MONDAY

ALPINE SKIING • BOYS

METROPOLITAN AREA

At Buck Hill

• Bloomington 166, Benilde-St. Margaret's 165, Chaska/Chanhassen 147.5, Richfield 45. Medalist: Nicholas Rouland, Bloomington, 45.51.

ALPINE SKIING • GIRLS

METROPOLITAN AREA

At Buck Hill

• Benilde-St. Margaret's 127, Bloomington 95, Chaska/Chanhassen 62. Medalist: Grace Horejsi, Benilde-St. Margaret's, 48.32.

BASKETBALL • BOYS

MCAA

• Heritage Christian 98, North Lakes 55

• Legacy Christian 77, Lester Prairie 59

• PACT 69, Eagle Ridge 43

MISSISSIPPI 8

• North Branch 81, Becker 79, OT

SKYLINE

• St. Croix Prep 102, Nova Classical 32

• Maranatha 85, Concordia Academy 47

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 89, Burnsville 65

• Eastview 84, Prior Lake 61

• Farmington 60, Lakeville South 59

• Rosemount 67, Eagan 62, OT

• Shakopee 67, Lakeville North 63, OT

SUBURBAN EAST

• Roseville 63, Irondale 54

METROPOLITAN AREA

• Blake 81, Twin Cities Academy/GR 63

• Blue Earth Area 81, Glencoe-SL 73

• Breck 87, Cristo Rey Jesuit 69

• Hope Academy 83, Liberty Classical 74

• Northfield 71, Mankato East 62

• Providence Acad. 62, New Life Acad. 44

• Sauk Rapids-Rice 64, St. Francis 61

• St. Paul Academy 57, St. Agnes 35

• Trinity 47, Mounds Park Academy 39

MINNESOTA

• Austin 52, Owatonna 49

• Benson 68, BOLD 60

• East Central 73, McGregor 35

• Faribault 61, Roch. John Marshall 60

• Grand Rapids 64, Proctor 52

• Lac qui Parle Valley 76, MACCRAY 65

• Lyle/Pacelli 92, Kingsland 44

• Pelican Rapids 70, Crookston 34

• Red Rock Central 55, Adrian 46

• Redwood Valley 93, Jackson Co. Cen. 58

• Spring Grove 67, Randolph 54

• Stephen-Argyle 50, Goodridge/G-G 42

• Upsala 52, Long Prairie-GE 42

• Wabasso 78, Cedar Mtn./Comfrey 71

• Worthington 81, Windom 65

• Wrenshall 55, Hill City 53

BASKETBALL • GIRLS

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Minnehaha Academy 86, Blake 46

MINNEAPOLIS CITY

• North 70, Roosevelt 36

• South 78, Edison 33

• Southwest 73, Henry 27

MINNESOTA RIVER

• Norwood YA 60, Tri-City United 52

• SW Christian 50, LeSueur-Hend. 44

MISSISSIPPI 8

• Becker 91, North Branch 26

• Big Lake 54, Chisago Lakes 47

SKYLINE

• Concordia Academy 86, Maranatha 64

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 53, Apple Valley 42

• Farmington 62, Lakeville South 35

• Prior Lake 55, Eastview 37

• Rosemount 46, Eagan 36

• Shakopee 55, Lakeville North 49

WRIGHT COUNTY

• Rockford 60, Dassel-Cokato 39

METROPOLITAN AREA

• Breck 65, Cristo Rey Jesuit 19

• Milaca 61, Zimmerman 59

• Mounds Park Academy 38, Trinity 31

• Providence Acad. 53, New Life Acad. 34

• St. Agnes 64, St. Paul Academy 29

MINNESOTA

• Alexandria 46, Sartell-St. Stephen 43

• Floodwood 59, Cook County 42

• Fosston 65, Ada-Borup 25

• Grand Meadow 58, Lanesboro 56

• Greenway 73, Carlton 36

• Hancock 78, Hillcrest Lutheran 49

• International Falls 64, Bigfork 46

• Jackson Co. Central 71, Redwood Valley 69

• Kerkhoven-M-S 58, Dawson-Boyd 20

• Lakeview 51, Russell-T-R 39

• Little Falls 60, Mora 37

• Minn. Valley Luth. 73, Sibley East 43

• Randolph 65, Spring Grove 25

• St. Clair 70, Cleveland 66

• Truman/ML/GHEC 72, Madelia 37

GYMNASTICS • GIRLS

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 136.05, Andover 84.875. All-around: Audrey Noha, Centennial, 35.6.

HOCKEY • BOYS

MINNESOTA

• Red Lake Falls 3, MayPort (N.D.) 1

HOCKEY • GIRLS

MINNESOTA

• Cloquet-Esko-Carl. 7, Superior (Wis.) 1

• New Ulm 6, Windom 0

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Apple Valley 89, Burnsville 65

Apple Valley 40 49-89

Burnsville 32 33-65

Apple Valley: Friedt 15, Bettis 14, Jackson 11, Ewald 11, Patterson 11, Johnson 6, Lamberson 6, Johnsen 6, Omweno 3, Wyandt 3, Deluca 3. Burnsville: Hannah 28, Saykeo 15, Affana-Shanks 6, Brown 5, Lambouths 5, De La Luz 4, Sherlock 2.

Blake 81, Twin Cities Academy/GR 63

Blake 42 39-81

Twin Cities Academy/GR 35 28-63

Blake: T. Liu 26, J. Liu 19, Okoronkwo 16, Grace IV 11, Hubler 4, Fazio 3, Short 2. Twin Cities Academy/Great River: Carm. McNeal 19, Carr, McNeal 13, Williams-Brown 10, Paulson 8, Diagne 7, Randle 4, Yang 2.

Blue Earth Area 81, Glencoe-SL 73

Glencoe-Silver Lake 28 45-73

Blue Earth Area 47 34-81

Glencoe-Silver Lake: Jaskowiak 28, Mickolichek 20, Klockmann 9, Uecker 4, Ehrke 4, Kaczmarek 4, Lemke 2, Christianson 2. Blue Earth Area: Anderson 31, Gudahl 15, Lloyd 12, Thielfodlt 10, Keister 8, Storbeck 3, Howard 2.

Breck 87, Cristo Rey Jesuit 69

Cristo Rey Jesuit 29 40-69

Breck 44 43-87

Cristo Rey Jesuit: Burgess 31, Nelson 10, Campbell 8, Hollowell 7, Funches 6, Haywood 5, Whitmore 2. Breck: Lawal 20, Koch 19, Wilson 14, Walker 13, Hofer 9, Luebke 7, Kopischke 3, Morton 2.

Eastview 84, Prior Lake 61

Prior Lake 33 28-61

Eastview 38 46-84

Prior Lake: Jones 23, Miller 11, Mestnik 8, McCullough 6, Willer 5, McKush 4, Hjerpe 4. Eastview: Shannon III 27, Scales 27, Purcell 14, Kohli 12, Stalboerger 4.

Farmington 60, Lakeville South 59

Lakeville South 31 28-59

Farmington 39 21-60

Lakeville South: Patterson 16, Mast 15, Fliehe 9, Ressler 7, Androff 4, Kerr 4, Mueller 4. Farmington: Hrncir 17, Cochnauer 10, Green 10, Hoffman 8, Ask 7, Finley 6, Weed 2.

Heritage Christian 98, North Lakes 55

North Lakes 29 26-55

Heritage Christian 66 32-98

North Lakes: Jensen 28, Ozment 12, Scimdt 8, Schmidt 6, Zenkic 1. Heritage Christian: Virshek 40, Johnson 22, Sawtelle 18, Wicht 6, Pitzner 4, Moulton 3, Connors 2, Pitzner 2, Wicht 1.

Legacy Christian 77, Lester Prairie 59

Lester Prairie 27 32-59

Legacy Christian 39 38-77

Lester Prairie: Niesen 22, Jackson 13, Scheevel 9, Behning 7, Teubert 3, Schauer 3, Harrison 2. Legacy Christian: Harrison 28, Kendall 12, Strand 11, Steffen 8, Halcomb 7, Wald 5, Bovee 4, Hennen 2.

Maranatha 85, Concordia Academy 47

Concordia Academy 22 25-47

Maranatha 50 35-85

Concordia Academy: Greene 15, Shields 10, Quast 6, Langevin 6, Meyer 4, Swanson 2, Connelly 2, Flanagan 2. Maranatha: Lanari 21, Legesse 14, Purnell 11, McDonald 10, LaVelle 10, I. Bluford 8, M. Bluford 6, Moscoso 2, Ware 2, Coleman 1.

North Branch 81, Becker 79 [OT]

North Branch 39 35 7-81

Becker 31 43 5-79

North Branch: Rehm 24, Johnson 15, Klein 14, Schoeberl 12, Huset 5, Thauwald 5, Halseth 4, Murphy 2. Becker: Paumen 22, Berglund 17, Harmoning 14, Knute 11, Seavert 11, Weiss 2, Makarrall 2

Northfield 71, Mankato East 62

Mankato East 31 31-62

Northfield 42 29-71

Mankato East: Omot 25, Clement 12, Gong 12, Hayes 5, Burns 4, Kueth 4. Northfield: Richardson 22, Journell 15, Clay 14, Schetnan 9, Schlaak 5, Labenski 4, Sand 2.

PACT 69, Eagle Ridge 43

Eagle Ridge 20 23-43

PACT 35 34-69

Eagle Ridge: C. LaFavor 19, Habel 6, H. LaFavor 6, Howard 6, Ortmeier 4, Musoke 2. PACT: Stone 16, Cowden 15, Corbett 15, Pratt 8, Nyabuto 7, Conradi 5, Santiago 3.

Providence Acad. 62, New Life Acad. 44

Providence Academy 33 29-62

New Life Academy 31 13-44

Providence Academy: Carney 18, McCarthy 13, Schroeder 8, Dierberger 7, Wooden 5, Lampe 4, Pellgrene 4, Santelman 3. New Life Academy: Briggs 15, Kaemingk 14, Huebsch 8, Hendricks 4, Wall 3.

Rosemount 67, Eagan 62 [OT]

Rosemount 27 33 7-67

Eagan 25 35 2-62

Rosemount: Siwek 26, Sullivan 15, Wenthe 9, Kuseske 7, Theisen 5, Bellrichard 3, Loehr 2. Eagan: Schmitter 20, Khazon 16, Gustafson 12, Kontz 5, Madigan 4, Robinson 3, Schmidt 2.

Roseville 63, Irondale 54

Irondale 26 28-54

Roseville 27 36-63

Irondale: Lapanta 16, Jorgensen 10, Anthony 8, Marcellus 8, Gomez 7, Kiani 2, Benti 2, Eilefson 1. Roseville: Menier-Broussard 18, Adjetey-Mensah 15, Adams 9, Burns 8, Watson 6, Ruth 5, Webber 2.

Sauk Rapids-Rice 64, St. Francis 61

Sauk Rapids-Rice 22 42-64

St. Francis 30 31-61

Sauk Rapids-Rice: Opsahl 28, Moilanen 17, Al. Harren 9, An. Harren 5, Loesch 3, Rudolph 2. St. Francis: Pennebaker 28, Bothun 11, Johnson 8, Hallberg 6, Sperbeck 5, Schultz 2, Johnson 1.

Shakopee 67, Lakeville North 63 [OT]

Shakopee 28 32 7-67

Lakeville North 32 28 3-63

Shakopee: Snell 18, Wherley 13, Katona 11, West 8, Pennington 6, Ross Jr. 5, Goltz 4, Mohamud 2. Lakeville North: Blascziek 19, Winter 8, Laufenburger 8, Robison 8, McWell 7, Rasmussen 5, Nephew 5, Vaith 3.

St. Croix Prep 102, Nova Classical 32

St. Croix Prep 72 30-102

Nova Classical 15 17- 32

St. Croix Prep: Metcalf 25, Howard 23, E. Schultz 13, Lethert 11, S. Johnson 9, C. Nelson 6, P. Gremmels 5, Brown 4, Hanson 2, Miller 2, E. Gremmels 2.

Nova Classical: Taha 9, Byron 8, Revenaugh 5, Frost 4, Ehlebract 2, Larkins 2, Borrell 1.

St. Paul Academy 57, St. Agnes 35

St. Agnes 21 14-35

St. Paul Academy 23 34-57

St. Agnes: Jones 11, Flood 9, Weber 6, Plasch 4, Fischer 4, Kaardal 1.

St. Paul Academy: Forsberg 17, B. Baskerville 12, Holod 12, C. Baskerville 12, Reynolds 2, Johnson 2.

Trinity 47, Mounds Park Acad. 39

Mounds Park Academy 26 13-39

Trinity 20 27-47

Mounds Park Academy: Green 10, Kent-Landrum 10, Erickson 9, Mahamoud 5, Paulson 3, Muppidi 2.

Trinity: Martin 17, Knippel 10, Bormann 6, O'Connell 5, Rudquist 5, Erickson 4.

BASKETBALL • GIRLS

Becker 91, North Branch 26

Becker 53 38-91

North Branch 14 12-26

Becker: Gamble 17, Westin 16, Brown 15, C. Nuest 11, Bengtson 10, Kent 10, Lindquist 6, D. Nuest 4, Yoerg 2.

North Branch: Carlson 13, Helin 9, Kuhlman 4.

Big Lake 54, Chisago Lakes 47

Big Lake 29 25-54

Chisago Lakes 24 23-47

Big Lake: Huberty 30, Millam 12, Tighe 5, Steen 4, Vizenor 2, Petersen 1.

Chisago Lakes: Gillach 19, Wood 9, Barrett 6, Hammond 4, Bjelland 4, Saueressig 2, Hempel 2, Erickson 1.

Breck 65, Cristo Rey Jesuit 19

Breck NA NA-65

Cristo Rey Jesuit NA NA-19

Breck: Walker 21, McGee 19, Aafedt 6, Murray 6, Welsh 5, Oden 2, Tanaka 2, Warren 2, Nelson 2.

Cristo Rey Jesuit: Pritchard 11, Nolen 7, Evans 1.

Burnsville 53, Apple Valley 42

Burnsville 16 37-53

Apple Valley 27 15-42

Burnsville: Bruha 22, M. Krumweide 14, Islam 9, McMahon 4, Haddorff 2, Lake 2.

Apple Valley: Young 12, Maull 9, Jensen 8, Lamberson 6, Nyblom 5, Martin 2.

Concordia Acad. 86, Maranatha 64

Maranatha 41 23-64

Concordia Academy 26 60-86

Maranatha: White 21, Jarnot 16, Griffin 12, Henderson 9, Dehler 5, Hinton 1. Concordia Academy: Tensaie 24, Pelzer 22, Siglin 16, Draack 10, Carlson 6, Korinek 4, Korinek 4.

Farmington 62, Lakeville South 35

Farmington 35 27-62

Lakeville South 18 17-35

Farmington: Kindseth 23, Krebs 10, Hart 10, Wille 9, Scott 6, Blandin 2, Schaffer 2.

Lakeville South: Ohnstad 12, Ostrowski 7, Goodman 5, Trettin 4, Harvey 3, Schultz 2, Ronn 2.

Milaca 61, Zimmerman 59

Zimmerman 31 28-59

Milaca 36 25-61

Zimmerman: Hagstrom 16, Larson 8, Paulsen 7, Williams 6, Wiley 5, Sayre 4, A. Miller 4, Kuker 4, R. Miller 3, McEachern 2.

Milaca: M. Westling 18, O. Westling 16, VanDonsel 12, Gerking 6, Anderson 4, Narr 2, Juetten 2, Kragt 1.

Mounds Park Academy 38, Trinity 31

Trinity 9 22-31

Mounds Park Academy 24 14-38

Trinity: Maslow 10, Michalak 8, Kimbell 5, O'Reilly 5, Endris 3. Mounds Park Academy: Pederson 15, Mulvihill 14, Springer 6, Paulson 3.

Mpls. South 78, Mpls. Edison 33

Minneapolis Edison 14 19-33

Minneapolis South 67 11-78

Minneapolis Edison: Craig 10, Green 7, Sallet-Bivens 5, Johnson 4, O'Meara 3, Abu 2, Plotnik 2. Minneapolis South: J. Hill 34, A. Hill 16, Cox 11, Athanasellis 8, Carlson 3, DeFlorin 2, Branden 2, Behl 2.

Mpls. Southwest 73, Mpls. Henry 27

Minneapolis Southwest 47 26-73

Minneapolis Henry 17 10-27

Minneapolis Southwest: Johnson 29, Green 11, Youngdahl 6, Schoenke 6, London 5, Brasted 4, Gendler 2, Sieber 2, Spanier 2, Veasey 2, Hetzel-Warhol 2, Allen 2. Minneapolis Henry: Richardson 10, Green 6, Smith 5, Warren 5, Hunter 1.

Norwood YA 60, Tri-City United 52

Tri-City United 28 24-52

Norwood Young America 36 24-60

Tri-City United: Lang 23, Dull 9, Lang 9, Factor 6, Krocak 3, Thiede 2. Norwood Young America: Conser 15, Strickfaden 11, Herrmann 11, Schmidt 6, Fritz 6, Kamps 4, Wischnack 3, Erickson 3, Brinkmann 1.

Prior Lake 55, Eastview 37

Eastview 18 19-37

Prior Lake 23 32-55

Eastview: Carson 12, Schaefer 7, Wright 7, Herber 5, Plitzkow 4, Machacek 2. Prior Lake: Trachsel 16, Brostrum 8, K. VanHelden 8, Pawlyshyn 6, Kulstad 4, Johnson 4, Kuboushek 4, Kallevig 3, A. VanHelden 2.

Providence Acad. 53, New Life Acad. 34

New Life Academy 12 22-34

Providence Academy 29 24-53

New Life Academy: Salgado 15, Moseman 8, Brocker 8, Anderstrom 2, Linton-Slettedahl 1.

Providence Academy: Greenway 15, Hohenecker 12, G. Counts 12, M. Counts 11, Klammer 3.

Rosemount 46, Eagan 36

Eagan 15 21-36

Rosemount 20 26-46

Eagan: D. Buslee 11, Fandre 9, Morin 6, E. Buslee 3, Oettinger 3, Hoke 2, Madsen 2. Rosemount: Leenderts 13, Finley 7, McNeil 6, O'Neil 5, Tauer 4, Staley 4, Ratzlaff 4, Thompson 3.

Shakopee 54, Lakeville North 49

Lakeville North 23 26-49

Shakopee 22 32-54

Lakeville North: Fossey 17, Juaire 11, Ruhland 9, Glomstad 3, Berkvam 3, Bryant 3, Betton 2, Westerman 1.

Shakopee: Mitchell 11, Brennan 11, Cordes 9, Holte 6, Moran 6, Pawlicki 4, McClellon 3, Hale 3, Maenke 1.

St. Agnes 64, St. Paul Academy 29

St. Paul Academy 15 14-29

St. Agnes 42 22-64

St. Paul Academy: Christakos 8, Thompson 7, Browne 6, Baron 5, Straub 2, Kempke 1.

St. Agnes: B. Boyle 27, Johnson 13, DiPietro 12, A. Boyle 5, Plamann 4, Sandifer 3.

SW Christian 50, Le Sueur-Hend. 44

Le Sueur-Henderson 22 22-44

Southwest Christian 23 27-50

Le Sueur-Henderson: Thomson 17, Bemmels 8, Fritz 7, Straub 6, Willbright 4, Borchardt 2.

Southwest Christian: G. Schwarz 13, H. Schwarz 13, Brunsberg 8, Wilson 6, Straub 4, O'Brien 4, Rediger 2.