Thursday's prep results

  • Updated: April 27, 2012 - 12:24 AM

THURSDAY

BADMINTON

St. PAUL CITY

• Central 7, Humboldt 0

BASEBALL

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 8-1, Watertown-Mayer 0-3

• LeSueur-Henderson 3-4, Sibley East 1-3

• Mayer Lutheran 10-1, Jordan 5-12

• Norwood Young America 5-1, Tri-City United 3-0

METROPOLITAN AREA

• Foley 3, Princeton 2

• Holdingford 6-3, Rockford 1-7

• Howard Lake-W-W 10-3, Eden Valley-Watkins 7-6

• St. Cloud Tech 4, Monticell• 3

GOLF • BOYS

LAKE

At Oak Ridge C.C. (par 70)

Edina 307, Hopkins 328. Medalist: Dylan Rusk, Edina, 75.

MCAA

At Bunker Hills G.C. (par 36)

• Legacy Christian 158, Southwest Christian 172, Heritage Christian 173, New Life Academy 184, Trinity 186, PACT/Spectrum 187, West Lutheran 212, Maranatha 220. Medalists: Luke Johanson, Southwest Christian, and Andrew Peterson, Legacy Christian, 36.

TRI-METRO

At River Oaks G.C. (par 35)

• St. Paul Academy 154, DeLaSalle 155, Providence Academy 157, St. Croix Lutheran 159, Breck 159, Blake 161, Minnehaha Academy 164, Mounds Park Academy 171, St. Anthony 173, Concorida Academy 175, St. Agnes 211. Medalist: Drew O'Hern, St. Paul Academy, 34.

GOLF • GIRLS

NORTHWEST SUBURBAN

At Majestic Oaks (par 36)

Blaine 181, Anoka 202, Champlin Park 214. Medalist: Leah Swanson, Blaine, 43.

LACROSSE • BOYS

SOUTH SUBURBAN

Apple Valley 10, Lakeville South 7

Burnsville 8, Bloomington Jefferson 7

METROPOLITAN AREA

• Coon Rapids 15, Spring Lake Park 2

• Farmington 11, East Ridge 8

• Hill-Murray 7, Totino-Grace 6

Stillwater 10, Rochester May• 6

LACROSSE • GIRLS

LAKE

• Edina 15, Minnetonka 12

Wayzata 9, Hopkins 6

MISSOTA

• Farmington 10, Chaska/Chanhassen 4

NORTH SUBURBAN

St. Louis Park 11, Cooper 1

SOUTH SUBURBAN

• Bloomington Jefferson 10, Burnsville 8

• Eastview 10, Bloomington Kennedy 7

• Lakeville North 19, Eagan 7

• Rosemount 11, Prior Lake 8

METROPOLITAN AREA

• Mound-Westonka 10, St. Cloud 6

SOFTBALL

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 6-2, Watertown-Mayer 1-1

• Jordan 16-16, Mayer Lutheran 10-6

• LeSueur-Henderson 9-10, Sibley East 3-0

• Norwood Young America 7-3, Tri-City United 2-1

MISSOTA

• Chanhassen 11, Holy Angels 1

TRI-METRO

• Concordia Academy 4, St. Anthony 2

TENNIS • BOYS

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 6, White Bear Lake 1

TRI-METRO

• Mounds Park Academy 5, DeLaSalle 2

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions
Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

download our hockey apps

download our basketball apps

download our football apps

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

 
Close