Chart: All-Star football rosters

  • Updated: June 30, 2012 - 2:15 AM

ALL-STAR FOOTBALL

When: 1 p.m. Saturday Where: Husky Stadium • St. Cloud State Tickets: $12 adults, $5 students

NORTH

Offense

Quarterbacks: Joe Mollberg, Detroit Lakes; Nate Meyer, Rocori

Running backs: Esten Weber, Dawson-Boyd; Josh Werness, Anoka; Joshua Bungum, Paynesville Area; Zach Riopelle, Warren-Alvarado-Oslo

Tight ends: Troy Peterson, Ulen-Hitterdal; Zach Stelter, Dawson-Boyd

• Wide receivers: Patrick Flaherty, Grand Rapids; Emeche Wells, Roseville; Logan Connelly, Benson; Cody Rutledge, Bemidji.

Linemen: David Simmet, Hill-Murray; Douglas Welch, Ogilvie; Jacob Kassulker, Brainerd; Jesse Hein, Perham; Keegan Porter, Bigfork; Kevin Olson, Andover; Kyle Griffin, Anoka; Matt Valentine, Little Falls; Nick Carr, Totino-Grace; Paul Kaczor, St. Cloud Tech

Defense

Linemen: Alex Tray, Rocori; Ben Eli, Albany; DeQuan Mosley, Spring Lake Park; Frank Lesar, Hermantown; GJullian Flemister-King, Champlin Park; Kit Snyder, Wayzata; Matt Weber, Rogers; Matt Wildes, Mounds View

Linebackers: Andy Moritko, Totino-Grace; Ben McDonald, Mahtomedi; Brandon Larson, Bemidji; Derek Schofield, Proctor; Taj Rich Jr., Cooper; Zach Krenz, Stillwater

Defensive backs: Noah Waiwaiole, Spring Lake Park; Dieter Brenner, St. Cloud Tech; Cole Gauldin, Annandale; Brian Labat, Detroit Lakes; Laylor Lewandowski, Foley; Christian Pedroza, Rocori; D.J. Hebert, Osseo; Dylan Quaife, Cook County; Shaquille Theus, Coon Rapids

Coaches

• Jeff Schlieff, Spring Lake Park (head coach); Matt Walter, Annandale; Dan Essler, New London-Spicer; Troy Hendricks, Bemidji; Jeff Moritko, Totino-Grace; Deryl Ramey, Brainerd; Chuck Ross, Underwood

SOUTH

Offense

Quarterbacks: Drew Bauer, Eagan; Trey Heid, Lakeville North

Running backs: Beau Bofferding, Marshall; Benjamin Wolterman, Southland; Brian Bellrichard, Byron; Maverick Edmunds, Chanhassen; Samuel Sura, South St. Paul

Tight ends: Johnny Menning, Edgerton/Ellsworth; Travis Frank, Caledonia

Wide receivers: Adam Schultz, Fairmont; Charlie Hayes, Lakeville North; Hunter Friesen, Mankato West; Matt Heller, Lakeville South; Trace Adams, Hutchinson

Linemen: A.J. Miller, Lakeville North; Beau Stough, Redwood Valley; Connor Longhenry, Glencoe-Silver Lake; Daniel Stuewe, Norwood-Young America; Isaac Vesel, La Crescent; Kyle Krzmarzick, Sleepy Eye St. Mary's; Teddy Barthel, Caledonia; Connor Randall, Eagan; Zack Johnson, Eastview

Defense

Linemen: Andrew Clemens, Shakopee; Brett Bremer, Hopkins; Brett Pierce, Holy Angels; Jeffrey Amundson, Waterville-Elysian-Morristown; Paul Sonnek, Maple River; Justin Carr, Rochester Mayo; Matthew Simon, Owatonna; Weston Gadient, Goodhue

Linebackers: Beau Bates, Minnetonka; Nate Meixell, Lake Crystal-Wellcome Memorial; Tim McClanahan, Cretin-Derham Hall; T.J. Patrias, Holy Angels; Zach Olstad, Fillmore Central.

Defensive backs: Charles Webb, Minnetonka; Reid Bjorklund, South St. Paul; Darion Fletcher, Simley; Jack Ihrke, Plainview-Elgin-Millville; Matt Arends, Prior Lake; Michael Roane, Holy Family; Nick Simon, New Ulm Cathedral; Tavaughn Blair, Hopkins

Coaches

• Bill Ihrke, Plainview-Elgin-Millville (head); Andrew Fleischman, Edgerton/Ellsworth; Ken Helland, Le Center; Mike Kesler, Rochester Lourdes; Paul Lemke, Glencoe-Silver Lake; Chad Sexauer, South St. Paul; Bob Urness, Winona

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

Winnipeg 34 FINAL
Montreal 33
Ottawa 11 FINAL
Edmonton 27
Calgary 34 FINAL
Toronto 15
Brt Columbia 26 FINAL
Saskatchewan 13

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: Who will win the Home Run Derby?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

 
Close