Friday's Olympics TV schedule

  • Updated: August 10, 2012 - 12:47 AM

Friday's TV schedule

NBC (Ch. 11)

12:35 a.m.-3 a.m.: Thursday's prime-time repeat.

9 a.m.-9:40 a.m.: Canoe/Kayak-men's K-1 200m, C-1 200m, K-2 200m, women's K-1 200m.

10:45-11:15 a.m.: Canoe/Kayak qualifying heats.

11:15 a.m.-11:30 a.m.: Men's marathon swimming.

11:30 a.m.-12:30 p.m.: Synchronized swimming.

12:30 p.m.-12:45 p.m.: Men's marathon swimming.

12:45 p.m.-1:45 p.m.: Rhythmic gymnastics all-around.

1:45 p.m.-2:30 p.m.: Men's wrestling-freestyle finals in 55kg and 74 kg.

2:30 p.m.-3 p.m.: TBA.

7 p.m.-11 p.m.: Finals in track and field relays, finals in BMX cycling, men's volleyball semifinal and qualifying in men's platform diving.

NBC SPORTS

7 a.m.-7:30 a.m.: Taekwondo-finals in several weight classes.

7:30 a.m.-10 a.m.: Boxing-semifinals in light flyweight, bantamweight, light welterweight, middleweight and heavyweight (live).

10 a.m.-11 a.m.: Men's wrestling-55kg and 74 kg freestyle qualifying.

11 a.m.-1 p.m.: Men's basketball semifinals-Russia vs. Spain (live).

1 p.m.-2:30 p.m.: Women's field hockey bronze-medal final-Great Britain vs. New Zealand.

2:30 p.m.-5 p.m.: Men's basketball semifinal-U.S. vs. Argentina (live).

5 p.m.-7 p.m.: Women's field hockey gold-medal final-Netherlands vs. Argentina.

CNBC

2 a.m.-3 a.m.: Boxing-featured bouts from Thursday.

4 p.m.-7 p.m.: Men's boxing-semifinals in flyweight, lightweight, welterweight, light heavyweight and super heavyweight.

MSNBC

9 a.m.-11 a.m.: Men's volleyball-Bulgaria vs. Russia (live).

11 a.m.-12:30 p.m.: Men's handball semifinal-Sweden vs. Hungary (live).

12:30 p.m.-1:30 p.m.: Men's wrestling-55kg and 74kg freestyle repchanges.

1:30 p.m.-3:30 p.m.: Men's soccer bronze-medal final-Japan vs. South Korea (live).

3:30 p.m.-5 p.m.: Men's handball semifinal-France vs. Croatia.

NBC OLYMPIC BASKETBALL CHANNEL

11 a.m.-1 p.m.: Men's basketball semifinal-Russia vs. Spain (live).

1 p.m.-3 p.m.: Men's basketball semifinal-Russia vs. Spain replay.

3 p.m.-5 p.m.: Men's basketball semifinal-U.S. vs. Argentina (live).

5 p.m.-7 p.m.: Men's basketball semifinal-U.S. vs. Argentina replay.

7 p.m.-9 p.m.: Men's basketball semifinal-Russia vs. Spain replay.

9 p.m.-11 p.m.: Men's basketball semifinal-U.S. vs. Argentina replay.

NBC OLYMPIC SOCCER CHANNEL

1:45 p.m.-3:30 p.m.: Men's bronze-medal final-Japan vs. South Korea (live).

3:30 p.m.-5:15 p.m.: Men's bronze-medal final-Japan vs. South Korea replay.

5:15 p.m.-7 p.m.: Women's gold-medal final-U.S. vs. Japan replay.

7 p.m.-8:45 p.m.: Women's bronze-medal final-Canada vs. France replay.

8:45 p.m.-9 p.m.: Women's medal ceremony replay.

9 p.m.-11 p.m.: Men's bronze-medal final-Japan vs. South Korea replay.

11 p.m.-1:15 a.m. (Saturday): Women's gold-medal final-U.S. vs. Japan replay.

TELEMUNDO

8 a.m.-4 p.m.: Men's soccer bronze-medal match, men's volleyball semifinal, basketball, boxing and more.

11 p.m.-1:30 a.m. (Saturday): Olympic review.

early saturday

NBC (Ch. 11)

12:35 a.m.-3 a.m.: Friday's prime-time repeat.

NBC SPORTS

3 a.m.-7 a.m.: Men's 50km walk (live).

CNBC

2 a.m.-3 a.m.: Boxing-featured bouts from Friday.

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

Toronto - LP: A. Loup 4 FINAL
Cleveland - WP: J. Outman 6
LA Angels - LP: H. Santiago 1 FINAL
Detroit - WP: R. Porcello 2
Atlanta - LP: G. Schlosser 3 FINAL
NY Mets - WP: J. Valverde 4
Seattle - LP: T. Wilhelmsen 2 FINAL
Miami - WP: M. Dunn 3
St. Louis - LP: S. Maness 2 FINAL
Washington - WP: R. Soriano 3
Milwaukee - WP: Z. Duke 3 FINAL
Pittsburgh - LP: J. Gomez 2
NY Yankees - WP: P. Claiborne 5 FINAL
Tampa Bay - LP: H. Bell 1
Minnesota - WP: P. Hughes 8 FINAL
Kansas City - LP: Y. Ventura 3
Cincinnati - WP: H. Bailey 8 FINAL
Chicago Cubs - LP: C. Villanueva 2
Chicago WSox - WP: E. Johnson 16 FINAL
Texas - LP: R. Ross Jr. 2
Houston - LP: B. Peacock 1 FINAL
Oakland - WP: J. Chavez 4
Philadelphia - WP: J. Diekman 10 FINAL
Colorado - LP: M. Belisle 9
San Francisco - WP: T. Lincecum 4 FINAL
San Diego - LP: R. Erlin 3
Arizona - LP: J. Collmenter 1 FINAL
Los Angeles - WP: J. Wright 4
Baltimore 5 Bottom 7th Inning
Boston 3
Dallas 85 FINAL
San Antonio 90
Charlotte 88 FINAL
Miami 99
Washington 92 4th Qtr 2:21
Chicago 88
Portland 8:30 PM
Houston
Philadelphia 4 FINAL
NY Rangers 2
Detroit 1 FINAL
Boston 4
Tampa Bay 1 3rd Prd 12:38
Montreal 3
Los Angeles 9:00 PM
San Jose

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: Which quarterback is best in the NFL draft?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

 
Close