PGA Championship: First-, second-round tee times

  • Updated: August 8, 2013 - 12:06 AM

THURSDAY-FRIDAY

HOLE 1-HOLE 10

6:10 am-11:20 am: Rob Labritz, U.S.; John Senden, Australia; Shane Lowry, Ireland

6:20 am-11:30 am: Kiradech Aphibarnrat, Thailand; Bob Gaus, U.S.; Luke Guthrie, U.S.

6:30 am-11:40 am: Marc Leishman, Australia; Josh Teater, U.S.; Pablo Larrazabal, Spain

6:40 am-11:50 am: Tommy Gainey, U.S.; Ryan Palmer, U.S.; David Hearn, Canada

6:50 am-noon: Michael Thompson, U.S.; Marcel Siem, Germany; Bo Van Pelt, U.S.

7 am-12:10 pm: Shaun Micheel, U.S.; Rich Beem, U.S.; Mark Brooks, U.S.

7:10 am-12:20 pm: Richard Sterne, South Africa; Scott Brown, U.S.; David Lingmerth, Sweden

7:20 am-12:30 pm: Ben Curtis, U.S.; Marcus Fraser, Australia; Peter Hanson, Sweden

7:30 am-12:40 pm: Stewart Cink, U.S.; Paul Lawrie, Scotland; Rafael Cabrera-Bello, Spain

7:40 am-12:50 pm: Thorbjorn Olesen, Denmark; Brian Gay, U.S.; David Lynn, England

7:50 am-1 pm: Stephen Gallacher, Scotland; David McNabb, U.S.; Branden Grace, South Africa

8 am-1:10 pm: Caine Fitzgerald, U.S.; Kevin Streelman, U.S.; Bernd Wiesberger, Austria

8:10 am-1:20 pm: JC Anderson, U.S.; Matt Jones, Australia; Jaco Van Zyl, South Africa

11:25 am-6:15 am: John Huh, U.S.; Ryo Ishikawa, Japan; Danny Balin, U.S.

11:35 am-6:25 am: Darren Clarke, Northern Ireland; Tom Watson, U.S.; Paul McGinley, Ireland

11:45 am-6:35 am: Kohki Idoki, Japan; Rod Perry, U.S.; Nick Watney, U.S.

11:55 am-6:45 am: Nicolas Colsaerts, Belgium; Jason Day, Australia; Brandt Snedeker, U.S.

12:05 pm-6:55 am: Tim Clark, South Africa; Lee Westwood, England; Bubba Watson, U.S.

12:15 pm-7:05 am: Miguel Angel Jimenez, Spain; Webb Simpson, U.S.; Angel Cabrera, Argentina

12:25 pm-7:15 am: Rory McIlroy, Northern Ireland; Vijay Singh, Fiji; Martin Kaymer, Germany

12:35 pm-7:25 am: Gonzalo Fernandez-Castano, Spain; Luke Donald, England; Jordan Spieth, U.S.

12:45 pm-7:35 am: Adam Scott, Australia; Justin Rose, England; Phil Mickelson, U.S.

12:55 pm-7:45 am: Lucas Glover, U.S.; Ian Poulter, England; Zach Johnson, U.S.

1:05 pm-7:55 am: Kevin Chappell, U.S.; Christopher Wood, England; Mike Small, U.S.

1:15 pm-8:05 am: Kevin Stadler, U.S.; Chip Sullivan, U.S.; Chris Stroud, U.S.

1:25 pm-8:15 am: Sonny Skinner, U.S.; Gary Woodland, U.S., Richie Ramsay, Scotland

HOLE 10-HOLE 1

6:15 am-11:25 am: Charley Hoffman, U.S.; Bob Sowards, U.S.; Matt Every, U.S.

6:25 am-11:35 am: Mark Sheftic, U.S.; Robert Garrigus, U.S.; Hiroyuki Fujita, Japan

6:35 am-11:45 am: Hunter Mahan, U.S.; Paul Casey, England; Billy Horschel, U.S.

6:45 am-11:55 am: Hideki Matsuyama, Japan; Steve Stricker, U.S.; Jason Dufner, U.S.

6:55 am-12:05 pm: Sergio Garcia, Spain; Matt Kuchar, U.S.; Rickie Fowler, U.S.

7:05 am-12:15 pm: Graeme McDowell, Northern Ireland; Ernie Els, South Africa; Bill Haas, U.S.

7:15 am-12:25 pm: David Toms, U.S.; Padraig Harrington, Ireland; Y.E. Yang, South Korea

7:25 am-12:35 pm: Henrik Stenson, Sweden; Dustin Johnson, U.S.; Charl Schwartzel, South Africa

7:35 am-12:45 pm: Davis Love III, U.S.; Keegan Bradley, U.S.; Tiger Woods, U.S.

7:45 am-12:55 pm: Peter Uihlein, U.S.; Jim Furyk, U.S.; Thomas Bjorn, Denmark

7:55 am-1:05 pm: K.J. Choi, South Korea; Ryan Polzin, U.S.; Jonas Blixt, Sweden

8:05 am-1:15 pm: Scott Stallings, U.S.; Jason Kokrak, U.S.; Jeff Sorenson, U.S.

8:15 am-1:25 pm: Scott Jamieson, Scotland; Roberto Castro, U.S.; Stuart Smith, U.S.

11:20 am-6:10 am: Mark Brown, U.S.; Scott Piercy, U.S.; Brooks Koepka, U.S.

11:30 am-6:20 am: Derek Ernst, U.S.; Jeff Martin, U.S.; Charles Howell III, U.S.

11:40 am-6:30 am: Ken Duke, U.S.; Matteo Manassero, Italy; Jimmy Walker, U.S.

11:50 am-6:40 am: Danny Willett, England; Joost Luiten, Netherlands; Russell Henley, U.S.

noon-6:50 am: Freddie Jacobson, Sweden; George Coetzee, South Africa; Harris English, U.S.

12:10 pm-7 am: Boo Weekley, U.S.; Francesco Molinari, Italy; Thongchai Jaidee, Thailand

12:20 pm-7:10 am: Jamie Donaldson, Wales; Ryan Moore, U.S.; Alex Noren, Sweden

12:30 pm-7:20 am: Brett Rumford, Australia; Geoff Ogilvy, Australia; John Merrick, U.S.

12:40 pm-7:30 am: Sang-Moon Bae, South Korea; Woody Austin, U.S.; Martin Laird, Scotland

12:50 pm-7:40 am: Carl Pettersson, Sweden; D.A. Points, U.S.; Mikko Ilonen, Finland

1 pm-7:50 am: Graham DeLaet, Canada; Kirk Hanefeld, U.S.; Kyle Stanley, U.S.

1:10 pm-8 am: David Muttitt, U.S.; Charlie Beljan, U.S.; Brendon de Jonge, U.S.

1:20 pm-8:10 am: Lee Rhind, U.S.; Chris Kirk, U.S.; Marc Warren, Scotland

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

Baltimore 2 FINAL
Detroit 15
NY Yankees 5 FINAL
Philadelphia 5
Northeastern 1 FINAL
Boston 2
Miami-Fla 1 FINAL
Miami 7
Pittsburgh 8 FINAL
Toronto 7
San Francisco 4 FINAL
Oakland 9
Cleveland 0 FINAL
Cincinnati 10
Boston College 0 FINAL
Boston 1
Arizona State 0 FINAL
Arizona 4
Boston 79 FINAL
Cleveland 110
LA Lakers 103 FINAL
Charlotte 104
Sacramento 124 FINAL
New York 86
Houston 96 FINAL
Atlanta 104
Utah 93 FINAL
Memphis 82
Washington 92 FINAL
Chicago 97
Milwaukee 95 FINAL
Denver 106
Nashville 1 FINAL
New Jersey 3
Calgary 3 FINAL(OT)
Philadelphia 2
Washington 5 FINAL
Columbus 3
Buffalo 0 FINAL
Tampa Bay 3
Toronto 3 FINAL
Florida 2
Ottawa 2 FINAL(SO)
Minnesota 3
NY Islanders 2 FINAL(OT)
Dallas 3
Anaheim 4 FINAL
Arizona 1
Los Angeles 5 FINAL
Edmonton 2
San Jose 6 FINAL
Vancouver 2
Ole Miss 82 FINAL
Alabama 74
Eastern Mich 67 FINAL
Ball State 60
Kent State 81 FINAL
Bowling Green 80
Ohio 66 FINAL
Buffalo 93
Georgetown 60 FINAL
Butler 54
Toledo 77 FINAL
Central Mich 85
Rhode Island 59 FINAL
Dayton 75
Youngstown St 67 FINAL
Detroit 77
North Carolina 81 FINAL
Georgia Tech 49
Loyola-Maryland 45 FINAL
Holy Cross 62
Iowa 77 FINAL
Indiana 63
Akron 63 FINAL
Miami-Ohio 70
Army 52 FINAL
Navy 56
Maryland 60 FINAL
Rutgers 50
Kennesaw St 54 FINAL
USC Upstate 90
Jacksonville 63 FINAL
Fla Gulf Coast 81
Lipscomb 76 FINAL
Northern Ky 73
Stetson 67 FINAL
North Florida 81
Wright State 57 FINAL
Ill-Chicago 60
Western Mich 63 FINAL
Northern Ill 65
Nebraska Omaha 80 FINAL
North Dakota 78
Houston Baptist 71 FINAL
Abilene Christian 83
NC State 66 FINAL
Clemson 61
Texas A&M 62 FINAL
Florida 66
Kentucky 72 FINAL
Georgia 64
West Virginia 69 FINAL
Kansas 76
Auburn 61 FINAL
Missouri 63
Michigan 78 FINAL
Northwestern 82
Villanova 76 FINAL
Creighton 72
Longwood 55 FINAL
Gardner-Webb 63
Charleston Southern 39 FINAL
Presbyterian 47
Coastal Carolina 54 FINAL
UNC-Asheville 68
NJIT 51 FINAL
UMass Lowell 60
West Virginia 55 FINAL
Kansas State 59
TCU 45 FINAL
Texas 79
Fresno State 61 FINAL
Air Force 41
San Jose St 76 FINAL
Boise State 91
Nevada 61 FINAL
Colorado State 68
UNLV 61 FINAL
San Diego State 76
Wyoming 61 FINAL
Utah State 57
Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

 
Close