MEN • FIRST ROUND

TUESDAY

•Milos Raonic (13) def.

Lucas Pouille, 6-1, 6-4, 6-4

•Joao Sousa (32) def.

Mikhail Kukushkin, 6-3, 6-4, 6-3

•Stephane Robert def.

Bjorn Fratangelo, 6-2, 6-2, 6-2

•Andrey Kuznetsov def.

Ryan Harrison, 7-5, 6-4, 6-4

•Sam Groth def.

Adrian Mannarino, 7-6 (6), 6-4, 3-6, 6-3

•John Millman def.

D. Schwartzman, 3-6, 5-7, 7-6 (2), 5-0, ret.

•Feliciano Lopez (18) def.

Daniel Evans, 6-1, 6-0, 6-4

•Marcel Granollers def.

Matthew Ebden, 6-2, 4-6 6-1, 6-4

•Andy Murray (2) def.

Alexander Zverev, 6-1, 6-2, 6-3

•Gilles Muller def. Fabio Fognini (20),

7-6 (6), 7-6 (7), 6-7 (5), 7-6 (1)

•Rajeev Ram def. Kevin Anderson (11),

7-6 (4), 6-7 (4), 6-3, 3-0, retired

•Jeremy Chardy (30) def.

Ernests Gulbis, 7-5, 2-6, 6-7 (5), 6-3, 13-11

•Santiago Giraldo def.

Donald Young, 6-4, 1-6, 6-3, 6-2

•Guido Pella def.

Steve Darcis, 2-6, 3-6, 6-3, 7-5, 6-1

•John Isner (10) def.

Jerzy Janowicz, 6-3, 7-6 (7), 6-3

MONDAY

•Giles Simon (15) def.

Vasek Pospisil, 6-7 (4), 6-3, 6-2, 6-4

•Nicolas Almagro def.

Julien Benneteau 6-3, 6-7 (5), 6-3, 7-6 (1)

•Renzo Olivo def.

Jiri Vesely 7-6 (8), 2-6, 1-6, 6-4, 6-4

•Pierre-Hugues Herbert def.

Pablo Andujar 5-7, 6-4, 7-6 (5), 6-2

•Alexandr Dolgopolov def.

Ricardas Berankis, 6-1, 3-6, 6-4, 6-2

•Noah Rubin def.

Benoit Paire (17) 7-6 (4), 7-6 (6), 7-6 (5)

•Pablo Cuevas def.

Yoshihito Nishioka 7-6 (5), 6-1, 6-4

•Denis Kudla def.

Filip Krajinovic 6-2, 6-1, 0-0, retired

•Dusan Lajovic def.

Sam Querrey 6-7 (5), 4-6, 6-4, 6-2, retired

•Grigor Dimitrov (27) def.

Paolo Lorenzi 6-3, 7-6 (8), 6-3

•Omar Jasika def.

Illya Marchenko 6-4, 3-6, 6-0, 6-4

•Nick Kyrgios (29) def.

Pablo Carreno Busta 6-2, 7-5, 6-2

•Andreas Seppi (28) def.

T. Gabashvili 3-6, 7-6 (4), 6-4, 7-6 (10)

•Quentin Halys def.

Ivan Dodig 6-4, 6-7 (4), 6-4, 7-5

•Marco Trungelliti def.

Jozek Kovalik 6-4, 7-6 (1), 7-5

•Roger Federer (3) def.

Nikoloz Basilashvili 6-2, 6-1, 6-2

WOMEN • FIRST ROUND

TUESDAY

•Ekaterina Makarova (21) def.

Maddison Inglis, 6-3, 6-0

•Annika Beck def.

Priscilla Hon, 6-0, 6-3

•Garbine Muguruza (3) def.

Anett Kontaveit, 6-0, 6-4

•Madison Keys (15) def.

Zarina Diyas, 7-6 (5), 6-1

•Kirsten Flipkens def.

Mirjana Lucic-Baroni, 5-7, 6-2, 7-5

•Laura Siegemund def.

Kiki Bertens, 6-4, 7-5

•Timea Bacsinszky (11) def.

Katerina Siniakova, 6-3, 7-5

•Vania King def.

Mona Barthel, 3-6, 7-5, 6-4

•Tatjana Maria def.

Olga Govortsova, 6-4, 6-3

•Jelena Jankovic (19) def.

Polona Hercog, 6-3, 6-3

•Johanna Konta def.

Venus Williams (8), 6-4, 6-2

•Elina Svitolina (18) def.

Victoria Duval, 6-2, 6-3

•Yaroslava Shvedova def.

Tsvetana Pironkova, 6-4, 6-4

•Karolina Pliskova (9) def.

Kimberly Birrell, 6-4, 6-4

•Barbora Strycova def.

Caroline Garcia (32), 6-2, 6-4

•Anastasija Sevastova def.

Jarmila Wolfe, 6-0, 4-2, retired

MONDAY

•Yulia Putintseva def.

Caroline Wozniacki (16) 1-6, 7-6 (3), 6-4

•Kateryna Bondarenko def.

Ajla Tomljanovic 7-6 (2), 6-3

•Svetlana Kuznetsova (23) def.

Daniela Hantuchova 6-0, 6-2

•Belinda Bencic (12) def.

Alison Riske 6-4, 6-3

•Roberta Vinci (13) def.

Tamira Paszek, Austria, 6-4, 6-2

•Irina Falconi def.

Anna Tatishvili 6-4, 3-6, 8-6

•Han Xinyun def.

Mariana Duque-Marino 6-2, 2-1, retired

•Monica Niculescu def.

Teliana Pereira 6-2, 6-1

•Eugenie Bouchard def.

Aleksandra Krunic 6-3, 6-4

•Aliaksandra Sasnovich def.

Evgeniya Rodina 6-3, 7-6 (2)

•Monica Puig def.

Magda Linette 6-3, 6-0

•Ana Konjuh def.

Urszula Radwanska 0-6, 6-4, 6-3

•Elizaveta Kulichkova def.

Andrea Petkovic (22) 7-5, 6-4

•Timea Babos def.

Heather Watson 6-7 (4), 7-5, 7-5

•Maria Sharapova (5) def.

Nao Hibino 6-1, 6-3

•Kristyna Pliskova def.

Sam Stosur (25) 6-4, 7-6 (6)

SHOW-COURT SCHEDULE

At Melbourne Park • Melbourne, Australia

Note: Play begins at 6 pm Tuesday

ROD LAVER ARENA

A. Sasnovich vs. Maria Sharapova (5)

Serena Williams (1) vs. Hsieh Su-wei

Roger Federer (3) vs. Alexandr Dolgopolov

Night session (2 am Wednesday)

Agnieszka Radwanska (4) vs. E. Bouchard

Novak Djokovic (1) vs. Quentin Halys

MARGARET COURT ARENA

Austin Krajicek vs. Kei Nishikori (7)

Belinda Bencic (12) vs. Timea Babos

Carla Suarez Navarro (10) vs. Maria Sakkari

Night session (2 am Wednesday)

Jo-Wilfried Tsonga (9) vs. Omar Jasika

Daria Gavrilova vs. Petra Kvitova (6)

HISENSE ARENA

K. Bondarenko vs. Svetlana Kuznetsova (23)

Irina Falconi vs. Roberta Vinci (13)

Mirza Basic vs. Tomas Berdych (6)

Not before 1:45 am Wednesday

Nick Kyrgios (29) vs. Pablo Cuevas

SHOW COURT 2

Damir Dzumhur vs. David Goffin (15)

Marin Cilic (12 vs. Albert Ramos-Vinolas

Han Xinyun vs. Yulia Putintseva