THURSDAY

BASKETBALL • BOYS

BETHANY LUTHERAN TOURNAMENT

Quarterfinals

• Fairmont 61, Lake Crystal-WM 57

• Mankato Loyola 74, Minn. Valley Luth. 62

• St. Clair 75, Maple River 55

• St. Croix Lutheran 88, N. Richland-H-E-G 65

CROSBY-IRONTON INVITATIONAL

First round

• Crosby-Ironton 79, Nova Classical 47

• Moose Lake-WR 103, Fond du Lac Ojibwe 94

GRAND RAPIDS INVITATIONAL

First round

• Grand Rapids 48, Duluth Denfeld 40

HIBBING TOURNAMENT

Quarterfinals

• Chisholm 63, Walker-H-Akeley 51

• Eveleth-Gilbert 62, Lakeview Christian 55

• Hibbing 53, Bigfork 50

• Mora 91, Mesabi East 52

MOUNTAIN LAKE TOURNAMENT

Semifinals

• Ellsworth 67, Legacy Christian 59

• Mountain Lake 84, Truman/ML 42

NORTH WOODS TOURNAMENT

Quarterfinals

• Floodwood 71, Cherry 47

• Mtn. Iron-B 104, Lord Selkirk (Manitoba) 70

• North Woods 76, Nashwauk-Keewatin 35

• Northeast Range 71, Mesabi Academy 41

PILLAGER TOURNAMENT

Semifinals

• Pillager 73, Royalton 37

• Staples-Motley 59, Isle 43

RICHFIELD TOURNAMENT

Semifinals

• Breck 61, Richfield 46

• Wayzata 82, Prairie Seeds 52

ROCHESTER ROTARY CLASSIC

Quarterfinals

• Lakeville So. 76, Roch. John Marshall 60

• Minnetonka 86, Roch. Mayo 60

• Osseo 55, Roch. Lourdes 32

• Woodbury 77, Roch. Century 57

ST. CLOUD CATHEDRAL TOURNAMENT

Quarterfinals

• Braham 67, Mandan (N.D.) 44

• Concordia Academy 90, Pierz 65

• Northfield 53, Litchfield 51

• St. Cloud Cathedral 67, Melrose 64

THIEF RIVER FALLS TOURNAMENT

First round

• Crookston 72, Sacred Heart 39

• Northern Freeze 81, Red Lake 77

• Thief River Falls 59, Kittson Co. Central 29

WILLMAR TOURNAMENT

Semifinals

• New London-Spicer 79, New Century 8

• Willmar 76, Benson 45

BASKETBALL • GIRLS

DICK’S SPORTING GOODS CLASSIC

Quarterfinals

• Anoka 63, Forest Lake 47

• Bl. Kennedy 68, Park of CG 59

• Hopkins 76, Prior Lake 29

• Minnetonka 67, Osseo 57

HIBBING TOURNAMENT

Quarterfinals

• Hibbing 58, Floodwood 36

• International Falls 70, Eveleth-Gilbert 40

• Nashwauk-Keewatin 50, Bigfork 44

• Virginia 49, Chisholm 35

HILL-MURRAY TOURNAMENT

Quarterfinals

• Benilde-St. Margaret’s 53, Wayzata 48

• Cooper 84, Mounds View 78

• Cretin-Derham Hall 60, Totino-Grace 43

• Hill-Murray 57, Duluth East 43

MOUNTAIN LAKE TOURNAMENT

Semifinals

• Ellsworth 72, Westbrook-Walnut Grove 62

• Janesville-W-P 61, Mountain Lake 55

RICHFIELD TOURNAMENT

Semifinals

• Bloomington Jefferson84, Trinity 24

• Thief River Falls 77, Richfield 57

ROCHESTER ROTARY CLASSIC

Quarterfinals

• Apple Valley 52, Roch. Mayo 51

• Goodhue 61, Roch. Century 55

• Roch. Lourdes 63, Red Wing 51

• White Bear Lake 63, Roch. John Marshall 51

WINONA STATE TOURNAMENT

First round

• Hope Lutheran 48, Lewiston-Altura 42

• Winona Cotter 60, Mabel-Canton 32

HOCKEY • BOYs

BENILDE-ST. MARGARET’S TOURNAMENT

Quarterfinals

• Blaine 8, Maple Grove 2

• Bl. Jefferson 4, Benilde-SM 3 (OT)

• Lakeville North 7, Eden Prairie 0

• Wayzata 3, Moorhead 2

DULUTH DENFELD TOURNAMENT

Quarterfinals

• Bemidji 2, Buffalo 1 (OT)

• Cloquet-E-Carlton 10, St. Louis Park 2

• Duluth Denfeld 7, Owatonna 4

• Rosemount 6, Apple Valley 2

DULUTH MARSHALL TOURNAMENT

Quarterfinals

• Appleton (Wis.) East 3, Duluth Marshall 2

• East Grand Forks 2, Superior (Wis.) 1

• Mank. West 6, Madison (Wis.) Edgewood 4

• Notre Dame (Wis.) 5, Delano 1

EVELETH-GILBERT INVITATIONAL

First round

• Detroit Lakes 5, Kittson Co. Central 2

• Eveleth-Gilbert 6, Mankato East/Loyola 2

FERGUS FALLS INVITATIONAL

First round

• New Ulm 2, Fergus Falls 1

• West Fargo (N.D.) 4, Park Rapids 2

GRAND FORKS (N.D.) TOURNAMENT

First round

• Fargo (N.D.) Davies 5, Proctor 3

GRANITE CITY SHOWCASE

First round

• Monticello/A/ML 4, Sartell-SS 3

• River Lakes 4, Providence Acad. 3 (OT)

• St. Cloud Tech 6, St. Cloud Apollo 3

• Sauk Rapids-R. 2, St. Cloud Cathedral 1

HIBBING SHOOTOUT

First round

• Grand Rapids 5, Mahtomedi 4

• Hibbing/Chisholm 5, Brainerd/Pillager 1

• Virginia/Mtn. Iron-Buhl 7, St. Francis 4

MINNEHAHA ACADEMY TOURNAMENT

Semifinals

• Minnehaha Academy 10, Morris/Benson 3

• Prairie Centre 5, Fairmont 0

NORTH SHORE TOURNAMENT

Quarterfinals

• Cooper 10, Moose Lake-Willow River 4

• Legacy Christian 7, Bagley/Fosston 2

• Ely vs. Mora/Hinckley-Finlayson

• Red Lake Falls vs. North Shore

ROCHESTER KIWANIS

Gold Division • Quarterfinals

• Hudson (Wis.) 5, Park of Cottage Grove 0

• Roch. Century 2, Ashwaubenon (Wis.) 1

• Roch. Mayo 5, New Richmond (Wis.) 3

• Northland Pines (Wis.) vs. Roch. JM

ROSEAU TOURNAMENT

Quarterfinals

• Alexandria 2, Coon Rapids 1

• Minot (N.D.) 5, Lake of the Woods 0

• Roseau 4, St. Paul Academy 2

• Mandan (N.D.) vs. Princeton

SCHWAN CUP

Gold Division • Quarterfinals

• Burnsville 3, St. Thomas Academy 2

• Edina 4, Breck 1

• Hill-Murray 6, Duluth East 3

• Minnetonka 6, Prior Lake 3

Silver Division • Quarterfinals

• Centennial 2, Hopkins 1

• Eastview 4, Andover 1

• Roseville 6, Mounds View 3

• Stillwater 5, Lakeville South 2

Bronze Division • Quarterfinals

• Anoka 4, Holy Angels 3 (OT)

• Blake 8, Austin 0

• Champlin Park 4, Chanhassen 1

• Rogers 5, Orono 3

Open Division • Quarterfinals

• Bloomington Kennedy 5, Irondale 1

• St. Michael-Albertville 1, Luverne 1 (OT)

• Spring Lake Park 4, Minneapolis 1

• Winona 3, Marshall 2

SIMLEY INVITATIONAL

First round

• Albert Lea 5, Cambridge-Isanti 0

• Farmington 6, Simley 3

SOUTH ST. PAUL TOURNAMENT

Quarterfinals

• Eagan 2, New Prague 1

• Hermantown 12, Red Wing 4

• South St. Paul 6, North St. Paul 5

• Woodbury 6, Hastings 4

THIEF RIVER FALLS INVITATIONAL

First round

• Achiever Acad. 4, Fargo (N.D.) North 2

• Crookston 3, Fort Frances (Ontario) 1

• Thief River Falls 11, WSFLG (Wis.) 3

WARROAD INVITATIONAL

First Round

• Osseo 7, International Falls 2

• Warroad 9, Grafton-Park River (N.D.) 0

WASECA TOURNAMENT

First round

• SP Highland Park 4, Waseca 3 (OT)

• Henry Sibley vs. Oregon

HOCKEY • GIRLs

ARMSTRONG/COOPER TOURNAMENT

Quarterfinals

• Anoka 3, Rogers 2

• Armstrong/Cooper 7, Mahtomedi 2

• Champlin Park 4, Simley 1

• Red Wing vs. Willmar

AUSTIN TOURNAMENT

First Round

• Mankato West 8, Austin/Pacelli 2

• Winona 2, Hutchinson 1

• Minneapolis vs. New Prague

BLAINE TOURNAMENT

Quarterfinals

• Blaine 4, Spring Lake Park 0

• Forest Lake 6, Hayward/Spooner (Wis.) 1

• Onalaska (Wis.) 7, Mankato East/Loyola 4

• Orono 1, Central Wisconsin 0

BURNSVILLE TOURNAMENT

First Round

• Achiever Academy 2, Burnsville 2 (OT)

• Proctor/Hermantown 2, Tartan 0

CENTENNIAL TOURNAMENT

Quarterfinals

• Buffalo 4, Moorhead 2

• Elk River/Zimmerman 3, Centennial 1

• White Bear Lake 3, North Wright County 1

• Wayzata vs. Dodge County

COON RAPIDS TOURNAMENT

Quarterfinals

• Eastview 4, Duluth 2

• North St. Paul 3, Cloquet-E-Carlton 0

• Totino-Grace 3, Cambridge-Isanti 1

• Owatonna vs. Coon Rapids

CROOKSTON TOURNAMENT

First Round

• Crookston 8, Mandan (N.D.) 2

• East Grand Forks 11, Fargo (N.D.) South 0

• West Fargo (N.D.) 7, Park Rapids 0

EDEN PRAIRIE TOURNAMENT

Quarterfinals

• Benilde-St. Margaert’s 3, Andover 2

• Chaska/Chanhasen 3, Cretin-DH 2 (OT)

• Eden Prairie 5, Eagan 1

• Minnetonka 2, Roseau 1

EDINA TOURNAMENT

Quarterfinals

• Hopkins 4, Grand Rapids/Greenway 1

• Irondale 5, Edina 3

• Stillwater 4, Lakeville South 3 (OT)

• Warroad 3, Apple Valley 1

FARMINGTON TOURNAMENT

Quarterfinals

• Rochester Century 5, Hastings 3

• Rosemount 4, Rochester Mayo 1

• Shakopee 1, Park of CG 0 (OT)

• Litchfield/D-C vs. Farmington

SARTELL-SS TOURNAMENT

First Round

• St. Cloud 4, New Ulm 1

• Sartell-SS/SR-R 7, Fargo (N.D.) North 0

WASECA TOURNAMENT

First round

• Minnehaha Academy 3, Waseca 1

• St. Louis Park 5, Faribault 3

WINDOM TOURNAMENT

First round

• Long Prairie-GE/DC 6, Windom 0

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Breck 61, Richfield 46

Breck 25 36 - 61

Richfield 13 33 - 46

Breck : Culliton 19, Cousineau 13, Lawal 11, Kulick 9, Opperman 4, Chiaokhiao-Bowman 3, Bodom 2. Richfield: Peterson 15, Fallon 11, Luke 9, Mouhamed 4, Biesanz-Wagner 3, Robinson 2, Lewis 2.

 

St. Croix Lutheran 88, New Richland-H-E-G 65

St. Croix Lutheran 45 43 - 88

New Richland-H-E-Geneva 33 32 - 65

St. Croix Lutheran: Rovney 22, Krueger 20, Rupprecht 10, Zoellner 10, Santiago 10, Arndt 8, Ponath 4, Altman 2, Gostchock 2. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva: Tracy 18, Tollefson 15, Baker 14, Agrimson 9, Krell 4, Patraw 2, Benekn 2, Cole 1.

 

Wayzata 82, Prairie Seeds 52

Prairie Seeds 31 21 - 52

Wayzata 53 29 - 82

Prairie Seeds: Williams 18, Kirkwood 11, Einfeldt 8, Shepherd 7, Robinson 6, Williams 2. Wayzata: J. Beeninga 16, W. Beeninga 11, Gelinske 10, Louwagie 8, Long 8, Strom 7, Sowada 6, Kinley 4, Broady 4, Mjaanes 4, Baumgartner 2, Schrader 2.

BASKETBALL • GIRLS

Anoka 63, Forest Lake 47

Forest Lake 23 24 - 47

Anoka 24 39 - 63

Forest Lake: Norby 16, Peters 13, Eckert 11, Vidlund 5, Rice 2. Anoka: Fredenburg 19, Lundberg 12, Brannen 10, Bray 8, Sarazine 6, Slater 4, Torgerson 2, Buggs 2.

 

Benilde-St. Margaret’s 53, Wayzata 48

Benilde-St. Margaret’s 24 29 - 53

Wayzata 27 21 - 48

Benilde-St. Margaret’s: G. Coughlin 16, Jackson-Sherrow 12, Sattler 10, Nicholson 6, Liebl 5, Wilgers 2, A. Coughlin 2. Wayzata: Robertson 13, Johnson 12, Houts 9, Evans 6, Heiring 4, Larson 2, Carver 2.

Bloomington Kennedy 68, Park of CG 59

Park of Cottage Grove 31 28 - 59

Bloomington Kennedy 39 29 - 68

Park of Cottage Grove: Lamberty 30, Ogunrinde 7, Williams 6, Fabeck 6, Rein 4, Swanson 3, Gorres 3. Bloomington Kennedy: Wade 27, Bell 19, Wright-Ponder 10, Odor 6, Alipate 6.

 

Cooper 84, Mounds View 78

Mounds View 30 48 - 78

Cooper 41 43 - 84

Mounds View: Volkert 27, Saemrow 16, Wright 14, Ault 13, Volkert 5, Van Sickle 3. Cooper: Bohler 22, Longs 16, Green 12, Kelly 11, Johnson 7, Broadway 6, Harvey 4, Sutton 4, Jalloh 2.

 

Cretin-Derham Hall 60, Totino-Grace 43

Totino-Grace 22 21 - 43

Cretin-Derham Hall 35 25 - 60

Totino-Grace: Borys 15, Eisfelder 8, Hoestra 7, Weierke 6, Sullwold 5, Reak 2. Cretin-Derham Hall: Alt 18, Muetzel 13, Berthoumieux 8, Cullen 7, Johnson 6, Johnson 3, Radford 2, Vosbeek 2, Salmen 1.

 

Hill-Murray 57, Duluth East 43

Duluth East 15 28 - 43

Hill-Murray 33 24 - 57

Duluth East: Johnson 26, Libbon 6, Weyenberg 5, Rudolph 4, Williams 2. Hill-Murray: Graskewitz 19, Malecha 17, Schwartz 10, Langer 5, Thompson 4, Lindahl 2.

 

Hopkins 76, Prior Lake 29

Prior Lake 20 9 - 29

Hopkins 52 24 - 76

Prior Lake: McElwain 11, Barton 6, Sickman 4, Wheatcraft 4, Collins 3, Zupan 1. Hopkins: O’Toole 18, Livingston 10, Hollie 9, Martin 8, Wubben 7, Bulver 6, Williams 5, Starks 4, Bates 3, Winston 2, Bagstad 2, Knox 2.

 

Minnetonka 67, Osseo 57

Minnetonka 36 31 - 67

Osseo 28 29 - 57

Minnetonka: Shelquist 18, Fredrickson 17, Dahl 10, Hamilton 9, Hedstrom 7, Molencamp 3, Allen 2, Martinson 1. Osseo: Reed 14, Russell 13, Malone 12, Porte 10, Jones 3, Calkins 3, Etheridge 2.

 

White Bear Lake 63, Roch. John Marshall 51

Rochester John Marshall 30 21 - 51

White Bear Lake 28 35 - 63

Rochester John Marshall: Ruden 26, Fautsch 11, Haider 8, Boldt 2, Barnaba 2, Agoth 2. White Bear Lake: Daul 17, Foley 10, Lastovich 7, Karg 7, Lauer 6, Anderson 5, Degardner 4, Hinck 4, Brabenec 3.

HOCKEY • BOYS

Alexandria 2, Coon Rapids 1

Coon Rapids 0 1 0 - 1

Alexandria 0 1 1 - 2

Second: A-Wosepka (Resch), 2:18. C-Grunzke (Dey, Johnson), 16:22. Third: A-Steffl (Helgeson, Leary), 11:45. Saves: Coon Rapids: St. John 11-0-18-29; Alexandria: Goetsch 6-10-7-23.

 

Anoka 4, Holy Angels 3 (OT)

Anoka 0 3 0 1 - 4

Holy Angels 1 2 0 0 - 3

First: HA-Larson (Barnes), 13:32, pp. Second: A-Talbot (Peterson), 2:22; HA-Cover (Larson), 6:14; HA-Barnes (Sullivan), 8:21, sh; A-Mashuga (Steetar), 8:58; A-Mashuga (Smith, Steetar), 12:22, pp. Overtime: A-Seeger (O’Neill), 6:04. Saves: Anoka: Goor 12-10-3-6-31; Holy Angels: Mains 12-11-3-5-31.

 

Bemidji 2, Buffalo 1 (OT)

Bemidji 0 1 0 1 - 2

Buffalo 0 0 1 0 - 1

Second: Be-NA 6:35. Third: Bu-Anderle (Schuetzle, Ramsey), 8:31. Overtime: Be-Leitner, 3:00. Saves: Bemidji: Atteberry 7-5-6-0-18; Buffalo: Otten 7-12-10-0-29.

 

Blake 8, Austin 0

Blake 6 0 2 - 8

Austin 0 0 0 - 0

First: B-Lyman (Dressen, Cunningham), 6:55; B-Hartfiel (Lyman), 8:45; B-Gleekel (Ferguson), 10:40; B-Stolt (Lyman, Dressen), 11:23; B-Ferguson (Gleekel), 13:01; B-Hughes (Lagerstrom, Hartwell), 14:13. Third: B-Dressen (Lyman, Stolt), 7:16; B-Ferguson (Gleekel, Chute), 15:45. Saves: Blake: Norris 3-3-4-10; Austin: Poczos 11-11-10-32.

 

Bloomington Kennedy 5, Irondale 1

Bloomington Kennedy 1 3 1 - 5

Irondale 1 0 0 - 1

First: BK-McWilliams (Jensen), 8:26; I-Meysembourg, 11:53. Second: BK-Roers (Jensen, Soretire), 2:49; BK-Jost(McWilliams, Jensen), 11:42; BK-Prady (Jensen, Hartley), 16:04. Third: BK-Mendel (Wells), 15:57. Saves: Bloomington Kennedy: Johnson 6-5-4-15; Irondale: Steiner 15-15-13-43.

 

Burnsville 3, St. Thomas Academy 2

Burnsville 0 1 2 - 3

St. Thomas Academy 0 2 0 - 2

Second: STA-Tufto (Hallum, Broetzman), 2:03, sh; B-Boeser (Borchardt), 9:08; STA-Novak (Donohue, Versich), 10:59. Third: B-Boeser (Borchardt), 3:34; B-Borchardt (Boeser, Ahcan), 4:14. Saves: Burnsville: Lubbesmeyer 7-8-10-25; St. Thomas Academy: Hallett 10-11-10-31.

 

Centennial 2, Hopkins 1

Hopkins 0 1 0 - 1

Centennial 0 1 1 - 2

Second: H-Bragg (Hines, Kimbrel), :43; C-Close (Hughes, Berg), 14:32. Third: C-Anderson (Lovick, Gorowsky), 13:26. Saves: Hopkins: Kuehmichel 14-14-13-41; Centennial: Miller 8-7-7-22.

 

Champlin Park 4, Chanhassen 1

Champlin Park 0 2 2 - 4

Chanhassen 0 1 0 - 1

Second: CP-Plunkett, :43; CP-Dalman (Bateman, Plunkett), 16:00; C-Bjerken (Robertson, Gmiterko), 16:52. Third: CP-Plunkett (VanTuyl), 2:28; CP-Aberwald (VanTuyl), 12:08. Saves: Champlin Park: Brey 7-7-5-19; Chanhassen: Anderson 8-5-6-19.

Cooper 10, Moose Lake-Willow River 4

Cooper 2 6 2 - 10

Moose Lake-Willow River 2 0 2 - 4

First: C-Nightingale (Rooney), 1:00; MLWR-Butkiewicz (Whited), 2:05; C-Stager (Rooney, Linderholm), 5:25; MLWR-Murphy (Spicer, Lake), 13:59. Second: C-Nightingale (Rooney, Regnier), 3:25; C-Huber (Rooney), 5:57; C-Rooney, 7:10; C-Rooney (Cass, Jacobs), 12:20; C-Nightingale (Rooney), 12:39; C-Rooney (Stager, Syzmanski), 16:08. Third: MLWR-Butkiewicz (Spicer), 1:37: C-Stager (Huber, Regnier), 6:53; MLWR-Butkiewicz (Lampel), 9:55; C-Crawford (Syzmanski), 15:25. Saves: Cooper Husom 4-x-x-4, Kirby x-22-3-25; Moose Lake-Willow River: Mohelsky 20-22-15-57.

 

Eagan 2, New Prague 1

Eagan 0 0 2 - 2

New Prague 0 1 0 - 1

Second: NP-Gregor (Busch, Kriha), 15:31. Third: E-Wolff (Alfonso, Jenson), 5:18; E-Muck (Wolff), 16:05. Saves: Eagan: Lindgren 6-8-4-18; New Prague: Wagner 11-1-13-25.

 

Eastview 4, Andover 1

Eastview 2 1 1 - 4

Andover 0 0 1 - 1

First: E-Snodgrass (Cerrato), 2:43; E-Muehlbauer (Hutsell, Erickson), 14:59. Second: E-Snodgrass (Cerrato, Kukowski), 15:49. Third: A-Sitarz (Vold, Chorzempa), 4:26; E-Snodgrass (Cerrato, Kukowski), 13:51. Saves: Eastview: Driscoll 6-6-7-19. Andover: Olson 8-9-4-21.

 

Edina 4, Breck 1

Edina 1 1 2 - 4

Breck 0 0 1 - 1

First: E-Bellows (Malmquist, Nanne), 9:31. Second: E-Malmquist (Wait, Foley), 14:47. Third: E-Malmquist (Meyer), :32; B-Sharp (Weigel, Scott), 4:55, sh; E-Bellows (Wait, Meyer), 15:25. Saves: Edina: Rohkohl 8-4-8-20; Breck: Johnson 8-12-6-26.

 

Hill-Murray 6, Duluth East 3

Duluth East 1 1 1 - 3

Hill-Murray 1 3 2 - 6

First: HM-Reifenberger (Reilly), 2:08; DE-Altmann (Little), 9:09, sh. Second: HM-French (Staum, Krueger), 2:16, sh; HM-Mills (Funk, Anderson), 4:00; HM-Krueger (French, Slattery), 6:47, sh; DE-Beaulieu (Peterson), 9:43. Third: HM-Slattery (French, Olson), 3:45, sh; DE-Altmann (Spencer), 4:06; HM-Slattery (Krueger), 14:39. Saves: Duluth East: Hedin 5-1-x-6, Howg x-x-2-2; Hill-Murray: Ilgen 6-14-9-29.

 

Lakeville North 7, Eden Prairie 0

Lakeville North 4 2 1-7

Eden Prairie 0 0 0-0

First: LN-J. Poehling (Altavilla), 6:09; LN-Hyden (Hazlett, McNeely), 9:44; LN-J. Poehling (R. Poehling, N. Poehling), 14:06; LN-Sadek (R. Poehling, J. Poehling), 14:30. Second: LN-Altavilla (McNeely, Johnson), 13:04; LN-Hazlett (Altavilla, Johnson), 14:10. Third: LN-J. Poehling (N. Poehling, Kappes), 10:02. Saves: Lakeville North: Oettinger 14-7-4-25; Eden Prairie: Gerdes 7-10-x-17, Evers x-x-3-3.

 

Minnehaha Academy 10, Morris/Benson 3

Morris/Benson 2 1 0 - 3

Minnehaha Academy 3 3 4 - 10

First: MB-Gimberlin, 2:52; MA-LaRenzie, 7:01; MA-Pearson (Erickson, Jordan), 7:24; MB-Meixel (Lampert, Staples), 13:15; MA-Erickson (Jordan, Pearson), 13:26. Second: MB-Goff (Staples), :50; MA-Wolpert (LaRenzie), 12:56; MA-LaRenzie (Galkowski, Erickson), 15:31, sh; MA-Radtke (LaRenzie, Galkowski), 16:07, sh. Third: MA-Terlizzi (Hobrough, Newton), 1:12; MA-Radtke (Erickson), 1:32, sh; MA-Terlizzi (Hobrough), 6:20; MA-Radtke (LaRenzie), 14:40, sh. Saves: Morris/Benson: Kennedy 12-13-15-40; Minnehaha Academy: Butterfield 7-6-3-16.

 

Minnetonka 6, Prior Lake 3

Prior Lake 3 0 0 - 3

Minnetonka 2 2 2 - 6

First: PL-Hansen (Clemons, Bump), 5:59; PL-Fellows (Hansen, Moran), 6:28; PL-Clemons (Fellows), 7:51; M-Schuldt, 10:39; M-A.J. Klein (J. Klein, Cavanaugh), 16:36. Second: M-Greene (Terrell, VonSteinbergs), 9:37; M-Payne (Greene), 11:44. Third: M-Payne (Ryan), 12:06; M-Payne (A.J. Klein), 16:09. Saves: Prior Lake: Vidmar 5-5-6-16; Minnetonka: Berger 5-5-4-14.

 

Osseo 7, International Falls 2

Osseo 3 1 3 - 7

International Falls 1 1 0 -2

First: IF-Walls (Ettestad, Eide), 1:21; O-Fetzek (Hoben), 1:37; O-Christofferson (Younkers), 2:52; O-Christofferson (Alexander), 7:39. Second: IF-Vollom (Spilde, Tilander), 5:54; O-Christofferson (Alexander, Hautala), 10:46. Third: O-Hautala (Lyons), :47; O-Hoben (Funfar, Fetzek), 4:52; O-Alexander (Hautala, Christofferson), 10:02. Saves: Osseo: Dahlberg 5-9-4-18; International Falls: Ulrich 21-12-14-47.

 

River Lakes 4, Providence Academy 3 (OT)

Providence Academy 2 0 1 0 - 3

River Lakes 1 1 1 1 - 4

First: RL-Beltz (Thompson, Zimmer), 2:37; PA-Tarczon (Sellman, Murphy), 11:55; PA-Tarczon (McGeehan), 14:19. Second: RL-Beltz (Thompson, Zimmer), 9:58. Third: RL-Jenson (Sjoberg), 2:37; PA-Tarczon (Tessman, Tapani), 8:54. Overtime: RL-Thompson (Zimmer, Beltz), :24. Saves: Providence Academy: Hahnfeldt 11-14-6-0-31; River Lakes: Skluzacek 8-7-11-0-26.

Rogers 5, Orono 3

Rogers 1 3 1 - 5

Orono 2 1 0 - 3

First: R-Roberge (Weber, Walker), 6:56; O-Kinsel (Challgren), 9:38; O-Kinsel (Luedtke, Challgren), 15:44. Second: O-Renard (Knutsen), 5:22; R-Cecil (Weber, Roberge), 6:23; R-Cecil (Roberge), 13:37, sh; R-Walker (Weber), 15:54. Third: R-Marchand, 16:32, sh. Saves: Rogers: Nelson 6-8-6-20; Orono: Flakne 7-12-7-26.

 

Rosemount 6, Apple Valley 2

Apple Valley 0 1 1 - 2

Rosemount 4 1 1 - 6

First: R-Monn (Glad, Foley), 5:28; R-Gillett (Foley, Crowell), 8:49; R-Gillett (Foley, Crowell), 9:53; R-Longhenry (Hinkle, Peterson), 16:54. Second: AV-Smith (Casperson, Kohorst), 1:48; R-Crowell (Bichler, Glad), 14:27. Third: AV-Trankel (Reynolds, Leong), 4:42; R-Gillett (Bichler), 11:12. Saves: Apple Valley: Hill 9-9-7-25; Rosemount: Hart 14-6-9-29.

 

Roseville 6, Mounds View 3

Mounds View 2 0 1 - 3

Roseville 4 0 2 - 6

First: R-Irwin (Larson, Colvard), 5:26; MV-Mattson (Anderson, Hunt), 8:09; R-Martinez (Anderson, Arnold), 10:59, sh; R-Anderson (Larson, Colvard), 11:37; R-Irwin (Larson), 15:47; MV-Rimell (Reisdorfer), 16:03. Third: R-Martinez, 2:13; R-Larson (Irwin, Colvard), 3:52; MV-Hunt (Anderson), 16:08. Saves: Mounds View: Smith 10-10-10-30; Roseville: Huff 8-17-17-42.

 

St. Michael-Albertville 1, Luverne 1 (OT)

St. Michael-Albertville 1 0 0 0 - 1

Luverne 1 0 0 0 - 1

First: L-Olson (Norman, Hoffman), 7:47. STMA-Greenwood, 14:26. Saves: St. Michael-Albertville: Hayden 6-6-6-2-20; Luverne: Meyer 13-13-12-2-40.

 

St. Paul Highland Park 4, Waseca 3 (OT)

St. Paul Highland Park 1 1 1 1 - 4

Waseca 2 0 1 0 - 3

First: SPHP-Zavoral, 14:13; W-Volkmer (Johnson, Eykyn), 15:07; W-Priebe (Ulfers), 16:30. Second: SPHP-Zavoral, 5:52. Third: SPHP-Sutmar (Zavoral), 5:36, sh; W-Ulfers (Priebe, Eykyn), 6:30. Overtime: SPHP-Boje, 1:04, sh. Saves: St. Paul Highland Park: Sands 29; Waseca: Wiechert 16.

 

South St. Paul 6, North St. Paul 5

North St. Paul 1 1 3 - 5

South St. Paul 1 3 2 - 6

First: NSP-Anderson (Oliver, Oliver), :36; SSP-Wisneski (Reichstadt), 4:30. Second: SSP-Brandecker, :48, sh; NSP-Moore (Oliver, Rubbelke), 4:03, sh; SSP-Reichstadt (Jerhoff), 5:24; SSP-Lawson (Buhl, Pietruszewski), 7:12. Third: NSP-Oliver (Hildebrandt, Meister), 1:20; SSP-Shanley (Jerhoff, Buhl), 6:31, sh; NSP-Oliver (Oliver), 11:26, sh; NSP-Murnane (Hildebrandt), 12:39; SSP-Buhl (Lawson, Marlow), 13:29. Saves: North St. Paul: Orme 11-9-8-28; South St. Paul: Johnson 11-10-10-31.

 

Spring Lake Park 4, Minneapolis 1

Spring Lake Park 0 2 2 - 4

Minneapolis 1 0 0 - 1

First: M-Peterson, 13:19. Second: SLP-Benson (Turnquist, Nystrom), 8:15; SLP-Nystrom (Richards, Taylor), 11:59. Third: SLP-Luoma (Bentfield), 3:39, sh; SLP-Turnquist (Richards, Taylor), 11:59. Saves: Spring Lake Park: Hirschi 8-4-6-18; Minneapolis: Arp 8-9-11-28.

 

Stillwater 5, Lakeville South 2

Stillwater 1 3 1 - 5

Lakeville South 0 1 1 - 2

First: S-Stotts (Eder-Zdechlik), 10:21. Second: S-Cates (Hoy), 1:27; S-Manning (Benson), 3:02; LS-Dahlberg, 15:29; S-Cates (Reinke, Cates), 16:08. Third: LS-Jamison (Geary), 6:30; S-Jungmann (Peterson, Reinke), 14:02. Saves: Stillwater: Benson 7-6-6-19; Lakeville South: Swail 9-8-9-26.

 

Virginia/Mtn. Iron-Buhl 7, St. Francis 4

St. Francis 1 2 1 - 4

Virginia/Mountain Iron-Buhl 2 2 3 - 7

First: SF-Carrigan (Karas, Carroll), 5:59; VMIB-Kemp (Anderson), 7:37; VMIB-Ostergaard (Robillard), 16:09. Second: VMIB-Ostergaard (Kemp, Robillard), 3:42; VMIB-Anderson (Marconett), 8:30; SF-Carroll (Aldrich, Bromen), 9:28; SF-Wagner (Schmid, Falk), 13:20. Third: VMIB-Robillard (Anderson, Kemp), 5:31; VMIB-Kemp (Chaffee), 8:35; VMIB-Ostergaard (Anderson, Kemp), 9:34; SF-Falk (Schmid, Wagner), 16:48. Saves: St. Francis: Bruner 11-9-7-27, Garaghty x-x-7-7; Virginia/Mountain Iron-Buhl: Sederlund 10-6-13-29.

 

Wayzata 3, Moorhead 2

Moorhead 1 0 1 - 2

Wayzata 1 1 1 - 3

First: W-Sorensen (Zimmer), 3:28; M-Weiss (Herdt), 13:04. Second: W-Freytag (Zimmer), 8:20. Third: W-Senden (Duma, Paterson), 4:59; M-Herdt (Borgen), 14:05. Saves: Moorhead: Dittmer 6-14-12-32; Wayzata: Schilling 11-5-7-23.

HOCKEY • GIRLS

Achiever Academy 2, Burnsville 2 (OT)

Achiever Academy 0 1 1 0 - 2

Burnsville 1 1 0 0 - 2

First: B-Coleman (Nelson, Skaja), 15:39. Second: B-Coleman (Nelson, Jackson), 5:22; AA-Sweet (Berg, Sprague), 10:04. Third: AA-Antony (Lynch, Tremblay), 2:15. Saves: Achiever Academy: Berg 6-7-10-5-28; Burnsvile: Bench 4-5-7-2-18.

 

Anoka 3, Rogers 2

Rogers 1 0 1 - 2

Anoka 1 1 1 - 3

First: R-Braiedy, 10:58; A-Parent (Sarell), 12:14. Second: A-Miller (Kimmerle), 0:29. Third: A-Manthey (Burkey, Bell), 2:44, sh; R-Lehn (Feilen), 7:43. Saves: Rogers: Klimstra 14-0-11-25; Anoka: Scarborough 5-5-9-19.

 

Blaine 4, Spring Lake Park 0

Spring Lake Park 0 0 0 - 0

Blaine 3 1 0 - 4

First: B-Ganley (Moser), 2:02; B-Mahoney (Brown, Falck), 9:34; B-Swanstrom (Swanstrom), 12:52. Second: B-Schlagel (Brown, Swanstrom), 6:34. Saves: Spring Lake Park: Kelly 4-14-12-30; Blaine: Tilton 5-3-3-11.

 

Buffalo 4, Moorhead 2

Moorhead 1 1 0 - 2

Buffalo 1 0 3 - 4

First: M-Hakk (Herdt, Aanenson), 9:23; B-Olson (Kivisto, Lambrecht), 9:48, sh. Second: M-Davis, 16:07. Third: B-Roethke (Roethke, Jewell), 4:58; B-Roethke (Halluska, Effertz), 5:36, sh; B-Halluska, 13:28. Saves: Moorhead: Storms 10-15-13-38; Buffalo: Carlson 6-6-4-16.

Champlin Park 4, Simley 1

Champlin Park 1 2 1 - 4

Simley 0 1 0 - 1

First: CP-McNamara (Martinson, Johnson), 15:59. Second: S-Berger (Bergum), 2:45; CP-Paulsrud (Cragg, Peluf), 4:58; CP-Peluf (Cragg), 14:11. Third: CP-McNamara (Cragg), 8:22, sh. Saves: Champlin Park: Foss 7-4-0-11; Simley: Tschida 9-13-14-36.

 

Chaska/Chanhassen 3, Cretin-DH 2 (OT)

Chaska/Chanhassen 0 1 1 1 - 3

Cretin-Derham Hall 1 1 0 0 - 2

First: CDH-Molnar (Seibel, Boeckers), 5:04. Second: CC-Wise (Buelow), 11:08; CDH-Voight (Hansen, Koemptgen), 14:45. Third: CC-Bock (Anderson), 1:24. Overtime: CC-Holman (Hinze, Wise), 4:24. Saves: Chaska/Chanhassen: Jackson 5-13-6-0-24; Cretin-Derham Hall: May 10-8-8-0-26.

 

Eastview 4, Duluth 2

Eastview 0 2 2 - 4

Duluth 0 0 2 - 2

Second: E-Geary (DeBoom, Palmi), 3:38; E-Palmi (Suhsen), 12:48. Third: D-Viitala, 2:00; E-Ford (Pellicci, McGahn), 4:56; E-Cardinal (Mayer), 5:03; D-Laflamme (Stafne, Enright), 13:11. Saves: Eastview: Pellicci 4-8-5-17; Duluth: Kleive 6-8-11-25.

 

Eden Prairie 5, Eagan 1

Eagan 0 0 1 - 1

Eden Prairie 3 1 1 - 5

First: EP-Hengler (Rydland), 3:00; EP-Dahlquist, 7:25; EP-Rogge (Johnson), 8:56. Second: EP-Boyle (Koloski), 13:59. Third: E-Wilson (Madsen, Anderson), 12:05; EP-Heppelmann (Oberle), 14:51, sh. Saves: Eagan: NA; Eden Prairie: NA.

 

Hopkins 4, Grand Rapids/Greenway 1

Hopkins 0 1 3 - 4

Grand Rapids/Greenway 0 1 0 - 1

Second: H-Haberman (Clemens), 3:13; GG-Schmoll (McLaughlin), 13:16, sh. Third: H-Boyd (Hanley), 1:44; H-Boyd (Clemens), 11:55; H-St. Clair (Boyd), 15:56. Saves: Hopkins: Dionne 1-3-4-8.; Grand Rapids/Greenway: Hart 12-12-4-28.

 

Irondale 5, Edina 3

Irondale 4 0 1 - 5

Edina 0 1 2 - 3

First: I-Donovan (Toupal, Rog), :10; I-Toupal (Rog, Donovan), 7:51; I-Hentges (Nundahl), 14:56; I-Donovan (Toupal), 16:36. Second: E-Oden (Pieper, Bowlby), 5:22. Third: E-Oden (Pieper, Bowlby), 8:56; I-Toupal (Donovan, Hanson), 11:32; E-Oden, 12:42. Saves: Irondale: Pate 3-4-8-15; Edina: Sonnek 8-x-x-8, Goldstein x-7-6-13.

 

Minnehaha Academy 3, Waseca 1

Minnehaha Academy 0 2 1 - 3

Waseca 0 1 0 - 1

Second: MA-Oberle (Wohletz), 5:24; MA-Mullinix, 5:32; W-Miller (Knoll, Hoehn), 16:42. Third: MA-Lynn, 16:51. Saves: Minnehaha Academy: Carle 4-11-8-23; Waseca: Dahms 11-11-8-30.

 

Proctor/Hermantown 2, Tartan 0

Proctor/Hermantown 0 2 0 - 2

Tartan 0 0 0 - 0

Second: PH-Fawcett, 4:28; PH-Fawcett (Gilbert, Johnson), 15:20. Saves: Proctor/Hermantown: Lemenager 2-12-10-24; Tartan: Straka 8-4-10-22.

 

Rochester Century 5, Hastings 3

Hastings 1 2 0 - 3

Rochester Century 1 2 2 - 5

First: R-CAney (Aney, Becker), 11:07; H-Radke (Foster), 16:02. Second: RC-Aney, :51; RC-Aney (Aney), 8:59; H-Cooper (Kilmek), 14:18; H-Radke (Cooper), 15:46. Third: RC-O’Grady (Grinde, Aney), 12:54; RC-O’Grady (Aney, Grinde), 15:29. Saves: Hastings: Weber 8-9-6-23; Rochester Century: Cunningham 7-8-8-23.

 

Rosemount 4, Rochester Mayo 1

Rochester Mayo 0 0 1 -1

Rosemount 3 1 0 -4

First: R-Enright (Malecha, Reuter), 1:06; R-Reuter (Humble, Malecha), 6:55, sh; R-Reuter, 10:37. Second: R-Malecha (Reuter), 7:26. Third: RM-Smolders (Reinhart), 12:47. Saves: Rochester Mayo: Schmitz 4-4-11-19; Rosemount: Carlson 7-5-6-18.

 

Shakopee 1, Park of Cottage Grove 0 (OT)

Park of Cottage Grove 0 0 0 0 - 0

Shakopee 0 0 0 1 - 1

Overtime: S-Wollin (Gutterman, Truax), 7:32. Saves: Park of Cottage Grove: Press 3-4-4-0-11; Shakopee: Engen 5-8-10-0-23.

 

Stillwater 4, Lakeville South 3 (OT)

Lakeville South 2 0 1 0 - 3

Stillwater 0 3 0 1 - 4

First: LS-Ravndalen (Haeg), 1:15; LS-Haeg (Ravndalen), 14:00. Second: S-Gulenchyn (Wiegand), 4:40; S-Biagini (Dochniak), 4:51; S-Smith (Scheid, Hart), 9:07. Third: LS-Ravndalen, 8:09. Overtime: S-Eger (Vezina, Smith), 1:48. Saves: Lakeville South: NA; Stilwater: NA.

 

Totino-Grace 3, Cambridge-Isanti 1

Totino-Grace 1 2 0 - 3

Cambridge-Isanti 0 0 1 - 1

First: TG-Hegedus (Bertolas, Minkoff), 8:51. Second: TG-Parnell (Minkoff, Archer), 15:09; TG-Johnson (Hegedus), 15:55. Third: CI-Phillips, 15:08. Saves: Totino-Grace: Knip 8-8-6-22; Cambridge-Isanti: Haug 8-10-7-25.

 

Warroad 3, Apple Valley 1

Warroad 0 1 2 - 3

Apple Valley 0 1 0 - 1

Second: AV-Leong, 12:28; W-Huerd (Johnston), 14:15. Third: W-Astrup (Gardner), 3:45; W-Gardner (Jacques), 16:45. Saves: Warroad: Knott 11-17-6-34; Apple Valley: Deforrest 4-8-12-24.

 

White Bear Lake 3, No. Wright County 1

North Wright County 0 0 1 - 1

White Bear Lake 0 2 1 - 3

Second: WBL-Lanigan (Bealke, Cooper), 1:51; WBL-Englund, 14:49. Third: NWC-King, 12:13, sh; WBL-King (Cooper, Lanigan), 12:37. Saves: North Wright County: Bogenholm 5-7-6-18; White Bear Lake: Hall 10-6-5-21.