THURSDAY
BASKETBALL • BOYS
AUGSBURG CLASSIC
First round
• Chanhassen 58, Duluth East 50
• Henry Sibley 73, St. Paul Johnson 63
• Hopkins 79, Andover 56
CATHOLIC SPIRIT TOURNAMENT
Quarterfinals
• Cretin-Derham Hall 74, St. Agnes 59
• Rosemount 59, Providence Academy 50
• Wayzata 76, Hill-Murray 56
• Milwaukee (Wis.) Bay View vs. Holy Angels
DASSEL-COKATO TOURNAMENT
Semifinals
• St. Francis 71, Detroit Lakes 51
• Zimmerman 52, Dassel-Cokato 44
EDEN PRAIRIE TOURNAMENT
Semifinals
• Chaska 79, Benilde-St. Margaret's 54
• Eden Praire 61, Waconia 50
EDINA TOURNAMENT
Semifinals
• Armstrong 44, St. Thomas Academy 41 (OT)
• Edina 95, St. Louis Park 64
FERGUS FALLS TOURNAMENT
Semifinals
• Maranatha 76, Breckenridge 36
• East Grand Forks at Fergus Falls
FRIDLEY TOURNAMENT
First round
• Fridley 74, St. Paul Como Park 64
• Minneapolis Southwest 63, St. Paul Academy 58
HASTINGS TOURNAMENT
Semifinals
• Farmington 72, Burnsville 65
• Mahtomedi 76, Hastings 40
MOUNDS PARK ACADEMY TOURNAMENT
Semifinals
• Mounds Park Academy 58, Community of Peace 30
• St. Croix Prep 66, PACT 50
PERKINS CLASSIC
First round
• Cooper 89, Hutchinson 43
• Maple Grove 69, Mounds View 59
PRINCETON TOURNAMENT
Semifinals
• Hermantown 79, Big Lake 75
• Virginia 80, Princeton 77
RICHFIELD TOURNAMENT
First round
• Northfield at Richfield
• Prairie Seeds Academy vs. Minneapolis South
ROCHESTER ROTARY CLASSIC
Quarterfinals
• Lakeville South 56, Rochester Century 53
• Rochester John Marshall 70, Totino-Grace 34
• Rochester Mayo 76, Plainview-Elgin-Millville 70
• Rochester Lourdes vs. Woodbury
ST. CLOUD CATHEDRAL
Quarterfinals
• Litchfield 60, Concordia Academy 46
• Melrose 74, Mandan (N.D.) 47
• Pierz 68, Braham 67 (OT)
• St. Cloud Cathedral 93, Southland 72
SOUTH St. PAUL TOURNAMENT
Semifinals
• North Branch 60, South St. Paul 47
• Prescott (Wis.) 56, Park of Cottage Grove 44
SOUTHWEST STATE TOURNAMENT
Second round
• Marshall 80, Orono 52
• Minneapolis Washburn 77, Mankato East 61
• Montevideo 53, Tracy-Milroy-Balaton 52
TARTAN TOURNAMENT
Quarterfinals
• Centennial 73, Bloomington Kennedy 69
• Hayfield 70, Spring Lake Park 59
• Rogers 74, Columbia Heights 60
• Tartan 94, Bemidji 44
TRINITY TOURNAMENT
Quarterfinals
• Bethlehem Academy 57, FAIR 33
• Brooklyn Center 83, Trinity 43
• St. Paul Humboldt 83, St. Agnes 80
• St. Paul Harding vs. Simley
WOOD CITY CLASSIC
First round
• Cloquet 62, Minneapolis Edison 50
• St. Paul Central 87, Deer River 45
BASKETBALL • GIRLS
BETHLEHEM ACADEMY TOURNAMENT
Semifinals
• Bethlehem Academy 56, Cannon Falls 21
• Kenyon-Wanamingo 78, Henry Sibley 41
COLUMBIA HEIGHTS TOURNAMENT
Semifinals
• Hope Academy 36, Minneapolis Henry 31
• Fond du Lac Ojibwe at Columbia Heights
DICK'S SPORTING GOODS CLASSIC
First round
• Eden Prairie 61, Prior Lake 48
• Hopkins 75, St. Paul Central 34
• Minnetonka 60, Osseo 53
FRIDLEY TOURNAMENT
First round
• Minneapolis Roosevelt 57, New Life Academy 43
• Minneapolis Southwest 71, Fridley 51
GRAND RAPIDS INVITATIONAL
First round
• Big Lake 61, Duluth Denfeld 38
• Rosemount 79, Grand Rapids 54
IRONDALE TOURNAMENT
Semifinals
• Irondale 68, Blake 29
• St. Paul Humboldt 74, FAIR 9
HILL-MURRAY TOURNAMENT
Quarterfinals
• Centennial 62, Mounds View 33
• Cooper 67, Cretin-Derham Hall 54
• Stillwater 50, Hill-Murray 47
• Wayzata 63, Totino-Grace 30
MONTICELLO TOURNAMENT
Quarterfinals
• Monticello 78, Princeton 53
• Orono 69, Becker 27
• Staples-Motley 56, Buffalo 53
• Watertown-Mayer 58, Farmington 51
MOUNDS PARK ACADEMY TOURNAMENT
Semifinals
• Mounds Park Academy 45, Cristo Rey Jesuit 12
• St. Croix Prep 60, Community of Peace 33
PARK RAPIDS TOURNAMENT
Semifinals
• Lester Prairie/Holy Trinity 59, Battle Lake 46
• Park Rapids 63, Rothsay 48
RICHFIELD TOURNAMENT
Semifinals
• Bloomington Kennedy 98, St. Paul Highland Park 24
• Richfield 65, Cambridge-Isanti 40
ROCHESTER ROTARY CLASSIC
Quarterfinals
• Apple Valley 60, Rochester John Marshall 52
• Chaska 63, Rochester Century 50
• Providence Academy 36, Rochester Lourdes 24
• Rochester Mayo vs. White Bear Lake
ROGERS TOURNAMENT
Semifinals
• Anoka vs. St. Francis
• Forest Lake vs. Rogers
ROSEVILLE TOURNAMENT
Quarterfinals
• Chanhassen vs. Eau Claire (Wis.) Regis
• North St. Paul vs. Roseville
• St. Anthony vs. Burnsville
• Spring Lake Park vs. Andover
ST. MICHAEL-ALBERTVILLE TOURNAMENT
Semifinals
• Edina 52, Maple Grove 39
• St. Michael-Albertville 77, Mahtomedi 36
ST. OLAF INVITATIONAL
First round
• Eagan 69, Owatonna 48
• Eastview 77, Mayer Lutheran 38
• Holy Family 69, Lakeville North 65
• Northfield 43, Stewartville 22
SIMLEY TOURNAMENT
Quarterfinals
• Pine Island 60, Holy Angels 45
• St. Paul Como Park 74, St. Croix Lutheran 61
• St. Paul Johnson 60, Breck 40
• Simley 78, Faribault 33
SOUTH ST. PAUL TOURNAMENT
Semifinals
• Chisago Lakes 63, Concordia Academy 49
• Prescott (Wis.) at South St. Paul
WINONA STATE TOURNAMENT
Semifinals
Bracket B
• Hope Lutheran 45, Mabel-Canton 42
• St. Francis 65, Lanesboro 52
WOOD CITY CLASSIC
First round
• Bloomington Jefferson 43, Cloquet 36
• North Branch 66, Browerville 52
HOCKEY • BOYS
DULUTH HERITAGE CLASSIC
Quarterfinals
• Cloquet-Esko-Carlton 8, Buffalo 1
• Duluth Denfeld 9, Detroit Lakes 1
• Owatonna 2, Bemidji 1
• Rosemount 6, St. Louis Park 3
DULUTH HILLTOPPER TOURNAMENT
Quarterfinals
• Appleton (Wis.) 12, Proctor 2
• Duluth Marshall 7, Madison (Wis.) 1
• Green Bay (Wis.) Notre Dame 2, Mankato West 1
• Superior (Wis.) 4, Delano 3
FERGUS FALLS TOURNAMENT
Semifinals
• Fergus Falls 5, Monticello 0
• West Fargo (N.D.) 6, Park Rapids 0
GRAND FORKS STADSTAD CLASSIC
Quarterfinals
• East Grand Forks 8, Bismarck (N.D.) 1
• Fargo (N.D.) Davies 6, Bismarck (N.D.) Century 3
• Grand Forks (N.D.) Central 4, Shakopee 0
• Grand Forks (N.D.) Red River 6, Brainerd 3
IRON RANGE INVITATIONAL
First round
• St. Francis 6, Virginia/Mountain Iron-Buhl 2
• Mahtomedi at Grand Rapids
• White Bear Lake at Hibbing/Chisholm
LITTLE FALLS TOURNAMENT
First round
• Little Falls 5, Hutchinson 3
• Willmar 3, Mound-Westonka 2
MINNEHAHA ACADEMY CLASSIC
Semifinals
• Faribault 4, Prairie Centre 0
• Minnehaha Academy 3, Austin 2 (OT)
RIVER LAKES TOURNAMENT Consolation semifinals • Morris Area/Benson 9, Fairmont 2 • Oahe (S.D.) 5, Mankato East 2 Semifinals • Princeton 2, River Lakes 0 • Sartell-St. Stephen 5, Henry Sibley 4 (OT)ROCHESTER KIWANIS TOURNAMENT
Quartefinals
Class 2A
• Eastview 7, New Richmond (Wis.) 3
• Eau Claire (Wis.) Memorial 6, Roch. John Marshall 3
• Park of Cottage Grove 6, Rochester Century 2
• Rochester Mayo 5, Fargo (N.D.) South 3
Class 1A
• New Ulm 7, Dodge County 3
• Northland Pines (Wis.) 4, Rochester Lourdes 2
ROSEAU CLASSIC
Quarterfinals
• Alexandria 6, Mandan (N.D.) 1
• Chisago Lakes 7, Lake of Woods 3
• Coon Rapids 1, Minot (N.D.) 0
• Roseau 5, Hopkins 2
SCHWAN CUP
Open Division
Consolation semifinals
• Hudson (Wis.) 4, Luverne 1
• Marshall 3, Winona 3 (Marshall wins shootout)
Semifinals
• Bloomington Kennedy 5, Spring Lake Park 0
• Minneapolis 6, Somerset (Wis.) 0
Bronze Division
Consolation semifinals
• Forest Lake 11, Blake 1
• Rogers 5, St. Paul Academy 4 (OT)
Semifinals
• Mounds View 8, Champlin Park 0
• Orono 7, Cretin-Derham Hall 5
Silver Division
Consolation semifinals
• Roseville 5, Holy Angels 3
• Stillwater 6, Apple Valley 0
Semifinals
• Lakeville South 5, Centennial 4
• Prior Lake 2, Andover 0
Gold Division
Consolation semifinals
• Duluth East 4, Edina 1
• Minnetonka 6, Blaine 2
Semifinals
• Hill-Murray 7, Burnsville 2
• St. Thomas Academy 2, Breck 1
SILVER BAY NORTH SHORE TOURNAMENT
First round
• Cooper 17, Ely 1
• Legacy Christian 6, Moose Lake-WR 1
• Bagley vs. North Shore
SIMLEY TOURNEY
First round
• Albert Lea vs. Cambridge-Isanti
• Simley vs. D.C. Everest (Wis.)
SOUTH ST. PAUL TOURNAMENT Consolation semifinals • North St. Paul 6, South St. Paul 3 • Woodbury 5, Anoka 3 Semifinals • Eagan 4, New Prague 0 • Hermantown 8, Hastings 3SPORTS AUTHORITY CLASSIC
Quarterfinals
• Benilde-St. Margaret's 8, Lakeville North 2
• Elk River 4, Maple Grove 2
• Moorhead 4, Eden Prairie 2
• Wayzata 6, Bloomington Jefferson 2
THIEF RIVER FALLS ENGELSTAD CLASSIC
First round
• Chanhassen 4, St. Michael-Albertville 1
• Fargo (N.D.) North 5, Crookston 3
• Thief River Falls 5, Irondale 1
WADENA-DEER CREEK TOURNAMENT
Semifinals
• St. Paul Como Park 7, Pine City 1
• Wadena-Deer Creek 10, North Branch 3
WARROAD HOCKEYTOWN CLASSIC
First round
• Grafton (N.D.) 4, Warroad 3
• International Falls 3, Osseo 2 (OT)
HOCKEY • GIRLS
METROPOLITAN AREA
• Thief River Falls 3, St. Paul United 1
AUSTIN INVITATIONAL First round • New Prague 5, Spring Lake Park 2 • Northfield 5, Minneapolis 2 • Tartan at Austin BURNSVILLE INVITATIONAL First round • East Ridge 3, Proctor/Hermantown 1 • Owatonna at BurnsvilleCABLE 12 TOURNAMENT
Quarterfinals
• Armstrong/Cooper 2, Totino-Grace 2 (OT)
• Buffalo 5, Woodbury 1
• Mahtomedi vs. Champlin Park
• Red Wing vs. Rogers
CENTENNIAL CLASSIC
Quarterfinals
• Elk River 3, Centennial 2 (OT)
• Mounds View 4, Moorhead 1
• Wayzata 8, Chisago Lakes 1
• White Bear Lake 1, North St. Paul 0
EDINA INVITATIONAL Consolation semifinals • Grand Rapids/Greenway 3, Coon Rapids 1 • Hopkins 6, Duluth 0 Semifinals • Edina 2, Stillwater 1 • Lakeville South 3, Irondale 1LOUIS SCHMITZ CLASSIC
Quarterfinals
• Eastview 4, Shakopee 2
• Hastings 3, Rosemount 2
• Mound-Westonka 5, Farmington 1
• Park of Cottage Grove 5, Apple Valley 3
MID-WINTER MELTDOWN
Quarterfinals
• Anoka 3, Eagan 2 (OT)
• Benilde-St. Margaret's 3, Chaska/Chanhassen 2
• Eden Prairie 3, Cloquet-Esko-Carlton 0
• Minnetonka 4, Cretin-Derham Hall 0
SCHWAN CUP
First round
Blue Division
• Orono 7, Rochester Mayo 1
• Dodge County 5, Henry Sibley 2
• Mankato East 4, Bismarck (N.D.) 2
Red Division
• Holy Family/Waconia 4, Holy Angels 1
• Hudson (Wis.) 4, Hutchinson 2
• Silver Bay 3, Sun Prairie (Wis.) 2
White Division
• Luverne 7, Long Prairie-Grey Eagle 4
• Moose Lake-Willow River 5, Brookings (S.D.) 0
• North Metro 4, Eveleth-Gilbert 3
Green Division
• International Falls 8, Marshall 2
• Minnehaha United 3, Fairmont 0
• Northern Lakes 13, Worthington 1
• St. Francis 5, Watertown (S.D.) 2
WRESTLING
NORTH ST. PAUL DUALS
First round
• Hopkins 66, Minneapolis Edison 12
• St. Paul Johnson 61, Cretin-Derham Hall 10
Second round
• Cretin-Derham Hall 42, North St. Paul 30
• Hopkins 45, St. Paul Johnson 31
Third round
• Hopkins 54, North St. Paul 24
• St. Paul Johnson 60, Minneapolis Edison 9
Fourth round
• Hopkins 60, Cretin-Derham Hall 15
• North St. Paul 60, Minneapolis Edison 6
Fifth round
• Cretin-Derham Hall 48, Minneaplis Edison 6
• St. Paul Johnson 54, North St. Paul 27