Saturday's prep results

  • Updated: January 13, 2013 - 8:21 AM

SATURDAY

BASKETBALL • BOYS

METROPOLITAN AREA

• Big Lake 70, Alexandria 61 • Breck 76, St. Paul Harding 55 • Champlin Park 73, Buffalo 59 • Chisago Lakes 54, Cloquet 47 • Christ's Household of Faith 53, Bethany Academy 50 • DeLaSalle 72, Moorhead 49 • Duluth East 86, Brooklyn Center 67 • East Ridge 71, Blaine 68 • Eden Prairie 77, Cretin-Derham Hall 69 (OT) • Edina 76, Willmar 38 • Elk River 64, Monticello 40 • Glencoe-Silver Lake 66, Norwood-YA 46 • Irondale 63, Winona 45 • Lakeview Christian 104, New Life Academy 79 • Milaca 61, Howard Lake-Waverly-Winsted 58 • New London-Spicer 94, Holy Family 91 • Redwood Valley 62, St. Croix Lutheran 33 • St. Paul Central 65, Totino-Grace 63 (OT) • St. Peter 79, Belle Plaine 64 • Waconia 49, Bloomington Kennedy 47 • St. Louis Park at Minneapolis Washburn, ppd. • MetroTech Academy at Carlton • Minneapolis Southwest at Superior (Wis.) • St. Paul Academy at Trinity • SP Highland Park at Sioux Falls (S.D.) Roosevelt

MINNESOTA

• Canby 63, Southwest United 41

• Lake Crystal-WM 72, Granada-H-East Chain 56

• Luverne 65, Martin County West 58

• Rochester Lourdes 58, Cannon Falls 53 • Rushford-Peterson 56, Caledonia 46 • St. Charles 79, Wabasha-Kellogg 49 • Barnesville at Waubun, ppd. • Hillcrest Lutheran at Breckenridge, ppd. • Thief River Falls at Hermantown, ppd.

BASKETBALL • GIRLS

WRIGHT COUNTY

• Annandale 57, Orono 46

METROPOLITAN AREA

• Andover 61, Duluth East 55 • Anoka 52, Buffalo 40 • Apple Valley 57, East Ridge 37 • Cambridge-Isanti 76, Tartan 66 • Christ's Household of Faith 63, Bethany Academy 15 • Concordia Academy 54, Minneapolis South 33 • Eden Prairie 55, Benilde-St. Margaret's 42 • Glencoe-Silver Lake 73, Norwood-Young America 64 • Howard Lake-Waverly-Winsted 62, Milaca 27 • Jordan 67, Rockford 49 • St. Peter 62, Belle Plaine 60 • Simley 42, Mankato Loyola 22 • United South Central 38, Tri-City United 34 • Waconia 76, Shakopee 55 • St. Louis Park at Minneapolis Washburn, ppd. • South St. Paul at Duluth Denfeld, ppd.

MINNESOTA

• Garretson (S.D.) 49, Hills-Beaver Creek 42

• Goodhue 58, Spring Grove 39

• Hayfield 57, Medford 45

• Mankato East 62, Rochester Mayo 49

• Norman County West 53, Park Christian 37

• Owatonna 52, Rochester Century 45

• Rocori 63, Brainerd 27

• Barnesville at Waubun, ppd. • Hillcrest Lutheran at Ortonville, ppd. • Staples-Motley at Holdingford, ppd. • Stephen-Argyle vs. Fordville Lankin-PR (N.D.) • Wheaton-H-Norcross at West Central, ppd.

GYMNASTICS

LAKEVILLE NORTH INVITATIONAL • Roseville 148.9, Northfield 147.38, Melrose 145.9, Park of Cottage Grove 140.53, Stillwater 138.325, Lakeville North 136.4, Becker 135.925, Prior Lake 135.7, Cambridge-Isanti 135.55, Sauk Rapids-Rice 135.175, St. Francis 133.525, Lakeville South 133.4, Brainerd 133.25, Eastview 130.275, White Bear Lake 129.5. All-around: Bailey DuPay, Northfield, 38.3.

HOCKEY • BOYS

CLASSIC SUBURBAN • Mahtomedi 5, South St. Paul 1 • Tartan 4, North St. Paul 3 (OT) MISSISSIPPI 8 • Buffalo 3, Cambridge-Isanti 2

MISSOTA

• Holy Angels 7, Red Wing 1 • New Prague 4, Chaska 0 NORTH SUBURBAN • Chisago Lakes 7, Cooper 0 • Totino-Grace 4, Spring Lake Park 0 • St. Louis Park at St. Francis, ppd. NORTHWEST SUBURBAN • Andover 4, Centennial 4 (OT) • Anoka 4, Armstrong 3 • Blaine 8, Coon Rapids 0 • Elk River 3, Osseo 0 • Maple Grove 4, Champlin Park 2 SOUTH SUBURBAN • Bloomington Jefferson 4, Lakeville South 1 • Eastview 4, Eagan 2 • Prior Lake 2, Lakeville North 1 • Rosemount 4, Apple Valley 1 SUBURBAN EAST • Cretin-Derham Hall 3, Stillwater 1 • East Ridge 4, Forest Lake 1 • Mounds View 6, Hastings 1 • Park of Cottage Grove at Woodbury METROPOLITAN AREA • Benilde-St. Margaret's 5, Minnetonka 1 • Breck 6, Moorhead 4 • Rochester Lourdes 6, Delano 5 (OT) • Duluth East 3, Eden Prairie 1 • Irondale 7, Simley 0 • Legacy Christian 5, Sauk Rapids-Rice 2 • Litchfield/Dassel-Cokato 2, Marshall 0 • Minneapolis 12, Moose Lake -Willow River 0 • Monticello 3, River Lakes 2 • New Ulm 7, Blake 4 • Richfield 3, Dodge County 3 (OT) • St. Paul Academy 4, St. Paul Johnson 0 • St. Thomas Academy 4, Duluth Marshall 1 • Shakopee 3, Bloomington Kennedy 0 • Waconia 7, Minnehaha Academy 2 • Wayzata 3, Hill-Murray 1

MINNESOTA

• Austin 3, Rochester John Marshall 2

• Hermantown 3, Little Falls 2 • LaCrescent 5, Mankato East 4 (OT) • Luverne 7, Princeton 4 • Morris/Benson Area 7, Windom 3 • Roseau 4, Bemidji 3 • Warroad 5, Crookston 1 • Lake of the Woods at Greenway, ppd. • Wadena-Deer Creek at Kittson Central, ppd.

HOCKEY • GIRLS

LAKE • Edina 4, Wayzata 1 • Minnetonka 3, Eden Prairie 1 NORTH SUBURBAN • Totino-Grace 5, Chisago Lakes 0 • Spring Lake Park at St. Louis Park, ppd. NORTHWEST SUBURBAN • Andover 3, Centennial 0 • Anoka 5, Armstrong/Cooper 5 (OT) • Champlin Park 3, Maple Grove 2 • Coon Rapids 5, Blaine 3 SOUTH SUBURBANBurnsville 7, Bloomington Kennedy 0 • Lakeville South 4, Bloomington Jefferson 1 • Rosemount 4, Apple Valley 3 • Eastview at Eagan • Lakeville North at Prior Lake SUBURBAN EAST • Cretin-Derham Hall 1, White Bear Lake 0 • Mounds View 2, Forest Lake 0 • Park of Cottage Grove at East Ridge TRI-METRO • St. Paul United at Minneapolis

METROPOLITAN AREA

• Blake 7, Farmington 1 • Elk River 3, Grand Rapids/Greenway 2 • Hopkins 4, Buffalo 0 • Minnehaha United 3, St. Peter 1

MINNESOTA

• Rochester John Marshall 4, Austin 0 • Hibbing/Chisholm at Crookston, ppd. • Proctor/Hermantown at Warroad, ppd.

SWIMMING • BOYS

MINNEAPOLIS SOUTHWEST INVITATIONAL • Chaska/Chanhassen 441, Minneapolis Southwest 398, Richfield 244, Minneapolis South 216 SOUTH ST. PAUL INVITATIONAL • Burnsville 430, South St. Paul 393, Cambridge-Isanti 391, Tartan 373, River Falls (Wis.) 322, Benilde-St. Margaret's 202, St. Paul Como Park 128

WRESTLING

CENTENNIAL INVITATIONAL First round • Centennial 58, Champlin Park 9 • Simley 51, Roseville 15 Second round • Rosemount 50, Champlin Park 12 • Simley 41, Wabasha-Kellogg 25 Third round • Centennial 32, Rosemount 26 • Wabasha-Kellogg 61, Roseville 9 Fourth round • Champlin Park 30, Roseville 18 • Rosemount 46, Wabasha-Kellogg 21 • Simley 46, Centennial 15

MOUNDS VIEW TOURNAMENT

First Round

• Mounds View 42, Maple Grove 19

• North Branch 61, Tartan 6

• Owatonna 54, Spring Lake Park 6

Second Round

• Mounds View 61, Spring Lake Park 9

• North Branch 71, Park Center 6

• Owatonna 73, Maple Grove 9

Third Round

• Maple Grove 39, Spring Lake Park 3

• Owatonna 64, Mounds View 9

• Tartan 52, Park Center 10

Fifth place

• Spring Lake Park 35, Park Center 22

Third place

• Mounds View 57, Tartan 19

Championship

• Owatonna 50, North Branch 18

RICHFIELD/EDINA INVITATIONAL • Lakeville North 227, Big Lake 186, Wayzata 158.5, Park of Cottage Grove 151.50, Northfield 149.50, South St. Paul 141, Richfield/Edina 109, St. Paul Como Park 14, Minneapolis Washburn 6 SIBLEY EAST TOURNAMENT

• Cretin-Derham Hall 46, St. Agnes 24

• River Valley 48, St. Agnes 36

• River Valley 49, Cretin-Derham Hall 12

• River Valley 51, Trinity 24

• St. Agnes 46, Trinity 28

• Sibley East 49, River Valley 22

• Sibley East 49, Trinity 12

• Sibley East 61, Cretin-Derham Hall 12

• Sibley East 65, St. Agnes 12

STILLWATER STAMPEDE Quarterfinals • Chatfield 61, River Falls (Wis.) 16 • Somerset (Wis.) 33, Minneapolis South 31 • Stillwater 75, North St. Paul 6 • Bloomington Kennedy 54, Mahtomedi 6 Semifinals • Chatfield 63, Somerset (Wis.) 13 • Stillwater 38, Bloomington Kennedy 23 Seventh place • Mahtomed 43, North St. Paul 20 Fifth place • Minneapolis South 37, River Falls (Wis.) 33 Third place • Bloomington Kennedy 57, Somerset (Wis.) 21 Championship • Chatfield 43, Stillwater 27 TRI-CITY UNITED INVITATIONAL • Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 202, New Prague 188, Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 159.5, Tri-City United 139.5, Mankato East 122, Medford 100, Triton 98, St. Clair 94.5, Farmington 75, Blooming Prairie 65

 

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions
Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

download our hockey apps

download our basketball apps

download our football apps

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

 
Close