TUESDAY

CLASS 4A

Section 5 • semifinals

• Centennial 59, Osseo 41

• Champlin Park 43, Maple Grove 40

Section 6 • championship

• Eden Prairie 60, Minnetonka 49

 

CLASS 3A

Section 3 • semifinals

• De La Salle 54, Totino-Grace 43

• Park Center 62, St. Paul Como Park 41

Section 4 • semifinals

• New Prague 65, Red Wing 45

• Simley 64, Hill-Murray 52

 

CLASS 2A

Section 4 • semifinals

• Minnehaha Academy 67, Concordia Acad. 66

• St. Croix Lutheran 74, New Life Academy 39

Section 5 • semifinals

• Annandale 39, Braham 36

• Howard Lake-W-W 66, Water.-Mayer 41

Section 6 • semifinals

• New London-Spicer 35, E.V.-Watkins 32

• Sauk Centre 52, Staples-Motley 38

Section 8 • semifinals

• Hawley 61, Breckenridge 58, 2 OT

• Pequot Lakes 70, East Grand Forks 43

 

CLASS 1A

Section 4 • semifinals

• Maranatha Christian 83, Heritage Chr. 70

• Southwest Christian 33, CHOF 28

Section 5 • semifinals

• Browerville 79, Verndale 54

• Isle 53, Belgrade-Brooten-Elrosa 43

Section 6 • semifinals

• Ada-Borup 58, Lake Park-Audubon 29

• West Central 52, Wheaton/H-N 31

Section 8 • semifinals

• Clearbrook-Gonvick 70, Red Lake 66

• Win-E-Mac 65, Red Lake Falls 31

WEDNESDAY

CLASS 3A

Section 7 • semifinals

At Duluth Denfeld

• Chisago Lakes vs. Hermantown, 6 pm

• Grand Rapids vs. North Branch, 7:45 pm

CLASS 1A

Section 7 • semifinals

At Minn. Duluth

• Cromwell vs. Mountain Iron-Buhl, 5:45 pm

• McGregor vs. North Woods, 7:30 pm

THURSDAY

CLASS 4A

Section 3 • championship

At Hamline

• Eastview vs. Park of Cottage Grove, 7 pm

Section 4 • championship

At East Ridge

• St. Paul Central vs. White Bear Lake, 7 pm

 

CLASS 3A

Section 2 • championship

At Gustavus

• Hutchinson vs. Marshall, 7 pm

Section 6 • championship

At Chanhassen

• Holy Family vs. Minneapolis Washburn, 7 pm

 

CLASS 2A

Section 1 • championship

At Rochester Mayo Civic Arena

• Kenyon-Wanamingo vs. Plainview-E-M, 8 pm

Section 3 • championship

At SW Minnesota State

• Fairmont vs. Redwood Valley, 5 pm

 

CLASS 1A

Section 1 • championship

At Rochester Mayo Civic Arena

• Goodhue vs. Rushford-Peterson, 6 pm

Section 3 • championship

At SW Minnesota State

• Minneota vs. Wabasso, 8 pm

SUMMARIES

Annandale 39, Braham 36

Braham 18 18-36

Annandale 21 18-39

Braham: Nickles 22, Hollenkamp 6, Winter 6, Braund 2. Annandale: Spaulding 11, Atkinson 10, Whitesell 10, Gunnerson 6, Reimer 2.

 

Centennial 59, Osseo 41

Osseo 24 17-41

Centennial 29 30-59

Osseo: Malone 15, Reed 6, Ntor-Ue 5, Russell 5, Porte 4, Etheridge 2, Jones 2. Centennial: Bretoi 19, Gerding 10, Conrad 8, Morris 7, Werth 6, Grow 4, Morris 3, Comer 2.

 

Champlin Park 43, Maple Grove 40

Maple Grove 21 19-40

Champlin Park 24 19-43

Maple Grove: Barker 9, Schmidt 8, Barta 6, Jones 6, Bourbonais 5, Tharp 4, Winter 2. Champlin Park: Alexander 11, Gerads 10, Hilley 7, Adkins 4, Sampson 3, Severn 3, Crymble 2, Fulton 2, Heytens 1.

 

HL-W-W 66, Watertown-Mayer 41

Watertown-Mayer 16 25-41

Howard Lake-Waverly-Winsted 37 29-66

Watertown-Mayer: Killian 15, Klitzke 12, Wandersee 3, Heldt 3, Miller 2, Yliniemi 2, Barfknecht 2, Lynch 2. HL-W-W: Eastman 20, A. Miller 20, Gruenhagen 11, M. Miller 9, Uter 4, Reed 2.

 

Maranatha 83, Heritage Christian 70

Heritage Christian 22 48-70

Maranatha 45 38-83

Heritage Christian: B. Lien 20, Berge 19, Scott 14, Meissner 8, M. Lien 7, Crellin 2. Maranatha: Payne 21, L. Lee 18, M. Lee 17, Jarnot 15, Stull 10, Meyen 2.

Minnehaha Academy 67, Concordia Acad. 66

Minnehaha Academy 29 38-67

Concordia Academy 35 31-66

Minnehaha Academy: Kaminski 23, Gilreath 14, West 14, Rhoades 11, Thomey 3, Mrozek 2. Concordia Academy: Walther 17, Waedekin 14, Neuman 10, Beardsley 10, Stude 6, Paul 5, Fallert 4.

 

New Prague 65, Red Wing 45

Red Wing 23 22-45

New Prague 32 33-65

Red Wing: Norvet 15, Muelken 14, Kuhl 8, Zebro 6, Faas 2. New Prague: Deihl 20, Grote 12, Allar 12, Haecherl 10, Altschul 4, Cox 4, Giesen 2, Wilson 1.

 

Simley 64, Hill-Murray 52

Simley 26 38-64

Hill-Murray 19 33-52

Simley: Kain 25, Brown 14, Atkins 12, DeLao 10, Scheffley 3. Hill-Murray: Malecha 22, Schwartz 9, Schneider 7, Graskewicz 6, Lindahl 4, Angeli 4.

 

Southwest Christian 33, CHOF 28

Southwest Christian 15 18-33

CHOF 15 13-28

Southwest Christian: Piwnica 11, Krommendyk 10, Verdoorn 6, Schwarz 4, Reimer 2. CHOF: Z. Piepkorn 13, K. Piepkorn 6, Scheeler 5, Otten 4.

 

St. Croix Lutheran 74, New Life Academy 39

New Life Academy 20 19-39

St. Croix Lutheran 34 40-74

New Life Academy: Saum 10, Steele 6, Hager 6, Goutierez 6, Bolduan 5, Mass 2, Kavanagh 2, Stenerson 2. St. Croix Lutheran: Scislow 15, Lefto 12, Solseth 11, Wimmer 9, Kletscher 7, Skrien 6, Carmichael 5, Cambrice 4, Kamara 3, Burney 2.