High drama expected in state wrestling team finals tonight

  • Article by: JASON GONZALEZ and JIM PAULSEN
  • Updated: February 28, 2013 - 7:46 PM

The marquee event is in the Class 3A final, which pits seven-time defending champion Apple Valley against No. 1-seed St. Michael-Albertville.

hide

Wrestlers competed during the opening day of the Minnesota high school wrestling state tournament at Xcel Energy Center on Thursday.

Photo: Carlos Gonzalez, Star Tribune

CameraStar Tribune photo galleries

Cameraview larger

The most anticipated Minnesota high school wrestling championship evening in recent memory was set up for Thursday evening at Xcel Energy Center. All three defending team champions made it through to the finals, as did the challenger in each class with the best chance to win.

In Class 3A, seven-time champion Apple Valley downed Prior Lake 36-19, pulling away with a 17-0 run in the middle weights thanks to consecutive pins from Dayton Racer (145) and Mark Hall (152) followed by a technical fall victory by Daniel Woiwor (160).

The Eagles will face their biggest challenge of the season in No. 1-ranked St. Michael-Albertville, which beat Owatonna 40-21 on the strength of its upper weights. The Knights won four of the last five matches, three of them by pin.

Expectations will be just as high for the Class 2A final, where five-time champion Simley, a 42-23 victor over Foley, will meet Kasson-Mantorville, which downed New Prague 37-18. No. 1-ranked Kasson-Mantorville beat Simley 37-22 in the finals of the Swalla Duals on January 26.

In Class 1A, Jackson County Central remained on pace to earn its fourth championship in a row, beating Chatfield 39-25. The Huskies will face No. 2-seeded Frazee, which beat Sibley East 40-16.

Earlier in the day, the Class 3A and 2A brackets played out as expected, while Class 1A provided some first-round upsets.

St. Michael-Albertville, Apple Valley, Prior Lake and Owatonna easy advanced in Class 3A. STMA and Apple Valley each only surrendered nine points to their opponents.
 
Class 2A's No. 1 Kasson-Mantorville and No. 2 Simley each comfortably moved into the semifinals. Totino-Grace and New Prague challenged No. 3 Foley and No. 4 New Prague, but the higher seeds did enough to get by.
 
Pierz's 10th state tournament appearance ended early. Class 1A No. 2 seed Frazee cruised to the semifinals with a 47-12 victory. Jackson County Central also easily advanced.
 
No. 5-seed Chatfield upset No. 4 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 38-24 in the quarterfinal round. Unseeded Sibley East also provided an upset, defeating No. 3 Atwater-Cosmos-Grove City 30-24.
  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

Chicago Cubs - LP: J. Arrieta 2 FINAL
Cincinnati - WP: D. Axelrod 7
NY Yankees - LP: S. Kelley 2 FINAL
Detroit - WP: P. Coke 3
Colorado - LP: J. Lyles 1 FINAL
San Francisco - WP: Y. Petit 4
Tampa Bay - LP: K. Yates 4 FINAL
Baltimore - WP: A. Miller 5
Atlanta - WP: M. Minor 6 FINAL
NY Mets - LP: J. Niese 1
Cleveland - WP: C. Carrasco 3 FINAL
Chicago WSox - LP: J. Danks 2
Minnesota - WP: A. Swarzak 11 FINAL
Kansas City - LP: B. Chen 5
Texas - LP: R. Mendez 2 FINAL
Houston - WP: C. McHugh 4
Oakland - LP: R. Cook 3 FINAL
LA Angels - WP: F. Salas 4
Atlanta 24 FINAL
Jacksonville 14
Detroit 23 FINAL
Buffalo 0
Indianapolis 7 FINAL
Cincinnati 35
Kansas City 14 FINAL
Green Bay 34
NY Jets 7 FINAL
Philadelphia 37
St. Louis 13 FINAL
Miami 14
Carolina 10 FINAL
Pittsburgh 0
New England 13 FINAL
NY Giants 16
Washington 24 FINAL
Tampa Bay 10
Baltimore 22 FINAL
New Orleans 13
Chicago 13 FINAL
Cleveland 33
Denver 27 FINAL
Dallas 3
Minnesota 19 FINAL
Tennessee 3
San Francisco 40 FINAL
Houston 13
Arizona 9 FINAL
San Diego 12
Seattle 31 FINAL
Oakland 41
(21) Texas A&M 52 FINAL
(9) So Carolina 28
Wake Forest 10 FINAL
ULM 17
Boise State 13 FINAL
(18) Ole Miss 35
Tulane 31 FINAL
Tulsa 38
Rutgers 41 FINAL
Washington St 38
Weber State 14 FINAL
(19) Arizona State 45
Temple 37 FINAL
Vanderbilt 7
BYU 6:00 PM
Connecticut
(6) Jacksonville St 6:30 PM
(8) Michigan State
Bowling Green 6:30 PM
Western Ky
TX-San Antonio 8:00 PM
Houston
Colorado State 8:00 PM
Colorado
UNLV 9:30 PM
Arizona
Penn State 8/30/14 7:30 AM
UCF
Troy 8/30/14 11:00 AM
UAB
(7) UCLA 8/30/14 11:00 AM
Virginia
Western Mich 8/30/14 11:00 AM
Purdue
(5) Ohio State 8/30/14 11:00 AM
Navy
Appalachian St 8/30/14 11:00 AM
Michigan
Ga Southern 8/30/14 11:30 AM
NC State
Boston College 8/30/14 2:00 PM
Massachusetts
West Virginia 8/30/14 2:30 PM
(2) Alabama
Rice 8/30/14 2:30 PM
(17) Notre Dame
(10) South Dakota St 8/30/14 2:30 PM
(24) Missouri
Fla Atlantic 8/30/14 2:30 PM
(22) Nebraska
California 8/30/14 2:30 PM
Northwestern
Marshall 8/30/14 2:30 PM
Miami-Ohio
UC Davis 8/30/14 3:00 PM
(11) Stanford
Arkansas 8/30/14 3:00 PM
(6) Auburn
(16) Clemson 8/30/14 4:30 PM
(12) Georgia
Liberty 8/30/14 5:00 PM
(23) North Carolina
Ohio U 8/30/14 5:00 PM
Kent State
Louisiana Tech 8/30/14 6:00 PM
(4) Oklahoma
Idaho 8/30/14 6:00 PM
Florida
Stephen F Austin 8/30/14 6:10 PM
(20) Kansas State
Fresno State 8/30/14 6:30 PM
(15) USC
Southern Miss 8/30/14 6:30 PM
Miss State
Texas-El Paso 8/30/14 7:00 PM
New Mexico
North Texas 8/30/14 7:00 PM
Texas
(1) Florida State 8/30/14 7:00 PM
Oklahoma State
(14) Wisconsin 8/30/14 8:00 PM
(13) LSU
South Dakota 8/30/14 9:30 PM
(3) Oregon
(25) Washington 8/30/14 9:30 PM
Hawaii
Utah State 8/31/14 6:00 PM
Tennessee
SMU 8/31/14 6:30 PM
(10) Baylor
Miami-Florida 9/1/14 7:00 PM
Louisville
Arizona 9/4/14 7:00 PM
TX-San Antonio
Ottawa 6:30 PM
Montreal
Winnipeg 8/31/14 3:00 PM
Saskatchewan
Toronto 9/1/14 12:00 PM
Hamilton
Edmonton 9/1/14 3:30 PM
Calgary
Brt Columbia 9/5/14 6:30 PM
Ottawa
Calgary 9/6/14 6:00 PM
Edmonton
Hamilton 9/7/14 12:00 PM
Montreal
Saskatchewan 9/7/14 3:00 PM
Winnipeg

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: Grade the Gophers in their season opener

Weekly Question

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

 
Close