Individual state wrestling champions

  • Updated: March 4, 2013 - 8:39 AM

CLASS 3A

106: Taylor Venz, Farmington

113: Maolu Woiwor, Apple Valley**

120: Tommy Thorn, St. Michael-Albertville***

126: Dustin Weinmann, Irondale

132: Seth Gross, Apple Valley**

138: Mitch Bengtson, St. Cloud Apollo****

145: Dayton Racer, Apple Valley

152: Mark Hall, Apple Valley***

160: Danny Woiwor, Apple Valley**

170: Jordan Joseph, St. Michael-Albertville

182: David Johnson, Apple Valley

195: Tommy Petersen, Lakeville South**

220: Paul Cheney, Apple Valley

285: Colin Fisher, Eagan

CLASS 2A

106: Tucker Sjomeling, Delano

113: Jarred Oftedahl, Benilde-St. Margaret's

120: Anthony Luft, Worthington/Round Lake-Brewster

126: Nate Thomas, Kasson-Mantorville**

132: Kyle Gliva, Simley***

138: Coltan Laganiere, Kasson-Mantorville**

145: Mitchell Hartwig, Glencoe-Silver Lake/LP

152: Jake Short, Simley****

160: Brady Ayers, Waterville-E-Morristown/J-W-P

170: Nick Wanzek, Simley***

182: Jamison Evans, Grand Rapids

195: Lance Benick, Totino-Grace**

220: Clay Broze, Cannon Falls

285: Sam Stoll, Kasson-Mantorville

CLASS 1A

106: Austin Anderly, LeSueur-Henderson

113: Cameron Sykora, Border West***

120: Louis Sanders, Lake Crystal-Wellcome Memorial

126: Quinton Berres, Kimball Area

132: Eliot Jurries, Jackson County Central

138: Taner Trembley, Lake Crystal-WM**

145: Larry Bomstad, Atwater-Cosmos-Grove City

152: Garret Hoffner, Mahnomen/Waubun

160: Adam Cooling, Madelia/Truman/Martin Luther**

170: Darick Vancura, Jackson County Central**

182: Will Balow, Lake City

195: Nathan Rose, Sibley East**

220: Lucas Damm, Atwater-Cosmos-Grove City

285: Lance Briard, River Valley

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

St. Louis - WP: L. Lynn 4 FINAL
Washington - LP: J. Zimmermann 3
Toronto - WP: M. Buehrle 5 FINAL
Cleveland - LP: C. Kluber 0
LA Angels - LP: C. Wilson 2 FINAL
Detroit - WP: M. Scherzer 5
Baltimore - LP: B. Norris 2 FINAL
Boston - WP: J. Tazawa 4
Minnesota - LP: K. Correia 4 FINAL
Kansas City - WP: B. Chen 5
Cincinnati - LP: T. Cingrani 4 FINAL
Chicago Cubs - WP: E. Jackson 8
Houston - LP: C. Qualls 3 FINAL
Oakland - WP: D. Otero 4
Milwaukee - WP: J. Henderson 8 FINAL
Pittsburgh - LP: J. Grilli 7
Atlanta - WP: E. Santana 7 FINAL
NY Mets - LP: B. Colon 5
NY Yankees - LP: I. Nova 1 FINAL
Tampa Bay - WP: C. Archer 16
Seattle - LP: R. Elias 0 FINAL
Miami - WP: H. Alvarez 7
Chicago WSox - LP: J. Quintana 3 FINAL
Texas - WP: C. Lewis 6
Philadelphia - LP: K. Kendrick 1 FINAL
Colorado - WP: J. Lyles 3
Arizona - LP: M. Bolsinger 6 FINAL
Los Angeles - WP: D. Haren 8
San Francisco - LP: T. Hudson 1 FINAL
San Diego - WP: E. Stults 3
Brooklyn 94 FINAL
Toronto 87
Golden State 109 FINAL
LA Clippers 105
Atlanta 101 FINAL
Indiana 93
Memphis 86 FINAL
Oklahoma City 100
Chicago 3 FINAL(OT)
St. Louis 4
Columbus 4 FINAL(OT)
Pittsburgh 3
Minnesota 2 FINAL
Colorado 4
Houston 0 FINAL
Philadelphia 0
New England 1 FINAL
Chicago 1
San Jose 0 FINAL
Colorado 0
Los Angeles 2 FINAL
Vancouver FC 2
D.C. 1 FINAL
Columbus 1
Toronto FC 1 FINAL
FC Dallas 2
Montreal 0 FINAL
Sporting Kansas City 4
Portland 0 FINAL
Real Salt Lake 1
Seattle 2 FINAL
Chivas USA 1

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: Which quarterback is best in the NFL draft?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

 
Close