SUNDAY’S TV SCHEDULE

(Note: All events taped unless noted as live.)

CH. 11

7:30 a.m.: Running — women’s marathon (live).

10:15 a.m.: Women’s basketball — U.S. vs. China (live).

Noon: Equestrian — individual jumping qualifying; men’s golf — final round (live).

1:30 p.m.: Men’s water polo — U.S. vs. Italy (live); synchronized swimming — duet qualifying.

3 p.m.: Women’s volleyball — U.S. vs. China (live).

6:55 p.m.: Track and field — women’s triple jump final (live).

7 p.m.: Gymnastics — individual event finals: men’s floor exercise, women’s vault, men’s pommel horse, women’s uneven parallel bars; women’s diving — springboard final.

8 p.m.: Track and field — men’s 400m final (live).

8:25 p.m.: Track and field — men’s 100m final (live).

9 and/or 10 p.m.: Women’s beach volleyball — quarterfinals (live).

11:35 p.m.: Gymnastics — individual event finals; women’s beach volleyball — quarterfinals.

12:35 a.m. (Monday): Prime-time encore.

GOLF

5:30 a.m.: Men’s golf — final round (live).

NBCSN

Noon: Men’s basketball — U.S. vs. France (live).

2 p.m.: Women’s beach volleyball — quarterfinals (live).

4 p.m.: Wrestling — Greco-Roman finals (live); cycling — track finals (live); weightlifting —women’s +75kg finals (live).

6:45 p.m.: Men’s water polo — Brazil vs. Hungary (live); boxing — elimination matches.

8:30 p.m.: Women’s volleyball — Brazil vs. Russia (live); badminton — preliminary round.

BRAVO

10 a.m.: Tennis — men’s singles final (live).

12:40 p.m.: Tennis — women’s doubles final (live).

3:20 p.m.: Tennis — mixed doubles final (live).

MSNBC

Noon: Men’s water polo — Australia vs. Greece (live); women’s handball — Brazil vs. Montenegro.

2:45 p.m.: Men’s table tennis — team quarterfinals; sailing — finals.

USA

8 a.m.: Women’s volleyball — Netherlands vs. Serbia (live); badminton — preliminary round.

10 a.m.: Wrestling — Greco-Roman qualifying (live); shooting — men’s rife, three positions final (live).

CNBC

3 p.m.: Women’s handball —Norway vs. Romania (live); men’s field hockey — quarterfinal (live); badminton — preliminary round.

NBC BASKETBALL CHANNEL

10:15 a.m.: Women’s basketball — U.S. vs. China (live).

Noon: Men’s basketball — U.S. vs. France (live)

3:30 p.m.: Women’s basketball — Senegal vs. Serbia.

5 p.m.: Men’s basketball —Australia vs. Venezuela (live).

6:45 p.m.: Women’s basketball — Canada vs. Spain.

8:30 p.m.: Men’s basketball —China vs. Serbia (live).

TELEMUNDO

12:15 p.m.: Men’s basketball — U.S. vs. France (live)

2 p.m.: Women’s beach volleyball — quarterfinals (live).

11 p.m.: Encore coverage.