MONDAY

BASKETBALL • BOYS

MCAA

• Legacy Christian 90, North Lakes 53

MINNESOTA RIVER

• Sibley East 41, Norwood YA 23

• SW Christian 85, Tri-City United 49

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville South 84, Burnsville 39

TRI-METRO

• Richfield 106, Brooklyn Center 75

METROPOLITAN AREA

• Mayer Lutheran 83, Lester Prairie 60

• Twin Cities Acad. 69, New Life Acad. 61

BASKETBALL • GIRLS

MISSISSIPPI 8

• Becker 79, Chisago Lakes 41

WRIGHT COUNTY

• New London-S. 90, Howard Lake-W-W 29

METROPOLITAN AREA

• Mpls. Edison 34, Hope Academy 24

METRO HONOR ROLLS

WRESTLING

Listed are metro area wrestlers with 11 or more reported victories. The cutoff for next week will be 14 victories.

106 POUNDS

Leo Edblad, Cambridge-Isanti 19-1

Brandon Board, Andover 18-1

Mason Mills, St. Michael-A.. 16-2

Austin Laudenbach, Apple Valley 15-1

Jack Nelson, Mound W. 14-0

Logan Swensen, Wayzata 14-0

Benito Diaz, Sibley East 14-3

Alex Koehler, Prior Lake 13-0

Blake Beisse, Hastings 13-1

Dylan Dauffenbach, Stillwater 13-1

Isaac Kolstad, White Bear Lake 13-3

Jackson Barron, Northfield 12-1

Andrew Joedemann, Dassel-C/L 12-2

Zytavius Williams, Mounds View 12-3

Noah Gindele, Annandale/ML 11-1

Maverick Mueller, Waconia 11-3

Caleb Tracy, Scott West 11-3

Ayden Balma, Tri-City United 11-5

Navarro Kornwolf, Rogers 11-8

Parker Lyden, Forest Lake 11-8

Troy Doroff, Edina 11-9

113 POUNDS

Alex Braun, Woodbury 18-2

Caleb Thoennes, St. Michael-A.. 17-1

Cael Olson, Delano 15-3

Alex Artmann, Elk River 15-5

Carter Wothe, Cambridge-Isanti 14-2

Connor Peterson, Maple Grove 14-3

Matt Randolph, Scott West 13-0

David Gregory, Trinity 13-1

Louis Prouty, Apple Valley 13-3

Alan Koehler, Prior Lake 12-0

Cooper Rowe, Mound W. 12-1

Ryan Sullivan, Farmington 12-2

Rodrigo Zaragoza, Burnsville 12-3

Gavin Gould, Spectrum 12-5

Colton Loween, Mounds View 12-5

Andriy Dimov, Coon Rapids 11-2

Cito Tuttle, Stillwater 11-3

Lincoln Vick, Waconia 11-3

Victor Franco, Dassel-C/L 11-5

Keith Harner, Northfield 11-6

Logan Steele, Sibley East 11-6

120 POUNDS

Landon Nebel, Edina 19-1

Jore Volk, Lakeville North 19-1

Landon Robideau, St. Michael-A. 18-0

Quinn McCalla, Monticello 17-1

Jacob Aho, Forest Lake 16-1

Logan Lindquist, Cambridge-Isanti 16-4

Zach Tracy, Scott West 14-0

Zach Chen, Trinity 13-1

Reid Nelson, Simley 12-0

Christian Noble, Big Lake 12-0

Tegan Sherk, St, Francis 12-2

Jonah Hamburger, Watertown-M. 12-4

Benny Kozitka, Elk River 12-8

Caleb Boese, Howard L.-W-W 11-1

Evan Farley, New Prague 11-1

Max Rick, Roger 11-1

Jack Bainbridge, Hastings 11-2

Maxx Beeler, South St. Paul 11-2

Cole Munsterteiger, Mound W. 11-2

Alec Torres, Waconia 11-3

Chris Johnson, Tri-City United 11-5

Dov Nathanson, White Bear Lake 11-7

126 POUNDS

Gavin Hilyar, Elk River 19-1

Derek Steele, Sibley East 17-0

Parker Janssen, St. Michael-A. 17-1

Brad Little, Woodbury 17-3

Cole Jordan, Rogers 15-2

Jayden Haueter, Apple Valley 14-1

Chase Murphy, Northfield 13-0

Cash Raymond, Simley 12-0

Owen Hipps, Edina 12-8

Koy Buesgens, New Prague 11-1

Gabe Nelson, Dassel-C/L 11-5

Aidan Johnson, Lakeville North 11-9

132 POUNDSs

Zach Hanson, Lakeville North 20-0

Drayton Morton, Sibley East 17-0

Seth Nebel, Edina 17-2

Austin Gabbert, Watertown-M. 16-0

Andrew Novack, Chisago Lakes 15-0

Nelson Anderson, Monticello 15-2

Isaiah Mlsna, St. Michael-A. 15-3

Jackson Marr, Forest Lake 14-5

Will Bents, Woodbury 13-1

Tory Pumper, Scott West 13-1

Aiden Quast, Delano 13-3

Ty Cassidy, Rogers 13-4

Colton Bornholdt, New Prague 12-0

Teagan Block, Prior Lake 12-1

Micah Diaz, South St. Paul 12-2

Christian Lopez, Burnsville 12-3

Carter Ban, Anoka 11-1

138 POUNDS

Derrick Cardinal, Forest Lake 18-1

Sam Holman, Northfield 16-1

Ryan Lund, Rogers 16-3

Javan Kaufman, Mounds View 15-2

Kyler Wong, Wayzata 15-3

Matt Hogue, Stillwater 14-0

Max Johnson, Maple Grove 14-3

Xavier Ripplinger, Burnsville 13-2

Cade Sundgaard, Apple Valley 13-3

Chase DeBlaere, Simley 12-0

Landon Church, Scott West 12-2

Terae Dunn, Eden Prairie 11-1

145 POUNDS

Cole Becker, St. Michael-A. 18-0

Dan Vanacker, Forest Lake 17-1

Cade Johnson, Woodbury 16-4

Joey Muhlstein, Mounds View 15-2

Daunte Doering, Elk River 15-5

Bryce Burkett, Watertown-M. 14-2

Jacob Cole, Monticello 14-4

Lukas Paulson, Becker 13-0

Brady Dwinell, Waconia 13-1

Wil Yasseri, Rogers 13-2

Wally Scherer, Delano 13-5

Ian Haueter, Apple Valley 12-2

Caleb Whipps, Tri-City United 12-4

Nick Novak, New Prague 11-1

152 POUNDS

Cael Swensen, Wayzata 18-0

Carson Tschudi, Delano 17-1

Christian Seals, Apple Valley 13-3

Wyatt Wothe, Cambridge-Isanti 13-3

Jed Wester, St. Michael-A. 13-5

Joey Novak, New Prague 12-0

Eddie Simes, Dassel-C/L 12-4

Gavin Anderson, Northfield 12-5

Ryan Sokol, Simley 11-1

Aiden Erickson, Hastings 11-2

Demetrius Seals, Coon Rapids 11-2

Caden O'Malley, Tri-City United 11-5

160 POUNDS

Jude Link, Dassel-C/L 16-0

Will Nihart, South St. Paul 14-0

Antony Tuttle, Stillwater 13-0

Gage Mueller, Waconia 13-1

Alex Fearing, Monticello 13-5

Jacory Bates, Eden Prairie 12-0

Cael Berg, Simley 12-0

Colton Sund, Prior Lake 12-1

Marcell Booth, Apple Valley11-1

Peyton Hermann, Lakeville South11-3

Thomas DeBoer, Spectrum11-6

Carter Seeley, Northfield 11-6

Peyton Christenson, Forest Lake 11-7

170 POUNDS

Clete Scherer, Delano 18-0

Mannix Morgan, Mounds View 17-0

Sebastian Zamorano, Woodbury 17-3

Adam El-Damir, Wayzata 16-2

Cole Han-Lindemeyer, Farmington 14-0

Alex Riley, Waconia 14-0

Brody Perry, Edina 14-6

Tanner Burmeister, Watertn-M. 13-3

Marco Reyes, Tri-City United 13-3

Mark Rendl, Forest Lake 13-5

Nick Hoffman, Andover 13-6

Treytin Byers, Cambridge-Isanti 13-7

Collin Boese, Howard L.-W-W 12-0

Cole Edwards, Prior Lake 12-1

Thomas Nicklaus, Trinity 12-2

Elija Madimba, Coon Rapids 11-2

182 POUNDS

Colton Strain, Elk River 17-3

Nathan Langer, Eastview 15-1

Matt Sloan, White Bear Lake 15-3

Max McEnelly, Waconia 14-0

Will O'Brien, Dassel-C/L 14-2

J Roc Solheim, Mounds View 14-3

Dominic Heim, Wayzata 14-4

Alex Kowalchyck, Coon Rapids 13-0

Ryder Rogotzke, Stillwater 13-1

Jackson Drahos, Watertown-M. 13-3

D.J. Myles, Champlin Park 12-4

Isaiah Brown, Rogers 12-7

Lance Munsterteiger, Mound W 11-3

Jarod Stroud, South St. Paul 11-3

Brody Rud, Tri-City United 11-5

Wyatt Nelson, Forest Lake 11-8

195 POUNDS

Ross Meskimen, Rogers 17-2

Tyler Raway, Forest Lake 16-0

Zach Jacobson, Eagan 16-3

Ahmed Abdelal, Woodbury 15-5

Quinn Christofferson, South St. Paul 14-0

Hayden Hoernemann, Dassel-C/L 14-2

Caden DeWall, Becker 13-0

Mason Pagel, Northfield 13-1

Roman Rogotzke, Stillwater 13-1

Connor Meixell, Eastview 13-2

Josh Surgenor, Andover 13-2

Andrew Stickley, Cambridge-Isanti 13-7

Quayin Short, Simley 12-0

David Wilfert, Orono 12-0

Parker Venz, Farmington 12-2

Ashton Congdon, Watertown-M. 12-4

Brady Ahlquist, Mounds View 12-5

Jacob Hernandez, Sibley East 11-4

Conner Elliott, Apple Valley 11-5

220 POUNDS

Beau Nelson, Dassel-C/L 16-0

Nate Beberg, Andover 16-3

Denis Tokin, Woodbury 15-4

Riley O'Malley, Tri-City United 14-2

Devan Jones, Cambridge-Isanti 14-6

Sam McEnelly, Waconia 13-1

Gavin Rosstedt, Champlin Park 12-5

Gavin Nelson, Simley 11-0

285 (Heavyweight)

Diego Villeda, Eagan 18-1

Nick Lopez, Northfield 16-1

Kellen Stewart, Eastview 15-1

Eric Sherer, Andover 15-4

Nuh Misirli, Mounds View 14-3

Gavin Layton, Coon Rapids 13-0

Tommy Moesenthoin, Woodbury 13-7

Kessler Kenning, Annandale/ML 12-0

Bennett Tabor, Simley 12-0

Tashaud Nelson, Apple Valley 12-4

Owen Barthel, St. Michael-A.. 12-6

Tyler Nebelung, Anoka 11-0

Dimitri Hatzis, White Bear Lake 11-3

Omar Martinez, Sibley East 11-6

GYMNASTICS

ALL-AROUND

Adreanna Willodson, Anoka 37.2

Hannah Maccarone, Eagan 37.1

Reagan Kelley, Watertown-M./MW 36.95

Abby Rekstad, Elk River 36.95

Annika Lee, Park Center 36.85

Grace Squires, White Bear Lake 36.8

Sasha Arne, Wayzata 36.775

Izzy Hayden, Wayzata 36.7

Laci Lorinser, Cambridge-I. 36.625

Laci Leverty, Cambridge-I. 36.5

Claire O'Gorman, Forest Lake 36.5

Katie Johnson, Champlin Park 36.375

Annabelle Speers, Hopkins 36.25

Keely Sisco, Forest Lake 36.225

Anna Mielke, Watertown-M./MW 36.2

Laney Gunderson, White Bear Lake 36.075

Savannah Huber, Mahtomedi 36.025

VAULT

Hannah Maccarone, Eagan 9.75

Claire O'Gorman, Forest Lake 9.65

T. Beyioku-Alase, Champlin Park 9.475

Abby Rekstad, Elk River 9.45

Annika Lee, Park Center 9.4

Laci Leverty, Cambridge-I. 9.4

Katie Johnson, Champlin Park 9.375

Izzy Hayden, Wayzata 9.35

Audrey Noha, Centennial 9.35

Adreanna Willodson, Anoka 9.35

Anna Mielke, Watertown-M./MW 9.325

Miranda Schwieger, Elk River 9.325

Savannah Huber, Mahtomedi 9.3

Molly Hedden, Buffalo 9.275

Ava Cole, Elk River 9.225

Rosie Unglaub, Watertown-M./MW 9.225

Abbey Bush, Mahtomedi 9.2

Maren Merrick Melberg, Anoka 9.2

UNEVEN BARS

Grace Squires, White Bear Lake 9.5

Laci Lorinser, Cambridge-I. 9.475

Hannah Maccarone, Eagan 9.35

Annika Lee, Park Center 9.325

Emma Saksa, Champlin Park 9.325

Abbey Bush, Mahtomedi 9.275

Keely Sisco, Forest Lake 9.175

Reagan Kelley, Watertown-M./MW 9.125

Dakota Esget, North Branch 9.1

Adreanna Willodson, Anoka 9.1

Sasha Arne, Wayzata 9.0

Delaney Nickles, Forest Lake 8.975

Grace Gerard, Blaine 8.95

Ava Cole, Elk River 8.925

Reese Norbie, Chanhassen 8.9

BALANCE BEAM

Laci Lorinser, Cambridge-I. 9.525

Abby Rekstad, Elk River 9.525

Adreanna Willodson, Anoka 9.5

Audrey Noha, Centennial 9.45

Keely Sisco, Forest Lake 9.45

Reagan Kelley, Watertown-M./MW 9.425

Katie Johnson, Champlin Park 9.4

Zoey Johnson, Elk River 9.4

Laney Gunderson, White Bear Lake 9.325

Annie Hjelle, Anoka 9.3

Jaelyn Sorenson, Elk River 9.3

Anna Mielke, Watertown-M./MW 9.25

Izzy Hayden, Wayzata 9.225

Lauren Provoncha, Anoka 9.225

Sasha Arne, Wayzata 9.2

Cecily Fager, Anoka 9.2

Ellie Goodmanson, Cambridge-I. 9.2

Savannah Huber, Mahtomedi 9.2

Hannah Maccarone, Eagan 9.2

FLOOR EXERCISE

Adreanna Willodson, Anoka 9.725

Annika Lee, Park Center 9.675

Claire O'Gorman, Forest Lake 9.65

T. Beyioku-Alase, Champlin Park 9.5

Anna Mielke, Watertown-M./MW 9.5

Jaelyn Sorenson, Elk River 9.5

Sasha Arne, Wayzata 9.45

Abby Rekstad, Elk River 9.4

Laci Leverty, Cambridge-I. 9.375

Izzy Hayden, Wayzata 9.35

Hannah Maccarone, Eagan 9.325

Laci Lorinser, Cambridge-I. 9.3

Audrey Noha, Centennial 9.3

Emma Saksa, Champlin Park 9.3

Laney Gunderson, White Bear Lake 9.275

Savannah Huber, Mahtomedi 9.275

Grace Squires, White Bear Lake 9.275

Annie Hjelle, Anoka 9.25

Reagan Kelley, Watertown-M./MW 9.25

Abby Kryzer, Cambridge-I. 9.25

Keely Sisco, Forest Lake 9.25

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Lakeville South 84, Burnsville 39

Lakeville South 50 34-84

Burnsville 12 27-39

Lakeville South: Kerr 16, Patterson 16, Ressler 15, Fliehe 11, Sather 7, Beauchamp 6, Mast 6, Mueller 5, Androff 2. Burnsville: Saykeo 18, Affana-Shanks 6, Brown 5, Lambouths 4, De La Luz 2, Jama 2, Sherlock 2.

Legacy Christian 90, North Lakes 53

North Lakes 26 27-53

Legacy Christian 60 30-90

North Lakes: Jensen 21, Ozment 19, Dickey 5, Schmidt 4, Schmidt 4. Legacy Christian: Kendall 20, Wald 19, Strand 14, Steffen 12, Harrison 10, Hennen 5, Wuollet 5, Halcomb 3, Bovee 2.

Mayer Lutheran 83, Lester Prairie 60

Mayer Lutheran 40 43-83

Lester Prairie 26 34-60

Mayer Lutheran: Martin 24, Hahn 19, Hoese 12, T. Neitzel 8, Nelson 6, Jopp 5, Olsen 5, Johnson 2, C. Neitzel 2. Lester Prairie: Jackson 14, Behning 12, Niesen 11, Schauer 10, Scheevel 6, Harrison 5, Eckstein 2.

Minnehaha Academy 87, Stewartville 63

Stewartville 26 37-63

Minnehaha Academy 46 41-87

Stewartville: Stier 24, Tschetter 19, Schindler 7, Klavetter 5, Hettinger 4, Larson 4. Minnehaha Academy: Holmgren 18, Aligbe 14, Davis 14, M. Miller 14, H. Miller 12, Carter 8, Finney 5, Parten 2.

Richfield 106, Brooklyn Center 75

Richfield 51 55-106

Brooklyn Center 37 38- 75

Richfield: Grayson 28, Wollmuth 16, Casey-Hammond 15, Miles 12, January 9, Hollins 6, Patterson 6, Daoheuang 5, Heddle 4, Gray 3, Joerger 2. Brooklyn Center: Douglas 34, Weyhee 20, Albertson 8, Taylor 5, White 5, Retic 2, Tarr 1.

Sibley East 41, Norwood YA 23

Sibley East 19 22-41

Norwood Young America 16 7-23

Sibley East: Flieth 18, Kettner 11, Dose 6, Baver 4, Latzke 2. Norwood Young America: Will 8, Neubarth 4, Smith 3, Strickfaden 3, Jensen 2, Melsha 2, Steinhagen 1.

SW Christian 85, Tri-City United 49

Tri-City United 26 23-49

Southwest Christian 42 43-85

Tri-City United: Holicky 8, M. Vosejpka 8, Barnett 7, Henze 7, Hurd 4, Miland 4, Rabenberg 4, Readmond 3, Tandia 2, R. Vosejpka 2. Southwest Christian: Burke 21, Sandness 18, Harrison 8, Mellema 8, Krommendyk 6, Simonson 6, Zimmerman 6, Anderson 5, Morland 3, Smith 2, Strain 2.

Twin Cities Acad. 69, New Life Acad. 61

New Life Academy 31 30-61

Twin Cities Academy 35 34-69

New Life Academy: Kaemingk 18, Briggs 10, Stone 9, Woolf 7, Huebsch 6, Wall 6, Hendricks 3, Bertram 2. Twin Cities Academy: McNeal 19, McNeal 17, Diagne 9, Paulson 9, Yang 7, Williams-Brown 5, Drevdahl 3.

BASKETBALL • GIRLS

Becker 79, Chisago Lakes 41

Becker 45 34-79

Chisago Lakes 25 16-41

Becker: Bengtson 16, D. Nuest 16, Gamble 12, C. Nuest 10, Brown 8, Kent 8, Westin 7, Lindquist 2. Chisago Lakes: Gillach 12, Wood 10, Hempel 7, Erickson 5, Barrett 3, Saueressig 2, Wille 2.