THURSDAY

ADAPTED FLOOR HOCKEY

CI DIVISION

• Maple Grove 12, North Suburban 10

• White Bear Lake 18, Wayzata/Minnetonka 2

ALPINE SKIING • BOYS

EDEN PRAIRIE INVITATIONAL

At Buck Hill

• Edina 346, Minnetonka 336, Bloomington Jefferson 273, Eagan/Eastview 255, Eden Prairie 229, Prior Lake 147. Medalist: Michael Murray, Bloomington Jefferson, 43.13.

ALPINE SKIING • GIRLS

EDEN PRAIRIE INVITATIONAL

At Buck Hill

• Minnetonka 368, Edina 257, Eagan/Eastview 251, Eden Prairie 241, Bloomington Jefferson 212, Prior Lake 158. Medalist: Laura Post, Eden Prairie, 43.75.

BASKETBALL • BOYS

CLASSIC SUBURBAN

• Hill-Murray 65, Simley 61

• St. Thomas Academy 65, North St. Paul 54

EMAC

• Comm. of Peace 63, Minnesota Deaf 59

• Liberty Classical 65, Hmong Academy 38

• Nova Classical 56, Metro Deaf 15

• Minnetonka Christian at International

MCAA

• Heritage Christian 68, New Life Acad. 58

MINNEAPOLIS CITY

• Edison 60, North 42

• Henry 75, South 60

• Washburn 82, Roosevelt 48

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 60, Prior Lake 45

ST. PAUL CITY

• Central 73, Humboldt 46

TRI-METRO

• Blake 60, St. Anthony 38

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 64, Orono 58

• Mound-Westonka 62, Annandale 60

METROPOLITAN AREA

• Eden Prairie 72, Waconia 51

• Edina 65, Minneapolis Southwest 57

• Rogers 69, Andover 38

• Prairie Seeds at St. Paul Prep

MINNESOTA

• Benson 66, Ortonville 57

• BOLD 58, G-F-W 46

• Byron 58, Zumbrota-Mazeppa 32

• Chatfield 57, Dover-Eyota 48

• Clearbrook-Gonvick 79, Laporte 52

• Clinton-Graceville-Beardsley 62, Lac qui Parle Valley 53

• Deer River 82, Eveleth-Gilbert 38

• East Grand Forks 70, Roseau 31

• Fergus Falls 65, Sauk Rapids-Rice 54

• Fosston 62, Norman County West 57

• Grand Meadow 62, Randolph 61

• Grand Rapids 68, Duluth East 65

• Hawley 63, Frazee 45

• Hermantown 68, Cloquet 57

• Lake Park-Audubon 61, Climax/Fisher 56

• Liberty Classical 65, Hmong Academy 38

• Long Prairie-Grey Eagle 74, Melrose 70

• Martin County West 58, Minnesota Valley Lutheran 53

• Nevis 45, Park Rapids 40

• Norman County East 74, Mahnomen 60

• Osakis 67, West Central 54

• Owatonna 61, Mankato West 44

• Perham 72, Dilworth-Glyndon-Felton 32

• St. Charles 67, Southland 54

• St. Cloud Cathedral 77, Foley 48

• Stephen-Argyle 58, North Border, N.D. 45

• Thief River Falls 81, Crookston 71

• Verndale 68, Sebeka 60

• Waubun 64, Win-E-Mac 57

• Winona Cotter 66, Lanesboro 49

BASKETBALL • GIRLS

EMAC

• Comm. of Peace 47, Minnesota Deaf 41

• International 42, Minnetonka Christian 14

• North Metro 46, Liberty Classical 33

MCAA

• New Life Acad. 55, Heritage Christian 24

• PACT 65, Bethany Academy 30

• Southwest Christian 55, Legacy Christian 42

• West Lutheran 65, Lester Prairie/HT 64

MINNESOTA RIVER

• Jordan 65, LeSueur-Henderson 41

• Norwood Young America 65, Sibley East 42

• Tri-City United 51, Belle Plaine 46

• Watertown-Mayer 67, Mayer Lutheran 49

MINNEAPOLIS CITY

• North 71, Edison 40

• Roosevelt 79, Washburn 52

• South 83, Henry 23

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 57, St. Michael-Albertville 44

• Rogers 70, Big Lake 42

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 53, Prior Lake 42

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 54, Orono 40

• Mound-Westonka 62, Annandale 53

• Glencoe-Silver Lake at Litchfield

METROPOLITAN AREA

• Edina 62, Richfield 57

• Howard Lake-W-W 74, Maple Lake 57

• Kimball 53, Rockford 42

• Maranatha 70, St. Paul Como Park 53

• Minnesota Transitions 58, St. Agnes 38

• St. Cloud Tech 48, Monticello 39

MINNESOTA

• Ada-Borup 62, Bagley 22

• Adrian 62, Red Rock Central 51

• Aitkin 67, Deer River 39

• Barnum 57, Floodwood 25

• Clearbrook-Gonvick 60, Laporte 18

• Crookston 94, Red Lake 58

• Crosby-Ironton 58, Walker-H-A 39

• Eden Valley-Watkins 60, Holdingford 36

• Edgerton 70, Mountain Lake/B-O 29

• Ely 38, Northeast Range 34

• Esko 30, Wrenshall 27

• Granada-Huntley-EC 45, Maple River 37

• Hancock 43, Wheaton/H-N 36

• Hawley 55, Wadena-Deer Creek 26

• Hermantown 67, Proctor 38

• Hillcrest Lutheran 57, Rothsay 28

• International Falls 59, Eveleth-Gilbert 48

• Isle 84, Ogilvie 49

• Little Falls 78, Princeton 72

• Martin County West 42, Cleveland 37

• Martin Luther 57, Alden-Conger 45

• Minn. Valley Luth. 47, Sleepy Eye SM's 37

• Mora 86, Milaca 34

• Murray Cty. Cent. 35, SW Star Concept 33

• Nicollet 60, Madelia 20

• Parkers Prairie 76, Brandon/Evansville 36

• Pine River-Backus 61, Nevis 54

• Red Lake County 50, Fosston 41

• Sauk Centre 57, Long Prairie-GE 34

• Staples-Motley 100, Park Rapids 31

• Swanville 59, St. John's Prep 44

• Underwood 62, Battle Lake 50

• Upsala 66, Royalton 37

• Virginia 46, Chisholm 41

• Warroad 80, Roseau 57

• Win-E-Mac 63, Waubun 62

GYMNASTICS

CLASSIC SUBURBAN

• Mahtomedi 139.225, Tartan 133.05

• North St. Paul 126.675, Simley 120.025. All-around: Calli McCarver, North St. Paul, 32.40.

LAKE

• Wayzata 134.875, Edina 133.925. All-around: Emily Guimont, Edina, 37.575.

MISSISSIPPI 8

• Cambridge-Isanti 140.4, Buffalo 130.0. All-around: Britta Rud, Cambridge-Isanti, 35.625

NORTH SUBURBAN

• St. Francis 135.175, Irondale/Spring Lake Park 120.1. All-around: Lauren Guse, Irondale/SLP, 34.275.

NORTHWEST SUBURBAN

• Elk River 131.1, Park Center 119. All-around: Krista Kovar, Elk River, 32.825.

SUBURBAN EAST

• Park 131.8, Forest Lake 130.475. All-around: Jessica Dhaene, Forest Lake, 34.725.

• Roseville 141.05, Stillwater 139.25. All-around: Katie Quigley, Roseville, 37.0.

METROPOLITAN AREA

• Breck 134.870, Prior Lake 129.64. All-around: Tori Goldstein, Breck, 34.375.

• Lakeville North 142.15, Minnetonka 140.825. All-around: Ashley Myers, Lakeville North, na.

• St. Anthony 120.375, St. Louis Park 115.8. All-around: Erin Jackson, St. Anthony, 34.95.

HOCKEY • BOYS

CLASSIC SUBURBAN

• Mahtomedi 5, South St. Paul 1

• Simley 4, Richfield 2

• Tartan 7, Henry Sibley 1

LAKE

• Eden Prairie 9, Hopkins 0

• Edina 3, Minnetonka 2

MISSISSIPPI 8

• Rogers 5, Monticello 1

• St. Michael-Albertville 6, Cambridge-Isanti 4

MISSOTA

• Chanhassen 6, Shakopee 0

• Red Wing 3, Farmington 1

NORTH SUBURBAN

• Totino-Grace 7, Irondale 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 5, North Metro 0

• Centennial 4, Champlin Park 3

• Elk River 3, Armstrong 2 (OT)

• Maple Grove 4, Anoka 2

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 4, Eastview 0

• Eagan 8, Prior Lake 2

• Lakeville North 4, Jefferson 2

• Lakeville South 6, Burnsville 3

• Rosemount 4, Kennedy 2

SUBURBAN EAST

• East Ridge 1, Woodbury 0

• Hastings 6, Mounds View 4

• Roseville 4, Forest Lake 1

• Stillwater 3, Park 2 (OT)

• White Bear Lake 2, Cretin-Derham Hall 0

TRI-METRO

• Blake 5, Providence Academy 1

• Breck 10, St. Paul Johnson 4

TWO RIVERS

• Moose Lake-WR 6, Becker/BL 5

• Pine City/RC vs. North Branch

METROPOLITAN AREA

• Buffalo 5, Princeton 1

• Orono 4, New Ulm 2

• St. Paul Highland Park 4, Dodge County 2

• Wayzata 1, Osseo 0

MINNESOTA

• Alexandria 7, Willmar 3

• Brainerd 6, St. Cloud Tech 2

• Cloquet/Esko/Carl. 4, Duluth Denfeld 2

• Fergus Falls 3, Sauk Rapids-Rice 3, OT

• Grand Rapids 5, Hibbing/Chisholm 2

• Hermantown 13, Ashland, Wis. 0

• Mankato West 4, Faribault 3, OT

• Marshall/Lake. 3, Morris/Benson Area 2

• Moorhead 6, East Grand Forks 0

• Moose Lake Area 6, Becker/Big Lake 5

• Owatonna 7, Austin/Austin Pacelli 0

• Rochester John Marshall 4, Albert Lea 1

• Silver Bay/CC 2, Ely/Tower-Soudan 1

• Thief River Falls 1, Warroad 1, OT (tie)

HOCKEY • GIRLS

MISSOTA

• New Prague 2, Holy Angels 1

NORTH SUBURBAN

• Irondale 3, Spring Lake Park 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 3, Blaine 0

TRI-METRO

• Breck 9, St. Paul Blades 0

METROPOLITAN AREA

• Anoka 5, Buffalo 1

• Edina 3, Stillwater 2

• Holy Family/Waconia 4, Minneapolis 2

• Hutchinson 4, Rogers 2

• Orono 7, New Ulm 0

MINNESOTA

• Albert Lea 2, Rochester JM/Lourdes 2, OT

• Alexandria 3, Willmar 0

• Brookings (S.D.) 10, Luverne 6

• Faribault 2, Mankato West 2, OT

• Grand Rapids/GreeN. 4, Cloquet/E/C 2

• Hermantown/Proc. 3, Hibbing/Chisholm 1

• Mankato East/Loyola 5, Roch. Century 2

• Marshall Tigers 5, Morris Benson Area 1

• Moorhead 8, Detroit Lakes/Perham 1

• Rochester Mayo 4, Winona 3

• Roseau 7, East Grand Forks 3

• St. Cloud Ice Breakers 4, River Lakes 2

• Warroad 5, Bemidji 2

SWIMMING • BOYS

MISSOTA

• Chaska/Chanhassen 98, Shakopee 83

north suburban

• Benilde-St. Margaret's 98, Fridley 82

• Chisago Lakes 99, Spring Lake Park 76

• Irondale 52, Columbia Heights 38

• St. Louis Park 88, Cooper 77

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 105, Armstrong 69

• Elk River 100, Park Center 62

• Maple Grove 98, Coon Rapids 72

ST. PAUL CITY

• Central 109, Humboldt 49

• Highland 96, Como 68

SUBURBAN EAST

• Mounds View 53, Roseville 44

METROPOLITAN AREA

• Edina 56, Breck/Blake 44

MINNESOTA

• Mankato East/Loyola 101, Mankato West 85

WRESTLING

CLASSIC SUBURBAN

• Mahtomedi 60, St. Thomas Academy 11

• Simley 70, Mahtomedi 11

• Simley 69, St. Thomas Academy 0

• Tartan 60, North St. Paul 13

MISSOTA

• Shakopee 49, Farmington 21

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 45, Blaine 21

• Elk River 34, Andover 29

ST. PAUL CITY

• Como Park 46, Central 32

• Harding 66, Humboldt 16

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 49, Rosemount 18

• Stillwater 96, Hastings 82

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 47, Woodbury 21

• Mounds View 51, East Ridge 24

• Park 43, Stillwater 19

METROPOLITAN AREA

• Coon Rapids 31, Monticello 17

BELLE PLAINE TRIANGULAR

• Scott West 46, Plainview-Elgin-Millville 25

• Scott West 53, Norwood Young America 3

BLACKDUCK TRIANGULAR

• Bagley/Fosston 38, Bemidji 35

• Bemidji 38, Blackduck/Cass Lake-Bena 28

BUFFALO DUAL

• Mound-Westonka 51, Buffalo 24

• Rogers 48, Buffalo 27

HENNING TRIANGULAR

• Ottertail Central 42, Wadena-DC 33

• Parkers Prairie 43, Wadena-DC 27

HOLDINGFORD TRIANGULAR

• Holdingford 56, Royalton/Upsala 21

• Sartell 55, Royalton/Upsala 12

HOPKINS QUADRANGULAR

• Hopkins 49, Minnetonka 28

• Hopkins 54, Armstrong 24

• Hopkins 48, Rocoroi 22

• Minnetonka 40, Armstrong 36

NEW PRAGUE TRIANGULAR

• Maple River 42, Delano 23

• New Prague 45, Maple River 27

• New Prague 63, Delano 16

OSSEO TRIANGULAR

• Osseo 58, Park Center 19

• Rochester Mayo Triangular

• Rochester Mayo 45, Dover-Eyota 28

• Rochester Mayo 58, Mankato West 12

SIBLEY EAST TRIANGULAR

• LeSueur-Hend. 49, Howard Lake-WW 16

• Sibley East 37, LeSueur-Henderson 36

SPECTRUM QUADRANGULAR

• Hinckley-Finlayson 60, Spectrum 18

• Hinckley-Finlayson 74, St. Agnes 6

ST. PETER QUADRANGULAR

• WEM/JWP 33, St. Peter 28

• WEM/JWP 45, Montgomery-Lonsdaler 28

ST. THOMAS ACADEMY TRIANGULAR

• Mahtomedi 60, St. Thomas Academy 11

• Simley 60, St. Thomas Academy 0

• Simley 70, Mahtomedi 11

WACONIA QUADRANGULAR

• Annandale/Maple Lake 45, Waconia 30

• Waconia 63, Orono 16

MINNESOTA

• Adrian 34, Worthington 31

• Aitkin 54, Hibbing 20

• Albert Lea Area 54, Faribault 12

• Atwater-Cosmos-Grove City 51, BOLD 18

• Austin/Austin Pacelli 50, Roch. Century 31

• Brainerd/Pillager 52, Sauk Rapids-Rice 15

• Kasson-Mantorville 53, Byron 12

• Lake City 40, Zumbrota-Mazeppa 21

• Lake Crystal-WM 54, St. Clair/Mankato Loy. 18

• Little Falls 39, St. Cloud Tech 25

• Madelia/Truman 44, River Valley 32

• Minneota 35, Kerkhoven-Mur.-Sun. 19

• Owatonna 75, Mankato East 0

• Paynesville 55, Minnewaska 16

• Pequot Lakes 50, United N. Central 22

• Pine Island 45, La Crescent 22

• St. Charles 40, Triton 34

• St. Cloud Apollo 36, Willmar 34

• St. James 54, Fairmont/Martin Cty. W 20

• Waseca 53, New Ulm 24

• Windom/MLBO 68, Marshall/Lakeview 9

FRIDAY

All games 7:30 pm unless noted

BASKETBALL • BOYS

CLASSIC SUBURBAN

• Richfield at Tartan

• South St. Paul at Mahtomedi, 7 pm

EMAC

• North Metro at Spectrum

• Shattuck-St. Mary's at Calvin Christian

MCAA

• Bethany at PACT

• Lester Prairie/HT at West Lutheran

• Maranatha at Trinity, 8 pm

• Southwest Christian at Legacy Christian

MINNESOTA CHARTER

• Math & Science at St. Croix Prep

MINNESOTA RIVER

• Jordan at Montgomery-Lonsdale

• Mayer Lutheran at LeSueur-Henderson

• Norwood YA at Watertown-Mayer

• Sibley East at Belle Plaine

MISSISSIPPI 8

• Becker at Cambridge-Isanti, 5:45 pm

• Big Lake at Rogers, 7:15 pm

• St. Michael-Albertville at Buffalo, 7:15 pm

MISSOTA

• Chanhassen at Chaska

• Farmington at Northfield

• Holy Angels at Shakopee

• Red Wing at New Prague

NORTH SUBURBAN

• Benilde-SM at Totino-Grace, 7:15 pm

• Columbia Heights at St. Francis, 7:15 pm

• Irondale at Cooper, 7:15 pm

• Spring Lake Park at Fridley, 7:15 pm

• St. Louis Park at Chisago Lakes, 7:15 pm

NORTHWEST SUBURBAN

• Armstrong at Coon Rapids, 7 pm

• Centennial at Osseo, 7 pm

• Champlin Park at Anoka, 7 pm

• Maple Grove at Elk River, 7 pm

• Park Center at Blaine, 7 pm

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley at Burnsville, 7:15 pm

• Jefferson at Lakeville North, 7:15 pm

• Lakeville South at Kennedy, 7:15 pm

• Rosemount at Eagan, 7:15 pm

SUBURBAN EAST

• East Ridge at Cretin-Derham Hall, 7:15 pm

• Forest Lake at Hastings, 7:15 pm

• Stillwater at Mounds View, 7:15 pm

• White Bear Lake at Park, 7:15 pm

TRI-METRO

• Concordia at Minnehaha Academy, 7 pm

• St. Croix Lutheran at Brooklyn Center, 7 pm

• St. Paul Academy at Breck, 7 pm

WRIGHT COUNTY

• Delano at Dassel-Cokato

• Mounds Park at Providence

METROPOLITAN AREA

• CHOF at Park Christian, 7:45 pm

• FAIR at Four Directions, 7 pm

• Fond du Lac at Minneapolis Henry, 7:15 pm

• Holy Family at Annandale

• Hope Christian at Cristo Rey, 7:15 pm

• Howard Lake-W-W at Belgrade-B-E

• Rockford at Eden Valley-Watkins

• Simley at St. Paul Harding, 7 pm

• St. Agnes at Minnesota Transitions, 7 pm

• Woodbury at River Falls (Wis.)

• Zimmerman at Monticello

ST. PAUL JOHNSON TOURNAMENT

First round

• Ocala (Fla.) St. John vs. Highland Park, 4:30 pm

• Milwaukee Riverside vs. Central, 6:15 pm

• Hopkins at Johnson, 8 pm

BASKETBALL • GIRLS

CLASSIC SUBURBAN

• Henry Sibley at North St. Paul, 7 pm

• Mahtomedi at South St. Paul, 7 pm

• Simley at Hill-Murray, 7 pm

• Tartan at Richfield, 7 pm

EMAC

• AFSA at North Lakes, 6 pm

• North Metro at Spectrum, 6 pm

MCAA

• Maranatha at Trinity, 6:30 pm

MISSOTA

• Chanhassen at Chaska

• New Prague at Red Wing

• Northfield at Farmington

• Shakopee at Holy Angels

NORTH SUBURBAN

• Chisago Lakes at St. Louis Park, 7:15 pm

• Cooper at Irondale, 7:15 pm

• Fridley at Spring Lake Park, 7:15 pm

• St. Francis at Columbia Heights, 7:15 pm

• Totino-Grace at Benilde-SM, 7:15 pm

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka at Champlin Park, 7 pm

• Blaine at Park Center, 7 pm

• Coon Rapids at Armstrong, 7 pm

• Elk River at Maple Grove, 7 pm

• Osseo at Centennial, 7 pm

ST. PAUL CITY

• Highland Park at Como Park, 7 pm

• Humboldt at Central, 7 pm

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville at Apple Valley, 7:15 pm

• Eagan at Rosemount, 7:15 pm

• Kennedy at Lakeville South, 7:15 pm

• Lakeville North at Jefferson, 7:15 pm

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall at East Ridge, 7:15 pm

• Hastings at Forest Lake, 7:15 pm

• Mounds View at Stillwater, 7:15 pm

• Park at White Bear Lake, 7:15 pm

• Roseville at Woodbury, 7:15 pm

TRI-METRO

• Blake at St. Anthony, 7 pm

• Breck at St. Paul Academy, 6:15 pm

• Brooklyn Center at St. Croix Luth., 7 pm

• Minnehaha at Concordia, 7 pm

• Mounds Park at St. Agnes, 6 pm

WRIGHT COUNTY

• Dassel-Cokato at Delano

• Glencoe-Silver Lake at Litchfield

METROPOLITAN AREA

• FAIR at Four Directions, 5:30 pm

• Fond du Lac at Minneapolis Henry, 5:45 pm

• Hope Christian at Cristo Rey, 5:30 pm

• Hopkins at DeLaSalle, 7 pm

• Minneapolis South at Wayzata, 7 pm

• Minnetonka at Braham

• Park Christian at CHOF, 6:15 pm

• Shattuck-SM at Calvin Christian, 7 pm

• St. Croix Prep at Minneapolis Edison, 7 pm

• Waconia at Holy Family

• Zimmerman at Howard Lake-W-W

HOCKEY • BOYS

MISSOTA

• Holy Angels at New Prague, 7:15 pm

• Northfield at Chaska, 7:15 pm

NORTH SUBURBAN

• Chisago Lakes vs. Benilde-SM (at SLP)

WRIGHT COUNTY

• Delano at Hutchinson, 7 pm

• Waconia at Mound-Westonka, 7 pm

METROPOLITAN AREA

• Becker/Big Lake at River Lakes

• Eastview at Bemidji

• Duluth Marshall vs. SPA (at Drake), 6 pm

• St. Louis Park vs. Highland Park (at HI), 8 pm

HOCKEY • GIRLS

CLASSIC SUBURBAN

• Simley vs. Mahtomedi (at SCR)

• Tartan vs. Hill-Murray (at Ald.)

MISSOTA

• Red Wing at Farmington, 7:15 pm

NORTH SUBURBAN

• Benilde-SM at St. Louis Park, 3:30 pm

SUBURBAN EAST

• Woodbury at Hastings

METROPOLITAN AREA

• Elk River at Duluth

• Orono at Cambridge-Isanti, 7 pm

• Princeton vs. No. Wright (at Mon.), 7 pm

SUMMARIES

BOYS' BASKETBALL

Blake 69, St. Anthony 38 St. Anthony 1028-38 Blake 3831-69 St. Anthony: Kampa 6, Rosenberg 2, Braun 3, Blackey 2, Schlauch 4, Iannazzo 6, Studer 2, Brama 11, Rubbelke 2. Blake: Duerre 2, Kline 4, Veil 13, Bascom 7, Johnson 20, Blake 12, Crawford 5, Greeno 2, Smith 4. Eastview 60, Prior Lake 45 Prior Lake 2124-45 Eastview 3129-60 Prior Lake: Scanlon 1, Dysthe 5, Kaiser 9, Sobaski 7, Kotchevar 8, Harrison 4, Shanks 8, Hart 3. Eastview: Narum 6, Haugh 10, Trusty 1, Bolger 9, King 23, Burt 2, Oberfeld 9. Eden Prairie 72, Waconia 51 Waconia 2427-51 Eden Prairie 2745-72 Waconia: Rachey 11, Schmitt 17, Herd 3, Lenz 4, Gove 4, Boll 1, Ferron 2, Chandler 7, Fuller 2. Eden Prairie: Shaeffer 2, Rosenthal 3, Ihrke 3, Mohn 11, Bratrud 1, Anderson 7, Wallace 13, Duitsman 3, Carpenter 15, Cottrell 2, Workin 2, Peterson 10. Edina 65, Minneapolis Southwest 57 Minneapolis Southwest 3027-57 Edina 3332-65 Minneapolis Southwest: Cady 24, Smith 4, Kalberg-Taylor 11, Dolezal 4, Knuckles 4, Barnes 7, Ross 3. Edina: Woodward 13, Hill 11, DeBerg 11, McGarry 3, Handberg 5, Nichols 2, Allison 2, Boone 2, Tueteberg 4, Lynch 12. Heritage Christian 68, New Life Acad. 58 New Life Academy 2830-58 Heritage Christian 3731-68 New Life Academy: Horner 13, Heiser 18, Otto 9, C. Linton 15, K. Linton 2, Buller 1. Heritage Christian: Basco 20, Pieper 18, Leidall 4, Weld 18, Kleinschmidt 8. Hutchinson 64, Orono 58 Hutchinson 3331-64 Orono 2929-58 Hutchinson: Miner 10, Kuball 20, Shimpa 2, Schindler 9, Hauer 12, Nassirzadeh 2, Aalfs 9. Orono: Duxbury 11, Perry 3, Gander-Ostrom 2, Carlson 16, Hammer 3, Tholey 8, Horner 13, Smaron 2. Liberty Classical 65, Hmong Acad. 38 Hmong Academy 1721-38 Liberty Classical 4025-65 Hmong Academy: Vang 11, Moua 6, Yeeng Vue 12, Yang 9. Liberty Classical: Jacobson 2, Ka. Chara 26, Reasoner 2, Monge 9, Kr. Chara 4, Grill 4, Renstrom 2, Demars 16. Mpls. Edison 60, Mpls. North 42 Minneapolis North 1725-42 Minneapolis Edison 2436-60 Minneapolis North: Gaines 13, Johnson 2, Brown 5, Wilson 7, Jones 15. Minneapolis Edison: Smith 10, Givens 9, Perez 12, Anderson 6, Awuni 2, Holifield 18, Freshwater 1, VanBuren 2. Mpls. Henry 75, Mpls. South 60 Minneapolis Henry 3540-75 Minneapolis South 1743-60 Minneapolis Henry: Robinson 2, Atkins 11, Beard 14, Hill 21, Gill 21, Hords 6. Minneapolis South: Lumbar 5, Farrow 2, Sullivan 2, Ford 11, M. Wilson 9, I. Wilson 10, Sheppard 10, Richardson 6, Peterson 5. Mpls. Washburn 82, Mpls. Roosevelt 48 Minneapolis Washburn 4141-82 Minneapolis Roosevelt 2523-48 Minneapolis Washburn: D. Anderson 5, N. Anderson 3, Puterbaugh 5, Pratt 17, Hussein 2, Shepherd-Anderson 3, Leighton 5, Scarver 10, Doby 3, Davis 10, Nelson 2, Smith 15, Jones 2. Minneapolis Roosevelt: Durant, Jr. 7, Strickland 14, Hicks 8, Thomas 5, Farrar 2, Childs 5, West 2, Robinson 5. Mound-Westonka 62, Annandale 60 Annandale 3723-60 Mound-Westonka 2834-62 Annandale: B. Fobbe 17, Kalthoff 10, Buchwald 2, Weyer 9, Miller 20, K. Fobbe 2. Mound-Westonka: Orenge 6, Host 26, Sir 5, Blackstone 15, Bernal 4, Haug 4, Herder 2. Rogers 69, Andover 38 Andover 1523-38 Rogers 3534-69 Andover: Johnson 2, Hennessey 3, McNallan 6, Fellerman 5, Wilkie 5, Hoey 2, Kettler 10, Drangstveit 5. Rogers: Bloom 3, Hol 4, Roehl 1, Barbeln 3, Runge 6, Turnquist 26, Schreiber 20, Spilles 6. St. Thomas Acad. 65, North St. Paul 54 North St. Paul 2727-54 St. Thomas Academy 3827-65 North St. Paul: Schouvieller 4, Dickens 12, Books 11, Dean 5, Hjelmgren 4, Messerole 6, Steckler 2, Beards 4, Marlowe 4, Kemper 2. St. Thomas Academy: Clancy 12, Gould 13, Waldvogel 6, Sjoberg 13, Johnson 9, Patt 10, Schneider 2.

GIRLS' BASKETBALL

Buffalo 57, St. Michael-Albertville 44 Buffalo 3126-57 St. Michael-Albertville 2024-44 Buffalo: High 10, Wackler 4, Gilbert 2, Thielman 14, Anderson 5, Spier 22. St. Michael-Albertville: Pazen 1, Bebo 2, Hansen 10, Van Wyhe 15, Rotenberger 5, Thorn 3, Valley 8. Community of Peace 47, Minnesota Deaf 41 Community of Peace 1433-47 Minnesota Deaf 2120-41 Community of Peace: J. Brown 10, Carmona-Rojas 25, Vang 3, Ross 5, Moua 4. Minnesota Deaf: Shuda 2, Lindstaedt 2, Anderson 22, P. Brown 15. Eastview 53, Prior Lake 42 Eastview 2429-53 Prior Lake 2715-42 Eastview: Palkovich 7, Ryan 2, Pickrain 2, Shie 4, Johnson 2, Guebert 14, Young 11, Mehr 11. Prior Lake: Barton 11, Busse 12, Simpkins 8, Flaata 11. Edina 62, Richfield 57 Edina 2636-62 Richfield 2037-57 Edina: Biewen 25, Merrill 6, Rodriquez 14, Johnson 16, Good 1. Richfield: January 18, Schramm 2, Lindbolm 9, Guyton 11, Washington 2, Wise 7, Barnes 8. Howard Lake-W-W 74, Maple Lake 57 Howard Lake-W-Winsted 4034-74 Maple Lake 3027-57 Howard Lake-Waverly-Winsted: Karels 2, Uter 15, Miller 16, Lehner 24, Hammer 11, Reed 2, Smith 2, Gruenhagen 2. Maple Lake: Latour 11, Decker 14, Haegele 10, Webb 2, Hudek 9, Sturm 2, Rachel 8, Aanerud 1. Hutchinson 54, Orono 40 Orono 1624-40 Hutchinson 2826-54 Orono: Earley 2, Esau 2, Flakne 8, Nelson 7, Reiners 4, Larkin 4, Heussner 10, Singleton 3. Hutchinson: Kucera 4, Mor. Julius 8, Wittman 5, Monahan 9, Mon. Julius 7, Christie 6, Retterath 15. Jordan 65, LeSueur-Henderson 41 LeSueur-Henderson 2219-41 Jordan 4223-65 LeSueur-Henderson: Boelter 11, Schmidt 1, Zeiher 4, Brandt 8, Heinz 6, Thememann 9, Schultz 2. Jordan: Hancock 7, Klegstad 2, Hentges 11, Lambrecht 9, Chambers 14, Dean 22. Maranatha 70, St. Paul Como Park 53 Maranatha 4723-70 St. Paul Como Park 2825-53 Maranatha: L. Lee 7, Torgerson 2, M. Lee 20, Taggatz-Ott 2, Jarnot 2, Payne 6, Meyen 8, Long 11, Osemenam 12. St. Paul Como Park: Ab. Peterson 11, Al. Peterson 9, Home 8, Herzog 12, Baschnagel 1, Horne 8, Miller 4. Mpls. Roosevelt 79, Mpls. Washburn 52 Minneapolis Roosevelt 3940-79 Minneapolis Washburn 2329-52 Minneapolis Roosevelt: Gills 9, Young 23, Brown 12, Cage 15, Williams 4, Brittain 8, Redd 8. Minneapolis Washburn: Wilson 9, Crocker 2, Segura 4, Coley 24, Lucas 2, Carter 3, Holdahl 8. Mpls. South 83, Mpls. Henry 23 Minneapolis South 5033-83 Minneapolis Henry 914-23 Minneapolis South: Orr-Newton 13, Ahmed 2, Jones 5, Harris 1, Sanders 14, Stewart 19, Adams 16, Johnson 4, Hughes 5, Horn 4. Minneapolis Henry: Kent 12, English 7, Kennedy 2, Williams 2. Minnesota Transitions 58, St. Agnes 38 St. Agnes 1424-38 Minnesota Transitions 2236-58 St. Agnes: Plamann 6, Pinkett 2, Tshioko 2, Tibesar 8, Gutzmann 6, Salinas 12, Goosens 2. Minnesota Transitions: Cole 13, Robinson 7, Williams 13, Hunter 16, Turner 6, Hall 3. Mound-Westonka 62, Annandale 53 Mound-Westonka 2240-62 Annandale 3419-53 Mound-Westonka: Pouti 6, Anderson 20, Neitzke 4, Berger 10, Martin-Vega 11, Wait 11. Annandale: Fobbe 10, Spaulding 15, Gruys 9, Provo 4, Kuefler 13, Kittok 2. New Life Acad. 55, Heritage Christian 24 Heritage Christian 1113-24 New Life Academy 2629-55 Heritage Christian: Walk 2, Dart 2, Jacobson 2, Crellin 6, Franz 2, Laird 3, Berge 5, Lien 2. New Life Academy: Hohol 7, Rice 2, Kavanagh 1, Paulson 5, Bolduan 15, Steele 10, Saum 2, Hager 13. North Metro 46, Liberty Classical 33 North Metro 2026-46 Liberty Classical 1617-33 North Metro: Doheny 2, Quiggle 14, Stephens 6, Cariveau 10, Haug 6, Hogan 4, Blauw 2, Strecker 2. Liberty Classical: Ra. Englund 8, Reasoner 3, Drechsel 11, Re. Englund 9, Ahern 2. Norwood Young America 65, Sibley East 42 Sibley East 1725-42 Norwood Young America 3035-65 Sibley East: Ahmed 3, Highland 11, Bennett 8, Bullert 14, Thomes 4, Riebe 2. Norwood Young America: Brazil 7, Latzke 2, Schultz 8, Willemsen 13, Miller 2, Wolter 13, Erpenbach 11, Ulrich 2, Stockman 5, Brinkmann 2. PACT 65, Bethany Academy 30 PACT 3035-65 Bethany Academy 723-30 PACT: Stevenson 11, Jacob 6, Butler 19, Platt 11, Nelson 8, Murphy 2, Bozich 8. Bethany Academy: Frost 9, Ray 4, Douville 15, Vetsch 2. Southwest Christian 54, Legacy Christian 46 Legacy Christian 2323-46 Southwest Christian 3222-54 Legacy Christian: Cole 7, Scheil 7, Kirby 2, Ki. Ruf 5, Tangu 5, Weddle 12, Ka. Ruf 8. Southwest Christian: Reimer 6, Piwnica 12, Meinke 17, Wisely 4, Robertson 9, Swanson 6. St. Cloud Tech 48, Monticello 39 St. Cloud Tech 3117-48 Monticello 1425-39 St. Cloud Tech: Rosch 8, Wurm 5, Ambrose 5, Burroughs 16, Soenneker 14. Monticello: Jude 15, G. Sawatzke 4, Laimer 1, Lindenfelser 9, Watson 2, Lentner 4, M. Sawatzke 4. Tri-City United 51, Belle Plaine 46 Belle Plaine 2224-46 Tri-City United 2625-51 Belle Plaine: Otto 10, Fogarty 12, Wolpern 7, Koepp 6, Read 2, Stark 9. Tri-City United: Malecha 6, Christian 9, Grundhoffer 4, Duque 8, Hentges 4, Selly 2, Angileno 14, Steffen 4. Watertown-Mayer 67, Mayer Lutheran 49 Watertown-Mayer 3136-67 Mayer Lutheran 2920-49 Watertown-Mayer: Norman 9, Theisen 7, Janning 42, Anfinson 2, Johnson 7. Mayer Lutheran: Hucky 9, Rollo 14, Manteuffel 10, Schmidt 6, Klaustermeier 10. West Lutheran 65, Lester Prairie/HT 64 West Lutheran 3233-65 Lester Prairie/Holy Trinity 3529-64 West Lutheran: Montecinos 1, Oakland 6, Preus 11, Kolander 26, Class 4, Stromback 5, Wiechmann 3, Schendel 5, Steffel 4. Lester Prairie/Holy Trinity: Kyllo 21, Lohse 4, Lange 20, Scoblic 10, Heuer 7, Roush 2.

BOYS' HOCKEY

Andover 5, North Metro 0 Andover 2 2 1-5 North Metro 0 0 0-0 First: A-Rak (McComber, Jokinen), 10:22; A-Tomberlin (Kjelstad), 12:24, pp. Second: A-Barthold (Mohs), 13:12; A-Jokinen (Tomberlin), 16:53, sh. Third: A-Rak (Tomberlin), 4:47, pp. Saves: Andover-Perry 7-12-8-27; North Metro-Dunleavey 15-15-8-38. Apple Valley 4, Eastview 0 Eastview 0 0 0-0 Apple Valley 2 1 1-4 First: AV-D. Smith (Erickson), 3:46, pp; AV-Niederer (Lang, Leong), 7:05. Second: AV-LaFrance (B. Smith, D. Smith), 15:24. Third: AV-Keckeisen (Benda, Preston), 9:10. Saves: Eastview-Wohl 8-6-8-22; Apple Valley-Koziy 6-6-6-18. Blake 5, Providence Academy 1 Providence Academy 1 0 0-1 Blake 2 1 2-5 First: B-Harrington, 5:04; B-Lyman (Chute, Dressen), 6:40; PA-Cossette (Tapani, Klitzke), 8:50. Second: B-Harrington (Vaughan, Chute), 10:03. Third: B-Chute (Szalapski, Vaughan), 11:36; B-Naas (Szalapski, Austin), 13:13, pp. Saves: Providence Academy-Noble 15-8-8-31; Blake-Johnson 7-8-17-32. Breck 10, St. Paul Johnson 4 St. Paul Johnson 1 2 1- 4 Breck 2 6 2-10 First: B-Lindstrom (Opperman, Tegtmeyer),4:35; J- Ranum (Griva), 7:52; B-W. Iverson (Andrle), 10:34. Second: B-Lawrence (O'Connor, Haeg), 2:36; B-Andrle (Lawrence,Oesterle), 4:27; J-Dickman (Standly), 9:48; B-W. Iverson (Tegtmeyer, Andrle), 10:58; B-K. Iverson (W. Iverson, Andrle, 11:55; J-Dickman (Stanley, Baregi), 12:25. B-Andrle (McCormick, W. Iverson), 13:28; B-K. Iverson, 16:14. Third: B-Lindstrom (Colford, Lawrence), :13; B-Hibbs (Breitenfeldt), 3:24; J-Stanley (Dickman), 14:27. Saves: St. Paul Johnson-Moberg 12-11-9-32; Breck-Kenney 9-6-5-20. Buffalo 5, Princeton 1 Princeton 1 0 0-1 Buffalo 3 2 0-5 First: B-Martin (Becker), :39; P-Perez (Anderson, Wesloh), 5:00; B-Klein (Olson, Ehresmann), 9:11; B-Rouse (Klein, Becker), 16:15, pp. Second: B-Rouse (Klein, Olson), 4:42, pp; B-Klein (Rouse, Becker), 6:18, pp. Saves: Princeton-Carlson 10-12-10-32; B-Schmidt 4-6-5-15. Centennial 4, Champlin Park 3 Centennial 0 1 3-4 Champlin Park 1 0 2-3 First: CP-Spencer (Plunkett, Lessard), 2:58, pp. Second: C-Gorowsky (Zebro), 11:32. Third: C-Rosenberg (Miska, Hess), 2:34; CP-Plunkett, 8:14; CP-Turgeon (Aaron, Blaeser), 8:33; C-Gorowsky (Lovick), 12:37; C-Gorowsky (Lovick), 16:13. Saves: Centennial-Anderson 6-5-4-15; Champlin Park-Nelson 10-5-12-27. Chanhassen 6, Shakopee 0 Shakopee 0 0 0-0 Chanhassen 3 2 1-6 First: C-Wilkinson (Traina), 7:42, pp; C-Traina (Anderson, Eklund), 8:44; C-Anderson (Traina, Oddsen), 15:52. Second: C-Simenson (Pries, Spillers), 2:34; C-Kelly (Spingler, Wilkinson), 9:37. Third: C-Spingler (Traina, Meyer), 8:23. Saves: Shakopee-Lyon 20-0-x-20; Surbaugh x-13-18-31; Chanhassen-Paradise 2-14-5-21. Eagan 8, Prior Lake 2 Prior Lake 2 0 0-2 Eagan 2 6 0-8 First: PL-Krueger (Johnson, Crist), 4:06; E-Merchant (Zajac), 5:28, sh; PL-Kleven (Zins, Murphy), 10:03, pp; E-Willox (Glienke, Kuchera), 16:56. Second: E-Willox (Peterson, Kuchera), 2:01; E-Kuchera (Zajac, Wolfe), 8:17, pp; E-Glienke (Kuchera, Willox), 10:50; E-Merchant (Mason, Peterson), 12:37, sh; E-Glienke (Kuchera), 13:58; E-Mason (Merchant, Zajac), 15:11. Saves: Prior Lake-Miller 13-13-4-30; Eagan-Lindgren 4-8-8-20. Eden Prairie 9, Hopkins 0 Hopkins 0 0 0-0 Eden Prairie 4 4 1-9 First: EP-Boldenow (Warner, Bergh), 1:20; EP-Leddy (Warner, Leddy), 6:54, pp; EP-Boldenow (Bentz), 7:40, pp; EP-DeCesare (An. MacLeod, Au. MacLeod), 8:33, pp. Second: EP-Bergh (Knudsen, Borg), 1:08; EP-An. MacLeod, 6:22; EP-Pajor (Boldenow, Keeley), 8:28; EP-Boldenow (An. MacLeod), 12:09. Third: EP-Boldenow, 6:00, pp. Saves: Hopkins-Dalton 11-14-9-34; Eden Prairie-Gerdes 5-3-6-14. Edina 3, Minnetonka 2 Edina 0 2 1-3 Minnetonka 0 2 0-2 Second: M-Rothstein (Ramsey, Baskin), 1:56; E-Malmquist (Hurley, Reno), 8:04; E-L. Nanne (T. Nanne), 14:26; M-Huminski (Baskin, Prochno), 16:30. Third: E-Jordahl (Malmquist, Leer), 15:40. Saves: Edina-Benjamin 8-18-13-39; Minnetonka-Ciaccio 8-9-6-23. Elk River 3, Armstrong 2 (OT) Armstrong 1 1 0 0-2 Elk River 0 1 1 1-3 First: A-Evans (Tanner), 9:42. Second: A-Masserano (Ripka, Goergen), 2:33, pp; ER-McCormack (Bryan), 11:19. Third: ER-Kierstad (McLaughlin), 15:59. Overtime: ER-Zerban (Ege, Miller), 1:23. Saves: Armstrong-Greenberg 16-12-11-3-42; Elk River-Franke 6-4-3-1-14. Hastings 6, Mounds View 4 Hastings 0 4 2-6 Mounds View 1 1 2-4 First: MV-Puncochar, 12:15. Second: H-Huneke, :50; MV-Bjorklund (Rupert), 1:43; H-Sykes (Neuman), 7:00, pp; H-McConnell (Flynn, Huneke), 14:30; H-Flynn (Siewert, Koch), 15:56, pp. Third: H-Flynn, :48; H-Mellick, 10:42; MV-Romanko (Parise), 13:12, pp; MV-Dewitt, 16:53. Saves: Hastings-Piotrowski 10-7-10-27; Mounds View-Smith 8-5-3-16. Lakeville North 4, Bloomington Jefferson 2 Bloomington Jefferson 0 1 1-2 Lakeville North 2 0 2-4 First: LN-Peterson (McNeely), 4:06; LN-Winiecki (Peterson, Hazlett), 7:09. Second: J-Hernon (Lundeen, Lindquist), 8:16, pp. Third: LN-Diercks (Hazlett, Hyden), 5:03, pp; J-Hernon (Weiss, Roisum), 6:27; LN-Erdman (Diercks), 15:08. Saves: Bloomington Jefferson-Doss 5-12-11-28; Lakeville North-Fredericks 9-15-14-38. Lakeville South 6, Burnsville 3 Lakeville South 3 2 1-6 Burnsville 1 1 1-3 First: LS-Lauderdale, :34; B-Chapman, 2:41; LS-Kloos (Harvey, Ocken), 3:03; LS-Lauderdale (Harvey, Kloos), 8:58. Second: LS-Doeden (Wiitala, Lauderdale), 6:16; B-Kivihalme (Sheehy), 12:42, pp; LS-Kloos (Harvey, Lauderdale), 15:14, pp. Third: LS-Kloos, 5:57; B-Chapman (Sheehy), 11:07. Saves: Lakeville South-Ziniel 10-12-11-33; Burnsville-Lubbesmeyer 2-x-x-2, Mallon 3-11-7-21. Mahtomedi 5, South St. Paul 1 Mahtomedi 0 3 2-5 South St. Paul 1 0 0-1 First: SSP-Brandecker, 9:03. Second: M-Kegley (Bonine, Nelson), :12; M-Bonine, 6:12; M-Kilgore (Gunderson, Lindahl), 6:35. Third: M-Bonine (Kegley, Rathmanner), 5:54, pp; M-Nelson (Bonine, Kegley), 11:07. Saves: Mahtomedi-Marshall 8-3-6-17; South St. Paul-Balster 13-13-11-37. Maple Grove 4, Anoka 2 Anoka 1 1 0-2 Maple Grove 0 3 1-4 First: A-Thorpe (Grinde, Hong), 8:30. Second: MG-Valerius (Wolden), 4:28; MG-Mason (Bell, Wolden), 8:02; A-Iverson (Hong), 9:55; MG-Paulson (Mason, Steman), 15:13. Third: MG-Gross, 7:06. Saves: Maple Grove-Koop 9-8-10-27; Anoka-Goor 18-10-13-41. Orono 4, New Ulm 2 Orono 1 1 2-4 New Ulm 0 2 0-2 First: O-Willson (Schroeder), 9:26, sh. Second: NU-Altmann (Banal), 10:04, pp; NU-Peterson (Schreckenberg, Stark), 10:32; O-Willson (Challgren), 15:04. Third: O-Lee (Avery, Payne), 1:42; O-Payne (Lee), 11:36, pp. Saves: Orono-Breon 8-10-4-22; New Ulm-Kraus 6-9-9-24. Red Wing 3, Farmington 1 Farmington 0 0 1-1 Red Wing 0 0 3-3 Third: F-Colaw (Peterson), 2:46; RW-Rezansoff (Rehder), 4:35; RW-Strusz (Rezansoff), 7:20, pp; RW-Strusz, 16:59, pp. Saves: Farmington-Simones 3-10-14-27; Red Wing-Blaney 11-12-7-30. Rogers 5, Monticello 1 Monticello 0 0 1-1 Rogers 4 1 0-5 First: R-Hnath (Jungles, Marchand), 3:33; R-A. Smith (N. Smith), 9:23; R-Weber (A. Smith, N. Smith), 10:01; R-Jungles (Hnath, Brown), 16:37, pp. Second: R-Jungles (Brown), 16:07, sh. Third: M-Carstens (Mros, Jones), 3:21, pp. Saves: Monticello-LeBrun 19-12-6-37; Rogers-Mumm 4-5-15-24. Rosemount 4, Bloomington Kennedy 2 Bloomington Kennedy 1 0 1-2 Rosemount 0 2 2-4 First: BK-McCullen (Jost, Carlson), 7:19, pp. Second: R-Gusafson (Schultz), :30; R-Anderson (Meade, Winters), 6:12, pp. Third: R-Bichler, 7:59; BK-Peer (LaMere, Murphy), 10:02; R-Gustafson (Bichles), 11:27. Saves: Bloomington Kennedy-Basil 11-15-6-32; Rosemount-Fraune 7-3-6-16. Simley 4, Richfield 2 Simley 1 2 1-4 Richfield 0 1 1-2 First: S-Reitberger (Thompson, Stanton), 2:27. Second: S-Rauschnot (Johnson), 4:22, pp; S-Knopik (Gustafson), 12:19; R-Ahlstrand (Stellon, Harris), 13:08. Third: R-Dhein (Schrick, Martinez), 6:00; S-Reitberger (Johnson, Rauschnot), 11:07, pp. Saves: Simley-Beaudoin 16-12-10-38; Richfield-Meyer 9-6-11-26. St. Michael-Albertville 6, Cambridge-Isanti 4 Cambridge-Isanti 2 1 1-4 St. Michael-Albertville 3 0 3-6 First: CI-Hunt-Schuft (Storlie), 1:12; STMA-Larson (Kisch, Gibbs), 1:47; STMA-Larson, 3:45; STMA-Kisch (Fishbach), 9:14, pp; CI-Locken (Epsen, Grimm), 14:35, pp. Second: CI-Grimm (Osen), 9:26. Third: CI-Grimm (Locken, Pagel), :17; STMA-Gamrath (Fishbach), :50; STMA-Martin (Kisch, Gibbs), 4:01; STMA-Larson (Kisch, Martin), 10:37. Saves: Cambridge-Isanti-Knutson 4-9-13-26; St. Michael-Albertville-Borgen 9-9-13-31. Stillwater 3, Park 2 (OT) Park 0 1 1 0-2 Stillwater 2 0 0 1-3 First: S-Kasinak (Anderson), 6:53; S-Jungmann (N. Peterson), 13:53. Second: P-Pierre (C. Peterson, Raisanen), 16:48. Third: P-Garr (Nelson), 6:44, pp. Overtime: S-Cass (Cates), 11:53, pp. Saves: Park-Majerle 12-13-15-1-41; Stillwater: Cates 12-13-9-1-35. Tartan 7, Henry Sibley 1 Tartan 4 1 2-7 Henry Sibley 0 1 0-1 First: T-Kurschner (Picht, Olheiser), 3:42; T-Reddy (Acker, Friberg), 9:03; T-Birkholm (O'Sullivan), 13:07; T-O'Sullivan (Picht, Olheiser), 14:21, pp. Second: HS-Lempelius (Gottfredsen, Napier), 10:58, pp; T-Lupelau (Jackson), 12:18. Third: T-Picht (Jackson, Winberg), 8:13; T-O'Sullivan (Jackson, Kurschner), 15:50. Saves: Tartan-Loibl 9-5-3-17; Henry Sibley-Dornbusch 12-8-8-28. Totino-Grace 7, Irondale 1 Totino-Grace 2 2 3-7 Irondale 0 0 1-1 First: TG-Mezzenga, 3:23; TG-Lodermeier, 7:11. Second: TG-T. Roo (Mezzenga, Krych), 3:42; TG-M. Lucarealli, 5:08. Third: TG-C. Roo (McDonald, T. Roo), 1:07; TG-McDonald (T. Roo, C. Roo), 7:13; TG-C. Roo (Schmidt, Sienko), 11:00, pp; I-Folska (Bridgman), 12:36, pp. Saves: Totino-Grace-Theiler 3-3-x-6, Davidowski x-1-8-9; Irondale-Aukee 9-8-9-26. Wayzata 1, Osseo 0 Osseo 0 0 0-0 Red Wing 0 0 1-1 Third: W-Majka (Olson), 7:29. Saves: Osseo-Otto 9-7-7-23; Wayzata-Almquist 6-8-4-18. White Bear Lake 2, Cretin-Derham Hall 0 White Bear Lake 0 0 2-2 Cretin-Derham Hall 0 0 0-0 Third: WBL-Wahlin (Abrahamson), :18, pp; WBL-King (Carney, Morrisette), 7:47. Saves: White Bear Lake-Schletty 8-4-4-16; Cretin-Derham Hall-Petrykowski 4-6-7-17.

GIRLS' HOCKEY

Anoka 5, Buffalo 1

Anoka 2 1 2-5

Buffalo 0 0 1-1

First: A-McLaughlin (Brigham, M. Parent), 8:44, pp; A-Johnson (Brigham), 12:31. Second: A-B. Parent, 12:16. Third: A-Brigham (Burkey), :17; B-Rotke (Prodahl), 5:10; A-B. Parent (Brigham, Johnson), 10:01. Saves: Anoka-McClain 4-3-8-15; Buffalo-Hartfiel 10-12-8-30.

Breck 9, St. Paul Blades 0 Breck 3 4 2-9 St. Paul Blades 0 0 0-0 First: B-McMillen (Schipper), 4:29; B-Schaeder (Schipper), 13:03; B-McMillen, 16:57. Second: B-McMillen, 6:04, pp; B-McMillen (Schipper, Sweet), 12:14, pp; B-McMillen, 13:20; B-Schaeder, 13:50. Third: B-Schaeder (Mancheski), 1:42, pp; B-Gleekel, 7:18. Saves: Breck-Nelsen 2-5-4-11; St. Paul-Westfield 22-12-7-41. Centennial 3, Blaine 0 Blaine 0 0 0-0 Centennial 1 0 2-3 First: C-Fuechtmann, 11:46, sh. Third: C-Fuechtmann, 2:18; C-Kolak, 16:35. Saves: Blaine-Hoverstad 7-13-10-30; Centennial-Bakken 3-11-8-22. Edina 3, Stillwater 2 Stillwater 0 1 1-2 Edina 3 0 0-3 First: E-Nielsen (Anderson), 2:57; E-Williamson (Nielsen, Burns), 8:59; E-Trautz (Otten, Armstrong), 10:12, pp. Second: S-Eder-Zdechlik, 4:37. Third: S-Smith (Bruchu, Almquist), 3:41. Saves: Stillwater-NA; Edina-NA. Holy Family/Waconia 4, Minneapolis 2 Minneapolis 1 0 1-2 Holy Family/Waconia 1 2 1-4 First: HF-Reinke, :43; M-Fuller (Baker), 13:56. Second: HF-Hanscom (Rosland, Burke), 10:28; HF-Williams (Menzuber, Burmeister), 14:07, pp. Third: HF-Reinke (Rosland), 12:27. Saves: Minneapolis-Hilden-Reid 7-25-8-40; Holy Family/Waconia-Hartman 8-6-5-19. Hutchinson 4, Rogers 2 Rogers 0 1 1-2 Hutchinson 3 0 1-4 First: H-Cripps (Carlson), 2:07; H-Carlson (Madson), 3:54; H-Cripps (Carlson, Madson), 12:57, pp. Second: R-Antony (Johnston), 6:58. Third: H-Carlson (Cripps), 4:57, pp; R-Antony, 11:09, pp. Saves: Rogers-Klimstra 8-10-6-24; Hutchinson-McCormick 7-6-10-23. Irondale 3, Spring Lake Park 0 Spring Lake Park 0 0 0-0 Irondale 1 0 2-3 First: I-Donovan (Toupal), 5:38. Third: I-Donovan, 14:42; I-Donovan (Gjere), 16:10. Saves: Spring Lake Park-Kelly 10-8-12-30; Irondale-McDonald 4-7-7-18. New Prague 2, Holy Angels 1 Holy Angels 0 0 1-1 New Prague 1 1 0-2 First: NP-Marquartdt (Kocina), 14:01. Second: NP-Dietz (Kocina, Marquardt), 7:25. Third: HA-Navratil (Nieson), 12:32, sh. Saves: Holy Angels-NA 32; New Prague-NA 17. Orono 7, New Ulm 0 New Ulm 0 0 0-0 Orono 1 3 3-7 First: O-Martini (Luedtke, Smith), 7:55. Second: O-Smith (Nielsen, Luedtke), 9:24; O-Bren (Sawatzke), 10:29; O-Luedtke (Smith, Nielsen), 13:14. Third: O-Smith (Martini, Grochowski), 0:59, pp; O-Smith (Martini), 8:36; O-Nielsen (Harrison), 12:28. Saves: New Ulm-Schaefer 12-8-13-33; Orono-Hartfiel 6-8-0-15, Hrusovsky x-x-1-1.