TUESDAY

adapted SOFTBALL

PI DIVISION

• Dakota United 18, Minneapolis 1

• Rochester 13, St. Paul Humboldt 1

BADMINTON

TWIN CITIES CHAMPIONSHIP

• St. Paul Johnson 7, Mpls. Southwest 0

BASEBALL

MINNEAPOLIS CITY

• Edison 11, Roosevelt 1

• Southwest 8, South 0

MCAA

• Legacy Christian 7, Spectrum 2

• New Life Academy 17, Trinity 13

• SW Christian 7, Heritage Christian 5

MISSISSIPPI 8

• North Branch 13, Cambridge-Isanti 3

• St. Francis 6, Princeton 4

• St. Michael-Albertville 9-8, Buffalo 1-1

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 7, Centennial 1

• Anoka 3, Coon Rapids 0

• Champlin Park 9, Irondale 8

• Maple Grove 6, Osseo 4

• Spring Lake Park 11, Park Center 1

SUBURBAN EAST

• Mounds View 11, Forest Lake 8

TRI-METRO

• St. Agnes 4, Columbia Heights 1

TWIN CITIES ATHLETIC

• Cristo Rey Jesuit 9, Sciences & Ag. 7

WRIGHT COUNTY

• Glencoe-SL 6-1, Watertown-Mayer 0-0

• Holy Family 4-3, Delano 0-2

• Mound Westonka 4-1, Litchfield 1-0

• Orono 4, Waconia 2

METROPOLITAN AREA

• East Ridge 7, River Falls (Wis.) 2

• Eden Prairie 4, Chaska 3

• Maple Lake 9, Howard Lake-W-W 0

• Red Wing 8, Rochester Century 3

• Rocori 10, Big Lake 0

• St. Cloud Cathedral 8, Annandale 6

• St. Paul Central 8, St. Paul Academy 2

GOLF • BOYS

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

At Somerset C.C.

• St. Paul Academy 179, Breck 181. Medalists (par 36): Gus Grunau, St. Paul Academy, and Justin Paschke, Breck, 39.

METRO EAST

At Inver Wood G.C.

• Hastings 162, Simley 163, South St. Paul 169. Medalist (par 38): Jack Williams, Hastings, 38.

MINNEAPOLIS CITY

At Gross National G.C.

• Washburn 176, Edison 262. Medalist (par 35): Stellan Orvick, Washburn, 41.

ST. PAUL CITY

At Phalen G.C.

• Central 182, Harding 233. Medalists (par 35): Otto Emmings, Central, and Myles Jarrett, Central, 43.

At Highland National G.C.

• Highland Park 159, Johnson 241. Medalists (par 36): Jack Branby, Highland Park, and Wilson Gillespie, Highland Park, 39.

TRI-METRO

At Columbia G.C.

• St. Anthony 174, DeLaSalle 175. Medalist (par 35): Jack Lillestol, St. Anthony, 40.

At Keller G.C.

• St. Croix Lutheran 182, Concordia Academy 218. Medalist (par 35): Caleb Landvik, Concordia Academy, 38.

WRIGHT COUNTY

At Albion Ridges G.C.

• Annandale 165, Dassel-Cokato 167, Mound Westonka 169, New London-Spicer 173, Glencoe-Silver Lake 179, Litchfield 187, Watertown-Mayer 190, Rockford 218. Medalists (par 36): Jackson Bakeberg, Dassel-Cokato, and Hogan Dagner, Annandale, 37.

At Burl Oaks G.C.

• Mound Westonka 162, Dassel-Cokato 166, New London-Spicer 173, Annandale 180, Glencoe-Silver Lake 188, Watertown-Mayer 190, Litchfield 194, Rockford 217. Medalist (par 36): Alex Peterson, Dassel-Cokato, 37.

METROPOLITAN AREA

At Oak Ridge C.C.

• Orono 313, Hopkins 332. Medalist (par 72): Aaron Kuznik, Orono, 75.

NELSON INVITATIONAL

At Ridges at Sand Creek

• Chaska 297, Minnetonka 304, Waconia 307, Holy Family 312, Lakeville North 313, Edina 315, Chanhassen 318, Wayzata 319, Detroit Lakes 322, Hutchinson and Stillwater 324, Prior Lake 330, Benilde-St. Margaret’s 332, Eden Prairie 338, Holy Angels 372, Minnehaha Academy 426. Medalist (par 72): Lincoln Johnson, Chaska, 70.

GOLF • GIRLS

METRO EAST

At Keller G.C.

• Hill-Murray 183, Mahtomedi 191. Medalist (par 35): Nina Steigauf, Hill-Murray, 43.

At Oak Marsh G.C.

• Tartan 186, Hastings 187, South St. Paul 214. Medalist (par 36): Katrina Yang, Tartan, 41.

MINNEAPOLIS CITY

At Gross National G.C.

• Washburn 202, Edison 281. Medalist (par 36): Kate Burke, Washburn, 46.

MISSISSIPPI 8

At Riverwood National G.C.

• Buffalo 334, Rogers 350, St. Michael-Albertville 361, Monticello 412, Big Lake 421. Medalist (par 72): Paetyn Lewis, Rogers, 75.

NORTHWEST SUBURBAN

At Edinburgh USA

• Champlin Park 183, Blaine 213. Medalist (par 36): Megan Munneke, Champlin Park, 39.

At Cedar Creek G.C.

• Maple Grove 171, Irondale 224. Medalist (par 36): Lauren Contreras, Maple Grove, 40.

At Shamrock G.C.

• Osseo 179, Armstrong 196. Medalist (par 36): Kate Achenbach, Osseo, 41.

TRI-METRO

The Ponds at Battle Creek

• Visitation 146, St. Croix Lutheran 181. Medalist (par 35): Jaycee Rhodes, Visitation, 34.

WRIGHT COUNTY

At Litchfield C.C.

• Annandale 186, Litchfield 192, Dassel-Cokato 194, Mound Westonka 198, New London-Spicer 205, Rockford 218, Watertown-Mayer 220, Glencoe-Silver Lake 224. Medalists (par 36): Laura Harmala, Dassel-Cokato, and Clara Godoy Henderson, Mound Westonka, 42.

RED WING INVITATIONAL

At Mississippi National

• Edina 303, Lakeville North 317, Detroit Lakes 326, Red Wing 327, Roseville 333, Northfield 338, Wayzata 339, Eden Prairie 350, Elk River 359, Simley 364, Legacy Christian 382. Medalist (par 71): Leah Herzog, Red Wing, 69.

LACROSSE • boys

LAKE

• Eden Prairie 14, Hopkins 1

• Minnetonka 11, Wayzata 10

METRO EAST

• Mahtomedi 18, Tartan 4

• St. Thomas Academy 18, North St. Paul 1

• Simley 10, Hill-Murray 8

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 9, Chanhassen 8

• Bl. Kennedy 4, Bl. Jefferson 2

• Chaska 15, St. Louis Park 7

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 13, Farmington 1

• Lakeville North 15, Apple Valley 5

• Lakeville South 14, Eastview 12

• Rosemount 10, Shakopee 2

SUBURBAN EAST

• Mounds View 8, Roseville 5

• Park of CG 10, Cretin-Derham Hall 8

• Woodbury 11, Forest Lake 8

METROPOLITAN AREA

• Blake 12, Edina 11, OT

• Buffalo 22, Hutchinson 0

LACROSSE • GIRLS

GREATER WEST METRO

• Buffalo 14, Hutchinson 6

LAKE

• Eden Prairie 18, Hopkins 1

• Minnetonka 11, Wayzata 7

METRO EAST

• Hill-Murray 20, North St. Paul 4

• Mahtomedi 15, Tartan 4

METRO WEST

• Bl. Jefferson 12, Bl. Kennedy 2

• Chanhassen 11, Benilde-St. Margaret’s 6

• Chaska 14, St. Louis Park 3

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 20, Lakeville North 6

• Burnsville 9, Farmington 7

• Eastview 9, Lakeville South 6

• Shakopee 17, Rosemount 8

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 8, Park of CG 4

• Forest Lake 15, Woodbury 10

• Stillwater 20, White Bear Lake 2

METROPOLITAN AREA

• Blake 9, Edina 8

• Breck 15, Holy Family 8

• Hastings 11, Rochester Century 9

• Visitation/SPA 8, East Ridge 3

SOFTBALL

MCAA

• SW Christian 13, Heritage Christian 3

• Spectrum 8-9, PACT/Legacy Christian 1-4

• West Lutheran 9, St. Croix Prep 2

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 5-3, Tri-City United 4-6

• Norwood Young America 6-11, Jordan 5-1

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 10-7, St. Michael-Albertville 3-8

• Chisago Lakes 9, Big Lake 6

• North Branch 10, Cambridge-Isanti 0

• Princeton 2-0, St. Francis 1-5

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 8, Coon Rapids 4

• Centennial 11, Andover 0

• Champlin Park 12, Irondale 0

• Elk River 10, Totino-Grace 4

• Spring Lake Park 12, Park Center 7

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 11, Apple Valley 1

• Farmington 8, Eagan 6

• Lakeville North 13, Lakeville South 1

• Prior Lake 12, Lakeville North 2

• Rosemount 6, Burnsville 5

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 10, Roseville 0

• Stillwater 8, Cretin-Derham Hall 3

TRI-METRO

• Holy Angels 4, St. Anthony 1

• St. Agnes 10, DeLaSalle 5

WRIGHT COUNTY

• Delano 11-21, Holy Family 1-0

• New Prague 16-10, Hutchinson 0-4

• Waconia 11-8, Orono 4-4

• Watertown-Mayer 11-8, Glencoe-SL 1-11

METROPOLITAN AREA

• Fridley 5, Mpls. Southwest 4

• Hopkins 6, Visitation 3

• Maple Grove 9, Minnetonka 3

• Mpls. South 14, St. Paul Central 4

• Mounds Park Academy 12, SP Humboldt 2

• Zimmerman 9, Milaca 4

TENNIS • BOYS

METRO WEST

• Bl. Jefferson 7, Bl. Kennedy 0

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 6, Chisago Lakes 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 5, Andover 2

SOUTH SUBURBAN

• Shakopee 5, Apple Valley 2

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 5, Roseville 2

• White Bear Lake 7, Forest Lake 0

METROPOLITAN AREA

• Becker 6, St. Cloud Cathedral 1

TRACK AND FIELD • BOYS

TRUE TEAM

CLASS 3A

Section 2

• Stillwater 878.5, Eagan 700, Park of Cottage Grove 598.5, Hastings 597.5, East Ridge 562, Woodbury 502.5, Henry Sibley 432, Tartan 191

CLASS 2A

Section 6

• Willmar 620, Hutchinson 556, Annandale 500.5, Glencoe-Silver Lake 400, Delano 390.50, Rockford 368.5, Orono 364, Mound-Westonka 358, Litchfield 337, Dassel-Cokato 219, Holy Family 157.5

CLASS 1A

Section 4

• Howard Lake-Waverly-Winsted 847, Spectrum 793.5, Concordia Academy 757, Christ’s Household of Faith 718, Maple Lake 686.5, Mayer Lutheran 677.5, Nova Classical 677.5, Mounds Park Academy 614.5, Southwest Christian 604, Math & Science 542.5, Trinity 444.5, Legacy Christian 408, New Life Academy/Bethany Academy 382, Lester Prairie/Holy Trinity 356, North Lakes 263.5, Northwest 178

Section 8

• Ada-Borup/Norman County West 752.5, Roseau 716.5, Walker-Hackensack-Akeley 581, Crookston 576, International Falls 520, Warroad 433, West Marshall 424.5, Bagley/Fosston 420, Northome-Kelliher/Blackduck 384.5, Mahnomen/Waubun 295, Red Lake County 287, Nevis 123, Goodridge-Grygla-Gatzke 114

TRACK AND FIELD • GIRLS

TRUE TEAM

CLASS 3A

Section 2

• Eagan 913, Stillwater 844.5, Hastings 667.5, East Ridge 493, Henry Sibley 445, Woodbury 443, Tartan 389, Park of Cottage Grove 272

 

CLASS 2A

Section 6

• Willmar 619, Orono 526, Rockford 446.5, Annandale 428, Hutchinson 415, Delano 402, Dassel-Cokato 396.5, Glencoe-Silver Lake 319, Litchfield 287.5, Holy Family 236.5, Mound Westonka 229

 

CLASS 1A

Section 4

• Maple Lake 991, Howard Lake-Waverly-Winsted 970.5, Concordia Academy 945.5, Spectrum 797.5, Southwest Christian 690, Trinity 580, Mounds Park Academy 517.5, Nova Classical 452.5, Math & Science 424, Lester Prairie/Holy Trinity 410, New Life Academy/Bethany Academy 396, Mayer Lutheran 376, Christ’s Household of Faith 372, North Lakes 367, Legacy Christian 346.5, Northwest 243

Section 8

• Crookston 889, West Marshall 863.5, Roseau 805, International Falls 785, Ada-Borup/Norman County West 739.50, Warroad 659.5, Red Lake County 630.5, Northome-Kelliher/Blackduck 512, Kittson County Central 478, Bagley/Fosston 472, Walker-Hackensack-Akeley 391.5, Nevis 367.50, Mahnomen/Waubun 215, Goodridge-Grygla-Gatzke 153