Wayzata sneaks up to grab Class 2A swimming and diving title

  • Article by: JOEL RIPPEL , Star Tribune
  • Updated: March 3, 2014 - 6:25 PM

The Trojans won their first state title with one individual champion and six top-four finishes.

hide

From left, Quinn Lansing, Jack Kelly and Cort Hanson of Wayzata cheered on other members of their team.

 Much of the pre-meet talk for the Class 2A boys’ swimming and diving meet centered on Minnetonka, Eden Prairie and Edina, which had combined to win the last six — and 10 of the last 12 — state titles.

Overlooked was those teams’ Lake Conference rival, Wayzata. On Saturday, at the University of Minnesota Aquatic Center, the Trojans used a balanced effort to claim its first state swimming title.

The Trojans, who finished 10th last year, had just one individual champion but used six top-four finishes to scored 237 points.

East Ridge, which finished sixth last year, used three first-place finishes — the school’s first state titles in boys’ swimming — to take second with 194 points. Eden Prairie (169), Hastings (165) and Minnetonka (131) rounded out the top five.

“We qualified the way we needed to, in Friday’s preliminaries,” said Wayzata coach David Plummer, who is in his first season as a head coach. “Then we took care of business today. We swam really well, all season. We swam well at the Maroon and Gold meet. And, with our tough conference schedule of Eden Prairie, Minnetonka and Edina. We had a good section meet, and definitely thought we had a chance here.”

Junior Greg Arnold was the Trojans’ lone individual champion, edging Edina’s Buzz Rehnberg for the 100-yard freestyle title.

“The win in the 100 freestyle was spectacular,” said Plummer. “Greg was just fantastic. He’s been good all season for us.”

Arnold also finished fourth in the 200 freestyle and swam a leg on Wayzata’s 200 freestyle relay (which finished sixth) and 400 freestyle relay (which finished third). The Trojans finished second in the 200 medley relay, which was won by East Ridge.

The Trojans’ other top-four finishes were a fourth-place finish from Eric Mitchell (diving) and a third-place finish from Christopher Carlstrom (100 butterfly).

Herrera wins two races

Lakeville South senior Mitch Herrera was the only double-winner in Class 2A. Herrera won the 200 freestyle and 500 freestyle to help Lakeville South to a seventh-place finish (130 points).

Monaghan defends title

Rosemount senior Daniel Monaghan, the only returning individual champion in Class 2A, finished strong to defend his diving title.

Monaghan, who was in fourth place going into the finals, won with a score of 439.25. He won last year with a score of 413.10.

Minnetonka senior Patrick Quarberg was second with a 438.70 and Eagan senior Toby Heller was third with a 431.90.

Cadets dominate 1A

Strong individual performances by Fridley’s Colter Allen and Red Wing’s Tanner Alms and a dominating team performance by St. Thomas Academy marked the Class 1A state meet.

Allen and Alms each won two events, while St. Thomas Academy had four first-place finishes en route to its third consecutive state title.

  • related content

  • Christopher Carlstrom of Wayzata swam the backstroke during the boys’ swimming and diving state meet at the University of Minnesota on Saturday night.

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

Tennessee 7:25 PM
Jacksonville
Philadelphia 12/20/14 3:30 PM
Washington
San Diego 12/20/14 7:25 PM
San Francisco
Minnesota 12/21/14 12:00 PM
Miami
Baltimore 12/21/14 12:00 PM
Houston
Detroit 12/21/14 12:00 PM
Chicago
Cleveland 12/21/14 12:00 PM
Carolina
Atlanta 12/21/14 12:00 PM
New Orleans
Green Bay 12/21/14 12:00 PM
Tampa Bay
Kansas City 12/21/14 12:00 PM
Pittsburgh
New England 12/21/14 12:00 PM
NY Jets
NY Giants 12/21/14 3:05 PM
St. Louis
Buffalo 12/21/14 3:25 PM
Oakland
Indianapolis 12/21/14 3:25 PM
Dallas
Seattle 12/21/14 7:30 PM
Arizona
Denver 12/22/14 7:30 PM
Cincinnati
New York 7:00 PM
Chicago
New Orleans 7:30 PM
Houston
Milwaukee 9:00 PM
Sacramento
Oklahoma City 9:30 PM
Golden State
Florida 6:00 PM
Philadelphia
Colorado 6:00 PM
Pittsburgh
Toronto 6:00 PM
Carolina
Washington 6:00 PM
Columbus
Anaheim 6:30 PM
Montreal
St. Louis 9:30 PM
Los Angeles
Edmonton 9:30 PM
San Jose
St Thomas (TX) 61 FINAL
Rice 72
Stony Brook 6:00 PM
Canisius
Temple 6:00 PM
Delaware
FIU 6:00 PM
Long Island
Lehigh 6:00 PM
Quinnipiac
South Alabama 6:00 PM
Richmond
Seton Hall 6:00 PM
South Florida
Ga Southern 6:00 PM
Stetson
Yale 6:00 PM
Vermont
Cleveland State 6:00 PM
Virginia
Wright State 6:00 PM
Western Carolina
Nicholls 6:30 PM
Louisiana Tech
Morgan State 6:30 PM
Rider
Idaho State 6:30 PM
South Dakota St
Oakland City 7:00 PM
Austin Peay
Eureka 7:00 PM
Bradley
Appalachian St 7:00 PM
Charlotte
Connecticut 7:00 PM
Duke
Southern Miss 7:00 PM
Jackson State
Coastal Carolina 7:00 PM
Ole Miss
Montana State 7:30 PM
South Dakota
LSU 8:00 PM
UAB
Ohio 8:05 PM
Evansville
CS-Dominguez 9:00 PM
Cal State Fullerton
Walla Walla 9:00 PM
Idaho
DePaul 9:00 PM
Oregon State
Nevada 9:00 PM
Pacific
Portland State 9:00 PM
San Francisco
CS-Bakersfield 9:05 PM
Utah State
Nevada 12/20/14 10:00 AM
Louisiana
Utah State 12/20/14 1:20 PM
Texas-El Paso
(23) Utah 12/20/14 2:30 PM
Colorado State
Western Mich 12/20/14 4:45 PM
Air Force
South Alabama 12/20/14 8:15 PM
Bowling Green
BYU 12/22/14 1:00 PM
Memphis
Marshall 12/23/14 5:00 PM
Northern Ill
Navy 12/23/14 8:30 PM
San Diego St
Central Mich 12/24/14 11:00 AM
Western Ky
Fresno State 12/24/14 7:00 PM
Rice
Niagara 76 FINAL
Cleveland State 58
High Point 59 FINAL
VA Commonwealth 81
Towson 64 FINAL
Wake Forest 74
Presbyterian 50 FINAL
Charlotte 66
Chicago State 62 FINAL
Bradley 59
Northwestern Coll 58 FINAL
Drake 102
Vanderbilt 67 FINAL
Marquette 80
Temple 39 2nd Half 18:37
Howard 23
Southern Miss 44 2nd Half 11:23
Ole Miss 41
UMBC 30 2nd Half 11:46
Rider 40
Miami-Florida 16 1st Half 12:52
UCLA 10
St Mary-KS 6 1st Half 13:14
South Dakota 23
William & Mary 18 1st Half 12:11
Wofford 5
Troy 5:30 PM
Evansville
Loyola Marymount 6:00 PM
USC
St Francis-PA 6:00 PM
Duquesne
Indiana-Southeast 6:00 PM
IUPUI
Delaware State 6:00 PM
Detroit
Tenn Temple 6:00 PM
Gardner-Webb
West Virginia St 6:00 PM
Radford
Fairfield 6:00 PM
Seton Hall
Dartmouth 6:00 PM
New Hampshire
Ball State 6:00 PM
Pittsburgh
Jacksonville 6:00 PM
Tennessee St
Trine 6:00 PM
Western Mich
Tenn Tech 6:30 PM
Lipscomb
Samford 7:00 PM
Tulane
New Orleans 7:00 PM
Tulsa
Incarnate Word 7:00 PM
TX-Pan American
Ark-Little Rock 7:00 PM
South Dakota St
CS-Northridge 7:30 PM
Northern Ariz
Santa Clara 8:00 PM
Oregon
(19) Oklahoma St 8:00 PM
Weber State
Washington 8:00 PM
San Diego State
Cal Poly 8:00 PM
New Mexico
(10) Louisville 8:00 PM
Grand Canyon

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: Who is your favorite pro sports coach in the Twin Cities?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

 
Close