FRIDAY
Alpine Skiing • BOYS
TRI-METRO
At Buck Hill
• Blake 195, Mounds Park 63, Breck 18. Medalist: Grant Laco, Blake, 50.51
Alpine Skiing • GIRLS
TRI-METRO
At Buck Hill
• Blake 66, Mounds Park 33, Breck 31. Medalist: Grace Nolan, Blake, 48.97.
BASKETBALL • BOYS
CLASSIC SUBURBAN
• Henry Sibley 62, St. Thomas Acad. 47
• Mahtomedi 85, Simley 73
• North St. Paul 69, Hill-Murray 59
• Richfield 111, South St. Paul 64
LAKE
• Eastview 72, Eagan 59
• Eden Prairie 98, Burnsville 63
• Jefferson 70, Apple Valley 65
• Kennedy 73, Lakeville North 54
• Rosemount 62, Chaska 59
MCAA
• New Life 61, Concordia (Bloom.) 41
• Heritage Christian 62, Trinity 26
MINNEAPOLIS
• Edison 79, Southwest 63
• Washburn 56, South 40
MISSISSIPPI 8
• Buffalo 58, Rogers 34
• Monticello 78, Becker 66, OT
MISSOTA
• Farmington 62, Red Wing 53
• Northfield 57, Hutchinson 42
• Shakopee 74, New Prague 61
NORTH SUBURBAN
• Cooper 83, St. Francis 66
• Fridley 70, Chisago Lakes 67, OT
• Irondale 83, Columbia Heights 82
NORTHWEST SUBURBAN
• Anoka 49, Blaine 42
• Coon Rapids 83, Elk River 81, OT
• Maple Grove 75, Park Center 67
• Osseo 79, Andover 54
ST. PAUL
• Arlington 77, Humboldt 62
• Central 74, Highland Park 48
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 70, Park 44
• Mounds View 75, White Bear Lake 64
TRI-METRO
• Blake 47, Breck 45
• Brooklyn Center 76, Mounds Park 41
• Concordia (Rose.) 76, St. Paul Acad 67
• Minnehaha 54, St. Croix Lutheran 51
• St. Anthony 81, DeLaSalle 77
METROPOLITAN AREA
• Lester Prairie/HT 69, Spectrum 63
• St. Agnes 80, PACT Charter 74
EAST METRO SHOWCASE
• SP Como Park 77, Milw. (Wis.) Marshall 74
• SP Johnson 79, Sioux City (Iowa) Heelan 73
BASKETBALL • GIRLS
CLASSIC LAKE
• Hopkins 82, Minnetonka 47
• Wayzata 58, Armstrong 48
CLASSIC SUBURBAN
• Hill-Murray 47, North St. Paul 29
• Richfield 68, South St. Paul 28
• Simley 55, Mahtomedi 32
LAKE
• Apple Valley 71, Jefferson 68
• Burnsville 77, Eden Prairie 73
• Eastview 74, Eagan 62
MCAA
• Heritage 65, Trinity 45
• West Lutheran 44, Meadow Creek 37
MINNESOTA RIVER
• Jordan 70, Belle Plaine 49
• Mayer Lutheran 57, Norwood-YA 54
• Montgomery-Lonsdale 33, Sibley East 30
MISSISSIPPI 8
• Becker 51, Monticello 16
• Rogers 50, Buffalo 33
• St. Michael-Albertville 53, Big Lake 43
MISSOTA
• Farmington 54, Red Wing 53
• Holy Angels 41, Prior Lake 35
• Hutchinson 70, Northfield 44
• New Prague 51, Shakopee 23
NORTH SUBURBAN
• Benilde-St. Marg. 59, St. Louis Park 43
• Chisago Lakes 55, Fridley 39
• St. Francis 67, Cooper 56
• Totino-Grace 74, Spring Lake Park 26
NORTHWEST SUBURBAN
• Blaine 61, Anoka 48
• Centennial 87, Champlin Park 62
• Elk River 74, Coon Rapids 50
• Maple Grove 60, Park Center 49
• Osseo 65, Andover 44
ST. PAUL
• Central 96, Highland Park 49
• Humboldt 53, Arlington 35
• Johnson 89, Como Park 37
SUBURBAN EAST
• Forest Lake 45, Hastings 29
• Park 46, Cretin-Derham Hall 41
• White Bear Lake 60, Mounds View 52
• Woodbury 45, Roseville 36
TRI-METRO
• Blake 48, Breck 35
• Brooklyn Center 64, Mounds Park 46
• DeLaSalle 80, St. Anthony 44
• Minnehaha 85, St. Croix Lutheran 40
• St. Paul Acad. 44, Concordia (Rose.) 42
• Visitation 48, St. Bernard's 38
WRIGHT COUNTY
• Annandale 51, Delano 47
• Litchfield 67, Dassel-Cokato 61
• Watertown-Mayer 58, Glencoe-S.L 44
METROPOLITAN AREA
• Edina 47, Mpls. Southwest 38
• Eden Valley-Watkins 90, Rockford 52
• Howard Lake-W-W 59, Belgrade-B-E 52
• Mpls. Henry 88, SP Harding 29
• Shattuck-SM 42, Comm. of Peace 35
GYMNASTICS
NORTHWEST SUBURBAN
• Coon Rapids 143.275, Champlin Park 139.0. All-around: Katie Lundstrom, Coon Rapids, 37.35.
• Elk River 136.0, Osseo 133.275. All-Around: Brooke Bistodeau, Elk River, 35.8.
WRIGHT COUNTY
• Annandale 136.525, Delano 134.75. All-Around: Jenna Woelfel, Ann,, 36.275.
• Watertown-M. 145.0, Dassel-Co. 128.125
HOCKEY • BOYS
MISSOTA
• Holy Angels 6, Prior Lake 0
• New Prague 7, Shakopee 3
• Northfield 3, Hutchinson 2
• Red Wing 4, Farmington 2
NORTH SUBURBAN
• Benilde-St. Margaret's 8, Irondale 2
• Chisago Lakes 6, Cooper 3
• St. Louis Park 6, St. Francis 1
WRIGHT COUNTY
• Litchfield/DC 8, Holy Family/Waconia 1
• Delano/Rock./Water.-M. 8, Orono 3
METROPOLITAN AREA
• Duluth East 1, Blaine 0
• Edina 5, Cloquet 1
HOCKEY • GIRLS
CLASSIC SUBURBAN
• Hill-Murray 4, Mahtomedi 0
• North St. Paul 8, Tartan 2
• South St. Paul 5, Simley 0
MISSISSIPPI 8
• Buffalo 3, Cambridge-Isanti 2
• North Wright County 9, Litchfield/DC 1
MISSOTA
• Hutchinson 4, Northfield 3
• Farmington 7, Red Wing 3
SUBURBAN EAST
• Hastings 3, Park 0
• Stillwater 3, Cretin-Derham Hall 0
• White Bear Lake 3, Woodbury 1
METROPOLITAN AREA
• Grand Rapids 4, Breck 3
NORDIC SKIING • BOYS
TWIN CITY CONFERENCE MEET
At Baker Park, Medina
• Orono 485.5, St. Paul Central 418.5, St. Louis Park 417, Irondale 415, St. Paul Highland Park 402, Benilde-St. Margaret's 344, Spring Lake Park/St. Anthony 287, Cooper 274, St. Paul Como Park 263, St. Paul Harding 122. Medalist: Peter Manning, Orono.
NORDIC SKIING • GIRLS
TWIN CITY CONFERENCE MEET
At Baker Park, Medina
• St. Louis Park 467, Irondale 444, St. Paul Highland Park 378, Orono 377, Spring Lake Park/St. Anthony 365, St. Paul Como Park 361, Cooper 357, St. Paul Central 297, Benilde-St. Margaret's 255, St. Paul Harding, 84. Medalist: Lindsey Johnson, St. Louis Park.
SWIMMING • BOYS
CLASSIC LAKE
• Edina 101, Hopkins 80
• Wayzata 56, Armstrong 43
WRESTLING
LAKE
• Apple Valley 56, Rosemount 6
NORTHWEST SUBURBAN
• Coon Rapids 41, Champlin Park 23
SUBURBAN EAST
• Hastings 46, Forest Lake 15
WRIGHT COUNTY
• Delano 38, Dassel-Cokato 23
METROPOLITAN AREA
• Delano 42, Hutchinson 9
• Dassel-Cokato 36, Hutchinson 35
• St. Michael-Albert. 42, Totino-Grace 17
• Scott West 57, St. Francis 12
FARIBAULT QUADRANGULAR
• Faribault 41, Roch. Century 30
• Roch. Century 36, Lakeville North 34
MANKATO EAST TRIANGULAR
• Rochester Mayo 49, Glencoe-SL/LP 19
• Rochester Mayo 51, Mankato East 24
WAYZATA TRIANGULAR
• Centennial 45, Wayzata 24
• Centennial 62, Mounds View 13
• Wayzata 41, Mounds View 24
NON-METRO
BASKETBALL • BOYS
FRIDAY
• Aitkin 90, Ogilvie 75
• Alexandria 55, Sartell 49
• Ashby 61, Brandon/Evansville 45
• Ashland (Wis.) 77, Dul. Denfeld 74, 2OT
• Austin 51, Winona 45
• Badger/G.-MR 78, Lake of Woods 55
• Bertha-Hewitt 78, Verndale 36
• Bethlehem Acad 57, Blooming Prairie 51
• Blackduck 47, Northome/Kelliher 37
• Browerville 59, Osakis 58
• Cannon Falls 49, Zumbrota-Mazeppa 40
• Cass Lake-Bena 98, Pine River-Back 36
• Cedar Mtn/Comf. 83, Buffalo Lk-Hect 69
• Chokio-Alberta 62, Clinton-Gr-B 61
• Crosby-Ironton 75, Detroit Lakes 58
• Dawson-Boyd 61, Russell-Tyler-Ruth 51
• Duluth Central 65, Hermantown 42
• East Central 61, Hinckley-Finlayson 51
• Fertile-Beltrami 60, Ada-Borup 52
• Gibbon-F-W 67, Sleepy Eye St. Mary's 48
• Grygla-Gatzke 79, Roseau 40
• Hayfield 64, Rochester Lourdes 55
• Hill City 53, Lakeview Christian 27
• Hope Lutheran 64, Grand Meadow 54
• International Falls 101, Mesabi East 87
• Kittson County Central 82, Tri-County 62
• Mabel-Canton 72, Schaeffer Acad 44
• MACCRAY 49, BOLD 45
• Mankato West 60, Albert Lea 38
• Maple Lake 76, Atwater-C-GC 55
• Marshall Co. Central 74, Goodridge 43
• Menahga 75, Northland 69
• MN Valley Luth 77, New Ulm Cath 52
• Moose Lake/WR 76, Cook County 46
• Nicollet 80, Martin Luther 64
• Norman Co. East 82, Norman Co. West 45
• Park Christian 82, Mahnomen 40
• Pine City 101, Onamia 33
• Redwood Valley 75, Pipestone 74
• Rochester Mayo 74, Faribault 53
• Royalton 49, St. John's Prep 44
• Spring Grove 94, Glenville-Emmons 21
• Stephen-Argyle 96, EGF Sacred Heart 30
• Superior (Wis.) 53, Cloquet 52
• Swanville 44, Eagle Valley 40
• Thief River Falls 72, Fergus Falls 59
• Triton 76, Kenyon-Wanamingo 55
• United South Central 60, Medford 47
• Wadena-DC 90, Staples-Motley 87, OT
• Warren-A-O 81, Red Lake Co. Central 56
• Warroad 60, East Grand Forks 58
• Wisconsin Dells 72, Winona Cotter 54
• Wrenshall 79, Silver Bay 39
CSSD Tournament
• Wisconsin Deaf 56, Minnesota Deaf 10
BASKETBALL • GIRLS
FRIDAY
• Albany 99, St. Cloud Cathedral 55
• Alexandria 70, Sauk Rapids-Rice 41
• Barnesville 67, Pelican Rapids 43
• Blooming Prairie 42, Bethlehem Acad 25
• Blue Earth 64, New Ulm 47
• Brainerd 40, Willmar 37
• Brandon/Evansville 58, Upsala 47
• Byron 59, Kasson-Mantorville 53
• Caledonia 59, Southland 35
• Cannon Falls 59, Zumbrota-Mazeppa 50
• Crosby-Ironton 67, Detroit Lakes 64, OT
• Eden Valley-Watkins 90, Rockford 52
• Esko 60, Two Harbors 46
• Fergus Falls 60, St. Cloud Apollo 42
• Fillmore Central 59, Chatfield 38
• Frazee 74, Ulen-Hitterdal 46
• Fulda 79, Round Lake-Brewster 51
• Granada-Huntley-EC 84, Cleveland 49
• Hawley 56, Dilworth-Glyndon-Felton 49
• Hills-BC 40, Mountain Lake/B-O 39
• Houston 53, Lyle/Austin Pacelli 37
• Jackson Co. Central 58, Luverne 52, OT
• Kenyon-Wanamingo 48, Triton 28
• Kingsland 72, Rushford-Peterson 56
• La Crescent 60, Stewartville 47
• Lake City 60, Goodhue 52
• Lake Crystal-WM 55, Madelia 46
• Le Center 57, Alden-Conger 49
• Lewiston-Altura 54, St. Charles 50
• Long Prairie-Grey Eagle 47, Foley 32
• Martin County West 57, Truman 44
• Minnewaska 66, BOLD 23
• Montevideo 88, Morris/Chokio-Alb 65
• New London-Spicer 66, Paynesville 21
• NRHEG 51, Randolph 42
• Ortonville 59, Grant-Deuel (SD) 30
• Owatonna 65, Mankato East 47
• Park Christian 51, Mahnomen 38
• Perham 85, Breckenridge 43
• Pierz 71, Kimball 36
• Pipestone 64, Redwood Valley 46
• Plainview/E-M 55, Wabasha-Kellogg 30
• Rochester Lourdes 34, Hayfield 13
• SW Star 58, Southwest MN Christian 48
• Spring Grove 54, Glenville-Emmons 30
• Springfield 59, G-F-W/McLeod West 58
• St. Clair 56, Nicollet 52
• Warren-A-Oslo 59, Goodridge/G-G 58
• Waterville-E-M 58, Janesville-W-P 40
• West Central 50, Lake Park-Audubon 40
CSSD Tournament
• Colorado Deaf 64, Minnesota Deaf 18
HOCKEY • BOYS
FRIDAY
• Bemidji 8, Fergus Falls 1
• E, Grand Forks 8, Kittson Co. Central 0
• Hermantown 3, Hibbing/Chisholm 1
• International Falls 4, Duluth Denfeld 2
• Little Falls 5, Willmar 2
• Northern Lakes 6, Ely/BEST 4
• Virginia/MIB 9, Eveleth-Gilbert/ME 1
• Warroad 3, Duluth Marshall 2
HOCKEY • GIRLS
FRIDAY
• Eveleth-Gilbert 14, Ashland (Wis.) 0
WRESTLING
FRIDAY
• Badger/G-MR 77, Fertile-Beltrami 0
• Crookston/Fisher 46, Bagley/Fosston 36
• Kerkhoven-Murdock-Sun. 33, Canby 24
TODAY
All games 7:30 pm unless noted
BASKETBALL • BOYS
Minneapolis
• North at Henry, 1 pm
North Suburban
• St. Louis Park at Benilde-St. M., 7:15 pm
Metropolitan Area
• Burnsville at Edina, 6 pm
• Dassel-Cokato at Howard Lk-W-W, 3 pm
• Eden Val-Wat. at Watertown-Myr, 1:30 pm
• Lakeville South at Owatonna
• Marshall at Waconia, 2:30 pm
• Mayer Lutheran at Meadow Creek, 5 pm
• Mound-Westonka at Norwood-YA, 1 pm
• New Life Academy at Goodhue, 3:30 pm
• North St. Paul at SP Harding, 1:30 pm
• SP Arlington at St. Bernard's, 3:30 pm
• Stillwater at Henry Sibley
• SW Christian at MN Transitions, 7 pm
• Zimmerman at Foley, 2 pm
East Metro Showcase
At SP Johnson
• La Crosse (Wis.) Aq. vs. Eastview, 1 pm
• Sioux City (S.D.) Heelan vs. Osseo, 3 pm
• Little Wound (S.D.) vs. Milw. Hope, 5 pm
• Milw. (Wis.) Marshall vs. SP Johnson, 7 pm
Border Battle
At Verona (Wis.)
• Maranatha vs. Barneveld (Wis.). noon
• Rockford vs. Marshall (Wis.), 2 pm
• Princeton vs. Waupun (Wis.), 4 pm
• Minnetonka vs. Madison Memorial, 6 pm
• Tartan vs. Verona (Wis.), 8 pm
BASKETBALL • GIRLS
GAMES TODAY
Lake
• Chaska at Rosemount, 7:15 pm
Metropolitan Area
• Cambridge-Isanti at Cloquet, 2 pm
• Cannon Falls at Breck, 3 pm
• Dassel-Cokato at Howard Lake-W-W
• Duluth Denfeld at South St. Paul, 3 pm
• Monticello at Annandale, 2:30 pm
• New Life Academy at Goodhue, 5 pm
• Providence at St. Agnes, 2:30 pm
• SW Christian at MN Transitions, 5:30 pm
• Tartan at Crosby-Ironton, 3:45 pm
• Worthington at Becker, 5:30 pm
HOCKEY • BOYS
GAMES TODAY
Classic Suburban
• Richfield vs. Mahtomedi, at SC Rec, 3 pm
• Simley at St. Thomas Academy, 3 pm
• South St. Paul at North St. Paul
• Tartan vs. Hill-Murray, at Ald., 8 pm
Lake
• Burnsville at Apple Valley, 2:15 pm
• Chaska at Eden Prairie, 7 pm
• Eagan at Lakeville North, 3 pm
• Eastview at Rosemount, 7 pm
Mississippi 8
• Becker/BL at Buffalo, 3 pm
• Rogers/Zimmerman at Princeton, 7 pm
North Suburban
• Totino-Grace vs. Spring Lake Park,
at Fogerty
Northwest Suburban
• Centennial at Osseo
• Coon Rapids at Andover
• Maple Grove at Elk River
Suburban East
• Cretin-Derham Hall at Forest Lake
• Hastings vs. Stillwater, at SC Rec
• Mounds View at Roseville, 8 pm
• White Bear Lake at Park
Tri-Metro
• Providence at Breck, 3 pm
• Saints at Minnehaha Academy, 2 pm
• SPA/MPA at Blake, 3pm
Metropolitan Area
• Armstrong at Lakeville South, 3 pm
• Bl. Jefferson at Moorhead, 6 pm
• Blaine at Cloquet
• Eau Claire Mem. at New Prague, 2 pm
• Edina at Duluth East, 2 pm
• Henry Sibley vs. North Branch,
at Chisago Lakes, 8 pm
• Hopkins at Monticello/A/ML, 7 pm
• Minnetonka vs. Holy Angels,
at Richfield, 2:30 pm
• Mpls. West at Pine City, 3 pm
• SP Johnson vs. Mpls. East, at Parade
HOCKEY • GIRLS
GAMES TODAY
Lake
• Apple Valley at Lakeville South
• Burnsville vs. Chaska, at Chaska CC, 7:15 pm
• Eagan vs. Kennedy, at BIG, 2:15 pm
• Jefferson vs. Eastview, at AVSA, 7:15 pm
• Lakeville North at Rosemount, 3 pm
North Suburban
• Spring Lake Park at St. Francis, 2 pm
• St. Louis Park vs. Cooper, at N. Hope, 3 pm
• T.-Grace at Benilde-SM, at SLP, 3 pm
Northwest Suburban
• Andover vs. Coon Rapids, at Cook
• Anoka vs. N. Metro, at Brk Park, 3:30 pm
• Champlin Pk. vs. Blaine, at Fogerty
• Elk River at Maple Grove
Suburban East
• Roseville at Forest Lake, 3 pm
Tri-Metro
• Minnehaha Academy at Breck, 1 pm
• SP Blades vs. Saints, at O Johnson, 8 pm
• Visitation/SPA at Blake, 5:30 pm
Metropolitan Area
• Chisago Lakes/PC at Proctor, 2 pm
• Edina at Eden Prairie, 2 pm
• Grand Rapids vs. Hopkins, at MIA, 3 pm
• Holy Angels vs. Wayzata, at Plym., 2:30 pm
• Minnetonka at Cambridge-Isanti, 4 pm