Sports calendar and TV listings

  • Updated: January 13, 2013 - 11:32 PM

Sports calendar HOME GAMES IN CAPS

14

MON

15

TUE

16

WED

17

THU

18

FRI

19

SAT

20

SUN

TIMBERWOLVES • 612-673-8373
at Dallas 7:30 pm FSN     L.A. CLIPPERS 7 pm TNT   HOUSTON 7 pm  
WILD • 651-222-9453
          COLORADO 8 pm FSN DALLAS 7 pm TV TBA
GOPHERS MEN'S BASKETBALL • 612-624-8080
      MICHIGAN 6 pm ESPN2      
GOPHERS WOMEN'S BASKETBALL • 612-624-8080
      at Purdue 6 pm     NEBRASKA 5 pm BTN
GOPHERS MEN'S HOCKEY • 612-624-8080
        NORTH DAKOTA 7 pm FSN NORTH DAKOTA 5 pm FSN  

other sports

GOPHERS

 

Men's gymnastics: Saturday

at Windy City Invitational, Chicago, 7 p.m.

 

 

Women's gymnastics: Saturday

vs. Penn State, Kent State at Towson at University Park, Pa., 6 p.m.

 

 

Women's hockey: Friday

at MSU Mankato, 7:07 p.m.

Saturday

at MSU Mankato, 3:07 p.m.

 

 

Men's tennis: Sunday

vs. Northern Illinois, 4 p.m.

 

 

Women's tennis: Saturday

vs. Marquette, 11 a.m.; vs. Montana, 5 p.m.

 

 

Men's track and field: Friday-Saturday

Jack Johnson Invitational at U of M Fieldhouse.

 

 

Women's track and field: Friday-Saturday

Jack Johnson Invitational at U of M Fieldhouse.

 

 

Wrestling: Jan. 21

vs. Illinois, 7:30 p.m.

Jan. 26

vs. Iowa, 3 p.m.

 

on the air monday

AUTO RACING TIME TV RADIO Dakar Rally (Stage 9) 1:30 a.m. NBCSP Basketball

College women:

Norfolk State at Howard 4:30 p.m. ESPNU

College men:

Louisville vs Connecticut 6 p.m. ESPN

College women:

Ohio State at Purdue 6:30 p.m. BTN

College men:

Norfolk State at Howard 6:30 p.m. ESPNU

NBA:

Timberwolves at Dallas 7:30 p.m. FSN 830-AM

College men:

Baylor vs Kansas 8 p.m. ESPN

College men:

Jackson St. at Prairie View 8 p.m. ESPNU Soccer

English:

Manchester City vs. Arsenal 2 p.m. FSN Tennis

Australian Open:

First round 1 p.m. ESPN2

Australian Open:

First round 8 p.m. ESPN2

Australian Open:

First round 2 a.m. ESPN2
  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

Atlanta - LP: A. Wood 0 FINAL
Philadelphia - WP: A. Bastardo 1
Cleveland 5 Bottom 7th Inning
Detroit 6
Toronto - LP: R. Dickey 0 FINAL
Minnesota - WP: K. Gibson 7
Seattle 6 Top 5th Inning
Texas 6
Los Angeles 0 Top 2nd Inning
San Francisco 0
Colorado - F. Morales 5:40 PM
San Diego - I. Kennedy
St. Louis - A. Wainwright 6:05 PM
Washington - T. Jordan
Milwaukee - Y. Gallardo 6:05 PM
Pittsburgh - E. Volquez
NY Yankees - C. Sabathia 6:10 PM
Tampa Bay - D. Price
Toronto - D. McGowan 6:10 PM
Minnesota - M. Pelfrey
Boston - J. Lester 7:10 PM
Chicago WSox - C. Sale
Kansas City - J. Shields 7:10 PM
Houston - S. Feldman
Philadelphia 6:00 PM
NY Rangers
Chicago 7:00 PM
St. Louis
Minnesota 8:30 PM
Colorado
Los Angeles 9:30 PM
San Jose

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: Who will win the Wild-Colorado playoff series?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

 
Close