MONDAY’S TV SCHEDULE

(Note: All events taped unless noted as live.)

CH. 11

7:35 a.m.: Track and field — women’s 200m first round (live).

8:35 a.m.: Men’s volleyball — U.S. vs. Mexico (live).

8:40 a.m.: Track and field — women’s hammer throw (live).

9:15 a.m.: Track and field — women’s 3000m steeplechase (live).

9:35 a.m.: Track and field —men’s 400m hurdles first round (live).

Noon: Women’s water polo — quarterfinal (live).

1:30 p.m.: Men’s beach volleyball — quarterfinals (live); canoe/kayak —sprint semifinals; synchronized swimming — duet qualifying.

6:35 p.m.: Track and field — men’s pole vault final (live).

7 p.m.: Gymnastics — individual event finals: men’s rings, men’s vault, women’s balance beam; men’s diving — springboard qualifying.

8:25 p.m.: Track and field — men’s 800m final (live).

8:45 p.m.: Track and field — women’s 400m final (live).

9 and/or 10 p.m.: Men’s beach volleyball — quarterfinal (live).

11:35 p.m.: Men’s beach volleyball — quarterfinal.

12:35 a.m. (Tuesday): Prime-time encore.

NBCSN

7 a.m.: Canoe/kayak — sprint qualifying (live); women’s swimming — open water 10k final.

8:40 a.m.: Track and field — women’s hammer throw (live).

9:15 a.m.: Track and field — women’s 3000m steeplechase (live).

10:30 a.m.: Women’s field hockey — quarterfinal (live).

Noon: Wrestling — Greco-Roman qualifying; cycling — track; men’s beach volleyball —quarterfinal (live).

3 p.m.: Men’s volleyball — Iran vs. Russia; cycling — track final.

5 p.m.: Men’s basketball — Argentina vs. Spain (live).

7 p.m.: Weightlifting — men’s 105kg final; wrestling — Greco-Roman finals.

8:30 p.m.: Men’s volleyball — Brazil vs. France (live); boxing —men’s heavyweight final.

MSNBC

Noon: Men’s handball — Poland vs. Slovenia.

12:15 p.m.: Men’s basketball — Brazil vs. Nigeria (live).

2 p.m.: Women’s water polo — quarterfinal (live); badminton — quarterfinal; sailing — final.

USA

8 a.m.: Women’s field hockey — quarterfinal (live).

9:30 a.m.: Equestrian — individual dressage final (live).

11:30 a.m.: Badminton — quarterfinal; women’s table tennis — team semifinals.

CNBC

4 p.m.: Women’s water polo — quarterfinals (live).

NBC BASKETBALL CHANNEL

12:15 p.m.: Men’s basketball — Brazil vs. Nigeria (live).

5 p.m.: Men’s basketball — Argentina vs. Spain (live).

8:30 p.m.: Men’s basketball — Croatia vs. Lithuania (live).

TELEMUNDO

9:30 a.m.: Men’s volleyball — U.S. vs. Mexico (live).

11 a.m.: Men’s volleyball — Argentina vs. Egypt.

1 p.m.: Men’s basketball — Brazil vs. Nigeria (live).