Cretin-D.H. 4, White Bear Lake 3

• Mounds View 1, Forest Lake 0

• Roseville 2, East Ridge 1, OT

• Stillwater 8, Park of C.G. 4

METROPOLITAN AREA

• Bemidji 3, Rogers 2

• Benilde-St. Margaret's 2, Hopkins 1

• Bloomington Kennedy 3, Waconia 2

• Elk River 3, Grand Rapids 1

• Ely 8, Richfield/SW Christian 0

• Hermantown 8, New Prague 1

• Holy Family 5, Wayzata 3

• Minnehaha Academy 6, Henry Sibley 1

• Moorhead 3, Bloomington Jefferson 1

HOCKEY • GIRLs

LAKE

• Eden Prairie 3, Hopkins/St. Louis Park 0

• Edina 2, Minnetonka 1

MISSISSIPPI 8

• North Wright County 3, Buffalo 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 4, Blaine 3

• Maple Grove 8, Totino-Grace 0

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 3, Eastview 1

• Lakeville South 4, Eagan 3

• Shakopee 4, Lakeville North 3, OT

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 9, Roseville 3

• White Bear Lake 3, Stillwater 1

METROPOLITAN AREA

• Champlin Park 4, Duluth 3

• Northfield 3, Duluth Marshall 2

• Northern Lakes 6, Henry Sibley 4

• Proctor/Hermantown 4, Red Wing 2

• St. Paul United 1, Dodge County 0, OT

• Wayzata 4, Prior Lake 2

SWIMMING • BOYS

BLOOMINGTON JEFFERSON INVITE

• Edina 644, East Ridge 541, Bloomington Jefferson 492, Hibbing 390

WRESTLING

METROPOLITAN AREA

• Orono 43, Hopkins 15

• Richfield 60, Hopkins 19

CASS LAKE-BENA TOURNEY

• Hutchinson 209½,Thief River Falls 161½, Staples Motley 142½, West Central/A/B-E 141½, Bertha-Hewitt/V/PP 139½, Blackduck/Cl-B 134, Park Rapids Area 125, B-B-E 112½, Mounds View 112, Hibbing 111, Barnesville 107, Detroit Lakes 101, B-G-MR 96½, Deer River 83½, Fosston/Bagley 80, United North Central 79½, Dilworth-G-F 76½, St. Cloud Apollo/Tech 75, Osakis 72, Roseau 72, Bemidji 70, Mora 66½, Sauk Centre/Melrose 63, Aitkin 61½, Andover 54½, Pequot Lakes/PR-B 54, Crookston 38, MAHACA 34, Wadena-DC 32½, W-H-A/Nevis 27

REDWOOD VALLEY TOURNEY

• Litchfield 201½, Worthington 175, Fairmont/MCW 156, Kerkhoven-M-S 155, Sartell-St. Stephen 152, Blue Earth Area 149, Marshall 140, Rocori 120, Canby 108, Maple River 107½, Tri-City United 100, Maple Grove 88, Redwood Valley/RV 69½, Holdingford 69, Atwater-C-GC 42, St. Paul Johnson and United South Central 38½, New Richland-H-E-G 27, Minneapolis South 15, Fulda/MCC 6

ROCHESTER TOURNAMENT

• Kasson-Mantorville 221, Shakopee 216½, Kaukauna (Wis.) 152, Anoka 148½, St. Michael-Albertville 138½, Sunnyside (Ariz.) 136, Ellsworth (Wis.) 135½, Scott West 126½, Waconia 124, Simley 120½, West Fargo (N.D.) 114, St. Francis 104½, Marion Catholic (Ill.) 103, Hastings 99½, Prior Lake 97, Albert Lea 88½, Willmar 75½, Zumbrota-Mazeppa 74, Bismarck (N.D.) 73, Owatonna 72½, Forest Lake 72, Centennial 70½, Moorhead 62, Coon Rapids 58½, Farmington 51½, Totino-Grace 49½, Holmen (Wis.) 49, Rochester Mayo 37, New Prague 35½, Jackson County Central 35.

TRINITY TOURNAMENT

• Eastview I 270, New Richmond (Wis.) 158, Eastview II 148, Trinity 115, St. Agnes 110, Ogilvie 108, Benilde-St. Margaret's 95½, Edina 64

SUMMARIES

BASKETBALL • boys

Bloomington Jeff. 49, Eagan 42 [OT]

Eagan 24 18 0-42

Bloomington Jefferson 22 20 7-49

Eagan: Weis 12, Thompson 10, VanWyk 5, Tschetter 5, Pixler 3, Streed 3, Lachance 2, Sorensen 2. Bloomington Jefferson: Riemersma 18, Tillotson 9, Evens 9, Hird 8, Gathje 4, Seymore 1.

Burnsville 67, Roseville 48

Roseville 21 27 - 48

Burnsville 34 33 - 67

Roseville: Gebeyehu 2, Hunter 3, Adams 6, Dukes 4, Wright 10, Wilson 3, Lieber 4, Munson 6, Nelson 6, Suggs 4. Burnsville: Shepley 16, Hutchinson 4, Miklowski 12, Baisch 16, Mursal 10, Martens 3, Johnson 4, Bardwell 2.

Mora 78, PACT 56

Mora 38 40-78

PACT 24 32-56

Mora: Wright 37, Mann 16, Cheney 8, Venhuizen 7, Norby 6, Torell 4. PACT: Johnson 29, Erickson 7, Olson 7, Schweiger 4, Maahs 4, Stone 3, Moran 2.

St. Anthony 65, Trinity 54

Trinity 30 24-54

St. Anthony 25 40-65

Trinity: Calcutt 21, Lodoen 14, Waldron 8, Wessel 5, Maslow 4, Ennis 2. St. Anthony : Smith 30, Nelson 15, Anderson 6, Nelson 5, Jah 4, Larson 2, Jaeger Mountain 2, Green 1.

St. Paul Academy 88, Nova Classical 49

St. Paul Academy 46 42-88

Nova Classical 25 24-49

St. Paul Academy: Grunau 24, Kuntz 14, Dicke 13, Egly 11, Moore 7, Elsaesser 5, Blanchfield 5, Ademite 4, Johnson 3, Less 2. Nova Classical: LaFrombois 13, Nelson 11, Olson 7, Boudreaux 6, Abdullahi 5, Reinhardt 4, Solon 3.

St. Paul High. Park 96, Henry Sibley 76

Henry Sibley 39 37-76

St. Paul Highland Park 28 68-96

Henry Sibley: Satar 23, Korte 18, Spearman 13, Blakey 4, Dilworth 2, Vibar 2. St. Paul Highland Park: Collins-Westlund 29, Kelly-Jabbar 28, Minefee 13, Aune 7, Bue 5, Taubert 5, Hughes 5, Sievers 2, Lewis 2.

St. Paul Johnson 72, Prairie Seeds 70, OT

Prairie Seeds 32 31 7 - 70

St. Paul Johnson 28 35 9 - 72

Prairie Seeds: Gibson 16, B. Robinson 31, J. Robinson 10, Kamarak 2, Ai. Booth 9, Al. Booth 2. St. Paul Johnson: Lee 19, Adams 14, Gill 2, White 6, Moberly 4, Yang 11, Jackson 4, Spriggs 8, Foster 4.

St. Thomas Academy 72, Richfield 66

Richfield 37 29-66

St. Thomas Academy 31 41-72

Richfield: Atiim 17, Wade-Henderson 13, Stewart 11, Cunningham 9, Keosongseng 8, Carslile 4, Christian 3, Maddox 2, Miles 1. St. Thomas: Thompson 17, Schlepper 14, Baillon 14, Stewart 12, O'Malley 4, Vascellaro 4, Sullivan 4, Szymanski 3.

BASKETBALL • GIRLs

Henry Sibley 58, Hibbing 48


Henry Sibley 32 26-58

Hibbing 20 28-48

Henry Sibley: Nelson 28, Tetzlaff 10, Korte 7, Burks 6, Leslie 5, Bauer 2. Hibbing: McDonald 23, Tuomi 11, Perry 10, Maki 4.

Norwood YA 69, Glencoe-SL 65

Norwood Young America 37 32-69

Glencoe-Silver Lake 26 39-65

Norwood Young America: Mackenthun 16, Mackenthun 13, Grimm 13, Miller 13, Fox 12, Wickenhauser 2. Glencoe-Silver Lake: Monahan 27, Monahan 22, Monahan 7, Kettner 4, Cacka 2, Frahm 2, Lemke 1.

Stillwater 52, Princeton 51

Princeton 24 27-51

Stillwater 35 17-52

Princeton: Shafer 15, Bjurman 13, Strube 10, Nierngarten 6, Rademacher 5, Mattson 2. Stillwater: Whiddinton 16, Scalia 9, White 8, Patterson 7, Houle 4, Lampright 3, Murphy 3, Brady 2.

HOCKEY • boys

Bemidji 3, Rogers 2

Rogers 1 0 1-2

Bemidji 1 1 1-3

First: R-Fischer (Moss), 4:13, sh. B-Tatro (Pollock, Lalli), 5:13, pp. Second: B-Justice (Nei, Hartje), 2:20. Third: B-Pogue (Lalli, Pollock), 5:30. R-Becker (Moss, Fischer), 12:48, pp. Saves: R: . B: Fitzgerald 7-11-0-18.

Benilde-St. Margaret's 2, Hopkins 1

Hopkins 1 0 0 - 1

Benilde-St. Margaret's 0 1 1 - 2

First: H-Sweeney (Johnson, Nelson) 15:47. Second: BSM-McNeil (Garcia, Jablonski), 13:27. Third: BSM-Schweitzer (McLeod, Hoen), 0:34. Saves: H-Wilson 14-13-2-29; BSM-Melin 5-4-5-14.

Blaine 4, Maple Grove 2

Maple Grove 0 2 0-2

Blaine 1 0 3-4

First: B-Rynerson (Ronn, Broos), 10:43, pp. Second: M-Kelly (Kelley, Borsch), 5:29. M-Huff, 16:54. Third: B-West (Bautch, Brodzinski), 3:38. B-Bautch (Erne), 10:31, pp. B-Bautch (Brodzinski), 12:23. Saves: M: Lapoint 5-5-6-16. B: Daninger 5-7-8-20.

Bloomington Kennedy 3, Waconia 2

Bloomington Kennedy 0 2 1-3

Waconia 0 1 1-2

Second: B-Ekholm (Fuller, Swenson), 4:54. B-Dusing, 5:23. W-Lindstrom (Laumann), 15:27, pp. Third: W-Rosenau (Gregor, Stangret), 4:53. B-Dosan (Beacom, Workman), 14:43, pp. Saves: B: Obermeyer 12-14-111-137. W: Rowe 12-10-5-27.

Buffalo 3, St. Michael-Albertville 0

Buffalo 1 1 1-3

St. Michael-Albertville 0 0 0-0

First: B-Kuhlmann, 6:22. Second: B-Mueller, 0:28. Third: B-Ramsey, 16:13. Saves: B: Mueller 13-4-12-29. S: Hayden 1-10-6-17.

Champlin Park 3, Totino-Grace 1

Champlin Park 1 0 2-3

Totino-Grace 0 1 0-1

First: C-Roberts (Schuster, Karges), 16:55. Second: T-Hentges (Becker), 7:55, pp. Third: C-Lee (Koltes, Roberts), 5:59, pp. C-Ellingson (Swanstrom), 7:35. Saves: C: Boynton 13-22-8-43. T: Bonfe 7-2-8-17.

Cretin-D.H. 4, White Bear Lake 3

White Bear Lake 0 2 1-3

Cretin-Derham Hall 3 0 1-4

First: C-Gimberlin (Davison, Gleason), 8:23. C-Gleason (Honsa, Gimberlin), 10:26. C-Gleason (Ryan), 15:04. Second: W-Bill, 12:13. W-Hamsted, 16:06. Third: C-Gimberlin (Manguson), 1:11, pp. W-Carroll (Cadalbert, Hamsted), 16:33. Saves: W: Parenteau 5-8-10-23. C: Magnuson 4-5-14-23.

Eastview 4, Apple Valley 1

Eastview 0 2 2-4

Apple Valley 0 1 0-1

Second: A-Gale (Wright, Messerich), 4:37. E-Lindner, 14:10. E-Kukowski (Ford, Stillings), 16:02. Third: E-Fan (Anderson, Fan), 4:53, pp. E-Bordson (Ford, Herzog), 5:20. Saves: E: Beattie 4-5-5-14. A: Bolden 4-5-6-15.

Eden Prairie 6, Edina 1

Eden Prairie 1 2 3-6

Edina 0 0 1-1

First: EP-Mittelstadt (Johannes, Blackowiak), 6:31. Second: EP-Mittelstadt (Pajor, Blackowiak), 1:52. EP-Johannes, 5:49. Third: Ed-Rozman (Walker), 3:57, sh. EP-Johannes (Mittelstadt), 7:05. EP-Lesko (Jensen), 11:52. EP-Farris (Schoo, Argetsinger), 13:12. Saves: EP: Wiencek 7-6-6-19. Ed: Mackay 8-10-6-24.

Elk River 3, Grand Rapids 1

Elk River 1 0 2-3

Grand Rapids 1 0 0-1

First: G-McLaughlin (Anderson, Miller), 7:45, pp. E-Horn (Perbix, Murray), 11:27. Third: E-Bizal (Perbix, Maass), 11:16. E-Murray (Perbix), 15:53. Saves: E: Meyers 7-3-4-14. G: Stejskal 5-10-1-16.

Ely 8, Richfield/SW Christian 0

Ely 5 3 0-8

Richfield/SW Christian 0 0 0-0

First: E-NA (Wenzel, Pierce), 1:14, pp. E-Merhar (Lakner, Olson), 1:34. E-Meskill (Huseby, Schreffler), 4:13. E-Wenzel, 9:46. E-Knuutti (Gerzin, Meskill), 12:31. Second: E-Pierce (Merhar), 5:03. E-Pierce, 5:52. E-Pierce (Wenzel), 11:34. Saves: E: Killoran 7-5-7-19. R: Haugen 13-8-9-30.

Hastings 4, Simley 3

Simley 0 2 1-3

Hastings 2 0 2-4

First: H-Larson (Boogren, Nicklay), 3:04. H-Johnson (Sieh, Otto), 14:55. Second: S-Schorn-Pedro (Schaefer), 5:31. S-Carlson (Illetschko, Sherry), 13:10. Third: H-Johnson (Williams, Sweeney), 5:39. S-Watson (Carlson, Roitman), 13:03. H-Sieh (Duffy, Meyer), 14:03. Saves: S: DeLeon 7-9-14-30. H: Greengo 3-7-6-16.

Hermantown 8, New Prague 1

New Prague 0 0 1-1

Hermantown 1 5 2-8

First: H-High (Watkins, Valure), 2:32. Second: H-Samberg (Jacques, McEwen), 1:38, pp. H-Valure (Watkins, Peterson), 8:21. H-Jacques (Schmidt, Sandelin), 10:43. H-Samberg (Jacques, Sandelin), 12:23, pp. H-Valure (High), 12:55. Third: N-Gregor (Witt), 9:23, pp. H-Baker (Simmons, Madill), 11:23. H-Sandelin (Peterson, High), 14:40. Saves: N: Skok 11-15-15-41. H: McEwen 1-5-0-6; Hess 0-0-5-5.

Hill-Murray 10, North St. Paul 2

North St. Paul 1 1 0- 2

Hill-Murray 1 8 1-10

First: N-Smith, 0:31. H-Nath (Breezee, Bremer), 16:58, pp. Second: H-Bremer (Petronack), 0:32. H-Neubauer (Yeo), 4:29. H-Baublitz (Oberle), 11:12. N-Reubish (Pilarski, Conroy), 12:47, pp. H-Betti (Fleischhacker), 13:01. H-Bremer (Breezee, Helgeson), 14:18, pp. H-Neubauer (Yeo, Sonntag), 14:45, pp. H-Fleischhacker, 15:16, pp. H-Fleischhacker (Oberle), 16:59, pp. Third: H-Helgeson (Bremer), 14:52. Saves: N: Rossman 6-14-8-28. H: Eger 6-5-3-14.

Holy Family 5, Wayzata 3

Holy Family 2 1 2-5

Wayzata 1 0 2-3

First: W-Ness, 0:48, pp. H-Marooney (Kittleson), 2:38. H-Hankinson (Ziemer, Michel), 15:35. Second: H-Almquist (Reddan), 15:01. Third: H-Michel, 4:39. W-Ness (Anderson, Bergsland), 11:50, pp. W-McKenzie (Matthews, Cossette), 13:55. H-Tabor (Reddan), 16:37. Saves: H: Moe 5-8-12-25. W: Waszczenko 10-11-6-27.

Irondale 5, Coon Rapids 4

Irondale 0 2 3-5

Coon Rapids 0 1 3-4

Second: I-Solz (Bourassa), 4:20. C-Ruff (Ryan), 6:32, pp. I-Bourassa (Kvaal, Eskro), 16:58, pp. Third: C-Pieri (Ryan, Van Holzen), 3:27. I-Bourassa (Reiff), 5:25, pp. I-Eskro (Bourassa), 11:22, pp. I-Moore, 12:56. C-Morrisette (Hess, Crotty), 15:12, pp. C-Ruff (George, Crosbie), 15:59, pp. Saves: I: Eilefson 7-7-10-24. C: Hanson 8-15-8-31.

Lakeville North 7, Shakopee 2

Shakopee 1 1 0-2

Lakeville North 3 1 3-7

First: L-Enebak (Pehrson, Draeger), 0:32. S-Schmid (Kreuser), 7:46. L-Dufon (Kohner), 13:38. L-McGlade (Daly, Draeger), 15:31, pp. Second: S-Kratzke (Schmid), 9:06, pp. L-Brandt, 13:29. Third: L-Enebak (Brandt), 4:25. L-Pehrson (Griffin), 7:03. L-Klans (Brandt), 15:51. Saves: S: Bleess 19-15-11-45. L: Springer 6-1-4-11.

Lakeville South 7, Eagan 3

Eagan 3 0 0-3

Lakeville South 1 4 2-7

First: L-Checco (Malinski, Otremba), 2:49. E-Sherek (Johnson, Mikyla), 3:48, pp. E-Mikyla (Wuertz, Sherek), 10:23, pp. E-Meiers (Miklya), 14:43. Second: L-Novak (Malinski, Ess), 4:03. L-Golant (Ess, Moore), 8:57. L-Oelrich (Moore, Golant), 11:19. L-Moore (Ess, Olsen), 14:03, pp. Third: L-Olsen (Moore, Ess), 12:41, pp. L-Golant (Krentz, Oelrich), 16:40. Saves: E: Manzella 6-6-12-24. L: DiLaura 3-5-5-13.

Minnehaha Academy 6, Henry Sibley 1

Henry Sibley 0 1 0-1

Minnehaha Academy 2 2 2-6

First: M-Lundquist (Frisell, Knutson), 3:58. M-Evenson (Frisell), 14:01. Second: M-Jordan (Evenson, Frisell), 4:17. H-Ohmes (Cooper), 9:23, pp. M-Bartelings (Spinner, Knutson), 12:00. Third: M-Puterbaugh (Steele), 6:04. M-Lundquist (Jordan, Spinner), 13:37, pp. Saves: H: Harrity 15-14-0-29; Kolstad 0-0-7-7. M: Evenson 8-2-2-12.

Moorhead 3, Bloomington Jefferson 1

Bloomington Jefferson 1 0 0-1

Moorhead 1 1 1-3

First: M-O'Connell (Randklev, Frisch), 5:48. B-Johannes (Jacobs, Oppong), 15:55. Second: M-Randklev (Stetz, O'Connell), 16:38. Third: M-O'Connell (Randklev, Frisch), 0:25. Saves: B: Redepenning 25. M: Leonard 8.

Roseville 2, East Ridge 1 [OT]

Roseville 0 0 1 1-2

East Ridge 0 1 0 0-1

Second: E-Tasler (Johnson, Bombardir), 6:11. Third: R-Martin (Haselberger, Sundeen), 11:52, pp. OT: R-Jernberg (Sandin, Irwin), 1:39. Saves: R: Murphy 6-7-6-0-19. E: Stearns 9-5-10-2-26.

Stillwater 8, Park of Cottage Grove 4

Park of Cottage Grove 1 1 2-4

Stillwater 2 4 2-8

First: S-Murr (Long, Bruchu), 5:25, pp. P-Oberding (Glazier), 5:32. S-Bjugstad (Stanton, Cates), 15:50, pp. Second: S-Stanton (Bruchu), 1:57. S-Bjugstad (Murr, Huber), 4:25. S-Manning (Cates), 9:26. P-Brings (Strand, Buth), 13:32. S-Bartosh (Raleigh), 16:35. Third: P-Morris (Greeder), 2:44. S-Bjugstad (Stanton), 6:44, pp. S-Bjugstad (Cates), 10:11, sh. P-Glazier (Greeder, Foote), 11:08. Saves: P: Maul 13-15-5-33. S: Brown 6-6-5-17.

Tartan 4, Mahtomedi 3 [OT]

Mahtomedi 1 1 1 0-3

Tartan 2 0 1 1-4

First: T-Lindahl (Herzog), 5:44. M-Posner (Hagstrom), 14:10. T-Bowlin (Roberts, Thompson), 15:13. Second: M-Duckson, 1:45. Third: M-LAllier (Bartholomew), 9:40. T-Vietch (Reither, Lindahl), 16:17, pp. OT: T-Herzog (Vietch, Lindahl), 2:46. Saves: M: Campbell 9-13-8-1-31. T: Poganski 8-10-9-0-27.

HOCKEY • GIRLs

Anoka 4, Blaine 3

Blaine 0 3 0-3

Anoka 2 0 2-4

First: A-Steichen (Terzich), 7:44. A-Neumann (Jockisch), 15:12. 2nd Period:(Parent, Beebe), 9:46, pp. B-Moser (Ganley), 10:02. B-Beebe (Parent, Rosenthal), 13:13. Third: A-Jockisch (Steichen), 5:21. A-Cameron (Steichen, Mashuga), 9:07, pp. Saves: B: Cin 7-4-6-17. A: Larson 11-16-11-38.

Apple Valley 3, Eastview 1

Eastview 1 0 0-1

Apple Valley 2 0 1-3

First: A-Breckner, 7:57. E-Beckman (Quaintance, Ford), 14:29, pp. A-Martinson (DeForrest), 16:24, pp. Third: A-Leong (Roelofs, Breckner), 4:18. Saves: E: Pellicci 7-5-4-16. A: DeForrest 5-12-6-23.

Champlin Park 4, Duluth 3

Champlin Park 2 1 1-4
Duluth 1 0 2-3

First: C-Lever (Sutherland, Williams), 4:41. C-Wood (Sutherland), 13:29. D-Kunst (Sutherland), 16:45. Second: C-Trapp (Johnson), 12:47. Third: C-Williams (Shuck), 3:48, pp. D-Kunst (Schuman, Koroska), 13:03, pp. D-Kunst, 14:12, pp. Saves: C: Shuck 4-3-12-19. D: Syck 11-8-9-28.

Eden Prairie 3, Hopkins/StL Park 0

Hopkins/Park 0 0 0-0

Eden Prairie 0 1 2-3

Second: E-Rogge (Hengler), 13:21. Third: E-Hengler (Rogge, Morton), 10:26, pp. E-Rogge (Morton, Dobchuk), 12:44, pp. Saves: H: Carlander 10-4-7-21. E: Dobchuk 8-8-7-23.

Edina 2, Minnetonka 1

Edina 1 1 0-2

Minnetonka 0 0 1-1

First: E-Tucker (Slattery, Fidler), 4:29. Second: E-Klein (Bowlby), 15:50. Third: M-Nicholson (Bigham, McHugh), 15:19, pp. Saves: E: Goldstein 3-4-10-17. M: Kubicek 10-13-5-28.

Lakeville South 4, Eagan 3

Eagan 2 1 0-3

Lakeville South 1 2 1-4

First: L-Gill (Fischler), 2:07. E-Anderson (Plaschko), 3:07, pp. E-Plaschko (Anderson), 13:41. Second: L-Fox (Lauderdale), 10:47. L-Fischler (Lauderdale, Maloney), 13:12, pp. E-Plaschko (Vrieze, Luecke), 15:32, pp. Third: L-McKinney (Fox, Saufferer), 2:42.

Maple Grove 8, Totino-Grace 0

Maple Grove 2 3 3-8

Totino-Grace 0 0 0-0

First: M-Wente (Hanson), 1:47. M-Ford (Olson), 13:55. Second: M-Roehl (Denecke), 1:55. M-Denecke (McMahon), 9:48, pp. M-Roehl (Kampa), 13:26. Third: M-Kampa, 0:09. M-Denecke (McMahon), 1:15. M-Roehl (Denecke, Pias), 9:05. Saves: M: Francis 3-2-5-10. T: Stehler 14-16-10-40.

North Wright County 3, Buffalo 1

Buffalo 0 1 0-1

North Wright County 2 0 1-3

First: N-Och (Lemke), 6:33. N-Young (Jensen), 15:25. Second: B-Habisch (Carlson, Klein), 4:51. Third: N-Fuerstenberg, 14:32. Saves: B: Sohler 5-7-6-18. N: LaRose 7-8-17-32.

Northern Lakes 6, Henry Sibley 4

Northern Lakes 2 2 2-6

Henry Sibley 1 0 3-4

First: N-Tietz, 0:24. H- Friedmann (Gydesen), 10:03, pp. N-Tietz (Kosloski), 14:35. Second: N-Soderholm (Tietz), 0:26. N-Gutzman (Gutzman, Stangle), 3:11. Third: N-Holm (Abear), 11:00. H- Friedmann, 12:06. N-Soderholm (Gutzman, Stangle), 12:17. H-Nagel ( Friedmann), 12:43. H-Bonfe (Nagel, Partyka), 14:40, pp. Saves: N: Tulenchik 7-9-10-26. H: Erickson 4-13-4-21.

Northfield 3, Duluth Marshall 2

Northfield 1 2 0-3

Duluth Marshall 0 2 0-2

First: N-Puppe (Bornhauser, Boland), 8:44, pp. Second: D-Breen (Aamodt, Thorson), 4:01. D-Boettcher (Aamodt), 8:29. N-Goldsworthy (Puppe, LaPanta), 13:39, pp. N-Boland, 14:48. Saves: N: Bielenberg 3-10-7-20. D: Mudrak 8-6-6-20.

Proctor/Hermantown 4, Red Wing 2

Red Wing 0 1 1-2

Proctor/Hermantown 2 1 1-4

First: P-Stafne (Heikes, Lenard), 1:02. P-Opsahl, 14:33. Second: R-Hart (Oberding, Heise), 12:52, pp. P-Stafne (Opsahl), 13:24. Third: R-Oberding (Hart, Heise), 1:08, pp. P-Opsahl (Stafne), 11:49. Saves: R: McGrath 10-7-6-23. P: Gray 5-8-5-18.

Shakopee 4, Lakeville North 3 [OT]

Shakopee 1 1 1 1-4

Lakeville North 0 1 2 0-3

First: S-Eastman (Loiselle, McNeil), 6:20, pp. Second: S-Truax, 1:08. L-Flaherty, 10:25. Third: S-McNeil (Falk, Truax), 1:07. L-Flaherty (Freese, Olson), 11:37, pp. L-Olson (Flaherty), 16:50. OT: S-Truax (Falk), 2:32. Saves: S: Noess 9-9-11-2-31. L: Schneider 9-6-8-1-24.

St. Paul United 1, Dodge County 0 [OT]

St. Paul United 0 0 0 1-1

Dodge County 0 0 0 0-0

OT: S-Kerin (Conners, Hoops), 2:20. Saves: S: Oncay 5-3-1-0-9. D: Suhr 10-7-13-3-33.

Wayzata 4, Prior Lake 2

Prior Lake 1 0 1-2

Wayzata 2 0 2-4

First: W-Heising (Urban, Wisnewski), 3:41. P-Gleason (Thomas-Budzynski), 6:02. W-Wisnewski (Hameed), 7:58. Third: W-Schindler (Russo), 1:47. P-Huntington, 2:31. W-Remark (Greenshields, Hackley), 3:49. Saves: P: Lewison 10-4-6-20. W: Boswell-Healey 6-6-11-23.

White Bear Lake 3, Stillwater 1

White Bear Lake 0 3 0-3

Stillwater 0 0 1-1

Second: W-Snyder (Verkerke, Schaber), 0:55. W-Healy (Newpower, Shearen), 14:45, pp. W-Healy (Newpower, Shearen), 15:08. Third: S-Konigson (Yokanovich), 11:03. Saves: W: Frank 13-16-19-48. S: Knox 11-18-12-41.