Prep sports: the week ahead

  • Article by: JIM PAULSEN , Star Tribune
  • Updated: January 13, 2014 - 12:28 AM

Outdoor games at TCF Bank Stadium were a captivating warmup for the state's annual puck showcase, Hockey Day Minnesota.

hide

Outdoor games at TCF Bank Stadium on Saturday -- as shown by Benilde-St. Margaret's Auggie Moore (right) battling Minnetonka's AJ Klein for the puck -- were a captivating warmup for the state's annual puck showcase, Hockey Day Minnesota.

Photo: Jim Gehrz, Star Tribune file

CameraStar Tribune photo galleries

Cameraview larger

With the attention given to Saturday’s High School Hockey Faceoff — five high school hockey games that were played outdoors at TCF Bank Stadium — the upcoming Hockey Day Minnesota seems a bit anticlimactic, at least from a preps standpoint.

But the eighth annual all-day nostalgia-palooza, recognizing the sliding of a hard rubber disc across a sheet of ice, is set for Jan. 18. Three high school games will be played outside at the Handke Pit in Elk River, all televised by Fox Sports North.

The day’s schedule, which also includes college and professional games:

• 10:15 a.m.: Rochester Lourdes vs. Cloquet/Esko/Carlton

• 1 p.m.: Stillwater vs. Elk River

• 4 p.m.: Anoka girls vs. Elk River girls (tape delay telecast at 11 p.m.)

• 5 p.m.: Hockey City Classic — Ohio State vs. Minnesota, at TCF Bank Stadium

• 8 p.m.: Dallas Stars at Minnesota Wild

 

This is the last regularly scheduled chance this season for hockey fans to see the game played in the elements. The rest of the high school and college hockey seasons will be played indoors in climate-controlled arenas — the way the sport was meant to be played.

 

Here’s a look at a few other high school events worth noting this week:

Tuesday

Boys’ basketball: No. 3, 4A Lakeville North at No. 1, 4A Apple Valley, 7 p.m.; No. 4, 4A Champlin Park at Park Center, 7 p.m.

– No. 4, 2A Wayzata at No. 1, 2A Hopkins and No. 2, 2A Minnetonka vs. No. 6, 2A Edina (at Braemar). Both games at 7 p.m.

Thursday

Girls’ basketball: No. 7, 4A Bloomington Kennedy at No. 1, 4A Eastview, 7 p.m.

Boys’ hockey: No. 2, 2A Wayzata at No. 10, 2A Eden Prairie, 7 p.m.

Friday

Boys’ basketball: No. 8, 4A Roseville at Cretin-Derham Hall, 7:15 p.m.

Girls’ basketball: Minneapolis Southwest at No. 8, 3A Minneapolis Washburn, 7 p.m.

SATURday

Wrestling: Eden Prairie Invitational. Among the 10 teams competing are No. 3, 3A St. Michael-Albertville and No. 6, 3A Owatonna, the former team of Eden Prairie head coach Scot Davis, 9 a.m.

 

Jim Paulsen • 612-673-7737

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions
Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

download our hockey apps

download our basketball apps

download our football apps

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

 
Close