Monday's prep results

  • Updated: December 10, 2012 - 11:41 PM

BASKETBALL • BOYS

MONDAY

METROPOLITAN AREA

• Holy Angels 74, Hill-Murray 63

MINNESOTA

• Fosston 59, Fertile-Beltrami 53

• Waubun 51, Norman County West 39

• Win-E-Mac 60, Climax/Fisher 39

BASKETBALL • GIRLS

MONDAY

METROPOLITAN AREA

• Lakeville South 64, Mpls. Washburn 60

• Minn. Transitions 58, Mpls. Henry 13

• St. Croix Lutheran 60, St. Paul Acad. 35

• Wayzata 68, Irondale 30

MINNESOTA

• Breckenridge 56, Park Christian 27

• Mesabi East 58, Hill City 30

HOCKEY • BOYS

METRO STANDINGS

CLASSIC SUBURBAN Conf Pts All Hill-Murray 0-0-0 0 4-0-0 Tartan 0-0-0 0 4-0-0 North St. Paul 0-0-0 0 4-1-0 St. Thomas Academy 0-0-0 0 2-1-0 Henry Sibley 0-0-0 0 1-1-2 Mahtomedi 0-0-0 0 1-1-0 South St. Paul 0-0-0 0 1-2-0 Simley 0-0-0 0 1-3-0 Richfield 0-0-0 0 0-4-0 LAKE Conf Pts All Edina 0-0-0 0 6-0-0 Wayzata 0-0-0 0 6-1-0 Minnetonka 0-0-0 0 5-0-0 Hopkins 0-0-0 0 4-3-0 Eden Prairie 0-0-0 0 3-1-0 MISSISSIPPI 8 Conf Pts All St. Michael-Alb. 1-0-0 2 3-1-1 Rogers 0-0-0 0 2-1-1 Monticello 0-0-0 0 1-2-0 Buffalo 0-0-0 0 1-4-0 Cambridge-Isanti 0-1-0 0 1-4-0 MISSOTA Conf Pts All Northfield 0-0-0 0 4-2-0 Shakopee 0-0-0 0 3-3-0 Farmington 0-0-0 0 3-2-0 Chaska 0-0-0 0 2-2-1 Holy Angels 0-0-0 0 1-1-0 Chanhassen 0-0-0 0 0-3-0 New Prague 0-0-0 0 0-3-0 Red Wing 0-0-0 0 0-5-0 NORTH SUBURBAN Conf Pts All Totino-Grace 1-0-0 2 3-0-1 Chisago Lakes 0-0-0 0 4-2-0 Spring Lake Park 0-0-0 0 3-1-0 St. Francis 0-0-0 0 2-1-0 St. Louis Park 0-0-0 0 0-2-0 Cooper 0-0-0 0 0-4-0 Irondale 0-1-0 0 2-2-0 NW SUBURBAN Conf Pts All Elk River 2-0-0 4 2-1-0 Blaine 2-0-0 4 2-0-1 Maple Grove 2-0-0 4 2-3-0 Centennial 2-1-0 4 2-2-0 Anoka 1-1-0 2 1-4-0 Andover 1-2-0 2 1-3-0 Champlin Park 0-1-1 1 0-2-1 Coon Rapids 0-1-1 1 0-3-1 Armstrong 0-2-0 0 1-4-0 Osseo 0-2-0 0 1-3-0 SOUTH SUBURBAN Conf Pts All Lakeville North 1-0-0 2 3-0-0 Eagan 1-0-0 2 2-2-0 Burnsville 1-0-0 2 2-2-0 Lakeville South 1-0-0 2 1-2-0 Jefferson 0-0-0 0 3-0-0 Kennedy 0-0-0 0 2-2-0 Eastview 0-1-0 0 2-2-0 Rosemount 0-1-0 0 1-2-0 Prior Lake 0-1-0 0 0-2-0 Apple Valley 0-1-0 0 0-3-0 SUBURBAN EAST Conf Pts All Hastings 3-0-0 6 4-1-0 Mounds View 2-0-1 5 3-1-1 Roseville 1-0-2 4 1-2-2 Forest Lake 1-1-0 2 3-1-0 East Ridge 1-1-0 2 3-3-0 Cretin-Derham Hall 1-1-0 2 2-1-0 Stillwater 1-2-0 2 1-2-0 Woodbury 0-1-2 2 2-2-2 White Bear Lake 0-1-1 1 1-1-1 Park 0-3-0 0 0-4-0 TRI-METRO Conf Pts All St. Paul Academy 0-0-0 0 4-1-0 St. Paul Como Park 0-0-0 0 4-2-0 Breck 0-0-0 0 3-1-0 Providence 0-0-0 0 3-3-0 Minnehaha 0-0-0 0 1-2-1 St. Paul Johnson 0-0-0 0 1-3-0 Blake 0-0-0 0 1-6-0 TWO RIVERS Conf Pts All Becker/BL 2-0-0 4 3-1-0 Mora/H-F 1-0-0 2 1-1-0 Legacy Christian 0-0-0 0 2-1-1 Minneapolis 0-0-0 0 2-1-1 North Branch 0-0-0 0 1-4-0 WSFLG 0-0-0 0 1-4-0 Moose Lake 0-1-0 0 0-1-0 Pine City/RC 0-2-0 0 0-3-0 WRIGHT COUNTY Conf Pts All Delano 1-0-0 2 4-1-0 Orono 1-0-0 2 3-1-0 Mound-Westonka 0-0-0 0 3-2-0 Holy Family 0-0-0 0 2-2-0 Litchfield/D-C 0-0-0 0 2-2-0 Hutchinson 0-0-0 0 0-3-0 Waconia 0-2-0 0 1-5-0 INDEPENDENTS All Benilde-St. Margaret's 2-1-0 Achiever NE Academy 2-2-0 St. Paul Highland Park 0-5-0

METRO LEADERS

SCORING G-A-Pts Tom McCullough, SPCP 10-8-18 Sawyer Scanlon, SPCP 7-10-17 Mitch McNameevSPCP 6-11-17 Eric Ylitalo, Delano 9-6-15 Connor Hurley, Edina 8-7-15 Ryan Tapani, Providence 7-8-15 Max Coatta, Tonka 6-9-15 Andrew Scofield, Nfld 10-3-13 Josh Laven, Hopkins 5-8-13 Drew Blackmun, SPA 8-4-12 Henry Christman, MPLS 5-7-12 TJ Roo, TG 2-10-12 Steven Spinner, EP 6-5-11 Darian Romanko, MV 6-5-11 Dylan Malmquist, Edina 5-6-11 Jared Mickelson, SPA 5-6-11 Christopher Chute, Blake 4-7-11 Brad Hinrichs, BKenn 8-2-10 Derek Lodermeier, TG 7-3-10 Derek Hammer, East Ridge 6-4-10 Jake Wahlin, WBL 5-5-10 Peter Wood, SPA 5-5-10 Cole Borchardt, Bville 4-6-10 Ryan Evenson, Mhaha 4-6-10 Taylor Freiermuth, Nfld 4-6-10 Tyler Sheehy, Bville 2-8-10

HOCKEY • GIRLS

METRO STANDINGS

CLASSIC SUBURBAN Conf Pts All North St. Paul 2-0-0 4 5-2-1 Tartan 1-1-0 2 5-3-0 Mahtomedi 0-0-1 1 3-3-2 South St Paul 0-0-1 1 2-5-2 Hill-Murray 0-0-0 0 2-2-2 Henry Sibley 0-1-0 0 5-3-0 Simley 0-1-0 0 4-4-2 LAKE Conf Pts All Hopkins 0-0-0 0 8-2-0 Eden Prairie 0-0-0 0 6-0-3 Wayzata 0-0-0 0 7-1-0 Edina 0-0-0 0 5-2-3 Minnetonka 0-0-0 0 5-0-0 MISSISSIPPI 8 Conf Pts All North Wright County 1-0-0 2 7-2-0 Buffalo 1-1-0 2 5-1-0 Princeton 0-0-0 0 6-3-0 Cambridge-Isanti 0-0-0 0 1-8-0 Rogers 0-1-0 0 0-6-1 MISSOTA Conf Pts All Northfield 2-1-0 4 6-2-0 Red Wing 1-0-0 2 10-0-0 New Prague 1-0-0 2 7-3-0 Shakopee 1-1-0 2 3-5-1 Farmington 0-1-0 0 1-6-1 Holy Angels 0-2-0 0 2-6-0 NORTH SUBURBAN Conf Pts All Irondale 2-0-0 4 5-3-0 Totino-Grace 1-0-0 2 5-3-1 Spring Lake Park 1-1-0 2 2-6-0 Benilde-St. Marg. 0-0-0 0 7-0-0 St. Francis 0-1-0 0 2-4-0 St. Louis Park 0-1-0 0 1-5-1 Chisago Lakes 0-1-0 0 0-8-0 NW SUBURBAN Conf Pts All Andover 6-1-0 12 8-3-0 Maple Grove 5-1-1 11 6-3-1 Blaine 5-2-0 10 7-4-0 Anoka 4-2-1 9 5-3-1 Armstrong/Cooper 4-3-0 8 7-4-0 Champlin Park 4-3-0 8 5-4-0 Centennial 2-4-1 5 2-5-1 Elk River/Zimmerman 1-5-1 3 1-6-1 North Metro 1-6-0 2 3-8-0 Coon Rapids 1-6-0 2 2-9-0 SOUTH SUBURBAN Conf Pts All Eagan 4-0-0 8 6-2-0 Lakeville South 3-1-1 7 4-2-2 Lakeville North 3-1-0 6 4-3-1 Jefferson 3-2-0 6 7-2-0 Apple Valley 3-2-0 6 6-3-0 Burnsville 2-2-1 5 4-3-2 Prior Lake 1-3-0 2 2-8-0 Rosemount 1-4-0 2 2-8-0 Eastview 1-5-0 2 3-6-0 Kennedy 0-1-0 0 2-7-2 SUBURBAN EAST Conf Pts All Hastings 4-0-1 9 7-0-2 Mounds View 4-0-0 8 8-0-0 Stillwater 3-1-0 6 4-3-1 Cretin-Derham Hall 3-1-0 6 5-2-0 Roseville 2-2-0 4 4-2-0 East Ridge 2-2-0 4 2-6-0 White Bear Lake 0-2-2 2 2-3-2 Park 0-3-1 1 2-5-1 Forest Lake 0-3-1 1 2-3-2 Woodbury 0-4-1 1 1-6-1 TRI-METRO Conf Pts All St. Paul United 2-0-0 4 5-3-0 Minneapolis 2-1-0 4 6-4-0 Blake 1-0-1 3 6-0-2 Breck 1-1-1 3 3-5-1 St. Paul Blades 0-2-0 0 2-7-0 Minnehaha 0-2-0 0 0-10-0 WRIGHT COUNTY Conf Pts All Holy Family/Waconia 1-0-0 2 5-1-1 Litchfield/D-C 1-0-0 2 5-5-1 Orono 0-0-0 0 7-1-0 Mound-Westonka 0-1-0 0 7-1-0 Hutchinson 0-1-0 0 1-4-1 INDEPENDENT All Chaska/Chanhassen 5-4-1

METRO LEADERS

SCORING G-A-Pts Nicole Schammel, Red Wing 19-22-41 Nina Rodgers, Hopkins 16-14-30 Emily Stegora, Red Wing 16-14-30 Paige Haley, Red Wing 9-21-30 Dani Cameranesi, Blake 15-14-29 Kiersten Falck, Blaine 10-17-27 Reagan Haley, Red Wing 12-13-25 Corbin Boyd, Hopkins 8-17-25 Emilie Brigham, Anoka 13-10-23 Lindsay Paschke, NP 10-13-23 Karlie Lund, Blake 10-13-23 Katie Rooney, Buff 10-12-22 Jillaine DeYoung, Hopkins 9-13-22 Kelly Pannek, BSM 9-13-22 Katy Fuller, MPLS 14-7-21 Megan Wolfe, Eagan 13-8-21 Lauren Hespenheide, Shak 8-13-21 Sam Swanstrom, Blaine 12-8-20 Mikayla Goodin, Andover 11-9-20 Kiki Radke, Hastings 10-10-20 Blair Parent, Anoka 9-11-20 Taylor Williamson, Edina 10-9-19 Charly Dahlquist, EP 12-6-18 Dani Sibley, NWC 12-6-18 Catie Skaja, N.P 10-8-18 Lindsay Roethke, Buff 9-9-18 Sarah Nielsen, Edina 7-11-18 Amy Menke, Shak 11-6-17 Annie Pumper, Nfld 11-6-17 Dani Kocina, NP 10-7-17 Kaitlin Storo, Chaska 10-7-17 Laken Muller, Simley 9-8-17 Amy Petersen, Tonka 9-8-17 Brooke Madsen, Eagan 6-11-17 Kate Schipper, Breck 6-11-17 GIRLS' BASKETBALL

METRO STANDINGS

CLASSIC SUBURBAN Conf All Tartan 0-0 5-1 South St. Paul 0-0 4-1 Richfield 0-0 1-0 Hill-Murray 0-0 2-1 Simley 0-0 3-2 Mahtomedi 0-0 1-3 North St. Paul 0-0 0-2 Henry Sibley 0-0 0-5 EMAC Conf All North Calvin Christian 0-0 2-1 Hmong Academy 0-0 0-0 Liberty Classical 0-0 0-0 AFSA 0-0 0-1 North Lakes 0-0 0-3 South Community of Peace 0-0 1-1 Great River 0-0 0-0 Minnetonka Christian 0-0 0-0 Shattuck-St. Mary's 0-0 0-1 International School 0-0 1-3 LAKE Conf All Hopkins 0-0 7-0 Edina 0-0 5-0 Wayzata 0-0 3-0 Minnetonka 0-0 4-1 Eden Prairie 0-0 2-2 MCAA Conf All Maranatha 0-0 3-0 Southwest Christian 0-0 2-1 Trinity 0-0 2-1 Legacy 0-0 3-2 West Lutheran 0-0 2-2 PACT 0-0 0-0 Bethany 0-0 1-2 Lester Prairie\HT 0-0 1-2 New Life Academy 0-0 0-3 Heritage 0-0 0-4 MINNEAPOLIS CITY Conf All Edison 0-0 4-1 Roosevelt 0-0 2-1 Washburn 0-0 2-1 South 0-0 1-2 Southwest 0-0 1-3 North 0-0 1-3 Henry 0-0 0-2 MN CHARTER Conf All Minnesota Transitions 0-0 3-0 Spectrum 0-0 2-2 Prairie Seeds 0-0 0-1 FAIR 0-0 0-2 St. Croix Prep 0-0 0-4 MINNESOTA RIVER Conf All Norwood-Young America 1-0 4-0 Jordan 1-0 3-0 Mayer Lutheran 1-0 3-2 Belle Plaine 1-0 3-2 Sibley East 0-1 1-2 Watertown-Mayer 0-1 1-3 Tri-City United 0-1 1-3 Le Sueur-Henderson 0-1 0-4 MISSISSIPPI 8 Conf All St. Michael-Albertville 0-0 4-0 Monticello 0-0 5-1 Rogers 0-0 3-1 Cambridge-Isanti 0-0 3-1 Buffalo 0-0 2-3 Big Lake 0-0 1-3 Becker 0-0 0-3 MISSOTA Conf All Red Wing 0-0 6-1 Chaska 0-0 4-0 Shakopee 0-0 5-1 Holy Angels 0-0 4-1 New Prague 0-0 4-2 Northfield 0-0 2-2 Chanhassen 0-0 2-3 Farmington 0-0 0-5 NORTH SUBURBAN Conf All North Branch 0-0 4-0 Benilde-St. Margaret's 0-0 3-1 Cooper 0-0 2-3 Spring Lake Park 0-0 2-3 Columbia Heights 0-0 1-2 Totino-Grace 0-0 1-2 Fridley 0-0 1-2 Chisago Lakes 0-0 1-3 St. Francis 0-0 1-4 St. Louis Park 0-0 1-4 Irondale 0-0 0-4 NORTHWEST SUBURBAN Conf All Osseo 3-0 4-1 Centennial 3-0 3-1 Champlin Park 2-0 4-0 Maple Grove 2-1 3-2 Park Center 1-1 1-3 Elk River 1-2 4-2 Anoka 1-2 2-2 Andover 1-2 1-3 Armstrong 1-2 1-3 Coon Rapids 0-2 1-3 Blaine 0-3 0-5 SOUTH SUBURBAN Conf All Eastview 0-0 4-0 Lakeville North 0-0 3-0 Eagan 0-0 3-1 Kennedy 0-0 4-2 Lakeville South 0-0 3-3 Jefferson 0-0 2-2 Rosemount 0-0 2-2 Apple Valley 0-0 1-2 Prior Lake 0-0 1-3 Burnsville 0-0 0-2 ST. PAUL CITY Conf All Central 0-0 6-0 Como Park 0-0 4-1 Humboldt 0-0 3-1 Johnson 0-0 3-2 Harding 0-0 0-2 Highland Park 0-0 0-5 SUBURBAN EAST Conf All Forest Lake 0-0 5-0 East Ridge 0-0 5-0 Park 0-0 3-1 Woodbury 0-0 2-1 Mounds View 0-0 3-2 Hastings 0-0 3-2 Stillwater 0-0 2-2 Roseville 0-0 1-1 Cretin-Derham Hall 0-0 1-2 White Bear Lake 0-0 0-5 TRI-METRO Conf All St. Anthony 1-0 3-2 St. Croix Lutheran 1-0 1-3 Minnehaha 0-0 4-0 St. Agnes 0-0 4-1 Providence 0-0 4-2 DeLaSalle 0-0 3-2 St. Paul Academy 0-0 1-2 Concordia Acad 0-0 1-4 Visitation 0-0 1-6 Blake 0-1 2-1 Breck 0-1 0-3 WRIGHT COUNTY Conf All Waconia 1-0 2-4 Litchfield 0-0 4-0 Delano 0-0 4-1 Annandale 0-0 3-1 Orono 0-0 3-3 New London-Spicer 0-0 2-0 Mound-Westonka 0-0 2-2 Hutchinson 0-0 1-1 Holy Family 0-0 1-3 Glencoe-Silver Lake 0-0 0-4 Dassel-Cokato 0-1 4-1 METROPOLITAN AREA All Howard Lake-Waverly-Winsted 4-1 Mounds Park Academy 2-2 St. Paul Prep 1-1 Zimmerman 1-2 CHOF 1-4 Rockford 1-4 Brooklyn Center 0-
  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions
Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

download our hockey apps

download our basketball apps

download our football apps

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

 
Close