First-round tee times

Friday • TPC Twin Cities, Blaine

Tee No. 1

• 10:10 a.m.: Tom Jenkins Newport Beach, Calif.; Tom Byrum, San Antonio; Blaine McCallister, Jacksonville, Fla.

• 10:20 a.m.: Morris Hatalsky, Ponte Vedra Beach, Fla.; Kevin Sutherland, Sacramento, Calif.; Duffy Waldorf, New Smyrna Beach, Fla.

• 10:30 a.m.: Bobby Wadkins Richmond, Va.; Grant Waite, Palmerston North, New Zealand; Gene Sauers Savannah, Ga.

• 10:40 a.m.: Gary Hallberg Denver; Brad Bryant Lakeland, Fla.; Steve Elkington, Sydney, Australia

• 10:50 a.m.: Larry Mize Columbus, Ga.; Mark Brooks, Fort Worth, Texas; Nolan Henke, Fort. Myers, Fla.

• 11 a.m.: Stephen Ames, Calgary, Alberta; Wayne Levi, Naples, Fla.; Bob Tway Edmond, Okla.

• 11:10 a.m.: Craig Stadler, Evergreen, Colo.; Willie Wood, Edmond, Okla.; Scott Hoch, Orlando

• 11:20 a.m.: Jay Haas, Greenville, S.C.; Ian Woosnam, Oswestry, Wales; Fred Funk, Ponte Vedra Beach, Fla.

• 11:30 a.m.: Lee Janzen, Orlando; Tom Pernice Jr., Nashville; Jay Don Blake, St. George, Utah

• 11:40 a.m.: Loren Roberts, Memphis; Mark Calcavecchia, Tequesta, Fla.; Tom Kite, Austin, Texas

• 11:50 a.m.: Tom Watson, Kansas City, Mo.; Paul Goydos, Long Beach, Calif.; Corey Pavin, Los Angeles

• Noon: Bernhard Langer, Munich, Germany; Kenny Perry, Franklin, Ky.; Tom Lehman, Scottsdale, Ariz.

• 12:10 p.m.: Chien Soon Lu, Taipei, Taiwan; P.H. Horgan III, Newport, R.I.; Frank Esposito, Florham Park, N.J.

• 12:20 p.m.: Jeff Hart, Solana Beach, Calif.; Jeff Coston, Blaine, Wash.; Don Berry, Brooklyn Park

Tee No. 10

• 10:10 a.m.: Bob Gilder, Corvallis, Ore.; Rod Spittle, Niagara Falls, Ontario; John Harris, Minneapolis

• 10:20 a.m.: Peter Jacobsen, Bonita Springs, Fla.; Tommy Armour III, Las Vegas; John Inman, Durham, N.C.

• 10:30 a.m.: Tom Purtzer, Scottsdale, Ariz.; Steve Lowery, Birmingham, Ala.; Carlos Franco, Asuncion, Paraguay

• 10:40 a.m.: John Huston, Palm Harbor, Fla.; Scott Simpson, Naples, Fla.; Jose Coceres, El Chaco, Argentina

• 10:50 a.m.: Mike Goodes, Reidsville, N.C.; Guy Boros, Pompano Beach, Fla.; Steve Pate, Westlake Village, Calif.

• 11 a.m.: Joey Sindelar, Horseheads, N.Y.; Hal Sutton, Shreveport, La.; Greg Kraft, Belleair, Fla.

• 11:10 a.m.: Esteban Toledo, Mexicali, Mexico; Bart Bryant, Winter Garden, Fla.; Dan Forsman, Provo, Utah

• 11:20 a.m.: David Frost, West Palm Beach, Fla.; Kirk Triplett, Scottsdale, Ariz.; Rocco Mediate, Greensburg, Pa.

• 11:30 a.m.: Wes Short, Jr., Austin, Texas; Marco Dawson, Merrit Island, Fla.; Jeff Sluman, Hinsdale, Ill.

• 11:40 a.m.: John Cook, Orlando; Jerry Smith, Scottsdale, Ariz.; Joe Durant, Pensacola Beach, Fla.

• 11:50 a.m.: Olin Browne, Tequesta, Fla.; Scott Dunlap, Sarasota, Fla.; Larry Nelson, Marietta, Ga.

• Noon: Billy Andrade, Bristol, R.I.; Roger Chapman, Ascot, England; Scott Verplank, Edmond, Okla.

• 12:10 p.m.: Skip Kendall, Windermere, Fla.; Jay Delsing, Chesterfield, Mo.; Scott McCarron, La Quinta, Calif.