State hockey schedule

  • Updated: March 7, 2013 - 11:57 PM

schedule

At Xcel Energy Center, unless noted

CLASS 2A

Thursday • Quarterfinals

• Duluth East 1, Moorhead 0

Edina 9, Lakeville North 3

• Hill-Murray 6, Eastview 3

Wayzata 2, Centennial 1 (OT)

Friday • Consolation semifinals

At Mariucci Arena

• Lakeville North (11-17-1) vs. Moorhead (14-12-2), 10 am

• Eastview (18-10-1) vs. Centennial (22-5-2), noon

Semifinals

• Duluth East (25-4-0) vs. Edina (23-6-0), 6 pm

• Hill-Murray (26-2-1) vs. Wayzata (22-7-0), 8 pm

Saturday

• Consolation final at Mariucci Arena, noon

• Third place, 4 pm

• Championship, 7 pm

CLASS 1A

Wednesday • Quarterfinals

• Breck 6, Marshall 1

• East Grand Forks 3, Rochester Lourdes 2

• Hermantown 3, Duluth Marshall 0

• St. Thomas Academy 12, St. Cloud Apollo 0

Thursday • Consolation semifinals

• Duluth Marshall 4, Marshall 1

• Rochester Lourdes 6, St. Cloud Apollo 4

Friday • Semifinals

• Breck (25-3-1) vs. Hermantown (24-4-1), 11 am

• East Grand Forks (23-3-3) vs. St. Thomas Academy (25-2-2), 1 pm

Saturday • Fifth place

At Mariucci Arena

• Duluth Marshall (17-13-0) vs. Rochester Lourdes (21-9-0), 10 am

Third place

• Semifinal losers, 9 am

Championship

• Semifinal winners, noon

SUMMARIES

CLASS 2A

Quarterfinals

Duluth East 1, Moorhead 0

Moorhead 0 0 0 - 0

Duluth East 0 1 0 - 1

Second: DE-Kolar (Toscano, Beaulieu), 1:13. Saves: Moorhead: Dittmer 10-8-11-29; Duluth East: Parker 1-4-7-12.

Edina 9, Lakeville North 3

Lakeville North 1 1 1 - 3

Edina 2 5 2 - 9

First: E-Hurley, 2:53; E-Walsh (Raasch, Hinueber), 6:41; LN-Poehling (Rutt), 11:29. Second: E-Brauer (Foley), 1:27; E-Malmquist (Nelson), 5:59; E-Hurley (Malmquist), 9:04; E-Hurley (Walsh, Jordahl), 9:31; E-Malmquist (Nelson), 10:56; LN-Poehling (Sadek), 11:33. Third: E-Jordahl (Munson, Hurley), 6:40; E-Masterman, 12:17; LN-Poehling (Poehling, Hazlett), 14:12. Saves: Lakeville North: Dupont 8-10-x-18, Wilson x-2-6-8; Edina: Benjamin 4-5-3-12.

Hill-Murray 6, Eastview 3

Eastview 0 2 1 - 3

Hill-Murray 2 3 1 - 6

First: HM-LaChappelle (Mills, Greeder), 2:22; HM-LaValle (Slattery), 10:54. Second: HM-Greeder (Sharp, Mills), 1:40; HM-LaValle (Slattery), 2:34; E-Muehlbauer (Snodgrass, Cerrato), 5:27; E-Cerrato (Cooper, Snodgrass), 8:33; HM-Slattery (French, LaValle), 10:28. Third: E-Schweiger (Hutsell, Wobschall), 7:20; HM-Becker, 11:01. Saves: Eastview: Driscoll 14-9-5-28, Montgomery x-x-0-0; Hill-Murray: Dugas 5-8-1-14.

Wayzata 2, Centennial 1 (OT)

Centennial 0 1 0 0 - 1

Wayzata 0 0 1 1 - 2

Second: C-Anderson (Bertrand), :53. Third: W-Wahl (Freytag, Hemenway), 15:45. Overtime: W-Heising (Zitzlsperger, Haller), 4:01. Saves: Centennial: Munson 6-5-7-2-20; Wayzata: Dingmann 7-10-10-1-28.

CLASS 1A

Consolation semifinals

Duluth Marshall 4, Marshall 1

Duluth Marshall 2 1 1 - 4

Marshall 0 0 1 - 1

First: DM-Klassen (Lopez), 13:39; DM-Flaherty (Fralich), 15:14. Second: DM-Miller (Lopez), 16:44. Third: DM-Eliason (McKenna, McKinzie), 7:40; Mar-Mikel (Kelm), 10:38. Saves: Duluth Marshall: Murray 4-4-9-17; Marshall: Campion 12-28-18-58.

Rochester Lourdes 6, St. Cloud Apollo 4

St. Cloud Apollo 1 3 0 - 4

Rochester Lourdes 1 3 2 - 6

First: RL-Weir (Slightam), 8:32; SCA-Bissett (Bloch, Kemp), 11:43. Second: SCA-Omann (Bloch, Kenney), :37; RL-Samuelson (Funk), 3:58; SCA-Christen (Omann), 4:18; RL-Funk (Samuelson, Krecke), 5:45; RL-Funk (Buck, Samuelson), 9:52; SCA-Christen (Omann), 11:53. Third: RL-Streit (Cossette), 13:39; RL-Carstens (Funk, Samuelson), 16:01. Saves: St. Cloud Apollo: Althaus 5-8-5-18; Rochester Lourdes: Ellingson 8-5-3-16.

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

Los Angeles - J. Beckett 6:05 PM
Pittsburgh - V. Worley
San Francisco - Y. Petit 6:05 PM
Philadelphia - R. Hernandez
Texas - N. Martinez 6:05 PM
NY Yankees - C. Whitley
Boston - J. Peavy 6:07 PM
Toronto - J. Happ
Miami - J. Turner 6:10 PM
Atlanta - M. Minor
San Diego - E. Stults 7:05 PM
Chicago Cubs - K. Hendricks
Cincinnati - H. Bailey 7:10 PM
Milwaukee - J. Nelson
Cleveland - D. Salazar 7:10 PM
Minnesota - Y. Pino
Kansas City - B. Chen 7:10 PM
Chicago WSox - S. Carroll
Tampa Bay - J. Odorizzi 7:15 PM
St. Louis - A. Wainwright
Washington - J. Zimmermann 7:40 PM
Colorado - Y. Flande
Detroit - R. Porcello 8:40 PM
Arizona - C. Anderson
Houston - B. Oberholtzer 9:05 PM
Oakland - S. Kazmir
Baltimore - M. Gonzalez 9:05 PM
LA Angels - H. Santiago
NY Mets - J. deGrom 9:10 PM
Seattle - E. Ramirez
Calgary 7/24/14 8:00 PM
Edmonton
Winnipeg 7/25/14 9:00 PM
Brt Columbia
Ottawa 7/26/14 6:00 PM
Hamilton
Toronto 7/26/14 9:00 PM
Saskatchewan
Tulsa 7:00 PM
San Antonio
Atlanta 7:00 PM
Minnesota
Indiana 7:00 PM
Chicago
Phoenix 9:00 PM
Seattle

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: What's your outlook for the Twins' second half?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

 
Close