This weekend's prep football schedule

  • Updated: August 31, 2011 - 11:56 PM

TODAY

FOOTBALL

All games 7 pm unless noted

CLASSIC SUBURBAN

• Henry Sibley at South St. Paul

• Mahtomedi at Tartan

• North St. Paul at Richfield

MINNEAPOLIS CITY

• Henry at Washburn

• Roosevelt at North, 3:30 pm

MISSISSIPPI 8

• Big Lake at Elk River

NORTH SUBURBAN

• Benilde-St. Margaret's at Cooper

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka at Park Center

• Armstrong at Maple Grove

• Coon Rapids at Blaine

• Osseo at Centennial

SOUTH SUBURBAN

• Eastview at Lakeville North

• Jefferson at Burnsville

• Rosemount at Kennedy

ST. PAUL CITY

• Humboldt at Harding

METROPOLITAN AREA

Apple Valley at Hopkins

• Belle Plaine at New Ulm

• Cambridge-Isanti at Zimmerman

• Champlin Park at Eden Prairie

• Delano at Grand Rapids

• Duluth East at St. Francis

Edina at Andover

• Mankato West at New Prague

• Maple Lake at Mayer Lutheran

• Milaca at Monticello

Minnetonka at Totino-Grace

• Northfield at St. Paul Central

• Norwood YA at Howard Lake-W-W

• Owatonna at Chanhassen

• Princeton at St. Michael-Albertville

• Rockford at Columbia Heights

• Sauk Rapids-Rice at Rogers

St. Louis Park at North Branch

• St. Paul Highland Park at Winona

Wayzata at Prior Lake

FRIDAY

FOOTBALL

All games 7 pm unless noted

CLASSIC SUBURBAN

• St. Thomas Academy at Simley

MINNEAPOLIS CITY

• Edison vs. Southwest (at Augsburg)

MISSISSIPPI 8

• Buffalo at Becker

NORTH SUBURBAN

• Spring Lake Park at Irondale

SOUTH SUBURBAN

Eagan vs. Lakeville South (at Lakeville North)

SUBURBAN EAST

• East Ridge vs. Cretin-DH (at UST)

• Mounds View at Hastings

• Park at Forest Lake

• White Bear Lake at Roseville

Woodbury at Stillwater

TRI-METRO

• Blake at St. Anthony

• Concordia Academy at DeLaSalle

• Minnehaha Acad at Brooklyn Center

• New Life Academy at Breck

• Providence at St. Croix Lutheran

• St. Agnes at St. Paul Academy, 4:30 pm

WRIGHT COUNTY

• Annandale at Litchfield

• Dassel-Cokato at Glencoe-Silver Lake

• Mound-Westonka at Hutchinson

• Waconia at Orono

METROPOLITAN AREA

• Holy Angels at Chisago Lakes

• Farmington at Rochester Mayo

• Fridley at Shakopee

• Hill-Murray vs. SP Johnson (at Bakken)

• Holy Family at Watertown-Mayer

• Red Wing at Austin

• Rochester Century at Chaska

• Rochester JM vs. SP Como Park (at Griffin)

• Sibley East at G-F-W

• St. Clair at West Lutheran

• St. Peter at Le Sueur-Henderson

• Waterville-Elysian-Morristown at Jordan

  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

Cincinnati - M. Lorenzen 6:05 PM
Pittsburgh - J. Locke
Miami - M. Latos 6:05 PM
Washington - S. Strasburg
NY Yankees - M. Pineda 6:07 PM
Toronto - M. Estrada
Philadelphia - C. Billingsley 6:10 PM
Atlanta - S. Miller
Baltimore - B. Norris 6:10 PM
NY Mets - B. Colon
Tampa Bay - D. Smyly 6:10 PM
Boston - R. Porcello
Los Angeles - Z. Greinke 7:10 PM
Milwaukee - M. Garza
Cleveland - D. Salazar 7:10 PM
Kansas City - J. Vargas
Detroit - S. Greene 7:10 PM
Chicago WSox - J. Samardzija
Oakland - J. Chavez 7:10 PM
Minnesota - T. May
Texas - W. Rodriguez 7:10 PM
Houston - S. Feldman
Chicago Cubs - K. Hendricks 7:15 PM
St. Louis - T. Lyons
Arizona - J. Collmenter 7:40 PM
Colorado - T. Matzek
Seattle - J. Paxton 9:05 PM
LA Angels - G. Richards
San Diego - A. Cashner 9:15 PM
San Francisco - R. Vogelsong
Washington 7:00 PM
Atlanta
Memphis 9:30 PM
Golden State
Chicago 7:00 PM
Minnesota
Anaheim 8:30 PM
Calgary
San Jose 7:30 PM
Houston

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: Can the Wild bounce back and win Chicago series?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

 
Close