MONDAY

adapted FLOOR HOCKEY

PI DIVISION

• Rochester 10, Minneapolis 4

BASKETBALL • BOYS

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Minnehaha Acad. 66, Prov. Acad. 33

CLASS 2A

Section 1 • Quarterfinals

• Caledonia 87, Dover-Eyota 68

• St. Charles 76, Stewartville 72

Class 2 • First round

• Belle Plaine 67, Sibley East 51

• Blue Earth Area 72, LC-WM 38

• Glencoe-SL 68, Gibbon-F-W 42

• Jordan 82, Tri-City United 41

• LeSueur-Hend. 84, Norwood YA 72

• Maple River 66, Medford 43

• NRHEG 62, Kenyon-Wanamingo 35

CLASS 1A

Section 1 • Quarterfinals

• Randolph 78, Kingsland 40

• Rush.-Peterson 71, Grand Meadow 45

Section 2 • First round

• BOLD 100, Sleepy Eye 58

• Mayer Luth. 61, Lester Prairie/HT 50

• Mn. Valley Luth. 78, S.E. St. Mary’s 56

• New Ulm Cathedral 64, Cedar Mtn. 55

• Nicollet 79, United South Central 74

• Springfield 52, Mankato Loyola 31

• Waterville-E-M 81, St. Clair 36

Section 4 • First round

• Comm. of Peace 60, Mounds Park 58

• Kaleidoscope 103, Groves Academy 65

• Mn. Transitions 59, Lincoln Inter. 36

Section 5 • First round

• McGregor 63, Sebeka 59

• Menahga 64, Bertha-Hewitt 33

• Verndale 51, Laporte 37

Section 6 • First round

• Battle Lake 79, Clinton-G-B 42

• Frazee 70, Lake Park-Audubon 54

• Park Christian 54, Rothsay 51

• Wheaton/H-N 62, Underwood 60

Section 7 • First round

• Carlton 85, Cherry 41

• South Ridge 82, Northland 58

• Wrenshall 102, Littlefork-BF 52

Section 8 • First round

• Climax/Fisher 71, Stephen-Argyle 68

• Good./G-G 58, Lake of the Woods 35

• Northern Freeze 58, Warren-A-O 33

summaries

Belle Plaine 67, Sibley East 51

Sibley East 26 25-51

Belle Plaine 42 25-67

SE: In 18, Flieth 10, Dose 8, Lundstrom 7, Bates 4, Bullert 2, Knacke 2. BP: Meger 20, Rudd 14, Kahle 10, Schumacher 8, Gregory 8, Schmidt 5, Taylor 2.

Comm. of Peace 60, Mounds Park 58

Community of Peace 30 30-60

Mounds Park Academy 33 25-58

Community of Peace: Pujols 23, Green 15, Smith 9, Sanchez 7, Ero 6. Mounds Park Academy: Madar 22, Paulson 16, Nippolt 15, Fruchterman 5.

Glencoe-SL 68, Gibbon-F-W 42

Gibbon-Fairfax-Winthrop 14 28-42

Glencoe-Silver Lake 34 34-68

Gibbon-FW: Peterson 10, D. Hopp 8, Henrichs 6, T. Hopp 6, Bleick 3, Deuhn 3, Lavrenz 3, Ambrose 2, Schwarzrock 1. Glencoe-SL: Schwirtz 13, Barrett 8, Klockmann 7, Jaskowiak 7, Alsleben 7, Roepke 7, Mickolichek 6, Schwirtz 5, Christensen 5, Lilienthal 3.

Jordan 82, Tri-City United 41

Tri-City United 22 19-41

Jordan 51 31-82

TCU: Greger 9, Simon 9, Feddema 7, Budin 7, Miland 4, McCrady 3, Vargo 2. Jordan: Samuelson 17, Gutzmer 14, Koch 13, Schmitt 11, Dietel 10, Keiser 4, Sievers 4, Powell 3, Anderson 2, Vogel 2, Kloettel 2.

Le Sueur-Hend. 84, Norwood YA 72

Norwood Young America 25 47-72

Le Sueur-Henderson 40 44-84

NYA: Fahey 17, Molva 15, Sudheimer 15, T. Smith 9, Jensen 8, Glander 8. LSH: Drent 28, Luna 13, Maczkowicz 11, Berndt 11, Pengilly 10, Kahlow 9, Barnard 2.

Mayer Luth. 61, Lester Prairie/HT 50

Lester Prairie/Holy Trinity 29 21-50

Mayer Lutheran 34 27-61

Lester Prairie/HT: Jackson 13, Schuette 12, Lee 11, Heimerl 6, Bayerl 5, Scheevel 3. Mayer Lutheran: Noennig 20, Pallas 12, Feltman 11, Kaubasch 7, Martin 6, Flucas 5.

 

Minnehaha Acad. 66, Prov. Academy 33

Minnehaha Academy 45 21-66

Providence Academy 16 17-33

Minnehaha Academy: Holmgren 21, Suggs 16, Smith 13, Howard 7, Aligbe 4, Johnson 2, Gonzalez 2, Theisen 1. Providence Academy: Servais 8, Richelsen 8, Davis 3, Marsh 3, Anderson 3, Villafana 2, Healy 2, Jacobson 2, Blomberg 2.

Mn. Transitions 59, Lincoln Inter. 36

Lincoln International 18 18-36

Minnesota Transitions 31 28-59

Lincoln International: Hussen 12, Ahmed 12, Salad 4, Said 4, Ahmed 2, Adan 2. Minnnesota Transitions: Emery-Minor 24, Roberstson 9, Christian 9, Armstrong 6, Key 4, Wilson 3, Brown 2, Mcvey 2.