Page 5 of 5 Previous

Continued: Tuesday's prep results

  • Article by:
  • Last update: December 12, 2012 - 12:08 AM

TUESDAY

BASKETBALL • BOYS

EMAC • Comm. of Peace 70, Nova Classical 57 • Hmong Academy 61, Liberty Classical 58 • International School 55, AFSA 29

MCAA • Heritage 78, West Lutheran 70

NORTHWEST SUBURBAN • Anoka 52, Coon Rapids 35 • Centennial 76, Andover 65 • Maple Grove 82, Champlin Park 76 • Osseo 78, Blaine 46 • Park Center 78, Armstrong 68

TRI-METRO • New Life 80, St. Croix Lutheran 60

METROPOLITAN AREA • Annandale 61, Monticello 42 • Apple Valley 82, Minnetonka 68 • Big Lake 100, Sauk Rapids-Rice 65 • Bl. Jefferson 64, Glencoe-Silver Lake 57 • Breck 66, Trinity 51 • Cambridge-Isanti 74, Irondale 56 • Chanhassen 56, Buffalo 44 • Cretin-Derham Hall 72, Rosemount 55 • Delano 83, Rockford 47 • Eagan 60, Wayzata 58 • Eden Prairie 82, Burnsville 49 • Farmington 97, Spring Lake Park 95 • Henry Sibley 64, Orono 50 • Hopkins 80, Eastview 47 • Howard Lke-WW 78, Lester Prairie-HT47 • Lakeville North 63, Rochester Mayo 49 • Maranatha 91, CHOF 42 • Mounds View 77, Mpls. Southwest 73 • Mpls. Henry 112, St. Paul Washington 23 • Mpls. Roosevelt 75, MN Transitions 51 • Mpls. South 64, St. Paul Academy 57 • New Prague 74, Holy Family 64 • Northfield 69, Bethlehem Academy 66 • North Metro 54, Southwest Christian 47 • Prior Lake 64, Waconia 60 • Providence Academy 75, PACT 29 • Red Wing 77, Park of C.G. 44 • Richfield 62, Chaska 61 • Rogers 73, Totino-Grace 58 • Roseville 85, Minneapolis Washburn 51 • Simley 60, North Branch 57 • St. Agnes 94, Learning for Leaders. 18 • St. Croix Prep 57, Minneapolis North 56 • St. Francis 73, Forest Lake 46 • St. Louis Park 62, St. Paul Central 60 • St. Paul Como Park 65, Concordia 61 • St. Paul Harding 71, South St. Paul 48 • St. Paul Highland Park 84, Fridley 82

• St. Peter 79, LeSueur-Henderson 41

• SP Johnson 95, Lakeville South 92, OT • Tri-City United 63, Blooming Prairie 49 • Waterville-E-M 62, Belle Plaine 61 • Woodbury 58, Shakopee 49

BASKETBALL • GIRLS

MINNESOTA RIVER • Jordan 56, Sibley East 31 • Norwood-YA 63, Mayer Lutheran 56 • Tri-City United 53, Le Sueur-Hend. 41 • Watertown-Mayer 61, Belle Plaine 50 NORTHWEST SUBURBAN • Anoka 66, Coon Rapids 51 • Centennial 67, Andover 37 • Maple Grove 68, Champlin Park 50 • Osseo 51, Blaine 20 • Park Center 77, Armstrong 38 SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 57, Hastings 38

• East Ridge 53, Stillwater 37 • Mounds View 58, Forest Lake 56 • Roseville 52, White Bear Lake 29 • Woodbury 47, Park 38 TRI-METRO • Minnehaha Acad 77, SPA 26 • St. Agnes 54, Blake 40 • St. Croix Lutheran 48, New Life 30 WRIGHT COUNTY • Orono 73, Mound-Westonka 55 METROPOLITAN AREA • Apple Valley 55, Farmington 54 • Benilde-St. Marg. 54, Hill-Murray 34 • Bloom. Jefferson 60, Holy Angels 55 • Calvin Christian 25, Heritage 24 • Chanhassen 59, Buffalo 31 • Chisago Lakes 76, Mahtomedi 43 • Columbia Heights 55, Spectrum 40

• Eastview 73, Red Wing 51

Edina 59, Burnsville 30 • Hopkins 69, Lakeville North 62 • Maranatha 73, Minneapolis South 34 • Minnetonka 59, Chaska 46 • Monticello 52, Dassel-Cokato 42 • Mpls. Edison 66, St. Paul Harding 50 • New London-Spicer 55, Minnewaska 32

• New Prague 59, Glencoe-Silver Lake 45

• Pierz 71, Rockford 64

• Providence Academy 50, Hutchinson 38

• Sartell-St. Stephen 52, Annandale 45 • Simley 61, Rogers 51 • Southwest Christian 52, North Metro 10 • St. Croix Prep 41, Legacy Christian 38 • St. Michael-Albertville 57, Elk River 49 • St. Paul Central 58, Richfield 49 • St. Paul Como Park 49, South St. Paul 45 • St. Paul Humboldt 79, Henry Sibley 48 • West Lutheran 53, FAIR 21 • Big Lake at Waconia • DeLaSalle at Mounds Park Academy • Howard Lake-W-W at Holdingford • Shakopee at Rosemount • St. Anthony at International School • Trinity at Liberty Academy • Zimmerman at Becker

GYMNASTICS

MISSOTA • Northfield 142.9, Chanhassen/Chaska 129.65. All-around: Bailey DuPay, Northfield, 37.575 SOUTH SUBURBAN • Lakeville North 134.4, Kennedy 115.05, All-Around: Ashley Nowicki, LN, 34.65 • Lakeville North 134.4, Bloomington Jefferson 128.325. • Lakeville South 131.9, Prior Lake 128.25 All-around: Caylee Alves, LS, 34.625 • Rosemount 136.625, Eagan 132.125. All-around: Josey Schlie, Rosemount, 35.725 WRIGHT COUNTY Waconia 134.875, Mound-Westonka 128.825. All-Around: Alexanna Gluck, Waconia, 35.075.

HOCKEY • BOYS

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 7, Rosemount 4

• Eastview 6, Lakeville North 2 • Eagan 6, Lakeville South 5 • Jefferson 5, Prior Lake 2 SUBURBAN EAST • White Bear Lake 6, East Ridge 2 TWO RIVERS

• Legacy 13, Pine City/Rush City 0

• WSFLG 9, Becker/Big Lake 3 METROPOLITAN AREA • Apple Valley 1, Farmington 0 • Austin 9, St. Paul Highland Park 1 • Bl. Kennedy 3, Chanhassen 2 • Breck 7, Rogers 2 • Chaska 4, Le Sueur-Henderson/StP 3

• Cloquet/E/C 13, Cambridge-Isanti 1

• Elk River 3, Holy Family 2

• Forest Lake 6, St. Francis 0

• Hastings 3, North St. Paul 1 • Hopkins 2, St. Louis Park 1 • Mahtomedi 6, Blake 2

• Morris/Benson 4, Litchfield/D-C 3

• New Ulm 4, Hutchinson 3

• Northfield 3, Faribault 2, OT

• North Branch 7, Moose Lake 3

• Northern Lakes 4, Monticello/A/ML 3

• Orono 3, Buffalo 3 • St. Paul Como Park 6, Waseca 1 • St. Thomas Academy 6, Cretin-DH 1

• SPA 9, Achiever NE Academy 2

• Tartan 4, Red Wing 0 • Waconia 8, Richfield 3

HOCKEY • GIRLS

CLASSIC SUBURBAN • Hill-Murray 8, North St. Paul 0

• Mahtomedi 3, Simley 3, OT

• Tartan 7, Henry Sibley 2 MISSISSIPPI 8 • Buffalo 10, Cambridge-Isanti 0 • North Wright County 5, Rogers 2 MISSOTA • Red Wing 8, New Prague 2 NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 8, Champlin Park 2

• Armstrong/Cooper 4, North Metro 2 • Blaine 4, Anoka 1 • Centennial 3, Coon Rapids 1 • Elk River at Maple Grove SUBURBAN EAST • East Ridge 3, Forest Lake 2 • Park at Cretin-Derham Hall • Stillwater at Mounds View TRI-METRO • Blake 7, Minneapolis 2 • Minnehaha 2, St. Paul Blades 0 • Breck at St. Paul United WRIGHT COUNTY • Holy Family at Litchfield/D-C • Orono 4, Mound-Westonka 2 METROPOLITAN AREA • Dodge County 6, Northfield 3

• Hopkins 3, Apple Valley 1

• Minnetonka 9, Eagan 1 • Princeton 2, St. Francis 0 • Bloom. Kennedy at Holy Angels • Eastview at Shakopee

NORDIC SKIING • BOYS

ABC CLASSIC 4.2k • At Bunker Hills • Coon Rapids 577, Anoka 557, Blaine 175. Medalist: Chris Hecker, Anoka, 12:28

NORDIC SKIING • GIRLS

ABC CLASSIC 4.2k • At Bunker Hills • Anoka 572, Coon Rapids 562, Blaine 513 Medalist: Anna Nelson, CR, 14:43

SWIMMING • BOYS

NORTHWEST SUBURBAN • Anoka 98, Osseo 83 METROPOLITAN AREA • Minneapolis Southwest 97, Shakopee 84

WRESTLING

NEW PRAGUE TRIANGULAR • New Prague 65, Waseca 15 • Tri-City United 47, Waseca 27 • New Prague 67, Tri-City United 11 SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Annandale 61, Monticello 42 Monticello 1824-42 Annandale 3328-61 Monticello: Bauman 12, Hammill 6, Nemitz 6, Revening 5, McNaughton 4, Laimer 4, Stoffer 3, Schyma 2. Annandale: Ahsenmacher 18, Kalthoff 11, Knickerbocker 9, Miller 8, Fobbe 6, Olean 3, Fort 2, Fobbe 2, Hoien 2. Anoka 52, Coon Rapids 35 Coon Rapids 1718-35 Anoka 2230-52 Coon Rapids: Johnson 8, Nguyen 7, Zimmerman 6, Croal 4, Becker 2, Mahoney 2, Pelowski 2, Chruilla 2, Scherer 2. Anoka: Barthold 13, Grow 9, Seals 8, Engen 7, DeJong 5, Sears 3, Ledin 3, Greenberg 2, Henricksen 2. Apple Valley 82, Minnetonka 68 Apple Valley 3547-82 Minnetonka 3434-68 Apple Valley: Jones 36, Bertram 15, Fronk 14, Sonie 7, Tobroxen 5, Laymon 3, Austin 2. Minnetonka: Dearring 15, Gurley 14, Fernando 11, Moes 9, Snyder 6, Grosz 6, Kellogg 5, Steele 2. Bl. Jefferson 64, Glencoe-Silver Lake 57 Glencoe-Silver Lake 2334-57 Jefferson 2935-64 Glencoe-Silver Lake: Ober 23, Maass 14, Anderson 8, Draeger 6, Ebert 4, Dunbar 2. Jefferson: Mariska 14, Rosen 13, Lynch 12, Fritzlar 8, Larson 7, Bodway 5, Gathje 3, Tucholke 2. Breck 66, Trinity 51 Breck 3432-66 Trinity 2427-51 Breck: Hollis 19, Marzec 15, Lawal 15, Culliton 14, Cousineau 2, Linehan 1. Trinity: Dahl 21, Lotti 16, Maruggi 5, Hoffroge 3, Brummer 2, Berchem 2, Louiselle 2. Cambridge-Isanti 74, Irondale 56 Irondale 3521-56 Cambridge-Isanti 3440-74 Irondale: Martinek 20, Ojika 15, Hashemi 9, Malik 3, Boll 3, Bartels 2, Bookey 2, Damerow 1, Nguyen 1. Cambridge-Isanti: Cox 21, Johnson 18, McDonald 13, Vavra 10, Swanson 5, Allen 3, Banks 2, Douglass 2. Chanhassen 56, Buffalo 44 Buffalo 1331-44 Chanhassen 2234-56 Buffalo: Wurtzberger 8, Freer 8, Thielman 6, Ortmann 5, Schepp 5, Youngs 5, Cassady 3, Bean 3, Brandes 1. Chanhassen: Witthus 15, Lea 12, Wenta 12, Heinz 6, Ragnow 4, Robertson 4, Moldenhauer 3. Cretin-Derham Hall 72, Rosemount 55 Rosemount 2035-55 Cretin-Derham Hall 3537-72 Rosemount: Goetz 13, Macchitelli 8, Kaupa 7, Northwick 5, Rudoll 5, Kessler 4, Halvorson 4, Hartigan 3, Broback 2, Liermann 2. Cretin-Derham Hall: Rosga 14, Chapman 10, Cornell 6, Hottinger 6, Hannon 5, Delaney 4, Lankford-Johnson 3, Moman 3, Gordon 3, Redding 1. Delano 83, Rockford 47 Rockford 2522-47 Delano 5429-83 Rockford: Deering 15, Tully 14, Redepenning 6, Shaikoski 5, Schumacher 4, Richardt 3. Delano: Checkal 23, Schleper 18, Hanson 13, Longstreet 12, Pulis 9, Norling 4, Neisen 2, Kreklow 2. Eagan 60, Wayzata 58 [OT] Eagan 27249-60 Wayzata 23287-58 Eagan: Gorder 26, Johnson 10, Johnson 6, Woodcock 6, Koenig 6, Heath 2, Klem 2, Jackson 2. Wayzata: Robertson 22, Carlson 12, Mjaanes 11, Beeninga 5, Beeninga 5, Eid 2, Kalivoda 1. Eden Prairie 82, Burnsville 49 Burnsville 2425-49 Eden Prairie 3745-82 Burnsville: Nienow 15, Peerboom 10, Smith 7, Rogers 6, Wilharber 5, Guggemos 4, Miller 2. Eden Prairie: Wallace 14, Anderson 11, Shaeffer 10, Hovey 9, Ihrke 8, Johnson 8, Hari 7, Wragge 7, Gasner 4, Cashman 2, Loats 2, Couglin 2. Farmington 97, Spring Lake Pk 95 [OT] Farmington 354517-97 Spring Lake Park 354515-95 Farmington: Bassett 31, Rockett 19, Beenken 18, Dittman 10, Varner 7, Speikers 7, Beschorner 3, VanWinkle 2. Spring Lake Park: Cook 35, Ben 20, Robinson 18, Price 13, Hall 6, Axelson 2, Vradenburg 1. Henry Sibley 64, Orono 50 Orono 2129-50 Henry Sibley 2737-64 Orono: Gander-Ostrom 14, Duxbury 12, Hammer 6, Ten Eyck 4, Larson 4, Sustachek 4, Turnham 2, Heussner 2, Grothe 2. Henry Sibley: Haas 15, Heussner 14, Pumper 12, Golberg 11, Johnson 5, ellis 3, Gallagher 2, Kolstad 2. Hopkins 80, Eastview 47 Eastview 1829-47 Hopkins 3446-80 Eastview: Lockard 16, Oberfeld 7, White 6, Sinn 6, Dwyer 5, Nwaudo 4, Schlosser 2, Bangh 1. Hopkins: Johnson 21, Chambers 14, Warren 11, Coffey 10, Stribling 9, Wright 4, Novak 3, Davis 2, Bowers 2, Hedstrom 2, Jorgensen 2. Howard Lk-WW 78, Lester Prairie-HT 47 Lester Prairie-Holy Trinity 2522-47 Howard Lake-W-W 4236-78 LPHT: Machemehl 18, Duffy 8, Thiry 6, Radtke 4, Quast 3, Tussing 2, Volness 2, Madsen 2, Barau 2. HLWW: Smith 24, Sale 14, Painschab 10, Zander 7, Egeberg 5, Aalid 5, Kittock 4, Aalid 3, Tintes 3, Briggs 2, Bangasser 1. Maple Grove 82, Champlin Park 76 Maple Grove 3547-82 Champlin Park 4036-76 Maple Grove: Wieneke 20, Olson 17, Wojta 13, Barta 12, Kaufman 7, Kane 6, Lindgren 5, Sterling 2. Champlin Park: Witt 23, Gibson 18, Smith 13, Sales 6, Garrison 6, Aakre 6, Juneau 2, Johnson 2. Maranatha 91, CHOF 42 Maranatha 4249-91 CHOF 2220-42 Maranatha: Hanson 24, Gillard 23, Hanson 18, Jacobson 8, Meyen 6, Goldschmidt 6, Cheema 6. CHOF: Piepkorn 16, Johnston 16, Scheeler 4, Eckman 3, Strandlund 3. Mpls Roosevelt 75, MN Transitions 51 Minneapolis Roosevelt 3441-75 Minnesota Transitions 2130-51 Roosevelt: Gillespie 20, Wiseman 15, Gaiyte 12, Durant, Jr. 12, Lark 5, Thomas 5, Leverett 4, Dickens 2. Transitions: Parrish 22, Moore-Jones 9, Alexander 7, McCaleb 7, Rush 3, Tejpaul 2, Ahmed 1. Mpls. South 64, St. Paul Academy 57 Minneapolis South 3430-64 St. Paul Academy 2433-57 South: Farrow 18, Myers 13, Peterson 9, Barber 9, Yusuf 5, Bowdry 4, Gleason 3, Lumbar 3. SPA: Egly 17, Gray 10, Egly 10, Dicke 9, Hanson 7, Peyton 2, Olson 2. Mounds View 77, Mpls. Southwest 73 Mounds View 3641-77 Minneapolis Southwest 4330-73 Mounds View: Hanson 25, Van Eps 20, Spencer 12, Kazinzski 10, Moga 6, Morris 2, Varberg 2. Southwest: Cady 21, Ross 15, Knuckles 9, Smith 9, Brodek 7, Porch 5, Ray 3, Knight 2, Johnson 2. New Life 80, St. Croix Lutheran 60 St. Croix Lutheran 3525-60 New Life Academy 4832-80 St. Croix Lutheran: Sticha 27, Zoellner 12, Hochmuth 11, Ponath 6, Groom 4. New Life: Horner 19, Prefer 12, Duffy 10, Horner 9, Linton 8, Engstrom 5, Nelson 4, Wu 4, Wynia 3, Busch 2, Frazier 2, Countryman 2. New Prague 74, Holy Family 64 Holy Family 2737-64 New Prague 4628-74 Holy Family: Hentges 15, Hanel 13, Dahl 12, Sperr 9, Stenerson 8, Mugford 5, Schumer 2. New Prague: Stepka 13, Soderlund 12, Wooten 12, Rynda 10, Vogel 10, Friendshuh 9, Zweber 8. New Ulm 64, Dassel-Cokato 53 New Ulm 2836-64 Dassel-Cokato 2528-53 New Ulm: Miller 16, Kannegiesser 16, Yackley 11, Mulder 8, Piotter 4, Stark 3, Dittrich 3, Johnson 2, Drahota 1. Dassel-Cokato: Smith 16, Asplin 16, Johnson 10, Thinesen 6, Martin 2, Chap 2, Latt 1. North Metro 54, Southwest Christian 47 North Metro 2826-54 Southwest Christian 2819-47 North Metro: Pfeifer 16, Lendt 14, Moan 12, Johnson 6, Rodriguez 4, Link 2. Southwest Christian: Eidem 11, Sandvig 9, Johanson 8, Jenson 8, Reinhart 6, Petersen 5. Norwood-YA 52, Kimball 42 Kimball 2220-42 Norwood-Young America 2428-52 Kimball: Peglow 14, Nielsen 8, Merchant 7, Hunt 5, Roerick 5, Hennen 2, VonWahlde 1. Norwood-YA:Messner 11, Marschall 9, Groschen 9, Brazil 8, Wenisch 7, Cardinal 4, Trick 2, Clemensen 2. Park Center 78, Armstrong 68 Armstrong 3434-68 Park Center 3543-78 Armstrong: O'Hara 17, Goettsche 14, Nolan 7, Biewen 6, Morris 4, Carlson 3, Dixon 2, Casperson 1. Park Center: Hooker 30, Buckley 19, Daniels 13, Matthews 5, Matthews 4, Tanner 3, Payne 2, Farrar 2. Prior Lake 64, Waconia 60 Waconia 3129-60 Prior Lake 3232-64 Waconia: Rachey 13, Boll 13, Herd 10, Ferron 10, Lenz 8, Chandler 4, Fuller 2. Prior Lake: Sobaski 30, Scanlon 8, Shanks 8, Faul 6, Spanton 4, Hart 4, Probert 4. Providence Academy 75, PACT 29 PACT 1712-29 Providence Academy 4530-75 PACT: Nelson 10, Stone 8, Mooers 3, Johnson 2, Stone 2, Jacklen 2, Stone 2. Providence Academy: Canfield 13, Heck 12, Richelsen 10, Richelsen 7, Ratliff 6, Miller 4, Lahr 4, Loew 4, Frederickson 4, Healy 3, Kaardal 2, Bohlke 2, Warren 2, Holden 1, Leggott 1. Red Wing 77, Park of C.G. 44 Park 2222-44 Red Wing 4334-77 Park: Juba 11, Broskoff 6, Fischer 5, Brenke 5, Heard 4, Melson 3, Klika 3, Kvendru 2, Osborne 2, Morrissey 2, Pinnix 1. Red Wing: Buck 25, Boldt 13, Leurquin 10, Sevlie 9, Miller 7, Powers 6, Bryant 3, Lang 2, Holm 2. Richfield 62, Chaska 61 Chaska 3427-61 Richfield 4220-62 Chaska: Bjorklund 17, Auer 10, Tewes 10, Sanders 8, Arnold 7, West 7, Thompson 2. Richfield: Guyton 12, Jones 12, Harris 10, Luke 9, Williams 8, Ross 5, Dembley 4, Adams 2. Rogers 73, Totino-Grace 58 Rogers 3241-73 Totino-Grace 3127-58 Rogers: Pecka 19, Loughlin 13, Gelle 10, Bloom 9, Olson 6, Spilles 6, Nelson 4, Murray 3, Sagehorn 3. Totino-Grace: Meyer 21, Fleming 11, Walker 11, Flaherty 6, Gasperlin 5, Olson 2, Wagner 2. Roseville 85, Mpls. Washburn 51 Roseville 3451-85 Mpls. Washburn 3021-51 Roseville: Johnson 18, Brown 15, Critchley 12, Gardner 11, Burich 11, Kacmarynski 9, Farmer 4, Perra 3, Magnuson 2. Minneapolis Washburn: Anderson 12, Shepherd 11, Jones 7, Rehm-Holden 7, Garvis 5, Puterbaugh 5, Whiting 2, Pruitt-Cooper 2. Simley 60, North Branch 57 North Branch 3126-57 Simley 3525-60 North Branch: Van Elsberg 21, Blomquist 10, Lewis 8, Thauwald 6, Harms 4, Dahle 4, Knobbe 2, Biederman 2, Blomquist 0. Simley: Stensgard 15, Gullerud 10, Baxter 8, Gartner 7, Scheffley 7, Kropp 6, Anderson 4, Stensgard 3, Della Vedova 0. St. Agnes 94, Learning for Leadership 18 Learning for Leadership 11 7-18 St. Agnes 5341-94 LfL: Kemp 7, McGee 6, Aden 3, Nur 2. St. Agnes: Bennett 24, Turch 17, Davison 13, Mueller 11, Webster 10, Delaney 7, Fossand 6, Missoh 2, Shearer 2, Gutzmann 2. St. Francis 73, Forest Lake 46 Forest Lake 2818-46 St. Francis 3439-73 Forest Lake: Knuston 9, Tyler 9, Degendorfer 8, Davis 8, Baumgartner 7, Walton 3, Goers 2. St. Francis: Johnson 20, Svihel 11, Wald 11, Kulsrud 8, Moreno 8, Monnier 6, Gilbertson 2, Koep 2, Nelson 2, Morrison 2, Carlson 1. St. Louis Park 62, St. Paul Central 60 St. Paul Central 2238-60 St. Louis Park 3329-62 St. Paul Central: Durant-Haines 21, Taylor Jr. 11, Taylor-Knighten 10, Brown 7, Williams 5, Cooper 4, Davis 2. St. Louis Park: Pollard 13, Koch 13, Moore 8, Roundtree 7, Bonds 7, Hayes 6, Gilbert Burke 5, Cullen 3. St. Paul Como Park 65, Concordia 61 Concordia Academy 3526-61 St. Paul Como Park 2936-65 Concordia Academy: Schneidermann 23, Moore, Jr. 14, Galloway 9, Beasy 5, Kennelly 5, Preble 2, Moldenhauer 2, Paulson 1. St. Paul Como Park: Sauer 23, Schrader 12, Latimore 11, Dittel 6, Elliott 5, Baschnagel 4, Johnson 4. St. Paul Harding 71, South St. Paul 48 South St. Paul 2523-48 St. Paul Harding 4130-71 South St. Paul: Guerreo 11, Jackson 11, Cuchna 10, Bjorklund 5, Garfield 3, Coan 3, Gerten 3, Cortez 2. St. Paul Harding: Reed 21, Anderson 19, Ulmer 10, Samuel 5, Adesoro 4, Wells 4, Grundtner 3, Kamara 2, Williams 2, Greenhill 1. SP Highland Park 84, Fridley 82 [OT] St. Paul Highland Park 29496-84 Fridley 30484-82 St. Paul Highland Park: Bradley 52, Collins-Westund 8, Brower 6, Moore 6, Koenig 4, Musse 3, Murphy 3, Menifee 2. Fridley: Mulbah 18, Pal 17, Duehn 15, Akane 13, Kapala 8, Brown 5, Murray 4, Opare-Addo 2.St. Peter 79, Le Sueur-Henderson 41 St. Peter 4633-79 Le Sueur-Henderson 1526-41 St. Peter: Kruize 26, Steidler 20, Rice 8, Kempenich 7, Peymann 7, Raymond 5, Rosburg 2, Sorensen 2, Erickson 2. Le Sueur-Henderson: Wirt 15, Klockmann 7, Rose 5, Kahlow 5, O'Brien 5, Manion 2, Schwartz 2. Waterville-E-M 62, Belle Plaine 61 Belle Plaine 2833-61 Waterville-Elysian-Morristown 1943-62 Belle Plaine: Dauwalter 16, Bigaouette 13, Karl 11, Koepp 10, Meger 7, Boateng 2, Winders 2. Waterville-Elysian-Morristown: Kinniry 21, Dotterweich 13, Pope 9, Harmon 7, Klugherz 4, Thompson 4, Kaplan 3, Grose 1. Heritage 78, West Lutheran 70 West Lutheran 3139-70 Heritage Christian 3444-78 West Lutheran: Barth 19, Draeger 17, Barth 12, Stavig 8, Skorseth 8, Arbogast 4, Kieffer 2. Heritage Christian: Pieper 20, Weld 20, Bland 13, Kleinschmidt 11, Basco 8, Peterson 4, Hamilton 2.

BASKETBALL • GIRLS

Anoka 66, Coon Rapids 51 Anoka 3531-66 Coon Rapids 2724-51 Anoka: Lundberg 19, Torgerson 13, Fredenburg 8, Bray 6, Adamich 5, Guimont 4, Keis 3, Sarazine 3, Gifford 2, Bray 2, Slater 1. Coon Rapids: Pasiowitz 11, Mckernon 11, Huffman 10, Hawkins 10, Jones 4, Balego 3, Sarette 2. Apple Valley 55, Farmington 54 Apple Valley 1738-55 Farmington 2628-54 Apple Valley: Pipkins 17, Dagon 14, Robson 9, Moorse 7, Swanson 6, Schumacher 2. Farmington: Chadwick 21, Gallus 11, Grebner 10, Homeier 6, Gorden 2, Bruns 2, Hett 2, Speer 0. Benilde-St. Marg 54, Hill-Murray 34 Benilde-St. Margaret's 2232-54 Hill-Murray 2014-34 Benilde-St. Margaret's: Coughlin 19, Jackson-Sherrod 12, Nicholson 10, Liebl 6, Minea 4, Sattler 2, Coughlin 1. Hill-Murray: Langer 11, Angeli 6, Graskewicz 4, Doolittle 4, Schwartz 4, Schwartz 2, Lindahl 2, Thompson 1. Bloom. Jefferson 60, Holy Angels 55 Jefferson 3327-60 Holy Angels 1639-55 Jefferson: Smith 15, Loughrey 14, Fritzlar 8, Riermersma 7, Schuster 5, Lorton 4, Byers 4, Deming 2, Starling 1. Holy Angels: Wise 15, Bowlin 13, Banovetz 9, Oslund 6, Hogan 4, Schumacher 4, Caron 3, Bagwell-Katalinich 1. Centennial 67, Andover 37 Andover 1423-37 Centennial 3928-67 Andover: Graham 13, Becker 12, Becker 8, Leger 4. Centennial: Waytashek 23, Bretoi 9, Morris 8, Morris 7, Werth 5, Coffer 4, Hofmann 4, Gerding 4, Lodico 2, Ring 1. Chanhassen 59, Buffalo 31 Chanhassen 2930-59 Buffalo 1615-31 Chanhassen: Smith 11, Shifflett 10, Wright 9, Gitzen 8, Udstuen 6, Letsche 4, Benson 4, Wilder 3, Kinsella 2, Santjer 2. Buffalo: Spier 9, Fredrick 6, Daniels 4, Marr 4, Feddema 2, Boster 2, Duske 2, Curry 2. Chisago Lakes 76, Mahtomedi 43 Chisago Lakes 4234-76 Mahtomedi 2716-43 Chisago Lakes: Ramberg 21, Trandahl 11, Backes 3, Greene 3, Spading 3, Meyer 2. Mahtomedi: Graff, 13, Greene, 9, Ringham, 8, Langmade, 6, Thoemke, 3, Gustafson, 2, Gengler, 2. Columbia Heights 55, Spectrum 40 Columbia Heights 2728-55 Spectrum 2218-40 Columbia Heights: Ifonlaja 16, Dixon 12, Thomas 9, Graham 8, Born 4, Burbank 2, Ford 2, Eatmon 1, Liebelt 1. Spectrum: Stevenson 15, Eden 13, Schultz 5, Bonin 4, Gleason 2, Diekman 1. Cretin-Derham Hall 57, Hastings 38 Cretin-Derham Hall 3225-57 Hastings 1424-38 Cretin-Derham Hall: Alt 16, Odegard 11, Cullen 7, Czech 6, Odegard 5, Howard 4, Johnson 4, Kleason 3, Radford 1. Hastings: Norman 12, Thomas 10, Martin 6, Tjomsland 4, Bayne 3, Hollar 3. East Ridge 53, Stillwater 37 Stillwater 1918-37 East Ridge 3023-53 Stillwater: Becker 9, Day 7, Lauber 7, Johnson 6, Pepera 5, Tschumperlin 2, Balzart 1. East Ridge: Pignato 16, Swanson 10, Robinson 8, Walker 6, Keefe 4, Bloomquist 4, Amend 3, Wiggins 2. Eastview 73, Red Wing 51 Red Wing 1734-51 Eastview 3835-73 Red Wing: Buck 29, Kelly 12, Muelken 4, Kuhl 2, Cota 2, Schaffer 2. Eastview: Guebert 25, Metoxen 17, Johnson 11, Wilson 7, Seaberg 5, Opatz 4, Schlosser 2, Udo 2. Edina 59, Burnsville 30 Burnsville 921-30 Edina 3227-59 Burnsville: Kempf 12, Fesenmaier 8, Mitby 4, Connolly 3, Adams 2, Mogren 1. Edina: McGrory 22, Morton 11, Schnell 7, Rodriquez 6, Engen 6, Nash 3, Jank 2, Mathis 2. Hopkins 69, Lakeville North 62 Hopkins 4029-69 Lakeville North 4022-62 Hopkins: O'Toole 18, Shackelford 16, Coffey 15, Hollie 12, Anderson 6, Bates 2. Lakeville North: Stewart 15, Berkvam 15, Kolander 10, Rozell 8, Augustine 6, Naatjes 2, Malecha 2, Meidl 2, Carda 2. Jordan 56, Sibley East 31 Sibley East 1219-31 Jordan 1838-56 Sibley East: Garza 13, Eckberg 6, Sommers 4, Thomes 3, Reierson 2, Martens 2, Dose 1. Jordan: Dean 16, Anderson 9, Hancock 9, Klegstad 6, Jirik 6, Thong 5, Vinkemeier 5. Maple Grove 68, Champlin Park 50 Champlin Park 1139-50 Maple Grove 3830-68 Champlin Park: Zopfi 19, Zimmermann 12, Crymble 7, Alexander 4, Heytens 3, Anderson 2, Adkins 2, Sampson 1, Severn 0. Maple Grove: Davison 17, Jones 15, Bourbonais 12, Ordner 11, DeGroote 4, Schmidt 4, Hagert 2, Zimmer 2, Barta 1. Maranatha 73, Minneapolis South 34 Maranatha 3835-73 Minneapolis South 1717-34 Maranatha: Lee 21, Payne 14, Jarnot 12, Lee 9, Stull 8, Osemenam 7, Hammond 2. South: Sanders 13, Jones 8, Hughes 6, Stewart 5, Sanders 2. Mpls. Edison 66, St. Paul Harding 50 St. Paul Harding 2525-50 Minneapolis Edison 2442-66 Harding: Wilson-Sinkfield 18, Wells-Johnson 15, Walker 6, Walker 5, Gbojueh 2, Weiss 2, Johnson 2. Edison: Sutton 32, Longs 21, Studevan 6, Thompson 4, Whitmore 2, Vaughn 1. Minnehaha 77, St. Paul Academy 26 St. Paul Academy 917-26 Minnehaha Academy 5819-77 SPA: Ademite 5, Romans 5, Applebaum 4, Irish 4, Claiborne 2, Arnold 2, Lagos 2, Hanson 2. Minnehaha: Nipper 28, Kaminski 10, Johnson 9, Warren 7, West 5, Gunderson 4, Grothe 4, Gilreath 4, Mrozek 2, Thurow 2, Thomey 2. Minnetonka 59, Chaska 46 Minnetonka 3227-59 Chaska 1531-46 Minnetonka: Shelquist 15, Hedstrom 13, Rice 8, Fredrickson 5, Baker 4, Stacken 2. Chaska: Panning 11, Baab 8, Rohe 7, Thompson 7, Stanberry 5, Leggett 3, Wenning 3, Sundby 2. Monticello 52, Dassel-Cokato 42 Dassel-Cokato 1527-42 Monticello 2725-52 Dassel-Cokato: Gayner 19, Olsen 14, Raisanen 2, Johnson 2, Norgren 2, Webster 2, Zobel 1. Monticello: Sawatzke 20, Laimer 14, Lui 7, Lentner 5, Bechtold 4, Cole 2 Norwood-YA 63, Mayer Lutheran 56 Norwood-Young America 3231-63 Mayer Lutheran 2630-56 Norwood-YA: Brazil 26, Willemsen 11, Erpenbach 8, Miller 7, Karnes 6, Jo 4, Geis 1. Mayer Lutheran: Manteuffel 11, Peters 11, Hucky 9, Schmidt 9, Bruggman 8, Larsen 6, Johnson 2. Orono 73, Mound-Westonka 55 Mound-Westonka 2530-55 Orono 3736-73 Mound-Westonka: Anderson 24, Berger 8, Pouti 8, Wollner 4, Martin-Vega 4, Sir 4, Anderson 2, Clarke 1. Orono: Nelson 14, Tunheim 14, Jorgenson 12, Heussner 8, Reiners 8, Larkin 8, Earley 2, Striggow 2, Mandell 2, Delay 2, Singleton 1. Osseo 51, Blaine 20 Blaine 812-20 Osseo 3120-51 Blaine: Howe 10, Weigand 7, Swanson 2, Foster 1. Osseo: Webb 13, Morton 12, Malone 7, Barfknecht 6, Jones 5, Porte 4, Schoeben 3, Etheridge 1. Park Center 77, Armstrong 38 Park Center 5126-77 Armstrong 2216-38 Park Center: McMorris 25, DuBois 12, Sorensen 11, Simonet 9, Schaub 6, Browen 6, Henry 5, Buggs 2, Peterson 1. Armstrong: Russ 11, Williams 9, Sacic 7, Zbaracki 7, Donovan 2, Tanner 2. Providence Academy 50, Hutchinson 38 Providence Academy 3020-50 Hutchinson 1424-38 Providence: Finley 15, Ratliff 13, Szabla 10, Borland 6, Happke 4, Murtha 2. Hutchinson: Juergenson 12, Christy 12, Miner 5, Schwantz 4, Owen 3, Hruby 2. Roseville 52, White Bear Lake 29 Roseville 2230-52 White Bear Lake 1613-29 Roseville: Graham 13, Cordes 10, Schaefer 10, Poss 7, Burich 4, Ascher 4, Christiansen 2, Benson 2. White Bear Lake: Jones 7, Foley 6, Renner 6, Degardner 5, Zobrowski 2, Sass 2, Lastovich 1. Simley 61, Rogers 51 Simley 2536-61 Rogers 2823-51 Simley: Kain 21, Lockett 15, Boyd-Lockett 12, DeLao 11, Brown 2. Rogers: Dorr 20, Paulsrud 8, Heikkinen 4, Darr 4, Frain 4, Dobberstein 4, Nowak 4, McClay 3. SW Christian 52, North Metro 10 North Metro 3 7-10 Southwest Christian 3616-52 North Metro: Harmon 7, Braun 3. SW Christian: Krommendyk 16, Robertson 10, Meinke 8, Chase 4, VerDoorn 4, Isaak 2. St. Agnes 54, Blake 40 Blake 2218-40 St. Agnes 2133-54 Blake: Waldfogel 17, Sill 15, Kozlak 2, Johnson 2, Ahmed 2, Chambers 2. St. Agnes: Turch 24, Tibesar 11, Davis 9, Bennett 5, Plamann 3, Wallrich 2. St. Croix Prep 41, Legacy Christian 38 Legacy Christian 32 6-38 St. Croix Prep 2219-41 Legacy Christian: Ruf 15, Weddle 14, Ryan 4, Smitsdorf 3, Scheil 2. St. Croix Prep: Kaetterhenry 15, Schollmeier 13, Kaetterhenry 9, Walsh 4. St. Michael-Albertville 57, Elk River 49 St. Michael-Albertville 3027-57 Elk River 1831-49 St. Michael-Albertville: Bebo 16, Brendefur 12, Hansen 10, Westrum 7, Autio 6, Van Wyhe 5, Burns 1. Elk River: Sohns 16, Rollag 13, Gracik 6, Scheid 5, Ness 4, Cornelius 3, Detloff 2. St. Paul Central 58, Richfield 49 Richfield 1831-49 St. Paul Central 2236-58 Richfield: January 19, Adams 7, Hammonds 6, Ford-Washington 6, Biever 4, Barnes 3, Lindblom 2, Adams 2. St. Paul Central: Chatman 21, MacDonald 13, Sherow 12, Williams 7, Jones 2, Curtis 2, Kizart 1. St. Paul Humboldt 79, Henry Sibley 48 Henry Sibley 2028-48 St. Paul Humboldt 4435-79 Henry Sibley: Mckay 11, Kramer 8, Langston 5, Sanchez 5, Klehr 3, Ruiz 3, Christensen 2, Mcghan 2. St. Paul Humboldt: Holt 21, Hernandez 19, Akis 16, Greene 8, Seals 6, Castillo 4, Gentry 3, DeLoye 2, Mendez 0, Stokes 0. Watertown-Mayer 61, Belle Plaine 50 Belle Plaine 2723-50 Watertown-Mayer 2338-61 Belle Plaine: Fogarty 20, Otto 8, Hayden 8, Murphy 6, Meyer 4, Read 2, Brazil 2. Watertown-Mayer: Theisen 21, Killian 14, Klitzke 9, Miller 5, Johnson 5, Heldt 4, Wandersee 3. West Lutheran 53, FAIR 21 FAIR 1011-21 West Lutheran 2627-53 FAIR: Smith 9, Kelly 6, Cooper 2, Carson 2, Samejima 1, Weiland 1. West Lutheran: Hoffmann 9, Westberg 7, Christoffersen 7, Beise 6, Charlson 5, Vollbrecht 5, Stromback 5, Studanski 3, Nielsen 2, Veach 2, Tripp 2, Oberlander 0. Woodbury 47, Park 38 Woodbury 2522-47 Park 2018-38 Woodbury: White 10, Bilski 9, Hunter 8, Schiffler 6, Hakes 5, Sampson 4, Olsen 3, Kieger 2. Park: Lurken 11, Lamberty 9, Ogunrinde 6, Williams 5, Waldo 4, Briggs 3.

HOCKEY • BOYS

Bl. Jefferson 5, Prior Lake 2 Prior Lake 110-2 Jefferson 203-5 First: BJ-Hernon (Straus, Lindquist), 1:44; PL-Keckeisen (Reedy, Busch), 8:44; BJ-Straus (Bach, Panvica), 14:34. Second: PL-Kleven (Zins, Smith), 7:53. Third: BJ-Johnson, 0:55; BJ-Lindquist (Hernon), 15:28; BJ-Daggett (Roisum, Beek), 15:44. Saves-Prior Lake: Vidmar 7-19-5-31; Jefferson: Martens 17-10-7-34. Bl. Kennedy 3, Chanhassen 2 Kennedy 111-3 Chanhassen 101-2 First: BK-O'Keefe (Hinrichs, Jost), 6:46; Chan-Wilkinson (Burkholder, Theis), 10:01. Second: BK-McCullen (Jost), 16:17. Third: Chan-Seal (Spillers, Wilkinson), 1:00; BK-Skophammer (Jensen, Roers), 8:43. Saves-Kennedy: Johnson 9-15-5-29; Chanhassen: Anderson 9-4-8-21. Burnsville 7, Rosemount 4 Burnsville 142-7 Rosemount 220-4 First: B-Boeser (Sheehy, Kivihalme), 3:40; R-Wiinters (Bichler), 9:30; R-Linder (Weiand, Meade), 10:25. Second: B-Rikberg (Ahcan, Dockry), 1:25; B-Sheehy (Boeser, Schneider), 2:57; R-Weiand (Wiinters, Meade), 7:26; B-Sheehy (Borchardt), 10:38, sh; R-Weiand (Bichler, Linder), 12:26; B-Sheehy (Boeser), 13:02. Third: B-DiGregorio (Schweitzer, Schneider), 4:31; B-Kivihalme (Borchardt, Sheehy), 16:08. Saves-Burnsville: Anderson 7-10-6-23; Rosemount: Fraune 11-18-8-37. Chaska 4, Le Sueur-Henderson/SP 2 Chaska 022-4 Le Sueur-Henderson/SP 110-2 First: LSHSP-Braun (Solomon), 10:27. Second: C-Kirchoff (Schmidt), 9:04; LSHSP-Favre (Regner, Zallek), 13:08; C-Hardy (Schmidt), 13:56. Third: C-Gersich (Schmidt, Kirchoff), 7:24; C-Schmidt, 16:25. Saves-Chaska: Jackson 6-6-6-18; LHSPTC: Amsden 17-19-11-47. Cloquet 13, Cambridge-Isanti 1 Cambridge-Isanti 100-1 Cloquet 544-13 First: Cl-Dincau (Michaud), 0:54; Cl-Kuhlman (Michaud, Michaud), 5:40; Cl-Michaud (Michaud), 8:16; CI-Anderson (Uuttera), 10:16; Cl-Niemi (Kuhlman), 15:06; Cl-Kuhlman (Johnson, Newgren), 16:23. Second: Cl-Kuhlman (Michaud), 4:46; Cl-Niemi, 5:52; Cl-Michaud (Dincau, Klatt), 7:44; Cl-Dincau (Robideaux, Michaud), 11:30. Third: Cl-Michaud (Michaud, Kuhlman), 2:07; Cl-Niemi, 2:36; Cl-Michaud (Kuhlman, Lind), 14:00; Cl-Dincau (Kadelbach, Niemi), 15:28. Saves-Cambridge-Isanti: Maslow 23-0-0-23; Schultz 0-15-11-26; Cloquet/Esko/Carlton: Strom 3-2-3-8. Eagan 6, Lakeville South 5 Eagan 132-6 Lakeville South 311-5 First: LS-Lauderdale (Gonzalez), 0:00; LS-Swaney (Doeden, Lauderdale), 1:49; Eag-Willox (Muck), 6:08; LS-Farley (Freemark), 7:04. Second: LS-Lauderdale (Doeden, Swaney), 5:18; Eag-Willox (Glienke), 8:18; Eag-Gabrielle (Stebbing, Elsenheimer), 12:05; Eag-Willox (Smallidge), 12:25. Third: LS-Baumann (Freemark, Jackson), 0:30; Eag-Glienke (Willox), 3:51; Eag-Gabrielle (Stebbing), 7:48. Saves-Eagan: Lindgren 11-11-10-32; Lakeville South: Schumacher 8-11-10-29. Eastview 6, Lakeville North 2 Eastview 042-6 Lakeville North 011-2 Second: LN-Poehling (Diercks, Poehling), 6:00; East-McNamara (Beattie), 10:58; East-McGlocklin (Beattie, Muehlbauer), 11:58; East-Muehlbauer (Cooper, Stillings), 12:32; East-Erickson (Snodgrass), 14:18. Third: LN-Poehling (Diercks, Poehling), 4:10; East-McNamara (Snodgrass, McGlocklin), 6:50; East-Wobschall (Abbott), 16:32. Saves-Eastview: Driscoll 4-7-0-11; Lakeville North: Wilson 8-5-2-15. Elk River 3, Holy Family 2 Holy Family 011-2 Elk River 300-3 First: ER-Sanford (Ege), 0:42; ER-Jaremko (Zerban, Ege), 4:38; ER-Sanford (Jaremko), 6:47. Second: HF-Mork (Woolf, Marooney), 6:52. Third: HF-Garin (Peterson, Anderson), 5:36. Saves-Holy Family: Rassmussen 9-6-14-29; Elk River: Berglove 4-5-8-17. Forest Lake 6, St. Francis 0 St. Francis 000-0 Forest Lake 231-6 First: FL-Herbert (Kilpela, Egle), 3:18; FL-Parker, 7:43. Second: FL-Rogala (Dahly, Suess), 2:46; FL-Kilpela (Gravelle, Rogers), 8:26; FL-Parker (Thompson, Pikala), 15:34. Third: FL-Suess (Gravelle, Rogala), 13:57. Saves-St. Francis: Hanson 12-12-15-39; Forest Lake: Peterson 8-8-10-26. Hastings 3, North St. Paul 1 North St. Paul 001-1 Hastings 111-3 First: Has-Bussey, 5:08. Second: Has-Shoen (Cooper, Shingledecker), 6:36. Third: Has-Flynn (Caneff, Bussey), 4:50; NSP-Meister (Blom), 7:53. Saves-North St. Paul: Bollmann 13-16-9-38; Hastings: Barr 2-5-5-12. Hopkins 2, St. Louis Park 1 Hopkins 110-2 St. Louis Park 001-1 First: Hop-Shoemaker-Gagnon (Coupols, Laven), 13:07. Second: Hop-Patterson (Weiner, Sween), 6:11. Third: StLP-Lukasavage (Plender, Hills), 13:17. Saves-Hopkins: Dalton 6-10-5-21; St. Louis Park: Froom 14-15-9-38. Legacy 13, Pine City/Rush City 0 Pine City/Rush City 000-0 Legacy Christian 553-13 First: LC-Leier (Cole, Arenz), 1:03; LC-Stauffeneker (Thompson, Leier), 4:15; LC-Sutherland (Cole), 9:26; LC-Holleran (Vitek, Edgington), 12:53; LC-Arenz (Larson), 14:17. Second: LC-Arenz (Asfahl), 2:00; LC-Larson, 2:59; LC-Wiczek, 4:14; LC-Thompson (Wiczek), 7:20; LC-Leier (Asfahl), 10:36. Third: LC-Wiczek (Koski), 3:35; LC-Stauffeneker (Thompson, Cole), 6:00; LC-Vitek (Cole, Arenz), 16:50. Saves-Pine City/Rush City: Pitzen 13-4-5-22; Legacy Christian: Balk 7-7-1-15. Mahtomedi 6, Blake 2 Mahtomedi 321-6 Blake 101-2 First: B-Bankes, 4:01; M-Bruggeman (Campbell), 4:01; M-Campbell (Slack), 12:28; M-Keeney (Becker), 16:18. Second: M-Campbell (Becker), 0:00; M-Becker (Campbell, Erickson), 16:05. Third: M-Boo (Bonine, Rathmanner), 7:27; B-Lyman (Gleekel, Ferguson), 12:27. Saves-Mahtomedi: Denis 2-14-7-23; Blake: Norris 16-13-12-41. New Ulm 4, Hutchinson 3 Hutchinson 111-3 New Ulm 211-4 First: N-Kopacek, 1:04; Hu-Cowger, 2:07; N-Peterson (Stark, Neumann), 10:15. Second: Hu-Mandelkow (Mandelkow), 1:17; N-Davis (Helget, Neumann), 14:08. Third: N-Neumann (Davis, Heiderscheidt), 5:33; Hu-Goosen (Adams), 14:00. Saves-Hutchinson: Buss 10-10-7-27; New Ulm: Kraus 7-6-15-28. North Branch 7, Moose Lake Area 3 Moose Lake 102-3 North Branch 034-7 First: M-Lower, 8:57. Second: NB-Miller (Axberg, Cashill), 0:45; NB-Kratzke (Larson, Zentner), 15:58; NB-Waldo (Kratzke), 16:08. Third: NB-Martineau (Danks), 2:33; NB-Cashill (Axberg), 3:52; NB-Patten, 5:35; M-Douglas (Hoffman), 10:17; NB-Miller (Kratzke), 13:42; M-Granfors (Douglas), 16:51. Saves-Moose Lake: Mohelsky 20-1-14-35; North Branch: Steffen 2-24-8-34. Northern Lakes 4, Monticello 3 Monticello 102-3 Northern Lakes 112-4 First: M-Stromme, 4:36; N-Moe (Couture, French), 6:24, sh. Second: N-Galligan (Couture), 14:58. Third: M-Stromme (Nelson), 0:18; N-Moe (Couture), 3:52; M-Carstens (Jones), 7:09; N-Couture (Florey, Bickford), 13:21. Saves-Monticello: Jones 5-6-7-18; Northern Lakes: Stangel 8-5-9-22. Northfield 3, Faribault 2 [OT] Northfield 1101-3 Faribault 0020-2 First: N-Freiermuth (Scofield), 4:51. Second: N-Scofield (VonRuden), 1:17. Third: F-Brogden (Werner, Jandro), 1:14; F-Werner (Jensen), 4:52. OT: N-Scofield (Freiermuth), 1:04. SPA 9, Achiever NE Academy 2 St. Paul Academy 333-9 Achiever NE Academy 002-2 First: SPA-Sullivan (Wood), 0:55; SPA-Westfield (Sullivan, Wood), 9:06, sh; SPA-Westfield, 10:06. Second: SPA-Blackmun (Causey, Jallen), 2:36; SPA-Blackmun (Dahlseide, Mickelson), 7:19; SPA-Blackmun (Jallen, Mickelson), 14:57. Third: SPA-Sullivan (Westfield, Dahlseide), 1:32; SPA-Wood (Sullivan, Westfield), 3:24; A-Finnegan (Sprague, Thompson), 5:02; A-Thompson (Finnegan), 11:49; SPA-Wood (Sullivan, Westfield), 12:46. St. Paul Como Park 6, Waseca 1 St. Paul Como Park 132-6 Waseca 100-1 First: SPCP-McNamee, 6:05; WASECA-Whitehurst (Ungs), 6:35. Second: SPCP-Will (McCullough, McNamee), 1:17; SPCP-Wagner (McNamee, Klein), 3:12; SPCP-McNamee (Gaertner), 5:59. Third: SPCP-McNamee (McCullough), 3:28; SPCP-Will (Sateren, Inskeep), 14:32. Saves-St. Paul Como Park: Mantel 10-8-13-31; Waseca: Stroda 8-19-3-30. St. Thomas 6, Cretin-Derham Hall 1 Cretin-Derham Hall 010-1 St. Thomas Academy 114-6 First: STA-Versich, 15:37. Second: STA-Regan (Dougherty, Bretzman), 2:21; CDH-Buckingham (Huebner, Dekker), 12:56. Third: STA-Versich (Bretzman), 1:05; STA-McManus (Dougherty, Stang), 5:10; STA-Hart (Perry), 6:52, sh; STA-Geiser, 16:55. Saves-Cretin-Derham Hall: McLeod 10-10-17-37; St. Thomas Academy: Zevnik 5-9-9-23. Tartan 4, Red Wing 0 Tartan 004-4 Red Wing 000-0 Third: Tar-O'Sullivan (Ledman, Jackson), 0:19; Tar-O'Sullivan (Ledman, Jackson), 7:13; Tar-Friberg (Olheiser), 11:44; Tar-O'Sullivan, 16:18. Saves-Tartan: Splichal 9-8-12-29; Red Wing: Blaney 6-13-19-38. Waconia 8, Richfield 3 Richfield 210-3 Waconia 422-8 First: W-Reinke (Riebel), 4:10; W-Mattson (Wilsey), 9:54; W-Reinke (Mattson), 11:54; W-Fortwengler (Wilsey), 12:44; R-Ahlstrand, 14:12; R-Kruegar (Jessen, Krohn), 15:43. Second: R-Ahlstrand, 0:44; W-Fortwengler (Balow), 4:34; W-Riebel (Mattson, Tasson), 8:42. Third: W-Riebel (Reinke), 7:44; W-Riebel, 7:53. Saves-Richfield: Meyer 20-13-11-44; Waconia: Molinari 11-9-5-25. White Bear Lake 6, East Ridge 2 [OT] White Bear Lake 2310-6 East Ridge 0110-2 First: WBL-King (Wahlin, Wilke), 9:50; WBL-Welch (Dittel, Giller), 12:36. Second: WBL-Wahlin, 3:34, sh; ERIDGE-Donohue (Hart), 13:28; WBL-King, 14:32; WBL-Giller (Welch), 14:51. Third: ERIDGE-Leach (Fronek), 9:34; WBL-Wahlin (King, Deppert), 9:39. Saves-White Bear Lake: Green 6-14-13-0-33; East Ridge: Maki 9-10-3-0-22.

HOCKEY • GIRLS

Andover 8, Champlin Park 2 Champlin Park 110-2 Andover 143-8 First: CP-Adair (Elledge), 2:01; And-Portner (Voltin, Turpin), 9:42. Second: CP-Elledge (Stennes), 5:19, sh; And-Goodin, 5:37; And-Aguilar (Haskins, Flanagan), 7:07; And-Voltin (Langlie), 10:30; And-Czezh (Dale, Portner), 15:17. Third: And-Dale (Haskins, Flanagan), 4:39; And-Czezh (Portner), 5:21; And-Goodin (Langlie), 5:44. Saves-Champlin Park: Foss 8-13-16-37; Andover: Rooney 5-6-4-15. Armstrong/Cooper 4, North Metro 2 Armstrong/Cooper 022-4 North Metro 200-2 First: NM-Ward (Younkers), 2:30; NM-Pena (Kraemer, Hegerle), 6:10. Second: AC-Smith (Terres), 9:24; AC-Smith (Odell), 11:19. Third: AC-Verbeten (Odell, Terres), 6:40; AC-Odell (Terres, Adams), 16:26. Saves-Armstrong/Cooper: Ritten 10-4-8-22; North Metro: Torborg 10-12-11-33. Blaine 4, Anoka 1 Blaine 013-4 Anoka 100-1 First: Ano-Burkey (Brigham), 2:34. Second: Blai-Falck, 15:24. Third: Blai-Swanstrom (Swanstrom, Schlagel), 0:16; Blai-Wolens (Lachinski), 7:45; Blai-Swanstrom, 15:49. Saves-Blaine: Jensrud 9-8-7-24; Anoka: Scarborough 5-6-9-20. Blake 7, Minneapolis 2 Blake 151-7 Minneapolis 011-2 First: Blak-Cameranesi, 2:37, sh. Second: Blak-Fraley, 0:58; Blak-Cameranesi (Everson, Lund), 9:34; Blak-Fraley (Chancellor), 10:44; Blak-Lovaas (Cameranesi), 12:29; Blak-Cameranesi (Lovaas), 14:36; Mpls-Baker (Fuller), 16:49. Third: Mpls-Horstman (Fuller), 0:42; Blak-Bullock (Fraley), 9:21. Saves-Blake: Johnson 8-6-4-18; Minneapolis: Winchell 5-22-9-36. Centennial 3, Coon Rapids 1 Centennial 021-3 Coon Rapids 100-1 First: CR-Stalboerger (Ammann, Hannula), 13:59. Second: Ce-Wind (Kolak, Ostendorf), 0:34; Ce-Loveland (Taschner), 10:39. Third: Ce-Axt (Axt), 1:40. Saves-Centennial: Bakken 5-6-6-17; Coon Rapids: Weber 8-8-9-25. Elk River 2, Maple Grove 2 [OT] Elk River 0020-2 Maple Grove 2000-2 First: MG-Rosenow (Josephson, Boonstra), 1:40; MG-Dorosh (Woo), 2:35. Third: ER-Simon (Forster), 10:10; ER-Forster (Simon), 15:25. Saves-Elk River: Scott 5-5-4-6-20; Maple Grove: Blesi 4-3-5-2-14. Hill-Murray 8, North St. Paul 0 North St. Paul 000-0 Hill-Murray 224-8 First: HM-Bonfe (Klein, Freeberg), 10:00; HM-Bonfe (Boyer, Klein), 13:49. Second: HM-Freeberg, 13:38; HM-Lambert (Kaasa, Boyer), 13:54. Third: HM-Anderson (Bobrowski, Zarembinski), 0:28; HM-Freeberg (Prater), 2:37; HM-Kaasa (Lambert, Kratzke), 11:45; HM-Zarembinski (Anderson, Bobrowski), 16:30. Saves-North St. Paul: Folkerts 6-12-9-27; Hill-Murray: Woodward 4-3-3-10. Hopkins 3, Apple Valley 1 Apple Valley 100-1 Hopkins 210-3 First: Hop-Boyd, 7:44; Hop-Rodgers, 12:05; AV-Power, 15:04. Second: Hop-Hanley (Bizal, Boyd), 16:47. Saves-Apple Valley: Sampson 13-12-10-35; Hopkins: O'Neil 8-0-9-17. Mahtomedi 3, Simley 3 [OT] Mahtomedi 1110-3 Simley 1110-3 First: Mah-Hagstrom (Deans, Heinl), 1:29; Sim-Sobaski (Nelson, Muller), 7:37. Second: Mah-Gibson (Bergren), 3:29; Sim-Larson (Matthews, Hapka), 7:30. Third: Mah-McAlpine (Krebsbach, Bergren), 5:37; Sim-Nelson (Muller), 8:06. Saves-Mahtomedi: Boreen 3-11-8-1-23; Simley: Tschida 10-8-9-6-33. Minnehaha 2, St. Paul Blades 0 St. Paul Blades 000-0 Minnehaha 110-2 First: M-Lynn, 5:48. Second: M-Lynn (Wohletz, Mullinix), 13:28. Saves-St. Paul Blades: Westfield 4-10-5-19; Minnehaha: Carle 16-14-12-42. North Wright County 5, Rogers 2 Rogers 200-2 North Wright County 023-5 First: Rog-Antony, 6:11; Rog-Nelson (Lehn), 10:38. Second: NWC-King (Johnson), 3:05; NWC-Chapman (Sibley, Heiber), 12:50. Third: NWC-Heiber, 9:16; NWC-Sjelin (King), 9:58; NWC-Heiber (King), 12:48. Saves-Rogers: Klimstra 14-11-13-38; North Wright County: Duncan 3-3-4-10. Princeton 2, St. Francis 0 Princeton 020-2 St. Francis 000-0 Second: Pr-Walter, 8:35; Pr-Voce (Schramel, Walter), 16:59. Saves-Princeton: Schramel 7-4-6-17; St. Francis: Bullen 9-5-4-18. Red Wing 8, New Prague 2 Red Wing 422-8 New Prague 101-2 First: RW-Haley (Schammel), 3:05; NP-Taylor (Sticha), 7:49; RW-Haley (Stegora, Schammel), 12:05; RW-Schammel (Haley), 12:43; RW-Haley, 13:51. Second: RW-Schammel (Haley), 3:26; RW-Schammel (Haley), 7:20. Third: RW-Haley (Schammel), 10:02, sh; RW-Schammel (Haley), 12:18; NP-Anderson (Taylor, Algren), 13:24. Saves-Red Wing: Corcoran 7-8-11-26; New Prague: Puente 4-7-5-16.
  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions
Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

download our hockey apps

download our basketball apps

download our football apps

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

 
Close