TUESDAY

BASKETBALL • BOYS

MINNEAPOLIS CITY

• North 75, South 41

MCAA

• New Life 65, Heritage Christian 40

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 68, LeSueur-Henderson 58

• Jordan 85, Southwest Christian 58

• Mayer Lutheran 61, Sibley East 44

• Norwood YA 45, Tri-City United 41

TWIN CITIES ATHLETIC

• Christian Life 85, Hmong Academy 38

WRIGHT COUNTY

• Litchfield 67, Hutchinson 42

• Mound Westonka 73, Orono 55

METROPOLITAN AREA

• Annandale 69, Maple Lake 42

• Apple Valley 75, Woodbury 61

• Armstrong 71, St. Louis Park 68, OT

• Bethany Academy 69, Groves Acad. 54

• Big Lake 64, Dassel-Cokato 37

• Blaine 67, Forest Lake 57

• Bloom. Kennedy 83, South St. Paul 71

• Breck 74, Cannon Falls 53

• Brooklyn Center 65, Blake 62

• Cambridge-Isanti 97, Coon Rapids 63

• Chanhassen 66, New Prague 61

• Chaska 80, St. Paul Como Park 43

• Concordia Academy 78, PACT 45

• Cretin-Derham Hall 80, North St. Paul 76

• Delano 74, St. Anthony 64

• Eagan 72, Hastings 68

• Eden Prairie 79, Eastview 64

• Faribault 70, Red Wing 56

• Hope Academy 72, Cleveland 61

• Hopkins 66, Minnehaha Academy 59

• Lester Prairie/HT 67, Lincoln Inter. 42

• Mahtomedi 91, Centennial 69

• Maranatha 53, Providence Acad. 43

• Minnetonka 69, Farmington 62

• Mounds View 62, Irondale 41

• Northfield 73, Roch. John Marshall 70

• Princeton 94, Becker 65

• Rosemount 74, Henry Sibley 58

• Shakopee 75, St. Thomas Academy 67

• Spectrum 60, Albany 59

• Spring Lake Park 66, Roseville 54

• St. Croix Lutheran 70, SP High. Park 58

• St. Croix Prep 109, Mounds Park 28

• St. Michael-Albertville 67, Maple Grove 60

• St. Paul Academy 54, Legacy Christian 53

• St. Paul Humboldt 89, Hill-Murray 82

• St. Paul Washington 80, St. Agnes 63

• Stillwater 80, St. Francis 50

• Tartan 68, Elk River 46

• Trinity 70, Nova Classical 40

• Waconia 85, Buffalo 77

• Wayzata 78, Totino-Grace 53

• West Lutheran 56, Comm. of Peace 55

BASKETBALL • GIRLS

MCAA

• Heritage Christian 73, New Life 42

MISSISSIPPI 8

• Big Lake 68, Rogers 66

NORTHWEST SUBURBAN

• Armstrong 65, Coon Rapids 43

• Centennial 61, Spring Lake Park 28

• Elk River 76, Irondale 18

• Maple Grove 73, Champlin Park 63

• Osseo 63, Blaine 57

• Park Center 64, Andover 27

• Totino-Grace 59, Anoka 57, OT

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 54, Lakeville South 42

• Eastview 56, Burnsville 44

• Farmington 61, Lakeville North 47

• Prior Lake 67, Rosemount 53

• Shakopee 49, Eagan 36

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 65, Park of C.G. 47

• East Ridge 46, Mounds View 40

• Forest Lake 53, White Bear Lake 51

• Stillwater 80, Woodbury 64

WRIGHT COUNTY

• Glencoe-Silver Lake 48, Delano 24

METROPOLITAN AREA

• Annandale 62, Kimball Area 29

• Becker 74, Zimmerman 53

• Benilde-St. Marg. 58, Visitation 24

• Bloomington Kennedy 75, New Prague 53

• Brainerd 57, Monticello 50

• Brooklyn Center 57, St. Paul Acad. 50, OT

• Buffalo 79, St. Cloud Tech 51

• CHOF 60, West Lutheran 25

• Concordia Academy 65, Watertown-M. 64

• Comm. Christian 59, New Century 6

• Edina 59, Chanhassen 51

• Fridley 51, South St. Paul 35

• Henry Sibley 67, Richfield 46

• Hermantown 47, Cambridge-Isanti 32

• Holy Angels 75, Bl. Jefferson 62

• Holy Family 67, Blake 27

• Hopkins 84, St. Louis Park 53

• Lake Crystal-WM 78, Belle Plaine 61

• Litchfield 69, Osakis 45

• Minnehaha Academy 69, Cooper 54

• Minnetonka 65, Chaska 60

• Mpls. Henry 44, St. Paul Johnson 40

• Mpls. Southwest 63, Breck 27

• Mpls. Washburn 55, SP Humboldt 42

• Norwood YA 61, Hutchinson 46

• Red Wing 76, Faribault 34

• Roch. John Marshall 67, Northfield 59

• Rockford 59, Columbia Heights 31

• Rocori 46, Dassel-Cokato 39

• Shakopee 49, Eagan 36

• St. Agnes 39, Cristo Rey Jesuit 26

• St. Anthony 66, Orono 43

• St. Croix Lutheran 71, Mahtomedi 66

• St. Croix Prep 45, St. Paul Central 37

• St. Paul Harding 75, Mpls. Roosevelt 55

• Waconia 74, Sauk Rapids-Rice 28

• Wayzata 69, Moorhead 48

GYMNASTICS

METRO WEST

• St. Louis Park 124.1, Richfield 119.45. All-around: Josie Briant, St. Louis Park, 31.975.

MISSISSIPPI 8

• St. Francis 137.225, Chisago Lakes 130.000. All-around: Felicia Bartell, St. Francis, 36.575.

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 135.225, Apple Valley/Eastview 122.775. All-around: Hannah Maccarone, Eagan, 35.15.

• Lakeville North 135.4, Prior Lake 130.65. All-around: Rachel Steiner, Lakeville North, 37.075.

• Lakeville South 137.825, Rosemount 130.000. All-around: Kari Wenzel, Lakeville South, 35.15.

METROPOLITAN AREA

• Howard Lake-W-W 119.55, Glencoe-Silver Lake 113.125

HOCKEY • BOYS

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 4, Anoka 1

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 7, Eastview 0

• Farmington 4, Shakopee 3

• Lakeville North 5, Burnsville 2

• Lakeville South 9, Apple Valley 0

• Prior Lake 3, Rosemount 2

METROPOLITAN AREA

• Becker/Big Lake 7, Legacy/PACT 0

• Bloomington Jefferson 5, Park of C.G. 4

• Bloom. Kennedy 2, Litchfield/D-C 2, OT

• Chaska 7, Orono 1

• Delano 2, Chanhassen 2, OT

• Gentry Academy 4, Austin 0

• Holy Angels 2, New Prague 1

• Minnesota River 4, Albert Lea 0

• Monticello 6, Sauk Rapids-Rice 2

• Northfield 6, Mankato West 3

• Proctor 10, Cambridge-Isanti 1

• Red Wing 6, Henry Sibley 4

• Roch. Lourdes 6, Minnehaha Academy 1

• Sartell-St. Stephen 4, Hutchinson 1

• St. Michael-Albertville 4, St. Cloud 3

• St. Paul High. Park 4, Moose Lake 1

• St. Thomas Acad. 5, Benilde-St. Marg. 1

• SW Christian/Richfield 2, Dodge Co. 1

• Eau Claire Mem. (Wis.) at St. Paul Acad.

HOCKEY • GIRLS

METRO EAST

• Hill-Murray 10, Simley 1

• Mahtomedi 4, North St. Paul/Tartan 0

• South St. Paul 6, Hastings 0

MISSISSIPPI 8

• Cambridge-Isanti 3, St. Francis/NB 1

• Rogers 7, Princeton 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 7, Anoka 0

• Armstrong/Cooper 2, Totino-Grace 1

• Centennial 2, Blaine 1

• Champlin Park/CR 4, Irondale 0

• Elk River/Z. 2, Maple Grove 2, OT

• Osseo/PC 1, Spring Lake Park OT

SUBURBAN EAST

• East Ridge 2, Cretin-Derham Hall 1

• Forest Lake 4, White Bear Lake 0

• Park of Cottage Grove 6, Woodbury 0

• Stillwater 2, Roseville 0

WRIGHT COUNTY

• Mound Westonka 2, Holy Family 1

• New Prague 1, Delano/Rockford 0

• Orono 4, Waconia 1

METROPOLITAN AREA

• Blake 5, Benilde-St. Margaret’s 2

• Bl. Jefferson 0, Dodge County 0, OT

• Chisago Lakes 4, Holy Angels 2

• Hopkins/SLP 3, Minneapolis 1

• Hutchinson 3, Minnesota River 1

• Lakeville North 3, Minnetonka 0

• Litchfield/D-C 5, St. Paul/HS 0

• North Wright County 3, Buffalo 2

• Northfield 11, Rochester Century 1

NORDIC SKIING • BOYS

TWIN CITIES

At Bloomington Hyland

• St. Paul Highland Park 483, Mound Westonka 440, St. Paul Central 399, St. Paul Como Park 397, Orono 365.5, Holy Family 236. Medalist: Charlie Reinhardt, Mound Westonka, 12:43.

NORDIC SKIING • GIRLS

TWIN CITIES

At Bloomington Hyland

• St. Paul Highland Park 489.5, Orono 421.5, St. Paul Central 401, Visitation 394, Mound Westonka 349, Holy Family 311.5, St. Paul Como Park 255.5. Medalist: Celeste Alden, St. Paul Highland Park, 14:40.

SWIMMING • BOYS

NORTHWEST SUBURBAN

• Spring Lake Park 95, Blaine 86

SOUTH SUBURBAN

• Shakopee 95, Eagan 69

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Annandale 69, Maple Lake 42

Annandale 33 36-69

Maple Lake 24 18-42

Annandale: Bowman 14, Howard 13, Purcell 13, Fobbe 9, Meyer 8, Fort 4, Healy 3, Schueler 3, Ramstad 2. Maple Lake: Staloch 19, Hoistad 17, Belanger 2, Carlson 2, Pribyl 2.

Apple Valley 75, Woodbury 61

Woodbury 30 31-61

Apple Valley 35 40-75

Woodbury: Robertson 16, Cimperman 14, Lockner 11, Mazur 10, Padelford 4, Erickson 2, Frommelt 2, Miller 2. Apple Valley: Possis 14, Christiansen 12, Friedt 12, Sanders 9, Ewald 6, Davis 5, Hosea 5, Wetzel 5, Kone 3, Edgeworth 2, Klett 2.

 

Belle Plaine 68, Le Sueur-Henderson 59

Belle Plaine 33 35-68

Le Sueur-Henderson 35 24-59

Belle Plaine: Gregory 34, Kahle 14, Meger 12, Rudd 4, Schmidt 2, Schumacher 2. Le Sueur-Henderson: Nesbit 20, Drent 12, Pengilly 11, Berndt 6, Luna 5, Maczkowicz 5.

 

Bethany Academy 69, Groves Acad. 54

Bethany Academy 40 29-69

Groves Academy 31 23-54

Bethany Academy: Bixel 27, Peters 15, Kotula 8, Adamek 6, Krug 6, Anderle 5, Hennek 2. Groves Academy: Mohamed 17, Gordon 14, Maiers 9, Goldstein 7, Lightowler 3, Galle 2, Hall 2.

Blaine 67, Forest Lake 57

Blaine 33 34-67

Forest Lake 36 21-57

Blaine: Larson 26, Strand 14, Kaul 12, Perrault 6, Strand 5, Becker 2, Williams 2. Forest Lake: Damon 12, Ngimukua 12, Young 12, Perron 8, Boysen 4, Peterson 4, Lund 2, Tokie 2, Thiesfeld 1.

 

Bl. Kennedy 83, South St. Paul 71

Bloomington Kennedy 47 36-83

South St. Paul 30 41-71

Bloomington Kennedy: Williams 38, Subah 11, Farah 8, Hanspard 6, Mormont 6, Barber 5, Gkekle 3, Dums 2, Husting 2, Lawson 2. South St. Paul: Gleb 20, Dodd 15, Brown 14, Smith 9, Richmond 8, McDowell 3, Osborne 2.

 

Breck 74, Cannon Falls 53

Cannon Falls 31 22-53

Breck 40 34-74

Cannon Falls: Illa 13, M. Banks 10, Otte 10, Neumann 8, K. Banks 4, Schaefer 3, Bultena 2, Langdon 2, Pearson 1. Breck: Roddy 27, Morton 15, Koch 9, W. Ott 8, Bergerson 6, Zackery 4, A. Ott 3, DeMaris 2.

Brooklyn Center 65, Blake 62

Blake 35 27-62

Brooklyn Center 39 26-65

Blake: Grace IV 21, Ganz 18, Kilpatrick 12, Liu 7, Deignan 2, Martha 2. Brooklyn Center: Douglas 21, Russ 12, Wilson 12, Douglas 11, Nelson 6, Yates 3.

Cambridge-Isanti 97, Coon Rapids 63

Coon Rapids 30 33-63

Cambridge-Isanti 57 40-97

Coon Rapids: Aurelius 22, Holland 17, Osayameh 11, Mahn 4, Doe 2, Galimah 2, Moronge 2, Palmer 2, McGrath 1. Cambridge-Isanti: Abraham 39, Malamisuro 18, Williams 11, Chromy 10, Cox 9, Ladd 8, Braaten 2.

 

Chanhassen 66, New Prague 61

Chanhassen 26 40-66

New Prague 30 31-61

Chanhassen: Hollowaty 26, Hansen 13, Ash 8, Benkstein 7, Manuel 5, Conklin 4, Strobel 3. New Prague: Kemp 18, Nielsen 17, Brusseau 10, Johnson 9, Novak 4, Paden 3.

 

Concordia Academy 78, PACT 45

PACT 19 26-45

Concordia Academy 49 29-78

PACT: Johnson 13, Maahs 7, Stone 7, Santiago 6, Churchill 5, Oquendo 3, Ostendorf 2, Pratt 2. Concordia Academy: Preble 28, Raymond 15, Hagos 12, TerHaar 11, Legvold 9, Bonk 3.

Cretin-Derham Hall 80, North St. Paul 76

North St. Paul 45 31-76

Cretin-Derham Hall 44 36-80

North St. Paul: Carter 33, Muhammad 15, Lankford-Johnson 11, Twyman 8, Murphy 6, Thomas 3. Cretin-Derham Hall: King 30, Jones 19, Carter 13, Holloman 7, Burke 6, Broadley 3, Guerra 1, Remus-Ford 1.

 

Delano 74, St. Anthony 64

Delano 30 44-74

St. Anthony 35 29-64

Delano: Techam 29, Longstreet 17, Otto 14, Smith 7, Bredahl 5, O’Neill 2. St. Anthony: Hergenrader 21, Nelson 12, Ibekwe 10, Kachman 7, Flett 6, Forsline 3, Manning 3, Omodt 2.

 

Eagan 72, Hastings 68

Eagan 35 37-72

Hastings 26 42-68

Eagan: Ohlhues 17, House 14, Carlson 11, Kozemzak 9, Schmidt 8, O’Malley 7, Verbeke 4, Hillesheim 2. Hastings: Rabaey 25, Schlottman 15, Zak 15, Levos 8, Wagner 3, Swanson 2.

 

Eden Prairie 79, Eastview 64

Eastview 33 31-64

Eden Prairie 41 38-79

Eastview: Machacek 22, Crowl 16, James 11, Raspberry 7, Thissen 5, Scales 3. Eden Prairie: Andrews 28, Dobbs 20, Henry 19, Christensen 5, Bland 4, Donohue 3.

Hopkins 66, Minnehaha Academy 59

Hopkins 35 31-66

Minnehaha Academy 32 27-59

Hopkins: Walton 21, Stafford 19, Nnaji 11, Zimmer 9, Dearring 6. Minnehaha Academy: Suggs 25, Finney 18, Johnson 7, Smith 6, Aligbe 2, McDonald 1.

Jordan 85, Southwest Christian 58

Southwest Christian 26 32-58

Jordan 47 38-85

Southwest Christian: Czoch 12, Wight 9, Harrison 8, Sandness 6, Schwarz 6, Woodward 6, Morland 4, Schneibel 4, Forar 2, Chant 1. Jordan: Schmitt 19, Koch 13, Powell 13, Keiser 12, Sievers 9, Dietel 5, Samuelson 5, McDermid 4, Anderson 2, Dean 2, Barnett 1.

 

Mahtomedi 91, Centennial 69

Centennial 24 45-69

Mahtomedi 43 48-91

Centennial: Eason 24, Anderson 22, Wyffels 12, Hemric 4, Larson 4, Waldvogel 3. Mahtomedi: Hadley 26, Centers 19, Melzer 17, Chapman 10, Ricker 7, Bell 7, Bjork 3, Fox 2.

Mayer Lutheran 61, Sibley East 44

Sibley East 18 26-44

Mayer Lutheran 38 23-61

Sibley East: In 16, Bullert 10, Dose 9, Bates 5, Dose 2, Lundstrom 2. Mayer Lutheran: Noennig 28, Johnson 9, Flucas 8, Pallas 6, Lizalde 5, Masters 3, Martin 2.

Mpls. North 75, Mpls. South 41

Minneapolis South 19 22-41

Minneapolis North 40 35-75

Minneapolis South: Lossow 10, Parshall 9, Allah 7, McArthur 6, Blakley 5, Seay 2, Acha 1, Warsame 1. Minneapolis North: El-Amin 23, Hodges 14, Brown 8, Brown III 7, Townley Jr. 7, Campbell 6, Wilson 5, Sanders 4, McMillian 1.

 

Minnetonka 69, Farmington 62

Farmington 35 27-62

Minnetonka 30 39-69

Farmington: Mendes 10, Shrum 10, Bassett 9, Cochnauer 9, Hertaus 7, Bormann 6, Ask 4, Baata 4, Moe 3. Minnetonka: Steele 18, Lee 16, Patton 10, Radford 10, Tolliver 6, Owens 4, O’Connor 3, Banken 2.

Mound Westonka 73, Orono 55

Orono 28 27-55

Mound Westonka 34 39-73

Orono: Rice 13, O’Connor 10, Beltrand 9, Hirschberg 6, Nyquist 6, Delaney 4, Sustacek 3, Berrell 2, Patterson 2. Mound Westonka: Sexton 21, MacKell 13, Leonard 10, N. Phommahaxay 10, Spaeth 9, Prok 6, Dempsey 2, S. Phommahaxay 2.

 

New Life 65, Heritage Christian 40

Heritage Christian 21 19-40

New Life Academy 32 33-65

Heritage Christian: Guggenberger 10, Brodersen 9, Boyle 8, Jacobson 4, Sawtelle 4, Richards 2, Wicht 2, Edstrom 1. New Life Academy: Ware 20, Reader 13, St. Cyr 8, Thompson 7, Tima 6, Kaemingk 5, Wall 3, Quirk 2, Buscko 1.

 

Norwood YA 45, Tri-City United 41

Tri-City United 24 17-41

Norwood Young America 24 21-45

Tri-City United: Feddema 21, Budin 9, Sladek 5, Flores 3, McCrady 3. Norwood Young America: Sudheimer 17, Fahey 11, A. Smith 6, Molva 5, Glander 2, T. Smith 2, Will 2.

Princeton 94, Becker 63

Becker 28 35-63

Princeton 49 45-94

Becker: Hietala 12, Mittelsteadt 11, Callahan 8, Lindbom 8, Gustafson 7, B. Ricker 5, Knute 4, S. Ricker 4, Koste 2, Schafer 2. Princeton: Stimmler 17, Williams 17, O’Neil 15, Laabs 10, Peterson 8, Flicek 7, Stay 6, Bebeau 4, Flicek 4, Miller 4, Alickson 2.

 

Rosemount 74, Henry Sibley 58

Rosemount 35 39-74

Henry Sibley 28 30-58

Rosemount: Wenthe 18, Reuter 13, Siwek 13, Sullivan 12, Schwinefus 9, Loehr 5, McMenomy 4. Henry Sibley: Lone Tree 18, Spearman 17, Zubulake 14, Loucks 5, Christiansen 2, Latvis 2.

 

St. Croix Luth. 70, SP Highland Park 58

St. Croix Lutheran 29 41-70

St. Paul Highland Park 29 29-58

St. Croix Lutheran: Garcia 17, Longueville 14, Strickland 11, Bushaw 10, Blumer 8, Hardel-Davis 8, Cula 2. St. Paul Highland Park: Aden 16, Foster 12, Hughes 8, Kottke 8, Powell 8, Owens 4, Conzet 2.

St. Croix Prep 109, Mounds Park 28

Mounds Park Academy 14 14-28

St. Croix Prep 76 33-109

Mounds Park Academy: Paulson 12, Nippolt 6, Fruchterman 4, Law 2, Lewis 2, Wilkens 2. St. Croix Prep: McCarrell 12, A. Metcalf 11, Benson 10, J. Metcalf 10, Howard 9, Pribnow 9, Doely 8, Hamm 6, Grubisch 5, Haire 5, Johnson 5, Lethert 5, North 4, Silvernale 4, Gores 3, Gremmels 3.

 

St. Michael-A. 67, Maple Grove 60

St. Michael-Albertville 32 35-67

Maple Grove 28 32-60

St. Michael-Albertville: Chea 18, Jentzen 15, Hoselton 11, Buchanan 7, Wieker 6, Breuer 5, Sukalski 5. Maple Grove: Adams 24, Rainey 15, Boettcher 7, Bergstrom 4, Born 4, Williams 4, Dreyer 2.

SP Humboldt 89, Hill-Murray 82

Hill-Murray 37 45-82

St. Paul Humboldt 40 49-89

Hill-Murray: Wilson 32, Gutknecht 13, Moore 12, Schoenecker 6, Yanz 6, Baatar 5, McKinley 4, Chambers 2, Juarbe 2. St. Paul Humboldt: King 20, Pippins 20, Urbina 18, Lugo 12, Cruz-Yingst 9, Mohamed 6, Hobday 2, Young 2.

SP Washington 80, St. Agnes 63

St. Agnes 33 30-63

St. Paul Washington 30 50-80

St. Agnes: Jones 15, Morris 13, Gansler 11, Plasch 9, Brezny 7, Brezny 3, Brownell 3, Jones 2. St. Paul Washington: White 25, Grimes 16, Smith 14, Harris 12, Reed 6, Ajayi 4, Green 3.

 

Spring Lake Park 66, Roseville 54

Spring Lake Park 31 35-66

Roseville 20 34-54

Spring Lake Park: Remme 20, Johnson 13, Say 11, Myren 9, Philips 6, Steward 4, Johnston 3. Roseville: Walker 17, Payne 16, Gebeyehu 5, Hall 5, Nath 5, Briggs 4, Dukes 2.

 

Stillwater 80, St. Francis 50

St. Francis 17 33-50

Stillwater 41 39-80

St. Francis: Schroeder 8, J. Wald 8, Z. Wald 8, Donahue 7, Albachten 5, Benson 5, Young 5, Hylen 4. Stillwater: Attwood 16, Parker 14, Shikenjanski 14, Recksiedler 10, Smalley 8, Moore 7, King 5, Hasan 4, Shikenjanski 2.

 

Tartan 68, Elk River 46

Tartan 30 38-68

Elk River 23 23-46

Tartan: Kimmons 22, Singer 15, Binns 6, Kearney 6, Whalen 6, Aganmwonyi 5, Weems 4, Dowd 2, Sagdalen 2. Elk River: Fruth 16, Burdine 10, Roberts 8, Behne 5, Carr 2, Eng 2, Melchior 2, Wyse 1.

 

Trinity 70, Nova Classical 40

Trinity 39 31-70

Nova Classical 21 19-40

Trinity: Maslow 26, Rumpza 10, Gerrity 8, Wessel 8, Ennis 7, Carlson 4, Cudd 4, Kocon 3. Nova Classical: Nelson 18, LaFrombois 16, Abdullahi 4, Borell 2.

 

Waconia 85, Buffalo 77

Waconia 45 40-85

Buffalo 32 45-77

Waconia: Hayes 26, Schwob 19, Biehn 14, Olson 9, Nelson 8, Swanson 8, Althaus 1. Buffalo: Willert 24, Bouman 14, Dahl 13, Maatz 12, Johnson 5, Birkholtz 3, Bjerke 2, Bluiett 2, Munsterteiger 2.

Wayzata 78, Totino-Grace 53

Totino-Grace 29 24-53

Wayzata 36 42-78

Totino-Grace: Krieger 23, Akepti 13, Weierke 7, D. Burger 6, Burton 2, Wolla 2. Wayzata: Paulson 22, J. Beeninga 14, C. Heide 10, Wildermuth 9, E. Beeninga 8, Williams 7, Banini 2, Bokovitz 2, K. Heide 2, Martinson 2.

 

West Lutheran 56, Comm. of Peace 55

Community of Peace 27 28-55

West Lutheran 25 31-56

Community of Peace: Green 20, Smith 12, Vang 8, Sanchez 7, Joseph 6, Ero 2. West Lutheran: Kokkinen 18, Lauria 12, Bjorlin 10, Johnson 8, Vollrath 8.

BASKETBALL • GIRLS

Annandale 62, Kimball Area 29

Kimball Area 21 8-29

Annandale 35 27-62

Kimball Area: Schindele 11, O’Brien 6, Schreiner 6, Hunt 4, Utecht 2. Annandale: Medvec 14, Helget 11, Lillehaug 9, Neutz 9, Provo 8, Broich 6, Burd 2, Merten 2, Canesi 1.

Apple Valley 54, Lakeville South 42

Apple Valley 30 24-54

Lakeville South 19 23-42

Apple Valley: Baer 19, Mutch 16, Myers 8, Young 6, Parham 3, Nyblom 2. Lakeville South: Harvey 10, Guentzel 6, Steinhaus 6, Wheeler 6, Cuddigan 5, Ostrowski 4, Brown 3, Drake 2.

Armstrong 65, Coon Rapids 43

Coon Rapids 20 23-43

Armstrong 32 33-65

Coon Rapids: Holland 13, Hanneman 7, Artis 6, Post 6, Flattern 4, Hettwer 3, Kehr 2, West 2. Armstrong: Krsul 26, Mutanda 16, McGowan 8, Bloom 6, Brungnoli 6, Reid 2, Bailey 1.

 

Benilde-St. Margaret’s 58, Visitation 24

Benilde-St. Margaret’s 32 26-58

Visitation 13 11-24

Benilde-St. Margaret’s: Whitfield 16, Fleming 13, Carter 9, P. Williams 8, Wolf 8, Johnson 2, O. Williams 2. Visitation: Hinkemeyer 8, Miller 5, Groppoli 4, Zauha 3, Fenlon 2, Johanns 2.

Big Lake 68, Rogers 66

Big Lake 33 40-68

Rogers 28 33-66

Big Lake: Tighe 17, Huberty 16, Sternquist 14, Moen 10, Hintz 5, Watkins 4, Stockham 2. Rogers: Buzzelle 23, Schwieters 12, Brenning 9, Hanauska 8, Rubbelke 7, Karels 4, Maciej 2, Glad 1.

 

Brainerd 57, Monticello 50

Brainerd 33 24-57

Monticello 18 32-50

Brainerd: Tautges 13, Horn 10, Nelson 10, Russell 9, Brzezinski 8, Zimmerman 4, Schaeffer 3. Monticello: Terres 16, Olson 12, Zwack 12, Manning 4, Katzenberger 3, Spears 3.

 

Brooklyn Center 57, St. Paul Acad. 50, OT

Brooklyn Center 33 15 9-57

St. Paul Academy 27 21 2-50

Brooklyn Center: Confair 14, Sulonteh 12, Hudson 10, Williams 8, Minter 6, Lynch 4, White 2, Klatt 1. St. Paul Academy: Saaverda-Weis 19, Raveendran 10, Christakos 5, Ciresi 4, Hedberg 4, Kristal 4, Romans 2, Straub 2.

 

Centennial 61, Spring Lake Park 28

Spring Lake Park 12 16-28

Centennial 41 20-61

Spring Lake Park: Ngene 13, Talso 6, Nienow 4, Richard 3, Dunbar 2. Centennial: McAulay 13, Lavell 11, Anderson 10, Sanders 7, Flynn 6, Holmstrom 3, Guyer 2, Herzig 2, C. Johnson 2, G. Johnson 2, Mulberry 2, Kubes 1.

 

Concordia Academy 65, Watertown-M. 64

Concordia Academy 28 37-65

Watertown-Mayer 42 22-64

Concordia Academy: Tensaie 20, Lecher 16, Landvik 14, Romay 9, Siglin 6. Watertown-Mayer: Czinano 12, Killian 12, Mueller 10, Heilman 9, Maas 9, Barden 7, Foley 5.

Cretin-Derham Hall 65, Park of CG 47

Cretin-Derham Hall 18 47-65

Park of Cottage Grove 23 24-47

Cretin-Derham Hall: Hottinger 32, Jackson 9, Bedford 6, Cullen 6, Martinez-Stewart 5, Goaley 3, Muetzel 2, Schuster 2. Park of Cottage Grove: Jameson 16, Croker 12, Schuletter 6, Walton 5, Blumberg 4, Theurer 4.

 

East Ridge 46, Mounds View 40

Mounds View 20 20-40

East Ridge 24 22-46

Mounds View: Becher 18, Kauls 9, Whalen 5, Kothlow 3, Manecke 3, Ban 2. East Ridge: Stegeman 15, Burns 12, Slavin 7, Stoehr 6, Bennett 4, Dorf 2.

 

Eastview 56, Burnsville 44

Burnsville 18 26-44

Eastview 31 25-56

Burnsville: Krumwiede 12, Thompson 12, Vanderwerf 11, Diggan 7, Harden 2. Eastview: Guebert 16, Carson 15, Carpenter 11, Schwanz 8, Glas 4, Morris 2.

Farmington 61, Lakeville North 47

Lakeville North 23 24-47

Farmington 28 33-61

Lakeville North: Jensen 16, Tschida 15, Mattis 7, Kuma 6, Fossey 3. Farmington: Kindseth 21, Mogensen 17, Hart 16, Winston 3, Blandin 2, Mohr 2.

Forest Lake 53, White Bear Lake 51

Forest Lake 26 27-53

White Bear Lake 22 29-51

Forest Lake: Stumne 11, Leach 10, Krieger 8, Goeken 7, Groeneweg 7, Hultman 6, Anderson 4. White Bear Lake: Jancki 13, Crouch 12, Sanders 10, Adebisi 6, Anderson 3, Corey 3, Eckerle 2, Juelich 2.

 

Fridley 51, South St. Paul 35

South St. Paul 16 19-35

Fridley 24 27-51

South St. Paul: Chiarella 9, Bauer 7, Youngstrom 7, Bruce 5, Dillion 5, McLaughlin 2. Fridley: Chalmers 13, Harris 11, Smith 10, Brown 5, Dean 4, Johnson 4, Yancy 4.

Glencoe-Silver Lake 48, Delano 24

Delano 12 12-24

Glencoe-Silver Lake 32 16-48

Delano: Youngs 11, Frank 5, Dreger 3, Jaunich 2, Larson 2, Peterson 1. Glencoe-Silver Lake: Monahan 27, Guerrero 7, Kettner 6, Uecker 4, Bandemer 2, Cacka 1, Lemke 1.

 

Heritage Christian 73, New Life 42

New Life Academy 20 22-42

Heritage Christian 42 31-73

New Life Academy: Groeneweg 14, Erickson 8, Hager 7, Brocker 6, Salgado 4, Erickson 2, Montgomery 1. Heritage Christian: Allen 21, Schuck 16, Robbins 16, Scott 14, Millar 4, Smith 2.

 

Maple Grove 73, Champlin Park 63

Maple Grove 34 39-73

Champlin Park 26 37-63

Maple Grove: Lamker 30, Schulte 18, Baranick 8, Carroll 7, Gordon 4, Brant 3, Kloncz 3. Champlin Park: Counce 17, Quick 15, Valentino 11, Worwa 7, Johnson 6, Doree 3, Crymble 2, Jenkins 2.

 

Mpls. Southwest 63, Breck 27

Breck 16 11-27

Minneapolis Southwest 36 27-63

Breck: Aafedt 7, Ehlert 6, Agyeman-Mensah 6, Mirviss 4, Beaty 3, Oden 1. Minneapolis Southwest: Youngdahl 22, Diaz 11, Green 11, Igherighe 9, Swain 4, Browne 2, London 2, Murphy 2.

Mpls. Washburn 55, SP Humboldt 42

St. Paul Humboldt 25 17-42

Minneapolis Washburn 28 27-55

St. Paul Humboldt: Mapp 10, DeLaRosa 9, Hobday 8, Willis 8, Flemming 7. Minneapolis Washburn: Clauss 20, York 11, Hillmer 9, Jackson 7, Johnson 6, Smith 2.

Minnehaha Academy 69, Cooper 54

Minnehaha Academy 40 29-69

Cooper 23 31-54

Minnehaha Academy: Rhoades 19, Curtis 18, Galloway 14, New 13, Gallo 5. Cooper: K. Wheeler 16, Tribble 14, A. Wheeler 10, Massaquoi 9, Lynch 3, Nance 2.

 

Minnetonka 65, Chaska 60

Minnetonka 26 39-65

Chaska 38 22-60

Minnetonka: Ware 18, Leisen 14, Haydon 13, Terry 11, Greer 9. Chaska: VanEps 18, Heyer 14, Bursch 8, Grothe 7, Quinn 5, Sanders 4, Cornell 2, Rief 2.

 

Norwood YA 61, Hutchinson 45

Norwood Young America 33 28-61

Hutchinson 24 21-45

Norwood Young America: Glander 20, Mackenthun 18, Zellmann 11, Johnson 4, Strickfaden 4, Kamps 2, Miller 2. Hutchinson: Beffert 18, Wortz 10, Rhoda 5, Stamer 4, Ellis 2, Korson 2, Olberg 2, Starke 2.

Osseo 63, Blaine 57

Blaine 25 32-57

Osseo 31 32-63

Blaine: Bohr 20, Garfield 13, Baurr 9, Hoehne 7, Babcock 3, Kowles 2, Woessner 2, Schmidt 1. Osseo: Kline 17, Choi 14, Kwateh 11, Bauer 10, Heisler 6, Mack 5.

 

Park Center 64, Andover 27

Andover 15 12-27

Park Center 35 29-64

Andover: White 9, Garcia 7, Mackey 5, Gerth 4, Diemer 2. Park Center: McKenzie 28, Cox 9, Griffin 8, Ragulen 7, Frost 6, Reuben 4, Cink 2.

 

Prior Lake 67, Rosemount 53

Rosemount 24 29-53

Prior Lake 33 34-67

Rosemount: Ratzlaff 18, Finley 15, Janssen 9, Leenderts 9, Staley 2. Prior Lake: Hofschild 20, Pitsch 20, Kulstad 7, Trachsel 6, Wiskow 6, Kallevig 4, Brostrom 2, Dahl 2.

 

Rockford 59, Columbia Heights 31

Columbia Heights 17 14-31

Rockford 37 22-59

Columbia Heights: Vaughan 13, Howard Reynolds 7, Lourey 5, Wigley 4, Laryea 2. Rockford: Manthana 13, Griffin 11, Palmer 11, London 9, Cusciotta 8, Arens 4, Byers 2, Sather 1.

 

St. Agnes 39, Cristo Rey Jesuit 26

Cristo Rey Jesuit 13 13-26

St. Agnes 12 27-39

Cristo Rey Jesuit: Phillips 16, Nolen 9, Knights 1. St. Agnes: Boyle 14, Hughes 8, Knapp 8, Miller 4, Galush 2, Williams 2, Moore 1.

 

St. Croix Lutheran 71, Mahtomedi 66

Mahtomedi 30 36-66

St. Croix Lutheran 30 41-71

Mahtomedi: Salmen 21, Raney 15, Hoffman 11, Centers 6, Underwood 5, Stockness 3, Washington 3, Freking 2. St. Croix Lutheran: Skrien 20, Hauge 14, Avery 11, Moon 10, Hauge 5, Montgomery 5, Allen 4, Avery 1, Maki 1.

St. Croix Prep 45, SP Central 37

St. Croix Prep 18 27-45

St. Paul Central 17 20-37

St. Croix Prep: Whitman 13, Christenson 11, White 8, Hangge 6, Schutz 4, Ylonen 2. St. Paul Central: Ward 17, Campbell 15, Cordes 3, Murdoch Meyer 2.

SP Harding 75, Mpls. Roosevelt 55

Minneapolis Roosevelt 26 29-55

St. Paul Harding 32 43-75

Minneapolis Roosevelt: Wright 20, Johnson 14, Smith 6, Taylor 6, Reichert-Giron 5, Ali 2, Jackson 2. St. Paul Harding: Rodgers-Neely 27, Gasterland 20, Reid 11, Poupart-Chapman 10, Wagner 6, Her 1.

Totino-Grace 59, Anoka 57, OT

Anoka 20 32 5-57

Totino-Grace 19 33 7-59

Anoka: Anderson 23, Torgerson 12, Josephson 8, McAlpine 7, Stangl 5, Baumgartner 1, Schlenker 1. Totino-Grace: Meyer 31, Glynn 11, Caspers 10, Etuko 5, Miller 2.

 

Wayzata 69, Moorhead 48

Moorhead 25 23-48

Wayzata 37 32-69

Moorhead: Polomny 15, Blythe 9, Haugo 7, Zimmerman 7, Ennen 5, Hulst 3, Carney 2. Wayzata: Theisen 18, Stewart 12, Johnson 11, Arnebeck 9, Smiley 8, Braun 4, Schrader 4, Mueller 3.

HOCKEY • BOYS

Becker/Big Lake 7, Legacy Christian 0

Becker/Big Lake 1 4 2-7

Legacy Christian 0 0 0-0

First: BBL-Kollar (Ruppelius, Schmitt), 9:32. Second: BBL-Kollar (Schmitt, Ruppelius), 5:11. BBL-Kerzman (Keo), 13:14. BBL-Kollar (Schmitt, Ruppelius), 14:31. BBL-Ryberg (Bahe, Keo), 15:39. Third: BBL-Tobako (Kerzman, Boe), 5:32, pp. BBL-Ruppelius (Schmitt, Ruppelius), 8:13. Saves: Becker/Big Lake: Anderson 3-3-2-8. Legacy Christian: Mitchell 14-20-7-41.

 

Bl. Jefferson 5, Park of Cottage Grove 4

Bloomington Jefferson 1 3 1-5

Park of Cottage Grove 0 1 3-4

First: B-Eha (Olson), 6:39. Second: B-Eha (Maney), 3:40. P-Thompson (Lucas, Jungwirth), 13:39, pp. B-Johnson (Maney, Anderson), 14:36. B-Eha (Olson, Daniels), 14:44. Third: P-Thompson (Hein, Jungwirth), 2:04. P-Brings (Lucas), 10:29, pp. B-Jungwirth(Johnson), 12:35. P-Weidner (Lucas), 14:44. Saves: Bloomington Jefferson: Kamsheh 3-10-12-25. Park of Cottage Grove: Gille 9-14-10-33.

 

Centennial 4, Anoka 1

Anoka 0 0 1-1

Centennial 1 1 2-4

First: C-Hermes (Bartle , Clancy), 12:04. Second: C-Pierson (Brouillet, Nelson), 14:52, pp. Third: A-Novack (Heidenreich), :47. C-Pierson (Marshall, O’Hara), 6:15. C-Clancy (Forga, LeMire), 13:37. Saves: Anoka: Hadley 14-12-9-35. Centennial: Coppersmith 2-1-5-8.

 

Chanhassen 2, Delano 2, OT

Chanhassen 1 0 1 0-2

Delano 0 0 2 0-2

First: C-Nielsen (Hudnut), 1:29. Third: C-Thomas (Davidson), 8:03. D-Blanchard (Williams), 12:46. D-Blanchard (Daly, Williams), 14:10. Saves: Chanhassen: Selk 6-6-7-4-23. Delano: Lommel 3-5-9-7-24.

 

Chaska 7, Orono 1

Orono 0 0 1-1

Chaska 3 2 2-7

First: C-Koster (McDonald, Pitlick), 5:39. C-Thomas, 13:47. C-Olmscheid, 15:58, sh. Second: C-Koster (Pitlick), 12:38, sh. C-Pitlick, 14:36, sh. Third: C-Lavelle (Koster), 7:17, sh. C-Koster (Warnert, Pitlick), 12:57, pp. O-Mohs-Messerli, 15:49. Saves: Orono: Carlson 12-18-8-38. Chaska: Stark 8-8-5-21.

 

Eagan 7, Eastview 0

Eastview 0 0 0-0

Eagan 3 3 1-7

First: Eag-Sherek (Byrne, Johnson), 9:02. Eag-Johnson (Meiers), 11:36. Eag-Myhre (Dolney), 15:53, pp. Second: Eag-Johnson (Meiers, Randall), 4:04, pp. Eag-Reiff (Meekin), 7:26. Eag-Gibson (Randall, Myhre), 12:09. Third: Eag-Anderson (Dolney, Wilary), 6:45. Saves: Eastview: Weestrand 14-6-x-20, Stolpa x-11-9-20. Eagan: Manzella 8-9-8-25.

Farmington 4, Shakopee 3

Farmington 2 1 1-4

Shakopee 1 0 2-3

First: S-Schmitz, 9:05. F-Enright (Rudrud), 11:44. F-Willis, 12:14. Second: F-Willis (Enright), 13:09. Third: F-Gruber (Lukasezck, Rouleau), 14:32, pp. S-Schmitz (Williams), 15:17. S-McNeil (Schmidt, Williams), 16:42. Saves: Farmington: Modjeski 12-6-4-22. Shakopee: Pederson 9-6-13-28.

 

Holy Angels 2, New Prague 1

New Prague 1 0 0-1

Holy Angels 0 2 0-2

First: NP-Woodson (Peterson), 15:25, sh. Second: HA-Schaffer (Neuharth), 1:10, sh. HA-Neuharth (Blauert), 12:18. Saves: New Prague: Dorzinski 6-5-3-14. Holy Angels: Syverson 4-3-7-14.

 

Lakeville North 5, Burnsville 2

Lakeville North 0 1 4-5

Burnsville 0 0 2-2

Second: LN-Schneider (Smith, Pearson), 6:58, pp. Third: LN-Santiago (Wallenta), 3:04. LN-Konik (Schneider), 4:37. LN-Smith (Schneider, Konik), 4:46. B-Bell (Kittleson, Konrath), 9:46, pp. LN-Smith (Pearson, Schneider), 11:36, pp. B-Nielsen (Urlaub), 12:57. Saves: Lakeville North: Johnson 3-15-9-27. Burnsville: Konrath 10-9-6-25.

Lakeville South 9, Apple Valley 0

Lakeville South 2 5 2-9

Apple Valley 0 0 0-0

First: LS-Morehead (Ludtke, Malinski), 5:40. LS-Steinhagen (Novak), 6:15. Second: LS-Boche (Williams, Kroll), 2:13. LS-Portner (Harvey, Ahrenholtz), 11:39. LS-Oelrich (Steinhagen), 12:02. LS-Portner (Malinski), 12:37, sh. LS-Aguilera (Elasky, Ahrenholtz), 15:23. Third: LS-Ludtke (Harvey, Malinski), 2:52. LS-Ludtke (Harvey, Portner), 14:59. Saves: Lakeville South: Welsch 6-4-3-13. Apple Valley: Kapps 16-14-11-41.

 

Monticello 6, Sauk Rapids-Rice 2

Sauk Rapids-Rice 0 1 1-2

Monticello 4 1 1-6

First: M-Friede (Miller), 1:44. M-Dahlheimer (Foldesi), 2:49. M-Hinz (Miller, Henrikson), 7:57. M-Friede, 8:15. Second: SRR-Dodge, 3:45. M-Dahlheimer (Foldesi, Bocken), 15:46. Third: M-Foldesi (Dahlheimer), 5:52. SRR-Bokelman (Laine), 11:40. Saves: Sauk Rapids-Rice: Siltman 7-x-x-7, Weinand 5-14-12-31. Monticello: Wilson 7-7-5-19.

 

Prior Lake 3, Rosemount 2

Prior Lake 1 1 1-3

Rosemount 1 0 1-2

First: PL-Speltz (Kashmark, Jutting), 14:38, pp. R-Sabo (Wheeler, Kenefick), 16:48, pp. Second: PL-Jutting (Kashmark, Trachsel), 10:26. Third: PL-Jutting (Speltz), 6:34, pp. R-Levandowski, 16:04. Saves: Prior Lake: Shopbell 9-8-9-26. Rosemount: Tollefson 13-9-9-31.

Proctor 10, Cambridge-Isanti 1

Cambridge-Isanti 0 1 0- 1

Proctor 2 4 4-10

First: P-Ward, 2:21. P-Gunderson(Harnell, Mosher), 13:53, pp. Second: CI-Bauer (Ruprecht), 2:16. P-Ward (Solem, Gunderson), 7:53, sh. P-Harnell (Gross, Mosher), 11:31, pp. P-Bushbaum (Ward, Harnell), 15:06. P-Mosher (Gunderson , Harnell), 16:37, pp. Third: P-Ward (Mosher, Gunderson), :43, pp. P-Harnell (Gunderson, Fulton), 2:58, pp. P-Ward (Kahlnbach), 7:17. P-Bushbaum, 16:45, sh. Saves: Cambridge-Isanti: Hanson 7-10-8-25. Proctor: Fulton 5-4-2-11.

Red Wing 6, Henry Sibley 4

Henry Sibley 1 2 1-4

Red Wing 1 3 2-6

First: HS-Rohleder, 12:33. RW-Bjorngaard, 13:46. Second: RW-Lampe, 2:55. RW-Lampe (Zucker), 3:07. HS-Scherer (Greeley), 6:53, pp. HS-Greeley, 9:49. RW-Blaney, 10:43. Third: RW-Wooden (Benway), 9:22. HS-Scherer, 13:42. RW-Blue, 16:59, sh. Saves: Henry Sibley: Woolsey 10-10-7-27. Red Wing: Coyle 5-8-10-23.

 

Roch. Lourdes 6, Minnehaha Academy 1

Rochester Lourdes 2 2 2-6

Minnehaha Academy 0 1 0-1

First: RL-Sorensen (Kleinschmidt), :22. RL-Hofbauer (Sorensen, Kleinschmidt), 7:20. Second: MA-Roberts (Roberts), 2:00. RL-Good (Hickey, Beavers), 7:23. RL-Beavers (Swee, Kraling), 14:00. Third: RL-Good (Buck, Brumley), 5:00. RL-Decker, 5:00. Saves: Rochester Lourdes: Alexander 5-5-11-21. Minnehaha Academy: Lucas 8-14-3-25.

 

St. Michael-A. 3, St. Cloud 2, OT

St. Cloud 0 1 1 0-2

St. Michael-Albertville 1 0 1 1-3

First: STMA-Flammang, 1:19. Second: SC-Richert (Doucette, Oster), 6:19. Third: SC-Boike (Johnson, Richert), 4:11. STMA-Swenson (Flammang, Kelly), 7:43, pp. Overtime: STMA-Laylin (Kelly), 1:31. Saves: St. Cloud: Falloon 5-11-9-0-25. St. Michael-Albertville: Marhula 16-2-9-0-27.

 

St. Paul Academy 4, E. Claire Mem. (Wis.) 1

E. Claire Memorial (Wis.) -1

St. Paul Academy 0 3 1-4

Second: SPA-Bagnoli (Gifford), 6:29. ECM-Kelly (Olson, Savaloja), 6:55. SPA-Zukowski (Rathmanner, Fleming), 7:23. SPA-Zukowski (Bagnoli, Fleming), 15:03. Third: SPA-Hosszu (Fleming), 1:01, sh. Saves: Eau Claire Memorial (Wis.): Strenke 10-8-7-25. St. Paul Academy: Kuriscak 11-15-9-35.

 

St. Thomas Academy 5, Benilde-SM 1

Benilde-St. Margaret’s 0 0 1-1

St. Thomas Academy 4 0 1-5

First: STA-Henry (Herzog), 3:20, pp. STA-McFadden (Henry, Herzog), 9:45. STA-Wright (Soderling), 10:51. STA-Hallum (O’Neill), 15:34. Third: STA-Schimek (Christy), 15:51. BSM-Johnson (Bischel), 16:30. Saves: Benilde-St. Margaret’s: Limesand 9-11-5-25. St. Thomas Academy: Donohue 12-6-5-23.

Sartell-St. Stephen 4, Hutchinson 1

Sartell-St. Stephen 1 1 2-4

Hutchinson 1 0 0-1

First: H-Glaser (Glaser), 7:22. S-Walters, 11:26. Second: S-Walters (Kalthoff), 16:24, pp. Third: S-Hennemann (Hennemann), 7:59, sh. S-Adelman (Zulkosky), 11:36, pp. Saves: Sartell-St. Stephen S: Peterson 6-4-11-21. Hutchinson: Huls 7-14-12-33.

SW Christian/Richfield 2, Dodge Co. 1

Dodge County 0 0 1-1

Southwest Christian/Richfield 0 2 0-2

Second: SCR-Gustafson (Olimb), :53. SCR-Hardacre (Olimb, Gustafson), 1:38. Third: DC-Blaisdell, 2:00. Saves: Dodge County: Wolfe 9-14-10-33. Southwest Christian/Richfield: Haugen 6-11-11-28.

HOCKEY • GIRLS

Andover 7, Anoka 0

Anoka 0 0 0-0

Andover 3 2 2-7

First: And-Turner (Kaiser, Anderson), 1:13. And-Anderson (Kaiser), 13:26. And-Jurgensen (Clough), 16:23. Second: And-Tammi (Anderson, Kaiser), 1:49. And-Nelson (Hemp), 16:04. Third: And-Berg (Anderson), 2:20. And-Fields (Anderson), 9:43. Saves: Anoka: Cameron 21-17-15-53. Andover: Pelkey 6-7-3-16.

 

Armstrong/Cooper 2, Totino-Grace 1

Totino-Grace 0 0 1-1

Armstrong/Cooper 0 1 1-2

Second: AC-Ott (Quinn, Mattson), 7:27. Third: AC-Kriesel (Mattson, O’Brien), 3:03. TG-Linders (Zastoupil, Gray), 8:09, pp. Saves: Totino-Grace: Vowels 5-7-14-26. Armstrong/Cooper: Batz 8-12-11-31.

 

Blake 5, Benilde-St. Margaret’s 2

Blake 3 1 1-5

Benilde-St. Margaret’s 1 1 0-2

First: BSM-Mortenson (DeCesare, Hoen), 3:44. B-Wethington (Wethington, Burton), 6:53. B-Wethington (Delianedis, Daniel), 10:54, pp. B-Tix (Wethington, Meyer), 16:51. Second: BSM-Junker (DeCesare, Jones), 7:21. B-Burton (Daniel, Wethington), 13:02. Third: B-Delianedis (Daniel, Wethington), 7:57, pp. Saves: Blake: Christie 4-11-4-19. Benilde-St. Margaret’s: Greene 16-x-x-16, Beeman x-16-7-23.

 

Bl. Jefferson 0, Dodge County 0, OT

Bloomington Jefferson 0 0 0 0 0-0

Dodge County 0 0 0 0 0-0

Saves: Bloomington Jefferson: McClain 14-8-7-7-36. Dodge County: Hughes 4-5-7-3-19.

 

Centennial 2, Blaine 1

Centennial 0 1 1-2

Blaine 0 1 0-1

Second: B-Parent (Blesi, Fussy), 0:06, pp. C-Griefenhagen (Almich), 1:35. Third: C-Griefenhagen (Almich), 7:15. Saves: Centennial: Stoterau 7-11-14-32. Blaine: Hansen 4-1-9-14.

Champlin Park/CR 4, Irondale 0

Irondale 0 0 0-0

Champlin Park/CR 3 0 1-4

First: CPCR-Petersen, 14:16. CPCR-Sinjem (Johnson, Leuer), 15:33. CPCR-Baker (McClellan), 15:54. Third: CPCR-Petersen, 10:31. Saves: Irondale: Johnson 5-15-9-29. Champlin Park/Coon Rapids: Johnson 1-2-9-12.

Chisago Lakes 4, Holy Angels 2

Chisago Lakes 0 3 1-4

Holy Angels 1 0 1-2

First: HA-Palmer (Bercich, McGuire), 8:00, pp. Second: CL-Lawry (Burgen, Devries), 9:35, pp. CL-Bluhm (Burgen, Lawry), 11:16, pp. CL-Devries (Devries, Burgen), 16:57, pp. Third: CL-Mckinnon (Wilton, Klun), 11:37. HA-Erazmus (Palmer, Radam), 14:51. Saves: Chisago Lakes: Lerfald 9-8-10-27. Holy Angels: Lood 12-13-8-33.

 

Elk River/Zimmerman 2, Maple Grove 2, OT

Maple Grove 0 0 2 0 0-2

Elk River/Zimmerman 1 1 0 0 0-2

First: ERZ-Coz, 9:05. Second: ERZ-King (Johnson), 9:47, pp. Third: MG-Herdine (Tatur, McMahon), 9:03. MG-McMahon (Larson), 16:04, pp. Saves: Maple Grove: Morgan 11-6-5-3-25. Elk River/Zimmerman: Jung 10-9-10-4-33.

 

Forest Lake 4, White Bear Lake 0

White Bear Lake 0 0 0-0

Forest Lake 2 2 0-4

First: FL-Valley (Rydel), 9:56. FL-Schmidt (Rydel, Parent), 16:29. Second: FL-Rydel (Golnitz, Parent), :30. FL-Remington (Muntifering), 2:05. Saves: White Bear Lake: Frank 15-12-6-33. Forest Lake: Goehner 3-5-7-15.

Hill-Murray 10, Simley 1

Simley 1 0 0- 1

Hill-Murray 6 2 2-10

First: HM-Steigauf (Franco), 1:58. HM-Franco (Steigauf), 5:55. HM-Blinkhorn (Kaufman, Stinnett), 7:44. HM-Kaufman (Greeder, Olson), 11:36. HM-Vlaisavljevich (Olson), 11:54. HM-Kaufman (Blinkhorn), 13:38. S-Boughton, 16:52. Second: HM-Kaufman (Morris), 15:38. HM-Belde (Steigauf, Geer), 16:58. Third: HM-Blinkhorn (Kaufman, Morris), 9:30. HM-Steigauf (Franco, Hause), 12:10. Saves: Simley: Ries 6-7-5-18. Hill-Murray: Ball 4-2-8-14.

 

Hopkins/St. Louis Park 3, Minneapolis 1

Minneapolis 0 1 0-1

Hopkins/St. Louis Park 1 1 1-3

First: HSLP-Amato (Meyer), 14:07. Second: M-Christman (Offerdahl, Helmstetter), 3:26. HSLP-Rich (Brousseau, Beaton), 10:53. Third: HSLP-Brousseau (Gleason), 2:34. Saves: Minneapolis: Tallman 7-6-7-20. Hopkins/St. Louis Park: Bosch 8-9-11-28.

 

Hutchinson 8, Minnesota River 1

Hutchinson 1 4 3-8

Minnesota River 1 0 0-1

First: H-Berthiaume (Seifert, Hantge), 1:43. MR-Dunning (Weick, Pavlo), 14:34. Second: H-Johnson (Jensen, Berthiaume), 1:58. H-Hantge (Bock), 3:07. H-Hantge (Tracy), 3:22. H-Seifert (Jensen), 9:12, pp. Third: H-Seifert (Hantge), 12:19. H-Tracy (Hantge), 12:58. H-Campbell (Jensen, Johnson), 13:39. Saves: Hutchinson: Reiger 6-13-8-27. Minnesota River: Kisor 2-6-1-9.

Lakeville North 3, Minnetonka 0

Lakeville North 1 0 2-3

Minnetonka 0 0 0-0

First: LN-Cullaton (Reid, Antonakis), 6:21. Third: LN-Jensen (Reid, Antonakis), 11:51. LN-Power, 16:15. Saves: Lakeville North: Schneider 4-14-17-35. Minnetonka: Dulac 8-4-6-18.

 

Litchfield/D-C 5, St. Paul/Henry Sibley 0

St. Paul/Henry Sibley 0 0 0-0

Litchfield/Dassel-Cokato 1 2 2-5

First: LDC-Hillmann (Olson), 15:08. Second: LDC-Niemela (DeWolf), 5:47. LDC-Carlson (Olson), 10:31. Third: LDC-Hansen (Block), 7:25, pp. LDC-Hillmann (Olson), 8:11. Saves: St. Paul/Henry Sibley: Haack 9-11-9-29. Litchfield/Dassel-Cokato: Stilwell 13-9-8-30.

 

Mound Westonka 2, Holy Family 1

Holy Family 1 0 0-1

Mound Westonka 1 1 0-2

First: HF-Koeppl, 2:25. MW-Hules (Peterson), 4:00, pp. Second: MW-Peterson (Burris, Bowe), 9:00. Saves: Holy Family: Pellicci 8-7-17-32. Mound Westonka: Smith 10-11-11-32.

New Prague 1, Delano/Rockford 0

Delano/Rockford 0 0 0-0

New Prague 1 0 0-1

First: NP-Madsen (Howard, Ruzicka), 2:02. Saves: Delano/Rockford: Glasrud 11-6-10-27. New Prague: Marek 5-11-15-31.

 

Northfield 11, Rochester Century 1

Northfield 3 5 3-11

Rochester Century 1 0 0- 1

First: N-Morsching (Boland, Boland), 5:58, pp. N-Boland (Boland), 7:39. N-Nelson (Noel), 12:00. RC-Luhman, 14:32. Second: N-Fox (Lindell, Nelson), 2:10, pp. N-Pagel (Stanchina, Thurin), 5:59. N-Boland (Morsching), 13:00. N-Boland, 16:05. N-Noel (Nelson, Taylor), 17:00. Third: N-Nelson (Boland, Wesling), 4:00. N-Morsching (Boland, Boland), 9:42. N-Stanchina (Fox, Boland), 14:48. Saves: Northfield: Bielenberg 6-1-2-9. Rochester Century: Lund 6-8-x-14, Conners x-6-4-10.

 

Orono 4, Waconia 1

Waconia 1 0 0-1

Orono 1 2 1-4

First: O-Suchy (Ryskamp, Gustafson), 5:55, pp. W-Vacek (Erenstein), 11:30. Second: O-DeCubellis, 8:19. O-Jacoves (Kostial, Cook), 14:17. Third: O-Hansen (Suchy, Norris), 11:03. Saves: Waconia: Neubert 12-9-7-28. Orono: Lisle 4-3-5-12.

 

Osseo/PC 1, Spring Lake Park 1, OT

Osseo/Park Center 0 0 1 0-1

Spring Lake Park 0 0 1 0-1

Third: O-Kraemer (Lewis, Eikos), 9:54. S-Symynkywicz (Albers, Northquest), 14:14. Saves: Osseo/Park Center: Almquist 3-12-6-4-25. Spring Lake Park: Thomas 9-6-3-7-25.

Park of Cottage Grove 6, Woodbury 0

Park of Cottage Grove 0 5 1-6

Woodbury 0 0 0-0

Second: P-Stienke, :35, sh. P-Lentz (Henderson), 10:30. P-Henderson (Husaby), 10:53. P-Miller (Stienke), 11:05. P-Frandrup (Husaby, Henderson), 11:54. Third: P-Stienke (Miller), 7:00. Saves: Park of Cottage Grove: Veary 6-7-11-24. Woodbury: Beix 8-10-x-18, Gillen x-x-15-15.

 

Rogers 7, Princeton 1

Princeton 0 1 0-1

Rogers 3 3 1-7

First: R-Erdahl (Hatcher), :30. R-Scherling (Hatcher), 5:52. R-Scherling (Reimer), 10:20, pp. Second: R-Reimer (Hatcher, Scherling), 1:07. P-Peterson (Slominski), 5:05, pp. R-Parent (Hartlage), 11:05. R-Scherling (Parent), 15:43. Third: R-Johnson (Bolster), 10:38. Saves: Princeton: Pangerl 19-15-6-40. Rogers: Hartlage 4-7-6-17.

 

South St. Paul 6, Hastings 0

Hastings 0 0 0-0

South St. Paul 1 3 2-6

First: SSP-Matuzak (Lenarz, Ogren), 15:13. Second: SSP-Lenarz (Lehmann, Ramirez), 2:47. SSP-Madigan (Deering, Kirchner), 8:55, pp. SSP-Lenarz (Ramirez, Lehmann), 11:25. Third: SSP-Reynolds, 5:13. SSP-Ogren (Deering), 11:13, sh. Saves: Hastings: Dubej 8-7-10-25. South St. Paul: Norman 2-2-6-10.

Stillwater 2, Roseville 0

Roseville 0 0 0-0

Stillwater 1 1 0-2

First: S-Eder-Zdechlik (Einan, Ligday), 15:29, pp. Second: S-Einan (Wohlers), 8:21. Saves: Roseville: Lehto 13-22-12-47. Stillwater: Cronk 5-6-4-16.