THURSDAY

alpine skiing • BOYS

METROPOLITAN AREA

At Buck Hill

• Eden Prairie 385, Wayzata 376, Eagan 370. Medalist: Izak Hofstad, Eagan, 48.18.

alpine skiing • GIRLS

METROPOLITAN AREA

At Buck Hill

• Eden Prairie 455, Lakeville North 450, Prior Lake 373. Medalist: Kathryn Kossack, Lakeville North, 50.74.

BASketball • BOYS

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Minnehaha Academy 57, Breck 49

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 64, Anoka 52

• Champlin Park 52, Andover 49

• Elk River 53, Centennial 50

• Osseo 63, Armstrong 49

• Park Center 73, Totino-Grace 53

• Spring Lake Park 64, Coon Rapids 63

ST. PAUL CITY

• Johnson 92, Central 86

SOUTH SUBURBAN

• Prior Lake 69, Burnsville 45

TWIN CITIES ATHLETIC

• Lincoln Int. 84, Groves Academy 79

WRIGHT COUNTY

• Annandale 71, Watertown-Mayer 43

• Dassel-Cokato 66, Mound Westonka 54

METROPOLITAN AREA

• Concordia Academy 84, Cristo Rey Jesuit 64

• Delano 63, Benilde-St. Margaret’s 51

• Howard Lake-W-Winsted 73, Pierz 55

• Jordan 70, Bloomington Kennedy 66

• Mahtomedi 81, St. Anthony 68

• Mpls. Roosevelt 87, St. Paul Humboldt 39

• Orono 85, Chaska 81, 3 OT

• Prairie Seeds 70, Legacy Christian 34

• Zimmerman 74, Becker 69

basketball • GIRLS

MCAA

• Lester Prairie/Holy Trinity 56, Trinity 37

• SW Christian 64, New Life Academy 35

• Spectrum 47, West Lutheran 33

MINNESOTA RIVER

• Norwood YA 64, Mayer Lutheran 53

• Sibley East 55, Jordan 49

• Tri-City United 78, LeSueur-Henderson 64

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 70, North Branch 46

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 70, Blaine 44

• Armstrong 60, Osseo 38

• Centennial 53, Elk River 34

• Champlin Park 59, Andover 36

• Maple Grove 81, Irondale 38

• Park Center 66, Totino-Grace 53

ST. PAUL CITY

• Central 86, Johnson 11

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 48, Shakopee 43

• Lakeville North 61, Rosemount 45

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 43, Annandale 30

• Mound Westonka 64, Dassel-Cokato 55

• Waconia 68, Holy Family 66, 2 OT

METROPOLITAN AREA

• Belle Plaine 79, Bethlehem Academy 50

• CHOF 78, Leagacy Christian 50

• Edina 48, Eagan 34

• St. Paul Highland Park 59, Mpls. Henry 48

• Simley 43, St. Croix Lutheran 30

gymnastics

METRO EAST

• Henry Sibley 132.75, Simley 126.525. All-around: Sophie Redding: Henry Sibley, 38.05.

• Tartan 117.70, South St. Paul 113.55. All-around: Alexis Spinks, Tartan, 33.45.

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 138.40, Princeton 128.95. All-around: Madi Peters, Buffalo, 36.425.

• Cambridge-Isanti 141.225, Chisago Lakes 138.475. All-around: Aliah Williams, Chisago Lakes, 38.1.

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 138.825, Park Center 129.775. All-around: Lexi Hennen, White Bear Lake, 33.85.

SUBURBAN EAST

• Park of Cottage Grove 132.90, White Bear Lake 128.15. All-around: Allison Weiker, Roseville, 35.725.

• Roseville 137.575, Forest Lake 134.725. All-around: Allison Weiker, Roseville, 35.725.

• Stillwater 147.875, East Ridge 147.225. All-around: Cassie Kahrer, East Ridge, 37.9.

hockey • boys

METRO EAST

• Mahtomedi 4, Tartan 3, OT

• St. Thomas Academy 12, Hastings 1

• Simley 4, North St. Paul 3, OT

• South St. Paul 6, Henry Sibley 0

METRO WEST

• Chaska 5, Bl. Jefferson 2

MISSISSIPPI 8

• Monticello 4, North Branch 3, OT

• Rogers 6, Cambridge-Isanti 1

• St. Michael-Albertville 5, St. Francis 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 4, Maple Grove 0

• Anoka 4, Centennial 4, OT

• Armstrong/Cooper 3, Champlin Park 3, OT

• Irondale 3, Totino-Grace 2, OT

• Osseo 5, Coon Rapids 3

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 4, Stillwater 2

• Forest Lake 3, Mounds View 2

• White Bear Lake 9, Park of CG 1

• Woodbury 3, Roseville 1

METROPOLITAN AREA

• Becker/Big Lake 6, Moose Lake Area 4

• Blake 4, St. Louis Park 4, OT

• Holy Family 3, Lakeville South 2, OT

• Hopkins 2, Holy Angels 1

• Litchfield/D-C 4, Prairie Centre 3

• Minnesota River 4, Waseca 1

• Minnetonka 10, Blaine 1

• Sartell-St. Stephen 5, Hutchinson 2

• Wayzata 3, Hill-Murray 1

hockey • GIRLS

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 2, Apple Valley 1

• Eagan 6, Rosemount 0

• Farmington 5, Prior Lake 4

• Lakeville South 2, Eastview 1

• Shakopee 4, Lakeville North 3

METROPOLITAN AREA

• Breck 7, Holy Family/Waconia 2

• Champlin Park/CR 1, Northfield 1, OT

• Chaska/Chanhassen 6, Minneapolis 0

• Edina 6, Stillwater 0

• Holy Angels 3, Totino-Grace 3, OT

• Hopkins/SLP 3, Benilde-SM 2

• Mankato West 5, Minnesota River 5, OT

• Park of CG 4, North St. Paul/Tartan 1

SWIMMING • boys

METRO EAST

• North St. Paul 105, Henry Sibley 77

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 95, Park Center 78

• Elk River 53, Irondale 39

ST. PAUL CITY

• Highland Park 110, Como Park 64

WRIGHT COUNTY

• Watertown-M./Delano 98, D-C/Litchfield 80

WRESTling

METRO EAST

• Hastings 69, North St. Paul 12

• South St. Paul 40, Mahtomedi 26

• Tartan 37, St. Thomas Academy 32

MISSISSIPPI 8

• Big Lake 42, Buffalo 24

• Princeton 58, Chisago Lakes 3

• St. Francis 54, North Branch 24

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 43, Lakeville North 25

SUBURBAN EAST

• Stillwater 41, Mounds View 24

WRIGHT COUNTY

• Annandale/ML 48, New London-S. 19

• Hutchinson 42, Orono 24

• Litchfield 43, New London-Spicer 18

• New Prague 52, Orono 15

METROPOLITAN AREA

• Chaska/Chanhassen 66, Cretin-DH 4

• East Ridge 49, Burnsville 24

• Howard Lake-W-W 47, Mpls. Roosevelt 36

• Shakopee 54, East Ridge 18

ST. CROIX LUTHERAN TRIANGULAR

• St. Croix Lutheran 60, Mound Westonka 24

• St. Croix Lutheran 52, Spectrum 27

• Spectrum 59, Mound Westonka 21

ST. MICHAEL-ALBERTVILLE TRIANGULAR

• Mound Westonka 52, Monticello 14

• St. Michael-A. 74, Monticello 6

• St. Michael-A. 75, Mound Westonka 0

SUMMARIES

BASketball • BOYS

Annandale 71, Watertown-Mayer 43

Annandale 24 47-71

Watertown-Mayer 18 25-43

Annandale: Bieniek 23, Hinz 22, Peterson 13, Peper 7, Howard 4, Ramstad 2. Watertown-Mayer: McBee 12, Theisen 12, Williams 7, Ragner 4, Kuhn 3, Williams 3, Juncewski 2.

 

Blaine 64, Anoka 52

Anoka 24 28-52

Blaine 30 34-64

Anoka: Phipps 14, Ostendorf 11, Lindenberg 9, Wieczorek 8, Madyun 5, Lombard 3, Madyun 2. Blaine: Mitchell 19, Kaul 17, Bynum 13, To. Strand 8, Browne 3, Nebo 2, Ty. Strand 2.

 

Champlin Park 52, Andover 49

Champlin Park 33 19-52

Andover 28 21-49

Champlin Park: Strong 20, John 12, Otto 7, Tappa 5, Grant 2, McKenzie 2, Seley 2, Walter 2. Andover: Heath 12, Aune 8, Chasteen 8, Garcia 6, Mallet 6, Groebner 5, Hartle 4.

 

Concordia Acad. 84, Cristo Rey Jesuit 64

Cristo Rey Jesuit 22 42-64

Concordia Academy 49 35-84

Cristo Rey Jesuit: George 15, Sommer 13, Doyle 12, D. Burgess 9, E. Burgess 9, Williams 6. Concordia Academy: Preble 24, Harbo 22, Hackett 14, Terhaar 10, Raymond 9, Oelschlaeger 5.

Dassel-Cokato 66, Mound Westonka 54

Mound Westonka 30 24-54

Dassel-Cokato 39 27-66

Mound Westonka: Kraay 15, N. Phommahaxay 11, Dahl 7, Dempsey 6, S. Phommahaxay 6, Sexton 6, MacKell 3. Dassel-Cokato: Morris 19, Asplin 16, Kaiser 15, Terning 14, Thinesen 2.

Delano 63, Benilde-St. Margaret’s 51

Benilde-St. Margaret’s 28 23-51

Delano 28 35-63

Benilde-St. Margaret’s: Alada 13, Johnson 11, Miller 11, Dunn 7, Uphus 7, Ford 2. Delano: Wishart 25, O’Neill 19, Longstreet 10, Techam 7, Shoultz 2.

 

Howard Lake-Waverly-Winsted 73, Pierz 55

Pierz 35 20-55

Howard Lake-Waverly-Winsted 36 37-73

Pierz: Rocheleau 15, Schommer 9, Prokott 8, Stuckmayer 8, Herold 6, Marshik 4, Scholl 3, Hopkins 2. Howard Lake-Waverly-Winsted: Bangasser 23, Kittock 15, Uter 15, Karels 7, Barth 5, Bush 5, Heuer 3.

 

Mpls. Roosevelt 87, St. Paul Humboldt 39

Minneapolis Roosevelt 46 41-87

St. Paul Humboldt 20 19-39

Minneapolis Roosevelt: Sims 27, Buchwald 20, Dixon 11, Barnes 8, Atson 7, Abdi 6, Burton 4, Anderson 3, Gundy 1. St. Paul Humboldt: Davis 13, King 10, Lugo 6, Hobday 4, Williams 4, Dodd 2.

Minnehaha Academy 57, Breck 49

Minnehaha Academy 35 22-57

Breck 29 20-49

Minnehaha Academy: Suggs 15, Lockett 13, Bickham 11, Aligbe 5, Holmgren 5, Johnson 4, Smith 4. Breck: D. Roddy 33, Ganley 6, J. Roddy 5, Slocum 3, McDavid 2.

Orono 85, Chaska 81, 3 OT

Orono 31 36 4 8 6-85

Chaska 39 28 4 8 2-81

Orono: Thomas Omersa 32, Codute 23, Sage 9, O’Connor 7, Lecy 6, Hirschberg 5, Prentice 3. Chaska: Nicholson 39, Krenos 12, Eliason 10, Bjorklund 8, Lea 7, Peters 3, Goetz 2.

Osseo 63, Armstrong 49

Armstrong 25 24-49

Osseo 34 29-63

Armstrong: Lozier 13, Breitbach 10, Togbasi 7, Inniger 6, Biewen 5, Peterson 5, Priem 3. Osseo: Paige 24, Theisen 16, Richardson 7, Fallah 6, Williams 6, Mulbah 2, Stokes 2.

 

Prairie Seeds 70, Legacy Christian 34

Legacy Christian 16 18-34

Prairie Seeds 41 29-70

Legacy Christian: Demars 11, Hinrichs 11, Thomsen 8, Hill 4. Prairie Seeds Academy: Anderson 27, Bohanon 13, Booth 12, Jones 8, Robinson 8, Jaitah 2.

Prior Lake 69, Burnsville 45

Burnsville 19 26-45

Prior Lake 29 40-69

Burnsville: Shepley 19, Krekelberg 9, Miklowski 9, Kamara 4, Bardwell 2, Johnson 2. Prior Lake: Jones 17, Nissen 17, Garcia 11, Collins 6, Bernick 4, Greives 4, Moorse 3, Schoeller 3, Jacox 2, Veldman 2.

St. Paul Johnson 92, St. Paul Central 86

St. Paul Johnson 44 48-92

St. Paul Central 47 39-86

St. Paul Johnson: Lee 22, Tucker-Adams 21, Jackson 13, Adam 11, Givens 8, Turner 6, White 6, Mobley 5. St. Paul Central: Ford 24, Porter 21, Davis 17, McElroy 10, West 10, Fountain 4.

 

Spring Lake Park 64, Coon Rapids 63

Coon Rapids 32 31-63

Spring Lake Park 31 33-64

Coon Rapids: Holland 22, Winston 14, Smith 10, Sayers 8, Severson 5, Hussein 4. Spring Lake Park: Remme 20, Steward 16, Whann 11, Myren 6, Wenholz 6, Elkerton 5.

basketball • GIRLS

Anoka 70, Blaine 44

Blaine 21 23-44

Anoka 38 32-70

Blaine: Baurr 15, Garfield 8, Erickson 5, Carson 4, Hoehne 3, Bohr 2, Bryan 2, Kowles 2, Schmidt 2, Babcock 1. Anoka: N. Josephson 15, Schoknecht 10, E. Josephson 9, Torgerson 8, McAlpine 7, Watson 6, Stangl 5, Tonsager 4, Mc. Christensen 2, Mo. Christensen 2, Huelsnitz 2.

 

Armstrong 60, Osseo 38

Osseo 14 24-38

Armstrong 22 38-60

Osseo: Hampton 11, Mack 10, Cronin 6, Bauer 3, Enyioma 3, Heisler 2, Kwateh 2, Kline 1. Armstrong: Mutanda 17, Bloom 12, Krsul 11, Brugnoli 10, McGowan 4, Breitbach 2, Isaak 2, James 2.

 

Buffalo 70, North Branch 46

North Branch 21 25-46

Buffalo 33 37-70

North Branch: Bunes 16, Linkert 15, Brodin 6, Hoppe 6, Carlson 2, Peaslee 1. Buffalo: Zrust 22, Lowell 20, Larson 11, Hudson 6, Wishart 3, Boser 2, Johnson 2, O’Connell 2, Stoll 2.

Centennial 53, Elk River 34

Centennial 29 24-53

Elk River 15 19-34

Centennial: Sa. Stapleton 16, McAulay 11, Sy. Stapleton 9, Orth 7, Lavell 6, Allen 2, Danzl 2. Elk River: Haack 18, Maass 6, Boysen 3, Engebretson 3, Kanenwisher 2, Langbehn 1, Person 1.

 

Edina 48, Eagan 34

Eagan 16 18-34

Edina 29 19-48

Eagan: Lamkin 9, Miller 8, Clayton 7, Boike 5, Slawin 3, Grebin 2. Edina: Coughlin 20, Nilsen 10, Williams 7, Diaby 5, Kamara 4, Oyalo 2.

Hutchinson 43, Annandale 30

Hutchinson 14 29-43

Annandale 21 9-30

Hutchinson: Rensch 14, Olberg 8, Stamer 7, Vilt 7, Lansink 3, Wright 2, Hahn 1, Wortz 1. Annandale: Medvec 9, Purcell 7, Atkinson 5, Spaulding 5, Broich 2, Lillehaug 2.

 

Lakeville North 61, Rosemount 45

Rosemount 26 19-45

Lakeville North 28 33-61

Rosemount: Janssen 16, Staley 14, Ratzlaff 6, O’Neil 3, Bauernfeind 2, Finley 2, Freking 2. Lakeville North: Jensen 17, Tschida 14, Macura 13, James 11, Brown 6.

 

Maple Grove 81, Irondale 38

Irondale 20 18-38

Maple Grove 45 36-81

Irondale: Loken 11, Findell 9, Okpara 6, Engel 4, Jester 4, Waldemar 2, Jarmoluk 1, Mayotte 1. Maple Grove: Mlinar 22, Theis 16, Schulte 10, Hinze 9, Lamker 8, Moline 6, Brant 2, Carroll 2, Hanson 2, Kloncz 2, Kormann 2.

 

Mound Westonka 64, Dassel-Cokato 55

Dassel-Cokato 28 27-55

Mound Westonka 31 33-64

Dassel-Cokato: Ka. Lee 11, Schmidt 11, Munson 10, Peterson 10, Ke. Lee 6, Wagner 3, Moeys 2, Travis 2. Mound Westonka: Schaible 13, Thurston 12, White 11, Anderson 9, Shelton 8, Drill 7, Eidsness 4.

Norwood YA 64, Mayer Lutheran 53

Mayer Lutheran 18 35-53

Norwood Young America 31 33-64

Mayer Lutheran: Chmielewski 17, Hucky 14, Jopp 11, Klaustermeier 5, Heuer 3, Paulsrud 3. Norwood Young America: Grimm 14, Ab. Mackenthun 13, Fox 10, An. Mackenthun 10, Miller 8, Fritz 6, Johnson 2, Glander 1.

 

Park Center 66, Totino-Grace 53

Park Center 36 30-66

Totino-Grace 24 29-53

Park Center: DuBois 19, Frost 14, McKenzie 14, Griffin 13, Blakemore 2, Cox 2, Nickens 2. Totino-Grace: Meyer 17, Doran 13, Etuko 10, Glynn 6, Lodermeier 3, LaPanta 2, Schlaefer 2.

St. Paul Central 86, St. Paul Johnson 11

St. Paul Central 54 32-86

St. Paul Johnson 3 8-11

St. Paul Central: Karlen 27, Campbell 24, Warren 10, Hopkins 9, Sutton 5, Gubbrud 4, Montgomery 4, Kroonblawd 3. St. Paul Johnson: Monita 5, Mohamed 4, Burrell 2.

 

Sibley East 55, Jordan 49

Sibley East 30 25-55

Jordan 27 22-49

Sibley East: Rettmann 17, Brinkman 12, Stearns 10, Latzke 9, Stock 7. Jordan: Johnson 17, Brown-Erdal 12, Johnson 4, Miller 4, Plechaty 4, Kes 3, Ehrp 2, Mahto 2, Bendzick 1.

 

Simley 43, St. Croix Lutheran 30

St. Croix Lutheran 22 8-30

Simley 25 18-43

St. Croix Lutheran: Gadison 13, Hauge 7, Miller 5, Moon 5. Simley: Stensgard 10, T. Danso 8, Runsewe 8, Mena 7, A. Danso 3, Franco 3, Miles 3, Gullerud 1.

 

Spectrum 47, West Lutheran 33

Spectrum 25 22-47

West Lutheran 16 17-33

Spectrum: Robbins 17, Gleason 8, Brueckner 6, Hansen 6, Thompson 4, Bernardson 2, Novotny 2, Robbins 2. West Lutheran: Hoffer 12, Walberg 7, Bursch 4, Johnson 4, Fritze 2, Larkin 2, Menges 2.

 

Waconia 68, Holy Family 66, 2 OT

Holy Family 25 25 9 7-66

Waconia 24 26 9 9-68

Holy Family: Thompson 21, Geurs 12, Steiner 12, Conroy 11, Vakulskas 6, Kalb 2, Murphy 2. Waconia: Freeberg 24, Marker 12, Zieske 11, Johnson 9, Salzer 6, Lenz 4, Dammann 2.

hockey • boys

Andover 4, Maple Grove 0

Maple Grove 0 0 0-0

Andover 2 2 0-4

First: A-McNamara (Dainty, Wolfe), 2:12. A-Thoreson (Clough, Kron), 16:30. Second: A-Wolfe (Jones), 7:04. A-Jones (Seymour, Nelson), 15:58. Saves: Maple Grove: Haider 18-10-12-40. Andover: Fritsinger 8-8-10-26.

Anoka 4, Centennial 4, OT

Anoka 1 2 1 0-4

Centennial 0 1 3 0-4

First: A-Jensen (Sloth), 9:56. Second: A-Revering (Hayes, Novack), 6:34. C-Stuart (McGregor), 6:59. A-Perry (Sanders), 15:23. Third: C-Pierson (Francis), 5:56. C-Wagner (McGregor, Francis), 13:05. C-Wagner (Kanner, McGregor), 15:14. A-Perry (Novack, Revering), 16:47. Saves: Anoka: Hadley 15-5-13-5-38. Centennial: Allen 7-10-3-4-24.

 

Armstrong/Cooper 3, Champlin Park 3, OT

Champlin Park 1 0 2 0-3

Armstrong/Cooper 0 2 1 0-3

First: CP-Swanstrom (Ellingson, Schuster), 2:25. Second: AC-Steinke (Jangula), 3:45. AC-Enderle (Lucas), 7:41. Third: AC-Campion (Enderle), 10:42. CP-Schuster (Swanstrom, Rylance), 14:44. CP-Karges (Schuster, Roberts), 16:12. Saves: Champlin Park: Boynton 12-15-4-7-38. Armstrong/Cooper: Spellman 8-11-10-4-33.

 

Becker/Big Lake 6, Moose Lake Area 4

Becker/Big Lake 3 2 1-6

Moose Lake Area 1 2 1-4

First: B-Hartfiel (Rhodes, Schug), 0:41. M-Kliniski (Fjosne, Ergen), 3:24, sh. B-Hartfiel (Schug), 7:56, sh. B-Schug, 12:58, pp. Second: B-Nelson (Schug, Hartfiel), :25. M-Fossum (Kliniski, Ergen), 9:07, pp. B-Nelson (Hartfiel), 11:25. M-Fjosne, 16:05. Third: M-Jungers (Anderson III), 7:25, pp. B-Nelson (Hartfiel), 16:55. Saves: B: Weber 9-5-24-38. M: Whited 6-9-15-30.

Blake 4, St. Louis Park 4, OT

St. Louis Park 1 2 1 0-4

Blake 1 0 3 0-4

First: B-Sabre (Frenkel), :47. SLP-Wandmacher (Pekarek), 6:50. Second: SLP-Dvorak (Dvorak), 2:39. SLP-Wandmacher (Baker), 8:35. Third: B-Svenddal, 3:41. B-Frenkel (Ankeny, Broz), 8:38, sh. SLP-Sorenson (Nicholls), 10:08, pp. B-Peterson (Weyerhaeuser), 11:19. Saves: St. Louis Park: Pinney 16-12-7-7-42. Blake: Reid 5-8-8-5-26.

 

Chaska 5, Bloomington Jefferson 2

Chaska 1 1 3-5

Bloomington Jefferson 1 1 0-2

First: B-Jacobs (Larson), 6:17. C-Pitlick (Barrett, Magnuson), 8:57, pp. Second: C-Koster (Barrett, Benz), 5:44. B-Oppong (Larson, Hight), 15:35, pp. Third: C-Bronson (Pitlick, Thomas), 7:42. C-Magnuson (Barrett, Koster), 9:41, pp. C-Pitlick (Koster, Benz), 15:36. Saves: Chaska: Urbanciz 6-5-10-21. Bloomington Jefferson: Redepenning 5-6-8-19.

 

Cretin-Derham Hall 4, Stillwater 2

Stillwater 0 1 1-2

Cretin-Derham Hall 2 1 1-4

First: CDH-Brydges (Benick, Conzemius), 9:14. CDH-Gleason (Milosch), 15:54. Second: CDH-Honsa (Brydges, Buckingham), 1:33. S-Raleigh (Cote), 14:17. Third: S-Hamp (Wylie), 5:16, pp. CDH-Castro (Brydges, Ryan), 8:39, pp. Saves: Stillwater: Brown 18-12-20-50. Cretin-Derham Hall: Maguire 4-11-5-20.

 

Forest Lake 3, Mounds View 2

Mounds View 0 0 2-2

Forest Lake 0 3 0-3

Second: FL-Raabe (Saltness), 7:55, sh. FL-Hunt (Saltness), 12:48. FL-Speidel (Carpenter, Raabe), 15:54. Third: MV-Jiskra (Hartigan), 8:24. MV-Jacobs (Hartigan, Jiskra), 10:29, pp. Saves: Mounds View: Ortloff 9-9-11-29. Forest Lake: Peterson 8-2-6-16.

 

Holy Family 3, Lakeville South 2, OT

Lakeville South 0 0 2 0-2

Holy Family 1 0 1 1-3

First: HF-Kittleson (Pinoniemi, Ziemer), 15:27. Third: LS-Oelrich, 7:00. LS-Klein (Zemlak, Olsen), 10:19, pp. HF-Simon (Hankinson, Ziemer), 16:25, pp. Overtime: HF-Simon (Ziemer, Simon), 6:54. Saves: Lakeville South: Welsch 9-8-7-4-28. Holy Family: Hayton 5-4-7-5-21.

Hopkins 2, Holy Angels 1

Holy Angels 1 0 0-1

Hopkins 0 2 0-2

First: HA-Macciocchi (Zabinski), 2:43. Second: H-Slattery (Nordean), 2:41. H-Nordean, 4:31. Saves: Holy Angels: Syverson 13-6-10-29. Hopkins: Wilson 6-9-7-22.

Irondale 3, Totino-Grace 2, OT

Irondale 1 1 0 1-3

Totino-Grace 2 0 0 0-2

First: TG-Delzer (Jerich), 4:59. I-Bourassa (Bourassa, Solz), 6:38, pp. TG-Jerich, 7:10. Second: I-Solz (Bourassa, Marcott), 5:56, sh. Overtime: I-Eskro (Kvaal), 3:53. Saves: Irondale: Eilefson 15. Totino-Grace: Larson 18.

Litchfield/D-C 4, Prairie Centre 3

Litchfield/Dassel-Cokato 2 1 1-4

Prairie Centre 2 0 1-3

First: PC-Miller (Koetters, Crosby), 0:53. PC-Bick, 6:20, pp. LDC-Pederson (Raisanen), 14:14, pp. LDC-Grangroth (Halonen), 14:50, pp. Second: LDC-Schutz (Pederson, Grangroth), :14, sh. Third: PC-Sorenson (Zollman, Pung), 10:51. LDC-Pederson (Evjen, Keith), 12:33. Saves: Litchfield/Dassel-Cokato: Halonen 6-5-9-20. Prairie Centre: Gould 13-11-7-31.

Mahtomedi 4, Tartan 3, OT

Mahtomedi 1 2 0 1-4

Tartan 1 2 0 0-3

First: T-Ahn (Solheid), 3:56. M-Paradise (Hagstrom), 16:26. Second: M-Hagstrom (Skillings), 2:35, pp. T-Thompson (Betz, Thompson), 3:46. M-Duckson (Ayd), 8:13. T-McDonald, 8:53. Overtime: M-Bartholomew (Paradise), 4:45. Saves: Mahtomedi: Huber 7-10-13-5-35. Tartan: Poganski 7-13-9-2-31.

 

Minnetonka 10, Blaine 1

Blaine 1 0 0- 1

Minnetonka 5 2 3-10

First: M-Molenaar (Koethe), :44. M-Heiam (Bayless, Lagerback), 1:06. M-McGannon (Elder, Andes), 5:23. M-Lagerback (Brink, Bayless), 9:56. B-Richels, 15:43. M-Andes (Hicks, Heiam), 16:54. Second: M-McGannon (Andes, Elder), 2:24. M-Loheit (Docter, Crull), 9:55. Third: M-Molenaar (Koethe, Docter), :31. M-Molenaar (Loheit, Koethe), 14:15. M-Lagerback (Heiam, Bayless), 16:36. Saves: Blaine: Daninger 9-x-10-19, Benson 5-22-x-27. Minnetonka: Glockner 8-4-x-12, Smrekar x-x-3-3.

Monticello 4, North Branch 3, OT

Monticello 3 0 0 1-4

North Branch 1 1 1 0-3

First: M-Bocken, 2:17. M-Lyons (Friede, Henrikson), 4:30. M-Bocken (Dahlheimer, Friede), 11:39. NB-Johnson (Meyer), 12:09. Second: NB-Hink (Moline), 1:25. Third: NB-Meyer (Moline), 11:19, pp. Overtime: M-Dahlheimer (Bocken), :31. Saves: Monticello: Klatt 5-4-12-0-21. North Branch: Mellen 12-8-9-0-29.

 

Osseo 5, Coon Rapids 3

Coon Rapids 0 2 1-3

Osseo 0 4 1-5

Second: O-Marcacinni (Compton, Maier), 1:00. O-Maier (Mackenzie), 2:36. CR-Crosbie (Carls, Pieri), 8:38, pp. CR-Laakkonen (Simonson, Mckenna), 9:57. O-Marcacinni, 12:49. O-Hill (Musial), 15:48. Third: CR-Pieri (Crosbie), 3:42. O-Mackenzie (Beisner), 12:44. Saves: Coon Rapids: Protas 3-6-9-18. Osseo: Kleineschay 5-13-14-32.

 

Rogers 6, Cambridge-Isanti 1

Cambridge-Isanti 0 1 0-1

Rogers 0 5 1-6

Second: R-Timm (Schmidt), :57. R-Frederickson, 1:03. R-Bolster, 2:58. CI-Miller (Becklin), 11:46. R-Levis (Frederickson, Harbor), 14:17. R-Frederickson (Jensen), 14:49. Third: R-Grudem (Frederickson), 11:33, pp. Saves: Cambridge-Isanti: Nelson 16-21-14-51. Rogers: Johnston 4-7-4-15.

St. Thomas Academy 12, Hastings 1

Hastings 0 1 0- 1

St. Thomas Academy 5 2 5-12

First: STA-Huntley (Hallum, McFadden), 2:22. STA-Foley (Matsui, Christy), 13:10. STA-Herzog (O’Neill, Henry), 14:39. STA-Stucker (Foley), 14:39. STA-Matsui (Christy), 16:57. Second: H-Otto (Buck, Williams), 6:26. STA-Herzog (Vega), 9:53. STA-Hallum (Foley, Winges), 11:01. Third: STA-Foley (Winges, Matsui), :50. STA-Boemer (Stucker, Vega), 3:13, pp. STA-Foley (Christy, Holmes), 7:59, pp. STA-O’Neill, 11:26, sh. STA-McFadden (Herzog, Schimek), 14:59. Saves: Hastings: Tuin 16-14-6-36. St. Thomas Academy: Kelly 4-x-x-4, Donohue x-4-3-7.

Sartell-St. Stephen 5, Hutchinson 2

Hutchinson 1 1 0-2

Sartell-St. Stephen 0 3 2-5

First: H-Bordson (Lyons), 8:58. Second: SSS-Hagy (Spanier), 3:20. H-Jensen, 8:35. SSS-Freeman, 9:10. SSS-Kalthoff (Sigurdson), 13:52. Third: SSS-Freeman (Hennemann, Cromwell), 10:06. SSS-Freeman (Hennemann, Sigurdson), 11:57. Saves: Hutchinson: Telecky 8-16-11-35. Sartell-St. Stephen: Bright 6-2-5-13.

 

Simley 4, North St. Paul 3, OT

Simley 1 1 1 1-4

North St. Paul 0 3 0 0-3

First: S-Warrick (Myers, Peterson), 5:48. Second: NSP-Larson (Conroy), :20. NSP-Burshten (Larson), 11:34. NSP-Kubiatowicz (Vandell, Larson), 13:05, pp. S-Gorman (Roche), 16:08. Third: S-Carlson (Warrick), 13:00. Overtime: S-Watson (Schultz, Warrick), 5:31, pp. Saves: Simley: Royce 8-9-12-6-35. North St. Paul: Rossman 10-10-12-2-34.

Wayzata 3, Hill-Murray 1

Wayzata 1 0 2-3

Hill-Murray 0 1 0-1

First: W-Ness (North, Schmidt), 14:49. Second: HM-Tischler (Helgeson), 6:36. Third: W-Ness (Schmidt), 5:55, sh. W-Fairchild (Schmidt, Bergsland), 15:13, pp. Saves: Wayzata: Wong 5-7-4-16. Hill-Murray: Keopple 13-10-4-27.

White Bear Lake 9, Park of CG 1

Park of Cottage Grove 0 0 1-1

White Bear Lake 4 5 0-9

First: WBL-Hofeld (Wilke, Bill), 2:10. WBL-Meister (Rose, Klein), 3:16. WBL-Bill (Wilke, Hofeld), 4:11. WBL-Jennrich(Hamstad, Gallatin), 8:24. Second: WBL-McMurtry (Meister), 3:12. WBL-Hamstad (Wilke), 3:48. WBL-Wilke (Millard), 7:56. WBL-Bill (Newpower, Wilke), 10:40. WBL-Meister (Boldt, Lyons), 10:40. Third: P-Lucas (Husaby), 13:24. Saves: Park of Cottage Grove: Maul 10-7-6-23. White Bear Lake: Foss 1-5-2-8.

hockey • GIRLS

Champlin Park/CR 1, Northfield 1, OT

Northfield 1 0 0 0-1

Champlin Park/Coon Rapids 1 0 0 0-1

First: CPCR-Johnson, 6:37. N-Boland, 11:40. Saves: Northfield: Tidona 6-6-13-2-27. Champlin Park/Coon Rapids: Shuck 8-1-2-1-12.

Chaska/Chanhassen 6, Minneapolis 0

Minneapolis 0 0 0-0

Chaska/Chanhassen 3 3 0-6

First: CC-Walsh (Berg, Doerring), :03. CC-Spear (Roberts, Pawlyshyn), 1:15. CC-Ziemer (Weyandt, Anderson), 8:29. Second: CC-Weyandt (Anderson, Ziemer), 2:13. CC-Perlich (Peterson, Peterson), 5:42. CC-Pawlyshyn (Perlich, Peterson), 7:23, pp. Saves: Minneapolis: Schulz 14-13-7-34. Chaska/Chanhassen: Hanson 2-4-3-9.

Eagan 6, Rosemount 0

Eagan 1 5 0-6

Rosemount 0 0 0-0

First: E-Barger, 4:45. Second: E-Anderson (Vrieze), 2:54. E-Barger (Cronkhite), 9:05. E-Anderson (Ruiz), 13:47. E-Anderson (Ruiz), 14:14. E-Stiff (Anderson, Peplinski), 16:38. Saves: Eagan: Nickell 2-4-2-8. Rosemount: Kimel 14-15-12-41.

 

Farmington 5, Prior Lake 4

Farmington 2 1 2-5

Prior Lake 2 2 0-4

First: F-Lancaster (Gerold, Agerter), 6:30. PL-Murray (Salentre, Gleason), 11:03. F-Moser (Knutson, Enright), 15:01. PL-Pavlish (Olinger, Salentre), 16:31. Second: F-Hudson (Zwart), 2:22. PL-Huntington (Murray), 3:14. PL-Pavlish (Murray, Gleason), 11:31. Third: F-Gerold (Fuhrman), 15:45, pp. F-Moser, 16:03. Saves: Farmington: Bollig 6-6-7-19. Prior Lake: Shultz 6-12-2-20.

 

Holy Angels 3, Totino-Grace 3, OT

Holy Angels 1 1 1 0-3

Totino-Grace 1 1 1 0-3

First: HA-McGuire (Jensen), 2:15, pp. TG-Kelly (Eibensteiner, Linders), 3:47. Second: HA-Cressy (Van der Heide), 4:01. TG-Eibensteiner (Linders, Davis), 7:36. Third: TG-Krumm (Kelly, Lewis), 12:40, pp. HA-Hillen (McGuire), 15:53. Saves: Holy Angels: Lood 7-5-5-1-18. Totino-Grace: Stehler 8-6-7-3-24.

 

Hopkins/SLP 3, Benilde-SM 2

Hopkins/St. Louis Park 1 0 2-3

Benilde-St. Margaret’s 0 0 2-2

First: HSLP-Olson (Gleason), 11:43. Third: HSLP-Hanley (Gleason), :41. BSM-Nylander (Melsness), 2:30. BSM-Hanchuch (Sexton, Haag), 4:16. HSLP-Gleason, 16:55. Saves: Hopkins/St. Louis Park: Bolen 5-7-5-17. Benilde-St. Margaret’s: Greene 8-10-6-24.

Lakeville South 2, Eastview 1

Eastview 0 0 1-1

Lakeville South 1 0 1-2

First: LS-Maloney (Fettig), 13:40. Third: E-Chesek (Weinberg, Benadum), 7:40. LS-McKinney (Ravndalen, Orr), 16:21. Saves: Eastview: Julian 6-8-7-21. Lakeville South: Baker 8-6-9-23.

 

Mankato West 5, Minnesota River 5, OT

Mankato West 2 2 1 0-5

Minnesota River 1 2 2 0-5

First: MW-Trautman (Krosch), 2:23. MR-Doherty-Bohn(Pudwill, Wenner), 12:22, pp. MW-Langworthy (Bloemke), 13:20. Second: MR-McCabe (Dunning), 8:29. MW-Bloemke, 9:40, pp. MR-Pavlo (Weick), 10:07. MW-Hays (Morales, Bloemke), 11:19. Third: MR-Doherty-Bohn(Pudwill, Wenner), :23. MR-Doherty-Bohn(Pudwill), 6:52. MW-Bloemke (Morales), 8:26. Saves: Mankato West: Olsen 5-3-4-2-14. Minnesota River: Keeley 11-12-9-4-36.

 

Shakopee 4, Lakeville North 3

Lakeville North 2 1 0-3

Shakopee 1 2 1-4

First: LN-Olson (Neameyer, Power), 2:30, pp. S-McNeil, 7:12. LN-Neameyer (Power), 8:33, pp. Second: S-Roder (Loiselle, Falk), 4:37. LN-Neameyer (Olson), 13:13, pp. S-Stoffers, 15:18, sh. Third: S-Stoffers, 15:18, pp. Saves: Lakeville North: Schneider 6-5-9-20. Shakopee: Eastman 6-x-x-6; Noess x-2-4-6.