THURSDAY

ADAPTED FLOOR HOCKEY

CI DIVISION

• North Suburban 13, Maple Grove 3

BASKETBALL • BOYs

LAKE

• Hopkins 77, Edina 64

MCAA

• Bethany 59, West Lutheran 47

• Maranatha 71,Lester Prairie/HT 52

• New Life 62, Legacy Christian 53

• Trinity 52, PACT 49

MINNEAPOLIS

• North 104, Henry 82

• Roosevelt 51, South 37

MISSISSIPPI 8

• Rogers 77, St. Michael-Albertville 31

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 81, Totino-Grace 70

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 75, Shakopee 65, OT

ST. PAUL

• Central 70, Humboldt 44

• Highland Park 85, Como Park 83

• Washington 86, Harding 50

SUBURBAN EAST

• East Ridge 53, Roseville 36

• Woodbury 95, Mounds View 80

TRI-METRO

• Brooklyn Center 77, Holy Angels 71

• DeLaSalle 75, Fridley 53

TWIN CITIES CHARTER

• Math & Science 96, St. Paul Prep 41

WRIGHT COUNTY

• New London-Spicer 58, Dassel-Cokato 50

METROPOLITAN AREA

• Annandale 57, Kimball Area 48

• CHOF 84, South St. Paul 60

• Cristo Rey Jesuit 92, Learn. for Leadership 38

• Glencoe-Silver Lake 73, St. Peter 62

• Howard Lake-W-W 63, Sibley East 57

• Minneapolis Southwest 80, Princeton 78

• Park of Cottage Grove 64, Byron 52

• Prairie Seeds 97, North Branch 38

• Red Wing 63, Mankato West 55

• St. Cloud Cathedral 63, Zimmerman 62

BASKETBALL • girls

LAKE

• Hopkins 67, Edina 46

• Wayzata 57, Eden Prairie 38

METRO EAST

• Tartan 45, Henry Sibley 34

• South St. Paul at Mahtomedi

MINNESOTA RIVER

• Mayer Lutheran 62, Belle Plaine 35

• Norwood Young America 59, Jordan 32

• Tri-City United 55, Le Sueur-Henderson 26

ST. PAUL

• Central 93, Humboldt 36

• Como Park 80, Highland Park 22

SUBURBAN EAST

• Roseville 41, East Ridge 38

TRI-METRO

• DeLaSalle 67, Fridley 47

METROPOLITAN AREA

• Annandale 58, Kimball 32

• Armstrong 63, Minneapolis Southwest 57

• Becker 62, Foley 30

• Bloomington Jefferson 58, West Lutheran 37

• Minneapolis South 67, Waconia 60

• Minnetonka 63, Park Center 47

• Monticello 68, Brainerd 67

• PACT 43, Nova Classical 39

• St. Croix Prep 38, Trinity 36

HOCKEY • BOYs

LAKE

• Eden Prairie 8, Hopkins 2

• Minnetonka 6, Edina 1

METRO EAST

• Mahtomedi 12, Simley 5

• South St. Paul 8, Hastings 4

METRO WEST

• Bloomington Jefferson 4, St. Louis Park 0

• Chanhassen 6, Chaska 1

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 7, St. Francis 1

• North Branch 1, Chisago Lakes 0

• Princeton 3, Cambridge-Isanti 2

• St. Michael-Albertville 4, Rogers 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 9, Champlin Park 0

• Centennial 7, Spring Lake Park 2

• Elk River 10, Coon Rapids 0

• Irondale 4, Andover 3

• Maple Grove 1, Totino-Grace 0

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 2, Lakeville South 1

• Farmington 6, Shakopee 1

• Lakeville North 8, Eastview 2

• Prior Lake 6, Apple Valley 0

• Rosemount 5, Eagan 4, OT

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 4, Forest Lake 2

• East Ridge 4, Mounds View 1

• Stillwater 5, White Bear Lake 2

• Tartan 8, North St. Paul 1

WRIGHT COUNTY

• Litchfield/D-C 8, Mound Westonka 7

• Orono 7, Hutchinson 1

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Margaret’s 4, Wayzata 2

• Holy Family 5, St. Cloud Cathedral 4

• Montiello 7, Legacy Christian 1

• Northfield 9, Winona 0

• Providence Academy 4, Waconia 4, OT

• Rochester Lourdes 5, Red Wing 4

• St. Paul Academy 6, Holy Angels 2

HOCKEY • GIRLs

CLASS 2A

Section 1 • Championship

• Lakeville South 3, Dodge County 2, OT

Section 4 • Championship

• Hill-Murray 3, Mounds View 1

Section 7 • Championship

• Forest Lake 3, Elk River/Zimmerman 2, OT

 

CLASS 1A

Section 1 • Championship

• Northfield 3, Owatonna 1

Section 2 • Championship

• New Prague 5, Mound Westonka 1

Section 4 • Championship

• St. Paul United 3, South St. Paul 1

Section 5 • Championship

• Blake 3, Breck 2

Section 6 • Championship

• Alexandria 4, Fergus Falls 0

Section 7 • Championship

• Proctor/Hermantown 3, Hibbing/Chisholm 0

Section 8 • Championship

• Warroad 3, Thief River Falls 1

NORDIC SKIING • BOYs

STATE MEET

At Giants Ridge, Biwabik

• Minneapolis Southwest 377, Stillwater 370, Wayzata 365, Forest Lake 344, Ely 339, Eden Prairie 332, Mora 327, Duluth East 321, Champlin Park 307, St. Paul Central 305, Minnehaha Academy 299, Eagan 295, St. Louis Park 284, Brainerd 283, Burnsville 258, Bemidji 147.

Top 50 individuals

• 1. Zak Ketterson, Bloomington Jefferson, 27:53.4; 2. Patrick Acton, Eagan, 28:58.7; 3. Xavier Mansfield, Spring Lake Park/St. Anthony, 28:59.0; 4. Jack Christianson, Mounds View, 29:12.2; 5. Sam Hanson, Stillwater, 29:18.9; 6. William Kerker, Minneapolis South, 29:44.0; 7. Thomas Woolhouse, Mora, 29:48.8; 8. Ryan Steger, Eagan, 29:49.7; 9. Mark Ousdigian, Mounds View, 29:55.3; 10. Kevin Jeter, Eden Prairie, 29:55.6.

• 11. Nate Blichfeldt, Burnsville, 29:59.7; 12. Robert Pike, Brainerd, 30:03.7; 13. Anders Sonnesyn, Wayzata, 30:16.1; 14. Samuel Myers, Minnehaha Academy, 30:16.4; 15. Seth Prigge, Ely, 30:19.2; 16. Harrison Pretel, St. Paul Highland Park, 30:19.4; 17. Josh Albrecht, Stillwater, 30:20.5; 18. Andrew Milan, Wayzata, 30:28.0; 19. Ian Ivens, Champlin Park, 30:28.6; 20. Adlai Sinkler, Minneapolis South, 30:30.3.

• 21. Conrad Phelan, St. Louis Park, 30:38.0; 22. Bennett Pope, Minnehaha Academy, 30:39.8; 23. Ryan Mead, Forest Lake, 30:42.6; 24. Alex Larson, Bloomington Kennedy, 30:43.1; 25. Andrew Sell, Minneapolis Washburn, 30:44.4; 26. Cole Helms, Ely, 30:48.8; 27. Davis Long, Forest Lake, 30:52.0; 28. Hunter Zupko, Little Falls, 30:59.9; 29.Sam Olson, Proctor/Hermantown, 31:02.3; 30. Luke Crandall, Champlin Park, 31:05.2.

• 31. Luc Golin, Wayzata, 31:06.5; 32. George Jarvinen, Edina, 31:08.5; 33. Matthew Paal, Benilde-St. Margaret’s, 31:07.8; 34. Shad Kraftson, Stillwater, 31:10.1; 35. Nathan Bich, Proctor/Hermantown, 31:10.9; 36. Kendall Hill, Duluth East, 31:11.1; 37. Jacob Williams, Winona/Winona Cotter, 31:11.9; 38. Declan Dahlberg, Mounds Park Academy, 31:12.9; 39. Josh Jones, Mesabi East, 31:15.2; 40. John Thies, Eden Prairie, 31:17.1.

• 41. John Schwinghammer, Mora, 31:17.2; 42. Peter Moore, St. Paul Academy, 31:18.5; 43. Spencer Krog, Mesabi East, 31:18.7; 44. Sivert Shrnst, Burnsville, 31:19.2; 45. Sam Abegglen, Mound-Westonka, 31:19.2; 46. Torsten Brinkema, Minneapolis South, 31:22.0; 47. Conlan Olson, Minneapolis South, 31:22.0; 48. Michael Schwinghammer, Mora, 31:37.1; 49. Isaac Miller, Roseville, 31:38.3; 50. Alec Tauer, Eden Prairie, 31:38.9.

NORDIC SKIING • GIRLs

STATE MEET

At Giants Ridge, Biwabik

• Armstrong 414, Wayzata 398, Stillwater 370, Duuth East 368, Burnsville and Ely 355, Eastview 339, Forest Lake 332, Edina 297, Andover 277, Eden Prairie 269, St. Paul Highland Park 266, Little Falls 216, Champlin Park 193, East Ridge 176, St. Cloud Cathedral/Sartell 123.

Top 50 individuals

• 1. Margie Freed, Eastview, 32:44.6; 2. Erin Moening, St. Paul Highland Park, 32:59.4; 3. Anja Maijala, Cloquet-Esko-Carlton, 33:19.0; 4. Hannah Rudd, Armstrong, 33:34.0; 5. Renae Anderson, Hopkins, 33:33.3; 6. Ingrid Thyr, Breck, 34.04.2; 7. Anna Johnson, Mesabi East/V/E-G, 34:04.5; 8. Erika Fox, Cloquet-Esko-Carltonk 34:07.2; 9. Michaela Keller-Miller, Wayzata, 34:21.6; 10. Claire Benton, Hopkins, 34:26.5.

• 11. Kelly Koch, Burnsville, 34:25.7; 12. Dorothy Anderson, Armstrong, 34:39.8; 13. Hannah Bettendorf, Proctor/Hermantown, 34:40.3; 14. Lucinda Anderson, Armstrong, 34:41.1; 15. Hanna Torvi, Roseville, 34:41.6; 16. Regan Duffy, Forest Lake, 34:51.0; 17. Erin Bianco, Ely, 34:53.7; 18. Siri Bohacek, Stillwater, 34:58.5; 19. Kristine Keller-Miller, Wayzata, 34:59.1; 20. Mara McCollor Wayzata, 35:07.0.

• 21. Nora Vos, Duluth East, 35:10.2; 22. Libby Tuttle, Mahtomedi, 35:15.0; 23. Rana Kraftson, Stillwater, 35:16.8; 24. Maria Berg, New Prague, 35:18.3; 25. Sadie Peterson, Mora, 35:19.8; 26. Kasia Bednarski, Minneapolis Southwest, 35:22.1; 27. Samantha Kurkowski, Roseville, 35:35.0; 28. Katie Breuckman, Andover, 35:38.4; 29. Emma Terwilliger, Ely, 35:42.8; 30. Triana Willmert, Edina, 35:45.8.

• 31. Sonja Long, Duluth East, 35:53.3; 32. Jennifer Parent, Forest Lake, 35:54.7; 33. Elizabeth Hill, Stillwater, 35:59.5; 34. Sophie Farrow, Duluth East, 36:09.1; 35. Mae Barnes, Armstrong, 36:19.3; 36. Elsa Ubel, Minnehaha Academy, 36:19.6; 37. Annika Martell, Eastview, 36:20.8; 38. Leah Rudd, Armstrong, 36:27.6; 39. Anni Skillicorn, Winona/Winona Cotter, 36:30.5; 40. Krista Holmstrom, Burnsville, 36:39.1.

• 41. Ryne Prigge, Ely, 36:43.2; 42. Emma Stertz, Grand Rapids, 36:42.8; 43. Val Hart, St. Paul Academy, 36:47.0; 44. Olivia Schwintek, White Bear Lake, 36:48.5; 45. Jaycie Thomsen, Wayzata, 36:57.0; 46. Charlotte Brown, Benilde-St. Margaret’s, 36:58.5; 47. Brianne Brewster, Lakeville South, 37:06.5; 48. Lily Richmond, Minneapols Southwest, 37:08.6; 49. Kendal Hendrickson, Little Falls, 37:15.8; 50. Emma Greenlee, Mesabi East/V/E-G, 37:21.0.

SWIMMING

METROPOLITAN AREA

• Elk River 94, Monticello 90

WRESTLING

METROPOLITAN AREA

• Edina 39, Minneapolis Southwest 25

CLASS 3A

Section 1

First round

• Austin/Austin Pacelli 60, Rochester Century 21

Quarterfinals

• Faribault/Bethlehem 47, Northfield 11

• Farmington 74, Austin/Austin Pacelli 0

• Owatonna 54, Rochester Mayo 13

• Rochester JM/Lourdes 41, Lakeville South 31

CLASS 2A

Section 2

First round

• Glencoe-Silver Lake/LP 32, WEM/JWP 31

• Tri-City United 43, St. Peter 26

Second round

• Scott West 51, New Prague 14

• Watertown-Mayer 50, Tri-City United 17

Section 6

First round

• Monticello 48, St. Cloud Apollo 33

Quarterfinals

• Annandale/Maple Lake 61, Monticello 6

• Delano 47, Albany 21

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYs

Andover 81, Totino-Grace 70

Totino-Grace 30 40-70

Andover 35 46-81

Totino-Grace: Kreuser 23, Jacob 14, Kavolak 11, Chomilo 10, Streeter 6, Ban 4, Kidd 2. Andover: Johnson 25, Rezac 24, Leisner 8, Rodewald 8, Siebold 5, Paul 4, Neuman 3, Echtenkamp 2, Rooney 2.

 

Annandale 57, Kimball Area 48

Kimball Area 22 26-48

Annandale 18 39-57

Kimball Area: Guerrero 21, Westrich 8, Gagnon 7, Westrich 6, Gustafson 4, Jurek 2. Annandale: Alama 14, Weege 10, Hohenstein 8, Wilken 7, Wadman 6, Fobbe 5, Bieniek 3, Hinz 2, Schorn 2.

 

Apple Valley 75, Shakopee 65 [OT]

Shakopee 27 32 6-65

Apple Valley 29 30 16-75

Shakopee: Mitchell 19, Triplett 15, Coplin 15, Kutina 11, Hanbury 2, Larsen 2, Mitchell 1. Apple Valley: Jones 35, Kirksey 16, Bertram 15, Martens 4, Reddick 3, Ertz 2.

 

Bethany Academy 59, West Lutheran 47

Bethany Academy NA NA-59

West Lutheran NA NA-47

Bethany Academy: Peterson 26, Lechtenberg 14, Kadlec 6, Lechtenberg 6, Reader 5, Nehrbass 2. West Lutheran: Beise 12, Vollrath 9, Ripley 8, Ewing 6, Anderson 5, Wohlman 5, Englert 2.

 

Brooklyn Center 77, Holy Angels 71

Holy Angels 26 45-71

Brooklyn Center 44 33-77

Holy Angels: Metcalf 30, Oslund 8, Anderson 7, Mazurek 6, Arms 6, Shelstad 6, Longo 3, Burke 3, Voxland 2. Brooklyn Center: Pickford 22, Prince 18, Douglas 11, Karn 6, Beard 2.

 

CHOF 84, South St. Paul 60

South St. Paul 25 35-60

Christ’s Household of Faith 41 43-84

South St. Paul: Oberg 15, Carnes 14, Halvorson 8, Dodd 6, Moe 5, Pipes 4, Taylor 3, Shubat 2, Ravn 2, Totino 1. CHOF: Piepkorn 20, Strandlund 17, Bluhm 16, Rohlf 13, Alleman 8, Piepkorn 6, Schuett 2, Okerstrom 2.

 

Cristo Rey Jesuit 92, Learn. for Leadership 38

Learning for Leadership 15 23-38

Cristo Rey Jesuit 66 26-92

Learning for Leadership: Aden 13, Abdi 12, Dakane 4, Abdirahman 4, Hassan 3, Khalif 2. Cristo Rey Jesuit: Sims 31, Gregory 17, Williams 12, Nwaokorie 10, Doyle 8, Vinueca 4, Brennen 4, George 4, Haywood 2.

 

DeLaSalle 75, Fridley 53

DeLaSalle 35 40-75

Fridley 19 34-53

DeLaSalle: Kalscheur 27, Mar 25, Booker 8, Jones 4, Dickson 3, Tesch-Stevson 3, Bledsoe 3, McGeheran 2. Fridley: Pal 17, Murray 11, Caruthers 11, Nelsen 4, Reeves 4, Cooper 4, Soto 2.

 

East Ridge 53, Roseville 36

Roseville 9 27-36

East Ridge 26 27-53

Roseville : Brown 10, James 7, Wright 7, Green 5, Nelson 3, Weber 2, Dean 2. East Ridge: Brown 19, Bennett 8, Junker 8, Coquyt 7, Christenson 4, Dowdle 4, Kelzenberg 2, Petrie 1.

 

Glencoe-Silver Lake 73, St. Peter 62

St. Peter 32 30-62

Glencoe-Silver Lake 39 34-73

St. Peter: More 13, Leeb 11, Lund 9, Lusty 8, Olinger 7, Hildebrandt 5, Williams 5, Johnson 4. Glencoe-Silver Lake: Petersen 27, Popelka 13, Romano 10, Ehrke 8, Frahm 7, Ehrke 5, Ahlbrecht 3.

 

Hopkins 77, Edina 64

Hopkins 35 42-77

Edina 30 34-64

Hopkins: Shahid 24, Johnson 16, Wright 11, El Amin 10, Davis 8, Davis 6, Hormann 2. Edina: McGrory 15, Helgren 15, Nelson 12, Moreton 10, Krafft 5, Hussian 3, Connell 2, Graf 2.

 

Howard Lake-W-W 63, Sibley East 57

Sibley East 27 30-57

Howard Lake-W-W 31 32-63

Sibley East: Schultz 13, Bates 12, Pautsch 11, Holmquist 6, Kranz 6, Pauly 4, Weckwerth 3, Durham 2. Howard Lake-Waverly-Winsted: Schank 21, Zander 13, Decker 11, Gagnon 9, Egeberg 3, Duenow 3, Painschab 3.

 

Maranatha 71, Lester Prairie/HT 52

Lester Prairie/Holy Trinity 33 19-52

Maranatha 33 38-71

Lester Prairie/Holy Trinity: Ziermann 17, Heigl 9, Schuette 8, Fiecke 6, Johnson 6, Jilek 4, Anderson 2. Maranatha: Richardson 20, Andrews 18, Daniels 9, Jordan 7, Cavin 7, Coleman 4, Ekiyor 4, Mason 2.

 

Mpls. North 104, Mpls. Henry 82

Minneapolis Henry 43 39- 82

Minneapolis North 38 66-104

Minneapolis Henry: Jackson 25, Scott 20, Edwards-Brown 14, Martin 6, Brown 5, Wood 4, Lynn 4, Lofton 2, Dixon 2. Minneapolis North: Ty. Johnson 28, J. Johnson 26, Jackson 20, Sanders-Smith 13, Ta. Johnson 10, Wilson IV 7.

 

Mpls. Roosevelt 51, Mpls. South 37

Minneapolis South 20 17-37

Minneapolis Roosevelt 32 19-51

Minneapolis South: Harris 14, Turner 9, Lewis 4, Jones 3, Bowdry 3, Lossow 3, Glehey 1. Minneapolis Roosevelt: Rodgers 12, Rogers 11, Hannah 11, Wade-Henderson 11, Hannah 3, Graves 3.

 

Mpls. Southwest 80, Princeton 78

Minneapolis Southwest 42 38-80

Princeton 39 39-78

Minneapolis Southwest: Hawkins 28, Sykes 15, Mkali 13, Ba 8, Deeq 7, Polydorou 4, Demery 2, Knuckles 2, Walker 1. Princeton: Peterson 22, Mitchell 22, Lindner 18, Fleury 5, Embertson 4, Flicek 3, Flicek 2, Miller 2.

 

Prairie Seeds 97, North Branch 38

North Branch 15 23-38

Prairie Seeds Academy 64 33-97

North Branch: Franklin 5, Linkert 5, Solberg 5, Sanvik 5, Johnson 4, Mench 3, Ramberg 2, Brodin 2, Pearson 2, Roettjer 2, Malterud 2, Hills 1. Prairie Seeds Academy: Robinson 21, Robinson 21, Gibson 20, Spring 14, Scott Jr. 7, Ogunti 6, Sampson 3, Kpanyor 3, Grim 2.

New Life 62, Legacy Christian 53

Legacy Christian 21 32-53

New Life 23 39-62

Legacy Christian: Stelly 13, Niessen 12, Bertsch 8, Peterson 7, Bertsch 5, Kendall 4, Yaeger 2, Rothstein 2. New Life: Goulet 19, Busch 12, Ketema 11, Ketema 10, Wynia 5, Gunderson 5.

 

New London-Spicer 58, Dassel-Cokato 50

Dassel-Cokato 23 27-50

New London-Spicer 28 30-58

Dassel-Cokato: Kaiser 25, Brandel 10, Lindell 6, Fiecke 3, Ellis 3, Nelson 2, Chvojicek 1. New London-Spicer: Klavetter 14, Laudenbach 14, Adelman 12, Hanson 8, Halvorson 6, Ness 4.

 

Rogers 77, St. Michael-Albertville 31

Rogers 47 30-77

St. Michael-Albertville 17 14-31

Rogers: Musoke 23, Alexander 12, Franz 9, Wilson 8, Sagehorn 7, Spilles 6, Carik 4, Palm 4, Scollard 2, Camarote 2, Vazquez 2. St. Michael-Albertville: Chomilo 7, Thurman 4, Mattson 4, Veire 4, Falde 3, Berning 3, Campbell 2, Rotenberger 1.

 

SP Central 70, SP Humboldt 44

St. Paul Central 33 37-70

St. Paul Humboldt 17 27-44

St. Paul Central: Beckman 18, Blanchard Jr. 12, Balenger 11, Hutchinson-Carroll 8, Gubbrud 6, Edwards Jr. 6, Galato 5, Muse 4. St. Paul Humboldt: Bryant 13, Franklin 11, Jones 9, Webster 6, Andrew 5.

 

SP Highland Park 85, SP Como Park 83

St. Paul Como Park 35 48-83

St. Paul Highland Park 37 48-85

St. Paul Como Park: Mitchell 23, Woodard 18, Ventrelli 11, Fritts 10, Jett 10, Guled 9, White 2. St. Paul Highland Park: Collins-Westlund 26, Cornelious 24, Dennis 19, Aune 8, Kelly-Jabbar 6, Conzet 2.

 

SP Washington 86, SP Harding 50

St. Paul Harding 32 18-50

St. Paul Washington 47 39-86

St. Paul Harding: Johnson 17, Adam 10, Christian 9, English 6, Mesidor 4, Danielson 2, Thompson 2. St. Paul Washington: Bell 21, Carter 16, Christian 16, Boua-Taylor 15, Williams 6, Magee 5, Carver 5, Storay 2.

 

Trinity 52, PACT 49

Trinity 24 28-52

PACT 23 26-49

Trinity: Maruggi 20, Naughton 12, Lodoen 9, Druffner 7, Wesel 2, Calcutt 2. PACT: Hagen 18, Johnson 14, Johnson 12, Backowski 3, Schweiger 2.

 

Woodbury 95, Mounds View 80

Mounds View 40 40-80

Woodbury 39 56-95

Mounds View: Albers 22, Thompson 21, Swenson 12, Skwarek 12, Stone 5, McMillan 5, Fairchild 3. Woodbury: West 21, Jones 20, Klinkner 17, Carter 13, Coddon 11, Adeloa 6, Bursch 4, Thilgen 3.

BASKETBALL • girls

Armstrong 63, Mpls. Southwest 57

Minneapolis Southwest 20 37-57

Robbinsdale Armstrong 26 37-63

Minneapolis Southwest: Parker 26, Holien 14, Holloway 8, Voss 5, Youngdahl 2, Smyth 2. Armstrong: Heckt 13, Krsul 10, Wolfe 9, Turmon 8, Mutanda 8, Bloom 6, Patterson 5, Bachmeier 2, James 2.

 

Bloomington Jefferson 58, West Lutheran 37

Bloomington Jefferson 31 27-58

Tartan 12 25-37

Bloomington Jefferson: Gess 27, Sartain 6, Bannigan 5, Murray 5, Davern 4, Lowe 4, Evavold 4, Echols 1. West Lutheran: Hoffer 17, Lindesmith 6, M. Walberg 6, R. Johnson 3, Prens 2, Paul 1, A. Walberg 1, Bursch 1.

 

DeLaSalle 67, Fridley 47

Fridley 23 24-47

DeLaSalle 35 32-67

Fridley: Gilreath 23, Teff 10, Duehn 5, Purnell 4, Davis 4, Hawkns 1. DeLaSalle: Bodden 27, Speidel 20, Speese 8, Wilson 8, Claire Francois 3, Travis 1.

 

Hopkins 67, Edina 46

Edina 20 26-46

Hopkins 28 39-67

Edina: Helgren 12, Jank 9, Veker 8, Neve 6, Nilsen 4, Coughlin 3, Hill 2. Hopkins: Hollie 14, Hammond 7, Bates 7, Bueckers 7, Hart-McNeeley 6, Suggs 5, Bagstad 4, Knox 4, Winston 4, Wubben 4, Retica 3, Polinsky 2.

 

Mahtomedi 53, South St. Paul 35

South St. Paul NA NA-35

Mahtomedi NA NA-53

South St. Paul: Barnes 14, Gerten 10, Veldman 7, Gustafson 4. Mahtomedi: Gustafson 22, Sougstad 19, Salmen 5, Freking 4, McGauley 3.

 

Mayer Lutheran 62, Belle Plaine 35

Belle Plaine 18 17-35

Mayer Lutheran 35 27-62

Belle Plaine: Narveson 12, Schultz 6, Johnson 5, Lambrecht 4, Sterk 2, Mullen 2, Lenz 2, Vinkemeier 2. Mayer Lutheran: Hucky 16, Gustin 14, Winter 9, Klaustermeier 8, Flucas 6, Chmielewski 4, Gabbert 3, Quiram 2.

 

Minneapolis South 67, Waconia 60

Waconia 23 37-60

Minneapolis South 32 35-67

Waconia: Dammann 19, Zieske 9, Marker 8, Kirsch 7, Anderson 6, Koppi 5, Johnson 2, Benson 2, Fuller 2. Minneapolis South: Hill 31, Cushing 20, Stewart 6, Lutz 4, Hill 3, Lemieux 3.

 

Minnetonka 63, Park Center 47

Minnetonka 31 32-63

Park Center 18 29-47

Minnetonka: Fredrickson 18, Odegard 15, Carr 10, Hedstrom 10, Walker 5, Mershon 3, Allen 2. Park Center: Hayes 18, Simonet 10, Ayobamidele 8, Schaub 4, Blakemore 3, Nickens 2, DuBois 2.

 

Norwood Young America 59, Jordan 32

Jordan 13 19-32

Norwood Young America 28 31-59

Jordan: Johnson 9, Brown-Erdal 7, Nielsen 7, Johnson 4, Hennen 2, Sievers 2, Pitlick 1. Norwood Young America: Grimm 16, Fox 11, Miller 8, Wickenhauser 6, Karnes 6, Mackenthun 4, Mackenthun 4, Wenisch 2, Schneider 2.

 

Roseville 41, East Ridge 38

East Ridge 22 16-38

Roseville 18 23-41

East Ridge: Tomes 18, Sexe 9, Persche 8, Stoehr 2, Holton 1. Roseville: Porter 16, Hain 6, Nelson 6, Ross 4, Johnston 4, Hill 3, Hansen 2.

SP Central 93, SP Humboldt 36

St. Paul Humboldt 19 17-36

St. Paul Central 50 43-93

Humboldt: Perez 19, Franco 11, - 2, Rodger Neely 2, Wagner 1, Stokes 1. Central: Sutton 26, Greenawald 18, Moton 15, Gay 13, Gubbrud 9, Montgomery 5, Warren 4, Copeland 3.

 

Tartan 45, Henry Sibley 34

Henry Sibley 15 19-34

Tartan 15 30-45

Henry Sibley: Nelson 18, Ally Tetzlaff 14, Orth 2. Tartan: Whitlock 15, Chevre 12, Jorges 8, Janikowski 6, Ekereke 3, McKinney 1.

HOCKEY • BOYs

Benilde-St. Margaret’s 4, Wayzata 2

Benilde-St. Margaret’s 0 1 3-4

Wayzata 1 0 1-2

First: W-Anderson (Paterson), 1:45, pp. Second: B-Mayer, 1:51. Third: W-Batra (Stevens), 7:41. B-Mayer (Holmers), 8:07. B-Moore (Risteau), 12:35. B-Moore (Risteau), 15:46. Saves: B: Bischel 11-2-8-21. W: Schilling 5-10-2-17.

 

Bloomington Jefferson 4, St. Louis Park 0

St. Louis Park 0 0 0-0

Bloomington Jefferson 0 0 0-4

Second: B-Johnson (Ganske, Lescarbeau), 1:47. B-Lescarbeau (Ganske), 7:56, pp. B-Lescarbeau (Medure), 9:35, sh. B-Jacobs (Parrish, Johnson), 15:55. Saves: S: . B: .

 

Buffalo 7, St. Francis 1

St. Francis 0 1 0-1

Buffalo 2 2 3-7

First: B-Hartman (Kemp), 5:57. B-Mueller (Patnode, Ramsey), 16:10. Second: S-Kaehler (Olson), 1:49, pp. B-Kemp (Lindvall, Mueller), 8:07. B-Ramsey (Stumpfl, Patnode), 14:09. Third: B-Pearson (Rooney, Stensby), 2:23. B-Hartman (Kemp, Mueller), 4:27. B-Goodmanson (Kuhlmann), 10:58. Saves: S: Garaghty 0-1-10-11. B: Strenge 6-6-0-12.

 

Chanhassen 6, Chaska 1

Chaska 1 0 0-1

Chanhassen 1 1 4-6

First: CHAN-Bosch (Pries), 9:13. CHAS-Pierce (Benz, Rodeheffer), 13:09, pp. Second: CHAN-Haley, 10:11. Third: CHAN-Theis (Worre), 1:20. CHAN-Buesgens (Shelby), 12:56. CHAN-Bjerken (Worre), 13:27. CHAN-Moser, 15:07. Saves: CHAS: Urbanciz 7-17-13-37. CHAN: Thompson 3-9-2-14.

 

Eden Prairie 8, Hopkins 2

Hopkins 1 1 0-2

Eden Prairie 3 3 2-8

First: E-Sullivan (Lawrence, Graham), 1:19. E-Young (Blackowiak, Deraney), 2:29. H-Sweeney, 4:48. E-Lawrence (Graham, Deraney), 10:44. Second: E-Johannes (Roehl, Graham), 1:37. E-Truempi (Blackowiak, Young), 6:34. H-Solberg (Bolstad, Nelsen), 11:43. E-Sullivan (Lawrence, Mittelstadt), 13:37, pp. Third: E-Deraney (Johannes, Mittelstadt), 0:29. E-Mittelstadt (Steen, Johannes), 3:42. Saves: H: Swanson 20-2-0-22; Quinn 0-9-8-17. E: Wiencek 8-9-4-21.

 

Elk River 10, Coon Rapids 0

Coon Rapids 0 0 0-0

Elk River 4 4 2-10

First: E-Zerban (Perbix), 5:05. E-Maass (Gacke, Wesloh), 6:52. E-Schwab (Michaelis, Horn), 8:00. E-Bouten (Perbix, Horn), 10:48, pp. Second: E-Michaelis (Zerban, Horn), 2:33, pp. E-Bizal (Wesloh, Bouten), 3:22. E-Gacke (Zerban), 9:38. E-Michaelis (Horn), 10:43. Third: E-Hendrickson, 4:05. E-Zerban (Murray, Maass), 7:38. Saves: C: Hanson 15-11-0-26; Nash 0-0-10-10. E: Meyers 3-3-4-10.

 

Farmington 5, Shakopee 0

Shakopee 0 0 0-0

Farmington 2 0 0-5

First: F-Jensen (Siebenaler, Trippel), 3:01. F-Trippel (Jensen), 4:49. Second: F-Jensen (Siebenaler, Holmstrom), 10:22, pp. F-Holmstrom (Jensen, Hauswirth), 13:31, pp. F-Siebenaler, 15:11. Saves: S: Geyen 14-9-0-23. F: Enright 9-5-0-14.

 

Irondale 4, Andover 3

Irondale 1 2 1-4

Andover 0 1 2-3

First: I-Mattsson (Meysembourg, Moore), 16:43, pp. Second: A-Ledin, 7:46, sh. I-Moore (Fuhr, Meysembourg), 8:15, pp. I-Crandall (Chamberlain, Mattsson), 9:29. Third: A-Sitarz (McNamara), 1:50, pp. A-Sitarz (McNamara, Ledin), 6:04. I-Fuhr (Moore, Ellingson), 8:20. Saves: I: Mulligan 9-20-15-44. A: Johnson 6-4-6-16.

 

Lakeville North 8, Eastview 2

Eastview 2 0 0-2

Lakeville North 2 5 1-8

First: L-Smith (Poehling, Draeger), 0:56. E-Hodgen (Herzog), 5:57, pp. L-Dufon (Johnson, Schneider), 11:03. E-Anders (Hodgen, Fan), 11:16. Second: L-Poehling (Duchon), 0:45, sh. L-Johnson (Schneider, Draeger), 3:56. L-Schneider (Enebak, Pehrson), 5:36. L-Schneider (Johnson), 10:44, sh. L-Schneider (Smith), 16:09. Third: L-Schneider (Pehrson), 11:03. Saves: E: Stern6-7-12-25. L: Springer 3-6-1-10.

 

Mahtomedi 12, Simley 5

Simley 1 3 1- 5

Mahtomedi 7 3 2-12

First: M-Strelow (Anderson, Kangas), 0:27. M-Kuivinen (Strelow), 2:24. M-Kuivinen (Kangas, Wigstrom), 3:17. M-Kuivinen (Kangas), 6:13. M-Vannelli (Schwartz), 8:13. S-Warrick (Prifrel, Watson), 10:31, pp. M-Krueger (Vannelli, Schwartz), 10:31. M-Fladebo, 13:40. Second: S-Carlson, 1:30. M-Kuivinen (Kangas, Strelow), 2:30. S-Gorman (Sherry, Watson), 2:30. S-Carlson (Warrick, Gorman), 4:18, pp. M-Schwartz (Krueger, Jensen), 10:13. M-Krueger (Chalupsky), 15:47. Third: M-Fladebo (Stoker), 2:57, sh. M-Chalupsky (Heinsch), 10:27. S-Watson (Gorman), 11:15. Saves: S: Royce 10-3-0-13; DeLeon 0-7-8-15. M: Keel 3-6-4-13.

 

Maple Grove 5, Totino-Grace 1

Totino-Grace 0 0 1-1

Maple Grove 0 4 1-5

Second: M-House (Jaglo, Cammarata), 2:54. M-Janicke (Ross), 8:38. M-Cammarata (Kelley, Janicke), 10:02, pp. M-Neegard (Ross, Janicke), 12:43. Third: T-Holtan (Johnson, Fagerlee), 11:53, pp. M-Miller (Kelly, Randall), 13:15.

 

Minnetonka 6, Edina 1

Minnetonka 1 4 1-6

Edina 1 0 0-1

First: M-Elder (Meredith), 5:53. E-Brinkman (Copeland, Phillips), 12:30, pp. Second: M-Skarda (Molenaar), 0:52. M-Pass, 8:22. M-Ryan (Miller), 9:28, pp. M-Molenaar, 10:40. Third: M-Skarda (Rogers), 2:10. Saves: M: Hanson 12-9-8-29. E: deGrood 7-13-3-23.

Monticello/A/ML 7, Legacy Christian 1

Monticello/A/M 3 2 2-7

Legacy Christian 1 0 0-1

First: L-Moots (Roen, Rusco), 4:15. M-Ward (Chiodo), 8:43. M-Jarmuzek (Norgren, Chiodo), 14:28, pp. M-Maas (Jarmuzek), 15:45. Second: M-Ward, 11:46. M-Ward (Chiodo), 14:26. Third: M-Maas (Jarmuzek, Zwack), 9:56. M-Ward (Chiodo), 10:23. Saves: M: Bird 4-1-9-14. L: Leibold 20-7-8-35

 

Mounds View 5, East Ridge 4

Mounds View 0 1 4-5

East Ridge 3 1 0-4

First: E-Hammer (Basten), 5:38. E-VanDenEinde (Walter, Zocher), 9:57. E-Hammer (Zocher, Mader), 16:53. Second: M-Sutton (Gretsch, Plasencia), 8:07. E-Taylor, 9:38, sh. Third: M-Cole (Baird), 6:09, pp. M-Gretsch (Mattson), 15:54. M-Thole (Gretsch), 16:18. M-Plasencia, 16:29. Saves: M: Marcouiller 5-7-3-15. E: Greune 9-3-8-20.

 

Prior Lake 6, Apple Valley 0

Prior Lake 3 0 3-6

Apple Valley 0 0 0-0

First: P-Schulze (Jutting, Clemons), 0:59. P-Harris (Fellows, Denman), 3:16. P-Murray (Harris, Schulze), 5:51. Third: P-Clemons (Fellows, Denman), 1:23. P-Jutting (Hansen), 6:20. P-Denman (Beer, Gackle), 6:45. Saves: P: Scites 4-10-0-14. A: Savard 12-15-7-34.

 

Providence Academy 4, Waconia 4 [OT]

Waconia 2 1 1 0-4

Providence Academy 2 1 1 0-4

First: P-Giesler (Sonderby, Haataja), 0:54. W-Miller (Weiland), 13:41. W-Schrup (Lindstrom, Wood), 14:51. P-Giesler (Giesler, Tessmann), 16:59. Second: W-Nichols (Weiland, Molinari), 1:29. P-Giesler, 15:50. Third: P-Tessmann (Sellman), 1:51. W-Reuben (Kester, Molinari), 7:47, pp. Saves: W: Rowe 11-9-4-4-28. P: Koskie 9-7-19-4-39.

 

Rochester Lourdes 5, Red Wing 4

Rochester Lourdes 4 1 0-5

Red Wing 0 3 1-4

First: RO-Chapman, 11:48. RO-Williams (Chapman, Salz), 14:27. RO-Streit (Carstens, Olney), 15:21. RO-Williams (Alexander, Chapman), 15:57. Second: RO-Chapman (Streit, Carstens), 1:35, pp. RE-DeFore (Hanson), 5:05, sh. RE-Cushing (Hanson), 8:27, pp. RE-DeFore (Lillico), 16:00, pp. Third: RE-DeFore (Hanson), 9:24. Saves: RO: Renn 2-13-10-25. RE: Harding 8-11-9-28.

 

Rosemount 5, Eagan 4, OT

Eagan 1 2 1 0-4

Rosemount 1 2 1 1-5

First: E-Miklya, 11:31, pp. R-Dollimer (Monn, Peare), 16:21, pp. Second: E-Miklya (Juricko), 2:50. E-Wuertz (Kluender), 3:07. R-Norder (Hinkle), 10:24. R-Levandowski (Jagoe), 11:38. Third: E-Miklya, 4:05. R-Monn (Horsager, Polak), 7:31. OT: R-Jagoe, 1:07. Saves: E: Stebbing 6-7-11-1-25. R: Hart 7-11-7-1-26.

 

South St. Paul 8, Hastings 4

South St. Paul 3 2 3-8

Hastings 1 0 3-4

First: S-Buhl (ABrandecker, Gellerman), 3:35, pp. H-Edmeier, 8:42. S-Buhl (Buhl, Pietruszewski), 11:14, pp. S-Buhl (Pietruszewski), 16:37. Second: S-Pietruszewski, 3:40. S-Buhl, 15:46, sh. Third: S-ABrandecker (Sexauer, Buhl), 1:55. H-Caneff (Holm, Johnson), 2:33. H-Johnson (Caneff, Holm), 4:32. H-Holm (Harris), 6:30. S-NBrandecker (Buhl), 7:05. S-NBrandecker, 14:47, sh. Saves: S: Stengel 9-11-3-23. H: Cysiewski 5-0-0-5; Tuin 0-7-5-12.

 

St. Michael-Albertville 4, Rogers 2

St. Michael-Albertville 1 3 0-4

Rogers 0 1 1-2

First: S-Greenwood (Bjorlin, Bjorlin), 6:37, pp. Second: R-Walker (Libke, Thelen), 7:08. S-Greenwood (Bjorlin), 11:43, sh. S-Sjelin (Bourgerie), 15:28. S-Berning, 16:01. Third: R-Limoseth, 2:04. Saves: S: Hayden 7-10-14-31. R: Preusse 10-10-11-31.

 

St. Paul Academy 6, Holy Angels 2

Holy Angels 0 2 0-2

St. Paul Academy 1 4 1-6

First: S-Johnston (Lombard, Jallen), 5:30. Second: S-Dahlseide (McCabe), 2:51. S-Jallen (Kelly, Sullivan), 3:34. S-Lombard (Jallen, Dahlseide), 6:52, pp. A-Rallis, 10:09, sh. S-Jallen, 10:15, pp. A-Knapp (Laird), 14:44. Third: S-Bowman (Jallen, McCabe), 0:53. Saves: A: Daley 11-5-5-21. S: Beran 4-4-8-16.

 

Tartan 8, North St. Paul 1

North St. Paul 0 0 1-1

Tartan 4 2 2-8

First: T-Henderson (Reither, Poganski), 1:54. T-Betz, 7:02. T-Reddy (Toll, Reither), 10:00, pp. T-Reddy ( Lindahl, Poganski), 14:15. Second: T-Acker (Steinberg, Reither), 3:03. T-Steinberg (Betz), 11:06. Third: N-Wold (Stokes), 1:44. T- Lindahl (Reddy), 2:57. T-Schommer (Engwer), 12:36. Saves: N: Zamacona 11-6-13-30. T: Huset 2-5-4-11.

HOCKEY • GIRLs

Blake 3, Breck 2, OT

Breck 0 2 0 0-2

Blake 0 2 0 1-3

Second: BR-Zumwinkle, 2:27, sh. BL-Bullock (McClanahan), 7:48, sh. BR-Harris (Zumwinkle, Zumwinkle), 8:04, pp. BL-Vojta, 13:27. OT: BL-McClanahan (Wethington), 2:24. Saves: BR: Brenneman 6-8-8-2-24. BL: Bizal 5-9-9-2-25.

 

Hill-Murray 3, Mounds View 1

Mounds View 0 1 0-1

Hill-Murray 2 0 1-3

First: H-Steffen (Prater), 12:43. H-Henthorne (Prater, Blinkhorn), 14:39. Second: M-Brodt, 0:45. Third: H-Featherstone (Kaasa, Wemple), 0:33. Saves: M: Johnson 12-9-12-33. H: Johnson 4-10-5-19.

 

Lakeville South 3, Dodge County 2, OT

Dodge County 1 1 0 0-2

Lakeville South 0 2 0 1-3

First: D-Wagner (Robinson), 1:51. Second: L-Gill (Fischler), 0:11. L-Haeg, 0:56. D-Robinson (Boyer), 8:34, pp. OT: L-Fischler (Lauderdale, Boisjolle), 6:02, pp. Saves: D: Suhr 6-8-10-4-28. L: Crosby 7-4-5-2-18.

 

Northfield 3, Owatonna 1

Owatonna 0 1 0-1

Northfield 0 1 2-3

Second: O-Rethemeier (Achterkirch), 10:01. N-Puppe (Boland), 13:48, sh. Third: N-Puppe (Morsching, Hargis), 1:20. N-Laue, 16:39. Saves: O: Ebeling 5-5-6-16. N: Tidona 5-14-6-25.