Soccer: All-State teams

  • Updated: October 21, 2007 - 10:27 PM

BOYS

CLASS 2A

First Team

Miles Colago, Anoka

Chad Dorrian, Prior Lake

Justin Eglseder, Eden Prairie

Dula Fadis, Minneapolis South

Charlie Hamm, Hill-Murray

Mike Hutton, Apple Valley

Nick Hutton, Apple Valley

Jake Kessler, Hopkins

Francisco Lezama, St. Louis Park

Travis Long Voelkner, Bemidji

Peter Loyd, Armstrong

Dan Lundgren, Spring Lake Park/St. Anthony

Calum Mallace, Henry Sibley

Peter McKeown, Hill-Murray

Spencer Menk, Mounds View

Colin Monasterio, Wayzata

David Nadeau, White Bear Lake

Sean Oyaas, Minneapolis Southwest

Tim Paulson, Wayzata

Kyle Roach, Lakeville North

Jouvanny Santibanez, Owatonna

Albert Sims, Osseo

Nick Svedin, Aonka

Matt Vik, Cretin-Derham Hall.

• Honorable mention: John Bealka, Centennial; Bau Berling, Edina; Jeff Butler, Prior Lake; Andrew Cregg, Eden Prairie; John Felmlee, Rochester Century; Jon Glassman, Lakeville North; Ahmed Gobana, Burnsville; Nate Hampton, St. Cloud Apollo; Sam Hautman, Apple Valley; Patrick Hoversten, Hill-Murray; Kyle Husebye, Stillwater; Brent Kallman, Woodbury; Charlie Klaverkamp, St. Cloud Tech; Bryan Kriss, Rochester Mayo; Scott MacDonald; Minnetonka; Mark Sairio, St. Paul Central; Thomas Shuldheisz, Andover; Taylor Spanton, Eastview; Nick Svedin, Anoka; Angus Vaughan, Minnepaolis Southwest; Tyler Vint, Wayzata; Aaron Vogt, Anoka; Adam Wieckert, St. Louis Park; Jon Zitur, Buffalo.

CLASS 1A

First Team

Michael Azarbod, Mankato Loyola

Michael Baack, Mankato West

Michael Coborn, St. Cloud Cathedral

Blake Dressen, Blake

Doug Frey, Duluth Marshall

Rodrigo Galvan, St. Paul Humboldt

Ryan Hafner, Benilde-St. Margaret's

Tips Jackley, Blake

Rob Johnson, Duluth East

Joe Laue, Holy Angels

Eric Lembach, Rochester Lourdes

Ryan MacArthur, Zimmerman

Jamie McCormick, Benilde-St. Margaret's

Joe Nuah, St. Paul Arlington

Evan Odean, Duluth East

Aaron Olson, St. Paul Academy

Bryan Olson, South St. Paul

Keido Pour, St. Bernard's

Shafi Qanyare, Mankato East

Angel Riera, DeLaSalle

Jon Schultz, Meadow Creek Christian

Brandon Stemwedel, Grand Rapids

Chris Umpierre, Cloquet/Esko/Carlton

Paul Yonga, Totino-Grace.

• Honorable mention: Badal Ali, Willmar; Kyle Brubaker, Bethany Academy; Brian Campbell, Heritage Christian Academy; Dan Devine, Byron; Austin Dressen, Blake; Louis Engler, Orono; Michael Finke, Orono; Dillion Friday, Duluth East; Ryan Fuchs, Rogers; Adam Gaspar, Mankato Loyola; Jesse Geary, Duluth Marshall; Nick Good, Rochester Lourdes; Peter Ihrke, Mahtomedi; Dan Killen, St. Bernard's; Tyler Marquardt, Cloquet-Esko-Carlton; Akram Mohamed, Mankato East; Eric Passe, Rochester Lourdes; Jonathon Payne, St. Thomas Academy; Sam Price, South St. Paul; Justin Rajtar, Totino-Grace; Ryan Schwickert, Mankato West; Sam Studer, Northfield; Stephen Teasdale, Minnehaha Academy; Jake Traen, Heritage Christian.

GIRLS

CLASS 2A

First Team

Anna Belpedio, Coion Rapids

Kelsey Bertamus, Lakeville South

Bergen Butala, Mounds View

Holly Chrisitan, Apple Valley

Megan Crowell, Minnetonka

Jen Deroo, Anoka

Shari Eckstrom, Champlin Park

Toye Famodu, Bloomington Kennedy

Meredith Finsand, Edina

Tess Hanson, Rochester Mayo

Lisa Kemp, Eden Prairie

Reegan Lloyd, Woodbury

Krista Lundgren, Lakeville South

Macy Mauer, Woodbury

Kaylee McDonald, Elk River

Christa Nyblom, White Bear Lake

Alexandra Pafko, Blaine

Allie Phillips, Mounds View

Kelly Rosenthal, Brainerd

Megan Stingle, Duluth East

Tamara Strahota, Burnsville

Kelsey Voeller, Hill-Murray

Jackie Voigt, Park of Cottage Grove

Briana Westlund, Park of Cottage Grove.

Honorable mention: Taylor Allen, Eastview; Olivia Bagnall, Lakeville South; Lauren Bauer, Eagan; Stephanie Brandt, Rochester Century; Lauren Cochlin, Owatonna; Nicole Dooher, Armstrong; Katie Driver, Eden Prairie; Brooke Eggen, Park of Cottage Grove; Kelsey Flaherty, Mounds View; Kelsey Gleich, Park of Cottage Grove; Caitlin Graboski, Woodbury; Erin Green, White Bear Lake; Alex Koller, Bloomington Jefferson; Mary Krambeer, Park Center; Sloane Kuramoto, Rochester John Marshall; Sam Mehr, Eastview; Tori Meinhardt, Osseo; Jill Merkle, Hopkins; Wendy Miller, Maple Grove; Natalie Pastor, Edina; Marissa Price, Eastview; Lauren Somers, Bloomington Jefferson; Elizabeth Stock, Prior Lake; Courtney Vallarelli, Eagan.

CLASS 1A

First Team

Amanda Bergstedt, Esko-Carlton

Cassie Burke, Minnehaha Academy

Sarah Colleran, Caledonia

Allie Emch, Totino-Grace

Megan Gallivan, Blake

Courtney Gamrath, St. Michael-Albertville

Erin Garfield, Orono

Brittany Hayes, LaCrescent

Brittany Henry, Mahtomedi

Rachel Hoaglin, Holy Angels

Karen Kelley, Minnehaha Academy

Makinzie Krebsbach, Totino-Grace

Katelyn Ley, St. Cloud Cathedral

Leah Mendenhall, Simley

Emily Moos, Blake

Kristin O'Brien, St. Paul Academy

Kristin Olson

Mankato West

Briana Scanlan, East Grand Forks

Sarah Schellinger, Sartell-St. Stephen

Analey Skog, Meadow Creek Christian

Josie Solie, Mahtomedi

Svetlana Traun, Benilde-St. Margaret's

Elizabeth Traxler, Holy Family

Mackenzie Trom, Byron

Jessica Vork, Cloquet.

• Honorable mention: Jillian Avery, Blake; Christina Balega, Detroit Lakes; Janae Baron, Hermantown; Danielle Bethke, St. Croix Lutheran; Cassie Dorschner, Kasson-Mantorville; Jessica Gearou, Rogers; Anne Huber, Benilde-St. Margaret's; Madeline Jobe, Benilde-St. Margaret's; Kayla Kramer, Byron; Jillian Kratt, Duluth Marshall; Sarah Lasiuk, Chisago Lakes; Sami Meyman, Simley; Sophie Miller, Albert Lea; Kenzie Novak, St. John's Prep; Paige Olson, West Lutheran; Amanda Pederson, Waconia; Bri Rick, St. Paul Academy; Olivia Schultz, Holy Angels; Ally Shinar, Totino-Grace; Kaylee Steen, Hermantown; Samantha Swenson, Esko-Carlton; Courtney Tideman, Sartell-St. Stephen; Kayla Tripp, LaCrescent; Chloe Weinberg, St. Paul Highland Park.

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions
Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

download our hockey apps

download our basketball apps

download our football apps

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

 
Close