Chart: Saturday's Breakdown Tip Off Classic schedule

  • Updated: December 6, 2013 - 7:59 PM

Breakdown Tip Off Classic

The annual high school basketball showcase features some of the best matchups each season. This year’s spotlight game might be the best yet: Class 4A defending champion Apple Valley and Tyus Jones vs. Class 3A champion DeLaSalle and its high-profile lineup. The showdown, along with two other boys’ games, will be a part of the girls’ basketball Breakdown event on Saturday. The boys’ showcase is Dec. 14. Tickets go on sale the day of the events an hour before the first game.

 

Saturday: Girls’ games (except as noted) at Hopkins

Main court

9:30 a.m. — Rochester John Marshall vs. Maple Grove

11 a.m. — Eden Prairie vs. Lakeville South

12:30 p.m. — Monticello vs. Simley

2:15 p.m. — Chaska vs. Eastview

3:45 p.m. — St. Michael-Albertville vs. Fergus Falls

5:15 p.m. — Hopkins vs. St. Michael-Albertville (boys’)

7 p.m. — Hopkins vs. Anoka

8:30 p.m. — DeLaSalle vs. Apple Valley (boys’)

East court

9:45 a.m. — Crookston vs. Foley

11:15 a.m. — Lakeville North vs. Forest Lake

12:45 p.m. — Goodhue vs. Win-E-Mac

2:15 p.m. — Bloomington Kennedy vs. Park Center

3:45 p.m. — Mountain Iron-Buhl vs. NRHEG

5:15 p.m. — Minnetonka vs. Centennial

6:45 p.m. — Minnetonka vs. Breck (boys’ game)

 

Dec. 14: Boys’ games at Minnetonka

Main court

9:30 a.m. — Holy Angels vs. Hayfield

11 a.m. — Bloomington Kennedy vs. Austin

12:30 p.m. — Rice Lake (Wis.) vs. Tartan

2:15 p.m. — Eden Prairie vs. Champlin Park

3:45 p.m. — Roseville vs. Robbinsdale Armstrong

5:15 p.m. — Lakeville North vs. Hopkins

7 p.m. — Osseo vs. DeLaSalle

8:30 p.m. — Minnetonka vs. Cretin-Derham Hall

East court

10:15 a.m. — Elk River vs. Waconia

11:45 a.m. — Shakopee vs. St. Francis

1:15 p.m. — Rochester John Marshall vs. Holy Family Catholic

3 p.m. — Robbinsdale Cooper vs. Lester Prairie/Holy Trinity

4:30 p.m. — Rochester Lourdes vs. New Prague

6 p.m. — Belgrade-Brooten-Elrosa vs. Minneapolis North

7:30 p.m. — Prior Lake vs. Blake

JASON GONZALEZ

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

Cleveland - LP: T. Bauer 1 FINAL
Minnesota - WP: A. Swarzak 3
Cincinnati - LP: M. Leake 1 FINAL
Milwaukee - WP: K. Lohse 5
Kansas City - WP: W. Davis 2 FINAL
Chicago WSox - LP: Z. Putnam 1
Washington - LP: S. Strasburg 4 FINAL
Colorado - WP: J. De La Rosa 6
NY Mets - WP: B. Colon 3 FINAL
Seattle - LP: T. Walker 2
Detroit - WP: A. Sanchez 11 FINAL
Arizona - LP: T. Cahill 5
Los Angeles - LP: D. Haren 1 FINAL
Pittsburgh - WP: F. Liriano 6
San Francisco - WP: M. Bumgarner 3 FINAL
Philadelphia - LP: J. Papelbon 1
Texas - LP: Y. Darvish 1 FINAL
NY Yankees - WP: D. Phelps 2
Boston - LP: C. Buchholz 4 FINAL
Toronto - WP: R. Dickey 6
Miami - LP: N. Eovaldi 1 FINAL
Atlanta - WP: E. Santana 6
Tampa Bay - WP: A. Cobb 3 FINAL
St. Louis - LP: L. Lynn 0
San Diego - WP: I. Kennedy 8 FINAL
Chicago Cubs - LP: T. Wada 3
Houston - LP: B. Peacock 7 FINAL
Oakland - WP: J. Chavez 9
Baltimore - LP: T. Hunter 2 FINAL
LA Angels - WP: J. Weaver 3
Chicago 1 FINAL
San Jose 5
Calgary 8:00 PM
Edmonton
Winnipeg 7/25/14 9:00 PM
Brt Columbia
Ottawa 7/26/14 6:00 PM
Hamilton
Toronto 7/26/14 9:00 PM
Saskatchewan
Winnipeg 7/31/14 6:00 PM
Hamilton
Toronto 8/1/14 6:00 PM
Montreal
Brt Columbia 8/1/14 9:00 PM
Calgary
Saskatchewan 8/2/14 6:00 PM
Ottawa
Connecticut 75 FINAL
Washington 89
New York 66 FINAL
Los Angeles 64

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: Which uniform will Kevin Love wear next season?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

 
Close