MONDAY
ADAPTED SOFTBALL
CI DIVISION
• Dakota United 14, So. Washington 12
• North Suburban 14, Anoka 12
PI DIVISION
• Robbinsdale 10, Anoka-Hennepin 3
BASEBALL
CLASSIC SUBURBAN
• Mahtomedi 4-3, Simley 2-0
LAKE
• Minnetonka 4, Wayzata 2
MINNEAPOLIS CITY
• Roosevelt 7, Edison 4
NORTH SUBURBAN
• Benilde-St. Margaret's 6, Cooper 5, 8 inn.
• St. Louis Park 13, Irondale 8
• Totino-Grace 11, Chisago Lakes 2
NORTHWEST SUBURBAN
• Blaine 4, Osseo 2
• Coon Rapids 8, Centennial 0
• Mape Grove 6, Elk River 5
SOUTH SUBURBAN
• Burnsville 3, Eagan 2
• Kennedy 6, Apple Valley 2
ST. PAUL CITY
Como Park 11, Harding 3
SUBURBAN EAST
• Forest Lake 10-12, Stillwater 4-0
• White Bear Lake 13-4, Hastings 3-3
TRI-METRO
• Concordia Academy 7 Blake 5, 9 inn.
• St. Croix Lutheran 14, St. Agnes 9
WRIGHT COUNTY
• Delano 17, Dassel-Cokato 2
METROPOLITAN AREA
• Heritage Chr. 10, Columbia Heights 0
• Holy Family 3, Minnehaha 0
• Hutchinson 5, Willmar 1
• Waconia 13, Shakopee 1
GOLF • BOYS
LAKE
At Pioneer Creek • Par 72
• Wayzata 319, Hopkins 318. Medalist: Paul Bogt, Hopkins, 71.
MCAA
At Dahlgreen G.C.
Southwest 168, Legacy 171, Heritage 171, Trinity 180, New Life 188, PACT 197, West Lutheran 206, Maranatha 246. Medalist (Par-36): Luke Johanson, Southwest, and Trent Anderson, Legacy, 39.
ST. PAUL CITY
At Highland National (par-36)
• Highland Park 228, Harding 232; Medalist: Sam Nodler, Highland Park, 43
CHASKA INVITATIONAL
At Chaska T.C. • Par 72
• Blomington Jefferson 304, Chanhasssen, 308, Waconia 312, Eden Prairie 312, Southwest Christian 312, New Prague 321, Chaska 324, Eagle Ridge 328, Prior Lake 338, Shakopee 351. Medalist: Jack Pexa, New Prague, 68.
GUNNARSON INVITATIONAL
At Southbrook GC • Par 72
• Litchfield 319, Delano 319, Annandale Red 333, Mound-Westonka 341, Dassel-Cokato 345, Monticello 359, Big Lake 377, Glencoe-Silver Lake 390, Annandale Black 400. Medalist: Jordan Peters, Delano, 69.
PIONEER CATHOLIC SCHOOL INVITE
At Indian Hills CC • Par 72
• Hill-Murray 308, Cretin-Derham Hall 318, Totino-Grace 323, Holy Family 335, Benilde-St. Margaret's 342, St. Thomas Academy 353, DeLaSalle 355, Winona Cotter 421. Medalist: Tony Gergen, CDH, 75.
PURPLE HAWK INVITATIONAL
At Purple Hawk CC • Par 72
• Spring Lake Park 306, Rogers 308, Grand Rapids 315, Blaine 323, North Branch 324, St. Francis 327, St. Michael-Albertville 335, Cambridge-Isanti 336, Elk River 337, Chisago Lakes 338, Becker 342, North St. Paul 343, Centennial 344, Zimmerman 348, Irondale 355, Princeton 362, Anoka 373, Brahm 393, Pine City 404. Medalist: Pete Seinko, Spring Lake Park, 68.
ST. PAUL ACADEMY INVITE
At Somerset • Par 72
• Roseville 325, St. Paul Academy 327, St. Thomas Academy 327, Blake 347, Minnehaha Academy 393. Medalist: Robb Stautz, Roseville, 77.
METROPOLITAN AREA
At Goodrich G.C.
• Concordia Academy 174, Liberty Classical 204. Medalist (Par-35): Peter Zeller, Concordia, and Boston Boylin, Liberty, 40.
GOLF • GIRLS
MINNESOTA RIVER
At Valley View
• Front nine (Par 36): Belle Plaine 196, Jordan 208, Le Sueur-Hend. 211, Watertown-Mayer 212, Norwood YA 267, Mayer Lutheran 272, Sibley East inc., Tri-City inc. Medalist: Hannah Johnson, BP, 42
• Back nine (Par 36): Le Sueur-Hend. 199, Jordan 200, Belle Plaine 201, Watertown-Mayer 208, Mayer Lutheran 228, Norwood YA 259, Sibley East and Tri-City, inc. Medalist: Trianna Thong, Jordan, 42.
MISSOTA
At New Prague GC (par-72)
• Red Wing 346, New Prague 348, Northfield 349, Chaska 368, Shakopee 379, Chanhassen 398, Farmington 468, HA 476; Medalist: McKenzie Neisen, New Prague, 76
NORTHWEST SUBURBAN
At Edinburgh (par-36)
• Elk River 185, Champlin Park 200; Medalist: Mary Eluquist, Elk River, 42
At Bunker Hills
• Andover 175, Coon Rapids 201, Anoka 219. Medalist (Par-36): Sierra Langlie, Andover, 36.
TRI-METRO
At Woodhill CC • Par 36
• Blake 208, Providence 187. Medalist: Anna Clipperton, Providence, 44.
• Visitation 193, Blake 208. Medalist: Anni Heck, Visitation, 43.
WRIGHT COUNTY
At Baker National
• Front nine (par 28): Waconia 189, Litchfield 196, Orono 204, Holy Family 2308, Hutchinson 208, New London-Spicer 208, Delano 216, Glencoe-Silver Lake 229, Dassel-Cokato 233, Mound Westonka 239, Annandale 239. Medalist: Megan Rachey, Waconia, 43
• Back nine (Par 36): Litchfield 169, Waconia 186, Hutchinson 187, Holy Family 196, Orono 198, New London-Spicer 202, Delano 213, Glencoe-Silver Lake 218, Annandale 227, Mound Westonka 230, Dassel-Cokato 232. Medalist: Danielle Elam, Litchfield, 39.
PIONEER INVITATIONAL
At Hillcrest C.C. • Par 72
• Blaine 341, Mahtomedi 368, Tartan 376, Hill-Murray 387, Armstrong 398, South st. Paul 403, Centennial 408, Simley 409, Osseo 427, Bloom. Jefferson 444, Richfield 448, Hill-Murray JV449, Mounds Park Academy 460, Henry Sibley 462. Medalist: Caroline Andrews, Blaine 80.
lacrosse • boys
METROPOLITAN AREA
• Armstrong 13, Elk River 5
• Blaine 21, Coon Rapids 2
• Champlin Park 15, Centennial 3
• East Ridge 0, Stillwater 0
• Holy Family 16, Delano 11
• Maple Grove 10, Anoka 8
• Orono 13, Totino-Grace 4
• Owatonna 14, Robbinsdale Cooper 3
• Roseville 8, Forest Lake 5
• White Bear Lake 10, Woodbury 2
lacrosse • girls
METROPOLITAN AREA
• Champlin Park 16, Centennial 7
• Chaska/Chanhassen 14, Orono 11
• Coon Rapids 8, Blaine 5
• Cretin-Derham Hall 15, Mounds View 9
• Delano 12, St. Michael-Albertville 10
• Maple Grove 16, Anoka 8
• Minnehaha Academy 14, St. Louis Park 6
• Mound-Westonka 4, Hopkins 3
• Park 17, Hastings 6
• Robbinsdale Armstrong 14, Elk River 10
• Roseville 14, Forest Lake 12
• Stillwater 19, East Ridge 3
• White Bear Lake 20, Woodbury 12
SOFTBALL
CLASSIC SUBURBAN
• Henry Sibley 4, South St. Paul 4
• Hill-Murray 8, North St. Paul 4
• Simley 15, Richfield 0
LAKE
• Hopkins 6, Wayzata 1
MCAA
• Lester Prairie\Holy Trinity 2, Legacy 0
• New Life Academy 14, Trinity 2
MINNEAPOLIS CITY
• Washburn 6, Southwest 4
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 12-22, Sibley East 4-3
MISSISSIPPI 8
• Michael-Albertville 7-4, Big Lake 6-7 St.
• St. Francis 6, Cambridge-Isanti 5
• Spring Lake Park 7, Totino-Grace 2
MISSOTA
• Chanhassen 15, Holy Angels 0
• Shakopee 3-10, New Prague 2-4
NORTH SUBURBAN
• Fridley 4, Spring Lake Park 0
NORTHWEST SUBURBAN
• Anoka 5, Park Center 4
• Coon Rapids 3, Centennial 0
• Maple Grove 6, Elk River 5
SOUTH SUBURBAN
• Jefferson 6, Lakeville South 2
• Lakeville North 4, Rosemount 0
SUBURBAN EAST
• East Ridge 3-4, Woodbury 1-2
• Mounds View 12-15, Roseville Area 2-4
• Stillwater Area 4-4, Hastings 1-3
TRI-METRO
• Minnehaha Aca. 11, Providence Aca. 1
• Mounds Park Aca. 14, St. Paul Academy 4
• St. Croix Luthera 2, Concordia Academy 1
• Visitation 10, DeLaSalle 0
WRIGHT COUNTY
• Dassel-Cokato 1, Litchfield 0
• Delano 10, New London-Spicer 0
• Orono 9-12, Mound-Westonka 0-1
• Waconia 5-2, Holy Family 0-6
METROPOLITAN AREA
• Farmington 18, Rochester Mayo 0
• Norwood-YA 9, Glencoe-Silver Lake 2
• West Lutheran 0, Mpls Henry 0
TENNIS • BOYS
CLASSIC SUBURBAN
• St. Thomas Academy 6, Tartan 1
LAKE
• Edina 5, Eden Prairie 2
• Wayzata 5, Minnetonka 2
MISSISSIPPI 8
• Becker 7, Monticello 0
NORTH SUBURBAN
• Benilde-St. Margaret's 5, Fridley 2
NORTHWEST SUBURBAN
• Centennial 7, Champlin Park 0
SOUTH SUBURBAN
• Rosemount 4, Lakeville North 3
SUBURBAN EAST
Mounds View 7, Hastings 0
TRI-METRO
• Providence Academy 6, DeLaSalle 1
METROPOLITAN AREA
• Eastview 5, Highland Park 2
• Elk River 4, Bloomington Jefferson 3
• Elk River 4, Mpls Washburn 3
• Mahtomedi 6, Eagan 1
• St. Paul Como Park 4, New Life 3
TRACK AND FIELD • BOYS
MRC Triangular
At Belle Plaine
• Belle Plaine 73, Mayer Lutheran 62.5, LeSueur-Henderson 50.5
TRACK AND FIELD • girls
MRC Triangular
At Belle Plaine
• Belle Plaine 124, Mayer Lutheran 39, LeSueur-Henderson 23