Boys' hockey state tourney brackets set

  • Updated: March 3, 2012 - 8:22 PM

No. 1-ranked Duluth East (27-1-0) earned the top seed for the state Class 2A tournament and will play unranked Lakeville South (20-8-0) in a quarterfinal matchup on Thursday, March 8, at the Xcel Energy Center in St. Paul.

Duluth East lost to Eden Prairie in triple overtime in last year's state championship game.

The top four seeds were set by a vote of the eight coaches with teams in the state tournament. The order of the bottom four teams, and the corresponding Thursday quarterfinal matchups, was determined by the Minnesota State High School League through a random draw.

Seven of the state's top 10 teams in the Hub's final Class 2A rankings reached the state tournament. No. 2 Minnetonka, No. 7 Eden Prairie and No. 8 Wayzata all were in the same section (6AA) as No. 6 ranked Benilde-St. Margaret's (22-6-0).

No. 4 ranked Edina (23-5-0) received the No. 4 seed and will play unseeded Benilde-St. Margaret's on Thursday at 8 p.m.

No. 3-ranked Maple Grove (24-2-2) is the No. 2 seed and will play No. 9-ranked Hill-Murray (22-6-0) at 11 a.m. in the first of the four quarterfinals.

No. 5-ranked Eagan (24-3-1) received the No. 3 seed and plays No.-10 ranked Moorhead (21-6-0) at 1 p.m.

Class 1A 

Hermantown, the state's lone unbeaten team, received the top seed for the state Class 1A tournament that begins on Wednesday at the Xcel Energy Center in St. Paul.

The top-ranked Hawks (28-0-0) have reached the Class 1A championship game each of the past two seasons, losing to Breck and St. Thomas Academy. They open play with a 6 p.m. matchup against No. 8-ranked (20-8-0).

The top four seeds were set by a vote of the eight coaches with teams in the state tournament. The order of the bottom four teams, and the corresponding Wednesday quarterfinal matchups, was determined by the Minnesota State High School League through a random draw.

Defending state champion and second-ranked St. Thomas Academy (23-5-0) received the No. 2 seed and will play Little Falls (19-9-0) at 11 a.m.

No. 3-ranked Breck (24-3-1), which won back-to-back titles in 2009 and 2010, is the No. 3 seed and will play No. 6-ranked Duluth Marshall (21-7-0) at 1 p.m.

No. 4-ranked Thief River Falls (22-4-2) received the No. 4 seed and will play New Ulm (17-11-0) at 8 p.m.

 

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

New England 2/1/15 5:30 PM
Seattle
Minnesota 6:00 PM
Philadelphia
Houston 6:30 PM
Boston
Portland 6:30 PM
Atlanta
Sacramento 6:30 PM
Cleveland
Toronto 6:30 PM
Brooklyn
Dallas 7:00 PM
Miami
LA Clippers 7:00 PM
New Orleans
Golden State 8:00 PM
Utah
Chicago 9:30 PM
Phoenix
Pittsburgh 6:00 PM
New Jersey
St. Louis 6:00 PM
Carolina
Nashville 8:00 PM
Colorado
Buffalo 9:00 PM
Vancouver
Chicago 9:00 PM
Anaheim
Harvard 5:00 PM
Princeton
Quinnipiac 6:00 PM
Canisius
Brown 6:00 PM
Cornell
Siena 6:00 PM
Manhattan
Marist 6:00 PM
Niagara
Dartmouth 6:00 PM
Penn
Oregon 7:00 PM
Arizona State
Yale 7:00 PM
Columbia
Monmouth 7:00 PM
Fairfield
IUPUI 7:00 PM
Western Ill
Oregon State 9:00 PM
Arizona
Kent State 9:00 PM
Buffalo
Canisius 11:00 AM
Monmouth
Butler 6:00 PM
Providence
Cornell 6:00 PM
Brown
Columbia 6:00 PM
Yale
Coll of Charleston 6:00 PM
Drexel
Penn 6:00 PM
Dartmouth
Elon 6:00 PM
James Madison
(19) Princeton 6:00 PM
Harvard
(9) Florida State 6:00 PM
Georgia Tech
Quinnipiac 6:00 PM
Siena
Richmond 6:00 PM
Rhode Island
Loyola-Chicago 6:05 PM
Southern Ill
Georgetown 7:00 PM
DePaul
Villanova 7:00 PM
Marquette
Wichita State 7:00 PM
Northern Iowa
Xavier 7:05 PM
Creighton
Bradley 7:05 PM
Illinois State
Missouri State 7:05 PM
Drake
Arizona 8:00 PM
Utah
(11) Arizona State 8:00 PM
Colorado

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: How should Timberwolves fans greet Kevin Love on Saturday?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

 
Close