Previous Page 3 of 4 Next

Continued: Chart: Minnesotans heading to Division I, Division II schools

  • Article by:
  • Last update: February 5, 2014 - 9:30 PM

Aaron Steidl DL Alexandria North Dakota St. (walk on)

Andrew Stelter DT Owatonna Minnesota

Keaton Studsrud QB Benilde-St. Margaret’s North Dakota

Reid Taubenheim K Farmington North Dakota

Drew Trabing OL Prior Lake Pennsylvania

Christian Triplett OL Delano North Dakota St.

Jacob VanderHeiden OL Hutchinson South Dakota St. (walk on)

Anthony Westrude FB Lakeville South South Dakota St.

Preston Woods DL South St. Paul Northern Iowa

Division II schools

Augustana: Carlton Djam, Totino-Grace; Graham Fritz, DeLaSalle; Paul Herbes, Minnetonka; Jasmen Jacox, Prior Lake; Kyle Kettler, Andover; Nick Mertes, Edina; Montrell Moore, Eastview; Colin Ritter, Edina; Cody Rofshus, Luverne; Jake Russell, Mankato West; Nate Sackett, Rosemount; Anthony Tatum, Minnetonka; Luke Wanous, Owatonna.

Bemidji State: Isaac Aanerud, Rogers; Charlie Duckstad, Fertile-Beltrami; Jakob Ettestad, International Falls; Jordan Hein, Perham; Alexander Hoffman, Lakeville South; Tahi Nomane, Maple Grove; Trysten Ross, Little Falls; Wyatt Russek, Delano; Brock Scheving, East Grand Forks; Zach Sinnen, Waconia; John Vogeler, Alexandria; Trey Volk, Blackduck; Jalen Wuchko, Little Falls; Brady Youngberg, Barnum.

Concordia (St. Paul): Xavier Cole, East Ridge; Danny Ekstrand, Stillwater; Isaiah Minnich, Rochester John Marshall; Terrell Taylor, Wayzata; Trevor Tillet, Stillwater; Hunter Vavra, Cambridge-Isanti; Cole Warren, Princeton.

Minnesota Crookston: Ali Al-Khatib, Rosemount; Dannie Dunbar, Caledonia; Burrell Flanagan, Brainerd; Matt Hunt, Mounds View; Noah Lee, White Bear Lake; Christopher Lofquist, South St. Paul; Michael Mabe, Chatfield; Wes Mann, Grand Rapids; Tim McCarthy, Tartan; Jake Newman, White Bear Lake; Tyler O’Brien, Staples-Motley; Gus Phillips, Blue Earth; Tommy Singer, Apple Valley; Tory Slater, Barnum; Dion Wallisch, Tartan.

Minnesota Duluth: Tory Adams, Hutchinson; Jason Anderson, Champlin Park; Terrance Bowers, Hopkins; Adam Essler, New London-Spicer; Jon Evenson, Moose Lake-Willow River; Jordan Hollie, Osseo; Matt Juneau, Champlin Park; Tyler Lattery, Lakeville South; Sam Lynch, Benilde-St. Margaret’s; Derek McLaughlin, Andover; Jamiah Newell, Lakeville North; Austin Noble, Cannon Falls; Brandon Scott, Kasson-Mantorville; Jack Sims, Benilde-St. Margaret’s; Eriq Smith, Irondale; Ty Sullivan, Owatonna; Jason Telin, Tartan; Joe Yernatich, Duluth East.

Minnesota State Mankato: Richard Cochran, Eden Prairie; Jake Engelken, Maple Grove; Jayme LaPlante, Chatfield; Chris Larson, Andover; Trevor Nissen, BOLD; Joel Wa Ngoyi, Prior Lake; Isaac Weber, Mankato West.

Minnesota State Moorhead: Jake Busse, Waseca; Tyler Eidsness, Moorhead; Brett Lawrence, Moorhead; Austin Maanum, Clinton-Graceville-Beardsley; Connor McCarthy, Holy Angels; Dustin Neseth, Zimmerman; Grant Reuer, Brainerd; Lance Ruebke, Ada-Borup; Ryan Schock, Moorhead; Michael Strand, Barnesville; Carter Thiel, Wheaton-Herman-Norcross.

Northern State: Noah MacPherson, Park Rapids; Jake Olson, Monticello; Keyanno Reese, Prior Lake; Josh Weber, Detroit Lakes; Jacob Wiedrich, Moorhead.

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

NY Mets 2 FINAL
Washington 0
Pittsburgh 7 FINAL
Detroit 3
Miami 3 FINAL
St. Louis 2
Boston - WP: K. Couch 11 FINAL
Tampa Bay - LP: C. Reavis 8
NY Yankees - LP: M. Tanaka 1 FINAL
Minnesota - WP: T. Milone 3
Tampa Bay 4 FINAL
Baltimore 3
Philadelphia 6 FINAL
Toronto 10
Chicago Cubs 15 FINAL
Texas 10
Cincinnati - WP: M. Lorenzen 10 FINAL
Milwaukee - LP: M. Fiers 4
Colorado 3 FINAL
San Francisco 4
Chicago WSox 2 FINAL
Los Angeles 1
Seattle 6 FINAL
Cleveland 8
Oakland - WP: J. Fuller 13 FINAL
LA Angels - LP: B. Loconsole 10
Texas 7 FINAL
Arizona 8
Houston 8 FINAL
Atlanta 5
Kansas City 4 FINAL
San Diego 1
Atlanta 95 FINAL
Detroit 105
Indiana 106 FINAL
Brooklyn 111
San Antonio 95 FINAL
Miami 81
Golden State 110 FINAL
LA Clippers 106
New Jersey 2 FINAL(OT)
Columbus 3
Carolina 2 FINAL
Washington 4
Florida 2 FINAL
Boston 3
Ottawa 2 FINAL(SO)
Detroit 1
Tampa Bay 1 FINAL
Toronto 3
NY Rangers 3 FINAL
Winnipeg 2
Vancouver 5 FINAL(SO)
Nashville 4
UT Martin 66 FINAL
Evansville 79
Miami-Florida 60 FINAL
Temple 57
NJIT 61 FINAL
Northern Ariz 68
Stanford 67 FINAL
Old Dominion 60
Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: Who are you rooting for in the NCAA Final Four?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

 
Close