MONDAY

MEN

BIG TEN • NONCONFERENCE

#3 Michigan St. 89, E. Michigan 65

Illinois 82, Chicago St. 79

UPPER MIDWEST

Augustana 94, Wayne St. 69

Minot St. 77, Mayville St. 59

MSU-Billings 96, Mary (N.D.) 92, OT

Youngstown St. 79, North Dakota 69

TOP 25

#4 Iowa State 83, Chattanooga 63

Sam Houston St. at #14 California, late

#23 Xavier 78, N. Kentucky 66

MIDWEST

Detroit 122, Michigan-Dearborn 70

W. Michigan 85, Rochester (Mich.) 73

EAST

Cornell 76, Penn St.-Harrisburg 47

La Salle 83, Lafayette 75

Providence 83, NJIT 76

West Virginia 97, Bethune-Cookman 44

SOUTH

Belmont 98, South Alabama 85

Bowling Green 82, Florida Gulf Coast 77

Coppin St. 92, Chestnut Hill 75

Davidson 77, Mercer 71

Jacksonville 92, Thomas (Ga.) 64

Kennesaw St. 71, IUPUI 63

Morgan St. 68, Goldey Beacom 60

Stetson 101, Fort Valley St. 72

Texas-Arlington 68, Memphis 64

William Carey 84, S. Mississippi 78

SOUTHWEST

Baylor 100, Savannah St. 61

Idaho 65, North Texas 63

Samford 83, Troy 79

Texas A&M-CC 78, St. Edward's 50

WEST

Boise St. 100, Concordia (Ore.) 53

Grand Canyon 94, Miss. Valley St. 60

N. Arizona 81, San Diego Christian 65

Pacific 79, Notre Dame de Namur 44

San Diego St. 79, East Carolina 54

Seattle 61, E. Washington 52

Southern Cal 96, CS Northridge 61

UC Irvine 79, Santa Clara 61

Nicholls St. at Hawaii, late

TOURNAMENTS

CBE Hall of Fame Classic

First round • Kansas City, Mo.

Kansas St. 66, Missouri 42

#9 N. Carolina 80, Northwestern 69

FanDuel Legends Classic

First round • Brooklyn, N.Y.

Arizona St. 79, N.C. State 76

Marquette 81, #22 LSU 80

Gulf Coast Showcase

First round • Fort Myers, Fla.

Murray St. 66, Milwaukee 63

Pepperdine 84, Duquesne 70

Drake 81, W. Kentucky 79, OT

Weber St. 63, Central Michigan 60

Maui Jim Maui Invitational

First round • Lahaina, Hawaii

#19 Vanderbilt 92, St. John's 55

Wake Forest 82, #13 Indiana 78

#5 Kansas 123, Chaminade 72

UNLV vs. UCLA, late

Men Who Speak Up Main Event

First round • Las Vegas

Heavyweight

Massachusetts 82, Clemson 65

Creighton vs. Rutgers, late

Middleweight

Central Arkansas 98, Texas-San Ant. 84

Howard 87, Texas Southern 81

Paradise Jam

At St. Thomas, Virgin Islands

Championship

South Carolina 83, Tulsa 75

Third place

Indiana St. 67, Hofstra 66

Fifth place

Florida St. 90, Ohio 81

Seventh place

DePaul 82, Norfolk St. 78

WOMEN

BIG TEN •NONCONFERENCE

Michigan 119, S.C.-Upstate 61

Nebraska 89, Southern 38

UPPER MIDWEST

St. Benedict 60, Martin Luther 56

South Dakota 97, Marquette 69

Wayne St. 70, Augustana 58

Wis.-Stout 78, Augsburg 69

TOP 25

#1 Connecticut 97, Kansas St. 57

#3 Notre Dame 110, Valparaiso 54

#4 Tennessee 59, Chattanooga 57

Santa Clara 61, #13 Stanford 58

#23 Syracuse 90, Morgan St. 61

#24 Geo. Washington 61, Fresno St. 53

TUESday

MEN

BIG TEN • NONCONFERENCE

Radford at Penn State, 5 pm

Ark.-Pine Bluff at Nebraska, 7 pm

Louisiana Tech at Ohio State, 7 pm

#2 Maryland vs. Illinois St., 7:30 pm

UPPER MIDWEST

South Dakota St. vs Hou. Baptist, 2pm

Augsburg at Crown, 7 pm

Bellevue at Upper Iowa, 7 pm

Buena Vista at Bethel, 7 pm

Conc. (Wis.) at Wis.-Eau Claire, 7 pm

Edgewood at Wis.-Oshkosh, 7 pm

Jamestown at Minot St., 7 pm

Northland at St. Cloud State, 7 pm

Northwestern at Macalester, 7 pm

Oglala at Mary (N.D.), 7 pm

S.D. Mines at South Dakota, 7 pm

St. Mary's at Martin Luther, 7 pm

St. Norbert at Wis.-Stevens Point, 7 pm

Viterbo at Wis.-La Crosse, 7 pm

Wis.-Superior at Sioux Falls, 7 pm

Hamline at North Central, 7:30 pm

Minn. Morris at Presentation, 7:30 pm

Bethany Lutheran at Wis.-Stout, 8 pm

Concordia (St. Paul) at Bemidji St., 8 pm

Northern St. at MSU Moorhead, 8 pm

Wis.-Platteville at Luther (Iowa), 8 pm

Wis.-Superior at Sioux Falls, 8 pm

TOP 25

Boston U. at #1 Kentucky, 8 pm

#5 Kansas vs. UNLV-UCLA winner, 9 pm

Incarnate Word at #7 Oklahoma, 7 pm

#9 North Carolina vs. Kansas St., 9 pm

#13 Indiana vs. St. John's, 1 pm

#19 Vanderbilt vs. Wake Forest, 6:30 pm

#22 LSU vs. N.C. State, 4:30 pm

SE Louisiana at #24 Cincinnati, 6 pm

WOMEN

BIG TEN • NONCONFERENCE

Gophers at Kent State,5:30 pm

Indiana at IPFW, 6 pm

Tennessee St. at Illinois, 7pm

NSIC

Northern St. at MSU Moorhead, 6 pm

SW Minnesota St. at Sioux Falls, 6 pm

UPPER MIDWEST

Wis.-La Crosse at St. Mary's, 5 pm

Lakeland at Wis.-Stevens Point, 5:30 pm

Minn.-Morris at Presentation, 5:30 pm

Hamline at Wis.-Stout, 6 pm

Northland at Bemidji St., 6 pm

Bethel at Wis.-River Falls, 7 pm

Carleton at Bethany Lutheran, 7 pm

Crown at St. Olaf, 7 pm

Gustavus at Buena Vista (Iowa), 7 pm

Loras (Iowa) at Winona St., 7 pm

Macalester at Northwestern, 7 pm

North Central at St. Catherine, 7 pm

Wis.-Superior at St. Benedict, 7 pm

Wis.-Platteville at Luther (Iowa), 7 pm

Wis.-Eau Claire at St. Norbert, 7 pm

TOP 25

MVSU at #8 Mississippi St., 7 pm

N. Florida at #14 Florida St., 10 am